Reklama

pondělí 1. července 2019

Co je společnosti škodlivější: deklarovaný anebo skrytý střet zájmů?

Oleg Rybnikář
1.7.2019
Jaké je standardní rozdělení rolí v režimu liberální demokracie západního (anebo resp. spíše evropského) střihu na platformě kapitalismu neboli tržní ekonomiky? 

Na politických exekutivních pozicích jsou osoby většinou ze střední třídy, někdy i z nižších tříd, kteří se svoji pílí, schopnostmi a urputností - a to i za cenu mj. stovek a tisíců hodin strávených mnohdy ne zcela důstojnými aktivitami typu různých schůzovních, nominačních a předvolebních ceremoniálů v rámci politických stran či hnutí a debatami s voliči v ulicích - dostanou až do výkonných politických, a to i nejvyšších pozic, ve kterých mají formální oprávnění disponovat s veřejnými penězi. 

Naproti nim jsou skuteční vládci společnosti, a to jsou ti, kteří mají tak velký majetek, že si mohou služby a rozhodování těch výkonných exekutivních politiků prostě koupit, a můžeme jim říkat kapitalisté, buržuové, nebo módně oligarchové, anebo jak budeme chtít. 

Je tzv. veřejným tajemstvím, že významná část exekutivních politiků se od těchto majetných skutečných vládců společnosti skutečně koupit nechá, a to ať přímo za peníze nebo za jiné benefity různých druhů. A podle plodů politiky posledních desetiletí poznáváme, že je jich v ČR docela dost.

V takovémto rozložení kompetencí a motivací je střet zájmů (koupených exekutivních politiků) nepochybný, ale skrytý. Politik, který své služby – a to v rozporu se zákonem i dobrými mravy - prodá, čímž se mj. dostane do střetu zájmů, to pochopitelně nedeklaruje, a oligarcha, který si tyto služby – stejně zavrženíhodně - koupí, o tom samozřejmě také transparentně neinformuje. 

Když je takový politik ve skrytém střetu zájmů opotřebovaný, tak se prostě vymění, resp. koupí jiný. Tato sorta exekutivních politiků je prostě spotřební zboží. Takový režim oběma stranám vyhovuje: politik nepodniká, protože by mu to politicky uškodilo, a oligarcha se nemusí unavovat dřepěním v žvanírnách či různými jinými politickými tanečky a může si užívat třeba na své jachtě ve Středomoří nebo kdekoliv jinde a odtud pouze vydávat instrukce. Když zaplacený politik ve skrytém střetu zájmů přestane vyhovovat, poskvrní se, selže, nebo se stane jinak neupotřebitelným, tak se prostě zaplatí jiní další.

Co se však stane když některý z oligarchů zjistí, že ho politické tanečky baví, resp. že je ochoten je vytrpět, a naopak už ho nebaví jenom hromadit další miliardy za které si stejně už nemá co koupit co by ještě neměl, a do té politiky vstoupí osobně a obsadí osobně - v zjevném, deklarovaném (a legálním!) střetu zájmů - nějakou významnou politickou exekutivní pozici? A to dokonce tak významnou, že pokryje významnou část exekutivního spektra, takže znemožní jiným oligarchům kupovat si služby od jiných politiků v exekutivních funkcích, protože ti již nejsou volní. 

No to je, přiznejme si to, pro ty ostatní oligarchy pěkná sprosťárna. A kdyby jen sprosťárna, je to dramatický a nepřijatelný útok na celý systém. Na systém, který dojí zdroje všech daňových poplatníků, a dojí je tak nekřesťansky, že jedno promile populace, tj. ti oligarchové, má větší majetek, než dvě třetiny všech ostatních lidí. A to je víc, než si myslíte! A za to stojí bojovat. . A je to zápas „Catch As Catch Can“ (ve volném překladu: „vše je dovoleno“). Což ostatně právě vidíme kolem sebe v přímém přenosu.


