Reklama

pátek 5. července 2019

Británie na ostří nože. Česko-britský lékař promlouvá o životě v multikulturní zemi

MUDr. Vladislav Rogozov
5.7.2019 ParlamentníListy
Lékař Vladislav Rogozov je vděčný osudu, že ho obdaroval hned dvěma domovy. Prvním je Česko a druhým Anglie. Mít dva domovy považuje za velmi dobrou příležitost vnímat každou zemi zblízka, a přitom s určitým nadhledem a perspektivou země druhé. Je optimistou a věří, že Česká republika má stále jedinečnou příležitost. Příležitost vyvarovat se negativních jevů, které dnes můžeme vidět v jiných vyspělých zemích. Také věří, že důležitým krokem k tomuto cíli je šíření povědomí o současném dění mimo Českou republiku. Právě to bude hlavní náplní této informační rubriky.

Při pohledu z České republiky se zdá, že Británie, váš druhý domov, žije hlavně rýsujícím se odchodem z Evropské unie. Opravdu je tomu tak?
Máte pravdu, že brexit je jedno z hlavních témat od „pubu po parlament“, současná Británie však musí řešit i mnoho dalších naléhavých problémů. Jedním z nich je nebývalý nárůst násilné kriminality spojené s použitím bodných a řezných zbraní. Mezi poslední otřesné případy patří ubodání mladé ženy v osmém měsíci těhotenství. K případu došlo v sobotu v Londýně.

Ještě nenarozené dítě se díky včasném zásahu podařilo jako zázrakem zachránit, předevčírem však i ono bohužel v nemocnici zemřelo.

Některá česká média si této tragédie všimla, o skutečném rozsahu problému se však v Česku z nějakého důvodu moc nedozvídáme.

Jaký je to tedy rozsah?

Počet útoků nožem v Anglii a Walesu v posledních letech prudce narůstá a jde o epidemii dosud nevídaných rozměrů. V roce 2018 bylo zaznamenáno více než čtyřicet tisíc takových útoků, tisíce lidí musely být ošetřeny v nemocnici, 252 lidí útok nožem nepřežilo. Přičemž ve statistikách nejsou započítány oběti teroristických útoků a údaje z Manchesteru.

Ty údaje lze přiblížit i tak, že každý týden je ve Spojeném království zabito pět lidí po útoku nožem?

Ano. V průměru je každý týden nožem napadeno mnoho set lidí a mnoho desítek je se zraněními převezeno do nemocnice. Tato čísla skutečně představují historické maximum. Útoků nožem bylo v loňském roce v Anglii a Walesu nejvíce od roku 1946, tedy od roku, kdy se tato statistika začala zaznamenávat.

Jaké jsou reakce na tak děsivá čísla?

Bez nadsázky jde o národní problém historických rozměrů. O vážnosti situace svědčí i reakce nejvyšších představitelů státu. Předsedkyně Národní rady policejních ředitelů Sara Thornton například prohlásila, že nárůst útoků nožem v Anglii představuje národní krizi, a volá po svolání národní bezpečnostní rady COBR.

Mluvčí Národní rady policejních ředitelů Jackie Sebire uvedla, že takovou vlnu násilí neviděla za celou svou šestadvacetiletou kariéru a že situace připomíná scény z Divokého západu.

I sám londýnský starosta Sadiq Khan napsal premiérce dopis, v němž ji vyzývá, aby kvůli vážnosti situace zasedání bezpečnostní rady svolala. Přitom ale sám primátor Khan čelí velmi ostré kritice. Za tři roky jeho pobytu v úřadu kriminalita v hlavním městě nebývale narostla: útoky nožem o 52 procent, vloupání o 17 procent, krádeže o 59 procent a vraždy o 24 procent.

Londýnský starosta tedy přehodil horký brambor na politické špičky v zemi. Jak ty si s ním poradily?

Premiérka Theresa Mayová uspořádala k tématu útoků nožem mimořádné zasedání v Downing Street. Přes sto pozvaných činitelů a expertů diskutovalo, jak hluboce zakořeněnému problému s „knife crime“ čelit. Premiérka představila kromě jiných opatření i připravovaný návrh, aby učitelé, zdravotníci a policisté nesli právní odpovědnost, pokud by podezření na kriminální použití nože včas nenahlásili.

Problém s útoky noži na svém zasedání už řešila i Dolní komora britského Parlamentu a minulý týden dokonce i samotná Sněmovna lordů.

Britský ministr vnitra Sajid Javid navrhuje řadu různých opatření. Celou situaci však zatím příliš neuklidnil, když veřejně prohlásil, že se kvůli nárůstu počtu útoků nožem obává o bezpečnost svých vlastních dětí.

