Reklama

čtvrtek 18. července 2019

"Na místo popravy je naháněli v kolonách": Ministerstvo obrany Ruské federace odtajnilo dokumenty o osvobození Vilniusu

Vladimír Smirnov, Svjatoslav Kňazev, Jelizaveta Komarová
19. 7. 2019       russian
V den 75. výročí úplného osvobození Vilniusu od německých fašistických okupantů zveřejnilo Ministerstvo obrany Ruské federace řadu dříve utajených dokumentů. Odhalují detaily urputných bojů o hlavní město Litevské SSR. Kromě toho byl zveřejněn spis o činnosti zařízení Baza v blízkosti Vilniusu, v němž bylo za tři roky zabito přes 200 tisíc lidí. Nacisté naháněli a sváželi lidi na toto místo pod rouškou přemístění do nového místa bydliště a práce, a pak je stříleli.


Spolu s civilisty tam byly zabity desetitisíce zajatých rudoarmějců a důstojníků Rudé armády, kteří byli přivezeni z táborů a věznic, je uvedeno v odtajněných dokumentech.

U příležitosti 75. výročí osvobození Vilniusu od německých fašistických okupantů zveřejnilo Ministerstvo obrany Ruské federace řadu dříve utajených dokumentů z fondů Ústředního archivu Ministerstva obrany RF. Osvobození města a většiny Litevské SSR bylo umožněno díky úspěšné realizaci vojenské operace Bagration.

"Jednotky 5. armády po šesti dnech tvrdých bojů plně Vilnius ovládly ... Podle předběžných údajů bylo v bojích o získání Vilniusu od 7. do 13. července našimi vojáky zničeno: 7000 nepřátelských vojáků a důstojníků, 121 zbraní, 11 tanků a samohybných děl, 132 kulometů, 1600 pušek a automatů, 900 aut, 150 motocyklů, 18 rozhlasových stanic, 120 koní, dva skladiště s municí, dva vojenské vlaky", informuje zpráva velitelství 3. běloruského frontu ze 14. července 1944.

Dále se uvádí, že bylo zajato více než 5 200 osob, zabráno 156 děl, 28 tanků a samohybných děl, 48 minometů, 291 kulometů, 7000 střelných zbraní, 1100 vozidel, 100 motocyklů, 500 koní, 56 skladů s municí, 97 skladů. s vojenským vybavením a potravinami, šest železničních vlaků.

Nacisté se Vilnius odevzdat nechystali. Adolf Hitler prohlásil město za "pevnost". Na jeho rozkaz bylo v hlavním městě Litevské SSR soustředěno až 15 tisíc bojovníků Wehrmachtu a SS.

"Kvůli osvobození Vilniusu vytvořilo sovětské velení mohutnou skupinu o počtu až 80 tisíc lidí", uvedl vojenský historik Jurij Knutov v rozhovoru s RT.

Pouliční boje o hlavní město Litevské SSR trvaly několik dní. Německé velení se pokusilo pomoci obklíčené posádce a pokusilo se ráno 9. července shodit parašutisty a bojový náklad z 30 letounů Junkers Ju 88 do města, tyto síly byly však zničeny sovětskými jednotkami.

Podporu postupujícím silám Rudé armády zajišťovala 1. letecká armáda, jejíž letadla ničila svými útoky a bombardovacími operacemi vlakové soupravy, živou sílu a vybavení nepřítele.

"12. července 1. letecká armáda ničila masivním útokem bombardérů a útočných letadel živou sílu a vybavení nepřítele v severozápadní části města Vilnius a prováděla rozvědku na linii Kaunas - Grodno. Během 24 hodin bylo uskutečněno 244 vzletů letadel, z nichž 136 na útoky a bombardovací operace", uvádí jeden z publikovaných dokumentů.

Fotografie kolon fašistů, ustupujících z Vilniusu, jsou zachovány v albu bojových akcí 1. letecké armády Rudé armády.

K uctění vítězství byly svazky a jednotky, které se nejvíce vyznamenaly v bojích za osvobození hlavního města Litevské SSR, navrženy k vyznamenání a byl jim propůjčen název Vilenští.

