Reklama

středa 24. července 2019

"Je považováno za historického ochránce": proč se v České republice obávají vlivu Ruska na západní Balkán


Oxana Solomatinová, Polina Poletajevová, Alexandra Seluková, Julie Gurejevová
24. 7. 2019    russian
Pražský institut bezpečnostních studií předložil zprávu o způsobech evropské integrace západního Balkánu. Dokument, s nímž se agentura RT seznámila, byl vyhotoven s přispěním americké Národní nadace pro podporu demokracie (NED), jejíž aktivity jsou v Ruské federaci považovány za nežádoucí. Autoři v něm poukazují na to, že Brusel musí v regionu získávat reputaci, protože tam jsou silné pozice ostatních hráčů, zejména Ruska a Turecka. Je uvedeno, že obyvatelstvo západního Balkánu často vnímá Moskvu a Ankaru jako "historické ochránce". Podle názoru expertů jsou problémy evropské integrace regionu spojeny především s krizí v EU. Navíc, jak se analytici domnívají, západní Balkán nyní navazuje účinnou spolupráci s různými státy, konkrétně s Ruskou federací a Tureckem.

Pražský institut bezpečnostních studií zveřejnil zprávu, která obsahuje řadu doporučení pro EU v oblasti urychlení procesu evropské integrace západního Balkánu. Studie byla zpracována v rámci projektu "Západní Balkán na rozcestí: analýza činnosti při ovlivňování nedemokratickými vnějšími silami" za součinnosti americké Národní nadace pro demokracii (NED).

Poznamenejme, že západním Balkánem se v Evropské unii rozumí Albánie, Srbsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina a Kosovo.

Podle autorů dokumentu by tedy nové složení Evropské komise mělo soustředit pozornost na informační sféru a investovat "do propagace image" Evropské unie.

"Evropská unie musí zapojit mechanismy financování a nástroje pro zvyšování potenciálu na podporu výzkumu a nezávislé žurnalistiky a přispívat šíření informací o vnějších vlivech, jejich příčinách a důsledcích", je uvedeno ve zprávě, s níž se RT seznámila.

Poznamenejme, že na začátku července se EU dohodla na kandidaturách nových vedoucích klíčových evropských orgánů, které musí být aktualizovány po květnových volbách do Evropského parlamentu. 16. července byla schválena bývalá ministryně obrany Německa Ursula von der Leyenová na post hlavy Evropské komise. Od 1. listopadu v této funkci nahradí Jean-Claude Junckera.

Za neméně důležitou je v pražském výzkumném ústavu považována "součinnost se subjekty občanské společnosti" a "formování demokratického prostředí" pro zvýšení odpovědnosti místních vůdců.

Současně, jak se autor dokumentu domnívá, je nutné omezit možnosti místních vůdců "k využívání vztahů s nezápadními zeměmi k osobnímu prospěchu a upevnění jejich vlastní moci".

Dříve ministr zahraničí RF Sergej Lavrov vyjádřil obavy, že se Západ snaží přeměnit Balkán na odrazový můstek pro boj proti Rusku, jak to probíhalo na Ukrajině před událostmi roku 2014.

"Vzniká dojem, že Západ se z lekce ukrajinské tragédie nepoučil". Dnes se podnikají naléhavé pokusy přeměnit Balkán v další předmostí proti Rusku. Od zemí tohoto regionu se důrazně požaduje, aby se rozhodly: buď s Moskvou, nebo s Washingtonem a Bruselem", zdůraznil Lavrov.

"Brání prozápadní orientaci"

Evropští badatelé mezitím tvrdí, že Rusko, Turecko, Čína a země Perského zálivu brzdí prozápadní orientaci Balkánu pomocí ekonomických, politických, kulturních a náboženských pák vlivu.

Ruská strana však opakovaně uváděla, že respektuje postoje balkánských států. Ruský prezident Vladimír Putin také poznamenal, že vstup Srbska do Evropské unie nijak neovlivní spolupráci mezi těmito dvěma zeměmi.

