Reklama

neděle 21. července 2019

Dvě promarněné příležitosti ČT

Jiří Jírovec
21. 7. 2019
ČT pozvala ministra průmyslu a místopředsedu vlády Karla Havlíčka k diskusi o úložištích jaderného odpadu a vývoji kolem těžby lithia. (Události a komentáře 17.7. 2019)


Jaderný odpad

Problém jaderného odpadu již dávno není technický, ale politický, protože jde o průnik nevzdělanosti veřejnosti a politiků.

Ministr Havlíček nedostal příležitost k tomu, aby obhajoval technické řešení. Modrátorem byl zatahován do tlachů o tak nějak lepším jednání s veřejností.

Jaderná energie je pole hnojené strachem, který se snadno šíří díky takměř absolutní neinformovanosti obyvatelstva. V nevzdělané společnosti - mluvím z kanadské zkušenosti - je těžké prosazovat vědu a obhajovat její výsledky.

Podnik Atomic Energy of Canada Ltd, ve kterém jsem pracoval (podotýkám, že v oblasti ochrany životního prostředí), měl výzkumné laboratoře, které se v roce 1987 jmenovaly Chalk River Nuclear Laboratories. O několik let později bylo adjektivum "jaderné" vynecháno, aby nepopuzovalo. Od jednoho z hloupých ministrů, kteří nás postupem času měli pod palcem, pak přišel zákaz vystupování v mediích bez souhlasu vedení společnosti.

Presidentství AECL se stalo trafikou, kterou postupně získal bývalý šéf kanadské výzvědné služby, investiční bankéř a president jakési dopravní společnosti z Britské Kolumbie. Trafikant si vrchnost, která mu dala takový šolich, nechce pohněvat a podle toho jeho práce vypadá.

Proti ukládání (storage) a likvidaci (disposal) jakéhokoli odpadu vládne obecný a tudíž snadno využitelný odpor vycházející z filosofie NIMB neboli Not In My Backyard. Tento přístup, v lidovější mluvě "dávejte si svoje sračky na svůj hnůj", v sobě zahrnuje prvky pseudodemokratického šílenství, které paralyzuje rozhodovací schopnost vlády.

A zase narážíme na nevzdělanost občanů. V AECL jsme na začátku devadesátých let dokončili projekt hlubinného uložení odpadu. Spočíval v trvalém uložení odpadu ve štolách vyražených v Kanadském štítu. Projekt byl předán k vyhodnocení panelu, který po 8 (slovy osmi) letech zkoumání a mnoha veřejných slyšeních, dospěl k tomuto závěru:

"Bezpečnost konceptu AECL byla dostatečně prokázána z technického hlediska, ale nikoli z hlediska společenského. Koncept AECL pro (hlubinné geologické) uložení odpadu nemá v současné podobě širokou podporu veřejnosti a (tím pádem) odpovídající míru přijatelnosti. Nemůže tedy být použit jako kanadské řešení pro likvidaci vyhořelého paliva. Bezpečnost je pouze jedním, byť klíčovým, kriteriem přijatelnosti (konceptu). Bezpečnost je nutno posuzovat ze dvou vzájemně se doplňujících hledisek společenského a technického."

Je to doklad pablbství kanadských politiků a nevzdělanosti občanů. Celá věc je o to absurdnější, že náš podnik tento projekt prodávat veřejnosti vlastně nesměl.

Počet lidí, kteří kdy zemřeli na smrt z ozáření, je v řádu stovek. (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_and_radiation_accidents_by_death_toll).

V USA při dopravních nehodách zahyne přes 30000 lidí za rok. (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_motor_vehicle_deaths_in_U.S._by_year) Zhruba stejný počet se za stejnou dobu postřílí. (http://www.vpc.org/regulating-the-gun-industry/gun-deaths-compared-to-motor-vehicle-deaths/

To je kupodivu "společensky přijatelné".

Lithium

Ministr Havlíček odpověděl na několik otázek týkajících se českého ložiska lithia. Lze předpokládat, že jako ekonom o této záležitosti ví přece jenom víc než o radioaktivním odpadu.

Problém lithia je zapeklitý, protože existuje možnost, že opravdu dojde k "loupeži století". Termín loupež je součástí politické rétoriky popisující konečný stav. Proces, který k nežádoucímu výsledku vede, nemá explicitního zloducha, ale hloupě formulované zákony a smlouvy.

