Reklama

sobota 15. června 2019

T.G.Masaryk: Ta socha byla pro nás politickou potupou

T.G.Masaryk, první československý prezident
-rp-
15. června 2019 PrvníZprávy
Už jste to také slyšeli nebo o tom v posledních 14 dnech něco četli? Obnova mariánského sloupu na Staroměstském náměstí ztrženého skupinou vlastenců v týdnu po vyhlášení republiky, dostala nebývalou publicitu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.


Píše se o tom v novinách, na některých webech, ale třeba i Dan Hrubý v novém Reflexu. Ten to považuje dokonce za obnovu sloupu smíření. Větší hovadinu snad nemohl ani vymyslet. Dobřichovický sochař - údajný president nějakého sochařského sympozia - P. Váňa, který se živí hlavně opravami sochařských děl, si na to konto dělá reklamu své firmy. Dostal se i do televize, když spolu se svými kumpány už stihl rozkopat dlažbu na místě, kde kdysi tento sloup stál. Sice ještě nedokončil jeho instalaci, protože mu chybělo nějaké povolení, ale byl slyšen a byl viděn. I to se asi počítá, zvlášť když ani za to nedostal pokutu! Bylo to levnější, než kdyby se Vám tam vykakal Váš ratlík.

To, co se v poslední době děje kolem mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, je naprostá nehoráznost. Loď sice už přivezla odněkud z Polabí rozložené části jeho repliky a vše je prý je připraveno k jeho znovuvztyčení, ale odpověď na základní otázku o tom jaký to má všechno smysl, pořád nějak chybí. Dá se možná pochopit motivace toho sochaře. Určitě už za to dostal dobře zaplaceno a chce si jako řemesla znalý obchodník své peníze zasloužit, jen se pořád neřeklo, kdo to platí. Váňa je ovšem jen malou rybou v tomhle cirkuse, kterou někdo v pozadí manipuluje. Asi to nebude nějaký Spolek pro obnovu pomníku (zapsaný po číslem 234), který k tomu účelu založil i nějaké konto a jenž na sobotní odpoledne vyhlásil sešlost stoupenců této akce (otázkou je, jestli v tom horku tam bude třeba Duka nebo Halík).

Těch peněz je třeba více, ale ze zlodějských církevních restitucí z roku 2012 je asi budeme muset uhradit my všichni. Není těžké si domyslet kdo za tím je, a není ani těžké zjistit, proč teď a kvůli čemu. Církev svatá zůstává v pozadí, protože tuší, že by se občané ptali, proč se zabývá něčím, co patří poměrně vzdálené (napřesrok to bude 400 let) minulosti. Minulosti spojené s Temnem. Se slovem, které symbolizuje to nejhorší, co tato společnost s Církví a s Habsburky spojuje.

O nějaký pomník samozřejmě ve skutečnosti nejde. Podobných pomníků na oslavu Panny Marie vítězné je totiž nejen v Čechách, ale i v blízkém Rakousku rozeseto požehnaně. Staroměstský sloup je jen jejich kopie*/  a s oslavami úspěšné obrany Prahy před švédskými vojáky, kteří předtím obsadili druhý břek Vltavy díky zradě jednoho císařského důstojníka, to také nesouvisí.

Baroko bylo a je něco podobného, jako socrealismus a normalizační umění poválečné doby, jen je o pár století starší. Jen málo soch, staveb či maleb z té doby si zaslouží ocenění jako Umění (s velkým U). Jeho jádrem byla propaganda, potřeba manipulovat s myšlením našich raně novověkých předků. Také tento sloup nebyl a ani nebude sloupem smíření, jak si nějaký žurnalistický dějepisec myslí, ale byl a nadále zůstane jen tím, co tehdy Franta Sauer a možná i M. Horáková, za svobodna Králová a další (včetně TGM) vnímali. Tedy symbolem výsměchu obyvatelům českému státu, kterému měl být v r 1617 vnucen synovec tehdejšího císaře Matyáše I. s využitím nebývalé korupce (díky španělskému zlatu a stříbru pod patronací tehdejšího madridského vyslance Oňateho).

