Reklama

neděle 28. července 2019

Zdeněk Lanz: Greta Thunbergová, dr.h.c.?

Greta Tunsbergová
- "nemocná nezletilá dívka"
-rp-
28. 7. 2019 PrvníZprávy 

Je pravděpodobné, že tato duševně nemocná nezletilá dívka si plně neuvědomuje význam toho, co dělá a co říká, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Lanz.
Je více než pravděpodobné, že to co dělá a co říká, nevymyslela sama. Je téměř jisté, že je pouze loutkou v rukách jakýchsi „klimatických velekněží“, kteří straší lidstvo „oxidouhličitou“ apokalypsou, pokud nebude slepě poslušno jejich nesmyslných příkazů.
Počínání těchto samozvaných „klimatických proroků“ je o to odpornější a zavrženíhodnější, že, když už jejich nepodloženým tvrzením o změnách klimatu vlivem činnosti člověka přestávají pod tíhou důkazů věřit dospělí, neštítí se pro hlásání klimatického náboženství zneužít děti a mládež (viz článek Klimatické šílenství už zasáhlo i děti a mládež).

Asi se těžko dobereme poznání, kdo za tím vším stojí. Ale plán vyšel a z nastrčené šestnáctileté dívky – záškolačky je světoznámá aktivistka pro boj proti globálnímu oteplování.

Tisknou si s ní ruku různé celebrity, přijímají ji představitelé světových organizací, účastní se světových kongresů a fór, je držitelkou řady ocenění a je navržena na Nobelovu cenu míru. Jedna belgická universita dokonce oznámila, že jí udělí čestný doktorát.

Pro pochopení podstaty této tragikomické „klimatické taškařice“ by nám určitým vodítkem mohli být hlídací psi demokracie – některá „nezávislá media“ a jejich novináři. Např. Luboš Palata, t.č. expert Deníku na Evropskou unii, v komentáři ze dne 20. 7. 2019 s názvem Zelené, nebo špinavé Česko? doslova „zelení“. Za přečtení určitě stojí celý článek, ale zde citace alespoň některých pasáží – největších „zelených perel“ pana Palaty, ale i nové šéfky Evropské komise.

Nebylo náhodou, ale záměrem, že závazek udělat z Evropy ještě za života dnešních padesátníků „klimaticky neutrální“, tedy planetu dál neničící kontinent, byl prvním bodem předvolebního projevu nové šéfky Evropské komise. Ursula von der Leyenová překreslila bez skrupulí dosavadní cestovní mapu k tomuto cíli a motoristicky řečeno přeřadila z trojky rovnou na pětku.

„Chci, aby se Evropa stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě do roku 2050,“ prohlásila.
„Dohromady musíme podniknout odvážné kroky. Naše současné plány na snížení emisí CO₂ o 40 procent do roku 2030 nestačí. Musíme se snažit o víc. A dosáhnout 50 nebo dokonce 55 procent,“ uvedla nová šéfka Bruselu.
Zelenající se Evropská unie je pro Česko ještě větší výzvou než celá migrační krize. A to proto, že na rozdíl od migrantů, kteří tu nikdy nebyli, klimatická změna je i tady v Česku a tvrdě dopadá už na naše současné životy. A to přesto, že Václav Klaus, člověk, který byl deset let prezidentem, tvrdí a dokud se na troud neusmaží, bude tvrdit, že žádné lidmi způsobené globální oteplování není.
Teprve, když nám teď vysychají studny a lesy schnou nastojato, připouští část Čechů, že klimatolog - amatér Klaus neměl pravdu a měly ji tisíce vědců. Jenže od toho je pořád daleko k tomu, chtít s tím něco dělat.
V roce 2050 bude Babišovi 95 let a asi už nebude naživu. Naživu nebude ani většina jeho voličů, kterou dnes tvoří hlavně lidé v penzi. Lidé, kteří chtějí dožít tak, jak žili. S auty na benzin, elektřinou z hnědého uhlí, potravinami z velkolánů. Jenomže ono to prostě nepůjde. Už oni budou muset volit mezi dražším zeleným, nebo levným špinavým Českem. Mezi snesitelnou budoucností pro děti a vnuky, nebo svým klidným dožitím.“
Tolik ukázky z článku Zelené nebo špinavé Česko?

