Reklama

pátek 14. června 2019

Zbyněk Fiala: Brzda na nájmy

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
14.6.2019 VašeVěc
Berlín a New York jsou nejnovějšími příklady toho, že na prudce rostoucí nájmy je lék. Dá se použít tam, kde volební kampaň poslanců a zastupitelů není financována z příspěvků realitních magnátů.

Poprask v Praze způsobila zpráva, že nové levicové vedení Berlína chce zastropovat nájmy a stanovit tak meze tomu, kolik může domácnost vydávat na bydlení. Podobná praxe je známa třeba z Vídně nebo New Yorku, kde má ochrana nájemníků 70 let tradice. Nyní se New York probil do čela zpráv znovu, protože tam přijímají nový zákon, který zalepí díry staré úpravy a rozšíří její působení z New York City na celý stát New York. Děje se to ve chvíli, kdy starému zákonu dobíhala limitovaná časová platnost, a chystal se, jak mnozí možná doufali, skončit.

Už v zimě však varoval starosta Bill de Blasio, že město New York je ohroženo „krizí dostupnosti“, protože růst cen bydlení je podstatně rychlejší než růst mezd. Pak se přenesl tlak velkých realitních společností na guvernéra státu New York Andrew Cuoma. Byly zvyklé v New Yorku vládnout, protože financovaly volební kampaně mnoha poslanců.

Jenže mladí Demokraté, kteří se probili na výsluní v loňských volbách, si získávali voliče i tím, že odmítali příspěvky velkých peněz. New York tak vlastně prožil levicový převrat. Nejznámější postava federální Sněmovny reprezentantů, Alexandra Ocasio-Cortezová, reprezentantka socialistického křídla strany a tvář programového záměru Green New Deal, je poslankyně Demokratů z newyorského Bronxu. Není divu, že guvernér Cuomo, který ještě vyhrál volby za peníze realitních magnátů, nyní ukázněně říká: Přijmu to, co schválí kongres v Albany.

Regulace nájemného představuje trochu jiný postup, než je zavedeno v Česku, kde naopak pomáháme sociálně slabším domácnostem hradit vysoký nájem z veřejných peněz. Peníze z daní tak přispívají ke zvyšování nájmů, a pochopitelně i životní úrovně vlastníků nemovitostí. Jenže tento náš přístup začíná přerůstat možnosti státního rozpočtu, a tak by nás mohl berlínský nebo newyorský model zajímat.

Ten berlínský byl znám dřív, a tak mu internetový deník Info.cz věnoval zajímavý příspěvek, ve kterém položil stejné otázky dvěma ekonomům, liberálnímu Lukáši Kovandovi a levicové aktivistce, docentce Iloně Švihlíkové. Nepřekvapí, že názory té druhé osoby jsou mi bližší, jsme přece dlouholetí spolupracovníci z Alternativy Zdola.

Napřed Lukáš Kovanda, ten berlínský přístup rozhodně odmítá a obrací zraky ke všemocnému trhu. Nebohým nájemníkům můžeme nejlépe pomoci tím, že přestaneme brblat a nasázíme paneláky do kdejakého parku. Má jasno – když se staví víc, ceny nájmů jdou dolů. Jenže v Praze se staví víc a ceny nájmů jdou nahoru. Ani Kovandovi tedy trh jasně neřekl, co po nás vlastně chce.

Docentka Švihlíková upozorňuje na jinou souvislost. Už dlouho máme velice nízké úrokové míry, a to nutí vlastníky kapitálu hledat náhradní zdroje zisků. Proto investují obrovské peníze do nákupu realit a ženou tak jejich cenu vzhůru. To přináší nevyslovné tržní blaho, protože když po čase barák prodám, je podstatně dražší. Vysoké ceny se však týkají i těch, kdo peníze nemají, bohužel jen v podobě rostoucího nájmu. Avšak zvýšeny jsou i v každém domě v okolí a v celém městě, protože nájmy tvoří cenovou hladinu, která umí jenom stoupat.