Když těm stavům, kteří se tohoto divadla nezúčastnili, anebo se i zúčastnili, ale neuvědomili si včas, kdo a co zde mělo být instalováno po smrti tehdy již umírajícího Matyáše na český trůn, došlo a k čemu to vše směřuje, pokusili se vše překazit. Proto následovaly slavné defenestrace a také vyhlášení první české republiky či později i instalace Fridricha Falckého, kurfiřta z Heidelberku na český trůn, místo českým sněmem řádně odvolaného oblíbence ingolštadských jezuitů Ferdinanda Štýrského. Až pak následovalo to vše další, co známe jako temno v českých dějinách.

Syn tohoto, poněkud slabomyslného (a tedy jezuity snadno řiditelného) Habsburka nechal s jistou škodolibostí vztyčit onen sloup s P. Marií poblíž místa, kde 29 let předtím byli popraveni někteří čeští pánové, měšťanští vůdcové a také jiné osobnosti (Jan Jesenius např.) tehdejší české společnosti, kteří se nechali zajmout v domnění, že přece neudělali nic nezákonného. Volba českého krále měla podle nich svá pravidla stanovená v tehdejším zemském zřízení a oni přece podle nich jednali. Ferdinand III., který nařídil tento odjinud okopírovaný sloup vztyčit, potřeboval ale nějak legitimizovat svoji vládu. Takové náboženské symboly jako onen sloup k tomu byly dobře použitelné. Tak, jako se účastníci poutí k místu na Bílé hoře, kde - jak jim bylo sděleno – došlo k bitvě, kde P. Maria pomohla císařským zvítězit (nešlo o bitvu, ale jen o podvod a divadlo) klaněli k tamějším relikviím dokud jim to Lotrinčan Josef II. nezakázal, tak uctívali pražští katolíci i staroměstský sloup.

Nevěřím na náhody…

Je škoda, že lidé jako sochař Váňa si nedokázali o tom sehnat nějakou odbornou literaturu. Pokud se sochař zabývá rekonstrukcí starých památek, měl by si najít čas i na dovzdělání se o tom, jak ty památky za jakých okolností a proč vznikly. Jinak je jen loutkou a užitečným idiotem.

Sloup na Staroměstském náměstí byl totiž zamýšlen jako urážka a výsměch českému národu, jeho předkům, jeho minulosti. Není náhodou, že už v roce 1915 byl na stejném náměstí vztyčen pomník Jana Husa. Už tehdy – tedy za vlády posledních potomků habsbursko-lotrinského rodu - to bylo jasné. Církev svatá by se konečně měla více zajímat o své pedofily, než o to, jak znovu přepsat dějiny tohoto národa, končí komentář Vladimír Čermák.


Vladimír Čermák, autor komentáře, napsal a vydal mimo jiné také dva díly Operace Bílá hora v nakl. Czech Mare v r. 2014. Příští rok by mělo vyjít její pokračování právě o tom, co po Bílé hoře dělo.

*/ to, co chce pan Váňa a jeho katolický gang vztyčit na Staroměstském náměstí v Praze není ani kopie, ani replika, ale fantasmagorie pana Váni "na motivy" původního sloupu. 

20 komentářů :

 1. Dne 8. 5. 2019 byl článek "Vyzobáno z webu za duben 2019" a v něm úryvek Janka Ledeckého: " Církev je jedina totalita, která nebyla za 2000 let svržená".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechna 3 pouštní náboženství jsou zvrhlá...
   Abrahámisti jsou fanatici,i ve 21.století se rvou jako psi,páč se nemohou dohodnout jestli je lepčí bít hlavou o koberec nebo se kejvat u zdi...
   Chudák Levanta.A páč to tahaj i k nám,tak chudák i Evropa :-(((
   Zlatej pohan Konfucius!!!!!!!!!!
   Strejček Si má recht když zvlášť zpupné Tibeťany,Ujgury a podobné bigoty nechává rozebírat na orgány.
   Helanov

   Smazat
 2. Jedná se o matrici, o další potupu českého národa. Snaha přepisování dějin, vypustila další kontrolní balónek k zjištění, zda jsme jako národ už těmi buzerantskými pochody s těmi 72 pohlavími a podobnými blbostmi už dostatečně zpracovaní a zblblí, abychom si nechali kálet na hlavu a bylo nám jedno, že sem tajně lifrujou kozo.rdy a udělali z nás muslimský chalifát. Naši předkové, kteří přinášeli dneska asi nepředstavitelné oběti k tomu aby Češi jako národ nezaniknul, se musí v hrobě obracet. Fuj, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudý dědečku zatím zblblí naštěstí nejsme protože je stále nevolíme. Tohle by se mělo zatrhnout už toho slouhovství bylo opravdu dost.

