Reklama

středa 3. července 2019

Putin zastavil rozpad Ruska a jeho rozkrádání ze zahraničí a místními oligarchy. Otázkou je, zda se ho nepokusí sundat.

Martina Kociánová a Jaromír Novotný
Jaromír Novotný a Martina Kociánová
3.7.2019  SU - Kupředu do minulosti
„Myslím si, že jsme svým způsobem v hybridní třetí světové válce. Protože to, co nám převedli s uprchlíky, to je invaze do Evropy.“ Tato věta patřila k nejzávažnějším v našem minulém povídání s bezpečnostním analytikem Jaromírem Novotným.

Přehrát pořad (31:37 minut)V tomto a také v předchozích rozhovorech (zde, zde a zde) jsme spolu hovořili o proměnách Severoatlantické aliance, do které jsme vstupovali s nadějí na jasnou záruku bezpečí. Podívali jsme se z jiných, nejen z mainstreamových úhlů pohledu, na války v Sýrii, Libyi a jinde. A opakovaně jsme hovořili o vztazích Západu s Ruskem. A právě tomu se budeme nyní věnovat ještě trochu dále a hlouběji. Opět s bezpečnostním expertem Jaromírem Novotným, bývalým diplomatem a strůjcem našeho vstupu do NATO.
Martina: Na začátku 90. let se Rusko prakticky zhroutilo. Po všech stránkách: hospodářsky, vojensky, bezpečnostně, státní moc přestala fungovat, ale vztahy se Západem byly tehdy dobré.
Jaromír Novotný: Jistě, Západ měl zájem na tom, aby se Rusko rozpadlo.
Martina: Znamená to tedy, že Rusko, které je nyní silnější a nemá vnitřní problémy, je Západu nebezpečné?
To je logická úvaha.
Jaromír Novotný: Jaká je historie? Vždy zde byl zájem o ruské nerostné suroviny. Rusko je obrovská země, s obrovskými zásobami nerostných zdrojů. Už carské Rusko bylo nepřítelem, protože mělo velké nerostné zdroje. A nic se nezměnilo. Západ chtěl zničit a rozdělit carské Rusko. To se nepovedlo a vznikl Sovětský svaz. Kdo financoval Lenina? Poslala jej tam německá tajná služba, aby v této zemi vznikl chaos. Rusko se téměř rozpadlo, ale přežilo, vznikl Sovětský svaz, nastoupil komunismus.
Stalin byl opravdu zloduch, miliony lidí byly v gulazích a tak dále. Ale na začátku 90. let se chopil vlády Jelcin, Rusko bylo znovu před rozpadem – a tak se tleskalo. Už se tiskly mince Sibiřské republiky a Uralské republiky a jiných. Tak daleko to došlo. Jelcin předal moc Putinovi pravděpodobně za slib, že jeho rodině se nic nestane. A také nestalo, nikdo nešel do vězení.
Putin jako důstojník tajné služby, který je zvyklý jednat, dal Rusko do latě a zastavil jeho rozpad. To už se ale nikomu nelíbí. Rusko už není kamarád, už nenaskočí na všechny finty, které tam byly prováděny. A tak začali Rusko pro změnu rozkrádat oligarchové. Putin je poté dal do latě tím, že Chodorkovského zavřel na deset let – a ostatní utekli na Západ. A teď je otázkou, jestli už jim nešlápl na kuří oko moc, jestli se oligarchové nepokusí Putina sundat. Myslím, že Putin má v hlavě všech pět pohromadě a zatím to zvládá.
Martina: Vidíte nějaké indicie, že se o to pokoušejí?
Jaromír Novotný: Divil bych se, kdyby se nepokoušeli, protože Putin řekl, že jim dá amnestii, pokud stáhnou ukradené miliony ze zahraničí domů. A co udělal Západ? Donutil je, aby tyto investice do Ruska vrátili, protože si nebyli jisti, že jim je Západ nesebere. Takže Západ pomohl Putinovi.

Jedním z bodů Helsinského protokolu bylo, že právo na samostatnost při dělení státu má jen entita, která byla federální republikou. To nesplňovalo Kosovo, ale Krym ano, byl samostatnou republikou Ukrajiny s vlastní ústavou, vládou a parlamentem.

Martina: Ale je tady Krym. Rusku je vyčítána především jeho anexe, což je záležitost, kterou proti sobě poštvalo snad celý svět. Vnímáte to stejně?
Jaromír Novotný: Ne.
Martina: Proč?
Jaromír Novotný: Teď začnu trochu zeširoka. V roce 1989 se začal hroutit mezinárodní evropský řád, podle nějž se jednalo. Sjednocením Německa a rozpadem Sovětského svazu padla Jaltská dohoda. Rozpadem Jugoslávie a rozdělením Československa padly zbytky Versailleských dohod, podle kterých byla uspořádána Evropa. Jediný řád, který platil, byl Helsinský protokol z roku 1978, který obsahuje deset bodů, a jeden z nich říká, že právo na samostatnost při dělení státu má jen entita, která byla federální republikou. Na základě toho se rozdělil Sovětský svaz. Svazové republiky se staly samostatnými a nikdo neprotestoval, šlo to dokonce i bez války.
Jugoslávie se rozpadla sice válečně, ale pořád podle Helsinského protokolu, Slovinsko bylo federální republika, stejně tak Chorvatsko, Bosna, Hercegovina, Makedonie, Srbsko, Černá hora. Ale Kosovo bylo autonomní oblastí. A protože Západ uznal nezávislost Kosova, tak se zhroutil i Helsinský akt. Takže v Evropě neplatí žádná pravidla. Všechno je možné. Rusové tenkrát upozorňovali: Jestli uznáte Kosovo jako nezávislý stát, tak proč nemůže být nezávislá Jižní Osetie nebo Abcházie? Proč nemůže být nezávislé Podněstří, Náhorní Karabach a tak dále? Ale stalo se. Ovšem Kosovo neuznaly ani všechny země Evropské unie, třeba Slovensko, Rumunsko nebo Španělsko. (Kosovo neuznala i republika Kypr - pozn.red. NR
Martina: Za to my jsme byli jedni z prvních.
Jaromír Novotný: A proč? Protože pokud by Rumuni uznali Kosovo, tak by museli uznat nezávislost rumunským Maďarům v Transylvánii. Kdyby Slováci uznali Kosovo, museli by přiznat autonomii slovenským Maďarům na jihu Slovenska. Pokud by Španělé uznali Kosovo, museli by uznat Katalánsko, Baskicko a tak dále. Takže tím se zhroutil poslední právní rámec v Evropě a nyní platí právo silnějšího.
A v případě Krymu? Už jsem to říkal i v televizi, takže z toho bylo velké pozdvižení: Krym měl v rámci ukrajinské ústavy vlastní ústavu. Byla to republika Krym, s vlastním prezidentem a vlastní ústavou. A v té ústavě byl paragraf, že mají v rámci ukrajinské platné ústavy právo vyhlásit samostatnost. Ale že to musí být prostřednictví referenda. Oni tedy zorganizovali referendum, ve kterém bylo 98 procent lidí pro vyhlášení nezávislosti. Vyhlásili tedy nezávislost a druhý den požádali o připojení k Rusku. Ruská Duma to třetí den schválila, a tím se stali součástí Ruska. To vše proběhlo podle ukrajinské ústavy.
Martina: A to nikdo na Západě neví?
Jaromír Novotný: Samozřejmě, že to ví. Ještě navážu. Odpovědí bylo: „Ale vždyť tam byli ruští vojáci.“ Ano, podle smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem měli Rusové právo mít na Krymu, teď si nepamatuji přesná čísla, asi třicet tisíc vojáků. Bylo jich tam méně, asi dvacet tisíc. Takže byli na Krymu legálně. V Sevastopolu je vojenská základna ruského Černomořského loďstva. Takže co?
Martina: Neznám ukrajinskou ústavu, nevím, že tam tato preambule byla, a tudíž vám věřím, když to říkáte. Ale v tuto chvíli se ptám: jak si vykládáte skutečnost, že to nikdo nezmiňuje? Proč je to bráno jako násilí, nezákonná anexe?
Jaromír Novotný: To vyhlásil Krymský parlament. Republika měla v rámci Ukrajiny vlastního prezidenta, vládu i parlament.