Pan Palata zde sice vystupuje jen v roli jakéhosi „nezávislého klimatického komentátora“, ale z ukázek je zřejmé, kam vedou nitky, za které kdosi tahá. K Zeleným, do Berlína a do Bruselu. Bylo by však naivní domnívat se, že nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen stojí na pomyslném vrcholu pyramidy klimatického náboženství. A nestojí na něm ani generální tajemník OSN, či generální tajemník Amnesty International. Ti všichni jsou jen malé ryby.

Skutečné strůjce je potřeba hledat mezi těmi, kteří do klimatického byznysu vložili nemalý kapitál a očekávají gigantické zisky. Jsou to „bezejmenní“ šéfové tzv. klimaticko-průmyslového komplexu (přiléhavý název jsem si vypůjčil z článku Éra vědy založená na důkazech skončila Vítězslava Kremlíka). Ty nezajímá osud lidí v zaostalejších zemích světa, jejichž životní úroveň je přímo závislá na spalování fosilních paliv. Ty nezajímají výsledky nejnovějších vědeckých poznatků o vztahu vývinu CO2 a oteplování planety. Ti se nedívají nalevo ani napravo. Osud Země je jim lhostejný.

Mají „své vědce“, kteří jim za mrzký peníz potvrdí to, co oni potřebují. Mají „své novináře“, kteří za mrzký peníz to „potvrzené“ vytroubí do světa. Mají peníze a chtějí jich ještě víc. K tomu jim slouží „špinavý kšeft“ s emisními povolenkami. Ale ani víc peněz jim nestačí, chtějí i moc.

Hlasatelé klimatického náboženství založili svá tvrzení na na první pohled nesprávném předpokladu, že přirozený vývoj planety Země byl prakticky ukončen a vše co se na ní v současnosti děje, děje se vinou lidské činnosti. To ale pochopitelně není pravda.

Samozřejmě, že lidé se musí k životnímu prostředí chovat šetrně ve všech ohledech, tzn. i včetně rozumné likvidace odpadu. Samozřejmě, že by lidé neměli plýtvat přírodními zdroji. Samozřejmě, že je potřeba šetřit vodou, zejména pak v sušších obdobích, která nejsou ani v minulosti žádnou výjimkou (viz např. článek Největší sucha v ČR a jejich příčiny), který mapuje období sucha u nás několik století nazpět).

Ale dávat všechny negativní jevy klimatu do souvislosti s vývinem oxidu uhličitého vlivem lidské činnosti jen proto, aby se z lidí staly poslušné bojácné ovečky a z šéfů „klimatického byznysu“ boháči, je nejen nevědecké, ale i zavrženíhodné a trestuhodné.

Kdyby se slečna Greta Thunbergová věnovala více studiu než záškoláctví, mohla by časem prozřít a možná získat i opravdový doktorát. Takhle je jenom jakýmsi politováníhodným „klimaticko-alarmistickým maskotem“ bohatých, mocných a bezohledných.


71 komentářů :

 1. ač pohan jak poleno děkuji panbičkovi že nikdo nemuže řidit počasi i když řiditelu je na zemeguli neurekom představa že by tomu bylo naopak je větši horor než vosipky z holivudu nakonec kreta je stejně jejich produkt protože to nikdo jiny neumi a navic nikdo jiny nema šanci vypustit to co holivud nechce

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím že nikdo nemůže řídit počasí jste asi malinko mimo mísu, pánbíčkovi asi děkujete zbytečně. Asi jste neslyšel termím chemtrails a Haarp atd. atd. a tak trochu asi pohan jako poleno. Doučit! Hej hou

   Smazat
  2. Ad 10:19 - Na chemtrails věří leda tak absolventi zvláštní školy. Gratuluji!

   Smazat
  3. Chemtrails, Haarp, Amíci nebyli na Měsíci, globální oteplování neexistuje atd atd. To jsou ti naši alternativci, povětšinou absolventi toho vychvalovaného socialistického školství s perfektně rozvinutým kritickým myšlením.

