Reklama

neděle 16. června 2019

USA: musíme se připravovat na válku s Čínou a Ruskem současně

16. 6. 2019    ria Ve Spojených státech začala informační kampaň k přípravě na novou válku: Pentagon je žádán, aby se připravoval na válku na dvou frontách - s Ruskem a současně s Čínou.
Informační agentura Bloomberg zveřejnila dva rozsáhlé články, jejichž cílem je řádně vyděsit amerického čtenáře a ty, kteří rozhodují ve Washingtonu. Jeden z těchto strašících textů napsal specialista na geopolitiku, expert několika velmi vlivných nevládních organizací (Center for Strategic and Budgetary Assessments, Foreign Policy Research Institute), profesor Univerzity Johnse Hopkinse Hal Brands, a autorem druhého je bývalý velitel USA a NATO v Evropě, admirál ve výslužbě, nyní expert finanční společnosti Carlyle Group James Stavridis. Oba uznávaní odborníci se snaží publiku předat dvě velmi nepříjemné teze. První teze, kterou profesor a admirál prosazují "čtyřručně": USA a jejich evropští spojenci rozhodně nejsou připraveni na "rusko-čínskou alianci", která ohrožuje Spojené státy a americko-centrický svět samotnou skutečností své existence. Teze druhá: USA musí co nejrychleji zahájit přípravy na střet se dvěma velmocemi současně, přičemž profesor Brands zvlášť zdůrazňuje, že jinak jsou vyhlídky na to, že Washington bude bezbranný při kombinaci, v níž Peking nebo Moskva se zapletou do války s USA, svážou všechny americké síly a druhý partner v rusko-čínské koalici jednoduše dorazí bezbrannou Ameriku.

Tento mediální incident může být přičítán negativnímu postoji dvou samostatných (i když velmi vlivných) expertů Washingtonu, kteří našli v týmu miliardáře Michaela Bloomberga (majitele agentury Bloomberg) stejné pesimisty. Faktem však je, že pocit "amerického úpadku" a smrti americké hegemonie, která již ani nepotřebuje resuscitaci, ale zázrak vzkříšení z mrtvých, je současně závěrem i emocí, jež lze nalézt ve veškerém americkém "tisku pro ty, kteří myslí".

Z pohledu americké propagandy, zaměřené na spotřebitele kulturního a informačního fast foodu, je vše v pořádku: Hollywood pokračuje v natáčení filmů o tom, jak bombová demokracie nad všemi vítězí, tvůrci populárních (i u ruské mládeže) počítačových her učí děti věřit Bílým přilbám a považovat ruské vojenské piloty za vrahy nevinných Syřanů a ruské (včetně obchodních) listy píší články o tom, jak chtějí, aby to v Rusku "bylo jako na Ukrajině".

Pokud se však podíváte o úroveň výše a přečtete si například poslední vydání Foreign Affairs, můžete se seznámit s jiným pohledem na realitu:

"Při pohledu zpět se dá říci, že pád se zdá být nevyhnutelný. Zdá se, že dnes není nutné vysvětlovat současnou realitu věčného konfliktu ve Spojených státech a v zahraničí, ale je třeba vysvětlovat washingtonské horečnaté sny konce minulého století o věčné ctnostné hegemonii Spojených států. Ti, kteří prožili tuto éru, však vědí, že nic nebylo předem určeno a že historie se mohla vyvinout jinak. Proto jsme se rozhodli provést posmrtnou pitvu amerického vůdcovství posledních desetiletí, těch let, kdy americké elity promrhaly dědictví a dobré jméno, které jim bylo odkázáno.

Když se podíváte na mírně panický text admirála Stavridise, je snadné si všimnout, že apeluje na nejhlubší obavy washingtonské (a vůbec celé anglicky mluvící) politické elity, která byla vychovávána na základě geopolitické teorie Halforda Johna Mackindera. "Čína a Rusko chtějí kontrolovat "světový ostrov", píše admirál Stavridis, a z jeho pohledu je to velká, je možno říci, existenciální hrozba pro USA. Ruský čtenář je více obeznámen s jiným termínem Mackinderovy teorie - Heartland, pod nímž je obvykle chápána strategicky nejvýznamnější část Eurasie, kontrola nad níž je považována za jeden z klíčových faktorů světové nadvlády. "Světový ostrov" (World Island) je důležitější sázka než Heartland, za něj byli naši západní partneři připraveni bojovat v minulém století, neboť "světový ostrov" je (když to vezmeme velmi přibližně) Heartland plus celá Evropa, plus celá Asie a Afrika. Stavridis, který uvádí body interakce mezi Moskvou a Pekingem, dospívá k nezlomnému (podle jeho názoru) závěru, že konečným cílem této spolupráce je čínsko-ruská kontrola nad Eurasií a Afrikou celkově, což nevyhnutelně předpokládá vytlačení USA a jejich spojenců (pokud nějací vůbec zůstanou) na "periferii světa".

