Reklama

pátek 5. července 2019

Okno do světa Terezy Spencerové

Ursula von der Leyen
5.7.2019   ParlamentníListy
Evropu bude řídit dáma, které němečtí vojáci posměšně říkají „FlintenUschi“ a která v Berlíně již dokázala zdárně rozložit tři ministerstva. Americký prezident se zjevně odstřihává od svého hlavního poradce Boltona, což prý bylo skvěle vidět na jeho návštěvě v Koreji. A Ukrajina prý končí „v koši“ poté, co ji Západ využil ke svým globálním hrátkám proti Rusku a teď, když je na dně, se na ni všichni vykašlali.Tak jsme si oddychli, že předsedou Evropské komise nebude Timmermans, až se jí stala pomocnice Merkelové, ministryně obrany von der Leyenová. Má z toho našinec mít radost? Je tím splněn Babišův požadavek, aby „to byl někdo, kdo má rád region V4“? Jak to ten Brusel bude chtít dál „koulet“ s ní v čele Komise a s belgickým premiérem „v demisi“ Michelem jako „prezidentem EU“?

Snažím se sledovat především Blízký východ, a tak po EU spíš jen tak „pokukuju“, což je málo na to, abych tušila, jestli z toho má mít našinec radost. Někdo ji asi mít bude, jiný ne, většině to bude úplně šumák. Očividné je přitom jen to, že východní a střední Evropa při rozdělování vedoucích funkcí zase ostrouhala. A upřímně ani netuším, jak přesně se bývalá německá ministryně obrany staví k Visegrádu. Nicméně, mám neodbytný pocit, že se do nejvyšších funkcí v EU dostaly svým způsobem „vejškrabky“, neboť obrovské vnitřní pnutí uvnitř Unie nutně vedlo k těžkým až ochromujícím kompromisům a k volbě lidí, kteří svou nevýrazností nikomu nevadí. V době, kdy Unie potřebuje rozhodného lídra a nové ideje o svém dalším směřování, je jakákoli taková paralýza jasnou prohrou. Čeká nás podle všeho jen pokračování a možná i eskalace toho, co už známe z posledních let. Nejspíš v bláhové naději, že když se něco nepovedlo napoprvé, ba ani napodruhé, tvrdošíjným opakováním se kýženého úspěchu dosáhnout už přece musí!

Jeden můj kamarád, který se léta pohyboval v nejvyšších patrech zdejší politické scény, mi včera k Ursule von der Leyen vysvětlil něco jako, že „budeme ještě prstíčkem hrabat po Junckerovi“. Vojáci bundeswehru jí prý říkají „FlintenUschi“ a je to všehoschopná paní, která úspěšně dokázala zlikvidovat už tři ministerstva. Kamarád prý nikdy nezapomene, jak po Trumpově vítězství pobíhala a hystericky vykřikovala: „Co budeme dělat? Kdo nám teď řekne, co máme dělat?“ Ještě před nedávnem navíc burcovala, že je třeba se připravit na Rusko, ale jestli ta příprava má vypadat tak, jak po jejím působení v čele ministerstva obrany dnes vypadá takřka nebojeschopný bundeswehr, tak fakt v Moskvě asi strachy nespí a „Putin v Kremlu s nervy v tahu ohryzává futra od dveří“. Ale čím je prý hloupější, tím je zavilejší, takže bude dál ještě víc tlačit na pilu a bude tomu říkat reforma. Hlavně, když bude mít někoho, kdo jí poví, co má dělat... Nemám důvod svému kamarádovi nevěřit. Mívá pravdu až moc často.

Italské úřady zadržely a pak propustily kapitánku lodi, která zachraňovala migranty ve Středomoří. Zlé jazyky dokonce tvrdí, že přímo v Libyi. Měla dle vás právo nabourat se do lodi italských orgánů, aby si probila cestu do přístavu? Je Matteo Salvini v právu, když ji nazývá kriminálnicí? A co říci na slova německého prezidenta Steinmeiera, že od Itálie jako zakládajícího člena EU „očekává, že bude ctít evropské hodnoty“?

Na jednu stranu chápu italskou vládu, jejíž stát se pod přívalem migrantů hroutí a jemuž zeměpisná poloha zaručuje, že pokud vláda něco nepodnikne, tak se pod tou tíhou fakt může „utopit“. Na stranu druhou je pochopitelné i to, že někdo zachrání lidi, jimž by jinak nejspíš hrozila smrt utonutím, nebo v případě navrácení do Libye třebas i zotročení v kleci. Jsem upřímně ráda, že není na mně, abych rozhodovala o životě a smrti lidí...

