Reklama

středa 17. července 2019

TEORIE DNEŠKA: Co dělat? 1/245

Doc.Radim Valenčík
Radim Valenčík
17.7.2019 blog autora
Před několika málo dny mně Marek Řezanka napsal mail s velmi podnětným vystižením toho, nad čím se zamýšlí v současné době hodně lidí, kterým jde o změnu k lepšímu:


"Tak nějak tušíme, co by mělo být - ale jak toho dosáhnout? Potřebujeme myslící vzdělanou společnost, dobře informovanou - k tomu je nutné změnit vzdělávací systém a nastavení médií - jaká politická síla to prosadí? Demoblok? Babiš? Trikolóra? SPD? Pochybuji. A nic jiného tu není."

Slíbil jsem mu, že jakmile vyšetřím trochu času, tak mu odpovím, což tímto činím formou poznámek:

1. Identifkovat subjekt, který bude nositelem změny s některým současným politickým subjektem (stranou), je předčasné. Žádná strana či hnutí k tomu nedorostly. Možnosti stran lze pak posuzovat zejména dvěma kritérii:

- Nakolik jsou programové v pravém smyslu slova, tj. jejich reprezentace či alespoň část reprezentace se snaží vycházet z odhalení příčin současných problémů a nastolit program v podobě srozumitelné realistické, perspektivní a srozumitelné vize. (Dnes místo toho máme jen nevážně míněné sliby místo programu.)

- Nakolik reprezentují vzdor vůči současné globální moci a nakolik jsou jejich reprezentace schopny pochopit, jak současná moc funguje. (Zde jsou také velké problémy, zlo a zejména pak jeho síla, jeho schopnost si z globálních pozic vynucovat své "řešení" se podceňuje.)

2. Shrnuto z předešlého – nic moc potěšitelného. Ale tak už to v dějinách bývá. Pokud jde o současnou politickou scénu, je to, jako když pramének vody hledá cestu, kudy poteče. Na čas se zarazí a potom, jak sílí, objeví cestu, kudy téct dál přes překážky. Současná doba, doba "přešlapování na místě", si vyžaduje masové rozšíření paradigmatu pochopení dneška v podobě (jak už jsem uvedl) srozumitelné, perspektivní a realistické vize řešení problémů. Předpokladem je, aby se toto paradigma šířilo jako "memplex" (tedy podobě jako se množí organismus prostřednictvím komplexu genů). Aby se pochopení doby, se vším, co k tomu patří, stalo "nakažlivým" (či přímo dostatečně virulentním), aby přeskakovalo z hlavy do hlavy při osobní komunikaci i přes internet apod. Takovéto paradigma musí obsahovat zejména následující:

2.1. Osvojení základního metodologického principu, tj. toho, že každé tvrzení (každý poznatek) má svůj přesah. Vše, co se má tak a tak, může být i jinak. Pravdivé poznání může existovat jen jako systém, jako sněhová koule nabalující se při tříbení různých názorů a v kontaktu s reálným vývojem. Snaha přesáhnout hranice stávajícího poznání musí být sama o sobě motivem, náplní žití. Zde je nutné potřebné sebevědomí těch, kteří toto dokážou, jejich schopnost stát se "nakažlivými". A také schopnost stát proti "zapouzdřencům", těm, kteří uvízli pasti posuzování reality dvojím metrem, nechtějí vidět alternativu, skupinově (stádně) se přesně podle principu Koukolíkových deviantů utvrzují ve své pravdě, podlehli ve svém uzavřeném světě pocitu, že oni jsou ti lepší, že oni jsou tím bazikovským nositelem poznání, přitom jsou to však hlupci hloupnoucí každým dnem svého zapouzdřování. Právě ve vymezení se vůči tomuto úpadku osobnosti, v pochopení toho, co je to přesah stávajícího, co je to rozvíjení pravdy jako systému poznatků schopných interakce s názory druhých i realitou, bude zdroj energie těch, kteří začnou měnit svět k lepšímu.

2.2. Potřebujeme mnohem větší a silnější intelektuální zázemí, než měly všechny dosavadní nápravné změny v dějinách. Potřebujeme nové osvícení, které musí vycházet z pochopení všech dosavadních pokusů, ke kterým v dějinách došlo. Jakmile pravda začne fungovat jako otevřený systém a stane se nakažlivou, je to reálné. Do té doby se nic nepodaří.

