Reklama

pátek 19. července 2019

Británie, brexit a Boris Johnson, jak je z České televize neznáte. Promlouvá lékař Rogozov, který ostrovy poznal jako málokdo jiný

MUDr. Vladislav Rogozov
Rozhovor s lékařem Vladislavem Rogozovem 
19.07.2019 Parlamentní|Listy
Lékař Vladislav Rogozov je vděčný osudu, že ho obdaroval hned dvěma domovy. Prvním je Česko a druhým Anglie. Mít dva domovy považuje za velmi dobrou příležitost vnímat každou zemi zblízka, a přitom s určitým nadhledem a perspektivou země druhé. Je optimistou a věří, že Česká republika má stále jedinečnou příležitost. Příležitost vyvarovat se negativních jevů, které dnes můžeme vidět v jiných vyspělých zemích. Také věří, že důležitým krokem k tomuto cíli je šíření povědomí o současném dění mimo Českou republiku. V tomto pokračování seriálu rozhovorů komentuje dění kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie.V minulém našem povídání jsme se letmo dotkli tématu Brexitu. Dnes se mu budeme věnovat podrobně. Jak intenzívně lidé v Británii dění kolem něj vnímají?

Brexit, nebo také „Bregzid“, jak to z nějakého důvodu vyslovují v mnoha českých médiích, je skutečně téma pronikající celou společností. Není moc příležitostí být v Británii a diskusi o Brexitu se vyhnout.


Nahlíženo pohledem dneška a se znalostí všeho, co se kolem Brexitu už seběhlo, nebylo by lepší, kdyby k referendu v červnu 2016 vůbec nedošlo?

Ale ono by k nějaké podobě rozchodu s EU stejně dříve, nebo později muselo dojít. Evropská unie čím dál víc směřuje k těsnější politické integraci a Velká Británie se nikdy netajila tím, že o něco takového nestojí. Do federace, kde bude mít hlavní slovo německo-francouzský parní válec, prostě Británie nikdy moc chuti jít neměla. To, že Británie rozvolňuje politické svazky s federalizující se Unií, skutečně není nějaký rozmar. Jde o historickou nevyhnutelnost vycházející z pozice Británie na jedné straně a vývoje EU na straně druhé. Referendum zkrátka proběhlo už roce 2016 a dalo jasné zadání. Brexit se teď musí uskutečnit.

Vzpomeňte si na Entropu, kterou v roce 2009 do Bruselu přivezl David Černý. Tam, kde mělo být znázorněno Spojené království, nechal jen prázdné místo. To bylo prostě vtipné, výstižné a vizionářské.


Jaký je tedy aktuální stav vyjednávání o Brexitu?


Premiérka Mayová dojednala s Evropskou unií dohodu, přes parlament ji však neprotlačila, a tak nakonec rezignovala. Premiérka v úřadu končí k 22. červenci. Tento týden ji v sídle premiérů navštívila Laura Kuenssbergová a natočila s odcházející premiérkou pro BBC poslední reportáž.

Tím tedy skončilo další dějství brexitového dramatu a teď se horečně připravuje pokračování.

Členové Konzervativní strany vybírají nástupce a nový předseda strany se stane i novým předsedou ministerským. Z pěti kandidátů zůstali ve hře dva – bývalý londýnský starosta Boris Johnson a stávající ministr zahraničí Jeremy Hunt.


Jsou mezi oběma kandidáty nějaké zásadní rozdíly?

Oba představují velmi odlišné osobnosti. Johnson se prezentuje jako rozmáchlý světák a bonviván, Hunt naopak jako uhlazený technokrat. Oba se shodují v tom, že je nutné Brexit uskutečnit. Zatímco Johnson chce odejít bez jakéhokoli dalšího prodlužování k 31. 10. 2019 „do or die“, tedy za jakoukoli cenu, Hunt je opatrnější a dává přednost novému jednání s EU i za cenu odkladu Brexitu. Kdo z těch dvou se nakonec bude stěhovat do čísla 10 v Downing Street, se dozvíme příští týden. S velkou pravděpodobností to však bude Boris Johnson.


Bude mít nový ministerský předseda, ať už se jím ze dvou zbylých kandidátů stane kterýkoli, větší šanci než jeho předchůdkyně ve funkci Mayová vyvést Spojené království ze svazku s Evropskou unií?