"Moskva jménem vlasti zdraví statečné jednotky 3. běloruského frontu, které dobyly hlavní město sovětské Litvy, město Vilnius, 24 dělostřeleckými salvami z 324 děl ... Věčná sláva hrdinům, kteří padli v bitvách o svobodu a nezávislost naší vlasti", říká text rozkazu vrchního velitele SSSR Josifa Stalina.

5. srpna 1944 nařízením pprezidia Nejvyššího sovětu SSSR byla formacím a jednotkám, které se podílely na osvobození Vilniusu, udělena vyznamenání.

Všechny články a zprávy v novinách Krasnoarmejskaja pravda z 15. července 1944 byly věnovány bojům za osvobození Vilniusu. Článek "Velké vězení" hovořil o hrůzách "nového uspořádání", které nacisté zřídili ve městě.

Během okupace od 24. června 1941 bylo na místě Baza v obci Ponary, několik kilometrů od Vilniusu, zabito více než 200 tisíc lidí. Tyto údaje byly zaznamenány na základě prohlášení a svědectví místních obyvatel, a také kontroly místa masového a organizovaného vyhlazování občanů SSSR.

"V obci Ponary existovala tři roky speciálně vytvořená organizace pro masové popravy a vraždy sovětských občanů, vedená Vilenským gestapem ... Místo masakru sovětských občanů o celkové rozloze více než 40 hektarů je obehnáno ohradou o výšce dva metry z ostnatého drátu", uvádí dokument.

Uvádí se, že od okamžiku organizace tohoto objektu byla Baza přísně střežena a všichni, kteří se náhodně objevili blízko ní, byli zatčeni a zastřeleni.

"Sovětští občané byli na místo popravy naháněni pěšky v kolonách o několika tisících, byli přiváženi stovkami vozů s plným zatížením a také vojenskými vlaky z Vilenské oblasti a dalších oblastí Litevské SSR. Většinu civilního obyvatelstva gestapo nahánělo a přiváželo do Ponar pod záminkou přestěhování do nového místa bydliště a práce. Šly a jely tam celé rodiny s osobními věcmi", říká spis o činech nacistů.

"Cestou na místo popravy byli lidé vystaveni krutému hanění. Starce, nemocné, děti, vyčerpané a zaostávající za kolonou mlátili kůly, tahali po zemi a některé odstřelovali, děti brali za nohy a zabíjeli o stromy. V kolonách byli Židé, Poláci, Bělorusové, Litevci a Rusové", říká dokument.

Spolu s civilisty byly v Ponarách zastřeleny desítky tisíc zajatých rudoarmějců a důstojníků Rudé armády, kteří sem byli přivezeni z táborů a věznic.

"Popravy byly prováděny ve dne po deseti lidech bez přestávky až do úplného vyhlazení celé kolony. Na Baze bylo připraveno sedm obrovských kulatých jam o hloubce pět metrů, průměr spodní části byl 14 metrů, horní - 25 metrů, čtyři menší jámy a sedm příkopů ... Spolu se zavražděnými byli zakopáváni i ještě živí lidé. Jámy se zabitými byly shora zasypány chlorovým vápnem", je uvedeno v odtajněných dokumentech.

V listopadu 1943, aby se skryly stopy zločinů, vytvořilo gestapo speciální tým pro vykopávání a spalování mrtvol. Přičemž se složení tohoto týmu několikrát měnilo: všichni lidé, kteří byli dříve v jednotce, byli zastřeleni. Poslední masová poprava v Ponarach se konala 3.-4.7.1944.

Historické dokumenty jsou důkazem toho, jak vděční obyvatelé vítali své osvoboditele - vojáky Rudé armády, kteří po osvobození Vilniusu přistoupili k překonání řeky Něman. Do vítězství ve Velké vlastenecké válce zbývalo ještě 300 dní.

