Reklama

sobota 15. června 2019

US army v Polsku
Jiří Paroubek
15.6.2019  VašeVěc
Při středeční návštěvě polského prezidenta Andrzeje Dudy u prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě se hovořilo hlavně o vojenských výdajích. Polsko již před časem vyjádřilo ochotu ze svého státního rozpočtu vybudovat na vlastním území stálou vojenskou základnu USA, na které by bylo umístěno na dva tisíce vojáků.Americký prezident se až do nedávné doby s touto myšlenkou zcela neztotožnil. Choval se jako bohatá nevěsta, o níž se uchází nápadník, kterého to bude něco stát. A skutečně. Už je prý ruka v rukávě, pokud jde o dodávku třiceti dvou amerických letounů F35. Tyto letouny samozřejmě budou stát polské daňové poplatníky velké peníze, což zajisté potěší americké zbrojaře. Základna USA v Polsku se má jmenovat, jak jinak, Fort Trump. Opravdu nápadité.

Polská vláda ráda straší nejen vlastní obyvatelstvo, ale také vlády dalších členských států NATO i EU tzv. ruským nebezpečím, kterým si zdůvodňuje vyšší výdaje na armádu. Co na tom, že například vojenský rozpočet USA je zhruba desetinásobně vyšší nežli ten ruský. Co na tom, že Rusko vydává na obranu méně, než další členský stát NATO, Francie. Dodejme ještě, že Velká Británie nemá k úrovni současných ruských zbrojních výdajů příliš daleko. Strašení Ruskem se proto hodí zejména americkému vojenskoprůmyslovému komplexu.

Proč by zbrojaři nedodávali zbraně, když za ně Evropané zaplatí. A ne málo. Je jen otázka času, kdy představitelé české pravice, zejména ODS, TOP 09 i STAN přijdou na to, že také u nás potřebujeme stálou vojenskou základnu Spojených států. To, co se jim nepovedlo v letech 2007 – 2008 s umístěním americké základny v Brdech, se může povést teď.

Nepochybuji o tom, že když dojde v příštích volbách k dalšímu oslabení české levice, způsobí to tlak na zvyšování vojenských výdajů. Osobně bych se nechtěl dožít situace, že vrcholný představitel českého státu se bude dožadovat u hlavy jiného státu instalace vojenské základny na našem území a jejího obsazení cizími vojáky. Když se podívám dozadu, jsem rád, že od nás krátce po roce 1989 odešla Sovětská armáda umístěná „dočasně“ na našem území. Nevím, proč v dnešním, v zásadě klidném světě, ve kterém Rusko představuje jen velmi teoretickou hrozbu, bychom měli touto cestou dramaticky zvýšených vojenských výdajů jít.
- - -


14 komentářů :

 1. Naivní Poláci, kromě dopadové plochy nemají co nabídnout. Výhledově to pak vypadá, že se Waršava bude podruhé od základu obnovovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poláci snad ani nejsou Slované. Kde jen to přesvědčení o své vyvolenosti asi okoukali? Myslím, že i ta naše V4 na to dojede. Nebo se radili, zda s tou základnou souhlasíme?

   Smazat
  2. Stalin posunul Polsko na západ. O východní hranici nemusí mít Poláci starost. Rusové jsou daleko. Zatím západní hranice jsou problematické. Co když budou chtít Němci znovu svoje město Wroclaw? Američané z Německa přece nebudou bojovat s Američany z Polska. Poláci jsou mazaní!

   Smazat
  3. Poláci jednoznačně chápou americkou základnu jako záruku bezpečnosti před německým revanšem a rozpínavostí. Konečně německá opce některých lidí
   ve Slezsku a třeba Gdańsku je zjevná.

   Smazat
  4. Poláci přeci mají s cizími vojcly staleté zkušenosti... Měli Pruské, Ruské, Rakouské/Rakousko-Uherské kolem Warszawského knížectví a sloužili v jejich armádách i loďstvech.

