Reklama

úterý 30. července 2019

Jezuité jako vzor

Oskar Krejčí 
30. 7. 2019  !Argument 
Politolog Oskar Krejčí ukazuje na základní principy čínské doktríny obsažené v nové Bílé knize zveřejněné v Pekingu. Zároveň pro potřeby porozumění doporučuje více empatie při dialogu s Čínou.


Minulý týden novináři opět dostali příležitost ukázat svoji pravověrnost: Státní rada ČLR vydala Bílou knihu Čínská národní obrana v nové éře. Publicisté z oficiálního informačního proudu reagovali, jak je v kraji zvykem: povětšině vytrhli z kontextu ty myšlenky, které by mohly vyznít konfliktně, a s nimi se jali strašit veřejnost. Znovu byla propásnuta šance zkusit pochopit, co vlastně Peking chce a kam Čína směřuje. Přitom porozumění Číně je velmi důležitý a nesnadný úkol – sama Čína se opatrně hledá v nové pozici supervelmoci, do které vrůstá. To vše ve chvíli, kdy se někdo na hongkongských ulicích pokouší zpochybnit politiku „jedna Čína, dva systémy“ a na pražském magistrátu politiku jedné Číny.


Ohniska napětí


Většina komentátorů oprávněně poukazuje na to, že Bílá kniha kategoricky formuje odhodlání nepřipustit separatismus. Ostří onoho dokumentu míří proti těm, kdo volají po „nezávislosti Tchaj-wanu“, „nezávislosti Tibetu“ a nově i po vytvoření „Východního Turkestánu“. Zvláště pasáže o tom, že Čína čelí a bude čelit odtržení části Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang přitahují pozornost. Je to tak nová priorita propagandy. Využít se dá ledacos. Čína se stala předmětem útoků kvůli údajnému porušování lidských práv v této autonomní oblasti. Sin-ťiang je citlivý region nejen tím, že zde žijí významné národnostní menšiny, přičemž k tradici některých z nich patří islám. Je to také oblast, která mimo jiné hraničí s Afghánistánem, Pákistánem a Indií. Že odtud proniká do Číny extremismus a terorismus, to asi nikdo nezpochybňuje. V Bílé knize se uvádí, že od roku 2014 armádní policie asistovala vládě autonomní oblasti při eliminaci 1588 teroristických skupin a zajetí 12 995 teroristů. To není málo. Není však pravděpodobné, že by se ve světě našla nějaká funkční vláda, která by uvolnila prostor separatistům v oblastech, jako je Tibet či Sin-ťiang, nebo se zřekla území, které počítá ke svému geopolitickému jádru, jako je tomu v případě Tchaj-wanu.

Bílá kniha Čínská národní obrana v nové éře je důležitá z jiného důvodu. Je to desátý dokument tohoto typu, který od roku 1998 čínská vláda zveřejnila. Na padesáti stranách ukazuje doktrinální zásady zahraniční i vojenské politiky. Vychází z teze, že „svět ještě není klidným místem“. I když je v současnosti více vybalancován, mezinárodní pořádek je podkopáván stále aktivnější politikou hegemonismu, mocenskou politikou, unilateralismem a dlouhodobými regionálními konflikty a válkami. Úsilí o kontrolu zbrojení a odzbrojení prohrává tváří v tvář snahám obnovit závody ve zbrojení. USA, Rusko, NATO i Evropská unie v tomto duchu upravují své zahraničněpolitické doktríny. Zároveň jsou lidé po celém světě propojeni svými bezpečnostními zájmy a „stávají se členy komunity se sdílenou budoucností“.

Podle této Bílé knihy se Čína nachází v kritickém stadiu dokončení výstavby „středně prosperující společnosti“, přičemž „socialismus s čínskými charakteristikami vstoupil do nové éry“. Peking prostřednictvím tohoto dokumentu sděluje, že i v nové situaci nadále dává přednost partnerství před aliancemi. Čína se znovu přihlásila k pěti principům mírového soužití, které má ostatně zakotveny i v Ústavě. Jako jediná mocnost se Čína opět zavázala v žádném případě nepoužít jaderné zbraně jako první či hrozit jimi nejaderným státům nebo nejaderným zónám. Prohlašuje zároveň, že se nedá zatáhnout do závodů v nukleárním zbrojení a bude udržovat svůj jaderný arzenál na minimální hladině nutné k zajištění bezpečnosti.


Čínská armáda


Jako první z devíti základních úkolů národní obrany v nové éře uvádí Bílá kniha „odstrašit a odolat agresi“. Kromě standardních cílů v duchu úkolu zajistit suverenitu, jednotu, územní celistvost a bezpečnost země lze v tomto výčtu také nalézt zajištění čínských námořních práv a zájmů či bezpečnostních zájmů Číny ve vesmíru, elektromagnetickém prostoru a kyberprostoru. V seznamu priorit je i úkol chránit zájmy Číny v zámoří či podporovat udržitelný rozvoj země. Ony poslední čtyři úkoly by si jistě zasloužily zevrubnou veřejnou diskusi.

