Reklama

středa 24. července 2019

Americkou konvenční válku proti Iránu nelze uskutečnit

Michel Chossudovsky
24. 7. 2019
Irácká varianta blitzkriegu se současným zpojením pozemních, námořních a leteckých sil je pro útok USA a jejích spojenců na Irán nepoužitelná. A to z těchto důvodů: 

Americká hegemonie na Středním východě je v důsledku nově vznikající zdejší struktury vojenských aliancí oslabena.
USA už dnes nejsou schopny provést proti Iránu stejný útok, jaký provedly proti Iráku.


Jsou zde dva hlavní faktory omezující americkou agendu ve vztahu k islamistické republice Iránu. Jsou to: IRÁNSKÁ VÁLEČNÁ MOC

Irán je považován za „silnou vojenskou mocnost“ s počtem 534 000 aktivního perzonálu v armádě, námořnictvu a letectvu. Dokázal vytvořit raketové vojsko, které by v případě amerického útoku na Irán zasáhlo americké vojenské cíle nalézající se v Perském zálivu.

NOVĚ VZNIKAJÍCÍ STRUKTURA VOJENSKÝCH ALIANCÍ

Ta se vyvíjí už od roku 2003 dodneška – a v neprospěch USA. Několik z nejznámějších amerických spojenců tzv. pytlačí s nepřítelem. Země, které mají společné hranice s Iránem, např. Turecko a Pakistán, uzavřely s Iránem dohody o vojenské spolupráci, což vylučuje možnost pozemní války proti Iránu z jejich území a současně ve zdejší oblasti negativně ovlivňuje plánování amerických námořních a leteckých operací.

Až donedávna patřily Turecko i Pakistán coby hostitelské země amerických vojenských základen k důležitým americkým spojencům. Avšak dnes spolupracuje Turecko aktivně nejen s Iránem, ale i s Ruskem. A 12. července t.r. získala Ankara (ještě před dříve domluveným termínem), od Ruska letecký obranný systém S 400, čímž de facto vystoupila z integrovaného obranného leteckého systému zemí USA – NATO – Izraele.

K čemuž asi už není třeba dodávat, že NATO se nalézá v krizi. Odchod Turecka z NATO se dnes už považuje za hotovou věc a Amerika si zvyká i na to, že spolehnout se nemůže ani na své včerejší nejvěrnější spojence. Vždyť i vojenské síly USA a Turecka dnes např. v Sýriii podporují ty vojenské složky, které zde bojují proti sobě.

A ještě jedna věc: Několik členských států NATO zaujaly pevný postoj vůči politice Washingtonu proti Iránu: „Nejzávažnějším projevem rostoucí nespokojenosti s americkým vedením se stala idea Francie a dalších evropských zemí vytvořit nezávislou a „pouze evropskou“ obrannou sílu“.

(Otištěno v National Interest v květnu 2019)

A dokonce i Irák naznačil, že není ochoten s USA v případě jejich války proti Iránu spolupracovat.

Za okolností, jaké dnes jsou, není žádná ze sousedních zemí Iránu, kterými jsou Turecko, Pakistán, Afghánistán, Irák, Turkmenistán, Ázerbájdžán a Arménie ochotny dovolit americkým pozemním silám zaútočit na Irán z jejich území. A žádná z těchto zemí by s USA nespolupracovala ani při vedení války letecké.

Lze tedy říct, že USA jsou na Středním východě stále více a více izolovány a postrádají dokonce i podporu svých spojenců z NATO.

Nicméně se i za těchto okolností nalézáme na nebezpečné křižovatce. Jiné než včerejší, ale stejně ďábelské formy vojenské intervence se totiž právě v těchto dnech vypracovávají na rýsovacích prknech vojenských plánovačů Pentagonu. Patří k nim zejména tyto:

*různé formy „amerického válčení“, např. útoky raketové.
*americká a spojenecká podpora teroristických paravojenských skupin.
*operace s použitím taktických nukleárních zbraní (bloody nose operations).
*činy vedoucí k politické destabilizaci a barevné revoluci.
*útoky pod falešnou vlajkou a vyhrožování válkou.
*sabotáže, konfiskace finančních aktiv, citelné ekonomické sankce.
*elektromagnetická válka a válka klimatická, vedoucí ke změně životního prostředí.
*válka kybernetická.
*válka chemická a biologická.