Horní zákon totiž stanoví, že držitel povolení k průzkumu ložiska má přednost při udělení práva těžby a tím i vlastníkem dané suroviny. Podíl státu představuje určité procento z odhadnuté ceny.

Pokud jde o lithium, právo průzkumu podzemního ložiska získala firma Geomet. Tu založili čtyři Češi. Situace se zkomplikovala v okamžiku, kdy Geomet koupila australská společnost European Metal Holdings (EMH). To není "těžařská společnost" jak do omrzení papouškují některá media., ale několik podnikavců, kteří přišli na nápad nalákat investory na české lithium.

Jen pro zajímavost: Po vstupu EMH na burzu se jedním z největších akcionářů stala společnost, která vyrábí silniční svodidla.

EMH má v rukou zbraň zvanou smlouva o ochraně investic. Takovou smlouvu máme s různými státy, například i s USA. Protože ji sepisovali absolutní hlupáci, vztahovala se například i na spor Lauder vs. Železný o TV Nova. Česko "neochránilo" Lauderovu investici a zaplatilo 10 miliard korun za prohranou arbitráž.

Lithium představuje násobně větší hodnotu než nějaká TV a tak hrozí arbitráž katastrofálních rozměrů. Česká vláda hledá cestu, jak se z té šlamastiky dostat ven.

Jednou z teoretických možností je ovládnout EMH. Oznámení, že ČEZ půjčí EMH 2 milióny eur, údajně zvedlo cenu akcií o 20%. Nikdo neví, co se stane v okamžiku, kdy bude zřejmé, že se ČEZ pokusí EMH skutečně ovládnout.

Ministr Havlíček nemohl být příliš otevřený, protože jde o velké peníze. Moderátor se stejně na nic podstatného nezeptal.

23 komentářů :

 1. Jaderná energie je nebezpečná stačí například Černobyl a Fukušima když se něco zkazí. A jaderný odpad to samé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jasně to je bez diskuze. Ale domnívám se že úkolem naší doby je jadernou energii ovládnout tak byla rizika minimální, nikoliv ji zatracovat.

   Smazat
  2. O takových "vzdělancích" jako je 21:46 a o jejich "přínosu" k řešení technických problémů, se píše v článku.

   Smazat
  3. Miloslav Novotný Hele vy „vzdělanče" to jsou všeobecně známá FAKTA.

   Smazat
  4. Bylo nalezeno nejradioaktivnější místo na zeměkouli:

   https://cz.sputniknews.com/svet/2019071810367247-bylo-nalezeno-nejradioaktivnejsi-misto-na-zemekouli/

   Smazat
  5. Jo, taky automobilizmus je nebezpečný, automobily to same

   Smazat
  6. 22:37
   No faktem je zjevně vaše nevzdělanost.

   Smazat
  7. 21:46 "... například Černobyl a Fukušima (...). A jaderný odpad to samé." A cecky a necky taky to samé.

   Smazat
  8. Nebezpečné je i auto nebo kladivo v rukou teroristy. Přesto je nezakazujeme. Jaderná energie je jedinou cestou jak získat energie bez zničení životního prostředí.

   Smazat
  9. 1:14 6:27 Jasně páni inženýři tak jo vy máte „pravdu" a já mám klid.

   Smazat
  10. Toto Kdyby by se stala jaderná nehoda u nás tak si opravdu můžeme zpívat kde domov můj.

   Smazat
 2. V Rusku se snaží vyvinout uzavřený okruh zpracování vyhořeného jaderného paliva
  https://www.youtube.com/watch?v=iWt28pTjDUw
  https://www.youtube.com/watch?v=RJ8vnOHmYB0
  https://www.youtube.com/watch?v=f01MWU3AmbQ

  Pracuje se na řešení tohoto problému také ve VB a Francii. Ty videa jsou asi tři roky staré. Našel jsem náhodou před časem i video novější, ale nemohu jej najít znova.

  OdpovědětSmazat
 3. Nová republiko, kam zmizeli chazarští babišobijci? Korporátní fašista Umlaulauf a Koller, čekají na další sjezd dementů na Letné?

