Reklama

čtvrtek 20. června 2019

Washington může vyvolat větší provokaci, než byly ty dosavadní - Írán se připravuje mobilizovat své příznivce od Bejrúru až po Sana’a

Dmitrij Sedov
20.6.2019 FSK, překlad Zvědavec
V současnosti se v operační zóně Perského zálivu nachází americká úderná skupina letadlových lodí, kterou vede letadlová loď Abraham Lincoln. Ve skupině se nachází raketový křižník Leyte Gulf, španělská fregata Mendez Nunez a atomový raketový křižník Bainbridge. Brzy se k nim připojí i přistávací transportní loď Arlington.


Hlavní velení armády USA se zatím nerozhodlo, zda bude směrovat toto uskupení přes Hormuzský průliv do Perského zálivu. Lodě zatím stojí blízko břehů Ománu. Současně vpluly do zálivu dva americké torpédoborce McFaul a Gonzales, aby „chránily civilní lodě“. Při vstupu do Perského zálivu, u břehů Spojených arabských emirátů, se nachází univerzální útočná obojživelná loď Kearsarge, na jejíž palubě může být umístěno 20-30 letadel a vrtulníků, včetně nejnovějších stíhacích bombardérů páté generace F-35B. Skupina strategických bombardérů B.52, schopných nést jaderné rakety s plochou dráhou letu, dorazila na leteckou základnu v El Udejd v Kataru.

Mezinárodní situace však nedosáhla takového napětí, které by umožnilo Washingtonu zahájit bojové operace. Rozruch, který uměle vyvolal Washington, má do značné míry jen teatrální charakter a jakákoliv válečná eskalace se může obrátit proti Donaldu Trumpovi v podobě krachu jeho nadějí na druhé prezidentské období.

Proto se s velkou pompou zahájený „pochod armády proti „ajatolláhům“ poněkud zpomaluje. Armáda se zastavila, aniž by se dostala do Perského zálivu a Washington zatím neví, co dál. Velitel vojenských námořních sil Islámské republiky Írán, kontradmirál Alirez Tangrisi uvedl, že je možné uzavřít Hormuzskou úžinu pro ropné tankery, což by vyvolalo světovou ropnou krizi.Na pozadí této situace se také odehrála série záhadných událostí, jejichž jediným cílem je pokus dokázat, že Írán ohrožuje mír a bezpečnost na Blízkém východě.

V květnu došlo u břehů Spojených arabských emirátů k útoku na čtyři tankery s různou národní příslušností. Na palubách lodí došlo k nepříliš silným výbuchům. Ve Washingtonu prohlásili, že Írán ukazuje svoji agresivitu. Načež následovala nová vlna „rozhořčení a varování“. Zvláštní mezinárodní komise, která incident vyšetřovala, však žádné íránské stopy nenašla.

Dne 13. června se uskutečnily útoky na tankery Front Altair a Kokuka Courageous, ale v tomto případě se vzdušným silám USA „podařilo“ natočit video (- tenhle odkaz je neplatný, není tam už žádné video) o tom, jak „íránští námořníci z paluby jednoho z tankerů odstraňují nevybuchlou magnetickou minu“. (Je iniciována magnetickým polem proplouvající lodi.)

Světová média uvěřila verzi USA, že „Íránci vyprovokovali vyostření situace“, ale britský Guardian reagoval na videozáznam následovně: „Rozmazaný černobílý záznam, pořízený z letadla, ukazuje malou loď vedle paluby tankeru a postavu, která se pohybuje směrem k lodní přídi, aby odstranila jakýsi objekt z paluby tankeru. Média šíří prohlášení amerických vojáků, že tato loď patří Islámské revoluční gardě Íránu. Tato loď se údajně přiblížila k tankeru poté, co byl napaden, a onen odstraňovaný předmět byla nevybuchlá magnetická mina. Není zcela jasné, jestli se tvrdí, zda íránští námořníci odstranili důkazy. Incident vzbudil obavy ohledně ropných tankerů, které plují přes průliv, a zdá se, že zmařil pokus Japonska zorganizovat intervenci mezi Teheránem a Washingtonem“.

Žádné důkazy o tom, že jsou na videu zachyceni Íránci, záznam neobsahuje. Z manipulace s „nevybuchlou minou“ není zřejmé, co se tam vlastně děje. Všechno to připomíná pokus o zinscenování obvinění s pomocí nevhodného materiálu. Tím spíše, že k výbuchu došlo ve chvíli, kdy japonský premiér Šinzó Abe vedl jednání s Ájatolláhem Alí Chameneím o způsobech uvolnění napětí. Pro Íránce je takováto diskreditace nejvyššího vůdce naprosto nemyslitelná, ale válkychtivá skupina ve Washingtonu (John Bolton, Mike Pompeo a další) spoléhá na to, že tak získá záminku k „ohraničené vojenské operaci proti Íránu“.