První Ukrajinská vláda po Majdanu vyhlásila, že jediným úředním jazykem je ukrajinština, a zakázala mluvit rusky. To poděsilo ruskou menšinu a lidi na Krymu.

Martina: Jak se tedy díváte na válku na Ukrajině?
Jaromír Novotný: První vláda po Majdanu vyhlásila, že jediným úředním jazykem je ukrajinština, a zakázala mluvit rusky. Tím strašně poděsila ruskou menšinu. A poděsila lidi na Krymu. Na východě, kde jsou většinou Rusové, si řekli, že s nimi v Kyjevě nechtějí mít nic společného. Krym udělal to, co udělal, proto, že na to měl ústavu, vlastní republiku. V dalších oblastech nic takového neměli, byly to kraje nebo oblasti. Pokud se budou Ukrajinci chovat tak, jak se chovají, tak Rusové s nimi nebudou chtít žít, protože nebudete žít ve státě, kde vám zakazují váš jazyk.
Ukrajina se takto chová i vůči Rusínům na Podkarpatské Rusi, která byla dvacet let součástí Československa. Na každé československé bankovce byly uvedeny hodnoty v češtině, slovenštině, rusínštině, polštině, maďarštině a němčině. My jsme jako Československo uznávali Rusíny jako národ. A i za socialistického Československa bylo na východě Slovenska, v Prešově, rusínské divadlo a rusínské, ale také ukrajinské školy. Rusíni, což je 1 200 000 lidí, jsou nejmenším slovanským národem, když nepočítám Lužické Srby, kterých už je asi jenom padesát až sto tisíc. A Ukrajina je neuznává jako národ.
A teď si vezměte, jaká je Ukrajina vůči Maďarům, Rumunům a Polákům. Také zrušila výuku v jejich jazycích a vydala zákon, že se bude učit jen ukrajinština. V odpovědi na to Maďaři blokují jakékoli jednání Ukrajiny s NATO. Řekli, že dokud Ukrajina tento zákon nezmění, tak nebudou žádná jednání. A musíte mít souhlas všech zemí NATO, takže žádná jednání Ukrajiny s NATO už druhý rok neprobíhají, protože to Maďarsko vždycky zablokuje. A když to nezablokuje Maďarsko, tak to udělá Polsko. Takže za to si mohou jen ukrajinští politici. Některé zdroje říkají, že za dobu od Majdanu Ukrajina ztratila deset milionů obyvatel. Polovina jich odešla do Ruska a polovina do Evropy. Jenom v Polsku jich pracuje milion. U nás jich je nejméně 150 tisíc. To nejsou dobré výsledky ukrajinské vlády a ukrajinské demokracie.
Martina: Myslím si, že za tento názor vás musí naše veřejnost kropit svěcenou vodou. A na mě pár kapek dopadne už jenom proto, že to poslouchám a umožňuji tento názor. Chci se v této souvislosti zeptat: čím to je, že o těchto geopolitických a mezinárodních otázkách se u nás v současné době nedá svobodně a otevřeně diskutovat, říct svůj názor a vyslechnout názor protistrany?
Jaromír Novotný: Já jsem tento názor řekl v ČT24.
Martina: Ale také jste v důchodu.
Jaromír Novotný: Je to ovzduší vytvořené veřejnými medii, tiskem.
Martina: Ale proč ho někdo vytváří? Někdo vrtí psem? Kdo a proč?
Jaromír Novotný: Ano. Vždy se najdou lidé, kteří budou papouškovat to, o čem si myslí, že by se „mělo“ říkat, a že za to budou chváleni vládnoucí mocí.
Martina: V listopadu řekl generál Petr Pavel, že největší hrozbou západnímu světu není světový terorismus, ale Rusko.
Jaromír Novotný: Já s ním v tomto nesouhlasím.
Martina: Ale byl ještě před několika měsíci druhým nejmocnějším mužem NATO. Ten přece musí vědět, jak se svět točí.
Jaromír Novotný: Pan generál Pavel určitě ví, kde vzniká napětí. Je to v Jihočínském moři. A že Číňané vybudovali na Spratlyho ostrovech přistávací dráhy a ubytovací kapacity, aby mohli kontrolovat cesty ropných tankerů Jihočínským mořem. Číňané vybudovali například základnu v Džibuti v severní Africe. Čína je hospodářsky druhá nejvyspělejší země na světě a začíná prosazovat své zájmy, takže z Jihočínského moře udělali čínský rybník. Když jsem jako velvyslanec působil v Japonsku, tak tam denně probíhaly incidenty mezi japonskými a čínskými loděmi. Buď měla problém čínská loď s japonskými rybáři, nebo japonská ponorka s čínskými rybáři. Na souostroví Senkaku přijedou čínské „nevládní organizace“ a vyvěsí tam čínskou vlajku. A potom zase japonské „nevládní organizace“ a tuto vlajku strhnou a dají tam japonskou. Může vzniknout náhodný konflikt, kdy japonská ponorka zavadí o čínskou loď, nebo naopak. Teď po jednáních se Severní Koreou začala Čína jednat s Japonci. Takže uvidíme.
Martina: Rozumím tomu správně, že se rozhodně více bojíte Číny než Ruska?
Jaromír Novotný: Ano. Čína je nastupující mocnost, která si bude ukrajovat svůj díl z globálního koláče. Musí si zabezpečit zdroje surovin a nová iniciativa, nová Hedvábná stezka, bude zvyšovat vliv Číny ve střední Asii a možná i v Evropě. Číňané skoupili například řecké přístavy. Několik západních vlád už došlo k názoru, že je toho moc, a s odvoláním na národní bezpečnost zakázaly některé investice, kdy Číňané chtěli koupit něco z IT průmyslu nebo telekomunikační firmy. Číňané mají velmi úspěšnou globální televizi China International Television Corporation, která vysílá v angličtině, kterou chytnete téměř všude. Mají studio ve Washingtonu, v Pekingu, Nairobi a chytíte to všude po světě, v mezinárodních hotelech.
Martina: Ano, školili je mnozí reportéři CNN.
Jaromír Novotný: Ano. Už jen číslo 228 miliard dolarů na zbrojení ve srovnání s 67 miliardami Ruska mluví za vše. Kdo víc zbrojí?
Martina: To máme tak špatný odhad na potencionálního nepřítele? Aliance má špatný odhad?
Jaromír Novotný: Je módní dělat z Ruska nepřítele, protože ho máte na hranicích. Ale na to existuje vtip, který mi vyprávěl jeden americký generál: „Dva američtí generálové stojí před mapou Evropy, kde jsou vyznačeny hranice Ruska a evropských států a jeden říká: Podívej se, kde bylo Rusko v roce 2000, jak bylo daleko od NATO. A vidíš, kde je dnes? To je agresivní přístup.“ Ale kdo se ke komu přibližoval? A to je americký vtip.