V reakci na to se navrhuje udělat vše pro to, aby byla Evropa připoutána k USA a nedovolila čínsko-ruské alianci "svést" evropské země. Recept na protipůsobení admirála ve výslužbě je neobyčejně diplomatický: "USA a jejich spojenci by měli věnovat pozornost rostoucí spolupráci mezi Ruskem a Čínou; zaměřit shromažďování výzvědných informací na pochopení toho, jak daleko může tato spolupráce jít; udělat vše pro podporu sjednocené Evropy a posílení sítě aliancí, partnerství a přátelských vztahů na celé periferii Asie".

Zjevně utajená je na tomto seznamu opatření práce na sabotáži rusko-čínské spolupráce, ale i když to admirál Stavridis nezmínil přímo, již v samotném textu článku se zabývá "puštěním do oběhu" typicky protičínských tezí, počínaje výroky o tom, že Putin "dělá chybu", když spolupracuje s Čínou, a konče prohlášeními, že Čína "se dívá na Sibiř jako pes na steak".

Je příznačné, že žádného z amerických expertů, kteří jsou znepokojeni sblížením po linii Moskva-Peking, dokonce ani nenapadlo navrhnout nějaké možnosti normalizace vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Jsou diskutována pouze represivní a donucovací opatření, to, mimochodem, platí ve stejné míře i pro vztahy mezi USA a Čínou i mezi USA a Evropou, jsou projednávány pouze bolestivé postupy a slovo "kompromis" v principu ve slovníku doporučených řešení chybí.

Profesor Brands se neomezuje ve výrazech a nesází na diplomacii, ale píše s téměř vojenskou přímostí o tom, co se má dělat: "Amerika musí vypracovat správnou kombinaci možností a koncepcí, aby porazila Čínu nebo Rusko dříve, než ty významně rozšíří své ozbrojené síly. Ale poté, co toto spojení bude vymezeno, budou muset USA vytvořit, za značné prostředky, velkou sílu, která bude moci spolehlivě zabránit agresorovi v dosažení jeho cílů na druhém dějišti (válečných událostí, pozn. red.), dokonce i když Amerika bude bojovat na prvním. V dohledné době se USA budou účastnit napjatého a nebezpečného soupeření s Čínou a Ruskem současně".

Není třeba si dělat iluze. Ve Washingtonu je Rusko vnímáno jako nepřítel a posilování rusko-čínského přátelství a spolupráce je chápáno jako přímý požadavek na dominanci ve světě, a proti tomuto "požadavku" budou USA bojovat i silovými i diplomatickými prostředky. Musíme na to být připraveni a ochranná opatření musí být přijata včas, aniž bychom počítali s tím, že ve Washingtonu převládne zdravý rozum a připravenost na kompromis.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

34 komentářů :

 1. a zde se nabízí řešení ( zlikvidovat klíště než se přisaje ) škůdci se přece likvidují dřív než začnou škodit !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom pripade je skudce USA a uz aspon 50 letmely byt zlikvidovany. Naskodily se uz vice nez moc.

   Smazat
  2. Spíše bych to viděl jako vlhké sny puberťáka a přání otcem myšlenky. Putin na rozdíl od Ušáků neztrácí čas nejapným pindáním a koná, čili kuje železo dokud je žhavé a vše si dopředu s bravurou šachového velmistra, dobře promyslí. Jak se říká kdo umí, ten umí, kdo neumí, ten čumí. Rudý dědeček

   Smazat
  3. Rudý dědečku, stačí porovnat Putina,Lavrova,Šojgu s Trumpem,Pompeem,Bomb Boltonem a jeden má hnedka JASNO!
   Jedni vážej slova,ti druzí melou h@vna.
   Helanov

   Smazat
 2. ano měl jsem na mysli americký teroristy a NATO a prevence likvidace těchto zrůd je více než potřebná !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi vědomý toho, že pácháš ideozločin? To je předsudečná nenávist.

   Smazat
  2. Zeptejte se socana Al-Hamajdy, jak zatočit s jedinci, co šíří předsudečnou nenávist.

