Reklama

neděle 14. července 2019

Dohoda, kterou nikdo nepřijme

Eric Margolis
14.7.2019 OrientalReview, překlad Zvědavec
Snaha prezidenta Donalda Trumpa o podvodný prodej Palestincům - s využitím peněz za ropu z Perského zálivu - byla doposud velkým neúspěchem, jak se dalo předpokládat. Takzvaná „Dohoda století“ se ukázala jako nečestný podvod.


Sledoval jsem, jak Trumpův zeť Jared Kushner pronášel řeč o první části této velké Dohody ke skupině pokorných arabských ropných monarchů a nejrůznějších pochlebovačů. Kushner vypadal jako nervózní student druhého ročníku fakulty, který právě skládá těžkou ústní zkoušku. Nebyli přítomni Palestinci, ani Izraelci. Avšak mocní američtí podporovatelé Izraele pozorovali z ústraní, jak je jejich „dohoda“ formulována.

Trumpova nabídka byla čistě newyorskou realitní anabází. On by přiměl bohaté arabské státy v Perském zálivu, všechno americké protektoráty, aby nabídly palestinské samosprávě zhruba 60 miliard dolarů v platbách, úvěrech, půjčkách a dalších finančních pobídkách - nic z toho by však nezískala demokraticky zvolená vláda Hamásu v pásmu Gazy, ve věznici pod širým nebem, která zadržuje dva miliony palestinských uprchlíků.

60 miliard dolarů by bylo úplatkem palestinskému vedení, řízenému Spojenými státy, v čele s americkým pěšákem Mohammedem Abbásem, za to, že se vzdá práv Organizace pro osvobození Palestiny na většinu Západního břehu, aby toto území mohl anektovat Izrael, jak právě slavnostně slíbil izraelský premiér Netanjahu. To navazuje na izraelskou anexi Golanských výšin v Sýrii a rostoucí uznání nároků Izraele na celý Jeruzalém ze strany USA.

Jinými slovy, Izrael doufá, že získá většinu nebo celý Západní břeh a Jeruzalém tím, že přiměje bohaté, byť ponuré státy v Perském zálivu a Saúdskou Arábii k tomu, aby zaplatily navrhované úplatky. USA a Izrael si více či méně rozdělí centrální Střední východ. Zrovna v tomto týdnu ředitel izraelského Mossadu prohlásil, že jeho špionážní agentura sehrála klíčovou roli v přivedení arabských ropných monarchů do aliance s Izraelem.

Egypt, hlavní arabská vojenská síla, byl koupen za peníze Saúdů a za poskytnutí americké ochrany. Vojenská diktatura v Káhiře ve skutečnosti působí dojmem, jako by byla spoluvězněm Palestinců v Gaze.

Turecko, dlouhodobý zastánce práv Palestinců, zažilo pokusy o státní převrat, za nimiž stály USA, a intenzivní ekonomický boj, organizovaný Washingtonem, v jejichž důsledku byla tato země destabilizována a oslabena.

Pokud by se tragikomická „Dohoda století“ měla opravdu uskutečnit, co se stane s Palestinci, zrazenými jejich arabskými ropnými bratry? Trumpova administrativa dosud neuvedla podrobnosti. Nepsanou nadějí je, že dva miliony Palestinců zůstanou uvězněny ve špinavé díře v Gaze, kam je uzamkl Izrael a Egypt.

Hovory prezidenta DonaldaTrumpa s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a Jaredem Kushnerem v Jeruzalémě, 22. května 2017.

Přes tři miliony Palestinců na Západním břehu Jordánu - který je určen pro izraelskou okupaci - budou „podporovány“ v tom, aby se vytratily a odešly do jiných nehostinných arabských zemí, nebo budou jednoduše odvedeny do sousedního Jordánska. Izraelští pravičáci rádi tvrdí, že Jordánsko je opravdu skutečným palestinským státem.

Avšak arabští sousedé Izraele, zejména Libanon, Sýrie a Irák, a také Jordánsko, již mají na svém území velké množství palestinských uprchlíků a nechtějí přijímat další. Kuvajt vykázal 400 000 palestinských uprchlíků během válek v letech 2001/2003. Izrael, který vyhnal původní palestinské uprchlíky ze svých domovů, trvá na tom, že tyto Araby nikdy nevezme zpět.

Navíc to vypadá, že se nikdo ve Washingtonu neobtěžoval mluvit s Palestinci, kromě několika zrádců a pochlebovačů. Palestinci naprosto zásadně odmítají Trumpův/Kushnerův návrh. Vždy pohlíželi na Saúdy a státy Perského zálivu jako na zrádce a zákeřňáky. Mladý pan Kushner tyto složitosti dosud nepochopil.

Celá tato „mírová dohoda“ je jen velkou kouřovou clonou, která má zakrýt izraelskou expanzi a další etnické čistky. Mnoho vnímavých Izraelců se děsí nad expanzionistickými plány jejich krajně pravicové vlády, a nespatřují v tom nic jiného, než další potíže a násilí.

V Trumpově světě je možné koupit téměř cokoli. To, co si Trump nemůže koupit přímo, si může koupit jeho učitel, miliardář a vládce kasin Adelson. Skutečným iniciátorem a hybnou silou ohledně Středního východu je pro Trumpa pan Adelson, podporující projekt „Větší Izrael“, a nikoli mladý Kushner.


