Reklama

pondělí 22. července 2019

SCMP: „Nová realita" - Čína zarazila USA protilodními raketami

Čínská DF-21D "zabiják letadlových lodí"
-kou-22.7.2019 scmp.com a PrvníZprávy
Se svými testy balistických raket proti lodím v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři ukázal Peking Washingtonu, že je lepší, aby se jeho lodě držely dál, uvedl komentátor South China Morning Post Ankit Panda.


Se svými testy balistických raket proti lodím v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři ukázal Peking Washingtonu, že je lepší, aby se jeho lodě držely dál, uvedl komentátor South China Morning Post Ankit Panda.

Ačkoliv Spojené státy mohou stále nalézt, čím mohou odpovědět, obnovený potenciál Číny je „novou strategickou realitou“, se kterou se musí počítat.

Koncem června, krátce po skončení summitu G20, během kterého se konalo setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a předsedou ČLR Si Ťin-pchingem, provedly čínské síly testy raket v Jihočínském moři. Podle Ankity Pandy, pozorovatele South China Morning Postu, mohou mít tyto testy velmi závažné důsledky pro celý region.

Peking prováděl testy ne jen tak někde, ale u Spratlyho ostrovů, na které si činí nároky několik států najednou, včetně Filipín a Tchaj-wanu, a kde Čína vytváří umělé pobřeží a opevnění. A Čína netestovala jen tak něco, ale protilodní balistické rakety, které představují potenciální hrozbu pro americké lodě v regionu.

Současně, jak autor zdůraznil, Spojené státy dlouho věděly, že Říše středu pracuje na raketách tohoto typu, ale to jsou první testy, které čínští vojáci prováděli na otevřené vodě. O jaké typy raket šlo není známo. Dá se předpokládat pouze to, že hovoříme o „zabijácích letadlových lodí“, raketě středního doletu DF-21D nebo s mnohem větším doletem, ale také o raketě středního doletu DF-26. Ta může udeřit na vzdálenost až 4 000 km, což poskytuje možnost útoku na největší americkou základnu v Tichém oceánu na ostrově Guam.

Jak Panda vysvětlil, protilodní balistické rakety se liší od konvenčních balistických raket větší manévrovatelností, když se přibližují k cíli, protože tento cíl - obvykle loď se pohybuje, i když pomalu. Ačkoli není jasné, pro jaké účely se cvičily čínské raketové síly, test je jasný: čeho dlouho se Američané obávali, Čína bude schopna použít své nové zbraně, aby se vypořádala s loděmi amerického námořnictva.

Newsweek: V Jihočínském moři balancují USA a Čína na hraně války!

Samozřejmě, Peking a Washington se stále chtějí vyhnout vojenské konfrontaci všemi prostředky, ale podle novináře nikdo není imunní vůči náhlému zhoršení. Zároveň američtí stratégové dlouho vyjadřovali znepokojení nad prováděním mořských operací na dálku, jestliže by USA někdy potřebovaly poskytovat pomoc Tchaj-wanu nebo Filipínám, řekněme, poblíž Spratlyho ostrovů. Se vznikem protilodních raket v Číně může Amerika ztratit svou dlouhodobou výhodu - schopnost používat své expediční síly. Velmi jednoduchá taktika v Pekingu, která donutí americké námořnictvo zůstat stranou. Washington pozoruhodně reagoval na čínské zkoušky s relativně nízkou úrovní kritiky.

USA dříve kritizovaly Čínu za militarizaci umělých ostrovů v oblasti Spratly a v roce 2018 na protest dokonce vyloučily námořnictvo Pekingu z největších mezinárodních námořních cvičení RIMPAC. A ačkoli, jak upozornil Panda, poslední testy Říše středu nebyly prováděny přímo na umělých ostrovech, přispěly k militarizaci Jihočínského moře. Navzdory skutečnosti, že Číňané jednali podle protokolu a varovali letectví před svými testy, by Spojené státy mohly trvat na tom, aby se těmto zkouškám vyhýbali kvůli příliš aktivnímu civilnímu letectví a navigaci v regionu.