2.3. Neobejdeme se bez zásadní korekce představy o Marxově představě směřování budoucího vývoje. Té nejvíce odpovídají jeho pasáže v Grundrissech tak, je pochopil a interpretovat Radoval Richta ve své Civilizaci na rozcestí" (nikoli ovšem jejich plytkou interpretaci v podobě "Postkapitalismu" Paula Massona). Mimo jiné – na rozdílu našeho a podstatně rannějšího Richty s pozdějším Massonem lze mnohé pochopit. Především to, že nejde jen o změnu vlastnických vztahů jako "socialistické revoluce" (po které se již vše bude dařit), ale složitou a komplexní proměnu společnosti podobnou spíše průmyslové revoluci s jejími sociálními souvislostmi. Jde o změnu, jejímž výsledkem bude nové ekonomika založená na sektoru, který bude produkovat hlavní produkční sílu, člověka, tj. sektoru, který pude mnohonásobně (skutečně mnohonásobně, přesněji několika řádově!) více využívat možnosti spojené s rozvojem, uchováním a uplatněním schopností člověka. Bude to společnost tvůrčích mezigeneračních týmů, která díky své vysoké inovační aktivitě (zaměřené na to, že se z méně vyrobí více a lepší) vyřešení ultimáta Gréty a spol. (těch, kteří zatím, bohužel, nemají ani tušení, jak současné problémy řešit).

3. Do budoucna musíme počítat s tím, že individuální motivy k tomu, aby se ten či onen jednotlivec otevřel rozvoji své vlastní schopnosti chápat, o co jde formou systému poznatků, které jsou sdělitelné, které mají schopnost absorbovat nové, kterými se vůči sobě navzájem stáváme komplementárními (každý z nás je nositelem jak společného základu nezbytného pro fungování hnutí, tak se specializuje na to, čím se stává pro druhé užitečným i nepostradatelným ve své specifické oblasti), jsou různé:

3.1. Obrana národních zájmů proti stále větší a větší diskriminaci, která nás čeká v turbulencích EU, do kterých jdeme.

3.2. Hledání spojenců při této obraně a restrukturaci moci i reintegraci v rámci EU (v politice vakuum neexistuje a pozice se neopouštějí) – V4 s možností podpory dalších zemí, emancipace Středounijního prostoru.
3.3. Kritická reakce na masovou manipulaci spojenou s utvrzováním se ve stádní stupiditě, která (jak ukazují i nejnovější výzkumy veřejného mínění) již narazila na své bariéry, která má (tato kritická reakce) jako jednu ze svých alternativ podobu nastartování kritického myšlení, ve kterém není člověk sám, ale vzájemně se dokáže "nakazit" přínosnými myšlenkami druhého, udělat z trvalého a systematického rozvíjení chápání toho, o co jde (i s využitím příslušných poznatků, které přinesly dějiny rozvoje lidského myšlení po minulá tisíciletí) náplň přirozeně angažovaného života.

4. Poučení z osudu fenoménů na naší politické scéně – Babišovy jízdy na tygru (lavírování mezi podřízením se globální moci a jejím údům na jedné straně, hledáním opory ve vzdoru vůči ní), pokusy o obnovu programovosti stran, které jsou ze své podstaty programové, sledování úpadku stran podřizujících se manipulaci a stavějících na zapouzdřenosti svých příznivců, která nutné vede rozdělování společnosti, ke konfliktům a nenávisti, vyhodnocením empiricky zřetelné skutečnosti, že programovost založenou na poznání a pochopení reality nelze nahradit představou jednoduchých řešení.

... Tak to jen pár poznámek.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/7011-teorie-dneska-co-delat-1-245.html

30 komentářů :

 1. Po státnickém projevu Okamury věřím jemu a SPD snad po nových volbách konečně budou ve vládě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panu SPD nikdo nikdo neřekne,že jeho projev je jen pára nad hrncem a nic státnického.

   To se změni poté,když si dá do svého "slabeho"Programu bod

   SPD CHCE DOSAHNOUT VĚTŠINY V PARLAMENTU.

   To však může být dosaženo jen změnami SPD programu,aby zesilil a aby se "nechlubil" ubohými 10% i když mnozi ji za ten prý VÝKON jsou připraveni oslavovat až se scvrkne a bude po ni!
   Do této doby bude SPD jen studnice zbožných přáni a nic jiného,nebo se mýlim a v čem at to zu napiče?