   Smazat
  4. 11:23- zkuste tedy Vy s nesocialistickými školami, svým kritickým myšlením vyhodnotit situaci kolem Grety T. a jejím? přínosem! Rád si počtu ve Vašem sáhodlouhém příspěvku. Já se socialistickým školstvím to mám jednoduché. Dotyčná G.T. je papoušek v kleci. Polapená barvitou představivostí mládí a "parchanty"!

   Smazat
  5. Rodiče Grety kamarádí s ředitelem PR agentury a tam to také začalo.

   Smazat
  6. 10:48 - udělej si čas a sleduj oblohu když ty sračky začnou sypat - na vlastní oči jsem viděl jak ta sračka zlikvidovala mrak a druhej přeřízla vejpůl - jestli máte někdo technické možnosti tak nainstalujte časosběrné zařízení a nebudete se stačit divit co se nahoře děje !!!

   Smazat
  7. Neříká se chemtrails, ale "stratosfericka aerosolava injektáž"

   https://www.google.com/search?&q=stratospheric+aerosol+injection

   Smazat
  8. Gobál-oteplovací Gretka? To nic není. Nějaký geneticky také "výjimečný" Ind, který se narodil bez rukou ale s mozkem v pořádku, udělal řidičák a řídí nohama... Kdyby kamioňáci řídili nohama, a politici nohama hlasovali, nikoho by nenapadlo že by se v "civilu" rukama (=rukou nemaje) neuživili.

   Církev si občas také našla nějaký prototyp Grétky... třeba Bernadettu z Lurd... a vydělává na víře nevědomých.

   Smazat
 2. Blbost. Není nemocná na hlavu. Jenom bych rád věděl, která veličina v tom má prsty. Rodiče asi těžko a je pravděpodobný, že byla vybraná tou pro Karla Gotta konspirační kastou za mluvčí všehomíra. Teda aby se mi flákal fakan v pátek místo školy, tak mu dám pár facek. No doufám, že TADY mají stejný názor

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rodiče zcela určitě kooperují.

   Smazat
  2. 9:03 Globální řízení probíhá většinou bezstrukturně, hlavně pomocí medií. Do pořadů pro děti a mladistvé byly vloženy "pokrokové" myšlenky, které si Greta prostě oblíbila. Rodiče o tom neměli ani anung, stejně jako v řadě jiných případů.

   Smazat
  3. Paradoxem je, že zrovna von der Leyenová je nominantem kruhů, které ze znečišťování planety tyjí a mají na něm největší podíl.

   Smazat
  4. Pro 9:03 Rodiče (matka je operní zpěvačka nebo tak něco) ji v tom podporují. Nedivte se jim. Dítě je psychicky nemocné a jinak, než v politice se neuplatní. Ostatně není ničím výjimečná. Takové Pussy Riot. Docela obyčejné šlapky, kterých jsou po Praze stovky a na netu tisíce a kam až to dotáhly! Které fuchtle byly v Oválné pracovně, muckaly se s prezidenty Francie a jiných zemí, vystupovaly v Dolní sněmovně v Británii? A už jen ukázka jejich "umělecké tvorby" (lupání v muzeu v průběhu prohlídek, kuře v ..či apod) ukazuje co jsou to zač. Navalnyj - zlodějíček okresního formátu, Porošenko - zloděj, lhář a gauner a tak by se dalo pokračovat. Ostatně nemusíme chodit nikam do ciziny - stačí se podívat kdo stojí v čele Miliónu chvilek. Nedostudovaný nýmand bez jakékolov minulosti. Nešáhl nejen na pořádnou práci, ale vůbec na žádnou práci. A jaká je z něj celebrita. Hned začal úkolovat premiéra i prezidenta! Je třeba nalézt vhodné téma a být v pravý čas na správném místě.

   Smazat
  5. 11:47, vybrané individua a jejich hrdinný boj ukazují na jednu věc. Dávají signál nejen všem ruským slapkam, ale každému ruskému člověku, který si touží přilepšit, bojujte za "svobodu a demokracii" a můžete tim jen získat. Podobně jako šlapky Pussy Riot. Zatím se tomu moc nedaří. Vládu sice nemilují, sle většina relativně chápe, oč tady kráčí.

