Reklama

úterý 2. července 2019

Praha, Tbilisi, Kišiněv: Tři zpackané barevné revoluce? Nic není náhoda. Komanda, děti a obvyklý repertoár. Měla by být další v Rusku? Dohodl se Putin s Trumpem? Následky summitu G20 uvidíme brzy

Michail Chazin
2.7.2019 ChazinRuProtiProud
MICHAIL CHAZIN ukazuje, jakou optikou lze také nahlížet na pražskou Sletnou a současně dává najevo, že se nic neděje jen tak bez okolních souvislostí

Jako ekonom pozorně sleduji události ve světě. Většinou samozřejmě ekonomické, ale nelze vypustit ani politiku, nakonec politická ekonomie se tak nazývá proto, neboť si je dobře vědoma faktu, že nebývá ekonomiky bez politiky. V posledních dvou týdnech nastalo dění, s jakým jsme se od konce osmdesátých let nesetkali: odehrály se najednou tři „oranžové“ revoluce! Přesněji řečeno, pokusy o tři takové revoluce.

Moldavsko


První se měla odehrát v Kišiněvě. Ve skutečnosti dokonce proběhla: prezident Dodon byl odstaven od moci, ústavní soud rozehnal parlament a všichni očekávali nové volby, ve kterých měly zvítězit „prozápadní“ síly řízené oligarchy. A co se nestalo: Hlavní oligarcha Plachotňuk uprchl z Moldavska, ústavní soud přiznal své chyby, zrušil rozhodnutí o rozpuštění parlamentu a prezident se znovu ujal své funkce.

Zázrak? Ne, především je potřeba se rozpomenout, co způsobilo, že Plachotňuk uprchl. A také na televizní rozhovor s americkým velvyslancem v Moldavsku, který byl zřejmě něčím velmi znepokojen. Jde o to, čím. Nabízí se pro to hypotéza: Trump po svém nástupu do funkce zatím většinou neměnil velvyslance. Dosud nedošlo k obvyklé rotaci, možná také proto, že vnitřní konfliktní situace nezaručovala loajalitu nově jmenovaných. A to znamená, že mnozí velvyslanci pokračovali v práci pro Clintonovou a celý tento tým dál organizoval „oranžové“ revoluce.

Ale velvyslanci jsou proto velvyslanci, že poslouchají instrukce vlády. A pokud někdo z vlády zavolá z Washingtonu, velvyslanec ho většinou musí poslechnout. Dosud nikdo volat nemohl, protože jinak by si americký velvyslanec nedovolil organizovat státní převrat. Jakmile se však telefonát uskutečnil, velvyslanec si pozval Plachotňuka (a možná i někdo dalšího) a řekl mu: „Padej!“ Následky bylo vidět okamžitě.

Velmi zajímavé komentáře se objevily v ruském tisku, především v tom liberálním. Hovořilo se v nich, že Plachotňukův útěk byl následkem „konspirace“ Ruska, Evropské unie a USA, jejichž představitelé byli údajně „zaskočeni“ moldavskými oligarchy. Já o tom pochybuji, protože pokud by dohoda nastala před převratem, nedošlo by k němu, a za jeho běhu by při současných podmínkách bylo poměrně obtížné dosáhnout nějaké dohody. Nicméně pro liberální média jde o nesmírně bolestivý okamžik, který nelze bagatelizovat, čiší z něho totiž rozpory mezi liberálním směřováním (podle liberálů tradičně „americkým“) a postojem Trumpa, který dnes formálně řídí USA. Takže liberálové museli sepsat pochybné legendy, aby neuvedli v pochybnost své vlastní sponzory, že dnes již nepředstavují oficiální americkou pozici.

