Reklama

pátek 19. července 2019

Co tak nové Tajemství výchovy v ČT?

Karel Pech -  "Tajemství výchovy
Lubomír Man
19.7.2019 VašeVěc
Stalo se mi to před chvíli. Chystal jsem se na tramvajové zastávce usednout na lavičku a nevšiml si asi čtyřletého chlapce, který ve snaze vybojovat přede mnou místo pro sebe (a snad i pro svou maminku), se zřejmě z běhu (jinak bych ho včas stačil vnímat), vrhl pod můj už usedající zadek. Jenže já o tom nevěděl, na lavičku před okamžikem ještě volnou jsem se už nedíval a pokračoval v usedání – a to až do momentu, kdy jsem pocítil, že pode mnou už není lavička, ale cosi jiného. Vyděšeně jsem se snažil znovu rychle povstat, díky bolavému kolenu jsem se ale zapotácel a asi pěti následujícími kroky před početným obecenstvem chytal rovnováhu.


Ale to se už sedící kluk vítězně culil na blížící se maminku, která ho za jeho úspěšný skok pod spodní polovinu mého těla láskyplně a s úsměvem pohladila. A kouskem svého úsměvu, představte si tu štědrost, podarovala při usedání vedle svého triumfujícího synáčka i mě.

Víte, na koho jsem si v tu chvíli vzpomněl? Na redaktora Karla Pecha, který v šedesátých a začátkem sedmdesátých let minulého století moderoval v tehdejší ještě Československé televizi Pořad Tajemství výchovy, jehož cílem bylo poskytnout naším lidem základní vědomosti o tom, jak se mají chovat.

A tak si říkám (a to nejen po dnešní čerstvém zážitku, ale už dlouho), jestli by si současná ČT nemohla z porce času, věnovaného např. nekonečnému protiruskému štvaní, utrhnout pár minut pro výchovný pořad podobný tomu, který tvořil Karel Pech. A tedy takový, který se snaží dělat z lidí skutečně lidi.

A pokud nový Karel Pech není k mání a ČT ho ani nehodlá dlouze a komplikovaně hledat, měl bych odvahu zeptat se, zda by aspoň nebylo možné reprizovat 10 dílů Pechova Tajemství výchovy, které se z celkem 12 dílů v archivu ČT dodneška údajně zachovaly.

Jestli ovšem cosi takového jako je chování lidí k sobě a ve společnosti není pro současnou ČT už odbytou a zbytečnou záležitostí.37 komentářů :

 1. Stačilo by vydat reprintem SPOLEČENSKÉ KLASOBRANÍ a SPOLEČENSKÝ KATECHISMUS Jiřího Stanislava Gutha JARKOVSKÉHO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nestačilo. Tihle lidi by to nečetli.

   Smazat
  2. Ledaže by to vyšlo jako komix. :-)

   Smazat
  3. a k čemu by to bylo když nic včetně slusnošti a moralky o spravedlnosti nemluvě nefungluje je kapitalismus a trendy je z každym vy1ebat pokud neni nadčlověk či přibuzny

   Smazat
 2. Pane profesore , hruza me jima, jak by utrpela vase "prestiz", kdyby jste si sedl pred celou Ostravou na zadek !

  Kdyby jste byl American, tak by jste vyskocil a zakricel :
  "SHIT HAPPENS" ! A vzbudil by jste obdiv a Vavriny !

  A jak je to s tim kolenem ? Doufame, ze jste uz zvladnul Rock and Rolls.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 3. Slouhové slouhů budou kecat svou na ně by platilo zrušit poplatky. A ať si svoje místo vybudují samy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tajemství výchovy v ČT?

   nejdřív ale pro redaktorky
   i redaktory

   Smazat
  2. Pro ty je i polepšovna málo. Jedině tak vězení a pracovní tábor.

