Reklama

sobota 13. července 2019

Retro: Rath-gate 2 – Příslušnost soudu a státního zastupitelství

Kateřina Pancová, David Rath a Petr Kott u soudu
Stan
13.7.2019 Outsidermedia

Místní příslušnost soudu a státního zastupitelství

Podle § 18 Trestního řádu koná trestní řízení soud, v jehož obvodu byl trestný čin spáchán. Nelze-li místo činu zjistit, nebo byl-li trestný čin spáchán v cizině, koná řízení soud, v jehož obvodu obviněný bydlí, pracuje nebo se zdržuje. Jestliže se nedají tato místa zjistit, nebo jsou mimo území ČR, koná řízení soud, v jehož obvodu vyšel čin najevo.

Podle § 7, odst. 1 Zákona o státním zastupitelství se sídla státních zastupitelství a obvody jejich územní působnosti shodují se sídly a obvody soudů.

David Rath a spol. jsou ve spolupachatelství obviněni z těchto trestných činů:


Poškozování finančních zájmů EU dle § 260 Trestního zákona (mělo k nim dojít v Praze, Kladně, Rudné, vše na území Středočeského kraje a Prahy)

Sjednání výhody při veřejné soutěži dle § 256 TrZ (Kladno, Rudná, Praha, opět Středočeský kraj a Praha)

Podplácení dle § 332 odst. (1) TrZ (Rudná, Kladno, Slaný – Středočeský kraj)

Z uvedených trestných činů jsou obviněni:

Kateřina Pancová, bytem V aleji 972, Rudná u Prahy, Středočeský kraj

Petr Kott, bytem V aleji 972, Rudná u Prahy, Středočeský kraj

Lucia Novanská, bytem Jugoslávských partyzánů 952/30, ***Praha

Ing. Ivana Salačová, bytem Kladenská 72, Olovnice u Kralup nad Vltavou, Středočeský kraj

Ing. Petr Drážďanský, bytem Na rozhledu 12/1559, ***Praha

Ing.Tomáš Mladý, bytem Mikulova 2210/8 – resp. Hořejšího 1910, Praha

MUDr. David Rath, bytem Sadová 851, Hostivice, Středočeský kraj

Předmětná stavba, o níž se mělo v kauze především jednat, je v Buštěhradu ve Středočeském kraji. K údajnému podplácení došlo výlučně ve Středočeském kraji, konkrétně: ve Slaném, Kladně a Rudné.

Dotčené firmy a instituce:

Konstruktiva Branko a.s.: Mikuleckého 1308, Praha
Středočeský kraj – Úřad středočeského kraje, Zborovská 11, 150 05 5 Praha 5
Operační program NUTS II, Karlovo nám. 313/8, 120 00 Praha 2
ERINYES s.r.o., Revoluční 655/1 110 00 Praha 1
ML Compet s.r.o., Revoluční 655/1 110 00 Praha 1
FISA s.r.o.,,Ctiborova 407, Kladno, Středočeský kraj (má také provozovnu Kvíc 117, Slaný, Středočeský kraj)


Rekapitulace

Údajná trestná činnost byla spáchána na území Prahy a Středočeského kraje, všichni obvinění mají bydliště v Praze a Středočeském kraji, předmět údajného korupčního jednání se nachází ve Středočeském kraji a všechny dotčené firmy a instituce se nacházejí v Praze a Středočeském kraji.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně přesto trestní oznámení poslalo do Ústí nad Labem, údajně na základě jedné zmínky Davida Gregora, který prý 14. října 2011 při podávání trestního oznámení uvedl, že projektantská firma (projektový ateliér Real Garant) stojící za původním (údajně nepředraženým) projektem rekonstrukce Buštěhradského zámku sídlí v Ústí nad Labem.

Z čehož vyplývá, že:

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně porušilo zákon tím, že trestní oznámení zaslalo do Ústí nad Labem, a nikoliv do Prahy na místně příslušné Středočeské státní zastupitelství.

Státní zastupitelství v Ústí nad Labem porušilo zákon tím, že na základě trestního oznámení zahájilo vyšetřování a nepostoupilo celou věc od počátku na místně příslušné Středočeské SZ.

Okresní soud v Ústí nad Labem porušil zákon tím, že vyhověl žádosti Ústeckého SZ o použití operativní techniky a nepostoupil ji do Prahy místně příslušnému soudu.


Závěr


Zdá se mi naprosto nepravděpodobné, že by ústečtí státní zástupci a soudci porušili příslušná ustanovení Trestního řádu a Zákona o státním zastupitelství nevědomě.

Veškeré důkazy zjištěné při takto vedeném vyšetřování mohou být zpochybněny s poukazem na to, že pokud ústečtí státní zastupitelé a ústečtí soudci vědomě porušili zákon v procedurálních otázkách, nelze důvěřovat ani předloženým důkazům.

A ač se to teď nezdá, možná přesně o toto od samého počátku lidem v pozadí této kauzy šlo.


Vyšlo 16. 6. 2012

5 komentářů :

 1. Kdyby věc byla zpracovávána v Praze respektive Středočeském kraji.... nikdy by se ji nepodařilo ani zahájit...pachatele by věděli vše v hodinu , kdy by byly zahájeny jakékoliv úkony. Proto byly některé další "kauzy" vedeny třeba v Olomouci

  OdpovědětSmazat
 2. Tak že kauza ráth byla politickou objědnávkou ožraly Kalouska a vedení ČSSD.