Další vypečená neziskovka: Kuchyně na barevné revoluce sídlí v Praze. Granty na školení aktivistů. Má Soros pomocníka či konkurenci? Za vším hledej Člověka v tísni. Ať žijí Norské fondy. Spolu proti suverénním státům


Gruzie


Druhá revoluce měla proběhnout v Gruzii. Všechno tam bylo zorganizováno ještě lépe než v Kišiněvě. Zjevná provokace s křeslem předsedy parlamentu, do něhož posadili ruského poslance, který tak popudil veřejnost (všude a vždy sedí host tam, kde ho posadí pán domu), úžasně zrežírovaná scéna protestu před parlamentem (v prvním plánu děti s nevinnýma očima a staří lidé s úctyhodnými šedinami), kamery na speciálně připravené plošině (aby vše bylo dobře vidět) a nejméně tři útoky provedené vycvičenými bojovými skupinami, které se vystřídaly v pravidelném sledu jedna za druhou. A zdrcení obránci parlamentu, kteří jako zázrakem odolali takovému tlaku. K tomu vulgární rusofobní kampaň v tisku, která naznačovala, že současná vláda je špatná, „proruská“, zato útočníci jsou vznešení hrdinové.

Ale pak se děly divy: Podle modelového plánu „oranžových“ revolucí měly druhý den následovat rituální oběti. Bojovníci by z náměstí zmizeli (cvičili je, peníze za ně utratili, bylo by tudíž nerentabilní je zabít), střílelo by se na děti a staré lidi. Soudím, že ostřelovači již byli připraveni. Ale v tu chvíli se nečekaně všechno zvrtlo: Lidé na náměstí prakticky nevyšli, nebylo po kom střílet, provokatéři kamsi zmizeli.

Jako analytik si přirozeně musím položit otázku: nezavolal někdo americkému velvyslanci? Na rozdíl od Moldavska neexistuje na tuto otázku přímá odpověď, ale můžeme vyslovit věrohodnou hypotézu, že tomu tak bylo. Jenomže potom začne všechno vypadat tendenčně. Byť zatím jen v obrysech. A na to rychlá reakce Ruska, které naneslo tvrdý úder proti ekonomickým zájmům současné vlády (ta s největší pravděpodobností byla alespoň částečně v obraze, soudě podle toho, že gruzínská prezidentka podpořila rusofobní kampaň). Ruská odpověď způsobila, že „horké hlavy“ v Tbilisi poněkud vystřízlivěly.


Česká republika


Třetí „oranžová“ začala v Praze. Byl jsem v České republice před rokem a mohu říci, že se někdo musel hodně snažit, aby vytáhl flegmatické Čechy v takovém počtu na ulici. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu místní specifiku tisku. Ten, pokud se domnívá, že je to v zájmu věci, značně zveličí rozsah protestu, ale i v takovém případě tady hovoříme o desítkách tisíc lidí. Přitom je třeba započítat, že láska k liberálním myšlenkám v České republice prudce klesá (viděl jsem to už před rokem), a určitě tam nemají v lásce státní převraty. A to i přesto, že účastníci demonstrace požadovali odchod premiéra, který je kromě jiného vedle prezidenta rovněž podezříván z lásky k Rusku.

Typické ovšem bylo, že zprávy o událostech v Praze běžely pouze první den, a pak se naše liberální média odmlčela, jako kdyby se zalkla vodou. Také proto mám podezření, že i v České republice začali mít organizátoři „oranžové“ revoluce problémy. A předseda vlády rovněž odmítl odstoupit. Tudíž opět tu vzniká přirozený předpoklad, že amerického velvyslance zastihl telefonický hovor. Protože kdo jiný by mohl celý proces tak rychle zastavit?

V ČR i na Slovensku: Kdo se tu snaží o barevnou revoluci? Chceme klidně žít a pracovat. Necháme je mluvit za nás? Majdan tady nechceme! Země rozvrací nepolitická politika. Dříve se za velezradu trestalo


Co za tím vším vězí?


Tak nám tu vylézá na světlo nějaká zajímavá zákonitost (nyní už reálná tendence), která vyžaduje pečlivou analýzu. Zajímá nás především „kdo a proč“ všechny ty revoluce zorganizoval. Podle mě jsou pouze dvě možnosti, které zde vyslovím ve formě hypotézy.

První spočívá v tom, že po několika dnech se měl v Ósace otevřít summit G20 a liberální síly velmi chtěly ukázat jeho účastníkům svoji sílu a možnosti.

A namísto toho přišlo trapné fiasko. Jaké budou důsledky jednání v Ósace, zčásti brzy zjistíme. Určitě však budeme moci posoudit chování hlavních účastníků po summitu. Možná pak bude jasné, jakým dohodám chtěli loutkáři „západního“ globálního projektu zabránit tím, že uspořádali tři „oranžové“ revoluce najednou.

