Reklama

neděle 14. července 2019

Otázka ústavně-kompetenční

Tribun 
14.7.2019
Jak tak tahanice o rošádu Staněk-Šmarda (Hamáček chce, Zeman nechce, Babišovi je to jedno a kavárna z toho šílí, protože Babiš navrhl, ale Zeman neodvolal) kulminují, stále častěji a intenzivněji přemýšlím o tom, proč v odvolávání a jmenování ministrů prezident vůbec figuruje, pokud nemá mít žádnou autonomii a má být jen pasivním a poslušným vykonavatelem premiérových zadání? Proč si tedy ministry nejmenuje a neodvolává přímo premiér? Jak jde taková pasivní role dohromady s tím, že prezident je hlavou státu? 

Jenže na druhou stranu, jak jde prezidentova autonomie – pokud přistoupíme na to, že kombinace hlava státu + jmenuje/odvolává znamená, že podle svého vlastního uvážení – dohromady s tím, že vláda je věc premiéra, který se zodpovídá poslanecké sněmovně? A co si budeme namlouvat, neodvolat či nejmenovat je také forma zasahování.

Můžeme to „vyřešit“ buď tím, že to prohlásíme za díru v ústavě, a pokud jsme „kavárník“, můžeme přidat, že byla do ní byla zavlečena přímou volbou, což ovšem nebyla. Vztah této konstelace a přímé volby je pouze v tom, že bez přímé volby – a je otázka, zda taková nebyla intence „otců ústavy“ – se dalo očekávat, že prezident bude jen loutkou parlamentních elit, takže by k podobnému konfliktu nikdy nedošlo. A ruku na srdce, Zeman byl ovšem zvolen právě proto, aby monopol parlamentních elit narušil. Proto ho jeho voliči na Hrad vyslali (i když oni by takto možná neformulovali, ale kdybyste jim to takto řekli, určitě by souhlasili) a Zeman svými „obstrukcemi“ nedělá nic jiného, než plní svůj volební program.

Je tedy v ústavě chyba, ať již v definici kompetencí, nebo v přímé volbě prezidenta? No není. Chyba není v ústavě, ale v lidech, kteří ji vykládají k obrazu svému. Uvědomte si, že vláda žádá povinně o důvěru jen jednou a pokud by prezident poslušně a promptně odvolával a jmenoval ministry, jak si premiér zamane, tak dokud by nepodal demisi sám premiér, mohla by nám velice brzy vládnou úplně jiná vláda, než jaká získala důvěru. Zdánlivě nejasná dikce ústavy a zapojení prezidenta tak lze chápat i jako další z prvků brzd a rovnováh, které nutí premiéra, aby ministry měnil uvážlivě s ohledem na to, že o nich musí přesvědčit dalšího ústavního činitele. Samozřejmě, že podobně by mohl fungovat i předseda sněmovny, ale prezident je přeci jenom logičtější, a to tím více, že je volen přímo.

Jinými slovy, žádná ústavní krize se nekoná a systém funguje tak, jak má. Krizi v tom vidí jenom ti, pro které je konsensus totéž, co kapitulace, a všechno nejraději řeší na sílu.

Ostatně, představte si následující situaci: prezidentem je Drahoš a premiér chce ministrem kultury jmenovat Filipa. Pořád byste chtěli, aby prezident musel konat hned a bezodkladně, nebo by jeho obstrukce v takovém případě byly povinností a důsledným dodržováním ústavy?

33 komentářů :

 1. Krizi vidí jen demožumpa která nemá šanci být v Čechách vůdčí silou tak škodí kde se dá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR!!!
   CHLAPI, PRVNÍHO SRPNA CHTĚJ OD VÁS, OD ČECHŮ TY VOBŘEZANÝ ODPOVĚĎ!!!
   TAK SUKOVICE DO RUKY A SEJDEM SE U MASARYČKY!
   A´T SI FURT NEMYSLEJ, ŽE JSOU POŘÁD U NICH DOMA, V PALESTINĚ

   Smazat
  2. Padajici ČSSD se svych koryt nepusti.

   To jenou chce blafovat a ošulit nezkušenou veřejnost a ovčany včetne Babiše,kteři nechápou stále ,zakeřnost teto strany a jejich členů,kteři si do vedeni zvolili hlupáky řezajici jim pod dupou vetev na ktere sami sedi!

   Smazat
 2. Spojené státy a Velká Británie připravují fejkové zprávy o Putinově okolí, uvádí zdroj:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2019071310334193-spojene-staty-a-velka-britanie-pripravuji-fejkove-zpravy-o-putinove-okoli-uvadi-zdroj/

  OdpovědětSmazat
 3. Možná by bylo lepší mít někde na Hradě poštovní schránku s nápisem Prezident, tam hodit demisi a za týden po vhození jí považovat za přijatou. Když už má být ten prezident automat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ty demisi podávat nemusíš. nemusíš ani nikam nic házet, leda, žeby sys to hodil na nebližší lucerně

   Smazat
  2. karel To může tak těch pár zoufalých havloidů.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Pro Kostěj Nesnrtelný - pouze lidská hloupost je nekonečná!
  Prezident je poslední pojistka jak zvrátit špatná rozhodnutí zkorumpovaných stran a politiků.ČSSD se propadla na úplné dno.Každého kdo se pokusí o nápravu nemilosrdně zlikviduje.Veřejná média na místo odsoudění provádějí totéž.
  Kam jsme se to dostali: LEŽ je nazývána PRAVDOU a naopak PRAVDA - LŽÍ! Je to neuvřeřitelné,ale je to tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady se potvrzuje pravidlo, že obvykle žádná politická strana po svém ustavení již není plně demokratická a je ovládána nějakou svojí klikou, která je zase pro změnu ovládána z vnějšku buď místní a nebo zahraniční mocí. Tedy ČSSD je ve fázi, kdy jí nemůže pomoci žádná vnitřní očista. Zde je možné jen, že členové, kteří nechtějí podporovat stávající mizérii, odejdou jinam nebo založí jiný subjekt politiky.