Jak vidno, světu a Iránu nezbývá už nic jiného, než čekat, po které z uvedených možností američtí stratégové sáhnou.

Z Global Research vybral a přeložil Lubomír Man

64 komentářů :

 1. Dvořáku,, proč jsem zase blokován?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:10 Ty něco s hlavou!

   Smazat
  2. 09:24 Proč teda blokujou tebe??? A ne mě??? Zřejmě jsi to právě ty, kdo se tu prezentuje nízkou intelektuální úrovní. Dodržuj léčebný režim a třeba ti tu něco malého zveřejní.

   Smazat
  3. 9:37 PRORUŠTÍ řiťolezci, jako ty se zde neblokují, naopak, ti jsou zde vítáni, ty " vysoká intelektuální urovni ".

   Smazat
  4. 10:25 Jsem tě dostal co? Ty jsi dokonce schopen opsat můj text. Sděl mi adresu, pošlu ti banán, opičáku jeden.

   Smazat
 2. Zvonka to vyzerá na ústup Američanů ze Středního Východu do pouští Saudské Arabie.

  /no, po jejich vítězstvích v Afghanistanu, Iraqu, Syrii a Iranu se to dalo čekat.

  OdpovědětSmazat
 3. Tolik hloupostí v jednom článku už jsem dlouho nečetl. Pouhá přání pisálka. NATO je v rozkladu a Turek vystoupí z NATA CHIIIICHÁÁÁÁ. Čím více rus rozeštvává svět, tím více budeme negativně psát o USA. Evidentně tohle na některé proruské hlupáky zabírá. Na druhou stranu musím uznat, že rusák to dělé chytře. Zaváže si Turky a bude si diktovat podmínky, stejně jako v dodávkách plynu do Německa a ti hlupáci jim žerou z ruky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 09:37 Tebe je u ponku vyloženě škoda. Třeba s tím ruským plynem, jojo. Akorát sis nevšiml, že sankce, embarga a pod. praktikují pod různými záminkami Jůesej a to už několik let. Všem se to ohromně líbí.

   Smazat
  2. 09:37 On bojuje o vízum, tak co má dělat. Trump mu pořád zvyšuje zeď na mexický hranici, za chvíli bude muset skákat do vejšky jako Sergej Bubka.

   Smazat
  3. Pepek Vyskoč9:37 zamečí a vyskočí.

   Smazat
  4. 9:44 Já ty troubo o žádné vízum nestojí, na rozdíl od vás mistních prorusáku jsem v prozápadním ČESKU spokojen, jen ty uvažuj o emigraci do vysněného ruského " ráje ". Tako blby tam potřebují.

   Smazat
  5. Když jseš v prozápadním ČESKU spokojen, tak to patříš k výrazné menšině. Jelikož tu máme demokracii asi tento stav, při kterém jsi spokojen, dlouho nevydrží, protože většina chce něco jiného. Kam s tebou? Do Ruska nechceš, Ušáci s Brity jdou do kopru. Moc ti to nezávidím, ale ještě chvilku to bude trvat, tak si to zatím užívej třeba na Letné. Hej hou

   Smazat
  6. 10:18 Ty jsi tu tak spokojený, že básníš o úplně jiné zemi, tož tam tedy táhni. Jinak se musíš víc soustředit, začínáš ve svém svatém zápalu vynechávat písmena a diakritiku. Pak to vypadá jako hatmatilka, takhle ten dotazník nezvládneš. Jo a vůbec máš dolary?

   Smazat
  7. 10:46 Moc ho nedráždi, dělá pro strýčka Sama a ten pro sankce nejde daleko. Spokojenej v prozápadním Česku, takovýhle hesla by mohli závidět i korejští propagandisti, hahaha.