Nepokusila se vahou své autority vložit do kritické situace i královská rodina?

Pokud jde o příslušníky britské královské rodiny, ti nemají žádnou výkonnou ani zákonodárnou moc a tradičně se zcela zdržují politických komentářů. O to závažněji pak působí, když následník trůnu princ Charles v souvislosti s „knife crime“ veřejně vyzývá k ukončení „všudypřítomného teroru“ s útoky noži.

Jaké dopady mají ve veřejnosti ty rostoucí počty útoků i zabití nožem?

Dopadů je mnoho a řada z nich je i poměrně překvapivá. Jako například nedávné zjištění, že stovky londýnských rodičů afrického původu začaly posílat své děti z Londýna zpět do Afriky. Snaží se je tak ochránit před nebezpečím, které na ně čeká v londýnských ulicích. V oblíbeném publicistickém pořadu BBC Victorie Derbyshire(ové), situaci komentuje například Yusuf, který odešel z Londýna do Nairobi a cítí se tam teď daleko bezpečněji. Somálka Amina zase poslala svého patnáctiletého syna zpět do Somálska. Po té, co byl v Londýně pobodán tvrdí, že „Somálsko je o sto procent bezpečnější než Londýn“. A není sama. Starostka londýnské části Islington Rakhia Ismail(ová) odhaduje, že z obavy před ubodáním bere své děti z Londýna zpět do Somálska 40 procent somálských rodin. Starostka Ismail(ová) vysvětluje: „Bude rodič čekat, až jeho dítě zabijí? Nebo udělá dramatické rozhodnutí a vezme dítě zpět tam, odkud pochází?“

Ve světle těchto informací není tedy asi příliš překvapivé, že v rámci hodnocení zemí dle bezpečnosti (Global Peace Index 2019) se Velká Británie dělí o 45 místo s Laosem, ohraničená shora Ghanou a zespodu Panamou.

Zatím jsme mluvili jen o multikulturním centru Spojeného království. Týká se ten hrozivý vývoj kromě Londýna i jiných měst?

S epidemií bodných zranění se nepotýká jen Londýn. Jedná je již o problém celonárodní. Stačí si stručně prolistovat denní tisk. Nárůst počtu útoků nožem hlásí i další britská města – Birmingham, Manchester, Liverpool, Nottingham, Blackpool, Newcastle, Leeds, Sheffield, Leicester, Bradford, Bolton, Derby, Stoke, Oxford, Coventry, Cambridge, Middlesbrough, Chester, Halifax, Burnley, Canterbury, Portsmouth, Preston, Newcastle, Rugby, Hastings, Poole, Salford, Reading, Southampton, Durham, Bath, York, Norwich, Luton, Milton Keynes, Bournemouth, Wakefield, Watford, Cleveland, Wolverhampton a … mnoho dalších. Statistiky z Manchesteru pak tvoří zcela specifickou kapitolu. Zjistilo se, že údaje byly dlouhodobě podhodnocovány a do roku 2017 proto ani nejsou započítány do celonárodní statistiky. Wasim Chaudry, vysoký představitel Policie pro Grater Manchester, uvedl: „Bohužel, z důvodu technických problémů police nezapočítávala správně počty útoků nožem a předpokládáme, že data, která byla zveřejněna, nebyla správná a zjistili jsme tak, že jsme tento problém podcenili“.

Wasim Chaudry má úplnou pravdu. Po odstranění technických problémů s počítáním teď aktuální policejní statistiky ukazují, že Manchester na tom v kriminalitě s použitím nožů není o nic lépe než Londýn.

Takže právě tato dvě města Londýn a Manchester jsou na tom s kriminalitou za použití nožů nejhůře?

Situace může být i horší. V řadě míst v Británii totiž tato kriminalita akceleruje mnohem rychleji než v Londýně. Například v takovém Birminghamu přibývá útoků nožem dokonce čtyřikrát rychleji než v hlavním městě. Obzvláště varující je pak nárůst kriminality mezi mladistvými. Jen vloni bylo v Birminghamu, West Midlands, pobodáno téměř sedm set školou povinných dětí ve věku 10 až 16 let. Britský poslanec Dolní Sněmovny zvolený za Birmingham, pan Khaled Mahmood, prohlásil: „Stala se z toho epidemie. Dokonce i děti ze základních škol cítí, že s sebou musí nosit nůž, aby se ochránily. Je to proto, že tam není policie, která by je ochránila“. Poslanec Khaled Mahmood apeluje na vládu, aby uvolnila prostředky, které by místním komunitám pomohly problém řešit. Policejní ředitel pro West Midlands, Dave Thomson, vyhlásil kvůli kriminalitě s noži krizový stav a posílil pravomoci policie na ulicích.

