Reklama

středa 3. července 2019

Hra na rezoluce: Rusko i nadále v PACE nechtějí

Zasedání Rady Evropy
Dmitrij Kurganov
3.7.2019 CargradTv
„Sváteční“ idea
Odpůrci obnovení práv Ruské federace (RF) v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) i nadále demonstrují svoje rozhořčení nad touto skutečností. Maršálek horní komory polského parlamentu Stanislaw Korzcewski ve vysílání stanice Polskie Radio prohlásil, že sedm zemí, které na znamení protestu předčasně opustily jednání PACE ve Strassburgu kvůli úplnému návratu ruské delegace do této organizace, chce připravit společnou rezoluci odsuzující takové rozhodnutí PACE. Jím uvedené státy – Ukrajina, Gruzie, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Polsko a Slovensko. (To se později distancovalo a označilo vystoupení jednoho ze svých poslanců za jeho soukromou iniciativu – pozn.překl.)

Podle slov Korczewského se idea zrodila na oslavách 450 let podpisu Lublinské unie v polském městě Lublin. Politik poznamenal, že představitelé zúčastněných zemí vyjádřili přání připravit takovou rezoluci, aby podnítila ostatní země EU k připojení k ní. „My všichni jsme touto situací rozhořčeni“, řekl Korczewski, a dodal, že bylo dosaženo dohody o provedení samostatného setkání k práci na dokumentu.


Po 450 letech…

V roce 1569 byla v podobě svazku mezi Královským polským a Velkým knížectvím litevským vytvořena Rzeczpospolita – federace s polskou státní mocí. Cílem jejího vytvoření bylo zvýšení šancí na vítězství ve válce s Ruským carstvím. Rozpadla se prakticky v roce 1795 (po prohrané válce – pozn.překl.)a byla rozdělena mezi Rusko, Prusko a Rakousko.

Nyní organizovaný svérázný protiruský svazek sedmičce jeho států sotva přinese nějaké závažné dividendy. Každá z nich má svoje důvody k nelásce k naší zemi, ale dokonce ani jejich sumární váha v evropské politice už nepřekračuje ruský, nemluvě už o vlivu jednotlivě.


Vztahy se mění, ale k „lásce“ mají daleko

Právě Ukrajina v posledních několika letech úspěšně prosazovala rezoluce proti Moskvě, nicméně formální souhlas s pozicí Kyjeva kolem Krymu a dalších otázek nestačil vedoucím zemím Evropy, aby odmítly dialog s Ruskem. Hlava „nezaležné“ Vladimír Zielenskij prohlásil, že se pokoušel přesvědčit Angelu Merkelovou a Emmanuela Macrona o tom, že Moskva musí nejdřív splnit zásadní podmínky stanovené PACE předtím, než budou obnovena práva její delegace. Nicméně Francie ani Německo tyto argumenty nevyslyšely.

Ukrajinský politolog Michail Pogrebinskij vůbec považuje rozhodnutí PACE o Rusku „za největší porážku“ kyjevské diplomacie za posledních pět let. A to tím spíš, že těch, kdo hlasovali proti obnově práv ruské delegace bylo dvakrát méně než těch, kteří podpořili rezoluci k této otázce. Podle expertova názoru zazněl signál ke změně vztahů „mezi Ruskem a Starou Evropou“, nicméně to vůbec neznamená, že si Rusko najednou zamilovali. S návratem jeho delegace do PACE se evropským parlamentářům naskytne nová možnost předložit Rusku svoje výhrady.


„Udělají kravál a vrátí se“

Protivníci Ruska v PACE nechápou, jak je možné prodlužovat sankce proti Kremlu a přitom s ním vést dialog. Estonští konzervativci jsou například přesvědčeni, že právě „vedoucí země Evropy“ přitlačily ostatní k podpoře obnovení práv ruské delegace ve shromáždění. V prohlášení Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE) se navrhuje odvolat delegaci země z PACE, protože „organizace ztratila svoji morální autoritu“. Podle mínění Pobalťanů tedy nejspíš autorita bez antiruské hysterie být nemůže.

Přitom dokonce uvnitř oné sedmičky není vše tak jednoznačné. Do této „protiruské unie“ Slovensko spadlo kvůli jednomu poslanci, zatímco zbytek delegace zaujal stanovisko přesně opačné a jednání svého kolegy odsoudil. Navíc se i Poláci rozdělili přibližně napůl, a jen část delegace zuřivě vystupuje proti Rusku.

