Reklama

středa 24. července 2019

Větší hrozba pro svobodu než Sovětský svaz

Erik Best
19. 7. 2019  EB
Dnešní výtah je z čerstvé knihy „Putin's World: Russia against the West and with the Rest“ profesorky Angely E. Stent z Georgetown University School of Foreign Service (kde mimochodem Erik Best studoval). Autorka se dost nelichotivým způsobem vyjadřuje o Václavu Klausovi i Miloši Zemanovi:


Ještě před anexí Krymu se objevovaly známky toho, že se některé vlády - především maďarská vláda pod vedením Viktora Orbána - přibližují Moskvě, zatímco v domácí politice se projevují čím dál autoritativněji. Orbán začal ke zděšení EU omezovat svobodu tisku a justice, a když ho Brusel pokáral, začal kritizovat unijní „imperialismus.“

Václav Klaus, který byl českým prezidentem v letech 2003 – 2013, nazval EU větší hrozbou pro svobodu než jakou představoval Sovětský svaz a chválil Vladimira Putina jako silného vůdce. V roce 2015 usazen vedle Putina varoval před nebezpečími „politické korektnosti“ a „multikulturalismu,“ které erodují svobodu Západu. Znělo to jako ozvěna slov ruského prezidenta.

Miloš Zeman, který Klause ve funkci české hlavy státu vystřídal, se jako jediný západní představitel v roce 2015 zúčastnil oslav 70 let od konce 2. světové války na Rudém náměstí. Po otrávení Skripalových na britském území v roce 2018 byl zase Zeman jediným vrcholným představitelem unijní země, který odpovědnost Ruska zpochybňoval.

Vyskočilo z toho na nás konstatování, že Klaus „nazval EU větší hrozbou pro svobodu než jakou představoval Sovětský svaz.“ V citovaném valdajském projevu (text zde a video zde) jsme to nenašli, a ani Institut Václava Klause si takového výroku není vědom.

Že Klaus občas přirovnává rozhodovací procesy EU k Sovětskému systému, to ano. Že by ale představovala větší hrozbu pro svobodu?

28 komentářů :

 1. Správně souhlas eu by nás zatáhla do diktatury o které se nám nesnilo.

  OdpovědětSmazat
 2. Strašné věci! vybalil Okamura na Daniela Hermana. Šel do historie:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Strasne-veci-vybalil-Okamura-na-Daniela-Hermana-Sel-do-historie-590068

  OdpovědětSmazat
 3. Soudružka "hlásná trouba" dostala grant. Tahle "odbornice na Východ", která zde možná ani nikdy nebyla (či maximálně sledovala vše z oken Hiltonu) má smůlu, že si takové "odborníky" a jejich soudy pamatujeme z dob soudružství a tudíž jsme proti názorům takových expertů imuní. Stejná expertka byla na "Východ" svého času Condoleeza Rice, která mi vždy připomínala vtip o neúspěšném agentu Brownovi, který byl přes dokonalý výcvik odhalen opilým dědkem...

  OdpovědětSmazat
 4. NO Německo už cenzuru má, taky Francie, někdo se kritizovat smí a někdo ne, například v USA JE ZAKÁZÁNo KRITIZOVAT izrael,i u nás mizejí příspěvky kritické, ne však sprosté vůči prezidentovi, vůči Rusku.... majetek světa má pod kontrolou několik desítek subjektů a my všichni jsme jejich rukojmími... to je podstatně horší pro svobodu, než co jiného.

  my nejsme svobodní, nás jen nechávají hemžit, dokud jim přinášíme zisky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad haf, nemá to chybu, výstižné a souhlas!

   Smazat
  2. 11:09
   Samozřejmě, že meleš zase hovna. Kritika Izraele v USA je samozřejmě běžná, viz tvoje přiblblé progresivní soudružky Omarová Cortezová a spol.

   Smazat
  3. 11:09 To nic není proti tomu, jak se mažou příspěvky tady na té " demokratické " mršině!

   Smazat
 5. Nebuďte takoví škarohlídi a těšte se na velkolepé oslavy 30-ti let oslav sametového pšouku. Vidím to přímo v barvičkách, pod Pražským hradem se objeví duhová záře ve tvaru hřiba a nad ní Vašíkovo srdíčko s jeho Pravdou a láskou, k tomu bude hrát hymna EU, budou vybuchovat rachejtle a petardy, i bezdomovci budou dojetím slzet a děkovat Pánubohu za ten krásnej a dojemnej zážitek o kterém budou ještě dlouhá léta, pokud tedy přežijí tu letošní zimu, vyprávět všem hlupákům kteří nejsou z Práglu a nomohli tu nádheru vidět na vlastní oči. No jo, ale potom jsem se probudil a měl jsem ruku v nočníku. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale mládenče já nehovořím o diktatuře a starých časech, já mluvím o 30-ti letech svobody a demokracie, které by se měly letos oslavit a už vidím ty rozjásané svobodnědemokratické davy jak radostí šílí. Pravda to mi možná připomene májové oslavy za starých časů, ale čo bolo to bolo, těrazky hleďme vpřed do zářivých zítřků a nemysleme ani náhodou, na zadrátovanou zločinnou diktaturu, kterou nám tu vnucujete. Moje hláška, ať žije Venda flaška, kedo nečůrá s náma čůrá proti nám, hej hou.

   Smazat
  2. Doufám, že už secvičují sbory pro písně Zítra se bude tančit všude, Teď už máme co jsme chtěli, Jen rozezvuč se země má a nemusí chybět ani Kupředu levá... Jsem zatrpklý stařík, nikoliv hodný rudý ďědéček.

