Reklama

pátek 5. července 2019

Ještě k tomu: CO DĚLAT?

Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
5.7.2019 blog autora
Návazně (ale ještě před tím, než jsem napsal včerejší článek) mně Marek Řezanka poslal mail se svými tezemi:

Aby občané mohli prosadit své zájmy, musí:


1) Vědět, jaké zájmy to jsou, řečeno s Marxem, musí mít své třídní vědomí, nikoli to falešné, jež jim vštěpují média, školy, vrstevníci, rodina, kolegové, atp.

2) Znát svou historii, a to v mezinárodním kontextu. Jedině tak nenaletí na ideologické masáže a propagandu elit. To je ovšem v příkrém rozporu se systémovým nastavením - vzdělávací systém, média, atp.

3) Existovat někdo, kdo jejich zájmy bude politicky prosazovat. Takový subjekt tu jednoduše není. ODS, Piráti, ale ani SPD či ANO to z logiky věci nebudou. Za jakoukoli stávající stranou je totiž nutné hledat zájmy velkokapitálu. ČSSD toto napojení přivedlo až na pokraj politického nebytí.

4) Kromě své existence musí být tento subjekt viděn - v médiích, setkávat se s lidmi, musí být o něm široké povědomí - a pokud možno nezkreslené. Tento subjekt musí být pro většinu občanů důvěryhodným - že opravdu hájí zájmy jejich, ne jiné.

5) Existovat společenské klima, které takovou změnu umožní. Takové klima dnes nemáme. Místo toho tu jsou snahy tzv. Demobloku urvat si moc bez voleb, s využitím zmanipulované masy - navíc nijak početné - vzhledem k celkovému počtu voličů.

Z výše uvedených bodů mi vyplývá, že systémová změna (bohužel) není na pořadu dne. Na pořadu dne je zabránění snahám o "Majdan". Pro některé lidi to může být zdánlivě málo, ale z mého reálného pohledu je to maximum, co nyní lze uskutečnit.

K tomu mé stručné reakce:

Ad 1/ Existuje dost velký prostor nemanipulované komunikace, ale málo ho využíváme. A chybí nám také ochota vzájemně si naslouchat a učit se jeden od druhého. Místo pochopení s nadhledem často dáváme přednost prosazení stereotypu. To nikam nevede.

Ad 2/ Ano. Je nutné znát dějiny. A hlavně dějiny myšlení. Každému bych doporučil studium kvalitních dějin filozofie.

Ad 3/ Ano. Dnes žádný vhodný politický subjekt, dokonce ani jeho zárodek buď mimo ty stávající, nebo jako skupinu uvnitř stávajícího nemáme. O to více potřebujeme nastartovat mechanismus množení memplexů založených na rozvoji a splývajících s rozvojem člověka (nikoli těch, které jsou založeny na stereotypu a které blokují účinnost vzdoru, včetně toho levicového) v komunikačním prostoru. To je reálné.

Ad 4/ Aby bylo vidět, že se něco děje, k tomu stačí na začátek pár osobností, které jsou spolu schopny komunikovat, které dají přednost vzájemnému obohacování se myšlenkami před rivalitou, kteří se v komunikačním prostoru dokážou vzájemně podporovat. ///Tady zbytečně ustupujeme. Na každý můj lepší příspěvek je nasazeno pět až sedm zapouzdřenců. Poznají se snadno. Jejich jména (často jen pseudonymy) se opakují, nedokážou argumentovat, ale jen kádrují... To dělají další zapouzdřenci i dalším kriticky myslícím lidem. Měli bychom na to reagovat nejen tím, že si budeme vyjadřovat podporu, ale hlavně tím, že u aktuálních témat, která mají více ohlasů, napneme síly a využijeme je ke vzájemnému názorovému obohacování a k širší osvětě.

Ad 5/ Celkové nepříznivé klima musíme kompenzovat tím, v čem můžeme mít převahu. Mnohem větší součinností založenou na vzájemném ideovém obohacování s tím, aby si každý našel to nejvhodnější místo. (Například já básně psát neumím, ale jejich potřebnost i pro rozvoj racionálního myšlení a hlavně představivosti chápu.)Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6987-jeste-k-tomu-co-delat.html

23 komentářů :

 1. Ještě k tomu: CO DĚLAT?

  Docent Radim Valenčík

  Šetřit s vodou, strašně v Praze plýtváte a ČSSD už pouze pitváte. Pane docente, věnujte se řádně Vašim studentům, nechť nesklízíme plody období DEBILIZACE. Slova pana Zdeňka Mahlera, učeného a ctihodného českého pedagoga.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Clanek je velmi vystizny a Charakteristicky pro ynteligenty vseho druhu.
   CO DELAT krici clanek ! Vysvetleni pak je strasne drit na vypisovani himalaji DETAILNICH RAD PLNYCH prazdnych zvanivosti a to je vse !!
   Vsecko jenom ne UDELAT COKOLIV. Priklady tahnou..
   .Do nekonecna. A divi se snad nekdo ? Jeste.