  OdpovědětSmazat
 4. Ja se teda divim, ze jsou jeste ti /divni/,co se jeste porad s udivem a divne , Divi.
  Televize, film , radio, noviny a nastenky /vsude/ , jsou a byly vzdy a predevsim NASTROJI VLADNI MOCI pomoci propagandy ve dne v noci a taky na ostrazitost a zadrzeni a odhaleni saboteru , diversantu..Nanejvys dulezite informace o idelologii Vlad a UV ,Ustrednich /vybornych/ Vyboru, Atd.
  To se lid musi vzdy a neprodlene dovedet a za kazdou cenu..I deti..Taky na zajisteni nevericich Psu /zvanych Infidels/, co jeste neveri Islamu !! A zaslouzi si co ? To nejhorsi...

  OdpovědětSmazat
 5. Ja bych taky nechtel uloziste "na dvorku". Ovsem ne proto, ze bych neveril, ze nelze postavit bezpecne. Ale proto, ze podobne stavby u nas v Kocourkove pritahuji slendrian a korupci.
  Pravdepodobny scenar: Pres protesty odborniku se vybere mene vhodna lokalita. Statni zakazku vysoutezi nejaka tyden stara spolecnost. Porazena firma napadne vyberove rizeni u soudu a bude se to resit minimalne 5 let. Pak kvuli chybam v priprave projektu budou (pravem) stavbu brzdit dalsich 5 let DUHA a spol. Az se to s nekolikaletym zpozdenim dostavi, tak bude cena o nekolik miliard vyssi. Za 10 let zacnou prusaky a za stamiliony to budou sanovat...

  OdpovědětSmazat
 6. https://beforeitsnews.com/v3/japan-earthquake/2019/2447499.html
  Jaderná katastrofa ve Fukušimě po 8 letech je možná chladnou zprávou, ale její 3 reaktory jsou stále horké a budou ještě horké po celá desetiletí a ještě déle, po dlouhou dobu, protože technologie, která zastaví fúzi roztaveného koriaru, není existuje, dosud nevynalezena. Dokonce i ti speciálně vyrobení drahý roboti to nedokážou zvládnout a po několika hodinách nebo několika dnech se rychle smaží.
  Proč žádný z těchto médií nikdy nezmínil 20 plus spaloven provozovaných v prefektuře Fukušima? Tyto spalovny spálily radioaktivní úlomky nahromaděné během dekontaminace půdy v uplynulých letech a chtěly snížit 16 milionů tun radioaktivního odpadu roztroušeného po celé prefektuře Fukušima, obvykle pokryté zelenou plachtou, aby vypadaly jako nové rýžové poličky z dálky. . Spalovny, které také rozdělují radioaktivní částice do ovzduší, do životního prostředí.

  OdpovědětSmazat
 7. MRKNETE NA NÁZOR TOHOTO BIBA Z NR ZNAČKA KR, PRAHOFÓB, 22. 7. 2019 14:41:16
  Anonymní 21. července 2019 20:50 Pro (19:06) Jste normální rasista. To jest hloupý a zaslepený, neinformovaný, ale namyšlený a agresívní. Sousta Romů poctivě pracuje, stačí se rozhlédnout během procházky městem. Nejde zdaleka jen o metaře a popeláře, ale třeba o stavební dělníky, silničáře, řidiče MHD. Pokud by bylo žití ze sociálních dávek takové terno, tak proč je nepraktikují "bílí"? Zákony o sociálním zabezpečení napsali a schválili "bílí muži", nikoli Romové. Tudíž pokud dochází k jejich zneužití, tak - jestliže trvá krátkodobě - je to věc pobírajících dávky, jestliže to ale trvá dlouhodobě, tak je to i věc zákonodárců, tj. "bílých mužů", protože nejsou s to případnou chybu napravit. Jinak před cca 10 lety sociologové zjistili, že tehdy mohlo být zneužíváno asi do 1,5 % z objemu vyplácených sociálních dávek, tj., že 98,5 % bylo vypláceno v souladu se zákonem. A též z toho vyplynulo, že jde o sumu v řádu pár miliard korun. Jste vskutku klasickou ukázkou frustrovaného českého pitomce neznalého věci, ale - s drzostí tomu odpovídající - hlásající své bludy a výmysly. Celá česká romská komunita, resp. ta její část, která protiprávně pobírá dávky, nespáchá zdejší společnosti takové škody jako každý jeden z velkých podnikatelských lumpů okrádající ČR daňovými úniky, přemrštěnými cenami veřejných zakázek či dotačními podvody.
  Reagovat