Tak jisté je pouze to, že odpověď v tuto chvíli nezná vůbec nikdo.

Konečnou podobu Brexitu, ať už s dohodou, nebo bez, musí schválit parlament. Parlament je však v této záležitosti velmi roztříštěn a jen velmi těžko hledá většinovou shodu. Není teď totiž rozdělen jen vertikálně na vládnoucí pravici a levicovou opozici, ale také horizontálně na zastánce či odpůrce různých druhů Brexitu. Například labouristické vedení teď otevřeně podporuje vypsání nového referenda o setrvání v EU, mnoho labouristů hlavně ze severu země však volá po rychlém tvrdém Brexitu.

Na druhé straně vládnoucí Konzervativní strana podporuje Brexit, ale řada jejích poslanců tvrdý Brexit důrazně odmítá. Tak důrazně, že jsou v případě hrozby tvrdého Brexitu připraveni hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Mohlo by tak dojít k historicky unikátní situaci, kdy by si Konzervativní strana mohla potopit vlastního premiéra a jeho vládu.


Může s tím budoucí premiér něco dělat?

Existuje zde možnost, že by nový premiér požádal Její Veličenstvo, aby mu dovolila parlament na podzim rozpustit, tzv. „prorogation“. Potom by parlament nemohl Brexit zastavit, protože by v tu chvíli prostě žádný parlament nebyl. 31. října by tak automaticky nastal tvrdý Brexit. Boris Johnson tuto možnost zatím nevyloučil. Bývalý premiér John Major dokonce pohrozil, že v případě prorogace, spustí proti Johnsonovi právní bitvu.


25 komentářů :

 1. Bre-ke-ke keksit.
  Asi tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsi vymyslel sám?

   Smazat
  2. Vodníci z říše nad kterou slunce nezapadá se potápí.

   Smazat
  3. Akorát straší a nic.
   Keks it.

   Smazat
  4. Vo čom furt špekulujou? Chce snad Boris vodovolat článek 50? To sotva! Tak jaký "schvalování s dohodu či bez dohody"? 31. 10. bude Británie z EÚ odejita na základě uvedeného článku a to samotnou Unií! Macron jasně řekl, že žádný "prodlužování odchodu" už nebude ...

   Smazat
 2. Mají rozum též nestojím o integraci ať si němci a francouzi vládnou ve svých zemích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni si ve svých zemích vládnout nemohou. Nejsou přece jejich.
   Vládne jim tam něco jiného.
   Sorouš se slimáky, pedofily, buzki. Teplé a vlhké prostředí jim prospívá. Proto se bojí oteplení.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. LGBT, pedofilie a podobné mlsky jen pro vás 6:40. Nevybouření sexualita na Letné se projevuje svými agresivními tendencemi.

   Smazat
  4. Nemám nic proti umělcům, pokud něco umí a nemotají se kvůli chabému nadání, své politické, příbuzenské a pohlavní orientaci, a mizerné pracovitosti do politiky, ekonomiky a na veřejná místa. Ať si své tvůrčí krize a zrání řeší jinde. Naše okresní město na severu je zamořené různými monstry, u kterých trvá několik dní, než nebohý občan pochopí, že je to avantgardní umělecký výtvor draze zaplacený radnicí, zatímco veřejná WC byla zrušena, dávno předtím než je školní mládež začala využívat k nitrožilní aplikaci omamných látek.
   Ne, nejsem proti začínajícím umělcům, kteří se učí uměleckému řemeslu przněním vkusu veřejnosti. Ať si vytvářejí ty své choromyslné kraviny a blbosti, ale ať jimi nezamořují veřejný prostor. Ať si je nechají na svém pozemku. A pokud mají příbuzné, milé nebo známé na radnici, ať jim tato za tuto ohleduplnost přerozdělují městské peníze. Spokojenost bude na obou stranách. Jak na straně veřejnosti, tak těch umělých umělců.

   Přeji panu M. Jakešovi hodně zdraví a dlouhý život. Upřímně se omlouvám, že jsem se jeho projevu na Červeném Hrádku tenkrát před 30 let smál. Jak se záhy po 1989 ukázalo, byl jsem sveden synem estébáka, který do naší party onu nahrávku přinesl a jako první nás nutil, abychom se jí posmívali.