   Smazat
  8. 10:35 a 10:46

   Vy dva přiblblí soudruzi, máte smolíka. Všechny parlamentní strany, krom 8% SPD, potažmo jejich voliči jsou PROzápadní a PROunijní. Tolik k těm vašim žvástům o vaší údajné "většině nespokojených".

   Na Západě žijí nebo pracují desítky tisíc Čechů. Kolik jich žije či pracuje v tom všem Rusácku? Leda tak pár hokejistů.

   Smazat
  9. 10:35 Naopak, většina je velice spokojená s dnešní orientací k Západ. To jen vy proruští nýmandi, by jste chtěli naši orientaci na ten rUSKÝ hlupákov a chudákov, smula, nic takového se nekoná. Jinak, na tu Letnou se moc těším!!

   Smazat
  10. 10:56 A nezapomeň si vzadu rozpárat kaťata, pro lepší penetraci "Jandových myšlenek". Všichni jdeme sborem, za tím prvním volem.

   Smazat
  11. 10:55 Hele, nedávno tu nějakej mamlas tvrdil, že západ je tady. Tak na kterým západě ti Češi tedy vlastně makaj a proč se jim ten náš, potažmo tvůj, nelíbí.

   Smazat
  12. 10:35 Co to žvaníš za cancy? Naopak! Stav co tu je nyní tu vydrží dalších x-let, i kdyby se práglkafilerka posrala na kvadrát! MY jako větina sjem tu spokojení a volíme naše národní veličiny, pana Babiše a pana Zemana! A ty, esi chceš něco převracet, tak mazej do Frankrajchu, navlíkni si žlutou vestu a di dělat randál na šámzelyzé, oni už ti Macronovi biřici s pendrkama tu hubu srovnaj!

   Smazat
  13. Moc se směji přitroublým argumentům modrého hlupáčka 10:56 a 11:33.
   Ať si na Letné řvou od rána do večera, nic se nezmění.
   Modří a fialový zloději se k moci moc dlouho nedostanou! A prezidentem po Zemanovi také nebude žádná Čaputová či jiná PR agenturami vygenerovaná postavička.
   Moc e bavím, jak kavárníci kvičí a zuří.
   Postupně půjdou tam kam patří: to tepláků a do řiti!

   Smazat
  14. Taková koncentrace hlouposti, jako jsou výplody havlo-kavárenského rusofobního fanatika 9:37, se jen tak nevidí. Komentovat to nemá smysl.

   Smazat
 4. Přesně tak četl jsem článek že Irák nepovolí usa útočit z jeho území. Čím dřív budou usa zastaveny tím lépe pro svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak uz jsem napsal, duvod je ten, ze Iransky protiutok by smeroval na uzemi Iraku a zatimco pindosi by zdrhli, tak Iran by si to s Irakem pak "vyridil". Irak je totiz, po dobyti US, vicemene rozkladu, zadny Saddam tam uz neni a arabaci nejsou Persane.

   Smazat
  2. Jste velmi špatně informován. V dnešním Iráku stejně jako v Íránu vládnou šiité. Nevidím důvod, proč by spolu válčili. To už není doba Saddáma Husejna!

   Smazat
 5. Při výkonech US army jsou schopni vypustit pár Tomahawků, načež jim Irák daruje pár raket vlastní provenience. Jestli při tom zahyne pár amerických hochů, tak to bude konec. V USA totiž nesnáší pohled na krev, tedy tu vlastní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud mohou vést knoflíkovou vojnu jak tehdá při vojenské agresi v Jugoslávii - sedět u obrazovky počítače a řídit bezpilotní letadla, tak to jo, to si hoši rádi zaválčí. V přímém boji muže proti muži si to v poušti s Íránci rozdat netroufnou.

   Smazat
  2. 10:08
   Právě že v pouští, ty blbe, určitě ano. Problém je naopak ve městech.