   MM

   Smazat
 4. Panu Manovi zřejmě uniklo, že společenská pravidla se v mnoha směrech již změnila. Styl toho klučiny je s těmi současnými naprosto v souladu. Jen úspěšní jsou ceněni. A chcešli být úspěšný, musíš být rychlý a urvat dobré místo za každou cenu, třeba i za cenu rizika, že tě někdo přimáčkne.Nějaký děda, projídající hochovu budoucnost, už tam stejně dávno neměl nové generaci překážet. Rodič (výraz "maminka" už není vhodné používat) vychovává potomka dobře. Karel Pech je dávno pasé, zejména jeho rady, jak se chovat k ženám. To jsou všechno rady dnes vesměs neslučitelné s genderovou ideologií a často přímo nabádají k sexuálnímu obtěžování.Něco takového samozřejmě už ČT nemůže vysílat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dění okolo ministra kultury přineslo mezi lidi nový výraz: "tlemit se jako Šmarda".

   Smazat
  2. 9.36 nebo ksichty jako Poche s Petříčkem...

   Smazat
 5. Objektivní příděl

  Zprávy ČéTé pouštím večer s radostí.
  V mojí malé komůrce, mír se rozhostí.
  Probírají politici různé otázky.
  Ve strnulém stavu hltám obrázky.
  Však po jisté době pojala mne zlost.
  Tak si říkám „Blbci, mám vás víc než dost.“
  Pro sebe si šeptám „Jste mi na údu.“
  Vyrvu bednu ze zdi, letí na půdu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zjevil se tu vůl, který si myslí, že je Hrubín
   na půdu vyhodil TV značky Rubín.
   Myslí si, že tak uteče před realitou světa,
   naštěstí po něm bude brzy veta.
   A tak končím tohle trapné rýmování,
   jde na mě totiž asi sraní.

   Smazat
  2. 0:19 Z lhaní, jde na tebe sraní

   Lze překonat vliv,
   když si dáš pár piv.
   A vytáhnout prdy z klece.
   Pomáháš jim tímto přece!

   Smazat
  3. Nemám nic proti umělcům, pokud něco umí a nemotají se kvůli chabému nadání, své politické, příbuzenské a pohlavní orientaci, a mizerné pracovitosti do politiky, ekonomiky a na veřejná místa. Ať si své tvůrčí krize a zrání řeší jinde. Naše okresní město na severu je zamořené různými monstry, u kterých trvá několik dní, než nebohý občan pochopí, že je to avantgardní umělecký výtvor draze zaplacený radnicí, zatímco veřejná WC byla zrušena, dávno předtím než je školní mládež začala využívat k nitrožilní aplikaci omamných látek.
   Ne, nejsem proti začínajícím umělcům, kteří se učí uměleckému řemeslu przněním vkusu veřejnosti. Ať si vytvářejí ty své choromyslné kraviny a blbosti, ale ať jimi nezamořují veřejný prostor. Ať si je nechají na svém pozemku. A pokud mají příbuzné, milé nebo známé na radnici, ať jim tato za tuto ohleduplnost přerozdělují městské peníze. Spokojenost bude na obou stranách. Jak na straně veřejnosti, tak těch umělých umělců.

   Přeji panu M. Jakešovi hodně zdraví a dlouhý život. Upřímně se omlouvám, že jsem se jeho projevu na Červeném Hrádku tenkrát před 30 let smál. Jak se záhy po 1989 ukázalo, byl jsem sveden synem estébáka, který do naší party onu nahrávku přinesl a jako první nás nutil, abychom se jí posmívali.

   Smazat
 6. Takže to chápu tak, že za komoušů tady žili takoví burani, že jim nějaký Pech na ČéeSTé musel vysvětlovat nejzákladnější pravidla chování. No to je ovšem dobré vědět a připomenout si to. Člověk snadno zapomíná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:12 Upřímně řečeno, nechápete skoro nic.

   A je zjevné, že konkrétně vám by vysvětlování nejzákladnějších pravidel chování bylo zcela zbytečné.

   Smazat
  2. 1:18
   Vaše trapné a hloupé a zbytečné blekotání je zcela bez obsahu, bez myšlenky. Když nemáte co říci tak raději mlčte.

