Reklama

pondělí 1. července 2019

Omluva za dlouhé trvání karenční doby

Vladislav Černík
1. 7. 2019
K 1. 7. 2019 skončil tristní pozůstatek připomínající nevolnictví z doby feudalismu, tzv. Karenční doba. Přesto je její konec, místo úlevy, na straně podnikatelů provázen vybičovaným skřípěním zubů. Co přinášela tato „vymoženost“? Nic kladného, jak zaměstnancům, tak podnikatelům.
Zaměstnanci trpěli svými neduhy a podnikatelé riziky z rozšíření infekce a ztrátou pracovního výkonu. Někdy dokonce nutili nemocné zaměstnance, aby si vzali dovolenou.Žijeme v tzv. mírném pásmu, čili v té části zeměkoule, která je nejpříznivější pro život. Přesto, při ranním hodinovém dojíždění, což je někdy spíše podprůměr, pomyslně člověk překračuje 2 teplotní pásma. Jako by jel třeba z Helsinek do Říma.

Průměrná skutečná pracovní doba, někde okolo 9.5hod, je trávena většinou ne tepelně komfortním prostředí, průvany, v zimě někdy nedovytápěné a v létě neodvětratelné místnosti. V řadě fabrik pak inhalace škodlivých výparů, zvedání nevhodných břemen, sezení na nepříliš vhodných židlích, dlouhá monotónní práce a mnohdy prakticky neexistující možnost aspoň částečné regenerace, mnohdy odbývaná strava, hluk, stres, někdy i absence slunečního světla…

Čili řada chorob, jde na vrub zaměstnavatelů, to je objektivní fakt, ne házení bláta. Karence těmto negativům jen napomáhala, na podnikatele nebyl tlak, zlepšovat pracovní prostředí.
Připomenuto jazykem liberální ekonomie, bez toho tlaku se pokřivuje tržní prostředí.


 Zaměstnanci byli postihováni nejen v práci, ale při své přecházené nemoci, nejen že mnohdy i nakazili další členy své rodiny, ale navíc je, a i sebe, deptali je nevrlostí, která nemocný a oslabený organismus logicky  provází.

Navíc každý lékař, farmaceut i zdravotník dobře ví, že pro vyléčení jsou nejdůležitější právě ony první dny od objevení zdravotních obtíží. Divil jsem tomu, že lékařský stav tento všeobecně známý poznatek nepoužíval při argumentaci při jednáních s vládou, prostě lékařská etika také marodila, totiž kulhala. Jeden lékař coby min. zdravotnictví si to dokonce pochvaloval.
Odbory sice v tripartitě protestovaly, ale obdržely od pravicových vlád odpověď, že je to v nějaké koaliční smlouvě. K větším protestům se neodhodlaly. Žádný termín zrušování, žádná kompenzace.
Z politických stran se negativně vyslovily 2, ČSSD a KSČM. Ani pro ekologicky a křesťansky orientované partaje, to nepředstavoval žádný problém. Pracovat mezi postonávávajícími (mimo zdrav. Zařízení) je asi právě tak ekologické a křesťanský Bůh přece vyžaduje od lidu prostého, aby svou integritu zakaloval v útrapách.  SPD jakožto nová v Parlamentu požadovala úhradu nemocenského od státu, což by zrušení zkomplikovalo a podnikatele nemotivovalo ke zlepšení pracovního prostředí. Příslib zrušení karenční doby pomohl Sobotkově vládě vyhrát v r. 2013 volby. Pak se ke zrušení neměla, až prý se dohodnou v tripartitě
zaměstnavatelé s odbory. Čili na Svatého Dyndy…
Odbory dál postupovaly v této zásadní otázce vlažně. Místo aby jednaly a silně tlačily aspoň na ČSSD a KSČM, tak šéf ČMKOS se na sjezdu ČSSD vzájemně s ní pochválil. Na sjezdu KSČM pak komunisty zkritizoval za nostalgii, a jejich zástupce na sjezd ČMKOS nepozval. Jeden z příkladů, jak se odborová práce nedělá. U socdem. stran se tomu říká oportunismus a u odborů pak Morbus flavus (žlutá nemoc), což opakuji pro studenty, kteří, čert ví proč?, se to na hodinách ze společenských věd nedozví. Aby tyto kaňky nenarušovaly apoteózy o kráse trhu a zlořečení byvší totality?
 