   Smazat
 3. Velice souhlasím s článkem!!!!!!
  1* podtržka
  Ten sloup tam byl postaven jako symbol vyhrané rvačky,čili jako atribut něčího ega...
  Pohnutky to asi moc pěkné nebyly,tak nevím,proč by se jako měl sloup obnovovat.
  Samozřejmě,zajisté nebylo nutné ten sloup strhnout.
  Ale i to stržení se stalo součástí naší historie,tak proč se v tom nípat,ne???
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. Švédům se nepodařilo Pražáky vyhubit => zbylo to na nás komunisty a putinisty!

  Drazí soudruzi a soukmenovci!
  Všichni víme, o co šlo v roce 1648: Kdyby se Švédům podařilo proniknout z Hradu do Prahy, byl by s Pražáky konec. Ano, tehdy se ještě Švédové chovali jako pořádní chlapi, ne jako dnes – tehdy se ještě s cizinci a ženskými nepárali (cizince podřízli a ženské znásilnili, normálně).
  Prostě: Už to tehdy na chvíli vypadalo, že Pražáci budou vyhubeni, že se z emigrace vrátí Moravák Jan Ámos Komenský a humánně zadupe do země zbyteček katolických kněží a studentů.
  Leč právě ti studenti-lepšolidi, křesťani, odrodilí, poevropštění Češi se Švédům postavili do cesty, dokonce SE ZBRANÍ V RUCE, mizerové.

  Jak víme, poražení, potupení Švédové odtáhli s nepořízenou, vyloupili jen Hrad.
  A papeženci nestoudně slavili „Te Deum“, jako kdyby byl za prezidenta ČSR zvolen soudruh a soukmenovec Gottwald.
  Po pár letech, až se Česko opět trochu zalidnilo, papeženci postavili tzv. Mariánský sloup - na oslavu vítězství drzých pražských študentíků nad zkušenými severskými válečníky.

  Je jasné, že náš horšolid sloup nenáviděl CELÁ STALETÍ, stejně bytostně jako študentíky, ty panské synky-lepšolidi.
  Proto náš horšolid sloup RADOSTNĚ zbořil, okamžitě po odtržení Česka od Evropy.

  Jenže dnes …
  Dnes je naše vlast opět okupovaná, my rodilí Západoasiati jsme našimi okupanty opět BRUTÁLNĚ poevropšťovaní.
  Místo ruštiny se naše mládež učí angličtinu, němčinu, francouzštinu …
  Místo marxismu-leninismu-stalinismu-putinismu se naše mládež učí o kapitalismu, demokracii a lidských právech, jako by ten HNUS byl k něčemu dobrý.

  A nyní tedy obnovení sloupu …
  Ta potupa!
  Pomníky Nesmrtelného Lenina a Velikého Stalina nám okupanti zničili, plánovanou OBŘÍ sochu Velikého Putina, BJJP, si postavit nesmíme, z rozhodnutí Bruselu a Tel Avivu.
  Místo Agitačních středisek Národní fronty a Rudých koutků se stavějí kostely, a dokonce KLÁŠTERY …
  Fuj Teufel!

  K čemu to povede?!
  Po křesťanech, sionistech, feudálech, buržujích a kulacích se snad vrátí i Němci?!
  Postaví si opět těch 3000 vesnic a městeček, které jsme jim po r. 1945 humánně zničili, jako spravedlivou odvetu za poevropštění našeho západoasijského národa?!?!

  NE, TO SE NESMÍ STÁT !!
  My Češi jsme BYTOSTNÍ Západoasiati, my v tzv. Boha nikdy věřit nebudeme!
  My NIKDY nepřijmeme kapitalismus a demokracii!
  My se NIKDY nevzdáme naší zdravé nenávisti třídní a národní!
  My NIKDY nevyměníme naši milovanou Leninsko-putinskou pravdu za Pravdu a Lásku!