"Respektujeme srbským vedením zvolený kurz na vstup do EU. Na rozdíl od západních partnerů se nesnažíme postavit Bělehrad před umělou volbu - buď jste s Ruskem, nebo s Evropskou unií", konstatoval ruský vůdce.

Zástupce ředitele Institutu strategických studií a prognóz univerzity RUDN Nikita Daňuk v rozhovoru s RT uvedl, že postoj Ruské federace k zemím Balkánského poloostrova je založen na "silných historických a kulturních vazbách".

"Historická paměť, příbuzné a kulturní složky poskytují potenciál pro udržení dobrých vztahů a zapojování západního Balkánu do různých ekonomických a geopolitických projektů", domnívá se expert.

Specialisté Pražského institutu bezpečnostních studií ve zprávě rovněž upozorňují na pozitivní obraz nezápadních hráčů v balkánském regionu, jako jsou Rusko a Turecko, u místního obyvatelstva. Podle dokumentu však žádná země nenabízí zemím západního Balkánu reálnou alternativu "evropské cestě" rozvoje.

"Nehledě na skutečnost, že největším donorem pomoci při rozvoji a největším investorem a obchodním partnerem zemí západního Balkánu je Evropská unie ... mnozí na Balkáně si myslí, že tuto úlohu pro jejich země plní Rusko nebo Turecko, a z důvodu kulturní a náboženské příbuznosti ... považují tu či onu zemi za svou historickou ochránkyni", tvrdí dokument.

Vedoucí Mezinárodního institutu nejnovějších států politolog Alexej Martynov v rozhovoru s RT poznamenal, že v poslední době se v analytických materiálech stále častěji objevuje "balkánský akcent".

"Stále častěji se setkáváme s tímto "balkánským akcentem", který samozřejmě nemůže neznepokojovat, protože, jak si pamatujeme, historicky je právě Balkán pro Evropu sud s prachem. A na Balkáně začal nejeden kontinentální konflikt", poznamenal Martynov.

Budoucnost Balkánského poloostrova

Specialisté Pražského institutu bezpečnostních studií také uvádějí tři nejpravděpodobnější směry budoucího rozvoje regionu.

Podle prvního scénáře jsou země západního Balkánu a EU zaměřeny na integraci a všechny státy budou mít skutečné vyhlídky na vstup do unie. Přičemž "možná újma působením vnějších aktérů" je do značné míry omezená.

Na druhé straně autoři poznamenávají, že evropská integrace západního Balkánu může pokračovat stejným tempem s "omezeným úspěchem". Je poznamenáno, že pokrok se někdy zpomaluje a poté znovu pokračuje, přičemž ostatní hráči v regionu zvyšují svůj vliv.

Nakonec evropští analytici připouštějí, že balkánské státy mohou proces evropské integrace zcela zmrazit.Třetí scénář je ve zprávě popsán takto: "Pohyb zemí západního Balkánu evropskou cestou neustal, ale ve skutečnosti se přerušil, dominantní úlohu EU v tomto regionu výrazně podkopává rostoucí vliv Ruska, Číny a Turecka".

Experti, s nimiž byl proveden rozhovor s RT, se však shodují v názoru, že v současné době se samotná Evropská unie nachází ve stavu systémové krize a není s to přijímat nové členy.

Alexej Martynov v rozhovoru s RT vyjádřil pochybnosti ohledně evropské integrace balkánských států.

"K žádné evropské integraci nedojde, zvláště nyní, kdy Evropská unie praská ve švech a nejenže není s to přijímat nové členy, ale ani udržet ty staré. Takové vyhlídky jsou samozřejmě ještě spornější", je přesvědčen politolog.

Nikita Daňuk zase poznamenal, že za těchto podmínek mohou Rusko, Turecko a Čína nabídnout balkánským zemím oboustranně výhodnou spolupráci.

