Reklama

pátek 5. července 2019

Agitprop. Věrozvěstky v obci. Našim herečkám

Zdeněk Hosman
Zdeněk Hosman
5.7.2019 blog autora
Ta složka společnosti, které člověk důvěřuje jako nejliberálnější, se vždy vybarví jako banda nejzarytějších dogmatiků. Zkrácená formule: Pentličky na vrbě a prázdno v kotrbě (Murphyho zákony).Agitprop


Spisovatel a překladatel Josef Hiršal (1920-2003) jako bystrý vnímatel trefně popsal společenské i kulturní dění, když se v Československé republice rozpadaly a přeskupovaly poválečné struktury: Stigmatizovali a trestali se kolaboranti, vyhlašovali a odměňovali se hrdinové. Bylo i dost těch, kteří obě kategorie ztělesňovali v jedné osobě. Spásnou lodí mnohých, kteří si omočili s okupanty, byly politické strany. ... Vtírali se lidé s temnou minulostí a jejich nejbanálnější taktikou bylo denuncovat druhé (s. 175, zdroj viz dole).

Po únoru 1948, počátkem dubna po sjezdu národní kultury, hýřila kulturní fronta různými aktivitami. Vznikla iniciativa nastolení jednoty kulturních pracovníků s dělnictvem a rolnictvem. Spisovatelé dostávali „komandýrovky,“ aby inspiraci k tvorbě čerpali přímo v provozu továren. Mašinérie agitpropu se obyvatelstvu vnucovala několika způsoby (zkratka sousloví agitující propaganda; vzniklo v sovětském Rusku ve 20. letech a přeneslo se i do ČSR. Prvotním médiem agitace byla řeč, nejlépe divadlo; výchozím médiem propagandy byl tisk. Společně se obojí používalo k mobilizaci veřejného mínění; vysvětlení pojmu (www.britannica.com/topic/agitprop). Odbojník Václav Černý v Pamětech III (1945-1972) nazývá maséry veřejného mínění agitpropčíci; téměř čípci... V „převýchově lidu“ se výrazně angažoval Československý rozhlas. Průzkum poslechovosti v únoru 1948 prokázal naprosto jednoznačně pokles zájmu posluchačů o zpravodajství a politickou publicistiku... program obsahující příliš mnoho propagandy a výzev se míjel účinkem, neboť posluchače odváděl k poslechu zahraničních stanic (s. 201, zdroj viz dole). Pamětníci vědí, že poslech vysílání zahraničních stanic byl na venkově silně rozšířený. V červnu 1948 obdržel nakladatelský redaktor J. Hiršal výzvu k účasti na debatě se studenty v MEVRO (Mezinárodní výstava rozhlasu) na pražském výstavišti. Součástí výzvy bylo 20 otázek, které studenti představitelům dají.

Věrozvěstky v obci


Začátkem července do naší obce pravidelně přijíždějí věrozvěstky jehovistů. Ve dvojicích obcházejí domy, zazvoní a chtějí si povídat o své víře a o cestě ke spasení světa. Začínají novinkou, že svět je rozvrácený. Rozmlouval jsem s nimi třikrát. Opakují naučené fráze. Vidím, že spoluobčané misionářky výrazně ignorují. Jsme přesyceni všelijakou propagandou z reklam a i současným černobílým agitpropem šířeným státním rozhlasem a televizí. Na venkově máme velmi nepříjemné zkušenosti s podomními šejdíři, kteří nám vícekrát nabízeli nejlevnější dodávku elektřiny, ve skutečnosti drahou.

Všimli jste si, že v Čechii se přemnožili politologové, svého druhu zvěstovatelé? Někdejší hospodské žvanění o politice se časem ustavilo jako neproduktivní vysokoškolský obor. Čeští politologové a komentátoři by se asi měli přeškolit na teatrology, když si oblíbili oborové fráze – politická scéna, katastrofický scénář, ad. George Orwell našim věrozvěstům vzkazuje, co venkované praktikují: Zdravý rozum se nedá podchytit statisticky. Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum.