  Re: MRKNETE NA NÁZOR TOHOTO BIBA Z NR ZNAČKA KR, PRAHOFÓB, 22. 7. 2019 14:42:00
  Nevidíte stovky miliard Kč, o něž ČR přichází, a soustřeďujete se na částku o dva řády nižší, kterou si protiprávně přisvojí asi stonásobně větší skupina romských vykutálenců. Schody se mají zametat shora. Pokud nezameteme s bakaly, koženými, krejčíři apod., tak těžko můžeme mravně působit na gejzy, pišty, eržiky atd. A stejně tak je třeba intelektuálně a morálně působit na pitomce z řad "bílých mužů", ať již zákonodárců či internetových pisálků. KR
  Reagovat

  Re: Re: MRKNETE NA NÁZOR TOHOTO BIBA Z NR ZNAČKA KR, PRAHOFÓB, 22. 7. 2019 14:46:29
  Anonymní 22. července 2019 14:18 Pro tvrdy KaR 20:50 Tak vy jste odhodlán tvrďe zamésti s Bakalou, Koženym, Krejčířem ku mravní obrode cikorek v ČR? Kdy jste naposledy navštívil lékaře k tomu specializovaného. Proč nereagujete na mou odpoveď, jo vy metáte v Chanove po boku metařu, popelářu a řidiču MHD z řad zdejších Romu, vy jste marťan? Odpoveď žádná KLID ... >>>> https://uloz.to/live/!fswCZ5MZDnVi/dycky-duchcov-kdyz-brit-torak-v-cr-radi-vlade-cr-jizda-na-cerno-uz-musi-prestat-lyncovani-manzelskeho-paru-romy-dost-bylo-prazskych-parazitu-a-co-romea-cz-praha-ceka-na-dary-byt-to-obracene-15-na-2-dycky-most-mkv-avi-mp4 <<<<< Anonymní 22. července 2019 1:05 KR - Vy ste blbej, jak pulštok/punčtok/putštok/pučtok, vyberte si “svobodně sám“, jste přeci chytrý “bílí muž“?
  Reagovat

  OdpovědětSmazat
 8. To se to hospodáříčkuje, 10mld sem 80mld tam a smlouvy sepsané tak dokonale, že je nelze napadnout, navíc se zaplatí i zbytečné soudy. Zato problém 30ti kaček při návštěvě doktora byl nosný politický program. Nebojte se další miliardové prohry zaplatí kuřáci, dokud jsou.

  OdpovědětSmazat
 9. Jaderná energetika zatím na žádnou spásu nevypadá. Celosvětové zásoby surovin na výrobu jaderného paliva jsou odhadovány na 100 let, tj. méně než zásoby uhlí. Likvidace vyhořelého paliva se odhaduje na 30 000 let. Nejstarší lidské stavby, které přetrvaly v obstojném stavu, mají zatím zhruba 5000 let. Zdá se, že na jedno uložení se to nemusí povést, takže po několika tisících letech se budou naši potomci mořit s tím, jak efektivně sklad funguje, jakouže technologii jsme to použili, co vydrželo, co zdegradovalo... Malér je s tím, že nějaký odpad už vyprodukován je a zatím všude provozují jen dočasná úložiště a jejich dočasnost - a rizikovost - roste s tím, jak jsou tipy na trvalá úložiště odmítány. Aktuální výsledek rizikovosti jaderného odpadu je tak horší, než kdyby nějaké trvalé/dlouhodobé úložiště (byť z hlediska dlouhodobosti třeba problematické) už někde fungovalo.
  Veselo také bude v okamžiku, až degradaci podlehnou sudy s jaderným odpadem, které státy shazovaly do moře. Stálo by za to porovnat současné dopady fukušimské havárie na oceán s budoucími možnými následky těchto "divokých" skládek.
  Pokud chce stát provozovat jaderné elektrárny a úložiště, tak musí obyvatelům v okolí dát násobně vyšší odškodné, než jakou dnes dává almužnu obcím ČEZ. A musí do ceny elektřiny z JE započítat všechny tyto náklady (na provoz úložišť, na likvidaci JE, odstupné obyvatelům), byť cena z elektřiny z uhelných elektráren zatím také neobsahuje "vedlejší" ztráty na životním prostředí.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud umíte rusky, poslechněte si toto:
   V Rusku se snaží vyvinout uzavřený okruh zpracování vyhořeného jaderného paliva
   https://www.youtube.com/watch?v=iWt28pTjDUw
   https://www.youtube.com/watch?v=RJ8vnOHmYB0
   https://www.youtube.com/watch?v=f01MWU3AmbQ

