Reklama

pondělí 3. června 2019

Zisková demokracie podle neziskovek

Václav Umlauf
3.6.2019   E-republika
Organizátoři už málem celonárodních majdanů proti Benešové a Babišovi by měli do veřejnoprávní TV a do médií, které je fedrují, jasně říci za koho kopou, kdo je platí, proč to doopravdy dělají a čeho chtějí doopravdy dosáhnout, pokud by eventuálně došlo ke splnění jejich požadavků.Politická neziskovka je oxymóron (protimluv), protože je ostře nastavená (z řeckého oxýs „ostrý“) na své chlebodárce a naopak zcela tupá (z řeckého móros „tupý“) k potřebám prostého lidu, který zpolitizovaný neziskový sektor správně odmítá platit. Tak se podívejme na ideální situaci. Jste včelař a zjistíte, že firma Bayer vám zabíjí včely (Zabít včely to ano, sami opylovat to ne...), pak zjistíte, že herbicid Roundup od Monsanta je ještě lepší, protože možná zabije i vás (Proč zaniká firma Monsanto). Tato dvojí biocida se vám jako zatím živému včelaři nezdá ideálním stavem přírody. Proto se seberete a jako jako člen Svazu včelařů (nebo i nečlen) začnete veřejnou politickou akci (nejlépe u řepkového Babiše) proti těmto zločinným praktikám. Postup je jasný. Jste aktivistka (yes, už jsem přešaltoval rod...) v určitém oboru, najednou zjistíte, že vaše milovaná činnost je ohrožena špatnými politickými rozhodnutími. Z tohoto titulu se stanete politickou aktivistkou v určité kauze. Nebo jste člověk v plísni, pomáháte chudákům, kde můžete, pak zjistíte, kdo všechno je okrádá. A stanete se aktivistickým Jánošíkem a jdete bojovat za chudáky. Tam rod změnit nelze a neoliberální zlodějny také ne, zatím. Špatně skončil i bývalý ministr spravedlnosti Pelikán za vládnoucí ANO a nic nezmohl ani proti exekutorům, tak vaše šance jsou spíše malé (Ministr spravedlnosti Pelikán chce spravedlnost, což je prý šílené). Jinak řečeno, jste činný v neziskovém a veřejně prospěšném sektoru a do politiky z této konkrétní pozice zasahujete jen tehdy, pokud koliduje s vašimi zájmy v této oblasti. Pak je vaše pozice občansky naprosto zřejmá, na požádání ji každému vysvětlíte a zdůvodníte, proč jako včelař nebo sociální aktivista jste angažovaný za změnu toho či onoho zákona nebo špatné praxe.

Další příklad je tento web. Jsme obecně angažovaní za určitý styl demokracie a jsme neziskovka typu občanského spolku. A také jsme vyzývali k podpisovým akcím a k veřejným shromážděním v různých kauzách. Pak ale platí, že musíme veřejně na webu zdůvodnit svou pozici v článku a vyzvat ostatní, aby se nad celou věcí zamysleli a jednali tak, jak jednáme jako občanští aktivisté i my. Finance jsou jasné, viz účet spolku. A pochopitelně, každý občan může vstoupit do nějaké politické strany (nebo si založit vlastní) a tam může dělat politiku ve velkém i v malém.