"Vilniusská operace byla pečlivě promyšlena a dokonale provedena. 13. července 1944 bylo město zcela zbaveno nacistických okupantů. Vilniusští obyvatelé radostně vítali své osvoboditele. A dnešní zveřejnění dokumentů je připomínkou, že to byla právě Rudá armáda, která osvobodila Litvu od nacistického jha", řekl Jurij Knutov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

39 komentářů :

 1. Ano, tehdy to bylo osvobození od fašistických okupantů a dnes je to vydáváno jako začátek okupace Rusů Litvy, která dle dnešních vyjádření a projevů chtěla zůstat pod demokratickým fašismem, což dnes a denně vyjadřují Litevští obyvatelé vítáním jednotek NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale obyvatelstvo to i tehdy vnímalo jako počátek okupace. Němci tam byli a jsou dodnes vnímáni jako osvoboditelé. Mám to od svých známých ještě z 80.let a upřímně, všechny "osvobozené" národy, jako Rumunsko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko atd. to vnímají stejně. Taktéž mnoho Čechů a Slováků považuje období německé správy za jedno z nejlepších a vstup Rudé armády za útok. To se ostře odlišovalo od toho, co nás učili na školách.

   Smazat
 2. Do roku 1989 nás osvobodila Rudá armáda. Od roku 1989 nás osvobodili jenom Američani. Rudá armáda dle vyjádření havlistů, nás okupovala. Myslím, že v Litvě to bude něco podobného jako u nás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tou "okupací" to je tak: Lidi sovětská armáda osvobodila, fašisty okupovala.
   J. Hruška

   Smazat
 3. A to je dneska zakazany a prisne. A rozkaz je taky nicit sochy a pamatniky vselijakymi fasistickymi pasychopaty aby se potlacilo vse ,co rusove udelali abychom dnes Existovali. My vsichni v Evrope..
  Zverstva nekonecnych bestialnich zlocinu , nejsou u germanu nic noveho a delaji to za podpory zapadu /miliardy na I.sv. valku a jeste vetsi na druhou !!/.A porad by chteli vladnout amasakrovat. kdyz sem byl malej , tak se porad kricelo ,dobrej german jedine mrtvej german..A hodne na tom bylo pravdy..O porad je.
  Takze se dneska ve skolach uci ze germani hrdinne zvitezili a pak hnali Rudou Armadu za sebou az od Moskvy..
  Tehnle svet nema na to aby byl trochu normalni...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Debilizace společnosti.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Doktor-Campbell-o-male-Grete-kapitance-Carole-a-nasich-chvilkarich-Debilizace-spolecnosti-dosahla-zcela-nove-urovne-Toto-je-vysledek-liberalni-demokracie-589167
   Je mnohem efektivnější, než represe. Přesvědčení lidé podléhají určitému sebemrskačství a dobrovolně se zbavují svých svobod. Nikdy by se nedosáhlo takového stupně represemi, jako když přijmou myšlenku za svou. O možných následcích zakazují mluvit druhým a přemýšlet sami sobě.

   Smazat
 4. Nevzpomínám si na to, že by se ve škole zamlčovalo to, že Plzeň osvobodili Američané. Vím, že se také říkalo, že se jim Němci vzdávali raději než Ruským vojákům, není divu. To že jejich osvobození Plzně ani osvobození nebylo a že vlastně přišli k hotovému, jsem se dozvěděl až po sametovém pšouku. Hej hou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Osvobodili Plzeň? A od koho?... Prostě do Plzně přijeli.

   Smazat
  5. Ještě než prostě přijeli, "spojenecky" vybombardovali půl Plzně plus Škodovku/i když už šlo o hovno/ a po vyhlášení stanného práva/pouze pro české občany/ s pomocí skopčáků Škodovku vyrabovali/technické dokumenty, výkresy, funkční stroje atd/

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 5. Není doba daleko, že některé státy budou na RF žádat náhrady, že je osvobodili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V druhej svetovej vojne neprehral len Nemecký národ, ale aj Russký národ, ako aj ďalšie národy Európy. Teraz sa nádherne ukazuje, ako podliaci získali rafinovane svoju moc anadvládu nad nami. A za naše "oslobodenie pýtajú aj patričné výpalné 2 percentá na prevádzku NATO. Dodnes sa pýtam, od koho nás mali Rusi a Američania "oslobodzovať", keď prvá Slovenská republika vstúpila do vojenskoekonomického zväzku Tretej ríše dobrovoľne, podobne ako aj Vy Češi dnes do EÚ a NATO? To že sme porazenými národmi Európy, nám a Rusom dnes demokrati západného strihu aj ako vidieť dávajú patrične najavo pocítiť. Ten kto v tej vojne bol víťazom sú Anglosionisti a Sovietski boľševici, ktorí sa na Jalte hneď zbratali, aby si Európu medzi sebou "bratsky" rozdelili. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  2. Není tomu tak docela, na Jaltě se velice a pouze chytračilo, kdo koho přelstí na konci II. světové. Stalin, jak vidět po dobytí Berlína, se nenechal, ale všechno SSSR prohrálo v 89 za Gorbačova.