   Smazat
  5. Já,když jsem v Praze,jdu se rovnou vymočit do Františkánské zahrady,...vo.ové....

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Vono to s tem komunistama dopadlo ,ze skoncili s tim , co nejvice nemeli radi,co vubec si neprali,nechteli a s komplikacema vest stat a bez schopnosti ,vzali mezi sebe jen mladsi vydani tech samych a jeste vodpornyho Husaka /muselo se cpat do Slovenska a tretina slovaku vladla cele CSSR.A vzpurnyma osobama s kteryma si nevedeli rady.
   Ale udelali lecos dobryho a mene potom znicili, ale o narod se starali i kdyz bez schopnosti...

   Smazat
 3. Proc nam svuj pohled vnucuje nejaky Rusak, ktery se omylem dostal k pasu zeme EU a ted strasne narika, jaka je EU a Britanie spatna? At se vrati do Putinlandu a neotravuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro yntelygentňyho anonyma 7:48
   Laciné kydy - o jeho původu nevíš nic ,
   putinland ? kde to je. A ten žblebt "nejaky rusak se dostal k pasu země eu" byl by si raděj za germanské příjmení afrického 20-ti letého "filosofa,umělce,doktora" s povolením k pobytu?
   Lísavý shrbený eurofile?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Projev amerického švába je nepřekonatelný a dobře viditelný.

   Smazat
  4. Nikoliv Putinland, ale Chujlostan! Tam to taky dopadne!:-) - https://www.facebook.com/dostemigrace/photos/isl%C3%A1msk%C3%BD-st%C3%A1t-rusko-moskvabad-v-21-stolet%C3%AD/1805123106377555/

   Smazat
 4. Proč ani jeden z prvních devíti příspěvků není k tématu? Krom toho buďme rádi, že někdo napsal informaci, kterou v našem mainstreamu v této podobě neuvidíte.

  OdpovědětSmazat
 5. Co to sem dnes přilezlo za kretény 7:48, 9:11 a 9:38. Je to lékař s atestací v VB a ČR. Nebo by jste radši inženýry a doktory z Afriky. Tam jich je moc, už tam nemají uplatnění a proto utíkají do EU.

  OdpovědětSmazat
 6. Žádný brexit nebude, proto povolili to referendum. Výsledek jim byl totiž putýnka, nakonec bude po jejich, jenom Velké Británii zbyde nálepka země, kde zvítězila parlamentní demokracie a nikam nešla. EU se osvědčila víc Heinkely nad Londýnem, Winston by žasnul, krev, pot, slzy, budeme se bránit na moři, ve vzduchu, na plážích, nikdy se nevzdáme. Nakonec je udělala Merkelová a kolektiv.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O tom, že se budou bránit v kancelářích bohužel nic neříkal.

   Smazat
  2. Vono vymrsteni se toho Johansona uz veci dokonci a ty jejich konecny krece.
   Problem napadeni Iranskyho Tankeru je VYHLASENI VALKY Iranu. Od Britu a velkej hreb do rakve. Ani to uz nepotrebuji...Neni mozny to videt jinak.
   Hodne se mluvi o USA a rozporu vedoucich k rozpadu a k obcanske valce. Ale osobne mi neni jasny kdo s kym bude bojovat ? Jakmile obycejnej american vytahne do boje , myslim ze ty Pijavice uprchnou..Ze by z nich nekdo bojval , si myslet je nepricetny..

   Smazat
 7. https://pravyprostor.cz/sebevrazda-francie/ http://www.protiproud.cz/politika/4544-velky-zlom-nejen-francie-jsou-dve-obe-na-prahu-zaniku-tovarna-na-islamismus-chrli-sarijatska-gheta-cilem-je-podmaneni-metropole-celeho-zapadu-maji-stejny-osud-bezducha-bila-spolecnost-uz-neumi-vzdorovat.htm
  http://www.protiproud.cz/politika/4530-nemecko-uz-je-ztraceno-deprimujici-pohled-za-nasi-zapadni-hranici-kolik-lidi-staci-na-prevrat-demokracie-v-troskach-chvilkari-mohou-zavidet-nepratelske-vysadky-pro-ovladnuti-zeme-troji-dulezite-pouceni-pro-nas

  OdpovědětSmazat
 8. Na Brexit mi nesahejte, je to moje oblíbená pohádka.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.