   Smazat
  3. Nemyslím, že to není špatný nápad a možná by se leckdo divil, jak by byl úspěšný. Propagovat slušnost určitě není zbytečná záležitost. Epizodka ze zastávky, zcela jasně ukazuje, že maminka toho hošíka, byla "vychovávána" už v kapitalismu a k Tajemství výchovy Karla Pecha ani náhodou, ani nepřičuchla. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 7. Ještě k 4:27 oprava: Myslím, že to není špatný nápad...

  OdpovědětSmazat
 8. Ano, ano, vzpomínám na pana K. Pecha a jeho japonskou seriálovou "spoluhráčku" Šimako téměř každý den.
  A nejen na ně, ale na obecnou výchovu ke slušnosti, vstřícnosti, ochotě a úctě, kteréžto vlastnosti by měly být základem výchovy v každé rodině. Žel, zjevně nejsou... :-(
  Příklad: Dělá-li někdo ve vašem okolí či přímo vůči vám něco, co vám nevyhovuje, vádí vám, a požádáte-li jej, aby tak nečinil (nebo činil jinak, pro vás přijatelněji), tak nejen že vám nevyhoví, absolutní většina lidí naopak ostentativně pokračuje v činnosti dle svého, a pokud někdo reaguje na vše přání slovně, tak zásadně nikdy omluvou, třeba slovy "promiňte, já si to neuvědomil/a", ale vyzývavým "vám to snad vadí?!?", a to v lepším případě; v horším případě nějakou variantou výroku "drž hubu, nebo přes ni dostaneš".
  Žel, čím mladší generace, tím je tento jev výraznější a drsnější; snad v důsledku všem v nejrůznějších kurzech vštěpované "západní" tendence k všudypřítomné "asertivitě"(???). Omlouvám se čestným výjimkám, které jsem s překvapením zaznamenal.
  Inu, pomalu ale jistě se z národa českomoravského stává národ arogantních, sebestředných buranů... :-(
  Viki L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tato milá spoluhráčka
   myslela jen na ču.áčka.

   Smazat
 9. Je to zajímavé, asi tak 20 let pozoruju, jak se mění chování lidí ve veřejném prostoru, konkrétně na chodníku, při míjení se více lidí proti sobě. Ještě před dvaceti lety, když na úzkém chodníku se měli dva a více lidí míjet, tak naznačili asi tak ve vzdálenosti 5 metrů, že ustupují na svoji stranu chodníku, před asi 15 lety už tohle nedělali mladí lidé, šli pořád rovně bez náznaku, že vnímají protijdoucího, před 10 lety to začali dělat i starší lidí, ale cizinci se pořád vyhýbali, teď už se nevyhýbají ani cizinci a nejsou to Číňani, kde by člověk očekával, že jsou trošku dravější. Nevím čím to je, ale vypadá to, že se veřejný prostor začíná chápat jako prostor pro vymezení převahy. Až se začnou lidi shazovat do ulice, tak asi bude proces individualizace veřejného prostoru dokonán. Možná to už začalo tou scénkou, popsanou v článku.

  OdpovědětSmazat
 10. „Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.“

  Zdroj: https://citaty.net/citaty/21792-sokrates-nase-mladez-miluje-prepych-nema-spravne-chovani/

  Je to tak už odnepaměti, generace po generaci, že staří zapšklí dědci kritizují na chování mládeže své doby.

  OdpovědětSmazat
 11. Ano, je to tak odjakživa, ale je to vlastně jistá forma zpětné vazby chování té nejmladší generace prostřednictvím té generace nejstarší. A oni to ti mladí podvědomě vnímají, postupně se začínají chovat ohleduplněji a ve věku těch starých, zapšklých dědků tu štafetu prostě přirozeně převezmou. A tak furt a stále kolem dokola. Je to takový trvalý, cyklicky se opakující "sebevýchovný" proces společnosti.
  I já, jak už jsem pomalu dospěl do toho věku toho starého, zapšklého dědka, si říkám, že bych tu roli měl občas převzít a sem tam si na něj zahrát, a taky tak občas už činím.
  P.S.: Problém vidím v tom, že za poslední desítky let byla ta zpětná vazba přes tu nejstarší generaci zcela (a zřejmě úmyslně) eliminována tím, že byla úplně přerušena mezigenerační komunikace mezi těmi třemi odjakživa spolu žijícími a komunikujícími generacemi.