   Smazat
  6. No co, my máme svoji Viky,která se dokonce matlá do politiky. Staří lidé, kdysi studnice moudrosti a zkušenosti jsou dehonestováni, tedy alespoň u nás a na jejich místa nastupují všeznalé děti!Alelujá.

   Smazat
 3. Prostě lidí je strašně moc a většina chce žít JUSEJ život a tak ti co rozhodují v dlouhodobé perspektivě budou nuceni velkou většinu lidstva odstranit. Neni jiné cesty.

  OdpovědětSmazat
 4. 9:52 co je JUSEJ život? Teda asi vím ale jako normálně pracující Čech vím, že Tam i Tady se ráno vstává do práce. To, co si napsal je žvejk hodnoty Rudého Práva před rokem 89, anebo ještě lépe po roce 1948.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:11Výraz "žít americký sen" není výplod Rudého práva,ale je to oblíbený výrok z amerických filmů. Takže to si na sebe vymysleli sami Amíci. Tam i tady ráno vstávají do práce akorát zoufalci. Lidi jako "zbožštělá Greta" a její rodiče vydělávají velký prachy úplně jinak. A přesně po tom touží i mladí zblblíci, co chodí vyřvávat na Letnou. Jejich představa je pokud možno nic nedělat, nic nevytvářet a vydělávat hromady peněz na lidské blbosti. Tedy to je "americký sen" alias JUSEJ život.

   Smazat
 5. Vy nevíte co je JUSEJ život? Už jako děti jsme měli říkanku "V Americe tam je blaze švábi lezou po podlaze, v Americe tam je hej, tam se čůrá petrolej" nebo, "V Americe i vody stojí socha svobody a z té sochy svobody skáčou lidi do vody". Ještě nějaký dotaz? Hej hou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak . JUSEJ život je to když 5% obyvatel planety spotřebovává 50% přírodních zdrojů této planety .

   Smazat
  2. 10:26 ale tyto říkánky znám a dost možná i já je za mlada interpretoval.Otázkou je kdo tyto sračky dal do oběhu. Americký imperialisti asi těžko. Tak, že by nějaký ten politruk ve službách Kremlu?

   Smazat
  3. 11:10
   Jako že Američan sežere 20x víc, nebo má 20x víc oblečení než průměrný světoobčan, jo? A kolik to dělá u průměrného Čecha? Dej si mokrý hadr na hlavu.

   Smazat
  4. 11:27 Proč by si dával mokrý hadr na hlavu? Je to pravda doložená statistikami. Amerika je stát, který po Číně a Indii nejvíce drancuje tuto planetu. U těch prvních je to bohužel jejich zaostalostí. U Ameriky je to projev jejich zpupnosti a sobectví. Proto taky Amerika odstoupila od smlouvy o klimatu, kterou podepsala dokonce i ta Čína.

   Smazat
 6. Jo jen obyčejná loutka hrají lidem na city a výsledek by byl pro lidi strašný.

  OdpovědětSmazat
 7. Pro 10:48.Jaký je stav programu globálního vylidňování?
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693505.html
  Po skončení druhé světové války byl zaveden tajný plán, jak zničit světovou populaci. Tento plán má za cíl výrazně snížit počet lidí na Zemi až na 500 000 lidí.Chemické, biologické, psychosociální a ekonomické metody, jak skryté, tak zjevné, zaměstnané doposud byly jen částečně úspěšné.Proto byly vyvinuty GMO. GMO představují poslední slámu, poslední naděje mezinárodního společenství na skryté zastavení a zvrácení lidské populace. Vlastně to není všechno. Byla vynalezena novinka-rychlejší a účinnější.
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693047.html 5G bude vystaveno jako zabíjecí a sterilizační mřížka!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:02 No tak trochu jste se seknul v nulách. To by nebylo průchodné ani jako konspirační teorie. Do půlmilionové populace by nešel asi nikdo. To by bylo vážně na vyhynutí lidstva. Stačila by nějaká epidemie... To by se vešli všichni lidi celé zeměkoule na Letnou. Takže někdo z mocných tohoto světa se už kdysi nechal slyšet, že by stačila "zlatá miliarda". Někdo by to redukoval na půl miliardy. Ale míň už je koledování o vyhynutí lidstva.