  OdpovědětSmazat
 3. Ve všech "velkých" případech pro zblbnutí veřejnosti - Paroubek (Kubiceho zpráva), Rath, Babiš, se jedná o stejné objednatele trestního stíhání.
  Na Aktualně cz je rozhovor se státní zástupkyní Bradáčovou, která podle dr.Ratha v Ústí n/L inscenovala jeho případ, a vyjádřila se k podezřením politiků o objednávání trestního stíhání.
  https://video.aktualne.cz/dvtv/bradacova-benesove-se-nebojim-demonstranti-jsou-citlivi-naz/r~4367d2fca3ec11e9a305ac1f6b220ee8/
  Citováno z redakčního zkrácení rozhovoru publikovaného na PL

  Státní zastupitelství v České republice je prý postaveno tak, že může fungovat nezávisle. S jedinou slabinou. Touto slabinou je neukotvená pozice nejvyššího státního zástupce.
  „Já myslím, že státní zastupitelství v posledních letech zcela jasně ukázalo na řadě trestních věcí, které se dotýkaly osob veřejně činných, že je institucí emancipovanou a institucí, která se pouští i do trestních věcí, které mohou býti problematické,“ uvedla vrchní státní zástupkyně v Praze, která se tím snažila popsat, že státní zástupci opravdu jednají nezávisle, a to i na politicích.
  Stejnou optikou je podle ní třeba se dívat na kauzu firmy Čapí hnízdo předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). I v této kauze se musí státní zástupce řídit zákonem a nesmí brát ohled na slova obviněného, i když je to premiér, který říká, že by jeho trestní stíhání mělo být zastaveno. Takováto slova považuje Bradáčová za standardní projevy obviněných osob, které slýcháme v řadě kauz, ale státní zástupce se tím nesmí nechat ovlivnit.
  A pokud nejvyšší představitelé státu říkají, že si u nás lze objednat trestní stíhání, Bradáčová by podle svých slov očekávala, že k tomu přidají také nějaké důkazy. Státní zastupitelství nemá signály, že by se něco takového dělo. Kdyby takové signály existovaly, státní zástupci by měli ze zákona povinnost to prověřit.
  Stejně tak by státní zástupci neměli hledět na to, jestli se blíží volby, nebo je těsně po volbách. Státní zástupce musí zkrátka a dobře jednat tak, jak mu to ukládá zákon.
  Nakonec věnovala pár slov možné reformě justice. Ve chvíli, kdy je premiér této země současně osobou obviněnou v trestní věci, nemusí podle ní žádná reforma působit důvěryhodně.

  Drzost a povýšenost státních zástupců je taková, jakou jim lidě a politici umožňují ....

  OdpovědětSmazat
 4. Byla nebyla zem, kde chytli politika se 7 mil v krabici od vína.
  V odposleších "uniklých" do médií několikkrát padlo " je třeba nakrmit bestii". Tim bylo myšleno stranu resp. stranickou pokladnu. Každý politik na úrovních kde mohl ovlivňovat toky peněz, měl povinnost snažit se odklonit část do pokladničky. A to se týkalo všech stran bez výjimky. Jako odměnu za dobrou práci, měl politik domluven bonus ve výši obvyklé, nikoli malé. I dozvěděli se politici z konkurenční strany, na základě informací od spřátelených policistů z odposlechů MV o chystané transakci. I vydali pokyn k zásahu, který se dle očekávání povedl, 7 bylo zachráněno a nikdo neví kde skončily. Politik dostal nabídku. kterou nelze odmítnout, že nesmí prozradit bestii a zločin vzít na sebe, nebóóóó ... Jó to kdyby se profláklo, že peníze byly pro stranu, mnoho lidí by si vzpomnělo na prvorepublikovou politickou satiru : Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodil, v noci krad, sociální demokrat. A bylo by zle. My co máme demokracii v názvu přece takové ošklivé věci neděláme. No a tak se něke sešel mozkový trust právníků všech možných barev a jali se dumati, jaké pochybení je třeba procesně udělat, aby se daly později využít. Politikovi se řeklo, že to bude pro něj chvílemi nepříjemné, ale to jen naoko pro ukojení davu, ale že nakonec to pro něj v důsledku zanechaných min (chyb) v přípravném i procesním řízení dobře dopadne a bude odměněn. Patřilo už k tradici té změ, že vězení je nejlepší průprava, dokonce i pro funkci prezidenta republiky. Scénař byl napsán a pokračuje se v něm doposud, močálem černým podle bílých skal. Strana byla zachráněna od ostudy, což jak se ukázalo jí nepomohlo od cesty do politického zapmění, politik si sem tam zajde, nebo nezajde na soud, vyslechne či přečte další rozsudek a žije si se svými oběma ženami. A tak to půjde do ztracena. Politici ze všech stran na sebe toho hodně ví a nikdo nemá zájem něco vykládat do novin. Vždyť ty koně kradli spolu. Jen se někdy obětuje nějaký užitečný idiot, který nic neví.
  A to je vše milé děti.
  Příště zase třeba o tom jak se prodávají díry do země, tedy doly …

  OdpovědětSmazat
 5. USA náš vzor- ČR jsme papežtější než papež vždy a všude.
  Dle vyjadreni jedne vysoke prokuratorky, toto je jen vrchol ledovce tato zrudna zhyralost v nejvyssich kruzich USA je silne prorostla touto spolecnosti od zidvskych hercu v Hoolywoodu po nejvyssi patra politiky a to udajne ve vsech statech unie . Soodoma gomora proroctvi se vyplnuje ???

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.