Přitom je ale jasné, že situace se bude v zásadě už jen zhoršovat, takže otázka přístupu k migrantům – tedy akceptovat je, nebo zabíjet (či „jen“ nechat zemřít „někde jinde“) – jednou před námi vyvstane bez jakýchkoli příkras a obezliček. A budeme na ni jako „osvícení“ a humánní“ Evropané, kteří ale také chtějí přežít, muset najít komplexní odpověď... Vynechávám rovnou variantu třebas i násilného navracení do zemí původu, protože teploty jsou stále extrémnější a takové navracení by se v zásadě už zanedlouho (pokud už ne dnes) mohlo rovnat rozsudku smrti.

Ani jeden nejsme neurolog, samozřejmě. Ale co se píše relevantního o tom podivném třesu Angely Merkelové? Ona se na veřejnosti prostě dost divně klepe...

Máte pravdu, k záplavě věcí, kterým nerozumím, patří i neurologie, a tak netuším, co je s kancléřkou Merkelovou. A vzhledem k tomu, že ani neznám autory té aktuální záplavy mediálního diagnostikování, tak netuším, proč píšou zrovna to, a ne něco jiného. Píšou pravdu? Chtějí jí politicky ublížit? Nebo si jen tak honí triko? A tak to prostě nečtu...

Jak se drží nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj? Od Porošenka jsme občas slyšeli nějaká bombastická prohlášení typu „vybojuji Donbas zpět“ nebo „Krym bude znovu ukrajinský“. Tady nic. Je to tím, že jako herec je paradoxně mediálně skromnější, nebo tím, že už Ukrajina nikoho ani nezajímá?

Znovu máte pravdu. Západ je očividně z té Ukrajiny už notně unavený až uondaný, a tak už i západní mainstream tamní události tolik nesleduje. Rozumím tomu: Podpořili jsme převrat, halasně troubili cosi o „demokratické“ Ukrajině, která je ale ve skutečnosti prolezlá korupcí a náckovstvím, namísto triumfu přišla o Krym a kus Donbasu, válka s Ruskem se taky nekoná, obraz ruského nepřítele se sice vytvořit podařilo, ale sankce nezabraly, tak proč se tou Ukrajinou o pět let později ještě pořád „unavovat“... Na tom je vlastně nejsmutnější, že Ukrajina byla použita k eskalování konfliktu Západu s Ruskem a nyní už, jako „použitá“, ekonomicky i sociálně na dně, končí v koši. Nezájem.

Ale jinak, Zelenskyj se samozřejmě taky snaží pronášet podobně „velká slova“, jako Porošenko, jen jsou formulována přece jen měkčeji, jakoby s otevřenými zadními vrátky možného vyjednávání, což za Porošenka nebylo. A Zelenského lidé snad obden vypouštějí „pokusné balonky“ typu uznání ruštiny coby regionálního jazyka na Donbasu, a druhý den ráno je znovu berou zpět, jako by fakt jen zkoušeli, co především zradikalizovaná nacionalistická část společnosti, která se v posledních pěti letech „dostala na kůň“, ještě unese, a z čeho by naopak už mohl být další „majdan“... Zelenskyj se přitom v plné „síle“ ukáže až po parlamentních volbách, v nichž by příští měsíc jeho strana – skládaná narychlo dohromady podle receptu „pejsek a kočička vařili dort“ – měla získat snad polovinu křesel, a možná i víc. Nyní je to jen prezident bez podpory, tak se v tom všem jen tak nějak „plácá“. Uvidíme, co bude dál...

Donald Trump osobně překročil hranice Severní Koreje a bavil se s Kim Čong-unem jako s největším kamarádem. Je to skutečná diplomacie, nebo divadlo kvůli tomu, aby byl znovuzvolen? Jaké další divalelní triky byste mu doporučila? Obejmout se s Putinem, či co třeba?

Mě na celé té akci nejvíc zaujala skutečnost, že ji Trump připravil jakoby „pod lavicí“. Sám jel narychlo, „ze dne na den“, za Kimem, zatímco svého hlavního jestřába a „kazisvěta prvního“ Boltona poslal „do kina“, aby nepřekážel a nemohl nic sabotovat, tedy na oficiální návštěvu Mongolska. Je jasné, že akce typu „setkání s Kimem“ se fakt neorganizují tak, že Trump jeden den na twitteru vzkáže „zejtra v sedm pod ocasem“ a Kim tam poctivě nakluše. Ne, muselo se to připravovat déle, ale hlavně se to očividně podařilo bez Boltona a dalších. Pak je vcelku jedno, jestli se na něčem konkrétním domluvili nebo ne.