   Smazat
  3. 10:11 Á starý fronťák promluvil. Tělo jako řešeto, část končetin v titanu, místo mozku procesor. Ty si v poušti jako doma, v přestrojení za tamní blechu. Nevíš, kdo teď vládne v Iráku???

   Smazat
  4. Shrnul bych to takto:
   - v Iraku vladnou mistni mafie, v jednotlivych oblastech, ktere se tvari jako pro-US, protoze si pak rozkradou prostredky na "demokratizaci zeme", ktere tam z US ale posilaji cim dal min.
   - z prvniho bodu plyne, ze to nejsou magori, ale pragmatici, kterym je jasne, ze Iransky protiutok, by dopadl na jejich uzemi a se silou tohoto protiutoku, maji maji uz dost velke zkusenosti.
   - USA se bohuzel dostalo do stavu, kdy se ve vojensko-prumyslovem komplexu "otaceji" sice stamiliardy $$$, ale vede to naopak k tomu, ze vsechna TTD "nejmodernejsich zbrani" jsou jen "na papire", zatimco o skutecne ucinnosti zbrani nas mohly presvedcit oba "velikonocni" utoky tomahawky na Syrii. Ja jsem je tehdy nazval "eastern eggs".

   Proti jmenovanemu stoji Iran, coz je Persie a jediny kdo v historii "zlomil" napor Persanu, byli bojovnici ze Sparty, kteri ovsem timto vymreli po meci. :-)

   Smazat
 6. 10:08 No on Amík nemá názor jako RUS _ NAS MNOGO-, Amík má své lidi rád, na rozdíl od zdegenerovaného RUSA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, v Normandii by mohli vyprávět jak měl Amík své lidi rád, akorát, že na úkor osvobozovaných Francouzů, z nichž některé tedy "osvobodil" definitivně.

   Smazat
  2. Amík má své lidi rád a proto je práškuje a nejradši má indiány. Radši jsem se podíval na kalendář jestli už není silvestr, jako fór, Amík má své lidi rád, perfektní, ale jinak dost mimo realitu, oni kanibalové mají lidi taky rádi a moc. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Proto v Afghanistanu nebo Iraku kopou jamy hned vedle zakladen, kde pali vsechno od zbytku tel po pneumatiky a vojaci se vraci domu s rakovinou. Proto je mezi veterany tolik bezdomovcu a proto jich vic rocne spacha sebevrazdu nez kolik jich padne v boji. Zkratka zamestnani snu :)

   Smazat
 7. U.S. zbývají ještě Saudové a Arabské emiráty a to jim na raketové a letecké útoky bude stačit. Oni to nevzdají a nějak jim ten život budou znepřijemňovat. A stím Irákem bych si taky nebyl úplně jistý, v té oblasti se nechá zkorumpovat kde kdo.

  OdpovědětSmazat
 8. 10:42 Tak za to práškování máš dnes ZLATOU OSLOVSKOU. A ty indiány má na svědomí Amík tak taky dobré, já myslel že EVROPANI. Ty vole ty jsi blb!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:48 Pane, vy jste tzv. pytcha, najděte si někde, kdy vznikly USA a pak si udělte tu vaši zlatou oslovskou. To, že jste krom toho všeho ještě blb, je doufám zjevné.

   Smazat
  2. 11:22 Na kokota tvého formátu určitě nemám! Španělé, Portugalci, Irové A DALŠÍ a ne AMÍCI,ty jseš dobrej pacient bezmozek!

   Smazat
  3. Nedovzdělaný pitoma nezná ani dějiny svých obdivovaných JúEsEj. Vybíjení indiánů a zřizování inidánských koncentráků (pardon - rezervací) probíhalo okolo občanské války Severu proti Jihu a především po ní. To už dlouho bílí mužové nebyli Evropané, ale čistí Američané z 2.- 4. generace.

   Ale říkej to idiotovi - pardon anonymovi 10:48 resp. 14:44.

   Smazat
  4. 15:34 Trump je podle něj asi teda taky Evropan a Američani budou jenom indiáni. Tak s takovejhlema blbama ten kapitalismus nevybudujeme.