   Smazat
  3. Jasně, a nevím, proč Rusové pořád dodržují smlouvy, když Západ jim na to z vysoka... Proč Stalin nechal polovinu Berlína západu, když ho dobili Rusové jen sami. Pak v budoucnu s tím měli jen problémy.

   Smazat
  4. 15:20

   No ono na tom Berlíně, největším ostrově v rudém moři bylo taky jednoznačně vidět ten extrémní rozdíl mezi Západem a východem, mezi kapitalismem a demokracií, a socialistickou diktaturou.

   Smazat
  5. Sověti (ne Rusové) pustili spojence do Berlína za to, že spojenci ustoupili o 100 km na západ a tím se zvětšila sovětská okupační zóna.

   Západní Berlín byl "výkladní skříní" Západu stejně jako Budeserepublika. To už skončilo, není třeba západoněmecké obyvatelstvo protěžovat a podplácet. Reálná socializmus zmizel v propadlišti dějin a kapitál nemusí brát ohledy a tvořit nějaké "výkladní skříně".

   Leo

   Smazat
  6. 21:59

   Až na to, že ta výkladní skříň kapitalismu byla úplně všude mimo východní bolševikstány. Příště zkuste lhát někomu, kdo má váš chabý intelekt.

   Smazat
  7. 0:28 Je to tak že naopak NDR byla výkladní skříní Ráno Vyšel Hovno Přines (RVHP) a mnoho zboží tam bylo vysoce kvalitních za levno - viz třeba dětské boty! I já si jedno dovezl - pravý semiš, několkabarevný kozačky, super! Starý jsem tam ale musel hodit do koše na náměstí v Drážďanech a tyhle nový německý pak v parku ošoupat trávou a hlínou, aby vypadaly staře:-) Dnes už vím i proč to bylo. Totiž aby se Němci za železnou oponou cítili být stejně dobře jako jejich bratři před ní, tak se některé zboží dotovalo! No a když si pro to zboží začali jezdit Češi, tak vlastně ty dotace mizely k nám. Jsme vlastně okrádali německé pracující!:-)

   Smazat
 6. Dost skandální článek - zmínka o židech až na samém konci, a to ještě ledabylá. Podle nových mravů měli mít odstavec hned ten první, nejlépe měli být zmíněni v nadpisu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když Vilniuskému GESTAPO oddaně (Němcům) sloužili Lotyši a další Pobalťané... skrývaní za SSSR pod nic neříkajícím označením "FAŠISTÉ", nebo "NACISTÉ", dodnes hrdí na svoji příslušnost k SS a dnes i SLAVENÍ PRO SVOJI PŘÍSLUŠNOST K SS!

   Takže "oni holokaust" je dnes relativizováno tam, kde se to hodí do synagogy. Viz třeba ve Francii soudním rozsudkem osvobozený muslimský feťák obžalovaný z prokázané vraždy staré Židovky. Ta chuděra zřejmě byla chudá, celý život pracovala jako učitelka, žila ze mzdy (či jak příjem učitele ve Francii nazývají) a nebyla příbuzná Rockefellera, apod...