Ano, můžeme se zkusit zachránit přes hypotéku. Jsou levnější (a pro cizince je ještě zlevňuje devalvovaná koruna po intervenci ČNB). Jenže rostoucí ceny nemovitostí vám bohatě seberou to, co jste chtěli ušetřit na úrocích. Není divu, že zájem o hypotéky klesá. Takže situace na trhu bydlení se zhoršuje, byť situace na trhu s realitními spekulacemi je jedním slovem skvělá.

Jenže těch, kdo ty miliony mají, není mnoho. Většina z nás je nemá, a tak v tomhle souboji nejsme rovnoprávnou protistranou. Trhu s bydlením se zmocnila hrstka osob s velkým kapitálem, zatímco běžný občan může jen přihlížet, jeho se trh netýká. Musí počkat, jak to dopadne, a pak zaplatit o něco víc.

Naštěstí do toho jednou za čas skočí volby, ve kterých má chudák i milionář stejný jeden hlas. Je to jediná chvilka, kdy je důležité, jestli je víc těch, kdo neví, co s miliony, nebo těch, koho astronomické nájmy srážejí pod hranici chudoby. Stejně důležité je i to, aby lidé, než vstanou k urnám, zkusili něco takového spočítat. Pokud si tedy občané, jako ti v Berlíně nebo New Yorku, zvolí takové zástupce do městské správy, kteří je ochrání zastropováním před nenasytností hlavních hráčů na realitním trhu, udělají dobře.

Jak docentka Švihlíková připomíná, zastropování je užitečné, ale samo o sobě je to málo. Bytová politika potřebuje více nástrojů, které zahrnují i komunální byty, podporu bytového družstevnictví a další opatření na obranu nájemníků, jaká známe třeba z Vídně. Jenže v Praze městské čtvrti komunální byty většinou prodaly a české právo je k družstevnictví nepřátelské. Pak už toho na výběr moc není.

15 komentářů :

 1. U takového kovaného komunisty jako je soudruh Fiala bych očekával, že nám představí ten vzorový systém nájmů a vlastnictví, který existuje v Pekingu, Shanghai, případně na Kubě, v nejhorším případě v Moskvě. Co tu plete Berlín nebo New York - tyto bašty kapitalismu. Soudruhu Fialo! Proveďte sebekritiku!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chudáku , jestli to nebude tím , že v téhle kolonii zvané Havlistán je bydlení při polovičních nebo dokonce čtvrtinových platech mnohdy výš než u západních diktátorů a parazitů a to musí "náš" Dokradestán zastavit !!!! Těžko se ze státního rozpočtu můžou nekonečně dlouho vyplácet doplatky na bydlení mafiánům a národním zločincům , kteří skoupili byty a domy k dalšímu obohacení. Přeber si to jak chceš idiote s vymaštěnou dutinou v místech , kde ostatní mají mozek !!! Možná že i ty kapitalistická cizopasná houbo budeš potřebovat ve velkých městech téměř neexistující profesi , protože díky mafii pro ně nebylo bydlení !!!Možná se budeš divit proč neučí kvalitní lidé tvé děti ve školách a třeba ti dojde , že bydlení pro ně bylo nad jejich síly ! .....tedy , jestli myšlení není nad tvé síly

   Smazat
  2. To bude asi tím, že tu máme ten nejtvrdší kapitalismus, jaký může být a Berlín a spol. ukazují, že i v takovém systému to jde, když lidé správně zvolí. Ale Vy to zajisté chápete, jen chcete házet jedovatou slinu. Nu, když si nemůžete pomoct... J.

   Smazat
  3. Pro diskusi 14. června 2019 11:27
   Člověk svým projevem popisuje sám sebe. Nějaká nevyrovnanost v pisateli je přítomná.

   Smazat
  4. Voni jsou hlava, pane vachmajstr. Kovaný komouši maj všude. Tenhle je tak kovanej, že deset let šéfoval Ekonomu v době, kdy tam čile publikoval jistej Klaus. Aha, málem bych zapomněl - to je vlastnně další kovanej. Tak to jo, pak všechno sedí. Jak říkám - hlava.