   Smazat
  2. PANE DOCENTE VALENČIKU,ČLANEK BY SE DAL ZKRÁTIT NA

   zbožnuji PROGRAM NEPOLITICKÉ ČSV.

   a šel by jste po jeho článcich jako pes!

   Jen se podivejte jak jste zmrvil hned jeho prvni článek a to je prosim začatek!

   http://www.novarepublika.cz/2019/07/socialni-stat.html

   Smazat
 2. No jasně Okamuru beru, i když se jej mediální kurvičky snaží za každou cenu, i když marně dehonestovat. Průšvih je ale v tom, že mladé už stihli zblbnout, takže to asi bude na nás, starších co byli na vojně, plus ti mladší chytřejší, kteří se dokáží orientovat s pomocí vlastního mozku. Jelikož mi optimismus, není cizí, věřím v dobrý konec. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 3. Vidím kolem sebe i u v jádru u dobrých lidí obrovskou nadspotřebu a to je ten motor zdegenerovaných zvrhlých parazitů. Změna myšlení lidí v tomto směru bude rozhodující.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve stary knize predpovedi /IChing/,se rika. Kdyz prijde doba, kdy na cokoliv sahnes to se posira , nema cenu vubec neco delat. JE TO FSECHNO /F pro zdurazneni/, nejen zbytecny ale hrozne skodlivy, pac vylezou a mnozi se psychopaticky parasiti nadnormy obycejnyho humanismu../A i revoluce krvelacny se snazi pachat a zbytecny/.Je to jako kdyz se nekdo topi v bahne a vselijak se snazi z toho vykroutit a vylezt a MISTO TOHO SE POTAPI JESTE VIC !! Higledy a Pigledy.
   Takovy doby jsou v Evrope snad Porad. A kupodivu na rozdil od Cinana /a Rusa ,taky proto se lisej a nenavidej/,to jeste nikdo nezjistil za tech 2500 tisice let.. A co vsechno napachali/y/.
   Tedy zakladni a Kontrolni otazka na to co delat je jasne odpoved.
   Delat,ze nic nedelat..
   Treba ,priklad jak to chodi tak v kasarnach se vyhlasi nastup a potom dustojnik pochoduje s devcetem a kazdej musi ukazat trenyrky na identifikaci pachatele /nikomu se nerekne predem , pozor neber si ty cerveny/,a jak nekoho najdou tak zaplati alimenty a jeste ho nuti k svatbe s podvodnou divcinou, do te doby jemu Neznamou...
   A to prosim dotycny neudelal vubec nic /a myslel si ze se nic nestane /a ty nasledky..Jo ,osud neprelstis a nikdy. Ale kdyz se dela vic , vic tech skod se logicky a dialekticky VYnadela !!

   Smazat
  2. Vec Vykrouceni se z bahna a priklad .Treba u soudu , kdyz vas zachvati momentalni litost a reknete priznate , treba jen malinko pravdy. Flastr je pak daleko a neumerne vetsi..Az Monumetnalni..
   A dlouho a dlouho pak Litujete ty Litosti, kdy je pozde a dlouho nedostanete prilezitost udelat ci spachat neco , ceho by jste mohli litovat a hloupe se jeste k tomu priznat !! Herky a jerky...
   Pak jsou este lidi jiny kategorie , ktery se priznavaji k tomu co nikdy neprovedli...Az jindy.

   Smazat
  3. A ted uz tady prestante votalet a dete neco delat, holomci..

   Smazat
 4. ČSNS + SPD + 3kolóra (+ možná ANS, realisté atd.)
  Od každého něco, a máme co potřebujeme.
  To je ale zatím jen naivní utopie.

  Fakt je, že mezi oněmi třemi prvními stranami nahoře jsou zásadní rozdíly, takže mohou spolupracovat, ale těžko se nějak sjednocovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlaďo jak budeś "fulat"přijdeš do pekla k panu Belzebubovi,no ni?