   Smazat
 7. Podobných zvěrstev jako ve Vilniusu se dopouštěli Němečtí nacisté a jejich přisluhovači i na dnešní Ukrajině. Bohužel tam tento proces začal již v I. světové válce za podpory Rakouska-Uherska, kdy v oblastech obsazených armádou Rakouska-Uherska docházelo k represím obyvatelstva a Ruských zajatců deportovaných do R-U. Již v době I. sv. války mělo Rakousko na svém území to co bychom mohli nazbat vyhlazovací tábory pro zajatce z Ruska.Tento vynález mimochodem nebyl vynálezem Hitlera, ale koloniální říše Britské prvně uplůatněný v Jižní Africe proti Bůrům (převážně Holandským kolonistům) při tzv Bůrských válkách po objevení zlata v Transválu. Ani náš Terezín neměl daleko ke klasickému koncentráku a jen díky českým vojákům a policajtům se nestal již v I. sv. válce likvidačním táborem. Po I. sv. válce následovalo válečné běsnění a vyvražďování v Polsko-Ruské válce. Polská vojska se prezentovala naprosto bestiálním vyvražděním 80 000 (nejnižší odhad) ruských zajatců-boševíků. Zřejmě proto byl odvetou následný Katyňský masakr (20 000 polských důstojníků). Co se týká pobaltí tak hodně Litevců, Lotyšů a Estonců ochotně vstoupilo do jednotek SS a spolu s Ukrajinskými Benderisty se ochotně podílelo na bestiálním vraždění jiných etnik za 2. sv. války. Dnes se to vydává za hrdinný boj proti bolševizmu. Jen díky novodobé fašizaci Evropy, novodobému překrucování a přelhávání dějin se mohou váleční zločinci Němců a jejich poskoků a válečné zločiny Německa vydávat za národně osvobozenecký boj. A maximálně se připouští židovský holokaust. Jenže daleko větší byl prováděn systematicky na slovanském obyvatelstvu. O tom se dnes cudně mlčí jako by neexistovalo 340 000 zavražděných Čechoslováků, milóny Poláků, milióny Srbů atd. Je zajímavé, že všude fašisté nacházeli ochotné přisluhovače Německého vraždění. Na území Jugoslávie to byli chorvatští nacisté, kteří zvěrstvy překonávali i Němce. Potomci těchto vrahounů dnes své dědy vydávají za bojovníky za svobodu národa, pokrok, demokracii a lžemi a falzifikací dějin se souhlasem západní civilizace se snaží změnit skutečnou historii a z obětí dělají zločince kterými jsou sami. U nás jako příklad může sloužit glorifikace vrahů bratří Mašínů a jim podobných. Co se děje na Ukrajině vidíme sami v počtech ukrajinských migrantů. Co se dělo při rozpadu Jugoslávie jsme také viděli a neni to konec Jugoslávské tragedie. Zaséváme tím celá tzv. Euro-Atlantická civilizace nová semínka nenávisti a budoucí války, která svými rozměry jednoznačně překoná běsnění všech známých válek a pro mnohé národy bude poslední válkou. Jen bychom si měli pamatovat, že žádná válka se nikdy nakonec nevyvijí tak, jak si ji váleční štváči a autoři naplánují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasim velice dobre napsano a pravdive ..

   Smazat
  2. Též souhlas s článkem . Někomu se ale taková pravda hrubě nelíbí a snaží se historii překrucovat a zločiny bagatelizovat . Holt svědkové těchto událostí pomalu vymírají a ve školách je mládeži vtloukáno do hlav něco úplně jiného než to co se opravdu v té době odehrávalo . Vypadá to jako by tento svět a hlavně politici zešíleli a proto nás nečeká nic dobrého .

   Smazat
  3. Kdyby Rusko a Srbsko nezačali s vyvražďováním "bratrského" obyvatelstva, etnickými čistkami, genocidami, kdyby Češi nevraždili německé obyvatelstvo, nemuselo k žádným rozbrojům dojít.

   Smazat
  4. 19:56 - kde berete tyhle nesmysly o etnických čistkách páchaných Srby? Vždyť tyhle kecy jsou jen propagandistickým krytím agrese NATO a Albánie proti Jugoslávii a Srbsku!

   Etnické čistky provedli Chorvati (operace Oluje - 1995), muslimové (poturčenci) ve střední Bosně a v Sarajevu (1992-1995) a Albánci na Kosovou a Metochiji (1999). Všechny čistky byly namířeny proti Srbům!!!
   Dohromady bylo vyhnáno z území, na kterých žili po staletí přes 500 000 Srbů.

   Navíc jich bylo v Bosně 45.000 pobito a umučeno, v samotném Sarajevu beze stopy zmizelo přes 7000 Srbů, na Kosovou 4000 zabitých a umučených Srbů, v Chorvatsku přes 2000 popravených Srbů.
   Tak tu konečně přestaňte lhát a štvát!!!