Několika neúspěšnými volbami drcená ČSSD, když chtěla vstoupit do vlády s A. Babišem a jeho ANO, tak si tam musela dát nějaký bod, který by byl dobře srozumitelný pro spodní vrstvy. A tak si tam dala, mj. zrušení karence. Ale, ačkoliv druhým partnerem ANO ve vládě, je KSČM, tak se vyhnula tomu, s ní přímo jednat. Tato hra na ředitelování levice pak logicky vede k tomu, že ČSSD přes plnění sociálních opatření klesají preference. Tuto svou obtížnou situaci se naopak ČSSD snaží „posilovat“ sebechválou, jak hrdinně a důrazně plní svůj sociální program.

Tam, kde by byla na místě omluva, za liknavost a nedůraznost.

Zároveň je však potřeba zřetelně a důrazně připomenout, že posláním karence tam, kam od počátku patřila, totiž na smetiště dějin, boj o, nejen zlepšení sociálního postavení (pořád tu jsou zbytky nečasovsko-kalouskovských škrtforem, díky kterým jsme zůstávali v bahně ekonomické krize déle, než okolní státy) ale dohánění našich sousedů (Německa a Rakouska) zdaleka nekončí!
 
Namátkou:
- reálné, nikoliv virtuální dořešení financování sociálních služeb,
kde na ten  virtuální režim rukou shodnou, poukázala spíše pravicová Vildumetzová z vládního ANO za Asociaci krajů a levicová poslankyně za KSČM Jirovcová
- zrušení poplatku na pohotovosti (nebo má snad být náš zaměstnanec, mnohdy pracující 7 dní v týdnu za to ještě trestán?)
- 5 týdnů dovolené jako zákon, ne jako milostivý bonus
- zkrácení pracovní doby
( ta t.č. včetně dojíždění činí  cca 12.5 hod v průměru!) při zachování mzdy

Ano, zástupci zaměstnavatelů od velkofirem až po OSVČ budou spouštět rámus, mnohdy až připomínající lumpenproletariát v akci, že je to dovede ke krachu. Je třeba jim zřetelně připomenout jak podnikání u nás začínalo:
- všeobecné zhasnutí (navíc posvěcené soudní nepřezkoumatelností privatizačních aktů)
- levně nakoupit býv. státní podniky a pak draze prodávat
- nekvalitnější Zákoník práce v Evropě rozcupovaný na kusy
- roztříštěné odbory
- pravicové vlády dělající nad tím vším „španělskou“ stěnu

Výsledkem bylo 30% -ní snížení životní úrovně, které se dohánělo 20let a pak přišla ona ekonomická krize, která si „pochutnala“ na oslabeném organismu našeho státu.
Nyní prohlašují zaměstnavatelé a pravicové politické strany, že se máme nejlépe v historii.

Takže buď lakují situaci na růžovo a prostor pro zlepšení pracovních a sociálních podmínek tady je,  nebo musíme nějak přehodnotit to, aby naši pracující (jsme zemí z ekonomického středu EU) pořád vylepšovali životní standardy těch nevyspělejších evropských zemí na svůj úkor (to se skrývá pod odbornou ekonomickou terminologií: finalizace ceny zahraničními firmami-matkami).

A taky je nutno připomenout, že jisté pravidlo ze života:
 zaměstnanec, kterém se nominálně zvýší příjmy o 3% je ochoten o 5% více utrácet
(z hlediska bližšího pohledu musí, neboť potřebuje dohnat, to co, zanedbal, ve vybavení domácnosti atd.)