   Smazat
  2. Nadpis článku je reminiscencí na knihu s názvem Co dělat ? Autorů N.G.Černyševského a později V.I.Lenina

   Smazat
  3. Co dělat a jak tu bylo vymazáno prý na přikaz těch které jsme zvolili a oni si namisto nàpravy pouze usurpuji moc,která jim nepatři!

   Smazat
 2. Já volím SPD,věnuje se-podle mne- tomu co je nejpalčivější,hrozící změně demografie v naší kotlince.
  Nemyslím si že by to nebyla poctivá strana.
  Pokud přežije tu momentální ostrakizaci tak (za předpokladu spolupráce s ostatními euroskeptickými stranami)bude úspěšná a bude se k ní přidávat čím dál tím víc chytrých a poctivých lidí.
  Žádná jiná UŽ ZAVEDENÁ strana není na obzoru.
  Rychlokvašky nebrat.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 3. No ať to hodnotí kdo chce jak chce, důležité je, že je to psáno a jak se říká co je psáno, to je dáno. K tomu aby se lidi trochu zamysleli to není marný. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 4. Říkat a psát pravdu.
  Ale to vy neumíte. Vše likvidujete bezuzdnou cenzurou.

  OdpovědětSmazat
 5. Čemu 1:12 říkáte bezuzdná cenzura? Pravda je jen to, že možnost tak říkajíc soustavné kontroly kvality práce editora/rů a jeho/jich nepředpojatosti tady není. Nevím ovšem o WEBu, který by něco takového umožňoval. Tady je jedinečná šance pro blog NR: Být prvním!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OSOBNĚ mám zkušenost, že
   články s hodnotnými informacemi a následnou podnětnou diskuzí, naleznete na Aeronetu.
   Taková špína,
   která se tady v diskuzích opakovaně objevuje,
   je na uvedených stránkách rychle zlikvidována
   zablokováním dle identifikace IP.
   Ještě IQ výše jsou stránky levanet, ale tam se diskutuje o nadnárodních procesech řízení,
   takže blbové tam ani nelezou...
   S největší koncentrací pomatených jedinců se setkáte
   na stránkách podporovaných nadacemi G. Sorose a jeho
   českými poskoky.

   Smazat
  2. 7:28 pokud je blokována IP, je to nekorektní, protože IP může a vetšinou reprezentuje řadu osob. Krom toho není až takový problém přistupovat z několika IP. Nemyslím tím např. TOR, proti kterému se blogy většinou jistí.

   Smazat
  3. diskuse jenom jedním směrem, zaručeně tím správným vede vždy k fašismu. Ať pod svastikou nebo kteroukoliv hvězdou.

   Smazat
 6. Lenin - Co dělat? Palčivé otázky našeho hnutí , 1902
  V té knize je odpověď ...

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K čemu akční plán ? Stačí se jenom dívat a počkat si, až se ti nerudoši vyřídí sami ..
   Vycinkali si to, tak ať si to vyžerou do dna ..

   Smazat
 8. Já bych měl jednu konkrétní radu. Všichni vlastenečtí politici by měli podle vzoru Zemana zcela ignorovat a izolovat tzv. "veřejnoprávní média", protože jakákoli spolupráce tyto hrůzné totalitní nástroje legitimizuje! Zároveň by měli nahlas veřejně deklarovat, že s těmito médii nechtějí mít nic společného!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. žádná veřejnoprávní média neexistují. Je to stejný nesmysl, jako liberální demokracie nebo socialismus s lidskou tváří.
   Smyslem těchto blábolů je jen zastřít skutečnost opětovného útoku a převzetí moci etnicky vyhraněnými fašisty.

   Smazat
  2. 17:06 Přesně tak patří to miliardářům co mají svoje zájmy.

   Smazat
 9. Myslíš Sereš boys nebo Havel jugend?

  OdpovědětSmazat
 10. SKUTEČNÁ LEVICE
  Platforma pro tvorbu volební alternativy
  https://skutecnalevice.cz/

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Valenčíku,kdy vás jako ,,marxistu a komunistu" uvidíme na kandidátce krajní pravicové strany(SPD,Trikolóra) jako váš politicky úspěšný kolega a ,,socialista" Ivan David ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše hloupost se dá krájet. Doložte laskavě, čím si obě strany zasloužily to vaše označení "krajně pravicový"?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 12. Je to katastrofa v jaké debilitě vnucované hrstkou zlovolných deviantů se dnes ztv.Západ nalézá a podle stále menší schopnosti i zájmu prostého (ba sprostého a stále sprostějšího) obyvatelstva Evropy na stavu něco měnit to dopadne tragicky a připitomělé a mentálně retardované bude muset vychcípat, přičemž za vinu to musí klást jen samo sobě...
  S hezkými slovy i kdyby byly sebepravdivější na tenhle dvounohý notně zblblý dobytek se jít nedá, musí se vzít klacek a pořádně mu s ním praštit po palici, jinak se neprobudí a i když probíhá víc, než milion exekucí ročně, republika už není naše, stát ovládají sionisti dílem z EU a z Fašingtonu stejně žvaní furt dokola "nikdy jsme se neměli líp"... A ta rána přijde a nebude to trvat dlouho, jen jestli nepřijde už příliš pozdě...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.