  OdpovědětSmazat
 12. Pane Mane, máte mojí pochvalu. Aspoň na chvíli jste zvednul zadek od sledování České televize a vyrazil jste mezi lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ....zato, ty si svou pr_del od počítače ještě nezvedl a stále tu prudíš....

   Smazat
  2. Jasně, že jo. Mám svojí práci a tu musím udělat. Až pak se můžu zvednout od počítače.

   Smazat
  3. 13:01, vážený pane mám syna, který úspěšně zvládnul pubertu. Jednou přišel zářící že školky a hlasitě použil několikrát slovo, které jste obohatil o "-". Manžel měl pro něj pochopení, řekl mi nelam si s tím hlavu, kluka to přejde. Přešlo, proto se vás chci zeptat jste ještě v pubertě?

   Smazat
 13. U nas je to uplne jinak !
  Musim to popsat, aby se prof. Man zamyslel a planoval prestehovani !

  Protoze muj stat (FL.) ma pouze mlade turisty a stare penzisty, tak ty dve spolecenske skupiny se vubec nestykaji.
  Oni se vzajemne nevnimaji a prehlizeji.
  Proto neprichazi k vzajemnemu generacimu napeti.
  My nemame spolecne lavicky ! A nekde nejsou ani chodniky.
  Proto prof. Man by se mel prestehovat k nam.
  -----------------------------------------------------------
  Kdyz je u nas svatek - podekovani - (Thanksgiving) , tak my stari mame zdarma nobl hostinu a posluhuji nam mladi studenti (skolaci). Plati to radnice.
  Stari lide maji ruzne privilegie a specialni ochranu.
  Kdo udela prestupek proti staremu penzistovi, nebo nejake babicce, tak dostane dvojnasobnou paletu !
  Stat Florida penzisty chrani a rozmazluje.
  Proto vsichni stari se stehuji na Floridu na doziti a Florida bohatne a staty, ze kterych se stari odstehovali chudnou a vsichni nadavaji na Floridu, ktere je to uplne jedno.
  Na Floride nikdo neplati dan statu !
  Zatim co vy v Cesku, vidite Floridu jako poloostrov, tak my ji vidime jako zivotni styl !
  Je to cekarna pred branou nebeskou, ale lyzovat se zde neda.
  h.

  OdpovědětSmazat
 14. Florida se snazi, aby stari lide neumirali, protoze zde utraceji jejich penzi !
  Z toho duvodu, je zde nejlepsi zdravotni pece a nejvice doktoru a sestricek. Zdravotni pojistovny maji stejny zajem jak stat Florida , tak vsichni stari musi mit kazde 3 mesice zdravotni prohlidku. Ten kdo na prohlidku nejde , dostane pokutu $ 40 ! Ten kdo na prohlidku jde, tak dostane sprdaka od pana doktora ! Ze nesmi kourit , chlastat, jezdit
  na kole a musi vymenit Mustaga za auto primerene veku stareho dedka !
  Je dobre na svete panove.
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jděte s Floridou někam, máte tam bažiny, krokodýly a hady. Navíc, až roztají ledovce, tak vám zbude asi 1/2 Floridy na pikniky. My tady v té naší malé kotlince, nejsme sice "za vodou" jako vy, ale dobrých 200 metrů nad mořem a tak nebudeme "pod vodou" jako vy.

   Smazat
  2. 22:59 - to vite pane , vsude je neco ! My mame jedovate hady a vy mate sikovne politiky a ekonomi. (Ja mam radej ty hady !)
   Ale vas nejslavneji novinar pan Stejskal, zde byl a dal si ke svacince peceny ocas alligatora
   s fazolkami !
   Aspon nekdo v Cesku rozumi pochoutkam !