Podle citovaného dokumentu Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) v současné době stále „výrazně zaostává za předními světovými vojenskými silami“. Kromě urychleného pokroku v informatizaci by ČLOA měla do roku 2035 komplexně pokročit v modernizaci vojenské teorie, organizační struktury, vojenského personálu, zbraní a vybavení v souladu s modernizací země. Do poloviny 21. století by Čína měla „plně transformovat ozbrojené síly na síly světové úrovně“. Následující tabulka, převzatá ve zkrácené podobě z Bílé knihy Čínská národní obrana v nové éře, přibližuje dynamiku vojenských výdajů Číny. Růstu sebevědomí Pekingu odpovídá i fakt, že anglické znění Bílé knihy ponechává údaje v čínské měně RMB, v jüanech (¥).



7 komentářů :

 1. "Českých knížek hubitelé lítí - plesnivina, moli, jezoviti"... K.H.Borovský, český novinář a vlastenec.

  OdpovědětSmazat
 2. Co to ten Krejčí blábolí....Jezuite v Číně neúspěli. Jakýpak vzor Jezuitů....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně dopadli s křesťanskou intolerancí i v Japonsku... díky Dominikánům a smrdícím (mytí se žárlivě vyhýbali, asi aby nesmyli milost boží) Františkánům.

   Ovšem autor asi měl na mysli křesťanské pokrytectví v jeho vrcholné formě, v jezuitské kasuistice a v mistrovské proradnosti.

   Smazat
 3. 14:48 jako vzor nechápavosti hladce rozhodne kdo blábolí ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Je to tragédie, že řada čtenářů není sto pochopit předložený text. Navíc si možná Oskarům článek nerozklikli, takže ani netuší, že Oskar to tam rozepsal velmi polopatisticky, aby i trouba pochopil rozdíl mezi jezuity zde, jejich zdejší činností a pověstí, a někdejším působením v Číně. Leč marnost nad marnost, avšak nezbývá nic jiného než zkoušet znova a znova.
   KR

   Smazat
 4. Čínská armáda, teď jsem si ji vybavil na přehlídce, každý rok to je stejné. Každému chlapovi doporučují se kouknout - činské vojandy maširující - nebývale půvabné. Jinak pokud by se válčilo klasickými zbraněmi na tuto armádu si nikdo netroufne. Dopadl by...jak Emeričani v Korei. Teď marně pátrám v paměti, která armáda měla utlouct tu rakousko-uhersko čepicemi - no jedině asi ruská. To mělo být od toho, že jich mělo být, jako těch Rusů, tak hodně. Ostatně Adolf narazil zase na ty ruské čepice - celé divize krvácely a vykrvácely na germánských kulometných hnizdech s pověstným Ura! Podstatný však byl výsledek, který byl bohulibý - no pasaban - neprošli. Zabředl jsem někde jinde. Chtěl jsem ještě napsat, nevím proč, koukaje na tu přehlídku čínské armády, že se mi právě zde vybavují ty čepice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže to bylo mimo Evropu! Naši na body vyhráli, páč sovětší zajatci v první vlně jevili masové znaky azijatství a téměř žádný z nich nepřežil. Takže se dá prohlásit, že ty největší ztráty měli naštěstí cizí rasy! A ty se mezi sebou taky slušně hubily. Stačí si promítnout záběry likvidace obyvatel čínského Nankingu Japonci, a to byla jen špička ledovce! Stačilo ještě pár let a mohli se bývali vyeliminovat navzájem! Afričtí černoši by pak pomřeli na banální nemoci či hladem, pochybuju že by pro ně Nová Evropa pořádala "humanitární sbírky" a posílala jim nejnovější léky! Tudíž problémy se kterými dnes marně zápasíme by vůbec nenastaly! A tady idioti z NR hasí a hasí a vůbec je nenapadne, že jejich boj je marnej, že byl prohrán definitivně už v roce 1945! Hňupi Když se zamyslíte nad dějinami 20. století a budete hledat bod obratu od naší vlády nad světem k bezmoci a úpadku naší rasy, dojdete ke stejnému závěru jako já - pokud budete pečlivý a bez antirasistických předsudků ovšem! Kdy došlo k průseru a proč? Byl to okamžik, kdy komodor Perry nenašel pokračovatele! Totiž přijetí japonských skrčenců mezi spolek výhradně bílých imperialistů byla zásadní bota! Šlo sice bezesporu o nejvyspělejší ne-bílou entitu, ale sotva schopnou sdílet árijské hodnoty západní, germánsko-románské civilizace. Japonsko se mělo stát řádnou kolonií USA stejně, jako Indie byla britskou, Indočína francouzskou a Indonésie nizozemskou! Čínu by si poté rozdělili Rusko a anglo-francouzští kolonialisté bez problémů. Jenže účast Japonska na dělení sfér vlivu ve východní Asii vedla ke konfliktu s Ruskem, který využili britští čachráři k oslabení konkurence. Porážka Ruska Japonskem, která by bez britské podpory Japonska byla nemyslitelná, se stala počátkem krize naší rasy a její světové hegemonie! Samozřejmě víme že v pozadí toho průseru stál Židé se svou finanční mocí, kterří z pozadí ovládali Britské Impérium a USA. Ovšem bez nástroje jaký se jim naskytnul v žlutém Impériu na Východě, by nedokázali Rusko oslabit, už předtím to zkoušeli s Osmány a výsledek byl chabý (v Krymské válce nezískali prakticky nic, ve válce 1878 měli pouze diplomatický úspěch rozvrácením Dreikaiserbudnu). Dnes dem do lejen tak jako tak a už to nespravíme, když jaxi žlutáci maj vodíkovky a kosmické technologie a černí mají penicíln a místo toho aby vychcípali na banální chřipku se budou valit do Evropy ....

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.