Ministr zahraničí Mike Pompeo vznesl proti Íránu novou vlnu obvinění, když nazval výbuchy „drzým útokem“. Shrnul dohromady všechny útoky na Američany a jejich spojence od Afghanistánu po Jemen a přisoudil odpovědnost za ně Teheránu. Podle Pompea se Írán „mstí za tvrdé ekonomické sankce USA, které výrazně ovlivnily stav íránské ekonomiky“.

Ústřední velitelství Spojených států vydalo oficiální varování o tom, že „nebude tolerovat žádné vměšování do svých záležitostí v zóně Perského zálivu“. To znamená, že se připravuje posílení vojenských složek americké přítomnosti v regionu. Admirál námořnictva USA ve výslužbě, James Stavridis naznačil, že Írán a USA nejsou schopny ztlumit konfrontační vášně. „Jsme na cestě ke konfliktu“, - řekl.

Jak už se stalo mnohokrát v dějinách USA, přibližují se vojáci k ozbrojenému střetu bez ohledu na plány Bílého domu. Jestliže získají převahu, budou potřebovat k tomu, aby se armáda letadlových lodí pohnula z místa, ještě jednu provokaci, větší než ty, které se již uskutečnily. Například útok na americkou válečnou loď nebo americké letadlo. Pro pomoc si v této věci nemusejí chodit daleko. Stačí prolistovat archiv Pentagonu a najít záznamy o incidentu v Tonkinském zálivu v roce 1964, kdy „severovietnamské lodě, ze kterých se později vyklubaly jihovietnamské, ostřelovaly americké torpédoborce, čímž byla zahájena dlouhá válka ve Vietnamu.

Stoupenci americké válečné strany zatím hovoří ne o velké válce, ale o pouze o přání „rozbít nos“ Teheránu (give Iran a „bloody nose“), to znamená o lokální válečné operaci. Avšak „lokálním“ útok USA na Írán rozhodně nezůstane. V reakci na agresi zmobilizuje Írán všechny své spojence na obrovském území od Bejrútu po Sanáa.

Varují před tím i v Americe. „Někteří úředníci v administrativě Bílého domu zveličují pozitivní účinek „rozbitého nosu““, - opatrně poznamenal v rozhovoru pro NBC bývalý zaměstnanec CIA, odborník na Blízký východ, Bruce Riedel.


Вашингтону может потребоваться провокация крупнее уже состоявшихсяvyšel 15. června 2019 na fondsk.ru. Překlad v ceně 375 Kč Zvědavec.

18 komentářů :

 1. Potopit krasne cile: us lode!..a bude klid

  OdpovědětSmazat
 2. Valka s Iranem nebude.

  OdpovědětSmazat
 3. Zoufalstvi rozkladu je zase zene do nestesti a katastrofy.
  Zatimco se Merkel klepala jako sulc ,iranci sestrelili dron taky velkej jako ta svine..
  Tak sestreli cely USA. Kde USvezmou na valku kdyz Pentagon krade v trilionech a valka stoji v prumeru 4 triliony ,ale bude horsi nez v Iraku.
  V Iraku ze zoufalstvi podplatili 2006, /nova informace/ okolo 100 tisic teoristu ,aby na ne prestali STRILET !!,/aby mohli predstirat,ze neco vyhrali/, potom jim dodavali potrebny valecny material a spousty milionu dolaru, aby si ISIL zalozil v Mosulu straslivy vrazedny Chaliphat a zautocili na Syrii..Pomahali jim USA jednotky bombardovanim nemocnic, skol , skolek jako obvykle a coz delaji vsude na svete..
  Doufejme ze dojde na zakerne zbabelce , kteri z vysky 10 kilometre masakruji zeny,deti a lidi co nikdy nevzali zbran do ruky..

  OdpovědětSmazat
 4. SS by válku s Íránem mohli prohrát, stejně jako ve Vietnamu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klauni byli moudri drive ,ale na jejich mista nastoupili podlezavi hystericky saskove vseho druhu..
   Trump vyplnuje svoji roli bezvadne.
   USA vojska se uz nejaky cas motaji nekde kolem Iranu,/misto aby ihned zautocili/,preslapuji jako prvnacek pred reditelnou, nevi na co tam jsou,kdyz najednou dostanou rozkaz zautocit , kterej se za 5 minut zase odvola a ted tam visi zase jako zmagoreny blbci a kdo vi co bude zejtra ?? Uz tam davno meli bejt a nejaky False Flag na zaminku na utok ani uz taky neumi vytvorit.
   Paralytici s paralysou chorych mozku.
   Muze se stat ,ze si Iran nekde poridi tajne ty Putinovi roury a pak bude rej upiru a budou padat s nebe jako svestky..Ani to si neumi zjistit.
   Tak o nemila prekvapeni nebude nouze jako v kazde valce..Picnout lod asi neni problem tez.
   To znamena , ze US vojska jsou zivi co chteji bejt mrtvi a dockaji se...??
   Kdyz jim snado zpicli ten dron tak asi neco maji...

   Smazat
 5. Írán má svoje rakety snad budou účinné na obranu země. Nejlepší by bylo kdyby usa odtáhli domu jaké jejich zájmy jen ta ropa.