Našim herečkám


Spisovatel Ludvík Vaculík (1926-2015), od roku 1969 tehdejším režimem zakázaný autor, v listopadu roku 1986 ve svém fejetonu nazvaném Našim herečkám, napsal: 
"Mám vinšovat Vlastě Chramostové, a nemám rád herečky! To mi poraďte! Nemám rád herce, zvláště herečky, jako nemám rád zpěváky a sportovce.Parafrázuji odůvodnění bytostného venkovana L. Vaculíka a přidávám špetku své zemitosti: Umělci si vymysleli teorie o svojí společenské důležitosti. Bezostyšně o sobě míní, že jsou hlasatelé pokroku a proroci budoucnosti. Jen nemnozí z herců vědí, že jejich pitvoření rychle vyprchává. Nejsou více než kejklíři s emocemi. Jsou vycvičení v obratnosti nasazování masek zla / dobra, lásky / nenávisti, zrady... Mnozí z nich si dovedou škrabošky rychle vyměnit, to když kolaborují s jakýmkoli vládnoucím režimem či partají (herci v ND po atentátu na Heydricha, červen 1942; podpisové akce „Kupředu, zpátky ni krok,“ únor 1948, Anticharta, leden 1977).
 Narcisistická herečka se zpěvačkou z jeviště nadřazenosti nedávno pochybovaly o svobodně smýšlejících spoluobčanech z venkova a o jejich volbě zastupitelů do demokratických institucí státu. Nejen herečky nevědí, že zpyšnělé a pohrdavé chování ve společnosti přináší pravý opak toho, co se chce dosáhnout? Obrací se proti původcům. Ať k nám do obce herečky a zpěvačky přijedou. Čekáme na jejich ohlášený šantán Pan Šajn nemá šajn, a jak kokety kecaj, paří a mají se fajn.!
Volně související blog: Potíže kulturní fronty

Citace z knih:
Josef Hiršal: Vínek vzpomínek. Rozmluvy, nakladatelství Alexandra Tomského, 1991.
Eva Ješutová: Budovatelský rozhlas 1945-1948https://media.rozhlas.cz/_binary/01075578.pdf
Ludvík Vaculík: Jaro je tady (fejetony z let 1981-87). Mladá fronta, 1990.
Autor: Zdeněk Hosman| úterý 2.7.2019 9:35 | karma článku: 37.13 | přečteno: 1405x

Zdroj: https://zdenekhosman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=719528

34 komentářů :

 1. Také se domnívám, že veškerá snaha známých osobností, okouzlit svými projevy obyčejné lidi, má naprosto opačný efekt. A to je moc dobře, ať si každý udělá obraz. Osobně se mi vyloženě zhnusilo hodně lidí z umělecké branže, kterých jsem si před tím vážil, za jejich tvorbu.Ševče, drž se svého kopyta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Režisér Krejčík o hercích říkal, že je to takový dobytek, bučící dle instrukcí.
   Nebo dle vyššího principu mravního, jak se oni sami domnívají (jde nejspíš o tlak plynů ve střevech, potřebovali/y by trokar).

   Smazat
  2. Za cholerikem Krejcikem se skryvala neustupna povaha a s velkou davkou tvurciho nadani. Take na tchyni zautocil a chtel zabit aspon zehlickou.
   Herecky a zpevacky a umelkyne nejsou nic jineho nez prostitutky predstirajici /nikoliv vsechny, jsou vyjimky ovsem/,umeleckou cinnost. Herci maji mene prilezitosti tak vynikaji v prostituci jineho druhu..Jsou to predevsim ti bez a nebo s velmi chudym talentem a s nekonecnou snahou a horlivosti ,ochotou k plazivosti posluhovat a zaslouzit si drobek /a zaroven pohradani mocnych a tech opravdu nadanych tvurcu..
   Svira se mi srdce ,znal jsem trochu staryho Hrusinskyho / chlapa kazdym coulem !!!, ktereho jsem obdivoval i kdyz to nemam rad a proti svy vuli ale musel !!, chlapa jak se patri a bez spetky bazne, strachu,osobne a prikladne statecneho s charakterem.
   A verte mi jsem rad za nej, ze se nedozil dneska.
   Svira se mi srdce z toho co nasleduje co vzniklo, na pozadi dnes ,mnoha lidi tenkrat velmi statecnych a neohrozenych /zijici v tezkych podminkach se snahou poskytnout navic to nejlepsi pro sve POTOMKY ,a mel jsem moznost jich poznat hodne a snadno rozeznat od jinych...