Problémem však není jen absolutní počet útoků, narůstá i jejich brutalita. Více než polovina pobodaných dnes nemá jednotlivé zranění, ale zranění mnohočetná. Tento trend se za posledních 30 let zhoršil více než dvojnásobně. Dalším problémem je neustále se snižující věk útočníků i jejich obětí. Nože u sebe nosí už desetiletí. „Před dvaceti lety jsme viděli nejmladšího pobodaného ve věku sedmnáct let, dnes jsou to i dvanácti až třináctileté děti,“ uvádí profesor Brohi, ředitel státního londýnského trauma systému.

Je naděje, že se nynější stav se smutnými rekordy počtu zraněných a zabitých nožem začne zlepšovat? Co se proti tomu dá vlastně dělat?

To vše záleží na kvalitě analýzy příčin tohoto problému a na nalezení jejich možných řešení. Žádné rychlé a snadné řešení však na obzoru není.

Z možných příčin se nejčastěji uvádějí obchod s drogami, boje uličních gangů, chudoba a sociální vyloučenost určitých komunit, umocňujícím faktorem pak pokles počtu policistů v posledních letech.

Výše citovaný profesor Brohi však například zdůrazňuje, že mnoho obětí nemá s kulturou gangů vůbec nic do činění. „Je to jen násilnická kultura deprivovaných oblastí, ve kterých vyrůstají . Čím více se to děje, tím více to odráží společnost, ve které žijeme“.

Profesorovi dávají za pravdu i údaje Metropolitní policie v Londýně, které ukazují, že gangy stojí jen za „relativně malým množstvím“ závažné násilné kriminality mladých – hrají roli pouze v méně než 5 procentech případů.

Přes veškerou horečnou snahu problém uchopit je však často cítit i jistou ... .... .... ....

24 komentářů :

 1. Typicky ceske jmeno. Je to Rusak s ceskym pasem. Nechapu, kdyz se mu tam nelibi, proc tam zije.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opet vemeno zamektalo

   Smazat
  2. Anonym 17.50 - Ubožáku....

   Smazat
  3. 17:50 překrucujete podobně jako ČT24. On autor ani v nejmenším nenaznačil, že se mu, obecně ve Velké Britanii, v Anglii, v Londýně nebo kde, nelíbí. Jestli o pobodání nožem a nárůstu těchto případů píše, tak především varuje. Zřejmě a právem, něco takového nepovažuje za příznivý jev. Vy ano, nehledě na rusky znějící jméno? Zdá se mi pochopitelné, že nechápete, fanoušku.

   Smazat
  4. Predstirani ze Mayor Londyna a ministri v Britske vlade ,kteri vladnou vlade a ostatni ministri kleci a zadoni za odpusteni /aniz by byl duvod, je to pouze rozkaz/, v zajmech afroarabu, a ze jsou opravdu Mayor a ministri a nikoliv rasisticky a nabozensky fanatikove uz davno neni vtip. !! A ze jsou zdrojem a nastrojem nekonencneho nasili...
   Rus je taky jeste britocech, a vdecny za to.
   Snaha vysvetlit ze tsunami afroarabu byli pozvani za ucelem masakrovat je uz dnes opravdu zbytecne.
   Po masakrech se pozvou dalsi miliony jich, aby byla ta jistota..A odsouzeni vrazi musi zustat ve sve pravoplatne vlasti EU. A tak pakistanec zije v pakistanu, ind v Indii, Cinan v Cine ,arabove z Arabii a Africani v africe , kde se vyskytuji jen velmi stedre placeni parasiti parasitickych organizaci , kteri dodavaji nekonecna mnozstvi teroristu do EU,kde nyni ziji pakistanci a indove, asiati,afroarabove v milionech a nikoliv naopak, aby byla ta jistota /jako dodali 3.5 milionu Sudetskych germanu a dalsi miliony Slovaku do nas v prvni republice , aby byla ta jistota ze vrazedna nenavist a teror a masakry Opravdu nikdy a nikde neskonci !!!

   Smazat
  5. Ad 17:50 - To bude s největší pravděpodobností ruský žid. A jak známo, ti mají v Británii od časů Cromwella otevřené dveře až k postu třeba premiéra (Disraeli).

   Smazat
  6. 17.50
   na rozdíl od něj, který nám něco sděluje ty jsi jen frustrát a debil s českým pasem

   Smazat
  7. Blbeček trolíček 10:57, otvorené dvere? Za to, že ho tvoj spolusúdruh Čulík udalal vo VB za jeho články o situácii v britskej nemocnici, kde si muslimský personál robí čo chce?