Druhá možnost předpokládá, že hlavní měla být čtvrtá revoluce – v Rusku.

První tři měly nanejvýš postrčit její potenciální účastníky, inspirovat je, vybavit je hesly a sebedůvěrou. Liberální média a jednotliví vyslanci by tuto vlnu podpořili – společně s ruskou vládou, která radostně zvyšuje ceny pohonných hmot, devalvuje rubl (s nevyhnutelným zvýšením cen spotřebního zboží) a dává národu další danajské dárky.

Lze připomenout ještě některé další okolnosti, jako například kampaň v tisku, že Golunova zachránila „národní solidarita“, která „zatlačila na mocenské páky“. (Novinář Golunov byl zatčen pro podezření z šíření drog, které mu byly podstrčeny.) Sám Golunov má mimochodem mé sympatie, protože se s největší pravděpodobností zřekl svých liberálních příznivců. Já však souhlasím s tím, že vděčí někomu z Putinova okruhu, kdo ho včas varoval a díky němuž rychle „opustil svůj revír“. Cítím, že podle plánů liberálů z něho neměl vyjít už nikdy. Tradici rituálních obětí dosud nikdo nezměnil.

Celý tento proces by bylo možné spojit se zářijovými volbami. Zejména proto, že v jednotlivých ohledech skýtají opravdu mnoho problémů. Jenomže propad všech tří přípravných akcí (pokud přijmete moji hypotézu) naznačuje, že podle všeho existuje dohoda mezi Putinem a Trumpem v boji proti společným liberálním nepřátelům. V každém případě je legitimní vyslovit takový předpoklad.

Vím, jde o poněkud matný obrázek. Ale jistě se ho brzy podaří upřesnit.

* * *19 komentářů :

 1. Putin se s Trumpem muže dohodnout na čem chce a na barevné revoluce to nebude mít žádný vliv, protože tyto revoluce začíná a organizuje Hluboký stát, který je řízen CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump i přes snahy demokratů dokázal ustát obvinění, že spolupracoval s Ruskem při volbách a demokrati odstrouhali a v současné době zuří. Trump bojuje proti uprchlíkům a demokraté zase jako Německo organizuje přesun obyvatelstva do USA. Trump zatím se řídí selským rozumem, proto má velkou naději, že bude zvolen znovu, protože samotní obyčejní Američani, tak jako obyčejní Evropané si uvědomují a sluničkáři a kavárny dovedou zemi jenom ke krachu.

   Smazat
 2. Jo celý socialismus se může jít zahrabat před liberálními demokraty. U nás se žádný převrat nepovede nejsme Slováci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Slovensku proběhl nějaký převrat? Jsi debil?

   Smazat
  2. 9:13...A to dosazení umělohmotné teflónové Čaputové bylo CO!?!?!?
   Jistě,převrat to nebyl.Ale že to poškodí celou V4, o tom asi pochybuje málokdo.
   Helanov

   Smazat
  3. 9:13 Hele demente s kým tančíš ulice svrhla vládu Fica pro obyčejný kriminální případ. Neměl s tím nic společného.