„Je to pokus o veselý výraz při špatné hře, protože je to hra viditelně špatná. Tato demarše na práci PACE nic nezmění, a tyto země se po kraválu jistě do shromáždění vrátí. Pokud ne do tohoto, pak do příštího jistě“, zdůraznil předseda výboru Rady Federace (horní sněmovna ruského parlamentu – pozn.překl.) Konstantin Kosačov v interview agentuře NSN. Senátor poznamenal, že cílem účastníků protiruské demarše v PACE – je co nejvíce démonizovat Rusko a oddělit je od zbytku Evropy.


Ukrajina má k reálné politice daleko

Senátor Alexej Puškov (známý televizní komentátor – pozn.překl.) plánované přijetí rezoluce (protiruské unie) zesměšnil. Podle jeho názoru země této „unie“ nijak nedokáží přežít bolestivou porážku. „Ať si hrají na návrhy rezolucí. Reálná politika se nedělá ve Varšavě ani v Kyjevě“, napsal politik na svém twitteru“. Předtím Puškov poznamenal, že ukrajinské ministerstvo zahraničí se dopustilo chyby, když čekalo, že Evropané budou stále podporovat „pološílenou diplomacii“ Kyjeva. Proto by si ukrajinská vláda měla přiznat skutečný stav věcí a vyměnit šéfa diplomacie Klimkina, nad kterým se, mimochodem, začínají stahovat mračna a jeho odvolání je jen otázkou času.

Očekávat prudké oteplení ve vztazích s Evropou samozřejmě nelze. Na Západě jen pochopili, že pouhými sankcemi a výčitkami na dresu Moskvy nic neřeší, a je tedy na čase přejít k dialogu, mj. i ve formátu PACE. Kam to dál povede, je těžko říci, ale při takovém vývoji událostí jsou šance na normalizaci vztahů podstatně vyšší než při diplomatické izolaci Ruska, na které trvají Ukrajina, Polsko a jejich přívrženci.

Zdroj: Cargrad TV
Překlad: st.hroch 19070130 komentářů :

 1. No jo proti Ruský šváby dělají problémy moc se jim hodí americké protiruské štvaní.

  OdpovědětSmazat
 2. PACE je pouze drahy diskuzni krouzek.
  Nechapu, proc se tam Rusko cpe. Zadarmo drahe.
  Vysoke poplatky, at evropane tam sedeji sami. Rychle pryc, Putine, neblbni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kolik hlupáků neustále opakují buržoazní lži NATOvských pomatenců o tom, jak Stalin spolu s Hitlerem začali II. světovou napadením Polska ! Jaksi jim uniklo, že "Smlouvu o přátelství a spolupráci" uzavřela reakční vláda Polska s Hitlerem už v roce 1934 a která byla namířena proti SSSR a ČSR ! Mnichovem totiž ve skutečnosti válka začala a Stalin v Mnichově nebyl !! Dnes stejná garnitura polských bláznů se opět paktuje s Hitlerem dneška, to je s vládou USA !!

   Smazat
  2. Přesně tak, proč by mělo Rusko diskutovat na nepřátelském území a o čem? Ať pohrobkové nácků jezdí do Moskvy.

   Smazat
  3. Pořád nechápu proč Polákům Rusové přifařili tak značný kus Německa. To území Polákům nikdy nepatřilo, proč jim ho dali? To není obdoba takzvaných Sudet, bylo to čistě německé území, Němci by měli toto území nárokovat zpět. Poláci sežrali kde co, stejné je to se Slezskem, které bylo součást Českého království od 11 století. Po 1.světové válce nás Francie donutila jim Slezsko předáno i když nikdy Polákům nepatřilo!

   Smazat
  4. 17:19

   Poláci ovládali celé Rusko ohněm a mečem, včetně Moskvy. Ať toto území vrátí Rusko zpět.

   Smazat
 3. Vzdyt to tech "Sedum statecnych" mohlo vyresit jednoduse. Stacilo, aby se zavazali, ze castku kterou platilo Rusko uhradi oni. Pak mohli Rusko dal vesele bojkotovat za podpory vsech ostatnich vyzirku, kteri se bali o sva bezpracna korytka.

