Reklama

středa 24. července 2019

Zbyněk Fiala: Mayovou vystřídá Johnson

Zbyněk Fiala
24.7.2019 VašeVěc
Boris Johnson vyhrál souboj konzervativců o křeslo premiéra, ale v parlamentu je přijímán s obavami a může narazit na rozhodný odpor se svými plány Brexitu bez dohody.S velkými pochybnostmi byl očekáván nástup nového britského premiéra Borise Johnsona, jednoho ze strůjců vítězství Brexitu v referendu 2016. K tomu vítězství však patřil i fakt, že se pak polekal a neodvážil se ucházet o funkci premiéra. Následovaly zmateční výkony ve funkci ministra zahraničních věcí ve vládě Theresy Mayové. Proto tam dlouho nevydržel, vrátil se k původní profesi novináře a psal pravidelné (královsky placené) sloupky v deníku Daily Telegraph. Nyní má za sebou nepatrnou většinu konzervativních poslanců, výrazněji to vyhrál i u elektorátu této strany, ale nemá jasnou většinu ve sněmovně, a může o ni snadno přijít.

Vyhlídka Johnsonova nástupu do sídla premiéra v Downing Street 10 obrátila trhy směrem k jihu. Statistici hlásí hrozící recesi, která je spojována s důsledky Brexitu, protože zatím je zřejmé víc to, co narušil a znemožnil, než co reálně nabízí. Na dohodu o spořádaném odchodu z EU zbývají jen tři měsíce do konce října. Johnson se zatím drží zásady, že ve finále vyjednávání musí být otevřena i možnost odchodu bez dohody, jako forma nátlaku na evropské partnery. Chce, aby znovu otevřeli to, co už skončilo podpisy obou stran, ale ti to vytrvale odmítají a u toho by to mohlo i skončit. Tohle však nemá podporu ani v parlamentu a zřejmě se nepodaří pokusy vyloučit jej z finálního rozhodování.

Předseda sněmovny, který rozhoduje o programu jednání, už to vyloučil, ale jsou obavy, že proběhne pokus obejít i jeho. Proto skupina poslanců napříč stranami chystá podání k nejvyššímu skotskému soudu Court of Session v Edingburghu pro případ, že by nový premiér požádal královnu, aby před rozhodujícím okamžikem Brexitu, tedy před 31. říjnem, rozpustila parlament. Na soud by se obrátilo sedm poslanců Dolní sněmovny a pět členů Horní sněmovny. Důvod, proč má rozhodovat skortský soud, je ryze praktický, jedná i v srpnu, kdy má londýnský Nejvyšší soud dovolenou.

Obraz britské ekonomiky je nejednotný. Hospodářský růst zpomaluje, ale zaměstnanost je na historicky nejvyšší úrovni, mzdy rostou rychleji než inflace, připomínají Financial Times. Obavy z katastrofy našly odezvu hlavně ve finančním sektoru, ale ten je běžným občanům lhostejný. Dotknout se jich však může pokračující oslabování britské libry. Od okamžiku, kdy premiérka Mayová ohlásila, že odejde, britská měna ztratila dvě procenta.

Podle think-tanku Národního institutu pro hospodářský a sociální výzkum NIESR Británie už možná v recesi je a v každém případě je velice „zranitelná“ důsledky Brexitu. Proto předpovídají pokles ve druhém čtvrtletí (konečná data ještě nejsou známa) a možná i v tom následujícím. Za jednu ze slabin ekonomiky považují vysoké zadlužení veřejného i soukromého sektoru, což by mohlo být zdrojem „šoku“. Při klidném Brexitu lze očekávat zpomalení o dvě procenta, ale divoký Brexit by ekonomiku oslabil o dalších 5 procent.

Také další ekonomové vidí obrovské riziko v narušení britských vztahů s nejdůležitějším obchodním partnerem. Kdyby to bylo bez dohody, vlastně se prý ani nedá předpovědět, na který obor to dopadne nejvíc. S podobnou argumentací však vystupovalo britské ministerstvo financí už před referendem, a neuspělo, dokonce se o tom začalo mluvit jako o součásti „Projektu strach“.

Ministra financí Philipa Hammonda perspektiva odchodu bez dohody natolik vyděsila, že už v minulých dnech ohlásil demisi pro případ, že by musel sloužit pod Johnsonem. Je rozhodnut budovat vnitřní opozici mezi řadovými poslanci Konzervativní strany, a dokonce hlasovat proti vládě, kdyby sněmovna chtěla zabránit odchodu bez dohody vyslovením nedůvěry Johnsonovu kabinetu. Odchod bez dohody není ryze stranickou záležitostí, sněmovna je v tomhle rozdělena napříč stranami. Blok odpůrců budují společně konzervativec Dominic Grieve a labourista Keir Starmer.