   Smazat
  5. 21:50

   Neustále tady obhajujete ty vaše srbské oblíbence, navzdory tomu, že je vše už dávno vyšetřeno a objasněno. Víme jak ostřelovali Sarajevo, víme o genocidě v Srebrenici a všech šílenostech v Bosně a v Kosovu. Vypálené města a vesnice, koncentrační tábory s lidskými troskami. Stejně tak i v Chorvatsku i ve Slovinsku, kde jsou dodnes vypálené domy a stopy po střelbě. Tohle vše si pamatujeme z televize v 90.letech a hlavně, všude se uveřejňují další a další důkazy. Podle vás všichni lžou? Nedávno našli další hromadný hrob. Vždyť to je šílené! Kdyby Američané nebombardovali, dnes by v bývalé Jugoslávii už nebyl žádný Albánec nebo Bosňák. Vím od Chorvatů, co to je za sebranku a úplně mě děsí, že něco takového má volný pohyb po Evropě. To vy přestaňte s tím lhaním!

   Smazat
  6. O.43 je presne z Ucebnice jejich Propagandy a doslova Okopirovany...

   Smazat
 8. Nebozak 9:44 ,,,,kdo je komous vi asi kdyz videl clensky prukaz otce.....ale filcka bude urcite

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má to znamenat, že sympatizuješ s hovniválem anonymem 9.44? V tom případě jsi nebožák ty, protože patříš mezi lidskej odpad - duševní mršiny. Jakej máš členskej průkaz ty, diskuzní filcko?

   Smazat
 9. 9:44 Milý debile, to ,že někdo nepřepisuje dějiny dle mantry rusofóbů, neznamená ještě, že je komunista. Těch komunistů už ani v Rusku není moc, ale i tak to nejsou určitě takoví údi jak ty, bezmozku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsilnější opoziční strana v Rusku jsou komunisté.

   Smazat
  2. V Rusku, ty blbe, žádná "opozice" neexistuje. Celá Duma ve všech zásadních otázkách přikyvuje Putinovi a plní jeho vůli.

   Smazat
  3. Opozice v Rusku skutečně není . Jsou tam jen zrádci Ruska jak říká Pjakin . Stejné je to i u nás v české kotlině .

   Smazat
 10. Lidské dějiny jsou neustále falšovány elitou k obrazu svému.
  Turci (Osmané) kradli na převýchovu děti (daň z krve), po vymytí mozků z nich dělali vysoké úředníky v říši. Byli to nejvěrnější služebníci Osmanské dynastie.
  Proto dnes Velký Bratr vymývá hlavy naší mládeži, kradou nám děti a staví je proti nám.

  OdpovědětSmazat
 11. Teď tam vládnou potomci einsatzgruppen a vzpomínají na svou „slavnou" minulost.

  OdpovědětSmazat
 12. Válka v Bosně začala vraždami srbských předáků. Již v roce 1992 podstoupilo divarzní výcvik v Chorvatsku téměř 100.000 mladých bosenských muslimů. Muslimský prezident Izetbegović ve své stati "Islámská deklarace" (1975) prohlásil, že islám a demokracie jsou neslučitelné!!! Tohohle týpka vodil prezident Havel po Praze jako vzor všech demokratů! Mulsimové v Bosně opakovaně obětovali vlastní civilisty, aby svedením zločinů na Srby vtáhli do války na sovu stranu země NATO (atentáty v ulice Vase Miskina, atentáty na sarajevskou tržnici Markale i a Markale II, mrtví po ranách ostřelovačů v "aleji smrti" (Sarajevo). Střelci byli muslimové, patřili pod speciální oddíly bosenského ministerstva vnitra a v řemesle odstřelovačů byli vycvičení příslušníky speciálních sil francouzského námořnictva.
  Válku na Kosovu začala UČK, která na Kosovo vpadla z Albánie. Materiálně byla zabezpečena státy NATO a Albánií. V západní Evropě (Německo, rakousko, Švýcarsko atd.) vybírala kosovsko-albánské mafie ilegální daň z které financovala nejen vyzbrojení a vystrojení UČK, ale i podplácení západních novinářů a politiků ve prospěch propagandy o "utlačovaných Kosovarech" a "srbském fašizmu". Oboje vylhané od samého začátku. První obětí UČK bylo 400 Albánců, kteří byli pro zachování Jugoslávie!!!
  zde youtube.com/watch?v=inTv8x8N18I&t=1534s
  Uloupené Kosovo.
  https://www.youtube.com/watch?v=Fgk0rAF9eD8

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.