   Fakt je, že jsme se přemnožili. Země ty miliardy neunese. Jediné humánní řešení by podle mne bylo přinést do třetího světa antikoncepci. Ale oni to nechtějí, že? Oni se budou množit o stošest Tak se budou likvidovat Evropané. Stejně s nima vždycky byly a vždycky budou problémy. Ovládají se špatně. Takže vtip: bude třeba vyměnit voliče někdo prostě realizuje.

   Smazat
 8. Podívejte, kolik lidí u nás každý týden zadrží v dodávkách! Šokující slova z Německa. Babiši, konej! Poslanec Vích bije na poplach:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Podivejte-kolik-lidi-u-nas-kazdy-tyden-zadrzi-v-dodavkach-Sokujici-slova-z-Nemecka-Babisi-konej-Poslanec-Vich-bije-na-poplach-590383

  OdpovědětSmazat
 9. Takže tisíce vědců můžou jít do prdele, na vše přišla Greta. Já bych jí rovnou udělil Nobelovku i za fyziku, a také (nač se párat s h.c.) titul profesorský, nejlépe na několika universitách naráz.

  Koneckonců máme už patnáctiletou pákistánskou nobelistku Málalu za to, že celý svůj život bojovala za právo žen na vzdělání. A to nebylo v té době její první ocenění. Tím prvním byla mezinárodní dětská mírová cena Desmonda Tutu, za to, že v jedenácti letech začala vést "významný blog s mezinárodním dosahem", již tehdy se stala světovou celebritou, pak následovala rovnou cena Sacharovova, kterou taktéž obdržela ještě před svou první menstruací.

  Toho všeho byla schopna dosáhnout v příšerných antifeministických podmínkách země, jejíž premiérkou byla dvakrát zvolená půvabná Benázír Bhúttová, a odkud hrdinka Málala prchla na počátku své puberty.

  Nejen vědecká a společenská ocenění tato tehdy pubertální dívka obdržela, ale také zde bylo ocenění v podobě Oskara za nejlepší dokument o boji Malaly za spravedlnost, na jehož produkci se ve svých šestnácti podílela. Taktéž došla ocenění její autobiografie (zde bych zvažoval ještě Nobelovu cenu za literaturu).

  Málala jakožto dítko základní školou povinné obdržela čestná občanství mnoha zemí a měst, a na pokraji své adolescence získala status ve skupině "nejvlivnější lidé světa". Dostala se tak mezi tehdejší nejvyšší elitu naší planety.

  Na závěr bych chtěl dodat, že Málala, ač rodačka z rušného turistického města Mingora na úpatí Kašmíru, pocházející z privilegované rodiny, kde počala na prvním stupni základní školy psáti svůj proslulý blog, jež posléze ovlivnil celou planetu, žije už dlouhý čas v Birminghamu odkud nadále vede úplně samotinká svůj hrdinný boj za správnou věc...

  Právem tedy ještě do maturity sjezdila celý svět, řečnila v aulách universit, v kongresových sálech, kde jí bylo pozorně nasloucháno, vstoupila na desítky červených koberců, kde ji s poctou vítali vůdčí osobnosti, a stejně tak se její konta plnila tolik potřebnými dolary.

  Taková neuvěřitelně talentovaná a hrdinná dívka! Musí to tak být, jelikož nikde, a to ani v případě Grety, se nemluví o rodičích, škole anebo, nedejbože, o nějakém "inspiračním okolí", které by pomáhalo. Všechno sama. A co je důležité, jedná se vždy o dívky, NIKDY CHLAPCE. To je i v případě šestileté Bany z Aleppa, komunikující bezchybnou angličtinou, kterou byla schopna popsat, i s technickými detaily podmínky, situaci ve městě bombardovaném ruskými teroristy. Co na tom, že Bana v tom čase žila v Londýně v rodině diplomata?
  Všechny tyto dívky jsou toho správného etnika, anebo alespoň postižené, jako Greta s aspergerem.

  Takže mě v případě Grety nepřekvapuje, čeho jsou lidé schopni jen proto, aby se rozběhl byznys s elektroauty. A ještě neuvěřitelnější je, že jim na ten špek spousta lidí skočí. Ani si nepoloží otázku, jestli výroba aut a pohonů tohoto typu (baterie) nebude právě naopak extrémní množství energie vyžadovat, víc než pouhé spálení v autech, a tedy "uhlíková stopa" se tím zvýší. Protože každým přenosem energie dochází ke ztrátám, a tímto potřebujete znásobit výrobu.