  Prostě přišel čas, abychom napsali Zvací dopis č. 2 , podepsali CELONÁRODNĚ, a poslali oba naše národní Vůdce Miloše a Babiš s dopisem do Moskvy.
  Tam se oba pokloní až k zemi, čelem budou o zem bít před Velikým Putinem, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, prach z Jeho podrážek budou lízat.
  A Veliký Putin, BJJP, Jasné Kremelské Slunéčko, se nakonec ustrne, dopis si přečte, podumá, a pak vydá rozkaz svým molodcům: „Vpřed! Na Prahu, na Berlín, na Brusel!

  Nepřemožitelná Armáda Ruské federace se povalí přes naši Západní Asii do Evropy, a vše před ní bude prchat nebo padat.
  Padne samozřejmě i Mariánský sloup se zlopověstným Karlovým mostem, ba i Hrad shoří na prach.
  Z Prahy, té ODPORNÉ + ZRÁDNÉ Prahy nezbyde nic ruiny plné rozkládajících mrtvol kavárníků a havlistů, študentíků-lepšolidí.
  Což nám – přirozeně - ušetří spoustu práce s odsunem Pražáků do Evropy.

  Po válce Rusové Prahu obnoví, byť pod jiným jménem, a možná i na jiném místě.
  Ale to už nebude naše věc; my Češi položíme své životy v boji za šťastné zítřky, a díky neexistenci tzv. Boha a tzv. života věčného nám mrtvolám bude všechno jedno.
  A v tom JE útěcha, ne že ne.

  Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!


  P. Radosta

  ---------------------
  P. S.: Jen hlupák nebo kavárník-havlista se může odvolávat na názor T. G. Masaryka, toho primitivního antikomunisty, jenž poštval české legionáře proti nám komunistům.
  Tečka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hernajs,pan Radosta to proplesknul padni komu padni...
   Skvělý příspěvek!!!
   1* podtržka
   Helanov

   Smazat
 5. Ať si ten katolický "mariafalus" postaví ve Vatikánu, nebo v Polsku! Tam prý ještě věří, že každou svobodnou matku oplodnil Duch Svatý. V kostelech ho malují jako ptáčka...

  No nejsou ti katolíci vtipní? Ten Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí je těžkou urážkou Českého národa a češství. Je OBDOBOU PRASEČÍCH HLAV PŘIBÍJENÝCH K VRATŮM SYNAGOG A MEŠIT!

  OdpovědětSmazat
 6. Memento nacistické krutosti. Zmařené životyNoční vlci poníženi v Lidicích. Nesměli klást věnce obětem nacismu tam, kde ostatní!

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019061510150354-nocni-vlci-ponizeni-v-lidicich-nesmeli-klast-vence-obetem-nacismu-tam-kde-ostatni-foto-video/

  OdpovědětSmazat
 7. Pročpak jen pražané zmíněný sloup od jeho vzniku až po jeho stržení - tedy po 300 roků - nazývali Sloup Hanby? Co myslíte, pane Váňo? Zpět. Ne co myslíte, ale co o tom soudíte - jaksi v té znovuinstalaci Sloupu Hanby postrádám proces známý jako myšlení. Tedy krom prvoplánové reklamy svého jména; tam ano, tam nějaké ten myšlenkový proces bude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pologramotnej kameník potřebuje prachy

   Smazat
  2. 11:32 možná udeřil hřebík na hlavičku...Kameník čte Novinky a dočetl se že koblihář zdraží lihoviny...
   Helanov