Kauza Skripalových je zpackaná PR akce Britů

Martina: Říkáte, že máme špatný odhad. Rusku se často připisuje celá řada skutků ještě dříve, než je možné vůbec shromáždit nějaké důkazy. Jak v této souvislosti vidíte kauzu Skripalových?
Jaromír Novotný: To je zpackaná PR akce Britů. I v naší televizi šly ty záběry, kdy Britové natočí dva Rusy, kteří jsou na návštěvě v Salisbury, jak vystupují v Londýně z letadla a musí projít koridorem k úředníkům. A tito dva Rusové jsou ve dvou koridorech na desetinu vteřiny ve stejnou dobu. Tam i tam běží na obrazovce čas. Víte, kolik let by to museli trénovat, aby to bylo takto?
Druhá věc: Rusové měli otrávit Skripala a jeho dceru. Nikdo je ale od tiskové konference dcery neviděl. Oba se zázračně uzdravili. Protože jsem byl voják, tak vím, že kdyby byl někdo zasažen novičokem, tak je během půl minuty mrtvý. A tihle dva byli údajně novičokem zasaženi, odvezli je do nemocnice, dostali protisérum a zachránili je. To je další nesmysl.
Třetím nesmyslem je, že tito údajní Rusové natřeli Skripalovým kliky. Ale když potom Britové zveřejňují pohyb těchto Rusů, tak oni neměli šanci se k těmto klikám dostat, protože byli úplně někde jinde. Skripalovi byli někde jinde, potkala je nějaká žena. Sami říkali, že to mají na záznamech. Skripalovi zkolabovali na nějakých lavičkách v parku a Britové okamžitě věděli, že to je novičko, a okamžitě jim píchli protijed. Ti Rusové bydleli v hotelu, kde si měli připravovat novičok k útoku. V tomto hotelu se nenašla ani jedna stopa.
Nebo ti dva bezdomovci: otrávili se novičokem o několik měsíců později. To nám chtějí říct, že se v Británii neuklízí veřejný odpad a v kontejnerech byl novičok tři měsíce? To jsou všechno prostě výmysly, které nefungují.
Martina: Říkáte, „zpackaná akce britské tajné služby“. Ale když to líčíte, tak by bylo tak zpackané, že se ani nedá věřit.
Jaromír Novotný: Ano, ale je to takto zpackané. Je to pohádka.
Martina: V roce 2014 jste v jednom rozhovoru v souvislosti s tehdejším návrhem Michaila Gorbačova říkal, že by se měli u společného stolu setkat Spojené státy, Rusko a Evropská unie a říci si, co bude dál. A to proto, že, cituji: „Eskalace napětí může vést i k náhodnému vyvolání velkého konfliktu.“ Vidíte k tomuto po těch letech vůli?
Jaromír Novotný: Vidím, jak se situace neustále zhoršuje, což mě mrzí. A že politici nemají vůli to mírnit. Američané vykřikují proti Rusku, uvalují sankce a tak dále. Ale to je podobné jako v Sýrii s těmi raketami, spíše se to obrací na vnitropolitickou scénu. Evropa by sankce zase ráda omezila. Německo – obchod je obchod, Itálie, ta už říká nahlas, že nějaké sankce nebude dodržovat. Takže vidíte, že Evropa je rozhádaná.
Merkelová ohlásila odchod, Bůh ví, kdo po ní bude Evropu šéfovat, kdo ji ukočíruje. Chtěl by to být Macron, ale to je slibotechna. Má nejnižší podporu od voleb – a to je na začátku výkonu funkce. Takže ten také nebude vůdcem Evropy. Ale kdo jím bude? To nevím. Německo bude řešit své vnitřní problémy a bude se snažit zachovat svou hospodářskou úroveň, to znamená, že německé firmy budou tlačit na to, aby se obnovil obchod s Ruskem. Německé firmy tam vesele figurují dál. Teď proběhlo ekonomické fórum v Petrohradu a byla tam spousta německých firem. Gerhard Schröder, bývalý kancléř, je ve vedení Gazpromu. Co to říká?
Martina: Co to říká?
Jaromír Novotný: Říká to, že Německo se nevzdá ruského plynu, protože americký plyn je dražší. Ten, který chtějí Američané dovážet ve stlačeném stavu, a nutí Evropskou unii budovat pro něj terminály. Německo řeklo poměrně jasně, že se ruského plynu nevzdá. Takže Evropa není vůbec jednotná. Není jednotná ani vůči Číně. Zde se vyčítá prezidentovi Zemanovi, že jezdí do Číny a podporuje obchod s Čínou. Ale šel někdo demonstrovat před francouzskou ambasádu, když jel do Číny Macron nebo Merkelová a s ní čtyři letadla plná podnikatelů? Protestoval někdo? Proč západní státníci mohou do Číny – a samozřejmě neotvírají otázku lidských práv, a proč náš prezident nesmí? Oni můžou dělat obchody a my ne? Oni můžou dělat obchody s Ruskem a Čínou, a my nesmíme? A naopak máme vyklidit trhy v Rusku, aby tam mohli přijít Němci, Francouzi, Italové? To mi nikdo nevysvětlil. Přece pokud jsme suverénní stát, tak musíme mít zájem, abychom měli diverzifikovaný obchod a nebyli závislí jenom na jednom regionu.
Martina: Řekl jste: „Eskalace napětí může vést i k náhodnému vyvolání velkého konfliktu.“ Mě slovo „náhodný“ ve spojitosti s „velkým konfliktem“ znepokojuje. Jak jste to přesně myslel? Jaký velký konflikt může vzniknout náhodně, pokud nevznikne americko-rusko-evropský kulatý stůl?
Jaromír Novotný: Někde ve vzdušném prostoru nad Baltickým mořem se může srazit ruské a americké letadlo. Nedávno při cvičení nad Estonskem nebo Lotyšskem vypálilo španělské letadlo omylem raketu, která naštěstí dopadla na lotyšské nebo estonské území. Co by se stalo, kdyby dopadla na ruské území? Považovali by to Rusové za útok?
Martina: Nejspíše ano.
Jaromír Novotný: Takže považovali by to za malý útok a následovalo by: „Bububu, co jste to 