A nyní k činnosti politicky angažovaných neziskovek. Nedávno jsem psal článek o jejich působení jako páté kolony na Ukrajině (Neziskovky na Ukrajině a jejich vlastenecké ultimátum). Neziskovka politického typu nemá vůbec existovat, viz definice termínu oxymóron. Veřejnou politickou činnost vykonávanou mimo politické strany a sdružení je možné dělat jako aktivista za určité kauzy, viz předešlé případy. Samozřejmě, že touto kauzou může být i obrana demokracie, což je případ našeho webu. Příkladem může být článek Spanilé jízdy Pražské kavárny po zemích českých, ba i moravských, kde jsem ironicky chválil činnost Pražské kavárny. Nyní jsou jasné rozdíly proti hecovacím neziskovkám. Ty berou skrytě peníze ze státního rozpočtu nebo od miliardářů na akce, které nemají charakter původní spolkové činnosti. Organizují účelově prováděné demonstrace, které sledují úzce dané zájmy určité mocenské kliky, ale navenek se manifestují jako veřejný zájem. Viz článek Naši udavači) nebo článek Impérium a cyklon B. Pak to ale znamená, že jsou to nebezpečné populistické skupiny, které ničí demokracii a měly by se zakázat. Důvod jejich populismu podávají následující body.
 • Zneužívají demokratickou svobodu slova tím, že mění veřejnou věc (res publica) na soukromé zájmy jejich chlebodárců.
 • V epoše vytunelované demokracie a logicky daném nezájmu o veřejnou věc (jako je dnes) vytvářejí nebezpečné zdání plurality a hlasu lidu, kdy si zjednají nikým nevolenou ulici jako svůj hlas.
 • Hecováním a řevem brání slušným lidem v demokracii tím, že de facto (ale ne de iure) znemožňují každou rozumnou debatu o veřejných záležitostech. Nechají mluvit pouze emoce, které šikovně manipulují přes jimi ovládaná média.
 • Dlouhodobým nátlakem manipulují naše zkorumpované a nevěrohodné politiky (jako je například Babiš), protože zdánlivě mluví jménem lidu. Ve skutečnosti sledují zájmy jiných oligarchických skupin, které nikdo demokraticky nezvolil (jako naopak zoufalí lidé zvolili Babiše).
 • Kde vládne ulice, tam už začíná nikoliv klasický korporátní fašismus, který máme nyní, ale násilný fašismus typu dnešní Ukrajiny.
 • A pokud se dostanou exponenti a manipulátoři ulice (jako na Ukrajině nacionální fašista Avakov) na vnitro a jinam, pak se bude beztrestně zabíjet a upalovat, jako v Oděse (Po masakru v Oděse již není cesty zpět).

Tak to shrňme. Organizátoři už málem celonárodních majdanů proti Benešové a Babišovi by měli do veřejnoprávní TV a do médií, které je fedrují, jasně říci za koho kopou, kdo je platí, proč to doopravdy dělají a čeho chtějí doopravdy dosáhnout, pokud by eventuálně došlo ke splnění jejich požadavků. Jako bývalý aktivista OF se nestačím divit. Miliardáři ze zahraničí si tu za moje daně začínají provozovat nové OF, které cíleně zaměřují proti zdejším miliardářům, kteří tak hezky a hojně vykvetli na hnoji české demokracie. Nevím, proč bych měl jedno tragické selhání OF, českých aktivistů a disidentů nahrazovat kolosální pitomostí tohoto typu. Nebo máme skončit jako na Ukrajině a Pobaltských zemích, což znamená, že skoro všichni utečeme do ciziny?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

20 komentářů :

 1. Kdy už konečně někdo těm ziskovkám zatrhne tipec. Měl by to udělat Babiš aby přestali vyřvávat na náměstích.

  OdpovědětSmazat
 2. Čeho chtějí dosáhnout. To co dosáhli ti co na Ukrajině provedli Majdan. Chtějí dosáhnout rozvrat společnosti, bídu a totální ovládnutí státu cizím kapitálem, ještě větší než máme dnes. Za to jsou placení a i když oni nevyhráli volby usurpují si za peníze rozvracečů právo vykřikovat nesmysly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vdy si vzpomen na jednoho opolčence, rozhovor s nímž byl na netu - "Před třemi měsíci jsem se doma na gauči koukal na televizi. Dávali reportáž ze Sýrie. Říkal jsem si, že nechápu, jak se tam můžou takhle vraždit. Dnes jsem v zákopech a střílíme po sobě." Jde to rychle a nikdo to od určité chvíle není schopen zstavit. Rozvrat a zničení demokracie je jejich cíl. Netuší, že jsou jen kanonenfutter. Tací trubci - splní zadání a jsou páníčkovi k ničemu.