   Smazat
 8. Dovolím si něco k tématu poznamenat. Musíme se na problém dívat očima té doby, kdy tyto události proběhly. Neposuzovat je dnešními měřítky morálky. Ale i těmi by zřejmě prošly. Ferdinand Štýrský nebyl Českému království vnucen. Byl řádně zvolen. A pro něj hlasovali i budoucí defenestrátoři. Že v tom měla prsty španělská strana a její zlato je jasné a doložené. Nicméně za ně koupili i ty představitele českých stavů a jejich hlasy. To je historický fakt. A byl to jeden z hlavních problémů dalšího vývoje. Češi se vzbouřili proti svému panovníkovi, který je zde z milosti Boží (in Deo Gratias) a kterého si ještě ke všemu sami zvolili! To vyřadilo řadu potenciálních spojenců. A hlavně -čeští páni nehodlali platit! A to v době, kdy bitvy rozhodovali profesionálové (žoldnéři) bylo klíčové. Velitelé (podnikatelé - majitelé pluků) byli různého vyznání. Tak např. známý obránce Brna Raduit de Suches byl protestant (hugenot) a bojoval za císaře. Naopak Mansfeld byl katolík a bojoval na straně stavů. To se v té době neřešilo. Až později. Doporučuji knihu Dušana Uhlíře "Drama Bílé Hory". Jen na okraj: Hlava německých protestantů Jiří III. Saský (kurfiřt) vydal do rukou Habsburků (a tedy i kata Mydláře) Václava Budovce z Budova. Za to dostal "do pronájmu" obě Lužice, které nám dodnes nikdo nevrátil. A teď k tomu sloupu. Byl postaven Ferdinandem III. v r. 1657 - 1658, kdy byl vysvěcen. Opravdu na památku vítězství Pražanů nad Švédy v r. 1648. O tom svědčil i nápis na něm - díky Panně Marii za pomoc při obraně města. V r. 1620 císařtí město dobývali a stavoské vojsko ho nebránilo, neboř uprchlo. Tak jakápak pomoc? Protestantské vojsko švédské nebylo vítáno, neb rabovalo stejně, ne-li hůře než katolické. Tedy Pražani svoje měso (města - Staré a Nové) ubránili ale my jsme přišli o rudolfínské sbírky a mnoho jiných věcí. V r. 1658 už bylo dávno vše jasné. Karty byly rozdány. Habsburkové zvítězili, v Čechách (1627) a na Moravě (1628) platilo "Nové zřízení zemské". Situace se uklidnila, byly vydány milosti, řadě rodů byl vrácen majetek a země se pomalu vzpamatovávala z děsivé války. Habsburkové zcela jistě neměli v úmyslu, aby nějakým infantilním gestem opět jitřili situaci. A tak sloup stál a lidi okolo chodili a sem tam se i modlili a sloup utěšeně chátral. Až byl v naprosto dezolátním stavu. A jednou, v r. 1874 Panence Marii upadla hlava a málem zabila okolo jdoucí trhovkyni. Magistrát věc posoudil a navhnul jej strhnout. Staroměstské náměstí už vypadalo jinak, zmizely stánky, bylo strženo Židovské město (Josefofv) a budovala se Pařížská a sloup překážel. Ale protože Magistrát už tehdy zboural tolik památek (asanace), že si musela Vídeň vyhradit poslední slovo, aby v Praze vůbec nějaká památka zbyla. A Vídeň na žádost řady osobností pražského života nařídila sloup zachovat. A tak byl renovován. Zde doporučuji kjnihu Josef Teige: "Staroměstský rynek". Vyšla r. 1903 a tak není zasažena revolučním patosem a naprosto střízlivě popisuje mimo jiné i ten sloup. Až Franta Sauer táhnoucí s partou opilců Prahou v něm uviděl ten symbol a v náhlém osvícení jej navrhl zbořit. Pak se toho chytly noviny. Doba tomu přála a tak se z vandalismu stal vlastenecký čin! Jedině co by mohlo sloup spojovat j Bílou Horou je jeho podobnost se sloupem, který v Mnichově nechal postavit tehdejší bavorský kurfiřt Maxmilián I. v r. 1628. Ten je opravdu na oslavu vítězstvá na Bílé Hoře, ale je to pochopitelné. Neboť tento Maxmilián byl velitelem vojsk Katolické ligy a tedy i vítěz. Baroko rozhodně není nějaké pokleské umění. Že je využíváno propagandou? To každé umění. Takový David Černý. Nebo naši umělci na Václaváku atd. Jsem proti postavení toho sloupu ne z důvodů ideologických, ale čistě proto, že na Staromáku už není pomalu kam šlápnout. A teď sloup, jeho sokl a kolem balustráda....