udělali?“ Naštěstí stále existují červené linky mezi Moskvou a Washingtonem. To ještě pořád funguje. Ale až zruší toto, tak bude problém.

Evropa je ekonomický, ale nikoli vojenský hráč. V okamžiku krize může nasadit čtyřicet čtyři tisíc vojáků. Z toho třetina může cvičit a třetina mít dovolenou.


Martina: Jak by mělo podle vás vypadat nové uspořádání ve světě? Nové vyvažování sil?

Jaromír Novotný: Budou se muset dohodnout velmoci.
Martina: Tedy Amerika, Čína, Rusko, Evropa?
Jaromír Novotný: Evropa je ekonomický, ale nikoli vojenský hráč. To jsem také řekl na několika konferencích a byl jsem za to kritizován. Ale dobře. Evropa má 28 států a má ve zbrani jeden a půl milionu mužů. Což je hodně. Ale kolik z nich může okamžitě nasadit, když je krize? Čtyřicet čtyři tisíc.
Martina: Dohromady, celá Evropa?
Jaromír Novotný: Ano. Kdyby se písklo, tak okamžitě čtyřicet pět tisíc lidí může nastoupit někam bojovat. Ale protože jsem měl na starosti vojáky v bývalé Jugoslávii, tak vím, že nemohou všichni bojovat. Třetina může bojovat, třetina cvičit a třetina musí být na dovolené. Takže k okamžitému nasazení je to patnáct tisíc vojáků. To se tedy Putin musí bát! Takže pořád spoléháme na Američany, že to udělají, kdyby k něčemu došlo. A co když se Američanům nebude chtít?
Martina: Našim spojencům se v souvislosti s námi nechtělo nikdy.
Jaromír Novotný: No, já jsem to říkal na té Modlitbě za domov, že jsme byli zrazeni ze západu i z východu. Z východu jsme byli obsazeni vlastními spojenci. Ze západu se na nás vykašlali při Mnichovské dohodě, protože potřebovali nasměrovat Německo na Sovětský svaz. Tak nás prostě obětovali. A v roce 1968 se dohodli, že Sověti nepřekročí západoněmecké hranice, pro jistotu se anglické a americké jednotky stáhly padesát kilometrů od hranic, kdyby tam náhodou nějaké tanky přejely, aby nedošlo k náhodnému konfliktu.
A co udělal Západ tady? Rok byly otevřené hranice. To bylo jediné, co Západ pro nás udělal. Rok byly otevřené hranice, a komu se nelíbí, co zde nastupuje, tak může opustit Československo. A všechny, kteří odešli, přijali.
Martina: Winstona Churchilla se údajně po válce ptali, zda ho mrzí něco, co se mu nepodařilo. A on měl odpovědět, že se mu včas nepodařilo vyděsit více lidí, protože jich mohlo více přežít. Myslíte, že bychom měli být více vyděšení? Nebo je nejhorší smrtí ta z leknutí, a naopak bychom měli být v klidu a zhluboka dýchat?
Jaromír Novotný: Myslím, že bychom měli být v klidu, zhluboka dýchat, vzít rozum do hrsti a uvažovat selským rozumem, protože ne všechno, co se otiskne v novinách nebo řekne v televizi, je tak, jak se říká. A nikdy se nejí nic tak horké, jak se uvaří. Počkáte, až to vychladne. Někdy se vytváří hysterie. Úplně zbytečná. K čemu to je? K tomu, aby se lidé víc báli, nebo byli poslušnější? Nevím. Nebo aby se snáz ovládali? To začíná připomínat „Nineteen Eighty-Four“ od Orwella.
Martina: Pane Novotný, moc děkuji za návštěvu ve studiu a za váš velice osobitý pohled na věc a na svět. Díky moc.
Jaromír Novotný: Rád jsem přišel.

Redakce Nové republiky přidává ještě některé ohlasy na rozhovor Martiny Kociánové s Jaromírem Novotným pro jejich věcnou argumentaci: 

