Reklama

pátek 14. června 2019

Trump vydělává na Polsku a Evropa reptá

Stanislav Stremidlovský
14. 6. 2019    regnum
Návštěva polského prezidenta ve Spojených státech se konala pod heslem "Nakupuj americké". Americký prezident Donald Trump ví, jak vydělat na Polácích. Během návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu, která se konala 12. června, podepsala administrativa USA řadu pro sebe výhodných smluv. Otázkou je, co má Berlín, který neustále slibuje, že zvýší své vlastní vojenské výdaje, dělat dál - jít na konflikt s USA nebo ustoupit Trumpovu tlaku, vydat se cestou Varšavy a zapojit se do kampaně "Nakupuj americké". Je to spíše globální problém než přání potrestat Polsko za jeho "rozkolnickou práci" v rámci Evropské unie. Zatím však Evropa jen reptá a Trump počítá polské zlotý ve své peněžence.


Podle vyjádření Trumpa v loňském roce Poláci podepsali smlouvy s americkými firmami za přibližně 25 miliard dolarů na nákup více než 6 miliard kubických metrů amerického zkapalněného zemního plynu, a "dnes naše země právě podepsaly další smlouvu na další 2 miliardy kubických metrů za přibližně 8 miliard dolarů". Líbila se pánovi Bílého domu a skutečnost, že Varšava oznámila svůj záměr získat 32 stíhacích letounů F-35, což je několik dalších miliard dolarů. Během rozšířeného dvoustranného setkání s Dudou prezident Spojených států předvolával představitele své administrativy (přepis se objevil na internetových stránkách Bílého domu). Trump se obrátil na ministra obchodu Wilbora Rosse s otázkou o stavu obchodních vztahů s Polskem.

Ross odpověděl, že se vyvíjejí dobře a dokonce velmi dobře. "Došlo k výraznému nárůstu bilaterálního obchodu", řekl ministr. Máme menší rozpory ohledně toho, zda máme obchodní deficit nebo přebytek. Naše čísla říkají, že máme deficit; jejich říkají, že oni mají deficit. Patrick Shanahan, zastupující ministra obrany USA, nazval Polsko "vzorem obranné spolupráce", protože Varšava nakupuje hodně amerických zbraní. Ministr energetiky USA Rick Perry zase kromě nových dohod o dodávkách LNG zdůraznil dohodu v oblasti mírové jaderné energetiky a sdělil, že ještě nikdy nebyl tak nadšený potenciálem Polska. Zjevně to předpokládá dobré smlouvy pro americký koncern Westinghouse Electric v případě, že se Varšava rozhodne postavit jednu nebo dvě jaderné elektrárny v zemi. Na pozadí těchto zpráv se Trump vyhnul otázkám o ústupu demokracie v Polsku a řekl:

"To mě neznepokojuje. Znám prezidenta velmi dobře. Znám velmi dobře národ a vedení Polska. To mě vůbec neznepokojuje. Mimochodem, v Polsku je všechno tak dobré a oni vědí, že pokud ustoupí, nebudou prosperovat tak, jako teď. Pravděpodobně to nikdy nedělali ekonomicky lépe. Podobají se nám: USA to nikdy nedělaly z ekonomického hlediska lépe, než to děláme teď. Nechtějí ustupovat. Neodstoupí. A kromě toho nám dluží spoustu peněz, protože kupují spoustu věcí, že? Takže to je důležité. Proto musí prosperovat. Musíme se ujistit, že se jim daří dobře. Jsme velmi, velmi s Polskem spokojeni".