   Smazat
 5. Pan Valenčík představil svoji vizi cesty k lepšímu světu. Má jí být „masové rozšíření paradigmatu pochopení dneška“. K nástupu této, v článku tučně vytištěné, tedy asi zásadní cesty, jenž autor vyjádřil poeticky prostřednictvím praménku vody, budou použity zatím blíže neurčené prostředky, neboť pominul možnost této změny, prostřednictvím politických stran. A některé z nich, které takovou naději dávají, i vyjmenoval a explicitně zavrhnul.
  Poslední postoj SPD k politickému vývoji, vyjádřil T. Okamura na sjezdu (viz první odkaz). Jestli toto nestojí za podporu občanů, tak potom nevím. Jistě se lze ptát, zda mu to bude umožněno, zda získá dostatečnou voličkou podporu, aby to mohl realizovat. Ale tyto otázky platí i pro mlhavé teorie pana Valenčíka. Dokáže (on, nebo ten nějaký subjekt, který by k tomu potřeboval) zorganizovat dostatečnou podporu, proti v současnosti již zorganizované síle sorošových neziskovek, která plní náměstí? Zatím se věci mají tak, že ten jeho pramínek bude dříve přehrazen, než stačí posílit do nějaké použitelné mohutnosti. Vidíme to v celé Evropě, např. u žlutých vest, které jsou zatím to maximum na této cestě. V Evropě ale také vidíme vzestup politických stran, které již prakticky působí proti likvidaci demokracie a zhoubnému rozkladu evropských národů a tradic, vycházejících z EU. SPD je v jejich řadách, proto bych doporučoval ji nikoliv zavrhovat, ale naopak silně voličsky podporovat. To je u nás nejschůdnější cesta k demokracii. P.K.

  https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/vb.179497582061065/693522994416745/?type=2&theater

  https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/vb.179497582061065/458547981651487/?type=2&theater

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANE PK

   SPD nestoji o podporu voličů,kdyby tomu tak bylo chtêlo by dodat do sveho slabeho Programu,který nese jen 10% to co požaduji voliči.
   Toho se neodváži a režim mu povoli se smolit dal JEN na vlně migrace a to je tak celé!

   Smazat
  2. Anonymní18. července 2019 16:15
   Přesvědčil jste mě, spoléhám na Vás. Na Vás je jistě režim krátký. P.K.

   Smazat
  3. Öno vas ty legrácky přejdou pane pekači,

   do doby až vám ukradnou celou kasu i s celými chrobalivými manažery "pokroku",zadluži vás do smrti vašich vnoučat a budete si libovat v roli otroka a tleskat a tleskat.......

   NO NI?

   Smazat
  4. Anonymní18. července 2019 16:57
   Ano, ta rizika tu jsou, či spíše to už je realita. Ale nevím nic lepšího, co proti tomu dělat, než volit SPD. P.K.

   Smazat
  5. Jen volit SPD stačit jak všichni vidite ,nebude.

   Aktivně toho duba přesvědčit,aby upravil svůj Program s cilem dosaženi VĚTŠINY v Parlamentu!.
   Jinak to musi občané zkusit "udělat" za něho a dalši odporuplné ignoratské strany, chtě nechtě i když tomu dnes nikdo nevěři,SAMI!

   Smazat
  6. Anonymní18. července 2019 17:33
   Nevím, co vidí všichni, ale já pouze vidím Vaše trvalé navážení se do SPD. To je jediná neliberálně orientovaná strana, takže je trnem v oku všem liberálům, obecně, celému demobloku. Pouze SPD má v programu prosazování národních zájmů a ne bezpodmínečné začlenění se do EU a federalizaci EU. Vy byste si rozuměl s Jourovou. P.K.

   Smazat
  7. Pane pekači,

   vy patřite mezi nezkušene voliče ČR tzv jednozávitniky z oboru mistrů světa ve 30 letém skoku na špek a s tou svou intelektuálni kapacitou se můžete tak jedině dát vycpat do musea.

   Ten kdo doporučuje té Okamůře jak vyhrát volby se podle vás "naváži" do nebohé SPD?
   Nebojte se ona ta SPD to bude muset pochopit nebo si může trenovat už dnes skoky do rakve!

   Smazat
  8. Anonymní18. července 2019 21:19
   Když jste držitel takové know-how, jak vyhrát volby, nezdržujte se nějakou nechápavou okamurou a pusťte se do toho sám. Oni se potom jistě všichni chytnou za nos, a pozdě budou žadonit o radu. V té době, ale Vy už budete ředitelem EU, nebo OSN. P.K.