 1. Peter Idinger napsal:
  Pan Novotný argumentuje mnoha zkreslenými fakty, které je nutno diverzifikovat a chápat jako vyjádření subjektivního názoru člověka, který je
  z části velmi jednostranně a zřetelně odpůrcem demokratických hodnot. Jednoznačně však velmi silně poznamenán minulostí se sklony k mlžení fakt a demagogii. Jeho obhajoba všeho „ruského“ a špinění Ukrajiny, je typická pro bezmezně oddané rusofili, kteří touží nostalgicky po návratu „starých pořádků“, které jim nabízel bývalý „sojuz“.
 2. Jan napsal:
  V UKRAJINSKÉ ÚSTAVĚ NENÍ PARAGRAF, KTERÝ DOVOLUJE KRYMU VYHLÁSIT SAMOSTATNOST!
  Tento článek si vymyslel pan Novotný, aby to do sebe všechno pěkně zapadalo. Ale v ukrajinské ústavě se píše opak. Článek 138 ústavy Ukrajiny říká: „Autonomní Republika Krym je nedílnou součástí Ukrajiny a rozhoduje o otázkách, které jsou jí svěřeny v mezích pravomoci stanovené Ústavou Ukrajiny.“ Krym samostatnost vyhlásit nemohl a referendum o samostatnosti bylo protiústavní.
  Pan Jaromír Novotný nám lhal a jako zdroj informací je nevěrohodný.
  https://en.wikisource.org/wiki/Constitution_of_Ukraine,_2010
 3. Anonym napsal:
  Šéf akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU (AALEP) Christian de Fouloy zveřejnil na internetových stránkách organizace článek, v němž uvedl řadu argumentů ve prospěch zákonnosti referenda na Krymu. Poznamenal, že po 3,5 letech po vstupu Krymu do Ruské federace se i nadále na Západě zpochybňuje právo vůle krymského obyvatelstva a hovoří se o „anexi“ poloostrova Ruskem.
  V tomto případě právní analýza ukazuje, že připojení republiky k Rusku bylo v souladu s ustanoveními ústavy Ukrajiny – a to zejména v části 10, věnované Krymu, a vztahují se na samostatný právní status tohoto regionu, který se „právně opírá o právo národa“. Existovala v ní také možnost uspořádat referenda na místní úrovni. Ústava Krymu z března 2014, podle Fouloye rovněž předpokládala referenda „o jakékoliv věcné problematice občanů“ (článek 48). S ohledem na tuto skutečnost AALEP uznal zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny, prohlášení o nezávislosti a následné žádosti o vstup do Ruska.
  Kromě toho evropští právníci zdůrazňují dohodu mezi Kyjevem a Moskvou o možnosti umístit na poloostrově ruské ozbrojené síly. Přičemž akce Ministerstva obrany Ukrajiny, pokud jde o Krym a jeho obyvatele byly v rozporu s Ústavou, kdy část 4, článku 17 přímo předepisuje nepřípustnost omezeních práv a svobod obyvatel Krymu armádou.
  Fouloy rovněž prohlásil, že referendum na Krymu odpovídalo mezinárodnímu právu. Precedentem šéf AALEP označil verdikt Mezinárodního soudního dvora OSN ze dne 22. července 2010, podle kterého má část státu právo vyhlásit jednostranně nezávislost. Závěrem je zdůrazněno, že v mezinárodním právu neexistují žádné normy a dokumenty, které by tomu odporovaly. Právník zdůrazňuje, že rezoluce Valného shromáždění OSN o ukrajinské „celostnosti“ nebrala v úvahu tento precedens, čili právní analýza při jeho přijetí nebyla provedena dostatečně kvalitně ….
 4. Anonym napsal:
  Zaprvé referendum na Krymu neproběhl podle žádných mezinárodních práv , a proto nebyl nikým uznán a také nebyli mezinárodní pozorovatele . Ale byli nepoznané armádní jednotky . Ukrajina podepsala Budapešťský memorandum který podepsaly Rusko, USA, Anglie . Tím že Rusko anexovalo Krym a okupovalo část Donbasu porušilo Budapešťský memorandum .
5.3. 2019 v 7:23 padla jalová námitka vyjadřující svérázný výklad uzavřené dohody. Ukrajina jako první nástupem majdanské junty a následné Kyjevské vlády odhodila neutralitu země, která byla podmínkou platnosti Budapešťského memoranda!!! Svádět na Rusko ukrajinskou vinu může jen špatně informovaný člověk nebo zapřísáhlý protiruský propagandista.

51 komentářů :

 1. MOC děkuji za krásný rozhovor.Panu Novotnému i paní Martině Kociánové...Ta Kramériovka skončila na správné poličce ;-)...Není co dodat.
  Snad jen,že NATO považuji za uskupení,které by(v případě že by Česko přestalo šlapat brázdu) mohlo přispěchat s "bratrskou pomocí".
  Byla by to během pár dekád už druhá...;-(
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 2. Na Ukrajině byl proveden polovojenský převrat USA a NATEM.Dosud tam není legitimní demokratická vláda. Kdo chce všdět tak ví.10 milionů Ukrajinců po celé Evropě a v Rusku nemůže nikdo popřít.Proč asi utíkají.Skutečná historie ....
  https://www.narodninoviny.cz/fakta-banderovci-byli-jednemi-z-nejkrutejsich-valecnych-zlocincu-historie/

  OdpovědětSmazat
 3. Přidávám se též s poděkováním oběma účastníkům vzácně objektivního rozhovoru. Je to opravdu balzám na duši slyšet jiný názor. Moderátorka je úžasná, škoda že něco podobného není v ČT místo těch vynucovačů správných odpovědí. Jasně a srozumitelně vysvětleno i pro laiky, kteří si zachovali zbytky selského rozumu jako jsem já. Děkuji Marie

  OdpovědětSmazat
 4. S panem Novotným souhlasím, a oceňuji M. Kociánovou a osobní statečnost.
  Těm, kteří se i dnes domnívají, že Krym byl anektován protiprávně, doporučuji, aby se seznámili i s míněním právníků, kteří jsou jistě povolanější.
  Např. zde (a další, je toho na netu i více):
  https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/17890-pripojeni-krymu-k-rusku-je-legalni-tvrdi-pravnici-evropske-unie-skonci-tedy-sankce-patecni-komentar-stepana-chaba.htm

  OdpovědětSmazat
 5. Nezbývá než III. SV pro likvidaci všech největších korporací. I Hitlera vytvořili a podporovali oni a chyba byla zlikvidovat jen jeho. Snad to lidé brzy už pochopí. Odstranit je třeba tu PRVOTNÍ PŘÍČINU!

  OdpovědětSmazat
 6. Ukrainská ústava obsahuje - obsahovala - tuším článok 11 - 14 o republike Krym - aj o referende, Kučma to vtedy zatrhol a dosť brutálne - boli tuším tri pokusy,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On se v r.2005 ohledně referenda doplnil předmětný článek Ústavy tím, že Krym může pořádat lokální referenda mající zásadní význam pro republiku Krym. O samostatnosti tam samozřejmě nebylo ani slovo, ale koncem února 2014, kdy se po Majdanu a puči stal z ukrajinské ústavy hajzlpapír - má význam se probírat ve slovíčkách?

   Je poměrně zajímavé, jak se podařilo v období vlady Juščenka tam něco podobného propašovat. Že by je Rusáci chytili za koule ohledně plynu poté, když Juščenko pár týdnů po svém zvolení chtěl vykopnout ruskou základnu ze Sevastopolu?

   Smazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvůj obdivovaný prezident Trumpeta nemá v ruce téměř žádnou moc a nemůže s tím nic dělat. Tam nekušni a mlč. Jsi trapák.

