Reklama

čtvrtek 11. července 2019

Kočovný cirkus demonstrací v Tbilisi: Stejná režie jako v Praze. Změnit výsledky demokratických voleb? Scénář jako obvykle. Sprosté nadávky Putinovi. Budou tady jednooké demonstrace? Nebo obklíčíme ČT?

Demo v Tbilisi, červen 2019
Pavel Kopecký
11. 7. 2019  ProtiProud
Pavel Kopecký se zamýšlí nad vyprovokovanými protiruskými nepokoji v Gruzii a nalézá až příliš mnoho styčných bodů se situací u nás


Kočovný cirkus řízených provokací se na konci června přesunul do Tbilisi. Zdá se, že stratégové toužící zhoršit co nejvíce vztahy Ruska s jakoukoliv zemí, aby měla média pravidelný protiruský pokrm, začínají být trochu nervózní.

Tentokrát se pozornost sorosovských agentur dodávajících provokace na klíč soustředila na postupně se zlepšující vztahy mezi Gruzií a Ruskem.


Starý gauner na scéně


Po svobodných volbách, ve kterých zvítězila strana Gruzínský sen podnikatele Bidziny Ivanišviliho snažící se o smířlivější politiku vůči Rusku, se země pomalu vzpamatovává z vlády Obamovy loutky prezidenta Michaila Saakašviliho, který proslul nejen pojídáním vlastních kravat před televizními kamerami, ale také protiruskou hysterií, která byla vděčně kvitována jeho západními donátory. Nakonec musel ze země uprchnout, neboť mu za defraudace milionů dolarů hrozilo vězení.

Jeho sponzoři z Obamovy administrativy a Bruselu na něj však nezapomněli a po zorganizování další ze seriálu barevných revolucí v roce 2014, tentokrát na kyjevském Majdanu, jej pověřili zvláštními úkoly při etnických čistkách v neklidné Oděse, kde zastával funkci gubernátora. Jeho psychopatická povaha a nezřízený apetit po moci a penězích ho brzy přivedla do konfliktu i s kyjevskými pučisty. Znovu musel uprchnout ze země, tentokrát do Polska, neboť na něj kyjevský prokurátor vydal zatykač.

V těchto dnech byl opět povolán do služby, aby na dálku řídil sérii provokací v domácím prostředí. Vzhledem k tomu, že má v Tbilisi nevyřízené účty s vládou, která ho chtěla zavřít za jeho zlodějny, tak se tohoto úkolu ujal s vervou. Armáda jeho stoupenců rekrutující se politiků opozice, která drtivě prohrála volby, a studentů organizujících podle známých modelů "hnutí občanského odporu" těch, kdo prohráli volby, využila první záminku, která se naskytla, aby roztočila kola „občanského protestu“.


Demonstrace jednookých


Demonstrace v Tbilisi, které začaly 20. června, tedy tři dny před naší Letnou a čtrnáct dní po začátku demonstrací v Hongkongu, byly svolány údajně proto, že předseda meziparlamentního pravoslavného shromáždění, které jednalo v gruzínském parlamentu, ruský poslanec Sergej Gavrilov, se na chvíli v žertu posadil v křesle předsedy gruzínského zákonodárného sboru. Prostřednictvím sociálních sítí se událost stala rozbuškou a profesionálové z agentur pro vyvolání barevných revolucí ji použili jako startér k nepokojům. Kdyby nebylo téhle události, použili by samozřejmě něco jiného. Jde pouze o to, aby „občanská“ nespokojenost volebně neúspěšných naskočila.

Tisíce dobře zorganizovaných demonstrantů potom podle honkongského scénáře napadalo policisty chránící sídlo parlamentu a pokusili se probít dovnitř. Účelem bylo vyprovokovat policii, které nezbylo nic jiného, než demonstranty zastavit silou pomocí vodních děl, plastikových projektilů a slzného plynu. Zatčeno bylo více jak 200 lidí. S tím také organizátoři počítali a další protesty už se nesly v duchu požadavků na odstoupení ministra vnitra a propuštění zatčených. Při zásahu byl zraněn do oka jeden demonstrant, takže PR agentury připravující celé divadlo mohly rozehrát reklamní kampaň o demonstracích jednookých, přičemž poznávacím znamením se stalo oko zakryté páskou.


USA: Na Kavkaz máme morální nárok. Ohraný šlágr se sankcemi - tentokrát proti Arménii. Putin prý chce obnovit SSSR. Centrála CIA v Jerevanu maká přesčas. Bude mít vše opačný efekt?


Metody a postupy jako u nás


Mezitím Saakašvilim ovládaná soukromá televize přiložila další polínko do protiruské kampaně v podobě neuvěřitelných vulgarit, které v hlavním vysílacím čase vychrlil jeden z moderátorů na prezidenta Putina. Abychom viděli, jak vypadá pokroková liberální žurnalistika v praxi, je dobré si připomenout, co překvapeným divákům Georgij Gabunija na kanálu Rustavi 2 večer 7. července sdělil.