   Například pozdější kapitán polského transatlantiku byl původně důstojníkem carského námořnictva, za První světové velel např. na Černém moři Bitevní lodi Imperatrica Jekatěrina Velikaja a úspěšně zahnal v boji na Útěk turecký bitevní křižník Yavuz Sultan Selim (EX GOEBEN)... Tehdy to byly nejsilnější lodě v Černomoří...

   Sáhnout si na kapitální lodě a zúčastnit se vítězných bojů evropského a světového formátu mohli a mohou Poláci pouze v rámci ozbrojených sil skutečných velmocí.

   Smazat
  5. OBČANÉ VOLIČI SE MOHOU DIVIT,ŽE VLÁDA NECHCE REPARACE

   od Německa ve výši 3,5 BILIONŮ korun.Víte kolik bychom za to mohli nakoupit patron ,děl minometů a tanků proti panu Putinovi?

   NEMĚLI BYCHOM POŽÁDAT PANA PRSESIDENTA TRUMPFA,ABY NÁM POMOHL TY PRACHY VYMÁHAT?

   Byl by to prima kšeft velký jak swiňa,no mi?

   Smazat
 2. Cizí vojsko ve svém státě? To už tu bylo. A je úplně jedno, zda to bylo "vnucené či vlastní" rozhodnutí! Jaký je v tom rozdíl? Pořád je to CIZÍ VOJSKO! Věřte tomu, že to NIKDY NEBYLO A NENÍ přání drtivé(!) většiny našeho národa. Jako dříve (za komunistů), tak i v budoucnu (za kapitalistů) o umístění cizí armády na našem území NESMÍ ROZHODOVAT ÚZKÁ SKUPINA LIDÍ (za komunistů), ALE CELÝ NÁROD (demokraticky - referendem)!!!

  OdpovědětSmazat
 3. No co se divíte, že se Yankees stěhuje svým vlezdoprdelistům na dvorek, kačer to pěkně roz**bává s Čínou ti si za dluhopisy zaberou třetinu Yankees tak něco podnikat musejí a aby to nebylo tak okaté takto musejí svádět na Ruskou hrozbu.

  OdpovědětSmazat
 4. Nemám zájem o žádné cizí vojáky v ČR ani Ruské ani usa okupanty kam vlezou tam se drží jak smrad.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak hlavně, aby s Amíky za zadkem zase nechtěli těšínsko, fanfaróni jedni.

  OdpovědětSmazat
 6. noviczech
  ...pane Paroubek, možná, kdyby jsme nebyli tehdy horké hlavy a nevyháněli cizí vojska z naší země (mně osobně nevadila a asi ani 99% obyvatel, těch horkých hlav tu bylo jen pár promile) tak by ani Yenki (armada USA), dnes těžko chtěli do naší země! Ale stalo se, stalo se, možná tak muselo být! Udržme si alespoň teď svůj CHARAKTER ČLOVĚKA, SVÉPRÁVNÉHO O SOBĚ SAMÝM ROZHODOVAT!!!

  OdpovědětSmazat
 7. ja vim žit z tlachani je v kapitalismu těžke a každy se dneska musi nějak živit krom našich milich netahel nepřizpusobivich kteři už žiji v komunismu pač dostanou tolik kolik si řeknou

  OdpovědětSmazat
 8. Proč je česká levice (zde reprezentovaná přítelem Paroubkem) tak zamilovaná do Ruska?? Tam přece už hezkých pár let vládne tvrdý kapitalismus, oligarchové mají silné slovo v politice, tamnější politika je všechno možné jen ne levicová? Je to snění o novém výstřelu z Aurory? Čekání na nějakou novou bratrskou pomoc, aby někdo v Moskvě pomohl př. Paroubkovi opět do vysokých funkcí v Česku (jak to bylo za zlatých starých časů)?? Nevím.

  OdpovědětSmazat
 9. Dva tisíce jednou ranou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.