"V podmínkách absence jakéhokoli způsobu rozvoje mohou tyto země (Rusko, Turecko a Čína, pozn. RT ) právě nabízet dosti efektivní cesty". Je to energetická spolupráce, součinnost v oblasti technické spolupráce, jsou to, samozřejmě, kulturní a humanitární projekty. Vše zde proto závisí na EU, na její připravenosti zapojit tyto státy (západního Balkánu, pozn. RT) co nejdříve nejprve do sféry svého informačního vlivu, a poté je již učinit součástí NATO a EU", uzavřel Daňuk.

Analytici Pražského institutu bezpečnostních studií nevydávají poprvé materiál, který hovoří o údajných pokusech Ruska ovlivňovat západní Balkán. V únoru analytici tvrdili, že Moskva údajně podporuje extremistické a radikální skupiny v regionu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

19 komentářů :

 1. Ať se jde eu s celou integrací bodnout žádný německo- francouzký protektorát nechceme. A Slovanské státy Balkánu určitě taky ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aký Francouzsko-nemecký protektorát? Kto z vás sa učí Nemecky, alebo Francúzsky: veď vxy všetci bľabocete hatlaninou asvojích anglosionistických "osloboditeľov" a mocipánov! Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  2. Z8pad je vynikající - dává Západnímu Balkánu co je třeba - drogy, kriminalitu, nezaměstnannost, ruinování hospodářství. Bravó ! Západní Balkán jistě nestojí o rovnoprávnost zemí v EU, potřebuje svoji závislost a nesuverenitu. Již se k nám , kluci , blíží !

   Smazat
  3. POKUD se snad Srbové rozhodnou
   vstoupit do EUprotektorátu, bude se o jejich politice
   rozhodovat v Bruselu a Berlíně.
   A to si jistě dobře rozmyslí...

   Z hrdého státu, který je si vědom svých tradicí
   a historie, se stane stejně ušlápnutá země,
   jako z kdysi hrdého Řecka.
   Průmysl a zemědělství zlikvidují zahraniční koncerny,napřed kvótami, pak s pomocí domácích
   kolaborantů prodají vše, co má nějakou cenu,
   tradice, netradice...
   Srbští eurohujeři by měli pořádat zájezdy, např.
   do ČR, tady se mohou přesvědčit o tom,jaké destruktivní následky má např.společná zemědělská politika, brambory dražší než banány, rajčata luxus... ap.
   HNUS !

   Ve vysmívaném Rusku stojí t.č. kg brambor v přepočtu
   "ohromujících" 7,- až 15 ,- Kč /kg.
   A nejsou to nějaké sra.ky, vyhnané chémií, jako dovozy z Francie a Holandska...
   ČR, bývalá bramborářská velmoc, před vstupem do EUprotektorátu naprosto soběstačná v této tehdy plodině chudých, DNES v realitě kupována po kusech...

   Srbové, Vaše budoucnost je ve spojenectví s Ruskem,
   nikoliv s EU !   Smazat
  4. 13:16, obávám se, že s Ruskem ne, je to vidět i na zbrojních kontraktech. Srbové nakupují u Francie, Číny, Íránu, Brazílie, ale ne v Rusku. To spíš ta Čína, bohužel. Obchodní vazba na Čínu z pozice velmi slabé země je potenciálně smrtící, to je úplně něco jiného než Západ. S Ruskem Srbsko moc nespolupracuje a v poslední době je otázkou i dodávka plynu kvůli Ukrajině, jelikož Družba zjevně dožívá. Zde může přijít v úvahu plynovody z Turecka, především kaspická trasa Meridián. To opět není Rusko.

   V Srbsku je velmi silná eurointegrační lobby, i velké množství různých liberálních stran a spolků. Jim fandí Srbové žijící a pracující za hranicemi na Západě, včetně naší země, kde získají tzv. evropské vidění světa. Včetně krajně rusofobního a dokonce i srbofobního. Mnozí z nich například podporují muslimizaci země a dokonce i příchod migrantů. Osobně jsem byl několikrát svědkem rozhovoru s podobně zblbnutými jedinci a nestačil se divit.