   Smazat
  3. jabych ty komedianty až tak nedusil kdyby hrali za svoje vycinkane či vyprošene ale takto se přiživovat na statnim když honorace nadlidi co vladnou maji znich sami strach aby se narozdil od votroku herkam či herčkam nezkřivil ni hlasek a take běda tomu kdoby při jejich produkci zakašlal nebo jinak tyto zneuctil chudak současny kulturni minstr kteremu hamtaček zapoměl dat přisně tajne instrukce cum befel přez ktere vlak nejde ato ani při nahodnem odhaleni taktež a všechny media s čete obvzlaště zněj udělali narodniho kašpara v současnosti na špici peletonu ktery bude ještě dlouho vystavovan jako ten kvuli němuž padla vlada nevlada ačkoliv chtěl dodržovat jen trošilinku ten udajně pravni pořadek co plati pro každeho vzlaště dalo by se řici kus od kusu či podle konta od milionu vyše

   Smazat
 2. Hovada v lidských tělech Mádl a Isová.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti chytřejší se do politiky nepletou, ať už jsou to zpěváci, nebo herci. Zcela logicky, jakmile se takový hlupáček vyjádří např. pro Zemana, nebo proti němu, automaticky ztrácí polovinu svých příznivců, což těm blbcům jedoucím podle hesla "Nevadí když jsem bit, hlavně když se peru", možná ani nedojde a ti chytřejší se smějou do hrsti, jak se konkurence samolikviduje. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 3. Dodnes mě chytá záchvat smíchu z přestavení pana Bartošky na Staroměstském náměstí související s vyznamenáním strýce Bradyho. Jeho šťastný úsměv,kdy chudák nevěděl k jaké komedii se nechal dotlačit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K smíchu by to bylo, kdyby se Bartoškovo vystoupení obešlo bez následků. Kdyby skončilo pouhým ztrapněním samotného Bartošky a nenašlo spoustu uší, které mu budou naslouchat a rukou, které na základě jeho angažovanosti nebudou potom volit.
   Většina lidí je pouhým stádem ovcí. Znechucení politiky a politikou potřebují "poradit", kdo je ten správný a komu dát hlas při volbách. A tady nastává chvilka pro naší uměleckou frontu. Veřejnosti známé figury, úmyslně se vyhýbám názvu osobnosti, jim rádi poradí v řešení dilematu, koho volit, nebo spíš koho v žádném případě nevolit. Ti, kteří sebou nechávají takto manipulovat, ani nepřemýšlí nad tím, že tito klauni mohou mít nějaký svůj osobní zájem na zvolení nebo spíš nezvolení někoho a dělají oněm klaunům jenom stafáž užitečných idiotů.

   Smazat
  2. tak se tady jebem a milouš se sašenkou plati jak mourovati samosebou že z ciziho jak je už tradični za ticheho mručeni těch kterym se to zda malo a ani infalci nekopiruji a jsou v ohroženi sveho života sameho a tak se v tomto připadě už neda koukat nato jestli se ztrati sem tam nějaka kačka navic tady jde totiž o jejich existenci

   Smazat
  3. Měl jsem rád film Bony a Klid jenže tam hraje hanák a potměšil tak se na něj už nedívám. Za královské platy papouškují ty největší blbosti.

   Smazat
 4. Už se těším, žé naše kulturní agitka zarecituje verše ala Majakovskij.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V. Majakovskij: "Kdo je tady pánem, kdo tady velí? Komisař rudý, rozkročen v zelí." Dnes je bitva o eurokomisaře. Podobnost čistě náhodná ...

   Smazat
 5. Dneska vyprávěl pan Klus na ČRo panu Rozsypalovi jak se přestěhoval na venkov a zjistil,že jablko nevzniká v regálu Lídlu.
  Také si všiml že roste pomalu a uvědomil si,že i on,Klus,je vlastně součástí přírody.
  Bože,na co všechno ještě přijde,za pár let z něj možná vyroste úplnej Sokrates...nebo tak něco...;-)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:26 Ano, pan Klus je obrovský myslitel, jeho chytrá žena ho ještě převyšuje. To si představte, že jsem někde četl, jak nějaký expert prohlásil Kluse za novodobého Karla Kryla. Ostatně, proč ne, když může Banga dostat cenu Františka Kriegela ? Tady je opravdu možné vše.

   Smazat
  2. 9:52 Karel Kryl byl někdo.

   Smazat
  3. třeba se i časem naučí zpívat...

   Smazat
  4. co byste dělal na Klusově místě, když jako zpěvák s plocho-dutým hlasem byste chtěl přežít, také byste musel klusat režimu v patách a sbírat koblihy

   Smazat
 6. Ano, komedianti, nic vic.