  Reklamy na elektroauta se objevují i v dětské výživě už několik let, osobně dostávám SMS (e-mail jsem zablokoval), všelijaké nabídky na auto Tesla. I tak to nepomáhá a do elekroaut se nehrne nikdo. Greta nám tedy přišla jako "čistý posel z nebes", tak prosté to je.

  OdpovědětSmazat
 10. 10:48 pro vás platí doporučení s vykřičníkem z 10:19. Jak může bejt ještě dneska někdo s prominutím, tak blbej, přitom na internetu najdete všechno. Víte jakej je rozdíl mezi konspirační teorií a pravdou? Asi tak 4 roky, někdy i méně. Pokud je ale někdo ignorant, nemá smysl s ním ztrácet čas. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano dědo, to je právě ten problém. Na internetu dnes najdete všechno co vám vyhovuje. A když má někdo kritické myšlení nula a prachbídné vzdělání k tomu, tak dopadá jako vy.
   A teď už neztrácejte čas a obalte si pořádně hlavu alobalem. Je to osvědčená metoda aby vám ONI nemohli číst myšlenky.

   Smazat
  2. Hošánku já se v internetu hrabu už od roku 2000, při 12-ti hodinových směnách, a mohu říci, že nejsem nějaká rychlokvaška, která skočí na kdejakej špek. Něco vám řeknu a dobře si to zapamatujte, příkladem toho jak je většina lidí zpitomělých propagandou je označování Stalina za zločince. Kdo je trochu dál, také více ví. Vzpomenete si na mne, to vám garantuji. Historie není učitelka, ale vychovatelka, ona nic neučí, ale jenom trestá za neznalost úkolů, jó a na ten alobal bacha, při vaření by se neměl dostat do styku s potravinami. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 11. Nové studie rozbíjejí argumenty popíračů klimatické krize. Současné oteplování nemá v historii obdoby

  Klimatické změny a oteplování v posledních desetiletích nemají za poslední dva tisíce let obdoby. Ukazují to výsledky hned tří různých nedávno vydaných klimatologických studií. Podle jejich autorů i dalších klimatologů to dokazuje neplatnost hlavního argumentu popíračů klimatické krize, že současné oteplování je podobné přirozeným klimatickým cyklům.

  Studie univerzit v britském Londýně, Bristolu a švýcarském Bernu se zabývaly historickým vývojem klimatu během posledních dvou tisíc let, upozornil britský zpravodajský server BBC. Potvrdily dlouho známý fakt, že dějiny planety Země provázejí přirozená střídání teplejších a chladnějších období.
  Jednu studii vědci publikovali v žurnálu Nature, druhá a třetí studie pak vyšly v Nature Geoscience.

  Data zmíněných výzkumů však ukazují, že od průmyslové revoluce před asi sto padesáti lety se oteplování bezprecedentně zrychluje. V posledních dvou cyklech zároveň podle nových dat bylo první ochlazení v porovnání s dřívějšími dobami jen velmi slabé.
  Poslední pravidelné ochlazení se navíc v druhé polovině minulého století ani nedostavilo – místo něj se pouze dočasně zpomalilo tempo oteplování.
  Je to skutečně důvod k obavám?

  Data podle autorů studií zneplatňují hlavní argument popíračů klimatické krize. Ti poukazují na pravidelnost střídání teplejších a chladnějších období a současné oteplování planety považují jen za jeden z výraznějších teplých cyklů. Takovéto výkyvy data klimatologů dlouhodobě potvrzují, včetně tří aktuálně zveřejněných studií.

  Vědci díky nim podrobně zmapovali například takzvané teplé římské období mezi lety 250-400 našeho letopočtu, nebo takzvané středověké klimatické optimum zhruba mezi lety 950 a 1250.
  Tehdy se oteplilo zejména v Evropě a umožnilo to do té doby nebývalý rozvoj evropské civilizace i mimo Středomoří. V kontrastu s tím je pak období známé jako malá doba ledová, kdy ochlazení po roce 1300 vedlo k horším zemědělským výnosům, opakovaným hladomorům a četným politickým krizím pozdně středověké Evropy.