   Smazat
  5. Nevím 11:27, jestli autor článku pan Fiala je, nebo není komunista. Nemůžete to vědět ani vy. Předpokládám ovšem, že filosofa Karla Marxe můžeme oba za komunistu považovat. Ten tvrdil, že společenský systém budoucnosti (socialismus a komunismus), který se prosadí, přebere všechno osvědčené z kapitalismu a potlačí špatné, tedy a především individuální vlastnictví výrobních prostředků a tím vyloučí vykořisťování námezdně pracujících. Z toho mi plyne, že skutečný komunista bude a musí hledat společnosti prospěšné i v kapitalistické New Yorku, Berlíně či Vídni. Nevíte nic o tom co kritizujete, omezenče.

   Smazat
 2. Co chtít po Českém kapitalismu vše je tu drahé jak na západě a někdy i dražší s třetinovými platy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidíte, aspoň v něčem jsme dohnali, ba i předehnali. A pak že to nepůjde.

   Smazat
 3. S hodnocením New Yorku souhlasím, milý pane Fialo.
  Ale s tím Berlínem jste vedle.

  Nedostatek nájemního bydlení v Berlíně a obecně ve větších městech v celém Německu, s tím související vysoké nájmy,
  nelze aplikovat jen na Berlín.
  TAM a ve všech větších městech Německa narostla populace od r.2015 o desítky procent.
  Královna převaděčů, německá kancléřka, otevřela v rámci islamizace Německa a Evropy hranice dokořán.
  A tito imigranti, nyní převážně z různých koutů Afriky,
  chtějí také bydlet a to ne v nějakých ubytovnách.
  To je hlavní příčina zamlčovaného stavu bytové nouze nejen v Berlíně.
  Německá sociální demokracie, která v posledních volbách naprosto propadla, kope kolem sebe a vidí řešení ve vyvlastnění nemovitostí a bytů, které nejsou obývány.
  Typické pro soc.dem. nejen v Německu.
  V minulých týdnech byl v německých médiích opakovaně prezentován názor a požadavek šéfa JUSO, Kevina Kühnerta, horující pro vyvlastnění.
  Těším se, až i těm blbým Němcům bouchnou saze v komíně
  a začnou nazývat věci pravými jmény.

  OdpovědětSmazat
 4. Chybí podpora družstevnictví a také samostatný družstevní zákon, nikoli jako součást zákona obchodního.

  OdpovědětSmazat
 5. Některým, jako jsou italští majitelé celých bloků v centru patří nemovitostě vyvlastnit.
  To se ale Chřib bojí, aby nedopadl jako soudce Falcone.
  Ať buď vyjde s blyštícími kolty na hlavní třídu, nebo ať neunavuje.

  OdpovědětSmazat
 6. noviczech
  ...nejsem nejchytřejší a ani neznám lék na to, co se finančně a ekonomicky děje v Evropě a ve světě! Pár bodů vám povím: 1.podle kapitalistického zákona, když vyrábíte stejný výrobek delší dobu, musí cena výrobku klesat!
  2.existuje finanční úřad (v Německu), který vám dělá kontrolu ceny! (zlomíte klíč a zámečník vám nemůže za opravu naúčtovat 2000,- euro)
  A teď: kdo zavedl finanční trh s -9, devítkou na konci? Kdo povolil marži na výrobku i 300%? Proč může někdo na burze vydělat milióny, či miliardy? Proti těmto bojuje pan Putin ve své zemi, těžce, velmi! Proč jsme toto neznali za socialismu?, a proč toto neznali ani v kapitalistickém Německu?
  Pochopíte lidé kdo tu přebral moc? Zčásti, proč Adolf Hitler zacházel s jedním národem, tak jak s ním zacházel?
  Ale teď jsme se této nenasytnosti nakazili také, ...jak z toho ven, JAK?!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Byt jako prostředek k podnikání, může být. Pak je fér ke všem ostatním daněným podnikatelům toto podnikání zdanit. Získanou částku věnovat krajům na výstavbu malometrážnich najemných bytů pro potřebné. Zbytek lze řešit družstevní výstavbou s podporou státu. Stav je řešitelný, je jen nechuť jej řešit .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáte ponětí, pane kolego, kolik opatření si vyžádá efektivní řešení bytového problému v zemi, která má výhradně zahraniční banky a podnikatelské subjekty!
   Ti zdejší podnikavci žádné daně neplatí.

   Smazat
 8. Kam se nám schoval stát ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.