Ale co Varšava na oplátku získala? Podle polského opozičního portálu NaTemat prezident Duda překvapil Poláky i Američany na společné tiskové konferenci s Trumpem, když na otázky novinářů připravil "přednášku" o historii Polska. Jeho "přednáška" se velmi líbila Polákům a "mnozí byli nadšeni tím, že prezident hovořil o komplikované historii Polska během události, která byla vysílána největšími televizními stanicemi na světě". Ovšem hitem Dudovy návštěvy, čehož si všimli i v Polsku, i v Evropě, byly samozřejmě dohody o rozšíření americké vojenské přítomnosti v zemi na Visle, o vyslání dalších 2000 amerických vojáků, i když pozorovatelé poznamenávají, že Trump vypadal vyhýbavě z hlediska vyhlídek vytvoření stálé americké vojenské základny na polské půdě.

Zároveň jsou Francouzi nespokojeni tím, že Varšava "vydělává na Evropské unii", vynakládá své peníze na nákup americké vojenské techniky, nikoli francouzské. Výsledky návštěvy Dudy ve Washingtonu se nelíbí Němcům. Obchodní německé noviny Handelsblatt viděly v tom, co se děje, přání Trumpa znovu rozdělit EU na "dobré a špatné partnery". List poznamenává, že se prezident USA několikrát vrátil k rozporům, které zatěžují dialog mezi Berlínem a Washingtonem: nedostatečný příspěvek Německa do obranného rozpočtu NATO a také výstavba plynovodu Severní proud 2, který by měl být dokončen koncem tohoto roku. Trump "přislíbil možné řešení, které bude jasnou urážkou Německa, pokud bude realizováno". Americká vláda totiž zvažuje otázku převodu části svých vojáků, umístěných na německé půdě, do Polska.

"To znamená v angličtině jednoduchou věc: pokud Berlín nezvýší svůj příspěvek, musí počítat s konkrétními důsledky", konstatuje Handelsblatt a vidí v polsko-americké alianci "velmi jasné varování, že Washington bude i nadále vyvíjet tlak". Otázkou je, co má Berlín, který neustále slibuje, že zvýší své vlastní vojenské výdaje, dělat dál - jít na konflikt s USA nebo ustoupit Trumpovu tlaku, vydat se cestou Varšavy a zapojit se do kampaně "Nakupuj americké". Je to spíše globální problém než přání potrestat Polsko za jeho "rozkolnickou práci" v rámci Evropské unie. Zatím však Evropa jen reptá a Trump počítá polské zlotý ve své peněžence.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

55 komentářů :

 1. Historie se opakuje. Poláci v roce 1934 uzavřeli také přátelské smlouvy s Hitlerovým Německem s kterým Poláci koketovali jako se spojencem s kterým chtěli zaútočit na Rusko, které odjakživa z hloubi žaludku nenávidí. V Polsku matky straší děsí, že když nebudou poslouchat, přijde si pro ně Rus. Historie se opakuje v tom, že Poláci připravují opět válku proti Rusku s cílem vybudovat velké Polsko až po Moskvu. Jejích cílem je do této války zatáhnout třeba i celý svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tak ty jsi tou rusáckou propagandou úplně vymytý. I když, myslím si, že jsi jen provokující trollík. Tak blbý a vymletý nemůže žádná skutečná osoba být.

   Smazat
  2. 13:28 Já zase vnímám,
   že ve veřejnoprávních médiích, na čele s ČT,kterou si ,blbci, platíte, naprosto dominuje propaganda reprezentovaná US ambasádou, Bruselem, Německem a domácími lokaji, tzn.

   S USA na věčné časy a nikdy jinak .
   Podlézavá chátra napříč politickými stranami, se musí nějak zavděčit svým páníčkům.
   Tvoje " rusácká propaganda " nemusí nikoho přesvědčovat, na jejich straně totiž stojí PRAVDA
   a kdyby jsi přišel ještě stokrát na svou placenou šichtu,
   tak to neocekáš, chudáku.

   Smazat
  3. 13:28 Tak blbý a vymletý nemůže žádná skutečná osoba být, krom tebe. To chápeme.