   Smazat
  5. V tom výčtu dobyvatelů Nového Světa neopomeňte na židy, kteří v závěsu za dobyvateli udělali Ameriku Amerikou, systém dravého kapitalizmu který se nám oklikou vrátil jejich "neokony" zpět do Evropy.

   Smazat
 9. Amíci jsou bez peněz a občanská válka je už u dveří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Amerika je bankrot-viz odkazy.
   https://beforeitsnews.com/v3/economy/2019/2977124.html
   https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/

   Smazat
  2. 10:54
   Přesně tak . Nejen Amíci ale i mnohé jiné státy mají dluhy , které nikdy nejsou schopny splatit a naopak tyto dluhy neustále rostou . Tak jak to asi může dopadnout když stále platí známá poučka , že válka všechny dluhy maže a začíná se zas znovu od bodu nula . Ovšem je problém ,že po této válce která přijde bude tato nula znamenat pro lidstvo konečnou stanici . Dál už žádný vlak nepojede .

   Smazat
  3. Bez peněz, bankrot... Vlhký sen komoušských kokotů, který už 100 let opakují stále dokola jak falešní flašineti.

   Smazat
  4. 10:54 13:56 Nevím co vede lidi psát tyhle bláboly.Asi obrovská nenávist vuči USA,, to stejné mám vuči Rusku, ale tam je ta nenávist opodstatněná! Už jenom rokem 68.

   Smazat
  5. Než unáhlená rozhodnutí dle masmédií,studujte dějiny a hledejte PRAVDU jinde než dosud.
   https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/
   Píšete mi a ptáte se, jak to je s matkou Angely Merkelové. Tak tedy znova opakuji, biologickou matkou Merkelové je sestra Evy Braunové – manželky Hitlera, která byla uměle oplodněna spermatem Hitlera. Merkelová je tedy dcerou Adolfa Hitlera, nikoliv vnučkou, jak se někteří domnívají.
   Evropská unie je organizace založená na nacistických základech. Můžete si přečíst knihu Nacistické kořeny Bruselské EU, ke stažení zde:https://web.tresorit.com/l#ELjdDBXEX_qnUL__f2R5Mg
   Válku vyhráli Židé, jako vždy. Na začátku podnikali na všech stranách konfliktu, aby sklízeli lví podíl kořisti na straně vojenských vítězů. Vojákům metál, (kulky, střepiny, medaile, odznáčky, čestné řády, sanatoria pro válečné "mrzáky" a práce za pár drobných pro přeživší ve zdraví...) VÁLEČNÝM DODAVATELŮM MILIARDY... aby milostivě zaměstnali po válce "vítěze i poražené" a měli z nich všech další tučné zisky...

   Smazat
  6. 15:38 Tak ty máš dost, tak tupé a blbé hovado se nevidí jen tak. Napsat, že paní Merkelová je dcera Hitlera, tak na to musí být silný žaludek. Za tuto pomluvu ba jsi zasloužil doživotí, kretene. Jinak, kolik bylo paní Merkelové před nedávnem roku? pokud vubec umíš počítzat! To Hitler žil do 54 roku? DVOŘÁKU, PROČ NEMAŽEŠ TYHLE SRAČKY?

   Smazat
  7. Já jsem slušně upozornil na unáhlené vyjadřování,což svědčí asi o nedospělosti a nedostatku vzdělání. Zamrazené sperma je použitelné mnoho let. Diskutovat s nevychovaným nevzdělancem je ztráta času.
   Čierna kronika Ameriky: Otroctvo ako biznis.
   https://www.hlavnespravy.sk/redir_td.php?aid=53878&c=2019

   Smazat
  8. 14:48
   To že někdo napíše , že Amíci mají astronomické dluhy které nejsou schopny splatit je podle tebe blábol ? Fascinující.

   Smazat
  9. V zemi Indianu by měl bouchnout Yellowstone ! A klid .