21 komentářů :

 1. Take to tak vidim uz delsi dobu, ale tak hezky to popsat, jsem zatim neumel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČSSD jako semeniště magorů na steroidech? Nejenom Petříček, aneb o čem se může Kalouskovi jenom zdát.

   Jakub Landovský, odborný náměstek z ministerstva obrany, získá nové angažmá. Brzy nás zastoupí jako velvyslanec v NATO. Radiožurnálu, viz níže, se vyjádřil tak, že kdyby to slyšel kdokoli v ČSSR, např. v 80. letech, asi by se domníval, že tu někdo zešílel. Landovský sní o pohybu armád v Evropě a uvolnění rukou NATO, aby se mohlo „věnovat“ Rusku.

   https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019062910244133-budouci-cesky-velvyslanec-pri-nato-landovsky-ohlasil-velka-predsevzeti-to-jako-vazne/

   Smazat
  2. Ten titulek je tak návodný a až zjednodušující (jak ale většina titulků), že jsem neměl hned potřebu si článek Olega Rybnikáře přečíst, ke své škodě, až teď.

   Totiž, návodný a jednoduchý je i článek, ale ve své stručnosti dokáže výborně postihnout samu podstatu příčin, proč evropské režimy trvale oscilují na tenké hranici mezi jakous takous jakože demokracií a už demokraturou.

   Střední třída, která by měla být tahounem a podstatou demokratického režimu, měla by být oním "lidem", ta střední třída je dnes všude znásilněná a bezmocná.

   Smazat
 2. Proto také proti změnám v politické praxi u nás bojují v jednom šiku ODS, TOP09, ČSSD, KDU-ČSL a nyní se k nim přidává i KSČM. Protože všem demokratura vyhovovala. Jednou za několik let si nechat schválit reprezentaci některého z křídel oligarchů a za další 4 nebo 5 let se vystřídat. Kdo tento systém naruší nebo chce vládnout bez prostředníků, musí být za každou cenu odstraněn. PK2

  OdpovědětSmazat
 3. Ano, není Němec jako Němec, Žid jako Žid a oligarcha jako oligarcha. Individuálně je třeba rozlišovat ale nezapomínat na "pangermánství(křesťanství?) nebo podobnou verzi Judaismu. Obému vyhovuje systém neokonů, Světu dle Orvela. Je na nás, zda si to přejeme také pro materiální výhody, nebo kousneme do "Evinového" jablka poznání a budeme mít sílu "vyhnat bohy"!

  OdpovědětSmazat
 4. Předcházející příspěvek mi byl "odložen k ledu", snad i ledy někdy roztají a po prozkoumání "závadnosti" si to prohodí s tímto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že se ten příspěvek, pane Povolný, VŮBEC nevyjadřuje k článku, pod nějž jste ho umístil:-(

   Smazat
  2. halo halo je doba rozvinuteho kapitalismu a kdo ma prachy tak veli nechci nikoho napadat ale uvahy co by měli soudruzi kapitalisti dělat mi přijde po vicinkani demokradury jako brečeni heske ale jak řikal felix na blbim hrobečku či přemlouvani oligarchu k obecnemu blahu jako totalně mimo misu

   Smazat
  3. 18:00- myslíte? Tak zkuste pochopit kdo z oligarchů se skutečně bije za české národní zájmy. Potom si tak rozdělte i politiky, média atd.

   Smazat
  4. Co nedobili Němci tanky, získali bankami. /slovenský politik/

   Smazat
 5. Jak se říkalo co Němci nezískali zbraněmi získali EU, a naši politici jim lezou ještě do pr....!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=atWN2igGPsU
  https://www.youtube.com/watch?v=h5zOdwMgieY

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dneska na čete soudruzi a svazaci řešili prodej ocelarny do rukou jim podezřeleho kapitalisty ze zahraniči ato i spřihlouplym odborařem ktery asi neni rad že ma praci což se soudruhu v čete netyka ale jako statni instituce by neměli kidat hnuj na někoho kdo ma velke prachy nebo je velky podvodnik ja vim oni by nic neplatili od toho jsou tady vovčani a vovčanky a jejich daně a rozebirat co a jak bude udajny prachač vyrabět tak to už je horši jak radio jerevan