Vím o čem mluvím, např. osobně jsem to řekl prem. Sobotkovi, který, jak ostatně bylo jeho zvykem , to obsáhle komentoval tak nějak slovy: no jo, mno, tedy jo, jak ostatně bylo u něj zvykem.
Závěrem, jako člen ČSSD se omlouvám zaměstnancům, za liknavost a vlažnost této strany při likvidaci karence, která díky svému šnečímu tempu uškodila straně samé na preferencích a podnikatelské sféře nijak nepomohla zaneřáděním tržního prostředí.

24 komentářů :

 1. Kapitalismus a kapitalisti jsou nenasytní, největší zisky za co nejnižší náklady a na nějaké zdraví není zakalkulováno v zisku kapitalistů. Co znamená přechozená chřipka, nebo angína to vědí ti, kteří jsou dnes na invalidních vozících a dlouhodobě berou invalidní a na jejich místa nastoupili Ukrajinci, Mongolové a všechny ostatní gasaibaitry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:44

   Souhlas, avšak apeluji na ty, co pracují mozkem a hlavně rukama a nemají za sebe v případě nemoci náhradu!? Přechozená chřipka po přechozené angíně znamená mimo Prahu až na vyjímky, Chronický zánět srdečního svalu, přechodně ztráta zraku, řeči, paměti, rovnováhy dle hypoperfuze mozku (neprokrvení mozku, díky poničení srdečního svalu), není cesty zpět, jen drahá léková "udržovačka" s dalším překvapením ze strany srdce a mozkových selhání. Ve 26 letech, předtím sportovec v plném zdraví ...

   Smazat
  2. 23:44

   Berou hovnajs a né invalidní důchody už nejsme v socialismu, berou popelnici za popelnicí, copak Vy nevíte jakou invalidní reformu vymyslel křeččí hlodavec Jaromír Drábek (TOP09), co měl sedět vedle Šišky za mřížemi! Projeďte si pravidla ID a optejte se zdravého lobbisty Janouška, jak toho dokázal, kolik ho to stálo u soudců a proč vlastně neodpykává svůj pravomocný rozsudek? MSČR má bezvadně vybavené nemocnice, kdyby chtěl ležet, místo sezení?

   Smazat
  3. Zniceni populace se odehrava vsude na svete. A daleko horsi nez v EU. Statisice jsou vrazdeni treba jen v Kolumbii. Heydrichiady s bombami a napalmem /to vezme celou knihu to popsat a vsecko/,vubec v castech sveta se odehravaji Lidice , skoro kazdej tejden, a co vas ceka to vas nemine, kterou zapocal zboznovany Kennedy , kralovsky urozeny od te doby ve Vietnamu a vsude v jizni Americe. To se samozrejme rozsirilo jako statni terorismus , ten zacal podporovat a platit miliardami , take soukromy terorismus. Napr. v Kolumbii bylo na jednu osobu ,zastrelenou ovsem a zavrazdenou 1500 Us dolaru. Zaplacenou ovsem z USA.Miliardy tekly vrahum do kapes.
   Neni divu,ze jich /kolumbijcu/,uteklo pres 6 milionu do Venezuely , ale ani tam nenajdou slitovani. Sankce na Venezuelu jsou take pomsta za to , ze se nenechali zastrelovat, nebo jinak vrazdit a vrahove si tak vydelali MIN dolarku od "Santas Clause" Kennedyho a spol.!! A dodnes.

   Smazat
  4. Otec a strůjce Pentagon Papers - John Fitzgerald Kennedy

   Novináři deníků The Washington Post a The New York Times, kteří zveřejnili tajnou zprávu označovanou jako Pentagon Papers o angažovanosti americké vlády během války ve Vietnamu. Snaha o ututlání skutečností trvající čtyři prezidentská období donutila první americkou vydavatelku Kate Graham a ambiciózního šéfredaktora Bena Bradleeho z deníku The Washington Post vyhlásit vládě bezprecedentní válku o zveřejnění tajné vládní zprávy Pentagon Papers a vypadl jim z toho bazilíšek a "bratr všech novinářů USA", John Fitzgerald Kennedy!