   Smazat
 3. To je snad blbý vtip usa pokud něco začnou tak je Čína + Rusko sfouknou jak svíčku. Bohužel v usa zlepšení nevidím majitele korporací si vždy dosadí svoje loutky.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusko a Cina kamaradi uz davno. Ze smetou USA je jasne a drzim Ru a Cine palce !!! Usa za sve bombardovani, niceni a vrazdeni zaslouzi znicit !!! Lidi bych ochranil, ale vsechny voj.objekty, zakladny a hyjieny jako balkanska reznice a pod. bych vypalil, tak jak to delali americani v Korei, Vietnamu, Iraku, Jugosce a dalsich.
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
 5. Přípravy na A-válku jsou v USA již několik let v plném proudu.
  Po celém území USA, v blízkosti velkých aglomerací, vyrostly sklady pod širým nebem, (obvykle se jedná o pronajaté pozemky), na nichž kontraktorské společnosti pracující pro americkou vládní agenturu FEMA uskladňují miliony černých plastových nádob s víkem :
  http://www.nahrejto.cz/pics/d03de91e0681110bcf79efc59f19fd26.jpg

  Mapa měst se sklady : http://www.nahrejto.cz/pics/ae9f96ec3080d6976d01743ac931b132.jpg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je stary kec asi 10 let at zije trump Bplton Babais Zeman OrbanPapez a dalsi moji kamaradi at zije lGBTQ moji kamosi nejvetsi at zije Biden otec tepala s Onanou
   HHH

   Smazat
  2. 23:16 to není příprava na A-válku, ale FEMA se cíleně připravuje na přepólování Země, kdy se přes Ameriku přelije vodní masa. Mrtvoly budou ukládány po čtyřech do jedné velké schránky. Elity to nepostihne, ty odletí do nepostižených zemí :-)

   Smazat
 6. Kdyby žil Hitler, určitě by to dal s Američanama dohromady. A ještě by se něco přiučil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako by se stalo, FBI přece už odtajnila informace o přesunu Adolfa (dnes má svátek) z Berlína do Argentiny v r. 1945.

   Smazat
 7. američtí soudruzi si už vyzkoušeli vypínání energetických sítí na dálku nedávno ve Venezuele, o tomto víkendu i v Argentině, Uruguaji (i v částech Brazílie) a už se konce profláklo, že nainstalovali viry v ruské energetické síti - viz článek v NYT: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/usa-pronikly-do-ruske-energeticke-site-trump-to-popira-ale/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když dokážou ovládat na dálku letadla i s cestujícími, proč by to nedokázali třeba i s jaderným reaktorem v Temelíně, když je tam naši svazáci museli pustit na dostavbu?

   Smazat
  2. Jen pitomci si přejí válku a ještě větší idioti jim tleskají. Nesnáším "intelektuální" postoje, které kalkulují se světovou válkou. Nejsme na divadle.

   Smazat
  3. 9:41...NIKDO normální nechce válku...Ale 800 vojenských základen roztroušených po celé planetě na něco ukazuje!!!
   NĚKDO se na tu válku chystá.
   Kontrolní otázka: Chystá se na ni ten,kdo má 800 základen,nebo ten který má (na cizím území) jenom 2!?!?!?
   Helanov

   Smazat
  4. Trump je bez své tajné zbraně, kterou mohl vydírat kohokoliv (ale ten někdo nesmí mít technologií od Huawei). V zemích napadených blackoutem urychleně vyměňují zavirované desky z Říše dobra, preventivně a pro jistotu. Měla by to udělat i Evropa :-)

   Smazat
  5. 13:21 podle posledních zpráv se v Jižní Americe nekontrolovatelně šíří PC virus, který Američané původně "darovali" venezuelskému Madurovi

   Smazat
 8. Mám dojem, že to řekl Regan: Jak rychle by jsme se spojili, kdyby nám hrozila mimozemská invaze. No a ona ta situace nastala a mimozemšťani se jmenují USA. Škodí všem i těm, se kterými se, jako by, přátelí. Oni nemají přátele, jen vazaly. Je zajímavé sledovat, jak na to, bývalí 100% spojenci, docházejí. Jako příklad uvedu např. Turecko. S-400 je obranná zbraň. Tak přemýšlím, proti komu se ti Turci chtějí bránit? Podobné nálady jsou, mezi obyvatelstvem, v celé Evropě, jen maňásci ve vládách vykřikují o přátelích za oceánem a to je na jednu stranu, dobře, protože nenažraní "honáci dobytka", vlastně neví, zaslepení svou nadřazeností, co se děje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žerty skončily, Amerika dnes bojuje o přežití, tak přestala brát ohledy na všechny. Dnes jsou všichni ve světě pro Ameriku obyčejnými indiány, které je potřeba okrást a vyhubit. Americký bumbrlíček nemá už ani na provozní výdaje, i když se Trump snaží ze všech sil. I tady platí, že umírající kobyla kolem sebe nejvíce kopá!