Tento „Saakašviliho moderátor“ zahájil přenos v ruštině a prezidenta Putina nazval "neřádem" a "zrůdou". "Na naší krásné zemi není místa pro tak ubohé stvoření, jako jsi ty, ať tvoje rodiče shoří v pekle," prohlásil na adresu prezidenta sousední země pokrokový moderátor zjevně vyznávající ty správné evropské hodnoty.

Slovník liberální demokracie známe i od nás, neboť akce v Praze a v Tbilisi stejně jako v Hongkongu či v Kyjevě jsou připravovány stejnými kruhy a hraje se stále podle stejného scénáře. V Tbilisi stejně jako v Praze, se nejprve stává startérem mediálně připravená záminka a později se celá věc personifikuje ve volání po odstoupení buď ministra vnitra nebo jako u nás ministryně spravedlnosti.

V druhé fázi nastává volání po předčasných volbách (přičemž ty řádné se mají konat za rok) a po odstoupení celé vlády. To vše doprovázeno vulgaritami při projevech na demonstracích a v médiích ve snaze vyprovokovat jakýkoliv střet s mocí, který by bylo možné přetavit v revoluční náladu, vedoucí ke svržení vlády vzešlé z demokratických svobodných voleb.

Pražský a tbiliský scénář se podobá také v načasování zapojení politiků do protestů. Zatímco na začátku pomáhali opoziční politici protesty v Praze i v Tbilisi později organizátoři od projevů opozičních politiků ustoupili s komickým odůvodněním, že akce je nepolitická. Podle gruzínského Mikuláše Mináře, jehož roli obsadil v Tbilisi režisér Michail Mšvildadze, musí o změnu poměrů usilovat občanská společnost vlastními silami.

Po demonstracích tento týden odstoupil předseda parlamentu Irakli Kobachidze. Poslanci zvolili předsedu nového, opozice ale volbu bojkotovala a její poslanci ze sálu odešli, neboť neměli většinu na zvolení svého kandidáta. Protestovali tak údajně proti tomu, že vládní strana odmítla na program jednání zařadit debatu o odstoupení ministra vnitra, což bylo zásadním požadavkem, neboť chystaná občanská válka a další nepokoje, které patří do arzenálu liberálních demokratů sorosovského střihu, kterých je i u nás dost, potřebují oslabit policii.

Je proto třeba dosadit na pozici ministra vnitra toho správného člověka, který se revoluční zvůli rozhodně nepostaví. Bude zajímavé sledovat, jestli pražští režiséři sáhnou na podzim k osvědčenému scénáři násilných střetů s policií, tak jako v Tbilisi a Hongkongu, jenž by mohl konečně vygenerovat nějaké zraněné, kteří by se mohli využít při vystupňování kampaně.

Praha, Tbilisi, Kišiněv: Tři zpackané barevné revoluce? Nic není náhoda. Komanda, děti a obvyklý repertoár. Měla by být další v Rusku? Dohodl se Putin s Trumpem? Následky summitu G20 uvidíme brzy


Stále na hraně


Gruzie se dodnes těžko vzpamatovává z izolace, do které ji zavedla protiruská politika Saakašviliho a jeho západních poradců po jimi vyprovokovaném konfliktu v Jižní Osetii a Abcházii v roce 2008. Pod vedením nové vlády Gruzínského snu se začal slibně rozvíjet vzájemný obchod s Ruskem a vztahy obou zemí se od nástupu vlády Ivanišviliho výrazně zlepšily.

Mezi Ruskem a Gruzií se obnovily pravidelné lety, Gruzínci začali znovu exportovat do Ruska své víno, minerální vodu i ovoce. Rusové zase zmírnili vízový režim pro Gruzínce a do Gruzie míří až milion ruských turistů ročně, což je pro místní ekonomiku nezanedbatelný příjem. To vše se stalo trnem v oku nejen Saakašviliho páté koloně, ale především jeho sponzorům, kteří sní o zatažení Gruzie do sféry NATO a EU a vražení klínu do ruské obrany v Černém a Kaspickém moři. Ostatně právě tam minulý týden ukrajinská a americká armáda nacvičovaly útok na Rusko.

Strůjci těchto nebezpečných her samozřejmě počítali s tím, že Putinovi nezbyde pod tlakem ruského parlamentu nic jiného, než přerušit nejen slibně se rozvíjející dopravu mezi oběma zeměmi (od 8. července zakázal Putin ruským aerolinkám létat do Gruzie), ale také omezit obchodní kontakty, o což aktéři těchto provokací rovněž usilují. Spoléhají totiž na to, že protiruské nálady se přenesou i do ostatních částí země a slibně se rozvíjející vztahy obou států budou zpřetrhány tak jako na Ukrajině.