   Smazat
 2. Vážený pane Vladislave, Vaši omluvu přijímám a děkuji, ČSSD přeji brzký konec na MFFKV, jak říkala kněžna Maláčová se jí jako VIP, velmi líbilo, kontrolní otázka ONA je hérečka? Tak co se tam sere! O Jírovcoví pomlčím zatu se Vám zase omlouvám já i když bych jí v životě nevolil, je to místní Vtelenská šlechtična, velmi podobná nátura jako předseda Filip, kde zachrastí dukáty, tam je jedna z prvních, když uklidili tu připálenou hubu Dolejše. U nás mimo Prahu jsou však většinově profese, kde karenční doba nehraje pražádnou roli, pouze ÚRAZ NA PRACOVIŠTI. Vy si tak maximálně vrazíte propisku do nosu, když po kancelářích v Praze, nemáte nejmodernější klimošku a z toho důvodu klimbáte nad klávesami nebo razítkem, pokud se tací od Vás neukáží v (byrokratismu), nikomu neschází, jejich výplody jsou beztak průjem za průjmem, avšak ocenění a důležitost je samo nad nebe vzetí, no teď již mohou v klidu onemocnět u nás nikoliv!

  OdpovědětSmazat
 3. Tak to je normální lidé se vyléčí a vrátí se do práce a s nemakačenky si kapitalisté můžou hravě poradit.

  OdpovědětSmazat
 4. Účastníci Milionu chvilek si neuvědomují, že jsou prostředkem, s jehož pomocí má dojít nejenom k výměně premiéra a jedné ministryně, ale především ke změně politiky. Jak směrem k EU, tak i směrem k SRN. Z veřejně dostupných zdrojů lze identifikovat řetězec dovolující představit si řešení mnoha vztahových problémů ČR - EU a ČR – SRN. O nich se veřejně v české kotlině nediskutuje. Často zmiňované Benešovy dekrety nebude rušit vláda SRN, nebo pan Posselt. Ale sami čeští politici. Dlouhý řetěz, který vidím, se skládá ze zveřejněného neveřejného zasedání Spolku sudetských Němců v Mariánských lázních v 2018, přání pana předsedy Bernd Posselta uspořádat sjezd v ČR, nedávného rozhodnutí soudu ve věci restituce majetku rodu Walderode, změny v označení hranice (ze státní hranice se stala hranice zemská) a dalších významných maličkostí, které veřejně právní média nevidí, protože se dívají výlučně na východ, do Ruska a Číny. Odtud prý přichází mráz a hrozí nebezpečí ztráty svobody a neexistující suverenity.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019070110256273-benesovy-dekrety-nebudou-rusit-nemci-nybrz-sami-cesti-politici-uz-se-pripravuje-posun-statni/

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Černíku, je tu přecejen jeden problém. Ti nejmenší "zaměstnavatelé" s jedním nebo jen několika, řekněme do deseti zaměstnanci. A to zrovna nemusí jít o chřipkovou nebo jinou epidemii nebo karanténu. Jsou to situace likvidační, vrcholící nejednou i exekucí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:42
   Já bych to tak nedramatizoval. To jsou ti živnostníci, kterým nečiní nejmenší problém neplnění dohod za žádných okolností, ať je nebo není chřipková epidemie. Stačí když se jim nabídne lepší(výnosnější) zakázka než je drobnost u vesnického důchodce(pro něj však v hodnotě půlročního příjmu) a nečiní jim žádný problém zapomenout na vše a nezvedat telefon.
   Zpravidla jsou to právě ti, kteří pravidelně posílají zaměstnance přes zimu marodit nebo na ÚP a za desítky let podnikání jsou stále "ve ztrátě"(neplatí daně). Opravdu mě chcete dojmout jejich zoufalým osudem?
   Tak ať se na to vykašlou a nechají se zaměstnat. Bylo by to přínosné pro všechny. Ale to je pro živnostníky ta nejstrašidelnější představa. Raději budou "do padnutí úpět pod knutou vyděračského státu a obětovat se pro zákazníky".

   Smazat
  2. Narky nad likvidaci podnikatelu jsou k smichu.