A tady to začíná být dramatické. Jak připomíná Bloomberg, vládní většinu činí fakticky jen 321 hlasů konzervativců s deseti poslanci severoirské DUP, protože předseda sněmovny a jeho zástupce nehlasují. Labouristům se tak musí odečíst také dva hlasy. Když se jejich reálným 245 hlasům přičtou také skotští nacionalisté, liberální demokraté a další menší strany, opozice má 317 hlasů. Avšak příští měsíc jsou ve Wallesu doplňovací volby, které mohou vyhrát liberální demokraté. Jeden konzervativní poslanec (Elphicke) je obviněn z nějakého těžkého harašení, to by mohlo vyvolat další volby v obvodě, který tradičně patříval labouristům. Hammondův hlas s opozicí tak může být nakonec tím klíčovým.19 komentářů :

 1. Jak tady už někdo v jiném článku psal o Mayové a Johnsonovi, , že jsou to jenom nastrčené oběti, chci to upřesnit, Pjakin už dávno všechno předpovídal a nazval je pracovním dobytkem. Zní to nepěkně, ale přesně s tímto záměrem byli podstrčeni loutkovodiči, aby po skončení své práce byli obětováni a oni to vědí a dělají přesně to co se jim nakáže a Pjakin to pouze přesně identifikoval. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, ty rudý troubo, moc dobře si vzpomínám na články zde, které se samozřejmě dají vygooglit a na diskuse pomatenců pod nimi, jak je referendum o brexitu zmanipulované a výsledek předem dán.

   To samé proběhlo v případě prezidentských voleb v USA, kdy měla ve zmanipulovaných volbách jasně vyhrát Clintonová.
   To samé proběhlo i případě nedávných voleb na Ukrajině kdy měl ve zmanipulovaných volbách znovu jednoznačně vyhrát kůň Američanů, Porošenko.

   Jen tu žvaníte, vymýšlíte si chujoviny. Jdi do prdele i se svým Pjakinem, který prej taky všechno předvídá. Leda hovno.

   Smazat
  2. dědeček.
   Přesně.
   Já se jen podivuji,že Anglie nemá schopnou osobnost na premiéra.Když se podívám 50 let nazpět,co premiér tak sešup,až k idiocii.

   Smazat
  3. T. May i B. Johnson jsou pro brexit.
   May měla velkou překážku v EU, která ji chtěla brexit překazit a v nejlepším případě hodně zkomlikovat. Důvod byl jasný, EU čekala, že v zemi vznikne velký odpor a vyhlásí nové referendu, což se však nestalo.
   Johnson však prohlašuje, že k 31.10. Británie z EU vystoupí a to ať s DOHODOU NEBO BEZ NÍ!

   To jsou fakta, která něco napovídají

   Smazat
 2. Je s podivem, že i ve V.B jsou hlupáci, tak jako u nás, kteří naskočí na lži a demagogii populistu. Myslím, že tímto ekonomika VB pujde do kopru, už dnes klesá kurz libry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený(?) brexit není zemětřesení, to jsou politické tlaky, které samozřejmě hýbou ekonomikou a to jak do plusu, tak do mínusu (záleží na síle tlaku). V.B byla před brexitem, bude i po něm, a bude to jen otázka času, jakého "stavu" dosáhne.

   Smazat
 3. Tak aspoň to je zastánce brexitu a říká že eu opustí i když se s nimi nedohodne.

  OdpovědětSmazat
 4. údajné světlo demokracie - podle sebe .- západní civilizace se rozpadá, proto volí do čela svých institucí blbce, šašky a podvodníky.

  kdoví, co bude dál.

  OdpovědětSmazat
 5. tento sasek by mohl hrat v Monty Python...je to vysmech vsem normalnim lidem..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:13 Hoď sem foto, dramatiku. Zvážím do čeho tě obsadím.

   Smazat
 6. V případě některých evropských zemí civilizační kolaps nehrozí, tam už je to jisté – Francie, Švédsko, Belgie, Británie, patrně Holandsko, možná i Německo, které ročně tajně importuje 60 000 krimigrantů letecky přímo z Afriky – viz. https://www.hoppner.cz/nemecko-30-zadatelu-o-azyl-prileta-letadlem-nyni-se-prosetruje-kdo-jim-to-plati/ )

  OdpovědětSmazat
 7. vyměnou mistodržicich nikdy nenastala změna kromně vysaže a genderu to už si mafie pohlida stejně jako soudružka kralovna kam by přišli kdyby je chtěla lusa okrast o jejich vydobytek