   Smazat
 3. Doporucuji precist si "Protokoly Sionskych mudrcu"
  Pro ty, kteri mne obvini s antisemitismu (Je to dneska cool) , doporucuji vypustit z textu slovo zid, ci zide a nahradit pojmem "financni elity".
  Popis toho co se deje zustane (ku podivu) naprosto stejny a presny. " Inu co ruzi zvano vonelo by jinak, mit jine jmeno ?" V carske ochrance musel byt genialni vizionar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:04 Protokoly jsou známé, je to popis univerzální technologie usurpace světové moci. Také doporučuji. Jenže trubky na náměstích nemyslí a nečtou.

   Smazat
 4. http://www.skrytapravda.cz/domaci/2527-milion-chvilek-propagace-neziskovek-clovek-v-tisni-a-samozvany-aktivista-ondracka-transparency-international-za-nase-penize-v-ceske-televizi

  OdpovědětSmazat
 5. O co jim jde:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/O-co-jde-demonstrantum-Zkuseny-Vlk-Rozvrat-statu-Konci-to-u-Hitlera-a-Stalina-Stale-stejne-reci-stejne-sny-583942

  OdpovědětSmazat
 6. Milion chvilek to je jen koncový hráč, procesu. Ten byl zahájen již krátce po roce 89. Rozvrat začal kontaminací našeho školství.

  Ti co naivně demonstrují nyní na Václaváku, inzultují Jakla ... nejsou to ti, kteří byli před dvěma lety školení jako dítka školou povinná v házení hlíny na portrét prezidenta.

  K tématu skvěle na Leva-net

  http://leva-net.webnode.cz/products/kazdy-si-musi-predevsim-ujasnit-co-je-podstatou-zivota-zacina-to-stavkami-skolaku-za-zachranu-planety-studenti-jiz-demonstruji-proti-tem-kteri-byli-zvoleni-v-rozporu-s-jejich-demokratickym-presvedcenim-co-bude-nasledovat/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A mezi nimi feťáci, poškození drogami, budou o nás rozhodovat, a budou rodit poškozené děti. A jestli se sami dřív nezahubí, zahubí je ty poškozené děti. Tedy, jestli se na ně vůbec zmůžou.

   https://ac24.cz/-/cesi-poslali-do-evropskeho-parlamentu-piratku-ktera-zpivala-vymyslete-drogu-snu?redirect=%2Fweb%2Fac24%2Fuvod%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_6LN4ieZ8eFrT%26p_p_lifecycle%3D2%26p_p_state%

   Smazat
 7. Proč by měly Miliony úchylek říkat za koho kopou - to by se odkopala diktatura kapitálu u nás sama a zase tak blbí oni nejsou. Samozřejmě na výjimky - třeba "herec" slavného otce - herce kope za kapitál, neb nebýt otce, nevydělal by si ani na slanou vodu, nejen pro ubohé výkony na prknech, která znamenají svět, ale i pro "vpády" na prkna politiky. Koncentrovaná blbost jako z hrušek hniliček!
  Nedivme se, že patříme mezi rekordmany v konzumaci alkoholu a s drogami to bude podobné. Jak blahé je žití v opojení a když na náměstích se drogy rozdávají, proč by tam náš výkvět dvounohých nechodil? Proč jsme ochlastaný a zdrogovaný národ, to nikoho nezajímá, pro diktaturu kapitálu je důležité, že šlapeme na náměstích proti světu lidí a míru a za svět války a masakrů! Ale co chcete od dvounohých úchylek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:31 Buďme spravedliví, herec je to dobrý, ale rozum mu bohužel chybí. Hra má více úrovní a on nechápe, že ukazuje jak malé dítě na něco, co není ok, ale z celkového hlediska je to jen nepodstatný detail a je nutné vybírat menší zlo.

   Smazat
  2. 10.22 Spíše ten člověk udělá a bude opakovat cokoliv, co mu umožní slušnou a lepší životní úroveň a přitom mu to umožní VYHNOUT SE SKUTEČNÉ PRÁCI!