  Rozdíl je v tom, že i během středověkého klimatického optima se výrazné oteplení globálně dotklo jen asi 40 % povrchu Země. Aktuální oteplení se naproti tomu dotýká 98 % planety.
  Studie, na jejichž kvalitu upozorňují i další klimatologové, se opírají o sběr dat z více než 700 míst po celé planetě. Informace o výkyvech teplot vědci opírají o to, jak se měnily letokruhy stromů, jak rychle rostly podmořské korály, o změnách zároveň vypovídají usazeniny na dnech jezer.

  Nezkoumali naopak, jestli na dřívější nebo aktuální změny teplot měl či neměl vliv člověk. Sebraná data přesto podle nich ukázala, že předchozí klimatické cykly ovlivňovaly například sopečné aktivity a další okolnosti.
  Současné tempo změn však podle nich nelze vysvětlit pouze přirozenými faktory, a proto se podle nich dá předpokládat, že na změnách se projevily aktivity člověka.

  Zdeněk Novák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně jak uvádíte. Už v roce 1982 můj bratranec absolvent MATFYZu a pracující v Krči řekl, že mírný pás cca v roce 2020 bude až od 900 m/n.m. Simulaci prováděli na "hrozném, totalitním, dálovém" PC. Jako vliv globálního oteplování uváděl zvýšené exhalace CO2 leteckou dopravou, množstvím osobní dopravy a samozřejmě spalováním fosilních paliv. Ještě neuváděli rozpouštění permafrostu na Sibiři a tím uvolňování dalšího skleníkového plynu metanu.
   Takže ten "pán", co napsal vyše uvedený článek, je mimo mísu. Mladým se nedivím. Jeden den mimo školu není podstatný, neboť škola jim bude na dvě vědci až se upečou v 50°C. Vůbec nehovořím o suchu, neb mokřadla, nádrže bez zdroje vody - deště budou slušně řečeno k ničemu.
   Přeji 35°C ve stínu těm, kteří řvou proto Grétě a těm co chtějí změny.

   Smazat
  2. Víte to je velice těžké a jakmile jde o velké prachy, jdou veškeré ohledy stranou. To pak neškodí mikrovlnné trouby, mobilní telefony také neškodí, roundup je taky naprosto neškodnej a dalo by se v něm i koupat, vynikající psychofarmaka jen lidem prospívají a o očkování ani nemluvě. Jak jde o prachy, tak vám dvanáct vědců z deseti, potvrdí cokoliv. hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Podívejte mistr Zd. Lanz "sedí" v institutu exprezidenta Klause, který kdysi napsal neprodejný taky "besceler": Zelená, modrá planeta Země.
   K tomu pohledu ekonoma, případně pseudopolitologa a psedofilosofa není co dodat.
   Takovými kecy "jakýchsi lanzů" se přírodní zákony neřídí.
   Každý ať použije své znalosti fyziky, chemie a mozek, neb vše po modernu nevygooglí.

   Smazat
  4. Pane Nováku, jedna klimatoložka z RF zase upozornila na změny charakteru klimatu - obdobou té dnešní byla "oteplení" z 15. století; která v šestnáctém samovolně přešla v malou dobu ledovou. Kdy v principu meridiánní proudění vzduchu je změněno na výměnu vzduchových mas obecně severojižním směrem... proto teď třeba v Moskvě očekávají skutečně studené počasí i na ruské léto.

   Smazat
  5. Zd.Novák (12:46) se ve svých závěrech silně plete. Oteplování i dnes je stejné, jako v historii, leč mimoevropská měření tehdy neprobíhala a proto nemáme srovnání. Navíc oteplování je nerovnoměrně rozložené po globu. Proti síle Slunce je lidská činnost je jako prd na letní pláži.

   MM

   Smazat
  6. 18:40 Jak jste prosím vás přišel na to, že v Moskvě mívají chladné léto. Zimu ano. Tu mají tvrdou, ale léto? V podstatě tam mají jen dvě roční období. Drsnou zimu a horké léto. Většina domácností je vybavena klimatizacemi. (Mluvím o Moskvě. To až náš místní pablb bude vykřikovat, že v zemljankách by klimatizace nefungovala.)