   Smazat
  2. 20:09, Trumpík není tak slabý. Každý jiný by se dávno složil, od něj se útoky odráží jako hrách ode zdi.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, ty ptàku, já umím rusky a přečetl jsem kde co. Čtu jejich diskuse na mnoha portálech. Včetně běloruských s ukrajinských. Nejsem zde sám. Hodně lidí tady ví poměrně přesně o co se jedná a jaký je stav věci.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi blb , hovnolulu. Kdo to je Ukrajinec? Obyvatel okrajové části Ruska či nějaká zvláštní národnost. Jeslti národ, tak ho definuj - územím pobytu, historií, jazykem.

   Honolulu - 86% "Ukrajinců" používá na Google ruštinu.
   To ti nic nesignalizuje?
   Tak mi řekni, kdo je to ten Ukrajinec a kde bydlí, jak mluví?!

   Smazat
  2. 16:48...Ty oběti bolševického režimu nikdo nepopírá!!!
   Akorát RF prostě není SSSR a Ukrajinci i Pobalťané by se měli pokusit to pochopit...I když je to pro ně moc těžké.
   Na rozdíl od nás jim tam holt náplava z Ruska zůstala na semeno.
   Helanov

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:53...A to Trump nafackuje i tomu globalistovi v Bílém domě? Včetně svých globalistických ňoučat?
   Hihihi
   Helanov

   Smazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Sdělím místnímu ctěnému osazenstvu i pí.Kociánové a p.Novotnému jedno sladké tajemství: Toho Putina se snaží sesadit už nejmíň 20 let a dokonce kvůli tomu může a už i měla vypuknout 3. světová válka a poslední šanci ruští židovští oligarchové a liberálové uvnitř i vně Ruska dostali k 18.3.2018- ke dni voleb, které Putin vyhrál a protože nesplnili příkaz, jsou trestáni a s Putinem se už sionisti nemíní mazlit...

  OdpovědětSmazat
 13. Globaliste maji 3 hlavni velke opozice, sabotujici ovladnouti sveta a vytvoreni jedne vladu nad svetem a tou by mela byt JEJICH vlada. (Samozrejme !)

  Opozice cis. 1. je Trumpova Amerika, ktera Globalisty nema rada !
  Opozice cis. 2. jsou lide presidenta Putina v Rusku a opozice cis. 3. jsou Cinane !

  Globaliste ze vsech vyjmenovanych NEJVICE nenavidi presidenta Trumpa, ktery jim nalakal na svoji stranu celou Ameriku ! ME TAKE, JE TO VYBORNY PRESIDENT !

  Nikdo, kdo to sleduje si neumi predstavit ty salvy HNOJE, kterymi je president Trump denne (24 hod.) bombardovan !
  A to od Cervence 2015 !

  Vyjmenovat zde organizovane skupiny, ktere jsou na strane Globalistu a druhe, ktere jsou na strane presidenta Trumpa by byla nejlepsi ucebnice sociologie.
  Ale bylo by toho moc.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Salvy hnoje na Trumpa? Slabota. Čteš občas zdejší úderku na Zemana?

   Smazat
  2. Trump je výborný prezident.Dělá pořádek v zemi,jako Putin.Ani jeden to nemá lehké!Čelí nátlaku globalistů,oligarchů,kterým nezáleží na stavu země.Podněcují nepokoje a války v celém světě,vesele prodávají zbraně ��,přivlastňují si území a drancují cizí nerostné bohatství!Není lehké je zastavit,podporují je bankovní magnáti a oligarchové.Těm na lidech ve vlastních zemích,vůbec nezáleží!

   Smazat
 14. noviczech
  ...pane J.Novotný, jste velmi moudrý a inteligentní člověk, což vše vyzařuje z vaší řeči a vašich názorů. Velmi krásný článek a jsem s vámi na jedné vlně. Jen jedno: Ano, Stalin byl krutý, ale vybudoval z "analfabetů" za carského Ruska velmi inteligentní národ! A toto můžete jedině diktaturou! A z chudé země udělal velmoc! Takže, můj názor, pokud člověk nesplňuje "lidské podmínky", musí být potrestán, třeba i gulagem. Kolik lidí zemřelo pro jejich chamtivost po penězích hladem, v mrazu a v nemoci!
  ...má matka musela jako 14ti letá jít do služby k židům na Slovensku, před válkou, takže vím o čem píšu ...a jedině socialismus a nebo Kristovo učení o prevrženém stole penězoměncům!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Stalin mě taky zaujal, protože v Rusku se začíná jeho působení přehodnocovat. Téměř dokonalá anglosaská propaganda, však se také učili od Goeblse, dokázala téměř celému světu nabulíkovat, že to byl vrah a zločinec. Rusové chápou složitost tehdejší doby a nevidí to jenom černobíle. Bude rehabilitován, čili bude řečena pravda, což bude naprostá prohra západu. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:56 vždycky mám strach, že se třeba neozvete. Bez vás by tu bylo smutno. Vy sem přinášíte srandu. Vaše příspěvky vždycky pobaví. Kam na to člověče chodíte? Máte obrovskou fantazii. Sice jste většinou úplně mimo téma, ale bez vás...? NE, to si neumím představit. :-)

   Smazat
 16. Něco k Janovi 14.3.2019 (11:55) z diskuse kupredudominulosti.cz, že:

  V UKRAJINSKÉ ÚSTAVĚ NENÍ PARAGRAF, KTERÝ DOVOLUJE KRYMU VYHLÁSIT SAMOSTATNOST!
  a „Autonomní Republika Krym je nedílnou součástí Ukrajiny a rozhoduje o otázkách, které jsou jí svěřeny v mezích pravomoci stanovené Ústavou Ukrajiny.“

  Tohle je ústava z r.1996, krácená, ta z r.2005 obsahuje ohledně Krymu ještě další paragrafy, které zvyšují podíl autonomie a správy vlastních záležitostí včetně referenda. Ale i zde je uvedeno: "The competence of the Autonomous Republic of Crimea comprises organizing and conducting local referendums"

  Takže si to shrneme.

  Existuje ukrajinská ústava, kde jsou dána jasná pravidla, jakým způsobem se postupuje i v období vládní krize, občanské nespokojenosti a podobně. A co jsme uviděli 26.2.2014 po třech měsících řádění marginálů upalujících policajty na náměstí v Kyjevě?

  Do budovy vlády a parlamentu vtrhla ozbrojená soldateska uvedených individuí, které už třetí měsíc fanaticky vzývali Hitlera, jehož obří plakát visel na budově kyjevského magistrátu a zcela ovládali centrum vládního města. Násilím vyhnali nežádoucí poslance a vládní úředníky. Tyto bandy měly své vůdce, kteří se následně po tomto incidentu chopili moci.

  Tomuto způsobu převzetí vlády se říká puč a "vládě" vzešlé z puče se říká junta.