A Deal No One Will Accept vyšel 11. července 2019 na Oriental Review. Překlad v ceně 250 Kč Zvědavec.

5 komentářů :

 1. Neustále a furt to samé západní kapitalisté chtějí ovládat cizí území.

  OdpovědětSmazat
 2. Vše je namířeno proti Číně. Probíhá střet civilizací.
  Sečteno a podtrženo: za pět let počet přístavů ovládaných Čínou narostl z deseti na čtyřicet.Číňané také skupují technologicky vyspělé společnosti po celém světě. Získali italskou společnost Pirelli, letiště v Toulouse, zemědělsko-průmyslový komplex vinic v Bordeaux. Patří jim Saab, Volvo, Peugeot, Citroen, Mercedes, Motorola, Nokia, Hammer, Philips, BlackBerry a částečně i IBM. Koupili rovněž část společnosti General Electric.
  Čína vyrábí 34% všech inovativních produktů na světě a rychle zvyšuje svůj podíl. V Podnebesí se například vyrábí 90% všech počítačů na světě, 65% všech dronů, 70% mobilních zařízení, smartphonů a tabletů, 80% všech solárních panelů. 45% všech lodí, 60% cementu, 80% klimatizací, 63% veškeré obuvi. Čína dokonce předstihla USA v počtu vědeckých publikací.
  skrytapravda.cz/zahranicni/1873-dveste-let-americkeho...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tento příspěvek není moc co dodat,snad jen tohle:
   Amerika je bankrot
   Téměř 51 milionů domácností nevydělává dost na to, aby si dovolilo měsíční rozpočet, který zahrnuje bydlení, jídlo, péči o děti, zdravotní péči, dopravu a mobilní telefon. To je 43% domácností ve Spojených státech.
   https://beforeitsnews.com/v3/economy/2019/2977124.html

   Smazat
 3. k 2. prispevku:
  Nic prekvapiveho,
  kdyby u nas zustal socialismus, na druhem miste by nebyly treba USA, ale CSSR. Socialismus je daleko lepsi spolecenske zrizeni, meli jsme ho tady. Vyrabeli jsme vse a vse jsme vlastnili. Ted se sami ani neuzivime a 75% vseho prumyslu patri zahranici. Ve vsech srovnanich by socialismus zvitezil, i pocet nasilnych smrti ted je za rok vetsi nez byl za dobu CSSR dohromady. At zije socialismus; dal se vylepsit, nejvetsi sance byla v r. 1990 a co z toho kapitalisticke tazeni dokazalo: ZNICIT TUHLE ZEMI, ne ji vylepsit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problem jako vzdy ze do vlad za socialismu (vsude ) pronikli -jako vzdy a vsude - pejzatci a system znicili a zprofanovali Dalsi problem byli skalni idioti typuSS Himler and spol,cili Jakesovci a podobni volove kteri nedovolili ani male holicstvi ci sevce. proto vysledne byli lide na system nastvani neb nebyla pobidka a tudiz ani iniciativa stacilo jen kvakat debility vladnouci komunisticke partaje .Samozrejme je socialisticky system lepsi pro celou spolecnost ale to dnes zase nedovoli pejzata mafie zrzavcu kteri bohatnou tak ze se o tom normalnim lidem ani nezda ,A podivejte kam to vede vrazdy sexualni uchylmosti (namalovani odporni buzeranti s natrenou stareckou tlamou ,kteri vypadaji spise jako sasci a klauni ale zvracena hierarchie je chrani jako chranene ptactvo,_viz kdo to je Epstein Weinstein a desitky dalsich kteri jsou zvani k zoodpovednosti az se najde nekdo hodne odvazny a je zaluje .Ovsem diky shnilemu systemu tito parasite si najmou opet pejzate advokaty a s polu s pejzatymi soudci jim daji tresty jako asi rakoskou malemu diteti a normalni smrtelnik nepejzaty dostane 10 let + 40 .Soudnictvi zajimave obecne prave dnes dostal mladik ktery zabil na demonstarci silenych krav jednu zenu ,dozivoti a ted pozor ++ 490 let Muze tohle vyslovit normalni clovek?
   Problem je ten, ze oni preci nakradene nebudou vracet ,nebudou se delit s gojimy a remen budou utahovat jako za reichu kdy i za schvalovani byla poprava.Vyresi to opet lid jako vzdy ,al ejako vzdy se ceka na vudce ktery lid sjednoti .Dnes presne vidite jejich taktiku spolecnost rozbijet lzemi a vsim co je po ruce a za kazdou cenu Spolecnost se nesmi sjednotit to je pro ne smrtelne nebezpeci a proto: emigrace cikani zeleni pirati lidodemo pravovlevo cim vice partaji tim lepe pro ne vysledne a bulshit vseho druhu kterym manipuluji drobny lid ktery pro praci a shanenim penez na nastrcene dluhy nema cas na to aby myslel ,jen ho krmi teplousem Moravcem a dalsimi Jandy kterym tento hnuj presne vyhovuje Nazdar sokolove a procitnete, neb vam za chvili nezbudou ani oci pro plac

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.