   Smazat
  4. Pisutského Polsko uzavřelo s Hitlerovským Německem smlouvu v roce 1933 s cílem táhnout s Německem na východ proti Rusku. A nebylo to první krát. Za Napoleona polští šlechtici s Polským vojskem pod Napoleonovým velením táhli na Rusko a dopadli jako ten Napoleon. Polská vysoká šlechtična vlezla Napoleonovi do postele s úkolem od Polské šlechty, aby Polsko vyhlásil jako samostatný stát, což Napoleon neudělal. Poláci slouží Americe jako úderné kladivo bez mozku, proti Rusku.

   Smazat
  5. Byli to Poláci, kdo v době, kdy Hitler zabíral země České a Moravské a vytvářel protektorát Čechy a Morava, zabrali část Těšínska a připojili ho k Polsku. Chovali se k nám stejně, jako se k nám chovalo Hitlerovské Německo. Pěkní bratia Slované.

   Smazat
  6. Je mi Poláků líto,vyhánějí čerta ďáblem...Teda vlastně čerty,mají lufta z Rusů a Němcům taky nevěřej...
   Co na to říct!Dokud jim nedojde že RF fakt není SSSR a dokonce ani carská říše je to marný,marnÿ,marný...Škoda!!!!!!
   Moc mne netěší že mi budou Amíci funět na záda i ze severu.
   Že to funění netěší ještě víc Rusa je slabá útěcha.Teda, vlastně žádná...:-(
   Helanov

   Smazat
  7. Anonymní14. června 2019 13:28..vy říkáte pravdě rusácká propaganda? top jsem ještě neslyšela...

   jo Poláci jsou zvětšiny odkojeni nenávistí k Rusku a taky - i když to popírají - k žudům. K Rusko proto, že by sami rádi byli nejýznamnějším slovanský, národem, ale bohužel, nikdo další to nechce.

   Jednou jsem tam byla s tlumočnicí, v POlsku a říkám jí, mně ta polština přijde jako tvrdá ruština a ona vyděšeně (česká Polka) , jo, je to tak, ale neříkejte to nahlas, to by řádili.

   Smazat
  8. 13:10
   Bet, Kindelein, bet
   Ansonsten kommt der Schwed
   Sonst kommt der Oxenstjerna
   Wird das Kindlein beten lärna

   Tolik Poláků jako Švéd Němců Rus nikdy nepovraždil.
   Stejně se bojí v síni.

   Smazat
  9. 13:28 Když o tom prt víš, tak co do toho kecáš? Jozífka řezal na gymnáziu ruský profesor že neuměl správně azbuku a často musel klečet v koutě i na hrachu! Víš prt pitomo co bývali "bílí čerti"! Když Jozífek zkurvil písemmku, Rusák mu neuvěřil že to neudělal schválně, páč měl takovýho čerta v očích" a tak zazvonil na zvonec, přiběhli chlapící v pkáštích a odvedli ho na hrách! Jozífek řísahal těm sviním pomstu a když vyrsotl, byla váka a on založil protiurské legie v německém záboru Polska. Po válce pak vedl coby první polský prezident svá vojska na Východ a přísahal že než ulehne do hrobu, napíše na zeď Kremlu tento jasnej vzkaz tomu ruskýmu prófoj: "Mluviti rusky se zakazuje!"

   Smazat
  10. I Marie Curie-Sklodowská popsala jak Rusové ubližovali její rodině.
   Ale to je HISTORIE, dnešní Rus nikoho neohrožuje...
   (Na druhou stranu Putin tady nebude věčně...plačící smajlík.)
   Helanov

   Smazat
  11. Unknown 19:26
   Tu vzpomínku jsem četl v čítance, ale ne v té, co jsme aktuálně četli ve škole, ale ve vydání z roku 1946, které jsem našel na půdě. Zajímavé, jak dlouho trvá návrat k normálu ( ještě tam nejsme).

