Reklama

sobota 13. července 2019

Analytik Štefec: Lžeme sami sobě. Rusko nás ohrožuje? Jak? Ano, je tu luxusní zboží, ale většina se na něj může jen dívat

Plk. v.v. Ing. Jaroslav Štefec
rozhovor s vojenským analytikem Jaroslavem Šrefcem
13.7.2019 ParlamentníListy
„Žijeme ve společnosti, která lže. Zcela otevřeně. Sama sobě – to je na tom to nejhorší,“ říká vojenský analytik Jaroslav Štefec. Tvrzením o ruské propagandě podle něj popíráme prohlášení, jak se máme dobře a jakou jsme nejbezpečnější zemí. „Putin je grázl, Čína všechny sleduje… není to podobné, jako se za minulého režimu říkávalo, že dělníci za dráty si nemají zboží za co koupit? Ukazuje se, že tak je tomu u nás. Pro většinu lidí je televizor za třicet tisíc nedostižný luxus,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. O vztazích mocností prohlásil, že Spojené státy ustupují z pozice světového lídra, protože ani ekonomická síla států není schopná dále udržovat svět rovnováhou strachu ve své podřízenosti.V minulém rozhovoru jste mi řekl, že nás ve vztazích kolem mocností čekají zajímavé věci: „Často se mluví o novém světovém řádu, který každopádně přichází, ale jaký ten světový řád bude, jestli se podaří zachovat alespoň část toho, co dnes existuje, to je otázka. Protože ten chaos kolem nás se prohlubuje, dnes se v podstatě už víceméně kašle na mezinárodní smlouvy včetně Severoatlantické smlouvy, kdy se Spojené státy se svými spojenci, mezi něž patříme i my, dnes chovají, jako kdyby ta smlouva neexistovala.“ Jak to s posledními událostmi vidíte včetně toho, co se děje kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa? A jak naopak z pohledu naší české země ve vztahu k mocnostem, kdy například prezident Miloš Zeman, přijal pozvání Vladimira Putina na oslavy konce války?

Trochu jinak to vypadá z pohledu naší malé české kotlinky, z pohledu normálního občana, a trochu jinak ta situace vypadá z pohledu politiků, kteří jsou na úrovni. Malým českým občanem míním i malého českého politika, protože tu malost, do které jsme se dostali, je vyrýsována především na pozadí schopnosti naší politické scény, která je velmi malá. A já tvrdím a stojím si za tím, že Česká republika není samostatnou zemí, protože v podstatě nemáme vlastní armádu a zahraniční politiku. Nedávno jsem četl na ParlamentníchListech.cz článek o semináři sinologa, který mluvil o Číně a v podstatě ten obraz vykresloval s tím, jaká je Čína strašlivá země, jak je všechno řízeno komunistickou stranou a jaké jsou tam šílené věci, lidé jsou sledováni v podstatě od narození do smrti a na každém kroku... to je samozřejmě blbost.

My vlastně vnímáme svět prizmatem toho, jak se u nás lže. To je to nejhorší, co může nastat. Já jsem zatím neodpověděl na otázku mezinárodních vztahů. Jde o to, že skutečně velká politika, respektive politika, která určuje běh světa, jde dost mimo nás, ale bohužel my se tomu nepřizpůsobujeme. Když se podíváte na to, co se děje: Donald Trump se znovu sešel s Kim Čong-unem. Celkem nečekaně. Došlo k jejich setkání, kde se vyřizovala konkrétní agenda a šlo o velké překvapení zejména v tom, čemu se říká deep state, protože ona agenda byla původně připravena někde jinde. V tomto směru vlastně Trump sleduje stále svoji linii, o které jsme se minule bavili: America First.

To America First dnes neznamená, že Amerika bude největším ranařem světa, ale v první řadě to znamená, že Amerika se stane menší, stane se zemí, která nemá pocit, že musí hlídat, respektive nebude ani moci hlídat vše, co se ve světě šustne, ale stane se tak řízeně. Nestane se tak na základě obrovských interních nepokojů, nestane se tak na základě občanské války a podobně. Je zřejmé, že Spojené státy ustupují z pozice světového lídra. Celkem logicky, protože ani jejich ekonomická síla jejich států není schopná táhnout to, co dělala dosud. To znamená, aby udržovala svět rovnováhou strachu ve své podřízenosti. Doslova a do písmene. Prakticky se ve světě nedělo nic, aniž by v tom neměly prsty Spojené státy, a to včetně rozpadu Sovětského svazu.

Spojené státy ztratily jednu základní schopnost, kterou donedávna měly, a to je prakticky vykrádání celého světa – a nikoliv třeba pouze surovin a podobně, ale především intelektuální vykrádání. Dochází k tomu, že se Čína zapouzdřila. Bylo období, kdy se čínští vědci a podobní lidé vraceli do Číny. Mimo jiné lidé, kteří působili ve Spojených státech, vrátili se do Číny a velká část z nich stála za čínskou jadernou pumou. Čína se zapouzdřila a už není jen dodavatelem technologií, ale stává se lídrem v mnoha technologických směrech.