  OdpovědětSmazat
 7. Nepovažuji se za úplného barbara, ale do kin a divadel již cca 15 let nechodím. Z principu.
  Nevadí mi kultura, ale většina interpretů. V listopadu 1989 stála, až na vyjímky, naše kulturní fronta na straně změny režimu. Byla hnacím motorem převratu, který nás měl odříznout od socialismu a vrátit zpět do kapitalismu. Až na vyjímku právě kulturní fronty. Tak že zatímco většina našich "herců a zpěváků" národu naordinovala kapitalismus, sami ustrnuli v hlubokém socialismu. Vždyť nejsme přece národ barbarů a kulturu, na rozdíl třeba od důchodců a zdravotnictví, dotovat, bez ohledu na barvy vládnoucí partaje.
  Proto jsem vyhlásil naší kulturní frontě soukromou válku alespoň tím, že je nedotuji nákupem lístků do kin a divadel. Když už nemohu ovlivnit přerozdělování daní a koncesionářských poplatků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. omlouvam se ale mate tam velkou chybu oni v sociku nikdy nebyli ale komunismus je jim vlastni od narozeni a na tento vydobytek jak v sociku tak v kapitalismu jim nikdo sahat nebude a nebyt tohoto tak by vychcipali na souchotě

   Smazat
  2. K tomu héreckému hnusu je nutné přidat televizní hlasatele a některé sportovní komentátory.

   Smazat
  3. Jo, ti komedoši a komedošky jsou už takoví, za Hitlera hajlovali pravou rukou, za komunistů levou a dnes hajlují oběma, ale furt hajlují a kurví se, jak Adina Mandlová, nebo ta "smutně krásná" Lída Baarová s tou nejhorší spodinou lidstva, ale rozdávaj rozumy na všechny strany...oni už jiní nebudou...je jich mezi nimi jen opravdu málo se skutečným charakterem.

   Smazat
 8. Tyto umělecké prostitutky se měly,až na pár vyjímek jako prasata v žitě.Za Hitlera hajlovali,za komunistů soudruhovali,dnes by prodali i urnu vlastní mámy,kdyby z toho něco měli!!!Prostě,lidské mrdky by neměly někoho moralizovat!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Nepoužívat slovo Čechie, jsme stále ještě Česká republika.

  OdpovědětSmazat
 10. Je to jen chátra taková, jakýsi Mádl a Issová. Jedou podle plánu, tu přesvědčí dědka, tamhle zase bábu, jsou za to špičkově placení, avšak o skutečném umění nemaj ani tušení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a ta blbka Issová dostala roli Boženy Němcové, tak to je vrchol českého nepotizmu ve filmu

   Smazat
 11. Platí, že komediant má být hladovej.Často usedají ke stolu pánů aby je pobavili svým pitvoření. A když mají plný břich nabydou dojmu, že jsou pánům rovni.

  OdpovědětSmazat
 12. Kdysi k nám chodívaly (za dveře, dál jsem je nepustil) diskutovat dvě jehovistky. Vždy jsem je "pobil" selským rozumem. Ale holky byly zapálené. Vždy když přišly znovu, navazovaly na to, kde jsme posledně skončili a měly promyšlenou novou argumentaci. Až to manželka už nevydržela a jednou je sprostě vyrazila. Od té doby už nepřišly!
  S herečkama bych vůbec nediskutoval. Jsou to blbky (myslím ty z Letné a Václaváku) a to co melou je placená role podle cizího scénáře.

  OdpovědětSmazat
 13. vypěstoval jsem si po letech totální averzi k některým herečkám (nesrovnatelnou s herci), když se objeví okamžitě vypnu bednu, jsou to herečky druhé kategorie, jsou to "režimní herečky", které by se samotným herectvím nikdy neuživily - viz Holubová, Issová (Marta), Pogodová, Čvančarová atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. něco jako Zdeněk Svěrák, poklonkující každému režimu

   Smazat
 14. Někteří naši herci/čky a zpěváci/čky jsou pokrytecké bytosti. Kádrují jak za minulého řežimu proti kterému tak "bojovali". Drzost, domýšlivost a přetvářka jsou jim vlastní. Již P. Tigrid se divil, proč se divadla dotují státem, že ve Francii si na sebe vydělají nebo zaniknou. Naše fronta by bez dotaci skončila. Sepisovat petici proti sponzorovi, že vyrábí zbraně je úchylné. Proč je nevrátili a festival si nezaplatili pokrytci.

  OdpovědětSmazat
 15. No máte tam v čechyji pěkné bordel!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.