   Smazat
  3. 6:49, 7:42 nechte si dojmů a předsudků a počítejte. Pracuje živnostník s jedním zaměstnancem, plní plynule zakázky, které plně vyčerpávají tuto pracovní kapacitu s tím, že výnosy umožní vynaložit na "mzdy", zdravotní a sociální celostátní průměr a na investice do živnosti (vybavení ...) tolik, kolik je nutné na prostou reprodukci. Tak, a zaměstnanec vypadne na neschopenku. Zakázky jsou plněny z poloviny což znamená poloviční příjmy a náklady na mzdy počítáno včetně náhrad, klesnou pouze o 20 %. A to nemluvím o možné ztrátě zakázek, o penále z jejich neplnění, ztrátách na zásobách, neschopnosti splácet úvěry, daně ... No, a vy tu machrujete o bůhvíjakých rezervách každého jednoho živnostníka. Pak se třeba divíte, že není kdo by vám opravil třeba jen jízdní kolo a že, není to málem zadarmo.

   Smazat
 6. Čemu se vlastně divit? Divit se lékařům, kteří neprotestovali? Několikrát jsem byl bez ohledu na druh nemoci "obsloužen" v čekárně, stejně jako několik dalších pacientů (jak jsem viděl), neboť lékař měl návštěvu farmaceutickou (rozuměj následná procenta za předepisování léků). Divit se ČSSD? Vždyť oni jen skutečně šli tou cestou, která jim patří - cestou "PŘEDSTAVITELE pouze ZAMĚSTNANECKÉ ELITY", která nemá žádný zájem o skutečné změny v systému, neb by je ty změny mohly ohrozit. Divit se zaměstnavatelům, kteří nedokáží pochopit, že péče o zdraví zaměstnanců (teda ta péče skutečná ne jen razítková nebo papírová) se jim vrátí několikrát? Nebo že pracovní podmínky se nedodržují? A proč by měly? My sami často pouze mlčíme a když někdo protestuje a dokazuje, že i výroba by byla kvalitnější (v tolika případech, že by se i vláda mohla udivením dostat do kolapsu z nedýchání (doufám jemně vyjádřeno)), drtivá většina ostatních zaměstnanců se drží na distanc a nebo i demonstruje ochotu pracovat tak jako dosud, neboť jinak nelze ... (ale bylo lze volit ČSSD). Myslím, že je zbytečné pokračovat. Jen si dávejte pozor na to, co kupujete. Ono je to často vyrobeno za mnohem horších podmínek a kvality, než Vy sami třeba i znáte!
  Nevyléčením včas případné nemoci se zkracuje i délka Vašeho života.
  Jó, kdyby se to zkrácení života dalo přenést na samotné viníky! Neznáte nějakou opravdovou vědmu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prodlužování délky života je pro kapitalisty nežádoucí, proto křičí, že lidé se dožívají nemravné délky života a v důchodu jim pak ukrajují z peněz, které si kapitalisti chtějí přisvojit důchodovou reformou.

   Smazat
 7. Tupý lid si zvykne na všechno. Nechal si ukrást stát, hospodářství, suverenitu, všechny životní jistoty a nejpodstatnější práva. Nechal se prodat do otroctví, proměnit na pouhý "lidský zdroj" a nahnat do krysích závodů. Přijal ztrátu perspektiv, nekonečné zdražování a splácení obrovského dluhu, který mu naložili drábové a posluhovači cizích zájmů. Nějaká karenční doba už jej nezasáhne a mnozí ji budou i obhajovat.
  Jsou zvyklí, samostatného myšlení zbavení a když bude pozítří uzákoněno holení hlav, tak už zítra budou fronty před holičstvím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudoprdelníku,
   s tímto svým zoufalým blekotáním si můžeš dobře přivydělávat a vystupovat s ním po silvestrovských večírcích. Úspěch zaručen. Nezapomeň si nasadit červený nos.

   Smazat
  2. Je to smutné, ale spějeme přímo k tomu. Podporovatele Milionu chvilek pro demokracii jsou toho smutným důkazem.

   Smazat
  3. 8:18

   Chtěl byste uvedené rozporovat, nebo co z toho se vám nepodařilo pochopit?