  OdpovědětSmazat
 6. Válka byla na spadnutí!
  https://cz.sputniknews.com/svet/2019062110188401-valka-byla-na-spadnuti-trump-na-posledni-chvili-zrusil-utok-na-iran/

  OdpovědětSmazat
 7. Atomový raketový křižník USS Bainbridge (CGN-25)byl jedinou lodí své třídy, postaven v roce 1961, sešrotován 1996. USS Bainbridge (DDG -96) je raketový křižník třídy Arleigh- Burke což jsou nosiče protiletadlového a protiraketového komplexu Aegis a nejde o lodě s atomovým pohonem. Autor článku slučuje dvě plavidla stejného jména.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli ma Iran nejaky ponorky , jako ze ma ,tak muze bejt neplanovana "zabava" i v New Yorku a Washingtonu..Dneska veci nejsou tak jednoduchy...

   Smazat
 8. letouny už byly ve vzduchu:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/508327-trump-v-poslednich-minutach-zrusil-utok-na-iran-letouny-uz-byly-ve-vzduchu.html

  ...tedy máme si to tak myslet. Ve skutečnosti by se o takovém průšvihu nikdo nedozvěděl...

  OdpovědětSmazat
 9. technická pozn k magnetické mině. (pokud tam vůbec nějaká byla - video není příliš přesvědčivé) V tomto případě zjevně nemělo jít o minu iniciovanou magnetickým polem, ale o minu či nálož přichycenou ke kovovému cíli magnetem.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak prý Doník odvolal útok na Irán 10 minut před zahájením akce. Jeho zdůvodnění je trochu podivné. Spíš mu někdo vzkázal, že má na mušce ty velké US necky v blízkosti Iránu a jestli to spustí Amíci, tak že ty necky půjdou vzápětí ke dnu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spravnej postreh,velmi dobre je navic mozny ,ze dostal varovani od Ciny , ktera by zustala bez ropy a dalsiho materialu na kterym je zavisla, nebo varovani od svych spionu, nebo od Izraele, kteremu taky hrozi nebezpeci a Iran muze jit BERSERK a strilet hlava nehlava na kazdyho, kolem..
   Tomu se u nas v hospode rika,
   At sem bit , jen kdyz se peru !
   Valci uz v Afganistanu, Syrii, Jemenu a koledujou si a nemaji dost..A to nejde do nekonecna...
   Spravnej nazor je taky ,ze uz si bankeri mnou ruce jak si budou diktovat ceny a jak bajecne se napakujou...
   Jedna plechovka CocaColy napr.stala vladu USA
   v Iraku 237 dolaru.

   Smazat
 12. USA potřebují bojovat s korupcí.
  https://beforeitsnews.com/v3/prophecy/2019/2506491.html
  „Čína kompletně porazila Spojené státy na celém světě tím, že utratila peníze za infrastrukturu místo válek. Asijské země jsou technokratické, pragmatické země, které rozhodují spíše na základě zkušeností a faktů než na západním systému, kde bankéři ovládají politiky jako loutky. “
  Hádej, kdo je v centru Trumpova převratu Cabal?
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3688316.html

  OdpovědětSmazat
 13. Amerika si postupně připravuje půdu aby mohla provést"preventivní obranný útok".
  Vlítnout do Íránu si netroufne,těch nevýher na Středňáku už zažila dost.
  Ale poštvat na sebe sunitský a šiítský živel?V Jemenu to vyšlo!
  Akorát že Írán není Jemen.Takže uvidíme...
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do roku 1990 boli Jemeny dva, Jemen- Saná, a Demokraticky Jemen (Južní Jemen) -Aden.

   Demokraticky Jemen, do roku 1990 budoval Socializmus, ale rozpadom Východného bloku, a ZSSR stratil podporovateľov. A tak v 1992 tam prebehla vojna o obnovenie Južného Jemenu a obnovenie samostatnosti.
   Bolo chybou, že štát ktorí si zakladal na sekularizme, a socializme, sa spojil z krajnou, ktorá bola viac náboženský orientovaná a spiatočnícka.

   Dnes vidíme plody tejto situácie.
   Ak by bol Demokratický Jemen-(Južní Jemen), tak konflikt u severného suseda bi sa odohrával iba v Jemenskej Arabskej republike, a Južný Jemen by bol od týchto útrap ochránení, Kedže Armáda Demokratického Jemenu, by na hraniciach z Jemenskou Arabskou Republikou zabránila preliatiu sa konfliktu zo Jemenskej Arabskej Republiky na juh.

   V súčastnosti v Jemene prebieha niekoľko konfliktov, nielen z náboženského hľadiska, ale aj z hľadiska vyhnania severanou z juhu, a obnove Južného Jemenu.

   Smazat
 14. Válka s Íránem bude prostě proto, že Írán odmítá jednat s USA pod ekonomickými sankcemi, které nebyly ničím vyprovokovány. USA zahájí válku a pak nutí, pod hrozbou zintenzivnění války, druhou stranu povinně s nimi jednat. Je těžké to s něčím srovnat, ale každopádně je to veliké svinstvo.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.