   Smazat
 2. Opravdu zajímavá situace. Poláci si totiž myslí, jak už několikrát v minulosti, že s pomocí některé ze spřátelených západních velmocí (dnes s USA, v minulosti s Německem a VB) vybudují vysněné Velkopolsko, evropskou velmoc konkurující Německu, Francii a Rusku, Domnívám se, že z dlouhodobé perspektivy jsou odsouzeni opět k nezdaru, poněvadž Američanům se nebude ekonomicky vyplácet udržovat v Polsku svůj vliv, když ztratí vliv na Francii a Německo. To znamená, že po dohodě USA, Ruska a Číny o svých, nových sférách vlivu, bude Polsko opět ponecháno samo sobě si.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kdybych Vás četl dříve, nepsal bych svůj koment dole, souhlas.

   Smazat
  2. Polsko má, ve svých buranských východních poměrech stejný problém jako Němci.
   Je jich nepoměrně víc jak nás, takže nemůžou spokojeně zapomenout, jako my na to, že jsme měli Trimarium.
   Když jim chlopske pudy lezou na mozek, řeší to při tlaku do 5Atp vyběhnutím na dvůr, kde stará kydá šoufkem v žumpě a vystrkuje panímandu.
   (Naši bližší přátelé v Bavorsku při takových příležitostí pějí melancholické písně s citerem a jódlující krávou v pozadí.)
   Němci se ovšem už nikdá nenahromadí do nadkritického množství, tak můžeme klidně krávě přizvukovat.

   Smazat
  3. 18:08- navzdory ostražitosti ke Germánům Bavory vyviňuji pro jejich selský původ. Bohužel se jiho a západo- Čechům nepodařilo udržet češtinu po překročení Šumavy ale ani si nechat vnutit "Hochdoič". Taky už ale blbnou, zřejmě to ředění odsunutými má následky.

   Smazat
 3. proč se ve vládách států zabydlují debilové a zrádci kteří jsou ochotni prodat i své rodiče na jatka / duda to je opravdový polský zmetek zrající pro šibenici a není to jen on těch je v polsku hafo a nejen v polsku !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano, je to smutné, ale nemorálne Polsko je hodné opovrhnutia

   Smazat
  2. Polsko má několikaset letý komplex z nenaplněné ambice být vůdcem Slovanských kmenů. Bohužel tato nenaplněná touha je historicky vede ode zdi ke zdi. A jak je vidět na posledním vývoji genom panslavismu stále řídí jejich kroky.

   Smazat
  3. Už vedli Prušáky, Francouze, Itali (marš, Dabrowski!) a kdekoho, každej je někam poslal.
   My jsme pro ně naštěstí nesrozumitelní (nemáme rádi nukleární prskátka a smějem se věcem ve Švejkovi o počtu vlasů, co nechápou), takže k nám po krátké lekci na konci poslední války už nepronikají.
   Stačila jim Festung Breslau.
   Bych tak nechal.
   Ať zavedou pořádek na Ukrhanině, mezi heroji.

   Smazat
  4. Fenomén Herostrates přežívá -:( A.Š.

   Smazat
  5. Polaci maji tyhle tradice se znicit vzdy a za kazdou cenu a vynalezaji vsechny prostredky k tomu. Jake nadseni se stat usackou kolonii/predtim Napoleonovou, predtim vatikanskou , potom USA Solidarity,atd../, a udelat se terc do kteryho rusove picnou a usaci maji tak nadeji, ze na spadne Mene raket !! Jsou ti polaci i velmi snazive obetavi ze . To se jim musi nechat?? A vzdycky byli , bohuzel nikoliv pro sebe..Blbost a idiocy jsou zrejme nejen nepoucitelne ale i nevymytitelne .
   Hura do hrobu vzdy a za kazdych okolnosti jsou dejiny Polska..

   Smazat
  6. Velmi pocetny narod ale nikdy se neobjevil nekdo s obycejnym lidskym rozumem mezi nimi. Kuriosni a Neuveritelne..