Čínské rakety nelze pro Spojené státy označit za nepřekonatelnou překážku, Washington již podniká kroky k vytvoření nových základen v asijsko-pacifické oblasti (APR) pro případ ztráty Guamu. Kromě toho v Americe již probíhají živé diskuse o nadcházejícím konci Smlouvy o INF a příležitostech, které se otevírají, aby se Číně dostalo odpovídající reakce raketami středního doletu (podle některých analytiků je to pravý důvod odstoupení USA od INF, a její údajné porušování Ruskem je jen záminkou – pozn. red.).

Svoboda plavby v APR, včetně Jihočínského moře, zůstává jednou z priorit Ameriky a čínská demonstrace moci pravděpodobně nezmění klíčové politiky Washingtonu. Nicméně, protilodní balistické rakety jsou „novou strategickou realitou“, s níž je třeba počítat, uzavřel autor.15 komentářů :

 1. Nejhorší rakety jsou ty,které by útočily z vesmíru kolmo na loď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, ony by to nemusely být rakety, ale šutry, či kovové koule. Jejich obrovská kinetická energie, by rozmázla loď na cimpr campr. Nemluvě o bombardování z vesmíru ami.základny - nemají kam uhnout !

   Smazat
  2. Tady je docela zajímavý článek
   https://www.exopolitika.cz/trump-pouzije-proti-severni-koreji-vesmirne-zbrane-a-odhali-tak-castecne-kosmicky-program/4763

   Smazat
 2. Správně je třeba se bránit před usa co mají co rozkazovat v jejich vodách

  OdpovědětSmazat
 3. Vše je namířeno proti Číně. Probíhá střet civilizací.
  Sečteno a podtrženo: za pět let počet přístavů ovládaných Čínou narostl z deseti na čtyřicet.Číňané také skupují technologicky vyspělé společnosti po celém světě. Získali italskou společnost Pirelli, letiště v Toulouse, zemědělsko-průmyslový komplex vinic v Bordeaux. Patří jim Saab, Volvo, Peugeot, Citroen, Mercedes, Motorola, Nokia, Hammer, Philips, BlackBerry a částečně i IBM. Koupili rovněž část společnosti General Electric.
  Čína vyrábí 34% všech inovativních produktů na světě a rychle zvyšuje svůj podíl. V Podnebesí se například vyrábí 90% všech počítačů na světě, 65% všech dronů, 70% mobilních zařízení, smartphonů a tabletů, 80% všech solárních panelů. 45% všech lodí, 60% cementu, 80% klimatizací, 63% veškeré obuvi. Čína dokonce předstihla USA v počtu vědeckých publikací. SSA jenom sankcionuje a válčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Číňani dou do lejen a s nima pude i žvanil s holí! - https://www.novinky.cz/ekonomika/511101-cina-slapla-na-brzdu-investicni-boom-se-nekona-ani-v-cesku.html

   Smazat
  2. Pro 16:59 Číňané svoji ekonomiku řídí. Tedy i šlapou na brzdu, když uznají, že je to třeba. Dělají to všechny ekonomiky, které jsou samostatné. My na brzdu šlápnout nemůžeme, neboť ekonomika nepatří nám. Takže za nás brzdí zejména Německo a obecně EU. Do lejen půjdeme my, pokud tam půjde EU. A nic s tím neuděláme. Na rozdíl od Číňanů (Rusů, Američanů....).