   Kdeže, včerejší Srbsko je už dávno pryč a to dnešní se podobá spíš chudšímu Rumunsku, jen je čistější a méně kýčovité. Alespoň podle lidí, které jsou potkal tady a občas podle zpráv ze srbského tisku.

   Smazat
 2. tady se bojí Ruska jenom icikové

  OdpovědětSmazat
 3. Děti, řízky nebudou. Muslimům to vadí, padlo v Německu. A mělo to dohru:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Deti-rizky-nebudou-Muslimum-to-vadi-padlo-v-Nemecku-A-melo-to-dohru-590087

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani to neni pravda. kdyz sledujete kolem sebe , tak napr. V televizi se vari ty multikulturni jidla s propagandou jak je kazdej muslim chudej a nema co zrat,ale ve skutecnosti prumernej muslim chlasta pivo a jeste vic Whisky nejvic ,zere /fast a junk food/ s celou rodinou v Mc Donaldu a pak jeste beha do kasina aby vozebracil rodinu a pribuzenstvo..To si porizuje hlavne z ciziho kdyz jim penize od vlad tecou do kapes..
   Mimo to jeste mnozi navstevuji Charity /pro stare, invalidy, zeny s detmi atd./ sebere tam co muze a odjede do dalsi Charity a s plnejma rancema domu..Pritom jeste pouziva telefon za bratru 2000 tisice, ten nejlepsi..A vola si s pribuznejma na celym svete...
   Musi mit vsecko nejdrazsi , kecky 0d 300 dolaru, zlatej retez na krku a k holici chodi na modni strih zapadni aspon jednou tejdne..Do restauraci chodi furt a zadny maso si nevodpusti..Naopak.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Magor a hulvát P. Radosta má ve své nenávistné ironii a poťouchlých urážkách v jádru věci svatou pravdu. Přesně tak, jak píše, tomu je a ne jinak. Budoucnost nás, jako západních Slovanů, opravdu tkví v narovnání našich vztahů se slovanským Ruskem, Srbskem, Ukrajinou ... v obnovení mírové a vzájemně přínosné a výhodné spolupráce všech zemí střední a východní Evropy mezi sebou a s Ruskem, a to bez protektorátně koloniálního diktátu a poručníkování kolabujících, úchylných a impotentních západních parazitů. Jinými slovy, naše budoucnost tkví ve spolupráci s Ruskem, nikoliv v zadku úpadkového západu.

   Smazat
  2. Že už ti není trapně, cype. Ty tvoje hovadiny nestojí ani za psí štěk.

   Smazat
  3. Radostovy žvásty nestojí ani za psí hovno.

   Smazat
 5. Z podnikání jsem se naučil,že i dva do spolku je špatné.EU,NATO se také brzo rozpadnou.V usa to už běží.
  https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/

  OdpovědětSmazat
 6. My se v ČR bojíme, tak jak nám řeknou. Má to své výhody, kdyby něco, tak za nic nemůžeme. To dělaj špatní kamarádi.

  OdpovědětSmazat
 7. To jsou hrozné kecy. Nepsal to nějaký ruský rozvědčík?
  Fakt hnus.
  Standa Kolařík | politicon.eu