  OdpovědětSmazat
 4. Čím menší pes tím větší rámus. Jak jinak se mohou zviditelňovat. Kdyby jsme uplatnily na Poláky ČSN tak jak platily za komoušů tak mají pořádný problém. Polák se jednou rukou modlí a druhou krade. Je to po Okrajině druhý nejzamořenější stát chazary.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jako ty socky na Letné. Těch tam byl dav... ale tady jich je do sedmi; jistých sedm. Ale ne sedm statečných, je to sedm ufňukaných řvounků pokřikujících zpod sukně máti EU a zpoza klacku strejdy Samuela. Z krytu je holt "geroj každej malej slabinger".

   Smazat
 5. Aeroflotu bylo zakázáno létat do Prahy, protože Rusové našim aerolinkám nedali lepší nabídku za přelet Sibiře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přelétat nebo oblétat RF je větší rozdíl, než totéž přes/ob ČR...

   Smazat
  2. Na začátku byla zvýšená poptávka letů Rusů do Česka, kterou chtěly realizovat české aerolinky a Rusko s tom nesouhlasilo.

   Smazat
 6. Uvedené státy nechtějí Rusko v PACE, jinými slovy USA nechce, aby tam bylo Rusko. Uvedené státy, jako Polsko, Litva, Lotyšsko a další nejsou samostatné státy, jen na oko tak vypadají, ale řízené jsou přes Americké velvyslanectví. Ale konec konců se divím, proč Rusko se do PACE tlačí. Stojí ho to nemalé peníze a ještě se musí handrkovat s nímandy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:42
   Taky to nechápu . Rusové přece před časem prohlásili , že pokud nastane sebe menší problém s jejich návratem do toho spolku PACE tak se tam nevrátí .A proč by tam na sebe měli nechat štěkat ty uřvané slouhy USA , nechat si okopávat kotníky od šílených zdegenerovaných západních politiků a ještě jim za to platit velké peníze ? Je jim to zapotřebí ?

   Smazat
 7. Náš Ayahuasca sa opäť vyznamenal.

  OdpovědětSmazat
 8. nezohnal maryšku - a tak mu švihlo, rátal s pomocou a nič!

  OdpovědětSmazat
 9. Půlka bývalého SSSR a Polsko ... Poláci jsou v "dobré" společnosti...

  OdpovědětSmazat
 10. Všechny mezinárodní spolky jsou pouhé žvanírny o problémech všeho druhu a nikdy nic řádně nevyřeší.Zvláště pak pokud to nevyhovuje četníkům z USA-TI MAJÍ SVÁ PRAVIDLA a podle se ostatní státy musí řídit.Pokud ne nastoupí sankce atd.

  OdpovědětSmazat
 11. To 10:15 Mýlíte se. Válka začla 17.září 1938. Anglie a Francie se v Mnichově postavily za agresora -Německo. Polsko agrasora podpořilo ultimatem Československu s pohrůžkou vojenským napadením při beodstoupení části našeho území Polsku.
  Na přímý dotaz britského ministerstva zahraničí sdělila československá vláda britskému, sovětskému, americkému a čínskému velvyslanci oficiální nótou z 28. února 1944, že Československo je ve válečném stavu s Německem od 17. září 1938, tedy ode dne, kdy byl vytvořen Sudetoněmecký dobrovolnický sbor.
  Akty agrese Německa proti Československu začaly útoky v Německu organizovaného a Německem řízeného dobrovolnického sboru proti československým občanům a objektům, nacházejícím se na území ČSR.
  Československo je i signatářem Deklarace spojených národů, přijaté dne 1. ledna 1942 ve Washingtonu. Státy, které se označily jako Spojené národy, byly ve válečném stavu s Německem. Na základě existence válečného stavu byly v roce 1945 uznány reparační nároky Československa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nález sp. zn. II. ÚS 307/97 ze dne 18. 5. 1999 (N 75/14 SbNU 129)
   Stran interpretace "kdy země vede válku" Ústavní soud vychází z již v roce 1933 vypracované definice agrese Společností národů, která byla převzata do londýnské Úmluvy o agresi (Convenition de definition de l agression), uzavřené dne 4. 7. 1933 Československem, dle které není třeba válku vyhlašovat (čl. II bod 2) a dle které je třeba za útočníka považovat ten stát, který první poskytne podporu ozbrojeným tlupám, jež se utvoří na jeho území a jež vpadnou na území druhého státu (čl. II bod 5). V souladu s notou londýnské vlády ze dne 22. 2. 1944, navazující na prohlášení prezidenta republiky ze dne 16. 12. 1941, dle § 64 odst. 1 bod 3 tehdejší Ústavy a v souladu s citovaným čl. II bod 5 má Ústavní soud za to, že dnem, kdy nastal stav války, a to s Německem, je den 17. 9. 1938, neboť tento den na pokyn Hitlera došlo k utvoření "Sudetoněmeckého svobodného sboru" (Freikorps) z uprchnuvších vůdců Henlainovy strany a několik málo hodin poté už tito vpadali na československé území ozbrojeni německými zbraněmi. Posledním dnem tohoto období bylo datum 7. 5. 1957, kdy Československo ukončilo válečný stav s Japonskem.