   Smazat
 6. ANO, mám raději předsedu vlády miliardáře, než koupeného
  kašpárka.
  A pokud tento systém opravdu adoruje kapitalismus, pak nevím
  co je na tom špatně.
  Ptám se těch všech demo a chvílkařů, co mají proti kapitalismu. Gaislerová, Tumáš Flus, Mádl, a ti v pozadí, Fiala, Kalousek, černořitný Výborný, stankaři, co máte
  proti kapitalismu ?
  Odpověď od nich asi znám předem. Možná je to s Babišem jako
  s Netanjahoo. Buď kriminál nebo vysoký post. Ale i tak, co
  máte všichni vy dím, proti Židům. Navíc většina jste soukmenovci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. babiš byl za prve v israeli s jarmulkou jako zeman u zdi nařku ale navic byl i u donika batmana z holivudu jako by tam patřil a protentokrat jel na druhou stranu pro rozkazy a požehnani takže vysvědčeni ma za jedna a muže si někdo zkusit byt proti tomuto

   Smazat
  2. Tak zřejmě oba "konvertovali" na ….. Až tady bude Číňan, budou mít šikmé oči.

   Smazat
 7. Nejvíc mi vadí vaše komentáře. Co s tím chcete dělat.
  Řešení existuje. Z televizí vyházet všechny ty co si osobují právo rozhodovat za nás. Když volby tak volby, ale musí platit. Ne aby je kdejaký redaktor zpochybňoval a organizoval za podivné peníze jejich anulaci za pomoci dětí školou povinných a nebo podivných individuí, která se dají koupit za několik stokorun. Jenže to předpokládá, že si tady přestaneme nadávat a začnou se používat skutečné argumenty.
  Momentálně je třeba se zachránit před islámem. Nic přednějšího není. Stávající vedoucí garnitura dělá alespoń něco, i když je to málo. Ti, které tam chce spolek okolo Kalouska a Pospíšila nacpat nás zlikvidují. Buď budete mlátit hlavou o kobereček nebo půjdete do kytek. Co čeká ženy si radši nepředstavuji.
  Tohle je důležité. Je jakási šance, že alespoň Rusové
  a Číňani nám mohou pomoci. Němci a ostatní Evropa už nepomůže ani sobě. Takhle se dostali k moci nacisti.
  A západ se choval stejně pitomě. Je opravdu 12. hodina.
  Útoky proti vládě jsou organizovány skupinami, které si opravdu přejí zánik naší země. Někteří to možná ví, ale většina netuší co vlastně činí. Zdravím vás všechny z Plzně - pěkně přihlouplé město.

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Olegu, trefil jste do černého. Některým občanům vyhovují zjednodšení, nebo lehčeji stravitelné polopravdy a úplná pitomost je absorbce infekce naboženské nenávisti, která lidi pronásleduje od středověku. Šmejdi ve vyšších společenských patrech používají právě tyto strategie. Doufám, že většina v podzámčí konečně pochopí, jak je zneužívána.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:19 Člověče mě je nějaké náboženství ukradené ale islám by Čechy spolehlivě zlikvidoval. A až by měli většinu tak by to dopadlo jak psal kolega v 20:32.

   Smazat
 9. Autor se nemýlí! Tato tzv. zastupitelská "demokracie" je bezva fintou, jak si (z výšin buržoasie) držet panství nad společností a zároveň to vydávat za vládu lidu.
  Penězotoky dobře prozrazují pravý stav věcí.
  I proto se tato svoloč, která se ocitla u koryt, tak bojí Okamurovy partaje, která se hlásí k přímé demokracii, a tím i k oslabení mechanismů jejich moci.

  OdpovědětSmazat
 10. Stejná finta, jako nahoře bez.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.