Poslední reakce rozhořčených obyvatel, kteří si nepřejí zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi inscenované ze Západu, kteří obklíčili tento týden televizní stanici Rustavi 2, jež vysílala vulgární řeč o Vladimírovi Putinovi, dokazují, že většina občanů Gruzie s tímto vývojem nesouhlasí. Protesty byly tak silné, že televize patřící Saakašvilimu musela přerušit své vysílání.

Situaci v Gruzii je i přes intenzivní snahu změnit výsledek svobodných voleb „občanskými“ nepokoji, stále otevřená, ale směřuje k zásadnímu střetu.

Ostatně v tom se od situace v Praze příliš neliší. 

6 komentářů :

 1. Majdany se četníkům už tak nedaří.Tramp má také jiné priority. https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3688316.html
  „Čína kompletně porazila Spojené státy na celém světě tím, že utratila peníze za infrastrukturu místo válek. Asijské země jsou technokratické, pragmatické země, které rozhodují spíše na základě zkušeností a faktů než na západním systému, kde bankéři ovládají politiky jako loutky. Přeji gruzíncům klid a rozvahu.

  OdpovědětSmazat
 2. Saakašvilimu ten kriminál hrozí stále. Ne, že hrozil. Že to byla připravená provokace je zřejmé i momentálně zaostalému jedinci. Sergej Gavrilov se do sedadla předsedy paralmentu neposadil ani schválně, ani ze žertu. Jako každý host se posadil tam, kam mu hostitelé řekli, že se má posadit. Seděl tam snad deset minut nebo čvrt hodiny a za tu dobu se před Parlamentem shromáždily tisíce lidí. A všichni měli protiruské transparenty! Kde se tam tak najednou vzali? A kde do půl hodiny ty transparenty vyrobili a rozdali? A jak přišli všichni zaráz na ty pirátské pásky přes oko? Příliš mnoho náhod a shod okolností. Jenže Rusové s nimi tentokrát udělali krátký proces! Zastavili lety turistů. Jde o 2 miliony lidí ročně. Pak do dorazil jeden "novinář" který sprostě napadl Putina i jeho mrtvé rodiče. Asi jako mluví Pavel Novotný u nás. Následovalo víno a ovoce. A začíná být řeč o gruzínských gastarbeitrech v Rusku. To by byla úplná karastrofa! Podle grizínských údajů jen oni posílají domů mil. USD ročně. Nehledě na to, že nesedí doma jako nezaměstnaní. Dva gruzínští hráči ragby hrající v ruských klubech vystoupili v médiích ve stylu našich umělců. Ale v klubech jim zfleku sbalili kufry vyhodili je na hodinu a poslali je domů. Tam ať plivou po Rusku. Hned otočili. Plakali, že to tak nemysleli, že pouze ragby je jejich snem a v Rusku... Je to na YT. Prezidentka se omlouvá na vše strany, "novináře" vyhodili z práce, politici prosí EU i USA o pomoc při přesvědčování Rusů, aby si to nechali líbit. Ale už je pozdě. Poslanci Dumy zuří a přijímají řadu zákonů na obranu proti takovémuto jednání. A ani Putin by je už nezastavil. A prý od nynějška si Rusko nedá líbit nic. Ani zneuctívání pomníků padlých vojáků, ani nadávky a každý pocítí následky. Taky je všude okolo ticho po pěšině. Jen náš de..l Petříček jim jel vyjádřit naši podporu. Zatímco Němci, Američani a ostatní jeli do Petrohradu na ekonomické fórum dojednávat kšefty.

  OdpovědětSmazat
 3. Vždyť ta provokace
  byla dopředu plánovaná.
  Vždyť už tři roky žádali, aby se to Meziparlamentní shromáždění pravoslaví konalo u nich,
  protože se na to
  ty tři roky připravovali.
  Jak dlouho seděl ten Gavrilov
  v tom křesle? 15 minut?
  A za tu chvilku se shromáždili
  tisíce lidí s připraveným plakáty?
  A on si přece jen sedl...
  Vždyť se podívejte na to video.
  Nejenže tam, kam mu ukazovali, dokonce tam byla cedulka s jeho jménem.
  Kam ho usadili, tam si sednul, podle cedulky
  a najednou to všechny strašně rozhořčilo.
  A za 15 minut hned bylo tisíce
  protestujících lidí na náměstích.

  OdpovědětSmazat
 4. Furt to samé dokola toho fašistického komentátora vyhodili z TV.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevyhodili. Jen ho na dva měsíce odstavili z obrazovky. Čekají, až se to přežene. Podle vyjádření jiných novinářů (je na YT) je tento novinář gay a je milencem generálního ředitele té televize. Proto se za něj postavil a obvinil politiky z cenzury. I to je na YT. Jen je třeba rozumět rusky.

   Smazat
  2. danny Dík za informace to je škoda že ho nevyhodili.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.