  Důvodem byly úspěšné dohody Ukrajiny, Polska, Francie, Německa a Ruska ve Varšavě, které proběhly přesně tento den.

  President byl donucen uprchnout a při útěku měl v zádech členy tajné služby, kteří porušili přísahu a spojili svoji činnost s novou "vládou" vzešlou z převratu. Jen čirou náhodou nebyl dopaden a možná rovnou pověšen nebo zlyčován rozlícenym davem na náměstí v Kyjevě. Bez soudu.

  Presidenta přitom lze odvolat dle ústavy jen v případě smrti, dlouhodobé indispozice, rezignace anebo impeachmentu. Kromě rezignace se jedná o delší ústavní proces a ten nenastal. Samozřejmě dle ústavy nelze vyhodit poslance a vládu vzešlou z právoplatných voleb.

  Tímto vším byla ústava Ukrajinské republiky flagrantně mnohokrát porušena, v podstatě se z ní stal cár papíru, a ukrajinská státnost se tímto zhroutila.

  Tehdy Krym (Autonomní republika Krym) přistoupil k realizaci torza ukrajinské ústavy, konkrétně kapitoly 10, kde je uvedeno právo této autonomní republiky na referendum na LOKÁLNÍ úrovni.

  V podstatě ani tohle nemuseli dělat, jelikož díky nástupu junty už Ukrajina neexistovala, ale chtěli veřejně deklarovat odhodlání drtivé většiny obyvatel autonomní republiky a odpojit se od země, kde momentálně existovalo bezvládí - nebo jak říkali majdanisté: "Moc ležela na zemi, tak jsme ji zvedli"
  Toť stav absolutního bezpráví. Takže moc zvedli i druzí.

  Referendum o secesi od Ukrajiny zvítězilo drtivou většinou hlasů při nevídané volební účasti.

  Následný vstup po Ruské Federace se uskutečnil opět na základě referenda až za nějaký čas. Tedy oba akty, oddělení od jedné země a připojení k druhé, se událo odděleně v jinou dobu.

  Připojení k RF lze samozřejmě nazvat anexí (anexation = připojení).

  My ovšem víme, proč je tento akt tak iritující. Jednak se samozřejmě jedná o druhý případ (po Kosovu, které bylo precedensem) a vyvolává obavy, které regiony mohou následovat, ale hlavně - a to především - čísi zuby sklaply naprázdno.

  Jestliže se chtěl "kdosi" nasáčkovat na Krym se svým zbrojním arsenálem, udělal to tím úplně nejblbějším způsobem a v podstatě otevřel cestu přesně opačným směrem. A nepomohla ani olympiáda, ani půlroční homoagenda. Za blbost se prostě trestá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:30

   Souhlasím se vším, až na termín anexe. Ten znamená připojení, ovšem jakožto jednostranný, násilný akt, tedy proti vůli připojovaného subjektu. To je ten důvod, proč se ohlupovadla snaží tento termín ve vztahu ke Krymu co nejvíce dostat mezi lidi. Až by byl zcela zažitý, pak by mohli stavět nezákonnost oddělení od Ukrajiny bez nutnosti cokoli dokazovat. "Prostě to vždy, od samého počátku byla anexe a není se dále o čem bavit".

   Smazat
  2. 20:30, ak by išlo o anexiu tak by "republiky" Luganska a Donecká, Charkovská boli obsadené Ruskom. Ale ako vieme tieto republiky neboli obsadené Ruskom. Takže tieto "republiky sú naďalej súčasťou Ukrajiny, ktoré sa nezmierili z násilným prevziatím vlády v Kyjeve. Inač to bolo na Kryme. Ten si v referende 98% vyslovil o svojom smerovaní v inom štátnom svazku.
   Krym využil svoje právo na referendum a referende sa rozhodol po 58 rokoch od Chruščova a 23 rokoch po rozpade ZSSR, vrátiť k Rusku.
   Samotné násilne prevzjatie moci, v Kyjeve mal efekt deštrukcie Ukrajiny. Zahraničie bolo v panike že Ukrajina od roku 1991 po 2014 môže skončiť v minulosti, keď si Moldavsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Poľsko, uplatnia anulovanie stavu po II. svetovej vojne, a obnovia svoje hranice z 1939, a 1921.
   Dnes vidíme efekt v Maďarsku, keď NATO a EU zabránilo Budapešti anektovať Zakarpatsko, naspäť do Maďarska, a obnoviť tak stav z roku 1939. Keď Podkarpatská Rus bola súčasťou Maďarska, niekdajšieho Uhorska.

   Paradoxom toho všetkého, potom bolo že Budapešť sa viacej primkla k Rusku, ako dôsledok zabránenia opätovného získania časti Uhorského Kráľovstva, ktoré mu práve zabránilo EU a NATO.

   Dnes Maďarsko a Ukrajina sú v nepriateľskom móde, Maďarsko chce získať Zakarpatsko, ako súčasť Uhorska a ochrániť tam Maďarskú menšinu, pred svojvôľou Kyjeva. A Kyjev zase sa nechce vzdať etnicky zmiešaného územia, ktoré ma samé problém z politickou a národnou orientáciou a sebaidentifikovaním.

   Smazat
  3. 9:50, Podkarpatí bylo v nedávné minulosti hlavně součástí Československa, Maďaři tam jsou menšina. Jen Československo už neexistuje a Slovensko se k tomuto území kdovíproč nehlásí, nevydává ani pasy. Zjevně nemají, stejně jako Češi, ten velmocenský komplex. Přitom právě k tomuto regionu se Podkarpatí hlásí nejvíc a do ČR-SR emigruje největší počet tamních obyvatel. Co se týká Maďarů, pak např. národ Rusínů neuznávají ani na Ukrajině s nebudou ani v Maďarsku. Ti mají práva zaručena jen v zemích bývalé ho Československa, podobně jako tomu bylo za SSSR.

   Smazat
  4. 11:08 problém je zložitejší, ako vyzerá.
   A to z niekoľkých dôvodov, ktoré sa do môjho komentára nezmestia.
   11:08 Ak by aj bolo Československo naďalej, bola by vôľa v dvoch federálnych subjektoch Československa vôľa o znovu pripojení Podkarpatskej Rusi k Československu??? Potom by v Československu boli až tri štátoprávne národy, a tri federálne subjekty Česko, Slovensko a Podkarpatská Rus.
   Akceptovali by vôľu obyvateľov Podkarpatskej Rusi o znovu pripojenie k Československu, svetové veľmoci, keď vidíme aké problémy ma Rusko z referendom na Kryme, keď si schválili pripojenie sa k Rusku???
   Potom by tu behali po Prahe, a Bratislave, po Československu, zahraniční agenti a diplomati, ktorí by sa vyhrážali obyvateľom Československa, že nemôžu akceptovať vôľu obyvateľov Zakarpatska, o znovú pripojení k Československu, a to aj napriek tomu, že v referende by sa až 73% vyslovilo za znovupripojenie sa k Československu.
   To je dôvod, a dôvod je aj ten že obyvatelia Zakarpatska, nechcú biť súčasťou vrámci Slovenska, keď už ani Československo po roku 1992 nejestvuje a ani ZSSR zanikol 1991, ale požadujú na Kyjeve viac samosprávy, vrámci Ukrajiny, o ktorú už požadujú od roku 1991, a ktorá im doteraz nebola udelená.
   Zakarpatska Oblasť, leží na periférii Ukrajiny, a tak z ňou v Kyjeve nakladajú.

   Smazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 18. Jako vždy se někdo snaží zaplevelit zdejší příspěvky a znehodnotit informace článku. Já pokládám zveřejněný dialog za nejvydatnější z letos zveřejněných témat. Jsem protivný hnidopich a rád vyhledávám mělčiny a zředěná místa v tvrzeních, zde krom toho, že mince se netisknou, ale razí, jsem nenašel nic, co by se dalo vytknout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém našich elit je v tom, že pokud zastávají funkce, jejich řeči i přesvědčení souzní s oficiální verzí hlavních EU a NATO. Po jejich odchodu do důchodu se jejich náázory často změní v opačné. O čem to svědčí? - je to malost a ubohost české inteligence.Tož chlapci - připojme se rovnou k Německu ať již v budoucí historii nemusíme býti taková hovádka.!!!!

   Smazat
  2. 22:06...Připodepisuji...
   Helanov

   Smazat
 19. Co chtít po Ukrajině jen je opravdu k smíchu jak se za ně perou liberálové fašisti patří k fašistům. Putin udělal pro Rusko to nejlepší co mohl.

  OdpovědětSmazat
 20. Ja jsem drive tyhle komentare necetl, protoze lidi si zde vetsinou jen nadavaji.
  Pak jsem ale zjistil, ze nekdy. zcela vyjimecne, se objevi komentar, ktery je lepsi nez puvodni clanek.
  Tak se na to divam casteji.
  Chci podekovat Ivanu Davidovi, ze tohle umoznil
  On zrejme vi, ze blazni se musi nechat vypovidat.

  OdpovědětSmazat
 21. Vyborny rozhovor.Je videt,ze to jde,kdyz se chce

  OdpovědětSmazat
 22. Nna běžné poměry je pan Novotný solidní analytik. Pro znalce KSB a DVTR je ale stejně mizerný jako ti, kteří říkají pravý opak toho, co pan Novotný. Proč nejde o anexi Krymu Ruskou Federací, to pan Novotný ví z prostého dokumentu - ústavy. O tom, kdo skutečně byl JVS a proč se rozpadl SSSR, neví zhola nic. Neví nic o tom, že současná Ukrajina je zámořské území USA je odtamtud také řízena.

  OdpovědětSmazat
 23. Martina budoucí prezident.

  OdpovědětSmazat
 24. Nebýt "zloducha" Stalina, tak by se pan Novotný ani nenarodil, protože jeho rodiče by byli, v souladu s německými plány, vyhlazeni...

  OdpovědětSmazat
 25. Radosta do ponorky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:32 Ano do již druhé " kvalitní " Ruské ponorky!Rus neumí nic prostě nic, tečka.

   Smazat
 26. Dvořáku, co je tohle za diskuzi, pokud je polovina příspěvku smazána, z čeho máte strach? když je vše Ruské a rudé tak dobré.!

  OdpovědětSmazat
 27. Veliký Putin, BJJP, v klidu přestojí i zatím poslední útok Euroameriky!

  Drazí soudruzi a soukmenovci!
  Jak známo, Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, je největším žijícím leninistou.
  Díky tomu je Vůdcem nejen Velikého Ruska a Velkorusů, ale i všeho Slovanstva.
  A pokud se mu podaří Sovětský svaz nejen obnovit (toto Leninumilé dílo je již téměř hotovo), ale i ROZŠÍŘIT, tak …
  Tak bude jmenován Absolutně největším leninistou všech dob, prostě bude druhým Vůdcem hned po Nesmrtelném Leninovi.
  Ano, pokud se Velikému Putinu, BJJP, podaří do Velikého Ruska vrátit nejen Česko a Východní Německo, ale i zničit Evropu, stane se větším Velkorusem než Veliký Stalin!!

  Dnes však musí čelit dalšímu atentátu Západu na nepřemožitelnou Armádu Ruské federace: Po zákeřně brutálním potopení nepotopitelné rusko-sovětské ponorky Kursk, po útoku na nezničitelnou ponorku К-152 „Нерпа“, zlízlízlí Euroameričani čerstvě zaútočili i na nejmodernější (a rovněž nepotopitelnou) ponorku АС-12 „Лошарик".

  Je jasné, že obrana celosvětových zájmů Velikého Ruska nebude tímto sprostým útokem nijak narušena, že Leninsko-putinsky oprávněné získávání obranných informací z podmořských sdělovacích kabelů agresivního Západu bude pokračovat.

  Ano, Západ si prostě NEPŘEDÁ žádnou informaci, aby se k ní nedostala buď Čínská lidová republika (díky jedinečné celosvětové síti Huawei), nebo Veliké Rusko z údajně „bezpečných“ podmořských kabelů.
  Proto je kapitalismus a demokracie odsouzen k zániku, i přes svoje občasné drobné úspěchy.
  Ostatně: Ztráty nás nezastaví. Nás komunistů a putinistů je VÍC než kapitalistů a demokratů, neboť jsme BOLŠEVICI, že.

  Komunismus-putinismus-siťinpchingismus – budoucnost lidstva!


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře-vítače: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR – ВНИМАНИЕ !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již POPÁTÉ, neboť ten původní (z 4. července 0:01) i jeho další uveřejnění zdejší smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat
 28. Radosta do ponorky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lepší by bylo vystřelit ho na měsíc, byl by tam první protože Amíci tam nikdy nebyli a tak by byl slavnej a konečně uznávanej. Hej hou

   Smazat
 29. Rozhovor je velmi umně proveden. Otázky i odpovědi šikovně maskují,že to celé je prostoupeno
  pruskou propagandou, demagogií i vyslovenou lží. Ti jednodušší,nebo bez informací by tomu mohli
  klidně uvěřit. Naštěstí umístění na tomto servru to jednoznačně vylučuje. Asi se nenajde
  taková naivka,která by v prasečím chlívku očekávala vůni francouzského parfému.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.