Mně z toho vychází hlavně Trumpova rozhodná snaha o emancipaci, což samozřejmě logicky podporuje spekulace o tom, že by Bolton měl v Bílém domě skončit. Už opravdu. Aby Trumpovi už nekazil jeho zahraniční politiku. Nicméně, i kdyby Bolton padl, podobných tam dál zůstane spousta... Jestli to vše nějak souvisí s volbami? Jistě. Trump přece musí mít volné ruce, aby voličům ukázal, že splnil alespoň zbla z toho, co napoprvé nasliboval...

Co bychom měli v příštích dnech sledovat?

Určitě bude zajímavé sledovat „var“ v EU poté, co se vedení nahradilo sérií kompromisů...


15 komentářů :

 1. Toto si musíte přečíst! Civilizace v Británii překročila horizont událostí. Somálci utíkají z multikulturního ráje zpět do Somálska!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Britanie-na-ostri-noze-Cesko-britsky-lekar-promlouva-o-zivote-v-multikulturni-zemi-587874

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/arabske-klany-si-kolikuji-prostor-ve-venkovnich-bazenech-v-nemecku/

   Smazat
  2. Sviním tohle nevadí. Mají soukromé bazény, a pláže. Občané, a jejich bezpečnost je nezajímá. Někdo tu zkázu Evropy organizuje, ale i na ně jednou dojde, i když si myslí, že je kriminální opice vynechají.

   Smazat
  3. Somálci utíkají z Británie spět do Somálska? Si děláte bobky!? A proč to nejdou zkusit k nám? Zřejmě Somálsko je přeci někde jinde než naše banánová republika. Když někam imigranti budou prchat ze západních států, tak my můžeme být klidní. Určitě to nebude k nám a nebudeme muset řešit nějaké kvóty! My jim za to nestojíme. To my se angažujeme!

   Smazat
  4. Ja myslel ,ze Bolton je urcenej president a rozhoduje a Trump jenom kejva hlavickou /aspon z dalky to tak vypada a od ty doby co byl Trumpovi dosazenej/ a pak si Trump i ten Bolton vezmou cepice a jdou koupit kazdej 10kg brambor pro Melanii..Pimpeo pak kupuje na slevu rovnou 20kg do sve cepicky..To mnozstvi ale sezera sam jak je videt..
   Ursula, Morcula a Kurvacula vsechny jsou vitany a sili nadeje ze EU dorozpatlaji do mrte.Doufejme ,ze taky nemaj rodinu ani deti do je jeste lepsi a nadejnejsi. Ivanka tez v USA vzbuzuje dojem ze se nebudou uz dlouho trapit. Cim vic tim lip je hlavni pravidlo.

   Smazat
 2. Na jeich ministerstvu války se okamžitě všichni ožrali,když jejich Flintenuschi prý maji vykopnout na vyšši koryto,at úspěšně pomůže Merkelové rozložit a dobit raněnou EU a ted se tam všichni třepou,aby ji opravdu zvolili!

  OdpovědětSmazat
 3. CO BYCHOM MĚLI SLEDOVAT? NO PŘECI CENY ZLATA V DOLARECH

  prý se kdesi už smečka banksterů dohodla,že chudým lidem ukradou jejich zlaté cihly a Spencerová prý o tom nic nevi!

  OdpovědětSmazat
 4. Po homosexuálním bezdětném alkoholikovi se jedná o jednoznačný pokrok. Z Bildebergu se stal klub kolektivní duševní onanie, kde mají pocit, že něco řídí. Jestli jsou tvorové jako Šláfa špičkový výkvět lidstva, tak to je teda lituju:)

  OdpovědětSmazat
 5. Paní Terezo když utíkají před násilím proč neutíkají na jih do Afriky? Pak by je nemusel nikdo lovit z vody.

  OdpovědětSmazat
 6. von dem lejno nach euro

  OdpovědětSmazat
 7. Uršula od Lejna. Zlatý Juncker !

  OdpovědětSmazat
 8. Jestli se Evropané nejsou schopni poučit z toho co už způsobili miliony imigrantů z Afriky, kteří do Evropy nepřišli pracovat, ani se přizpůsobovat evropským hodnotám, ale naopak přišli Evropany zotročit, aby jim sloužili, tak je z Evropou a jejím původním obyvatelstvem konec. V Africe je jedna miliarda a třista milionů obyvatel a Evropské elity jsou přesvědčené, že těmto Afričanům pomůžou jedině tak, že je přestěhují do Evropy. Normálně uvažující člověk ví, že je to nereálné a že to povede ke kolapsu Evropanů.

  OdpovědětSmazat
 9. Teď už máme co jsme chtěli... odpusťte mi mou jizlivost, je určena strategii našich profesionálních emisarů a jejich činorodé práci v EU. To jsme jim (EU) to osladíli.

  OdpovědětSmazat
 10. Frau "Flinten Uschi" dostala Bundeswehr do stavu takové "bojeschopnosti" jako byl Whermacht těsně po pádu Berlína...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.