   Smazat
 2. Mají co chtěli. Problémy a zvyky Afrického kontinentu si dovezli s tak vítanými a žádoucími afričany.Bodání nožem není kultura bílého Evropana....problém je v multikulti šílenství...řešení????.....dnes neexistuje, protože přesun Afriky do Evropy podporují nejvyšší špičky EU a OSN...jejich cíl je čím hůře, tím lépe, chaos, občanské války ...vše jede podle zrůdného plánu....aby pak elity EU a OSN přišli se svým řešením. Evropané pak přistoupí na jejich "spásné" řešení a nechají se pod slibem klidu a míru zotročit......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Afghánec požádal v Anglii o azyl a hned začal s likvidací Angličanů:

   https://www.eurabia.cz/Articles/33217-video-pozadal-v-anglii-o-azyl-a-hned-zacal-s-likvidaci-anglicanu.aspx

   Smazat
  2. 21:52
   Tady je k tomu docela brutální video:

   https://www.dailymail.co.uk/news/article-7204663/Afghan-asylum-seeker-fuelled-desire-kill-English-people.html

   Smazat
  3. Jen během roku 2015 převážně muslimské pedofilní gangy v Anglií zneužily 7000 dětí!

   https://www.eurabia.cz/Articles/33219-jen-behem-roku-2015-prevazne-muslimske-pedofilni-gangy-v-anglii-zneuzily-7000-deti-.aspx

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento člověk pouze informuje jaká je v Anglii situace.Veřejná média se stále snaží situaci bagatelizovat-to platí v celé EU.
   https://magazin1.sk/hrozive-cisla-pre-europanov-islamsky-terorizmus-stupol-o-725-trump-ironicky-reaguje-urcite-to-nebude-migraciou/
   https://www.reformy.cz/spanelska-kapitulace-sevilla-bude-mit-700-let-po-reconquiste-svoji-prvni-novou-mesitu/

   Smazat
  2. 18:51 Sám jsi rusofobní kravské vemeno, koza je totiž inteligentnější nežli kráva a ta je zase inteligentnější než ty. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 18:51
   Proč sem již podruhé plácáš ty, vemeno, který se vydáváš za myslícího člověka?

   Smazat
 4. Řešení? Zakážou slušným lidem nože. Až budou útočníci kousat, zvyráží slušným lidem zuby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní5. července 2019 20:08
   Ty nože tam už dávno zakázané jsou. Tím se řídí slušní lidé. Kriminálníky a lidi kteří prošli nějakou Al-Kajdou, to samozřejmě nezajímá. P.K.

   Smazat
 5. Ze zprávy co jsem četl v našem tisku, nebyl jako vrah těhotné ženy uveden migrant a hlavní příčinou byl prý nedostatek policistů.

  OdpovědětSmazat
 6. Podle mě by bylo nejlepší řešení přejít na šaríu.
  Bez ironie!!!
  Britské právo si s těmi frustráty neporadí,šaría hladce a rychle...
  Výplata holí je patrně účinnější medicínka než papír na palici a terapie u psychiatra ;-)
  Ti smradi nejsou nemocní,jsou až moc zdraví.Rozhodně zdravější než "pomazané" hlavy britských mislytelů.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknown6. července 2019 1:03
   Šariou se řídí v nogo zónách ve Francii, ve Švédsku a nejspíš i v té Británii. Ke snižování kriminality přistěhovalců, vůči Evropanům, to nevede ani náhodou.
   Zbytečně si s tím lámat hlavu, plán je, zmuslimizovat Evropu. Tolerovaná kriminalita přistěhovalců, je přirozeným projevem tohoto plánu. P.K.

   Smazat
 7. noviczech
  ...v Německu platí zákaz nošení nože, kterého čepel je delší (mám dojem) 12 cm. Ve městě vás mohou kontrolovat policisté a nůž bude odebrán a zaplatíte tučnou pokutu. Kdo chce bodat, tomu je to fuk.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak ať si svůj multikulturní „ráj" strčí za klobouk my to ,v Čechách nechceme.

  OdpovědětSmazat
 9. Nejdůležitější informací, hned po tom, jak děsivý je ten počet útoků nožem v Británii do roka, je fakt, že snad ani jediný ze jmenovaných lokálních politiků, mluvčích, policejních šéfů a dalších funkcionářů nemá britské jméno. Podle jména jsou všichni Indové, Pákistánci či přistěhovalci z jiných problémových zemí Commonwealthu. Inu, typický obraz dnešní Británie... :-(
  Viki L.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.