   A propos, oni prý i nefachčenka a študáci z okrajů republiky dostávají zajímavou nabídku na výlet... vem si na úterý studijní volno, a pojeď do Prahy. Doprava vlakem zdarma, oběd v Praze zdarma a litr (1000.-Kč) na ruku k tomu - no neber to čéče, transparent NAFASUJEČ, ZAHULÁKÁŠ SI NA VÁCLAVÁKU - A PRAHA TI LEŽÍ ZDARMA U NOHOU A DOSTAL/A JSI I NA PIVO, NEBO NA NĚJAKO DROBNOST - nebo na dávku trávy...

   Smazat
  3. 12:25
   Tak nějak to fungovalo na tom Majdanu u Ukrošů . Svolaná sebranka tam dostávala zaplaceno a vyřvali si tam to co teď mají . Jsou už na tom stejně jako Somálci s životní úrovní . Už se to pomalu nasouvá i do České kotliny .

   Smazat
 8. V zásadě je to jednoduché. Buď nejsou ve státě lidé schopní podobné situace řešit nebo jsou paralyzováni strachem nebo korupcí. Komunisti také nebyli vybaveni chápáním řízení procesů, proto nás dostali sraček.

  OdpovědětSmazat
 9. Proti komu je namířen tento protest, proti voličům Miloše Zemana v prezidentský volbách, kterého oni nenávidí, rádi by zvrátili výsledky prezidentských voleb a jeho následnou ABDIKACI! Zástupně tak činí proti Marii Benešové a Andreji Babišovi.

  °°°°°°°°°°

  Andrea Borovská - umělkyně

  Nemohu mlčet k tomu, jakým způsobem komentuje Miloš Zeman průběh návštěvy v Berouně a k jakým zrůdným formacím přirovnává své berounské odpůrce. Na Berounsku žiji a v Berouně pracuji a když jsem se dočetla v Radničním listu, že Zeman přeci jen do Berouna přijede (bývalá starostka jeho návštěvu odmítla), začala jsem přemýšlet o tom, jak dát najevo, že pro mne zde není vítaným hostem.

  Jsem výtvarnice a pohybuji se především mezi umělci a pedagogy. Hledala jsem právě mezi nimi, kdo by mi poradil a pomohl vymyslet kultivovanou, umělecky zajímavou a barevnou formu protestu proti Zemanově návštěvě. Tím chci říci, že u zrodu myšlenky byly tři úplně obyčejné ženy a ne nějaká komanda, neziskovky nebo co vše si Zeman a jeho příznivci ještě vymysleli. Andrea, Lenka a Kristýna se prostě domluvily, založily uzavřenou skupinu na FB a přizvaly do ní své přátele a známé. Nikdo nikoho nenutil – naopak další a další přicházeli s nápady, jak klidný protest zorganizovat. Na náměstí pak přišlo i mnoho dalších lidí, kteří se předem nijak nedomlouvali.

  Informace se velice rychle rozšířila mezi naše známé na Berounsku a nápady na formu klidného protestu jsme konzultovali na Facebooku, ale také jsme třeba zkoušeli, jestli balónky unesou trenýrky apod. Snažili jsme se především o to, aby forma protestu byla nekonfliktní, domlouvali jsme zvuky charakterizující nesouhlas, otočení se zády k pódiu, nepřerušování hovoru prezidenta. Domluvili jsme se také, že budeme absolutně respektovat názor Zemanových podporovatelů a budeme se vyhýbat zbytečným konfrontacím. To se nakonec ukázalo jako značně problematické, neboť někteří ze Zemanových příznivců se neváhali pustit do neurvalého obviňování dokonce i studentů nebo dětí, nenávistné urážky zachycuje i několik videonahrávek…

  V Praze jsem na vysoké škole prožila listopad 1989 a do Prahy jsem jezdila vždy, když jsem cítila potřebu vyjádřit nesouhlas s tím, co se ve společnosti děje. Proto, když se ozvali lidé z Prahy, že mají zájem nás přijet podpořit, považovala jsem to za naprosto přirozené. Ti, kdo se ten den chystali vyjádřit svůj protest na náměstí, vůbec nevěděli, co je tam čeká. Předpokládali jsme, že nás tam nepustí s transparenty, budou kontrolovat totožnost apod. Ale byli jsme mile překvapeni, když proudící davy lidí s transparenty a vlajkami volně a v klidu zaplnily dolní polovinu náměstí, přestože v centru bylo od dopoledne více policistů v uniformách civilu než místních obyvatel.