   Smazat
  9. Kdyby jste tady pane Pekáči netapetoval,

   uviděl by jste,že přidat se k nám hrdinům ČR avantardě a skvělé špičce ČSV je čest, nebot jdou do historie republiky jako parta nesmrtelných a už dávno s lucernou věděni odstranuji dnešni dobu TEMNA a hlasitě k tomu volal

   SLÁVA ČSV SPOLEČNOSTI OBČANŮ,

   kde i já jsem platným členem a nikoli budižkničemu!

   Smazat
  10. Anonymní19. července 2019 12:56
   Nechte se vyšetřit. P.K.

   Smazat
  11. Pane Pekači,

   doktore dálkových diagnoz,
   Nestači mit hole prdele a tvařit se vesele.
   Toto prosazovat je fakt málo. Škoda,že na vic jak je vidět,už nezmůžete a tak pěkně jste začinal!koda přeškoda slabý combatante!

   Smazat
  12. Anonymní20. července 2019 3:54
   Mám Vám vyjednat termín u dr. Davida? Snad si najde chvilku, vypadá to vážně. P.K.

   Smazat
 6. Těším se na další úvahy z pera doc. Valenčíka!
  Zatím mi schází jeho několik úvah, např.:
  (a) jakými společensky přijatelnými nástroji zajistit motivaci lidí ke svému společensky přijatelném chování (snahu o autentické vzdělávání místo honby za tituly, schopnost tvořit a ne destruovat, chovat se ohleduplně nejen k lidem, ale i přírodě ..),
  (b) kdo ve dnešním "vyprázdněném" vzdělávacím sektoru bude s to být oním nositelem produkce hlavní produkční síly, tj. člověka, který bude násobně více využívat možnosti spojené s rozvojem, uchováním a uplatněním schopností člověka,
  (c) jak dosáhnout změny orientace společnosti z dnešní dobyvatelsko-predátorské na společnost žijící nejen v souladu s mezinár. právem, ale (zejména!) se Zemí ....
  Domnívám se, že levicoví intelektuálové by mohli pokusit o to, aby na půdorysu některé z existujících levicových polit. stran (která je programová a v níž nejsou všichni členové "zapouzdření"), a vytvořit "ideovou" platformu, zabývající se tím, co naznačuje autor. A přitom využít možností existující organizační struktury té strany ke své a i její činnosti (teoretické, popularizační, politické ..).

  OdpovědětSmazat
 7. ČSV AKTIVISTE SE PŘESVDČUJI DENNE,ŽE ŽADNA POLIT.STRANA

  neni schopna reformovat svoje prý Programy tak,aby vyhovovaly skutečně už prvnim existujicim požadavkům občanů voličů,kteři už začali s jejich formulovánim.

  To už i pan DOCENT zjistil sám a píše o tom!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní18. července 2019 16:25
   Díky za info, nějak jsem nechápal, za koho pan Valenčík kope. Tak už je to jasné.
   Ale neberte nám ho, my zase s povděkem kvitujeme, že objevil obranu národních zájmů. P.K.

   Smazat
  2. Naopak,je jeden z prvnich opravdových mužů

   a hvězd,na nebi,kde se jich bude muset objevit miliony jinak se z těch sraček nedostaneme,nikdy!

   Smazat
 8. Nevěřím na nyrvárnu se všemi stranami i jejich programy. Vždyť jste svědky v přímém přenosu, jak je pro ně důležitý vzájemný boj a ne blahobyt této země. Jak si navzájem kradou programy, které stejně neplní. Myslíte si, že vládní krize pomůže této zemi a že záminka v osobě ministra kultury je opravdu osudová pro náš stát ? Já ne. Nevím, ale na dalších třicet let okecávání není čas. Začněte konečně řešit otázky energetiky, zajištění vody, zemědělství, ochrany půdy a na konci i člověka. Proč parlament řeší pivo pro vodáky, připadá vám to normální? Nenadávejte na hloupé voliče, z vaší laviny zákonů, komisí a stranického boje jsou dezorientovaní. TGM by opět opakoval - tož demokracii máme, ale ještě tak mít demokraty.

  OdpovědětSmazat
 9. 23.36

  Je jenom jedna cesta

  ČSV to "vyřeši" za všechny občany ČR VŠECKO a oni nic nemusi dělat jen na to valit zděšeně vočička a brzy i holý zadeček!

  OdpovědětSmazat
 10. Milé ČSV, popros nebesa, ať zaprší.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.