   Smazat
 6. Na každé prase se voda uvaří. V USA už kotle vojenských soudů začínají vřít.Pokud Trump porazí opozici,vyčistí se Londýn i Vatikán jako zdroje světové moci.Na náš DEMOBLOK a ČSSD dojde také.Jistě se už všichni těší.Lidé NEZAPOMÍNEJME.
  https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/

  OdpovědětSmazat
 7. Mimo lávku. Přátelé podívejte se jak Bolek Polívka a syn dostali svůj pořad. Jejich agitka proti Babišovi a Zemanovi nosí ovoce. Čt se vždy odmění svojím klaunum.

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Best , tak Vy jste studoval na George Townu ?
  Ted budete podezrely vsem stoupencum naseho oblibeneho presidenta Trumpa !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Best , myslim si, ze by to bylo lepsi , kdyby jste zatajil vase studia na Geordetownu , kvuli osobni reputaci !
  Ja napr. zatajuji, ze jsem delal ministranta
  u Sv. Gabriela !
  Nas papez Francis, Gergetown University, Soros, A. Stent , to je vsechno stejna parta lidi !
  BUDOUCNOST a spaseni sveta ma v rukou president Trump !
  Doufam, ze ho budete volit !
  Ja ho BUDU VOLIT !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud Trump vše ustojí,vyhraje volby 2020, spojí se s
   Putinem a udělají ve světě pořádek - MÍR !
   https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/

   Smazat
 10. Děkuji za citaci toho textu, letos naznačuje. Jinak vaše škola je elitní.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Best, predkladam k posouzeni muj nazor, podlozen 40-letou praxi na bitevnim poli americke economie.

  Technicke , odborne skoly v Americe jsou nejlepsi na svete !
  To co patri do t.zv. humanitarni sfery, je obrovska sranda, kde utopisticke theorie, jak by to melo byt, jsou dulezitejsi nez realita, ktera rika, jak to je.
  KSU (Kent State University) v Ohiu u Akronu byla ze vsech nejvice utopisticka a americti inzenyri pri vysloveni nazvu KSU prskaji smichem .
  Byla vasi Prof. Madeline Albricht ?
  Ona ucila na Georetownu, ale jinak, Washington je velmi pekne mesto.
  h.

  OdpovědětSmazat
 12. Pardon (17:11) - oprava, Madeline Albright, pozdejsi State Secretary. (Ale to uz je 20 let.)
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. --- Madeleine --- ani napodruhé ses netrefil:))

   Smazat
  2. Myslíte tu Krvavou Bábu Korbelovou, tu Balkánskou Řeznici? To je pěkná svině ulhaná hrabivá.

   Smazat
 13. President Trump rekl ve svych projevech, ze NECHCE delat svetu policajta, ze chce mit s Ruskem konstruktivni vztah zalozen na obchodu a spolupraci !

  Na adresu Afganistanu rekl minuly tyden , ze muze vyhrat valku do tydne, ale, ze nechce, aby zemrelo 10 millionu lidi.
  A valku s Iranem take nechce.

  President Trump a president Putin, maji stejnou skupinu vnitrnich nepratel a oba dva jsou patriote oddani svoji zemi a ne specialnim zajmum skupiny, touzici po svetovlade.
  Pane Best je treba Trumpa znovu zvolit, pristi rok !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, nebuď takový romantik. Liberální pakáž, co chce vše smíchat dohromady a z lidí udělat vykořeněnou směs je sice velkým rizikem, kterému je nutno zlomit vaz, ale jinak je vše při starém a mocní hrabou pro sebe, svoje zájmy.

   Navíc není třeba zapomínat na Trumpův výrok o nulovém součtu. Pokud poroste Amerika, někdo musí klesnout. A na to se ti každej vysere, jelikož Amerika je otřesně velký žrout a nebude se na ní skládat půlka planety.

   Navíc ty jsi úplně jiná liga než ti, kteří z podobné politiky budou mít ten správný a skutečný profit. Půlka planety padne kvůli Americe na dno a ty stejně budeš bydlet v krabici na pláži. Možná ti jednou ročně pošlou na přilepšení dva páry čínských ponožek a ty budeš vděčnéééj.

   Smazat
 14. Nejzločinnějším státem na světě jsou USA. Nejen že rozvrátily v poslední době státy jako je Irák, Lýbie, bombardovaly bez důvodu Jugoslávii a nyní každému ukládají sankce, vyhrožují, dokonce atomovou bombou Iránu.... A u nás se najdou manekýni z ODS, kteří by vlezli USA i do zádele a zločiny USA jim nevadí,

  OdpovědětSmazat
 15. ...a jestli to opravdu Václav Klaus neřekl, tak to říkám já !!!

  OdpovědětSmazat
 16. http://www.zvedavec.org/komentare/2019/04/7877-nato-70-vyroci-nejvrazednejsi-a-zakonne-organizace-na-nasi-planete.htm
  http://pravdive.eu/news/112570/recky-dustojnik-ktery-se-odmitl-ucastnit-agrese-nato
  Marinos Ritsoudis, který se v roce 1999 odmítl účastnit bombardování Srbska organizací NATO, o osmnáct let později řekl, že je na tuto chvíli hrdý.
  Železný vlk“ NATO u běloruských hranic. Vojenského cvičení se zúčastní zhruba čtyři tisíce vojáků z deseti zemí (USA, Velké Británie, Německa, Belgie, Dánska, Nizozemska, Norska, Polska, České republiky a Estonska) a více než tisícovka kusů vojenské techniky.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.