   Smazat
 3. 8:53...Jeví se mi to taky tak...
  Češi jsou sice flegmatici,ale pokud havlérka přihodí nějakou mrtvolu,ať už Šmída nebo Kuciaka, tak...brrrr
  Jedno je jisté,dnešní mečovačky se nevedou meči,ale sdělovacími prostředky.
  Určité plus je,že hodně Čechů ještě nezapomnělo číst mezi řádky.Určité mínus je,že tato generace pomalu vymírá...
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. MANDARÍNKOVE REVOLÚCIE kde šestnásť, osemnásť alebo devätnásť roční pobehujú po námestiach, namiesto aby sedeli v škole, a v tak si radšej pobehujú po námestiach, a nadávajú na socializmus, v ktorom vôbec nežili, ale narodili sa až v čase milénia 2000. Potom pamätníkov socializmu kritizujú a osočujú ako za telesa tupé, a hlúpe, a menej úspešné, ktoré neveria v kapitalizmus.
  Takú mládež ktorá pobehuje po námestiach ktorá si vôbec nepamätá už ani Československo, ktorá sa narodila v dvoch samostatných štátou, majú radi zapredaní politici, ktorí ich zneužívajú na svoje politické ciele, a keď majú na trybúnach cirkusové atrakcie, tak vášne naštartujú. No niekedy sa stáva že každá REVOLÚCIA ma aj svoju KONTRAREVOLÚCIU. Ako sme boli svedkami v Maďarsku 1919 alebo novšie, Ukrajina 2014.
  V Gruzínsku tiež prebehla revolúcia, ale ciel revolúcie bolo Gruzínsko v hraniciach Gruzínskej sovietskej socialistickej republiky. Shevarnazeho dali dole, a mysliac si že revolúcia pokračuje ďalej tak zneužili dav a vyvolali vášne v Tiblisi ohľadom Abcházska a Južného Osetínska a Adžarska.
  No všetci vieme ako v 2006 to dopadlo hlavné mesto Tiblisi, ktoré desaťročia nekontrolovalo Abcházsko a Juhoosetínsko, nakoniec pristúpilo ku krokom ktoré viedli iba k udržaniu najmenšieho Adžarska. Abcházsko, a Juhoosetínsko odrazilo pokusy o znovu obsadenie republík, ktoré už vyše 20 rokov boli samostatné, no pravda ktoré okrem Ruska, a ďaľších separatných republík v postsovietskom priestore nikto neuznal. Vďaka precedensu z Kosovom. sa stalo to čo sa stalo.
  Niekto si položil otázku?? Ak Kosovo bolo nasilu odlúčené od Srbska, tak prečo potom Abcházsko, a Južné Osetsko majú byť súčasťou Gruzínska, keď vyše dvadsať rokou majú samostatnosť od rozpadu ZSSR, a Tiblisi ich nekotroluje?? Alebo ak v referende Rusky Krymčania odhlasovali že Krýmska republika bude po revolúcii v Kyjeve súčasťou Ruska, a nie Ukrajiny, tak sa západný svet ma zblázniť??
  No revolúcie prebiehali niekoľko 1789, 1848, 1917, 1948, 1989, atď.

  V Rusku v 1917 bola revolúcia úspešná, no revolúcia v Rusku 1905 bola naopak neúspešná.
  Revolúcia bola do Ruska importovaná z Nemecka, aby vyradilo Rusko z bojov prvej svetovej, a Británia a Francúzsko ostali osamotené na západnom fronte.
  V Sovietskom Rusku, vďaka intervenciam a podpore západu, napriek tomu, biela revolúcia nebola úspešná, naopak Bolševická zožala úspech. Rusko odpísali na Parížskej mierovej dohode, a tak Európa fungovala bez Ruska, až do roku 1941. Kde sa ukázalo že Európania chtiac nechtiac musia počítať z Ruskom vtedajším ZSSR. Ako garantom rovnováhy a mieru v Európe.

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo dnes učí dějiny naše středoškoláky, měl by odejít ze školství. Koluje video, co se stalo v roce 1938, 1948, 1968
  a trapné odpovědě studentů "nevím, nevzpomenu si". Smutný pedagogický výsledek a lehká manipulace mládeže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:34...No,ono je možná i lepší tu starou/mladou historii moc nepitvat...
   Tam kde tomu dali průchod nedopadli vždycky úplně dobře (Balkán).
   On možná VVP dobře ví,proč žene ty Memoriály sfiňským krokem ze země.
   Ani v Číně nic nepitvaj.Proč asi??????
   Helanov

   Smazat
  2. 18:32 Každý by měl znát dějiny své země. Poučit se z minulosti a chyby znovu neopakovat.