   Smazat
  2. Hlavně už to docvaklo některým Evropanům...Bohužel,Poláci mezi nimi nejsou...
   Helanov

   Smazat
  3. 10:32 Polák, to není národ, to je jenom diagnóza. Už od středověku. Ne nadarmo je Winston Churchil označil svého času za hyenu Evropy :-)

   Smazat
 9. Článek jsem jenom prolétla,děs Bílého domu že USA přestanou být světovým hegemonem (rozuměj drábem) je zjevný...Byli to sami Amíci kteří přiměli RF a Čínu aby si podali ruce.
  Jistě nebudou sami,které už přestalo bavit jak jim USA kroutěj ruce.Nepochybně i Írán je stejného názoru,asi i Turci,Indie se už taky probouzí do reality.
  Jsem pro bipolaritu,nebo -ještě líp- pro multipolaritu...
  Když se velmoci držej v klinči je to dobré i pro ty malé,jako jsme my.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 10. Zdá se mi, že Trump odchází a zítra zhasne. Kdo přichází nedovedu odhadnout. Bojím se změny k horšímu. U nás doma taky nic moc, situace labilní. Ještě že ekonomika zatím klape.

  OdpovědětSmazat
 11. No co. Velká Británie se na vrcholu moci snažila také držet TWO POVER STANDARD. Že stavěla tolik praedrednoughtů, jako dvě další nejsilnější mocnosti. Ale po roce 1905 (HMS Dreadnought) - když začali všichni od nuly, to již nedokázala a po První světové musela přistoupit na paritu s USA... což pokračovalo a pokračuje - takže Britům z "Vládkyně moří" zbyla tradice a Nelson na sloupu na Trafalgar square.

  USA je na stejné cestě. Dnešní špičková vojenská moc je ještě nákladnější... Jeden proti všem nemá z hlediska dlouhodobé strategie žádnou oslnivou perspektivu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.54-USA proti Rusku a Číně již dnes zapojuje své vazaly v EU.

   Smazat
  2. 15:12 potrava (maso) pro děla bude nasazena v první linii

   Smazat
 12. Podle specializované analytické firmy Experian „téměř 25 procent Američanů se zadlužilo tím, že si bere půjčky na uhrazení základních potřeb, jako jsou výdaje na potraviny.“
  Možná se to Trumpovi podaří, avšak problémem spočívá v tom, že všechny dřívější americké úspěchy tohoto druhu byly možné jen proto, že tehdejší američtí konkurenti soupeřili sami mezi sebou, kdežto tentokrát je vše naopak: Donald Trump zběsilým tempem kuje protiamerickou koalici od Caracasu po Teheránu a od Bruselu po Hong Kong.

  Doufejme proto, že poprvé v americké historii nebude mít Washington možnost rozpoutat světovou válku, aby tak vyřešil své vlastní problémy.

  OdpovědětSmazat
 13. Tyto šílené profesory patří umístit do blázince.Nejsou to ani první, ani poslední blbečci, kteří si hrají na testosteroňáky.Připomínají mi Hitlerovy pavědce.

  OdpovědětSmazat
 14. Ani Čína ani Rusko netrpí komplexem méněcennosti, který by je zavedl do napoleonsko-hitlerovských dobrodružství. Tu válku, kterou chtějí tedy USA vyvolat - k záchraně diktatury kapitálu, je předem ztracená a na USA se bude v historii vzpomínat se stejnou "láskou" jako na hitlerovské Německo. Že si dobrodruzi z Pentagonu užijí svého sadismu a genocidy jiných národů - po vyhlazení Indiánů a decimování černých otroků jsou vyhladovělí po hromadách mrtvých - jo ty usmažené děti napalmem ve Vietnamu, to bylo pro ně radosti a tak nyní mírem trpí, trpí, trpí...

  OdpovědětSmazat
 15. Budoucnost bude zajímavá, ohromné tankery naplněné až po víko naftou, budou klíčkovat mezi přístavy, které si zakoupila Čína. Tím si obsadila strategická místa s překladiští. Hedvábná cesta je jen zastírající manévr, ale povede-li se, tak to bude jen bonus navíc. Tak bude válčit Čína.

  OdpovědětSmazat
 16. TGM TO NAPSAL JASNĚ. Každý stát je udržován idejemi svého vzniku. USA vznikly jednoznačně na základě nejhoršího zločinu proti lidskosti, genocidě domorodého obyvatelstva. Je tedy naprosto přirozené, že po celou svou existenci dokazují, že jsou tím nejhnusnějším zločincem celé lidské historie na této planetě. Tečka.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.