   Smazat
 15. Pan Karel Pech měl ještě jeden skvělý seriál, který měl obrovský ohlas - Tajemství řeči. O češtině. Oba seriály by stálo za to jednou dvakrát za generaci pustit, aby lidé věděli.
  Pan Man při uvedení seriálu Tajemství výchovy trochu nešikovně použil obrat "poskytnout našim lidem základní informace, jak se chovat". Šlo z nemalé části u valné části obyvatel o připomenutí, nikoli o úvod do problematiky. Ale seriál přece jen vznikl z důvodu, že nemalá část lidí začala pozorovat nevychovanost části lidí. Vesměs šlo o mládež, již "zlatá šedesátá" povolila opratě, ale i o střední či starší generaci, která se s vzestupem životní úrovně začala více vydávat na veřejnost, do měst, restaurací a též občas tropila faux pas.
  ČST krátce po listopadu rovněž chtěla vychovávat postsocialistické občany a rozjela cyklus krátkých scén s Miroslavem Moravcem. Poslední, kterou jsem zaregistroval, byla ta, kde průvodce předváděl s dalšími vstup páru do restaurace. Hovořil přitom k divákům s rukou v kapse... Pak už žádný díl nenásledoval nebo mi unikl.
  Hovořit na kameru s jednou rukou v kapse je ovšem u současných redaktorů ČT skoro normou. Je to buranství, ale může to mít i jiné psychologické vysvětlení (které by na kvalitu, obsah zpravodajství a publicistiky sedělo), nejspíše ovšem kráčí o kombinaci.
  Příhoda pana Mana je ovšem typická - nikoli jen v tom, že mu, jako staršímu, klučík zabral místo. Přídavkem je, že rodič svou ratolest nenapomenul. Ve skutečnosti jsou jeden případ nevychovanosti vůči starším připadá asi osm až deset případů, kdy se děti a mládež, někdy i střední generace, zvedne a uvolní starším místo. Jen to ti starší neregistrují tak, jako když jim místo někdo zasedne. Zkuste si takové případy v MHD počítat a zjistíte, že tak špatné to zase s mladými není. Stačí pozorovat a ti starší si mohou vzpomenout, kdy naposled jim někdo (a kdo) nabídl místo, případně, kolik jim bylo, když jim - jako staršímu - bylo místo nabídnuto poprvé. Kolik z vás o tom pak kamarádům vyprávělo s odlehčeným dovětkem "Facku by zasloužil." :)
  Sajonará!
  KR

  OdpovědětSmazat
 16. Pár fotek z MHD v Praze... až neuvěřitelné !
  image013.jpg,image014.jpg ,image001.jpg ,image023.jpg ,image009.jpg ,image004.jpg ,image012.jpg ,image017.jpg,
  image002.jpg ,image011.jpg,image003.jpg .

  OdpovědětSmazat
 17. Díky za připomenutí skvělých pořadů, vzpomínám na HovoryH na Sedmilháře, na Okna vesmíru dokořán, na Respirium, na pravidelné pondělní přenosy z divadel i na Dolečkovy dietky a bylo toho víc. Už ani nevím jak se jmenovaly seriály o historii filmu, hudby a vzdělávací soutěže, ČsT tenkrát nejen bavila, ale i vychovávala a za méně peněz. Dodatečně ďěkuji všem lidem, kteří se na TV tvorbě za směšné platy podíleli a opravdu nám přinášeli kulturu až do zapadlých vesniček.

  OdpovědětSmazat
 18. Úvaha jde nepochybně správným směrem a uvedení Tajemství výchovy by jistě nebylo od věci. O to víc, že jeho shlédnutí s vlídným komentářem Karla Pecha by nepochybně prospělo nejenom té nejmladší generaci, ale i mnohým rodičům, o části "emancipovaných" učitelů a "nadějných" aktivistů ulice ani nemluvě. Obávám se ale, že současné "politbyro" Pražské kavárny se svým revolučním předvojem České televize, řeší za vydatné pomoci politických neziskovek včetně Člověka v tísni a jejich "deep state" šéfů, jiné, pro život člověka prý mnohem důležitější věci, než je "Obecná porada o nápravě věcí lidských". Některé z nich jste už naznačil, jiné se do společnosti vkrádají prostřednictvím medií, na křídlech takových "celebrit" a moudrých hlav, jako jsou kupříkladu Jakub Janda a Pavel Novotný, či Aňa Geislerová a Radek Banga, o nadějných pornohercích brněnského divadla Husa na provázku ani nemluvě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.