   Smazat
 4. TRUMP se z postoje Poláků raduje.

  Uklidní tím zbrojařskou lobby a má volnější ruce k postupné likvidaci vlivu domácích elit. Jde to krok za krokem, USA je třeba přeformátovat ze současného stavu světového četníka a parazita, na stát aspoň částečně soběstačný.
  KDO tomu nerozumí, ať do toho nekecá...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-DDD...Už se to děje,Rusko a Číná přeformátovávají až se z nich kouří...
   Nic není na věky,ani hegemonie USA.
   Bipolarita,resp.multipolarita je DALEKO výhodnější.
   (Nejvíc pro ty malé,nezaškodí když se budou velcí držet v klinči.)
   Helanov

   Smazat
 5. Diktát USA pokračuje: USA výrazne varovali EU pred rozvíjaním vlastných obranných projektov a zbraní.
  https://blog.hlavnespravy.sk/12203/diktat-usa-pokracuje-usa-vyrazne-varovali-eu-pred-rozvijanim-vlastnych-obrannych-projektov-a-zbrani/
  Polsko obrovské americké dluhy nezmenší,ale spadne na jejich úroveň-komu není rady,není ani pomoci.

  OdpovědětSmazat
 6. Pšonkové vykročili směrem , kterým se v blízké budoucnosti bude asi ubírat celá V4 . Až zmizí z Hradu Zěman ,možná se tam objeví to zrzavé individuum z Milionu chvilek a bude vymalováno.V Česku je dostatek idiotů , kteří jsou schopni ho tam zvolit . Podobný tvor tam už v minulosti byl .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zrzek je jenom gzift pro veřejnost...Na Hrad si brousí zuby marketér Jaroš,který to vetrené-podle mě- zmarketýroval a mluví plynně hebrejsky.

   Smazat
 7. Polsko se chová jako veš v kožichu. Rád bych se dověděl nějaké informace z jednání V4.

  OdpovědětSmazat
 8. Jestlipak ten polský prezident ve své přednášce o historii zmínil také trojím dělení Polska? Vždycky, když Poláci něco projeli, tak přišli o část území. A historie se ráda opakuje...

  OdpovědětSmazat
 9. Problémem těchto přiblblých SPD debilů je, že nenávidí úplně všechny krom Ruska. K smrti nenávidí USA, nenávidí celou západní Evropu v čele s Německem, nenávidí Poláky, nenávidí nově i Slováky za to že si suverénně zvolili Čaputovou... Chraň nás Pán Bůh aby se tito agresivní, v nenávisti ke všem se topící pitomci nějakým způsobem nedostali k moci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:38 Nesvádějte vaši právě předvedenou nenávist na jiné. Jděte se raději k tomu vašemu Pánu Bohu pomodlit za to, aby se z vás stal snášenlivý, mírumilovný člověk podle Jeho instrukcí.

   Smazat
  2. Správně běžte se pomodlit k Pánu Bohu, ale nedělejte to jako Pšoncek, ten se jednou rukou modlí a druhou krade a ještě si v té své vychlastané kebuli libuje jak to má dobře prokoumané. Jsou to nemorální spekulanti, kteří se jako vždy opět přepočítají. Hej hou

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. U poláků je problém, že nemají ukojené velkopolské touhy. Nyní sází na USA a doufají, že jim budou svěřena po "vítězné válce" do správy rozsáhlá území na východě. Napadá mi přísloví "lepší vrabec v hrsti než-li holub na střeše a opravdu by dnes Poláci, nebýt dohody mocností po 2.ww vládli jen v úzkém pásmu se středem Varšavy!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. 17:54-pokud je to na mne, mám aspoň názor a jméno, co máte Vy?

   Smazat
  7. Pro diskutujícího 17:54; G.B.Shaw: Moudrý napadne článek protiargumenty, hlupák autora článku.