   Smazat
  2. 30.9.1938: Polská vláda poslala čsl. vládě ultimatum.V ultimatu polská vláda požadovala na Československu odstoupení Těšínska.

   Smazat
  3. Československá vláda a prezident Beneš Mnichovskou dohodu přijali 30. září 1938, neboť se domnívali, že Československo bez západních spojenců nemůže německé přesile čelit, a to za situace, kdy ultimativní požadavky předložilo i sousední Polsko a se svými územními nároky se hlásilo Maďarsko. Zejména Beneš také nechtěl z Československa učinit záminku k rozpoutání války, jejímž viníkem by po Mnichovu v očích Západu bylo Československo. (Jan Kuklík ˂http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/27070-mezinarodni-souvislosti-mnichova˃ 28.9.2018)

   Smazat
  4. 1.10.1938: Na svém zasedání ráno 1. října 1938 vláda projednávala nové polské ultimátum k odstoupení území Těšínska, Fryštátska a Bohumínska.

   O odstoupení těchto území pro zabezpečení polské neutrality v případě konfliktu s Německem vláda jednala již 29. září 1938 a byla ochotna s Polskem vyjednávat o formách tohoto odstoupení. 30. září 1938 bylo Polsko informováno o československé ochotě k jednání - odstoupení by proběhlo za účasti mezinárodní komise s anglickou a francouzskou garancí do 1. prosince 1938.

   Po mnichovské konferenci ale Polsko vycítilo šanci rychle urvat kus území oslabeného souseda a v noci na 1. října 1938 polský ministr zahraničí Beck předložil nové ultimátum. Požadoval v něm urychlené vydání území do 24 hodin.

   Ministr zahraničních věcí Krofta s tímto vývojem seznámil vládu a polský postup označil za „daleko ostřejší než byl postup německý“.

   Vláda došla k závěru, že vzhledem k nemožnosti vojenského konfliktu s Polskem je nutné Beckovo ultimátum přijmout.

   Schůze vlády pak pokračovala v 11 hodin na Pražském hradě za účasti prezidenta Beneše, který vládu informoval, že ke stejnému závěru došli i zástupci politických stran.

   https://www.fronta.cz/dokument/zaznam-jednani-cs-vlady-1-rijna-1938-prijeti-polskeho-ultimata

   Smazat
  5. 28. září Prohlášení ministra zahraničí Polské republiky Becka. Při odjezdu ze Ženevy ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“(1)

   Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody, oslabení pozice Francie ve střední Evropě a přiblížila svět válce. Osud Československa, na kterém polský ministr zahraničí Józef Beck tak usilovně pracoval, se stal osudem Polska. (2)
   (1)TABUIS, Genevieve. Vingt ans de suspense diplomatique. Paris: [s.n.], 1958. 411 s.
   (2)MEYSZROWICZ, J. Czas przesly dokonany. Krakov: [s.n.], 1984. S. 216.