  OdpovědětSmazat
 8. Odhady ekonomického vývoje se téměř nikdy netrefí, ač ústavů a odborníků je povícero. Odchylky +/- 0,5 %v případě ročního HDP jsou běžné. To jde o parametr sledovaný po desítky let, takže v případě tak náhodné a ojedinělé události a přitom tak rozsáhlé jako je brexit, je možné brát všechny odhady s velkou rezervou. Ony sice některé firmy příjdou o vývoz, jiným se zdraží dovoz, ale v souvislosti s tím dříve vývozní zboží bude hledat spotřebitele ve VB, patrně ale za nižší cenu - a za nižší cenu může takové najít, stejně tak domácí spotřebitelé si třeba připlatí na dražší dovoz, a také se vynoří noví domácí producenti dosud dováženého zboží, a to pravděpodobně za vyšší cenu než mělo dosavadní dovážené. V tomto kasínu cenových změn, setrvačnosti spotřebitelských návyků, hledání nových obchodních partnerů, ztrát a tvoření pracovních míst, zaniklých a vzniklých výrob a služeb odhadovat výsledek je velmi ošidné. Lehko se přitom může stát, že věcně sice dojde k poklesu výroby a spotřeby, avšak ve finančním vyjádření k růstu, protože dosud lacinější dovozy budou nahrazeny dražší domácí výrobou a to včetně vzniku pracovních míst. Jiná bude prvotní reakce na změnu stavu (omezení výroby a spotřeby) a jiná v dlouhodobém horizontu (po investicích, po úpravách rozpočtů spotřebitelů). V bilanci snížených vývozů a dovozů a jejich tuzemských náhrad se rovněž ukáže váha ne/zbytnosti toho kterého zboží či služby. A pokud se to britské ukáže jako nezbytnější, tak si ho Britové vyrobí a jejich ekonomice to prospěje, zatímco zboží zbytné sníží svůj vliv.
  Mezinárodní kooperace a dělba práce zefektivňují výrobu, tj. snižují pracovní náročnost a náklady práce a jsou tudíž výhodné při napjaté bilanci pracovních sil, resp. nákladů na pracovní síly, resp. jejich rozvoj umožňuje zvyšování zisků, než si situace sedne a spotřebitelé a zaměstnanci zereagují. Turbulence v mezinárodní směně paradoxně může prospět domácí ekonomice tím, že může dát práci vlastním lidem a tím posílit poptávku, záleží na tom, s jakou motivací, s jakými záměry a nástroji a financemi britští podnikatelé do pobrexitového hospodářského víru vstoupí. Pro zahraniční fandy brexitu současně vznikne při jejich nákupech možnost, jak pomoci britským vývozcům a hodit vidle do unijních protibrexitových manévrů a eurostrašení před znovuemancipací členských států.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. KR-sázím na tu "znovu emancipaci členských států" jako protiváhu "efektivní sjednocené Evropy", znaje i nevýhody.

   Smazat
  2. Vtip je v tom, že právě pouze dostatečně emancipované členské státy mohou spáchat efektivní sjednocení Evropy. Jestliže by při tom byl někdo ponížen, nebo by se tak cítil, tak je zaděláno na řetězec problémů. Sjednotit lze jen suverénní, svobodné, rovnoprávné státy, jinak je to podřízení slabších silnějším. Přitom sjednocení vůbec nemusí být institucionální, jeho podstatou a smyslem musí být dobrovolné přijetí stejných základních idejí, rámcového programu, které si každý bude doma realizovat dle svého, nebo dle dobrovolně přijatého zahraničního vzoru, nebo v dobrovolné spolupráci a koordinaci. Nemá význam diktovat jiným svoji vůli, názory, podmínky, postupy, kritéria atd., protože pokud se dotyčný nepřesvědčí o jejich správnosti, tak je nebude vykonávat pořádně a jejich efekt bude snížen. Stávající unijní koncept je vadný, historicky omezený, poněvadž jeho příkazovost účastníky poutá do řetězů a omezuje, nikoli, aby je vychovávala a vedla k seberozvoji, a to právě v tom směru, který se političtí pitomci snaží vykolíkovat řetězy - směrnicemi, sankcemi, většinovým hlasováním atd.
   KR

   Smazat
  3. KR- a v tom je problém na mnoho století! Národní státy nemohou vytvořit jednotnou Evropu dobrovolně a na stálo. Latentní nepřátelství z pocitu minulé křivdy, které prý v genech přetrvávají až 40 tisíc
   let jsou zábranou, která spolehlivě udržuje nacionalizmus, který "sbratření" zabraňuje, kterou jiná idea nedokázala nahradit. Ač nekomunista, heslo "ač z národů jsme různých" beru s doplňkem, každý na svém dobytém území. Snaha o světovládu V Evropě nebo snad celosvětovou, je mi cizí a nepřátelská, ať za pomoci světového četníka nebo 5. kolony!

   Smazat
 9. Borisi zdrhej a G save the Queen.

  OdpovědětSmazat
 10. Připravuje se Ein KesselBuntes , v hlavních rolích, Boris Donald, Ursula.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.