   Smazat
  8. 15:38 Komu nadáváš pirátský vysmažený hnuse my jen komentujeme co se nám nelíbí. Jestli chtěj být Poláci zaraženi v usa zadku je to jejich zem a problém. Slavná čaputová nikdy nebude presidentkou Slováku jak psal pan Bláha. Jsou to jejich země a opravdu k nim necítím žádnou nenávist. K němcům ano chtěj nás islamizovat a vzít celý Český stát. A o zločincích z usa nemá cenu nic psát. Takže si zas mazej na nenávistnou demonstraci českých fašistů a sem nelez. Jo ten bůh ti opravdu pomůže.

   Smazat
  9. 15:38 ,doufám ,že ten tvůj bůh pošle na tvou hlavu kamen a mého nechej na pokoji !

   Smazat
  10. Můj bůh jedné tvého amerického boha. A tak to bude stále. Už si na to zvyknú, pirátská smažko.

   Smazat
  11. 15:38 kde berete tu drzost komukoli podsouvat motiv nenávisti? Jak můžete napsat tak nesmyslnou větu, že důvodem nenávisti k národu může být to, že jeho část volila nějakou Čaputovou? Nejhorší na tom je, že jste natolik omezený až takové pitomosti věříte. Děsivé je, pokud jste svépravný!

   Smazat
 10. Bylo velkou chybou, že Rudá armáda za 2. světové války osvobodila Polsko od hitlerovského Německa. Kdyby tak neučinila, možná by byla situace s Polskem dnes jiná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No páni, ty jsi ale stratég :-D

   Smazat
  2. Asi to jinak nešlo. Raději mít na severu za souseda Poláka, než Němce. I když ani ten Polák, co stále kouká, co by uchmátnul na východě, není to pravé ořechové. To, že k nám tahá Američany a ještě jim bude platit, je výplod chorých mozků, ale těžko jim do toho mluvit. Chtějí financovat USA, tak ať platí.

   Smazat
  3. 19:39
   Raději mít na severu za souseda Poláka, než Němce.
   Máte omezené názory. Do Německa by mohlo jezdit za prací více lidí a byli by placeny o 200% lépe jak v banánovém Česku. V Německu jsem pracoval a vím jak se tam chovají zaměstnavatelé k pracujícím a jaké jsou tam platy. V současnosti litují, že SRN nemá teritorialitu jako před 2. světovou válkou.

   Smazat
 11. To je dobre. MOC dobre.
  Ty zasrane stepni muziky je potreba obestavet americkymi leteckymi a raketovymi zakladnami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A cože se to přihodilo tobě, vygume?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 17:36

   Všechno je k něčemu dobré, ale zřídkakdy pro všechny. Instalace americké základny jistě nezarmoutí americké zbrojní koncerny, ale určitě není dobrá pro ty, kdo se nachází v její blízkosti. V tu chvíli by se měli dát přinejmenším na modlení, protože tím se mění jejich osud na první oběti případné války.

   Smazat
  4. 19.11 Srovnáváte demokracie západního typu s islámskými monarchiemi a theoKraciemi UPLATŇUJÍCÍ OBDOBY FÜHRERPRINCIPU.

   Smazat
 12. "Nejvíc potrestáš Poláka, když ho necháš vládnout sobě samému." - Otto von Bismarck.

  OdpovědětSmazat
 13. Se divím že Pšonci nevyhlásili státní svátek na 14/06, na počest narozenin opuchlého Tumpety.

  OdpovědětSmazat
 14. Polsko vždycky kulo pikle, například, aby se zbavilo svých židů, tak je ve 30 letech cvičilo a vysílalo k Britům do Palestiny. Ti tam pak proti nim organizovali odpor s cílem vytvořit židovský stát. To ovšem Polákům nebránilo očekávat od Britů pomoc proti Hitlerovi. Je radost mít takového souseda, či spojence.

  OdpovědětSmazat
 15. Optám se, u Trumpa není střet zájmů? :)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.