   Smazat
 8. ja bych pana radokritika nebral až tak važně jestli že je statni zaměstnanec tak tam je šance i dostat odškodněni i obhajit svoji zlodějinu jine to je jestliže vovčan je nevolnikem u kapitalisty ale to pan asi ani neskusil nakonec čemu se divit když naše statni zdravotnictvi patři přisatym kapitalistum v bilych plaštich většinou vyštudovanych za bolševikova a za totalitni kačky ktere jim tenkrat na vychodě vubec nesmrděli

  OdpovědětSmazat
 9. Tady se diskutují blbosti o tom, zda se má nebo nemá vyležet nachlazení. U starších lidí přicházejí vážnější nemoci srdce a oběhového systému. Kapitalismus, který tady vybudovala také sociální demokracie, má účinnější nástroje k zabíjení lidí. Například opakovaně čtvrtletně uzavírané pracovní smlouvy. Kdo takovou smlouvu má, pořádně si rozmyslí, zda bude lékaře navštěvovat. Zaměstnavatel se to dozví a smlouvu neprodlouží. Vyberte si. Nepamatuji, kdo takovou možnost zaměstnávání vymyslel a co s ní dělali levicové strany. Prosím, neútočte zbaběle na komunisty, kteří tady už dlouho nevládnou. Vím, že to už dávno zrušili. Příbuzného v předstihu z práce propustili a on do 14 dnů zemřel. Zaměstnavatel nemusel koupit ani pohřební věnec.

  Sociální demokracie je nepoučitelná. Dřívější táta dělníků senátor Štěch navrhl možnost opakovaných pracovních smluv obnovit. Dříve než byl socan, bylo pro něj výhodné být komunistou. Jestli někteří komunisté zasluhují opovržení, pak takoví, kteří přeběhli k socanům. Neříkejte, že někteří přeběhli i k ODS. Všechno převlékání kabátů je špinavost.

  OdpovědětSmazat
 10. PROSÍM! NEHODÍCÍ SE PŘES NOC OPĚT VYMAŽTE, JAKO ZE VČEREJŠKA NA DNEŠEK A S VLADISLAVA ČERNÍKA UDĚLÁTE ČULÍKA, MYŠLENO S R. ČSSD NEVOLTE JSOU TO POPULISTI, ZRUŠENÉ POPLATKY U LÉKAŘE SÚKL MI ZDRAŽIL LÉKY TROJNÁSOBNĚ, KARENČNÍ DOBA JEN PRO PRAŽSKÉ BYROKRATY, PRO PRACUJÍCÍ VYHAZOVNÉ Z FLEKU. ČSSD UŽ SE TĚŠÍM NA VÁŠ NOVÝ ZÁKON, JAK OBRAT VOZÍČKÁŘE A NEMOHOUCÍ O ŽEBRAČENKU A NEDOTKNUTELNOST OBCHODNÍKŮ S CHUDOBOU, JAKO VŽDY! NA SVĚTLO JIŽ VYŠEL NÁVRH JAKÉHO SI PASKVILU?


  Omlouvám se za velká písmena NR opět čaruje s příspěvky mizí beze stopy!

  OdpovědětSmazat
 11. A jak nám marodí poslanci a jakou mají za marodění mzdu??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by marodili? Oni se ani těch jednání účastnit nemusí a také mnohdy neúčastní. Kdo by tam za těch 100 tisíc+ chodil, umějí trávit čas příjemněji. To je jiná společenská třída, ta se s námi nehodlá vůbec poměřovat.
   To je přesně to, co národ v ´89 chtěl. Přeci bylo strašlivě nedemokratické a zločinné, když za komunistů byla funkce poslance čestná, tzn. bezplatná, pouze za náhradu ušlého platu a nutných výdajů. Nebo dokonce když byli dle Ústavy všichni zastupitelé, tedy včetně poslanců, odvolatelní. Taková zrůdnost, z toho se chce zvracet! Ve správné svobodě a demokracii západního střihu jsou lidé rozděleni na poddané a vládnoucí třídu se svými lokaji. A tak je to správné, tak to má být.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.