  OdpovědětSmazat
 8. Minulý týden došlo k velkému vítězství lidstva, když chazarská mafie přišla o všechny tři střediska západní moci – Washington D.C., Londýn a Řím, uvedly zdroje Pentagonu a další zdroje. Každé z těchto hlavních měst má obelisk, který symbolizuje vojenskou, finanční a náboženskou moc.
  „Trump vyhlásil dne 4. července nezávislost Ameriky na Deep state, když se ruský prezident Vladimír Putin setkal s papežem, a Boris Johnson se stane premiérem Spojeného království, kde se odehraje Brexit bez dohody. Bílé klobouky tím získaly kontrolu nad třemi obelisky globální moci,“ shrnuly situaci zdroje Pentagonu.
  To znamená, že nevyhlášená občanská válka na Západě je z velké části u konce. Sjednocený Západ bude nyní jednat se zbytkem světa, zejména s Asií, o tom, jak zlepšit způsob správy naší planety. Samozřejmě, že to bude nějakou dobu trvat, takže neočekávejte žádné náhlé, dramatické oznámení, varují zdroje.Bitva, která vedla k tomuto vítězství ve skryté západní občanské válce, byla ve zprávách vidět ve formě různých zdánlivě nesouvisejících zpravodajských událostí. Jednalo se o potopení ruské ponorky, zemětřesení na americké námořní základně, zatčení pedofilního vyděrače Jeffreyho Epsteina a mnoho dalších.
  V Bruselu se nic závažného nerozhoduje. Brusel je pouze drahá hlásná trouba oněch tří center – Washingtonu DC, City of London a Vatikánu.

  OdpovědětSmazat
 9. no keď sme im tam poslali dvoch romákov - elita - tss - Poláka a Nicholsonovú - tak to svedčí, ako máme celý Brusel v paži

  OdpovědětSmazat
 10. Další ŠÍLENÝ výmysl Němců, těch ZAPŘISÁHLÝCH obránců evropských hodnot!

  Němcům nestačí pouze přijímat běžence, které bychom my roduvěrní Češi a Rusové masově postříleli nebo utopili nebo nechali roztrhat služebními psy, klidně, v pohodě.
  Němci nyní chtějí ODŠKODŇOVAT ty „chudáky“ běžence, kteří během zákroku pohraničníků zažili jakési „trauma“, ubožáčkové.

  Ano, oprávněný zákrok soudruhů pohraničníků vidí němečtí soudcové, ti ZARYTÍ slouhové kapitalismu a demokracie, jako nějaký ZLOČIN: „Opatření k zajištění hranice, která měla zabránit překročení hranice bývalé NDR (Německé demokratické republiky), byla v rozporu s právním státem. Zdravotní poškození utrpěné následkem těchto opatření může být v rámci správního práva rehabilitováno.“

  Prostě: Němci nejenže SPROSTĚ ŠIKANUJÍ příslušníky a spolupracovníky Stasi (= východoněmecká StB/KGB/FSB), viz tzv. Gauckův úřad.
  Nyní ještě budou odškodňovat běžence, ty zrádné pravicové emigranty, berlínské kavárníky-lepšolidi …
  Nemám slov.

  Ještě štěstí, že my Češi jsme se nenechali poevropštit, během Třistaletého temna, kdy nás Habsburkové BRUTÁLNĚ zatahovali do Evropy.
  Ano, my Češi jsme zůstali BYTOSTNÝMI Západoasiaty, proto jsme sice naoko přijali DĚSIVÝ zákon o tzv. protiprávnosti našeho milovaného národního socialismu (č. 198/1993 Sb.), ale v praxi na tento vnucený zákon zvysoka kálíme, normálně.

  Ano, u nás v Česku může být prezidentem i předsedou vlády komunista a spolupracovník StB/KGB/FSB, což by u Němců, těch primitivních antikomunistů a antiputinistů, opravdu nešlo.
  A u nás v Rusku … náš K SMRTI milovaný Nejvyšší Vůdce, Veliký Putin, BJJP … ten by snad v Německu musel do důchodu, nebo i do kriminálu ….
  Taková HANBA !

  Každopádně: V brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, opět přijmeme NAŠE OSVĚDČENÉ ZÁPADOASIJSKÉ zákony na ochranu státních hranic a socialisticko-babišistického zřízení.
  Ano, nejen v Srbsku, ale i u nás vnímáme Veliké Rusko jako ochránce našich západoasijských hodnot a výdobytků.

  Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře-vítače: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR – ВНИМАНИЕ !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již POČTVRTÉ, neboť ten původní (z 24. července 22:59) i jeho další uveřejnění zdejší smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.