  "Milion chvilek pro majdan"

  04.06.2019 1 000,00 CZK Bezhotovostní příjem BOROVSKA ANDREA 0 BOROVSKA

  Účet majdanistů jméno, částka:

  https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=20201117


  Avšak, co je na pováženou (trestný čin) je tento nezákonný dar od NÁS všech!

  24.05.2019 1 000,00 CZK Bezhotovostní příjem CESKA POSTA, S.P.
  posta 508290 22.05.2019 c 4LUD MI LAVACK OVK
  0000 0 CESKA POSTA, S.P.


  Ramón

  Ps. Vévodí komedianté přisátí na státní peníze, všeumělci "Bohoušové Císařové".

  OdpovědětSmazat
 10. Ramóne, mám středoškolské vdělání a 2× jsem přečetl tvůj názor, ale promiň, vůbec tomu nerozumím.

  OdpovědětSmazat
 11. JENŽE PRAŽSKÁ KAVÁRNA, BYŤ Z BEROUNA, PRO OBČANY CZ PŘEDSTAVUJE VELKOU DVOUNULU ANEB DABLJUSÍ. Jak to myslí Ramón? Velice srozumitelně: pražská kavárna i umělkyně z Berouna potřebuje cecík, do kterého se sypou daně zaměstnanců. Co takhle si vymoci neplacení daní také zaměstnanci - bežte na náměstí a zkuste si to vyřvat! Kavárna se hrozí dotací do Agrofertu, občané by se měli hrozit rozměru dotací do pražské kavárny? Kdopak nám to řekně třeba za r. 2018. Proč existují profese, které si na sebe nedokáží vydělat a jejich práce, protože je mizerná, musí být dotována plátci daní. Podobné je to s profesionálním sportem: buďto se dokáží svojí prací uživit, nebo ať jdou do jiných zaměstnánbí - pokud umí pracovat. Zděsila mne dotace do motocyklových závodu v Brně - Čapí hznízdo je proti tomu prkotina a cosi po té investici aspoň stojí a slouží. Ale v Brně odjedou řvoucí motocykly, kouká na to 125 tisíc diváků a ti nedovedou zaplatit náklady s tou jejich show vynaložené? A tak musí zaměstnanci solit desítky milionů ze své mzdy - komu??? Kdyby raději se udělaly v obytných částech měst parky a sportoviště pro děti a nakonec i pro dospělé, aby národ trochu ozdravěl. Vím, že patřím ke zrhlíkům, kteří dávají přednost dětem před psy a maminkám před Miliony úchylek, ale zkusme i na takové téma referendum - co je přednější pro náš národ: podpora mateřství nebo chovatelů psů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Členem KSČ byl v letech 1966 až 1969. Po studiích nastoupil k Městskému soudu v Praze jako justiční čekatel.".

   Kdo je tato přemoudřelá hlava, která v roce 1 9 6 6 takticky vstoupila do K S Č a až do dnes v 7 6 má největší rozhodující pravomoci v České republice, po celou dobu odpůrcům KSČ(M) a všech vlád N E V A D Í ! Stejně jako bývalý funkcionář KSČ P I T H A R T ? Co NATO ten pošahanej "milión úchylek", volby už byly ...

   Zdravím 17:56, Ramón

   Ps. Neomlouvej se a dodělej si vejšku až budeš hotovej, přispívej k tématu, dnes si mohl nabrat studijního materiálu po 20-hod. na ČT24. Oponenta na VŠ ti dělat nebudu, buď zdráv jako páv!

   Smazat
 12. Paní umělkyně blbá jak necky, to vůbec nepřekvapuje.

  OdpovědětSmazat
 13. I u tyči je to prý umění!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.