   Smazat
  6. Na začátku r. 1938 vzniká v Těšínské oblasti Československa „Svaz Poláků“, organizovaný podle vzoru fašistické Sudetoněmecké strany K. Henleina. vzniká v Těšínské oblasti Československa „Svaz Poláků“, organizovaný podle vzoru fašistické Sudetoněmecké strany K. Henleina. 21. září polská vláda vznáší teritoriální požadavky, které Hitler začleňuje do svého Godesberského memoranda. A 2. listopadu 1938 vstupuje polská armáda do Těšínska.
   Mezitím J. Beck, již v předvečer Mnichova, když vydával pokyny svému vyslanci v Berlíně pro nastávající rozhovor s Hitlerem, mu zaslal příkaz, ve kterém konkrétně uvedl: „1. Vláda Polské republiky konstatuje, že díky svému postoji paralyzovala možnost intervence sovětů v české otázce, což má dalekosáhlý dopad…; 2. Polsko považuje vměšování sovětů do evropských záležitostí za nepřípustné…; 4. Během minulého roku polská vláda čtyřikrát odmítla návrh na připojení se k mezinárodní intervenci na obranu Československa. 5. Bezprostřední nároky Polska v dané otázce se omezují na oblast těšínského Slezska.“ (1)
   Polský vyslanec v Německu J. Lipski, rovněž nepochybující o velkém Polsku, Beckovi oznámil: „Z vyjádření Göringa je zřejmé, že postoj polské vlády sdílí na 100%... Náš krok charakterizoval jako „mimořádně odvážnou akci, provedenou ve skvělém stylu“… Ribbentrop mne sdělil, že kancléř (Hitler) politiku Polska vysoce ocenil.“ (2)
   Za sebe J. Ribbentrop sdělil: „Zeptal jsem se Becka, jestli se nezřekli ctižádostivých snah maršála Pilsuckého, tedy nároků na Ukrajinu. Načež se usmál a odpověděl mi, že již byli v samotném Kyjevu a že tyto snahy jsou bezpochyby živé i dnes.“ (3) Když Ribbentrop zakrátko přijel do Varšavy, byl Beck ještě otevřenější: „Pan Beck neskrýval, že Polsko si nárokuje sovětskou Ukrajinu a přístup k Černému moři.“ (4)
   „Rozdělení Ruska tvoří základ polské politiky na východě, proto se náš možný postoj musí omezit na následující formulaci. Polsko nesmí být v tento pozoruhodný historický okamžik pasivním. Úkol spočívá v tom, aby se včas připravilo dobře jak fyzicky, tak duševně. Hlavním cílem je oslabení a rozdrcení Ruska.“ (5)
   1) Dopis polského ministra zahraničí J. Becka vyslanci Polska v Německu J. Lipskimu. 19. září 1938. Dokumenty a materiály o předvečeru druhé světové války, 1937-1939, str. 173-174.
   2) Dopis polského vyslance v Německu J. Lipskiho polskému ministru zahraničí J. Beckovi. 1. října 1938. „Krizový rok 1938-1939“.
   3) Ministerstvo zahraničí SSSR, Krizový rok 1938-1939. Dokumenty a materiály.
   4) Ze zápisu rozhovoru německého ministra zahraničí J. Ribbentropa s polským ministrem zahraničí J. Beckem. 6. ledna 1939. „Krizový rok 1938-1939“, str. 175-176.
   5) Z dziejow stosunkow polsko-radzieckich. Studia i materialy. T.III. Warszawa, 1968. Str. 262, 287.

   http://www.zvedavec.org/komentare/2011/09/4599-o-spoluautorech-druhe-svetove-valky.htm

   Smazat
 12. V současné době přestaly platit jakékoliv dohovory, ať už byly uzavřené v Jaltě, Helsinkách či kdekoli jinde. S nástupem Donalda Trumpa začalo platit jediné pravidlo - právo silnějšího. Nechápu Rusko, které se cpe do nějakých "žvaníren", které nikdy nic podstatného nevyřešily a ve své podstatě slouží pouze jako organizace k pomlouvání Ruska.

  OdpovědětSmazat
 13. V době, kdy Hitler odtrhával z Československa Sudety, naši severní slovanští bratři odtrhli z Československa oblast Těšínska. Naši polští bratři se chovali vůči nám stejně jako Hitler. Dnes můžeme pouze konstatovat, že se nezměnili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naši severní bratři v té samé době odtrhli našim východním bratrům kus Spiše a kus Oravska!

   Smazat
  2. Je Putin vypatlenej ze tam za nima lez ?

   Smazat
 14. Prolistujte si Dějepis svých dětí, co se naučí o minulém století !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.