Asi před čtyřmi lety jsem viděl ukázku v Číně, kdy několik tisíc dronů ve vzduchu vytvářelo konkrétní obrazce, čísla, písmena... V ten moment, kdy jsem se díval na záběry z konkrétní prezentace, říkal jsem si: Jsme vyřízení, na tohle nemáme. To je technologicky tak neskutečně složitá záležitost. Ukazuje se to ve všem. Kauza Huawei – obrovský předstih takzvaných 5G technologií. Pokud dnes chcete skutečně telefon, do něhož se nedá vlámat zvenčí, nedostanou se do něj odposlechy a neumí to ani Američané, jsou to telefony Huawei. To je jeden z hlavních důvodů – kromě samozřejmě tvrdého konkurenčního boje nejen ve Spojených státech, ale celosvětový boj, kdy dochází k technologické válce mezi Čínou a dalšími zeměmi. A Čína je lídr v této oblasti.


Takže pokud někdo chce telefon, který se nedá takzvaně nabourat…
... pořiďte si Huawei. Jeho kódy nezná nikdo kromě firmy Huawei. Američané jsou celkem zvyklí, že naprosto běžně odposlouchávají telefony a podobná zařízení, a také u nás existují firmy, které to umí. Ale tvrdí, že Huawei, to je prostě černá skříňka. Do toho se nedokážou dostat a prolomit kódy. Dokážou se do něj dostat přes konkrétní software, ale v momentě, kdy přikročíte ke konkrétním krokům zakrývajícím některé věci, tak Huawei se standardně nedá prolomit. To je jen ukázka technologického předstihu v určitých oblastech a ukázka, že Spojené státy nemají vliv na všechno, jako mívaly dříve.

A Čína se dostává do popředí.

Ano. Samozřejmě je tu Čína za zády se zbrojním vývojem, které umí perfektně Rusko.

A jaký máme tedy význam z pohledu české země – malé a pro mocnosti téměř bezvýznamné, nebo jakou roli můžeme hrát pro Vladimira Putina například v tom, že si pozve českého prezidenta na ruskou půdu? Ukazuje tím Putin něco? Je to v něčem dobré pro Putina?

Ta otázka se takhle nedá položit. Zda je to dobré, nebo není dobré pro Putina.

Tak jinak. Může toho Putin využít? Je pro něj návštěva prezidenta Miloše Zemana nějakým způsobem využitelná?

Abych pravdu řekl, netuším v čem, protože Rusko samo o sobě ukázalo svoji sílu. Samozřejmě ono udržuje politické styky. Když to vezmete do detailu, naopak by pro Putina nebylo výhodné, kdyby zde měly být zájmy, o nichž mluví někteří skutečně hlupáci, že prezident Zeman je ruský špión, že dělá ve prospěch Ruska konkrétní kroky a vede Českou republiku do náruče Ruska. To je úplně nesmyslná vize a řeč hlupáka, protože Česká republika je de facto exploatovanou kolonií. My jsme prakticky čistá kolonie.

Je nám umožněno – jak to funguje u takzvané exploatované kolonizace – mít jakousi vlastní politiku pro lidi, mít jakési formální instituce, a zahraniční instituce pro lidi. Ale v reálu vše, co se u nás děje, musí povinně podporovat tu zemi, která kolonizuje kolonizátora. Česká republika dělá veškeré kroky pro to, aby kolonizátora podpořila, a tím sama sebe demaskuje. Vlastně pro Vladimira Putina nemá pozvání Miloše Zemana do Ruska v tomto smyslu žádný význam. Nic to nepřináší ani Putinovi, a nic to nepřináší ani České republice. Podle mého názoru je to jako s vyznamenáním písničkáře Jarka Nohavici.

Proč to tedy Zeman či Putin dělají? Proč Putin pozve Zemana do Ruska, když to ani pro jednoho nemá význam?

Velmi jednoduše. Putin si váží kroků ... .... .... (celý rozhovor najdete zde)

5 komentářů :

 1. Způsob jakým nám ofiko média prezentují východ je směšný.Ondyno jedna "sinoložka" vyprávěla na ČRo takové hrůzy,že jsem žasla,jak je to možné,že ještě nejsou všichni Číňani v převýchovných táborech.
  Vyprávěnky o RF mají taky grády,nejlíp je umějí podat odpadlí Rusové typu Fištejn.A že by se dali přebírat vídlema! ;-)
  Jenom s tím výkladem "Amerika first" bych to neviděla tak růžově jako pan autor.
  Že by se USA vzdaly hegemonie si nemyslím.Ne DOBROVOLNĚ.
  Proč si to nemyslím?
  Protože jistá stát v Levantě potřebuje klid na práci.
  Protože ten klid má "díky" rozvrtanému BV.
  Protože ten rozvařený Středňák mohou zajistit jenom Spojené státy.
  A že USA jsou jenom velkej pes kterým vrtí ten malý ocásek,to mi nikdo nevymluví.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 2. Ten pán to rozebral dobře Rusko není žádný nepřítel Čechů. Západ neustále lže je to jejich standart v dnešní době a slouhové přikyvují.