  OdpovědětSmazat
 9. Mariánský sloup
  Asi před měsícem jsem byl překvapen reportáží ze Staroměstského náměstí, kde jakýsi pan Váňa začal rozebírat dlažbu za účelem znovupostavení sousoší z 17. století, které bylo zbouráno po vítězství republiky v roce 1918. Domníval jsem se, že znovupostavení bylo definitivně odmítnuto usnesením magistrátu z roku 2017. Zřejmě nikoliv, v zákulisí jsou nyní zřejmé katolické síly, které se nesmířily s tímto demokratickým rozhodnutím.
  Sloup – dílo manýristického barokního slohu byl postaven po definitivním vítězství katolické totality habsburské monarchie v Čechách. Byla tak na dlouho potlačena svoboda vyznání a to právě postavením mariánského sloupu – vyjádření právě proti reformistům, kteří uznávají pouze Boha a jeho syna, nikoliv Marii a katolické svaté. Sloup byl zbourán jako vyjádření republikánských myšlenek nového vedení ČR.
  Po roce 1990 se setkáváme s novou ofenzivou politického katolicizmu – v ČT, ve sdělovacích prostřeedcích, ve školách i ve skautsské organizaci. Součástí toho je i propagace stavby mariánského sloupu na Staroměstském náměstí – opakovaně, nyní však agresivně se vtírajícím na exponovaná místa Prahy. Mají-li katolíci repliku sloupu, ať si ji postaví kdekoliv na církevní půdě, je však nutno všemi silami zabránit svévolné stavbě na městské půdě. Vyzývám magistrát, aby dodržel své původní usnesení z roku 2017. Prikner, Vaňková.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:04 Jestli se nejedná o pokus budování "občanské společnosti", kdy zaplacená chátra buduje něco "pokrokového". Pokud systém nezareaguje, přijde anarchie.

   Smazat
  2. Habsburkové definitivně zvítězili v Čechách už na konci 20. let 17. století (Nové zřízení zemské). Takže sloup nic v této věci neřešil. Sloup byl zbourán ve dnech, kdy vůbec nebylo jisté, jestli ta samostatnost vůbec bude a jestli to bude republika. Není mi známo, jestli v té době byl Franta Sauer republikán. Ale byl znám jako notorik. A sloup zbourala banda ožralů, která táhla Prahou pod jeho vedením a nešťasný sloup jim padl do oka. Tedy nikoliv ve svatém nadšení pro republiku. Kdybychom se podle některých "pravocěrných" zbavit baroka, museli bychom jen v Praze zbourat Loretu, Klementinum, chrám sv. Mikuláše na Malé straně a další na Staroměstském náměstí, chrám sv. Jakuba proti Ungeltu, strhnout kopuli chrámu sv. Víta, sochy z Karlova mostu naházet do Vltavy a vůbec zničit několik stovek soch, obrazů... Radikálně by se změnila krajina našeho venkova. Zbořit by se musela většina venkovských kostelíků a taky mnoho zámků. Pryč by musela díla Santiniho (Křtiny, Zelená Hora, Žďár nad Sázavou...), řada klášterů včetně Břevnova nebo Vyššího Brodu, Kuks... Je to výkřik bandy neználků a blbů!

   Smazat
 10. no u nás pamätník Márie Theresie .... podobne, klér ... a tak, nedať sa

  OdpovědětSmazat
 11. Lenku Procházkovou klepne pepka... :-( J.

  OdpovědětSmazat
 12. noviczech
  ...vážení, NECHCI ŽÍT V NEMOCNÉ DEMOKRACII, CHCI RADĚJI ŽÍT VE ZDRAVÉ DIKTATUŘE, KDE JE KAŽDÝ ZLOČINEC SPRAVEDLIVĚ POTRESTÁN A ŽÁDNÉMU HLUPÁKOVI NEBUDE POVOLENO ŠKODIT OKOLÍ!
  ..kam se nám ztratila ROZUMNOST A MOUDROST? Najdeme ji opět někdy alespoň do úrovně socialismu, kdy každý kdo něco hloupého chtěl provést, tak ho kamarádi v hospodě u piva UZEMNILI!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.