   Smazat
 6. Marek Benda to řekl nahlas: Vraťme se k nepřímé volbě prezidenta
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Marek-Benda-to-rekl-nahlas-Vratme-se-k-neprime-volbe-prezidenta-587486
  KOMU VADÍ VŮLE LIDU?
  KDO JE NEPŘÍTELEM ČESKÉHO NÁRODA MARKU BENDO?
  Jednou provždy vyslovil Český národ odpor k režimu, který byl proti vůli Čechů instalován, jako okupační správa po roce 1989. Po čtvrt století Češi směle zdvihli hlavu a řekli všem parazitům, všem svým úhlavním nepřátelům DOST!
  Je to teprve začátek boje za svobodu, za nárok na sebeurčení svého národa, zotročovaného a vykořisťovaného orientální chátrou, která se jako vždy při změně politického režimu srotila u vrat parlamentu, aby se dostala první ke korytům.
  Právě tito Bendové, ať se jmenují jak chtějí, jsou ti, kterým vadí současný vývoj na politické scéně, který je všechny odstavil z první linie ve frontě ke korytům.
  Je až úsměvné když radí ČSSD, ke které se posledních dvacet roků chovali, jako k nepříteli, aby "položila" současnou vládu. Že by to byl poslední krok sociální demokracie na České polit. scéně si umí asi představit každý. Tanečky předsedy partaje modrých strak, toho pomocného učitele z obecní čtyřtřídky a jeho zhuleného parťáka, dávají tušit, jak se současná situace začne vyvíjet. Je jen otázkou času, kdy k pěti procentům mílovými kroky vyrazí za STANem a lidovci i ODS a Piráti, které u koryt drží hen spolek přátel feťáků.
  Proto se tak vehementně pokoušejí za nemalého přispění z ambasády na Tržišti 15 a jejich řídících důstojníků ze spřátelené CIA o něco jako barevnou revoluci. Mají ovšem smůlu. Sami prostřednictvím vyplachování mozků a přepisování historie české "mládeži" způsobili stav rovnající se myšlenkovému kómatu. Tato generace nemá ukotvení ani v národě a jeho minulosti ani politice a principech řízení státu a hospodářství.
  Tito Soros boys se řídí jen sebestředným egoismem a představou, že současné materiální a sociální poměry tu byly odjakživa a jsou výsledkem ideologie platící v naší zemi po roce 1989 ve stylu kapitalismu devatenáctého století.
  Čeká je tvrdé opravdu tvrdé procitnutí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi pěkně zhodnoceno.Kdo chce vědět tak ví.Kdo prodává svoji rodnou zem za současné pohodlné žití,jednou procitne,ale boží mlýny ho stejně semelou.Žádný člověk neroste do "nebe"!

   Smazat
 7. ale no - na Slovensku odmietli koncentráciu moci v jednej partii, nič viac, ale veľvyslanec USA na Slovensku už je bývalý .... odchádza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ako povedal expremier Slovenska. Slovenský občania si môžu vo voľbách vybrať, či chcú mať v parlamente zlepenec strán, túžiacich prevziať na Slovensku moc.
   Alebo dajú hlas strane, ktorá minimálne z jednou stranou zostaví vládu.
   Takí zlepenec strán tu bol v rokoch 1998-2006. Kde už dopredu hovorili koho máme isť voliť, a koho nemáme isť voliť. Alebo koho áno, a koho nie, do vlády.   Smazat
  2. to je přece směšné, co jste napsal, jeden velvyslanec odejde, nový přece přijde, není absolutně možné ponechat kolonii bez dohlížitele!

   Smazat
 8. čím dál více si myslím, že už to tady bylo, jak v 89, Německo, Československo , Rumunsko, a jedou těmi scénáři dále, tu se jim povede svrhnout premiéra Slovenska, tu zas něco jiného. Rozdělit Jugošku, rozdělit Československo, rozdrobit bývalý SSSR na jedné straně ale sjednocovat pod EU a Nato, čili odběratele zboží a vojenské techniky...Doufám, že lidi prohlédnou a nenechají si srát na hlavu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. svobodní lidé si na hlavu srát nenechají, ale otroci bohužel ano

   Smazat
 9. Dobrý článek.
  Jen zapomněl zmínit "třetí" sílu která jde proti liberálům a v tomto případě spolupracuje s Putinem a Trumpem. A bez ní by ty změny tak hladce neproběhly.
  Ostatně Trump je její výkonný člověk. Proto mohl ustát všechny pokusy na jeho odvolání.
  Jojo, je to trochu jinak, nicméně článek násobně převyšuje informační hodnotou shit mainstream.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.