   Smazat
  2. TŘICET LET!!!!!!!!
   POŘÁD POJISTKY, POŘÁD NĚJAKEJH TAŤKA.
   VY SE R SE NA TO!!
   TEĎ TO MÁ V PAZOURÁCH KAŽDEJ Z NÁS, CO JEŠTĚ DEJCHÁME!
   TAK JE CHYŤE POD KRKEM A NEPOUŠTĚJTE, DOKUD NEPŘESTANOU KOPAT KOLEM SEBE

   Smazat
 6. Hlupáci nerozuní Ústavě ani jeji funkci v právním systému. Jak prosté, milý Watsone!

  OdpovědětSmazat
 7. V normálně fungující demokracii by byl zvolen následující postup. Předseda politické strany ( s ohledem na ústavní a politický kontext) si vyžádá schůzku s prezidentem republiky, informuje jej o svém záměru vyměnit určitého ministra, vysvětlí důvody tohoto kroku, zkonzultuje možné budoucí kandidáty a vyslechne stanovisko prezidenta. Pokud nejsou námitky, provede výměnu ministra. Jsou-li námitky, pak upravuje své představy a jedná s prezidentem tak dlouho, než je shoda. U nás předseda strany donutí k rezignaci ministra, který se provinil tím, že odvolal podřízeného za očividné "turecké hospodaření". Navíc za situace, kdy prezident zavčas veřejně upozorňuje, že by neměl pro takový postup pochopení. Ovšem náš předseda potápějící se strany si hraje na drsňáka a pak brečí, vydírá, vyhrožuje, ale hlavně je trapný břídil...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomínáte, milý René, že jde o koalici a že odvolání svého ministra navrhl koaliční partner. Pak je situace poněkud jiná.

   Smazat
  2. Ale nezapomínám. Mluvím přece o Hamáčkovi. Nic mu nebránilo postupovat výše uvedeným způsobem a vyhnout se tak obtížně obhajitelnému vyvolání konfliktu s prezidentem. Nelze ovšem vyloučit variantu, že vládní krizi měl v úmyslu vyvolat a vycouvat z vlády v situaci, kdy si pustil do kalhot po demonstraci na Letné. Ukončit vládní angažmá ovšem mohl chtít i z jiných důvodů (např. plní zadání sponzorů, zahraničních loutkovodičů atd. atd.). Čert ví, v každém případě našmu státu to neprospívá...

   Smazat
  3. rene;
   velmi dobre napsano.

   Smazat
  4. rené - nemá to chybu, souhlas!

   Smazat
 8. Co kdyby socani nominovali na ministra kultury šimpanze ?Měl by prezident konat neodkladně ?Kontrola prezidentem je dobrá a potřebná.Je to směšné jak socani trvají na své hrdosti-hrdý prcek se neskloní před zdravým rozumem.Těším se ,že si v pondělí odhlasují odchod z vlády .Stejně by šli později kvůli st.rozpočtu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. socani nikoho nominovat nebudou!
   včera si šli kolektivně kopat hromadnej hrob!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
 9. Blaha se opřel do kapitalismu, nešetřil ani Čaputovou: Jako cvičená opice vysvětluje dětem, co si mají myslet:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019071410337406-blaha-se-oprel-do-kapitalismu-nesetril-ani-caputovou-jako-cvicena-opice-vysvetluje-detem-co-si-maji/

  OdpovědětSmazat
 10. Ústava pouze říká, že prezident nemůže jmenovat nebo odvolat do a z funkce ministra koho chce, že na to potřebuje návrh předsedy vlády. Stejně tak předseda vlády nemůže navrhovat a odvolat koho chce, potřebuje na to souhlas prezidenta se svým návrhem. Tím je vytvořena stabilita, kdy s osobami ministrů souhlasí jak premiér, tak prezident.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Předseda vlády navrhuje, prezident schvaluje. Toto je duch čili logika naší ústavy, ať si kdo chce co chce říká.

   Smazat
  2. ústava je kus hadru
   napsal si ji i Hitler!

   Smazat
 11. ...překlep: premiér jmenovat a odvolat koho chce....

  OdpovědětSmazat
 12. Jestli prezident má být jenom tlumočník,tak v tom případě místo poslanvů a jiných výkonných pajtášů,omlouvám se chtěl jsem říci úředníků, mohly být tlumočníci. Tím by se ušetřilo spoustu peněz a hlavně času.

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Dvořáku 22:24 a 17:37
  Nemohu s vámi souhlasit ani v jednom příspěvku....ostatně rené vám naprosto skvěle a přesně odpověděl. Já jen dodám, že koaliční partner byl v podstatě panem Hamáčkem donucen k tomu co byť asi se skípěním zubů učinil, protože mu muselo být jasné že prezident souhlasit nebude.
  Co se týká vašeho druhého tvrzení....vy jste profesí ústavní právník???? Myslím že by to bylo dost nelogické. Pak by skutečně stačila schránka s podpisovým automatem a prezidenta nemusíme vůbec mít.

  OdpovědětSmazat
 14. Nepochopil jste. Tedy ještě jednou trochu jinak: premiér navrhuje, president neschvaluje. Už je to jasnější?

  OdpovědětSmazat
 15. Jsem naprosto neposkvrněn právními názory, ale vysvětlete mi proč prezident musí návrh premiéra signovat. Nemá-li možnost zásahu, tak je tam uplně zbytečně a jeho akt je jen formální.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.