  OdpovědětSmazat
 3. Další otázka je od Pavla. Rosatom má v Maďarsku stavět jaderné elektrárny a je tu i odkaz na článek. Vy jste ale dříve říkal, že globální prediktor zbavuje Evropu takových nebezpečných objektů, aby nové obyvatelstvo nezpůsobilo katastrofu. Co tu tedy nesedí? Nebo už je Maďarsko natolik suverénní?

  Ne, ani nemůže být natolik suverénní. Maďarsko může být jen zachováno jako národní stát ve spojenectví s jinými státy a žádná nesrovnalost v tom není. Buď ten člověk neposlouchal dobře, nebo nás nesleduje pravidelně. Vždyť o projektu, kterým je Visegrádská čtyřka, mluvím často a již delší dobu. A mluvil jsem o něm i tehdy, kdy všichni měli za to, že tento projekt je už dávno pasé, že není životaschopný, že je k ničemu… A teď už o tom projektu Mezimoří, Intermarium a přesněji Intermaris mluví kde kdo.

  A najednou se vyjasňuje, že státy od severu: Polsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rumunsko, a ještě jsem zapomněl na Rakousko, že se najednou budou znovu spojovat do jednoho státu od jednoho moře ke druhému, tedy Intermaris. Maris je latinsky moře v množném čísle. Že se spojí a vytvoří jednotné území, které je teď posilováno.

  O pražském centru, o okultním centru světového židovstva jsem už také nejednou mluvil. Takže tento nový státní územní útvar musí mít plnou infrastrukturní vnitřní stabilitu a to znamená také potřebné množství elektrické energie. No a jedním ze stávajících způsobů zajišťování elektrické energie jsou jaderné elektrárny, funkčním zdrojem. Proto jsou také v západní Evropě, kde má být zóna evropského islámského chalífátu tyto elektrárny zavírány a to dokonce i ty, jejichž životnost ještě neskončila, zatímco na území Mezimoří, Intermaris, jehož základ tvoří Visegrádská čtyřka, se naopak tohle všechno plánovaně rozvíjí.

  A maďarské státní vedení si to prostě včas uvědomilo a začalo pracovat s ohledem na své národní zájmy v tomto novém mezistátním svazku, to je všechno. Oni si uvědomují výhodu včasného zaujetí vedoucího postavení při budování toho nového mezistátního svazku, jež má být ve své podstatě obnovením Rakouska-Uherska, které na začátku 20. století rozebrali a teď ho znovu hodlají poskládat. Takové procesy s impérii probíhají.

  Sovětský svaz měl být také rozebrán a znovu poskládán, jenže to proběhlo zcela jinak, než mělo nadnárodní řízení v plánu. A rozebrání a složení USA je v plánu provést ve variantě,
  podle které měl být rozebrán a znovu poskládán SSSR. Sovětský svaz měli začít znovu skládat dohromady už v roce 1996, jenže Gennadij Andrejevič (Zjuganov), oportunista, dostal strach z odpovědnosti. Tady máte tu roli osobnosti v dějinách, takže Rusko tak získalo další šanci ke svému obrození.

  (V.Pjakin, Otázky-odpovědi 30.6.2019)

  OdpovědětSmazat
 4. Zdravím LS
  Ukázka, že přepis videa má svoji eleganci a smysl.

  OdpovědětSmazat
 5. Mistr Analytik je jejich propagandistickej Paralytik, Agitprop atd...ProtiAnalyza jeho Kasparovani neni pak tezka.Pouziva nekonkretni , mlhava prohlaseni,na adresu tech , ktery nikdy a nikdo nevidel a neuvidi a ktery se naucil opicit vod nich. Tedy krici za nas a na nas ,ze my si lzeme /coz je pusta lez/ a ze von Analni Analytikto objevil a napravuje to..Tedy my jsme tupci a von je genius,co objevuje tu nasi tupost.
  Jako oni stejna metoda , nerekne a neukaze na nekoho konkretniho ,nejmenuje ani nemuze a za to se lstive schovava, protoze nemuze jinak . A je chytrej az prechytralej a vydrenej sam ze sebe a z tech vlastnich urvanych chytrosti.. Demagog Analytik , Parasitik a lacinej poulicni krikloun jako byl treba Dolf..
  Takze se navazi do nas , kdyz ma aspon konkretne jmenovat a vyjmenovat poctive /nebo se boji ?/, Media vsi lzi ,vlady a byrokraty, podvodny ideologicky propagandy.
  Putin ma EU jako dojnou kravu na zisk ,ale uz se otocil k Cine , kod ktery je jasny, ze zadny hruzostrasny zlociny /jako od Evropy po staleti/, se konat nebudou. Cina je tez obeti Evropy /a Japonska/, a spolu dnes s pribuznym Evropy ,USA.
  To si dnes ujistili ze vubec nepotrebuji at kvici EU, nebo NATO a nebo nekdo v CR a v Japonsku...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.