   Pracuje se na řešení tohoto problému také ve VB a Francii.

   Jak se zdá KR, rusky neumíte, tak se do jaderné energetiky neserte. Běžte onanovat na čtvrt milionu chvilek na Letnou do Prahy.

   Ve Francii se vyrobí 85% elektřiny v jaderných elektrárnách.

   Smazat
  2. Na přelomu 70. a 80. let atomoví odborníci psali o tom, jak okolo roku 2000 už bude frčet elektřina z tokamaku. Píše se r. 2019...
   Zhruba v r. 1966/67 odborníci slibovali, že r. 1980 bude existovat lék proti rakovině. Píše se rok 2019...
   Přečtěte si třeba také životopis Roberta Kocha. A seznamte se s časovými plány výstavby a odhady nákladů většiny postavených i nyní rozestavěných jaderných elektráren.
   Kolik států a jak velkých na světě má takové procento elektřiny z jádra jako Francie?
   Kolik je na světě trvalých úložišť jaderného odpadu?
   Pokud někdo bájí o propojeném řetězci jaderného štěpení a jaderné fúze, jak vyhořelé palivo z jednoho procesu se stane palivem pro opačný proces, tak vynalezl perpetum mobile nebo by měl sdělit, kde se vezme energie na provoz tohoto cyklu.
   Jinak v Vaší reakce krom příslibu o zpracování vyhořelého paliva jsem se nedozvěděl nic o tom, co s jaderným odpadem v oceánech, proč nezaplatit obyvatelům v okolí JE a úložišť více či co s narovnáním cen energií z různých zdrojů započítáním známých dopadů, aby to nebylo jen dle výrobních nákladů a zisku producenta a zbytek - nápravu škod, zejména ekologických, zdravotních - nehradil stát.
   Zato Jste podlehl jakési své autosugesci o své jasnozřivosti a - ač se neznáme - blábolíte zde o mých jazykových schopnostech a politických názorech. Obojí scestně.
   To již ale tak bývá, že tam, kde není inteligence, informace a morálka, tak místo argumentů nastupují urážky. (Přiznávám, že i já občas zde ujedu a někoho označím za pitomce, hlupáka, hajzla - ale v vždy s patřičným odůvodněním srozumitelným přinejmenším dalším čtenářům, nikoli formou internetového odkazu.)
   KR

   Smazat
  3. KaRo pro 14:39 samé pindy, žádná doložená data, bída maskovaná jménem Roberta Kocha, klimatický fašisto!

   https://www.kosmas.cz › ... › světová
   Forty Acres - Bílý muž pod bičem otrokáře - Daniel Smith | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
   Co kdyby se v americké společnosti měla prosadit myšlenka, že překonat bolestný odkaz otroctví lze pouze jeho znovunastolením? Mladý afroamerický právník Martin Grey se seznámí s lidmi, kteří patří k...

   Smazat
  4. Pro (0_31(
   Samé pindy jsou od Vás, já jsme napsal fakta, můžete si je najít v tehdejších časopisech, včetně ČSAV, pokud víte, co ta zkratka znamenala. Údaje o procentech elektřiny z JE v jednotlivých státech světa a o neexistenci jakéhokoli trvalého úložiště jaderného odpadu na světě si lehko najdete v současných odborných i populárních médiích.
   Jste zaslepenec, oběť své hlouposti a zbabělosti, protože na fakta neodpovídáte fakty, ale mlčením, odbíháním, bláboly, urážkami a nemístnými odkazy.
   Mám dojem, že proto Vaše poznámka o sebeukájení - duševním - platí pro Vás, patrně na základě Vaší vlastní praxe.
   KR

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.