   Smazat
  3. 19:51 To je taky pravda, páč se rasově kurvíme! Ale Číňani do lejen pudou i kdyby se na co stavěli, páč to my jim dali civiizaci a bez nás nic nejsou! - https://dejinybilerasy.wordpress.com/2010/02/17/kapitola-6-na-konec-sveta-ztracene-bile-migrace/

   Smazat
  4. 17:10
   Větší blbost jsem už dlouho nečetl, MY jsme dali Číně civilizaci? V Číne měli vyspělou civilizaci když v Evropě lidi žili ještě v jeskyních a mlátili se kyjema. Číňani měli střelnej prach a rakety.
   Čína je jedna z kolébek civilizací

   Smazat
  5. 8:05 Není! To je tam popsaný! Jistě, je zajímavý že první rakety se objevily právě ve staré Číně. Dokonce se říkávalo a není to pravda), že žlutí údajně postavili asi jedinou stavbu viditelnou i z vesmíru! Ovšem skutečně něco rozvíjet nedokážou. Nahromadit horu kamení umí kdejaký hovado i ve zvířecí říši. Čínské stavby zůstaly tisíce let ve stejném slohu, střelný prach sice vyrobili, ale použít ho smysluplně nedovedli, do Afriky dopluli s obří flotilou, ale krom žirafy pro císařskou zoo tam nic nezískali a ani nezanechali! Když kamkoliv přišel Bílý muž, vznikl nový stát! Minimálně tvořený první pevností s posádkou. I proto osídlil Ameriku, Austráli a dobyl všechny nejvyšší hory světadílů i oba zemské póly! Tenzingovy předci žili pod Mount Everestem tisíce let a vylézt nahoru nedokázali. Báli se "zlých duchů" hory. Musel přijet bílý muž britské entity z daleké Austrálie, aby tuto horu pokořil. Bílý muž sestoupil až na dno oceánských hlubin a prošel se po Měsíci, vynalezl penicilin i vodíkovou bombu!

   Smazat
 4. Slogan z koce padesatych let pri prvomajovych pruvodech
  Amerika zbrani trima za nami je Ruda Cina ....

  OdpovědětSmazat
 5. Něco na tom bude, Čína naprosto vynechala letadlové lodě ve vlastní výzbroji má jen jednu (secondhandvou ojetou z Ukrajiny). Vypadá to, že si vybrala jiné řešení. Jak je volba úspěšná, poznáme podle reakce USA.

  OdpovědětSmazat
 6. Ta raketa je panda a vypadla Ovcakovi z Milosovych podvlikacek, kdyz ho prebaloval.

  OdpovědětSmazat
 7. Napiši, co ví každý: Nějak mně nejde do hlavy, že supermani z SSA se dali předstihnout "nějakými" Čiňany /Adolf by je přiřadil k podlidem/. Předtím se dali ale rovněž předstihnout Němci. Kdyby ten Adolf nebyl tak hloupý /on vlastně ale tu druhou světovou válku musel vyvolat, protože Rotschildovy peníze skončily a on byl na pokraji státního bankrotu - zde napiši ještě toto - uvitál bych knihu o těchto skutečnostech/ tak by Německo se určitě stalo močnosti číslo jedna. Možná bylo štěstí, že byl hloupý. Představte si uskutečňování nacistické ideologie v případě získané dominance III. říše. Nevím kde by byli dneska american boys, nebyt ukradených patentů z Císařského patentní ústavu /založeného ještě v době před první světovou válkou/, ze kterého čerpají ještě dnes a mozků nacistického Německa - jako třeba Mr. Brauna.

  OdpovědětSmazat
 8. https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/
  Píšete mi a ptáte se, jak to je s matkou Angely Merkelové. Tak tedy znova opakuji, biologickou matkou Merkelové je sestra Evy Braunové – manželky Hitlera, která byla uměle oplodněna spermatem Hitlera. Merkelová je tedy dcerou Adolfa Hitlera, nikoliv vnučkou, jak se někteří domnívají.
  Evropská unie je organizace založená na nacistických základech. Můžete si přečíst knihu Nacistické kořeny Bruselské EU, ke stažení zde:https://web.tresorit.com/l#ELjdDBXEX_qnUL__f2R5Mg

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.