   Smazat
  10. 18:24 Ano a Rusko oplotit a vysokou zeď, potom bude teprve ve světě klid!

   Smazat
  11. Oplocování Ruska už probíhá v přímém přenosu . Základny USA a NATO rostou kolem něj o sto šest . Kromě toho se ještě šílenci ze Západu tam snaží provést Majdan jako na Ukrajně a dosadit do Kremlu nějakého dalšího ožralu jako byl Jelcin . Otázka zní proč se to všechno děje ? Odpověď je jednoduchá . Rusové mají přírodního bohatství příliš mnoho a nechat si ho vyrabovat nenasytným Západem dobrovolně nehodlají .

   Smazat
  12. 8:01 Na to Ruské př. boh. kálí pes. Amík má dnes své ropy dost a hrabat se ve zmrzlém permafrostu někde tisíce km.daleko se také nikomu nechce. Žádný majdan se v rusku konat nebude, to jen přání několika hlupáku jako jste vy.

   Smazat
  13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  14. 10:51 A že krvavá Madla vyzýval Rusko, aby se o tu Sibiř podělilo. To asi v tom zmrzlém permafrostu chtěla hledat mamutí kly, že ju.

   Smazat
  15. 12:54 Vidíš kosteji, už tě mažou, potřeboval by jsi smáznout, ale na věky! 10:51 Proruská lež tak jako vždy. Nikdy nic takového neřekla!

   Smazat
 10. 14:19- udělal ses, blbečku nevzdělaná?

  OdpovědětSmazat
 11. Anonymní24. července 2019 16:33
  15:38 Tak ty máš dost, tak tupé a blbé hovado se nevidí jen tak. Napsat, že paní Merkelová je dcera Hitlera, tak na to musí být silný žaludek. Za tuto pomluvu ba jsi zasloužil doživotí, kretene. Jinak, kolik bylo paní Merkelové před nedávnem roku? pokud vubec umíš počítzat! To Hitler žil do 54 roku? DVOŘÁKU, PROČ NEMAŽEŠ TYHLE SRAČKY?
  ===========================================================
  Pepku, už máš zase volno? Vždycky je tady 14 klid a pak tě pustěj a už tu leješ tu svoji žluč, nerudný, starý přemřelo: ...kokot, tupé a blbé hovado, blb, osel, kreten, "ty vole ty jsi blb", apod. A teď ty, velký ctitel svobody tady vykřikuješ: "...Za tuto pomluvu ba jsi zasloužil doživotí, kretene"! Za pomluvu doživotí, demokrate? To máš v té kebuli pěkně převrácené a vylágrované.

  A propos: Kdo jsi a co jsi v životě dokázal, ty nenávistný, starý šupáku, že si dovoluješ takto nadávat lidem za jejich názory? Za svoje problémy si můžeš sám, tak neotravuj. Anebo, když už chceš otravovat, tak nahoď zase nějaké statistiky a čísla, ať se zasmějeme.

  OdpovědětSmazat
 12. 17:38 No tady jsi ukázal co jseš za vola, někoho pomluvíš za sprostárny, ale sám si nevidíš do té své smradlavé huby: A co jiného za tu nehoráznou pomluvu,napsat že je dcerou Hitlera, ty jseš stejné hovado jako ten mazal, možná stejnej mazal. 17:18 V 50 letech se sperma zamrazovalo?a bylo um. oplodnění Taky dobrej hlupák!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Husákuv fotr byl ten zločinec Brežněv, to se noumálně ví.Co ten chudák soudruh Hitler vše nestihnul!

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 14. 17:38 To není názor, to je jen sprostá lež a pomluva.To si ani neumí spočítat roky? Sem tedy chodí " výkvět " národa!

  OdpovědětSmazat
 15. http://www.nwoo.org/2019/06/10/na-prahu-zmen-32-nemecko-neni-plne-suverenni-zeme-nema-ani-vlastni-ustavu-rika-reditel-kancelare-prezidenta-republiky-a-predni-cesky-diplomat-rudolf-jindrak/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.