   Smazat
  7. 1.09 Stačí číst i TASS.RU, RIA.RU... atd. I v RF mají meteorology předpovídající počasí... Právě takové atypicky studené počasí bylo předpovězeno - a byl tam i komentář jedné vysokoškolské profesorky z oboru...

   P.S. nejste odborník na zemljanky? Až NATO zařídí v Evropě Třetí světovou, bude po zemljankách super poptávka...

   Smazat
 12. Rozdíly mezi všelijakými pacienty a normální populací se pozoruhodně ztrácí. Zkrátka inkluze funguje, obávám se ovšem, že naopak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 13. Systém sdělovacích médií je založen na tom, že novinář je superman a ostatní lidi jsou debilové. Pokud tento systém potrvá nadále, bude tu sice svoboda slova pro novináře, ale přemýšlivý jedinec, který nemá novinářskou legitimaci, nemá v tomto systému místo. Ono to žvanění se podobá rozpínání vesmíru, nakonec zůstane jen studený prostor. Všimněte si, jak takzvaní vědci se neustálejen utvrzují ve stejném stereotypu, je to jen medializace zcestných myšlenek parazitujících sobců na veřejném rozpočtu, přitom stále platí, že v podstatě vědí kulový, ale živí se tím.
  Oteplování je paralelní problém, klima se mění, protože se měnilo odjakživa, Mayové, Egypťani i Židi to pocítili na vlastní kůži, jen tato civilizace, která neustále je zakořeněná ve středověku a renesanci považuje za cosi božsky předurčeného pro bílou rasu, nechápe, že žila na úkor jiných kultur i na úkor Země. Končí se jedna etapa rozvoje evropského poloostrova a přicházejí na pořad dne jiné končiny.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Božský předurčuje! Ateisté na žádný takový nesmysl nevěří.
   Vemte si fyziku a studujete. Také studujete botaniků resp. kdo likviduje skleníkový plyn CO2 a kdo místo pralesa sází nesmyslné palmy olejné.
   Prostě liberální kapitalismus musí skončit!! A to chtějí spolubojovníci Grety. Proto je nenáviděná a dělana z ní psychicky chorál - např. autorská!

   Smazat
  2. Bílá rasa nikdy nežila na úkor jiných kultur, bílá rasa žila a žije v vlastní pracovitosti a práce, kázně, invence a je soustavně likvidována a vysávána těmi z posledního odstavce 18.17... a rozeštvávána k vzájemnému vyvražďování se, jako konkurence rasy samo-šlechtěné milenia na inteligenci a finančnictví...

   Smazat
  3. Nejsem věřící, taky bych mohl o ledačemž polemizovat, na internetu to ovšem nemá moc smysl, protože stejně nevím, jestli se bavím s patnáctiletým puberťákem, nebo zakomplexovaným dědkem.
   Čtu zrovna článek od našeho faráře, ten v podstatě reaguje i na tyhle dva přiblblé týpky, tak jen to opišu:

   Každý z nás je sice omezený svými danostmi a možnostmi, avšak nemusíme to vnímat jako handicap. Bohužel atále existuje dost lidí, kteří si z různých důvodů nechtějií tuto skutečnost přiznat. Proto se snaží svá omezení skrývat. Chtějí se ukázat v úplně jiném, často nereálném světle. Nakládají na sebe masky, aby mohli být nekým jiným, než ve skutečnosti jsou. Často se stavějí do posic, jako by všechno věděli. Vystupují suverénně, jako by ostatní byli blbci, naopak oni, jakoby by byli ve všem kompetentní, jako by se nemýlili.
   Tito lidé neznají dar vnitřní svobody, která pramení z postoje pokory a a přijetí pravdy: "Jsem jen člověk a jsem tudíž taky omezený." Když slyší kritiku, zpravidla se hned brání. najsou schopni uznat svou chybu. Takoví lidé jsou často směšní.
   Zralý člověk naopak přijímá svá ohraničení a svá omezení. Každý máme totiž své hranice. Každý máme ale i svá obdarování! Potřebujeme ty druhé, jejich nadání i schopnosti. Oni také potřebují nás. Potřebujeme se navzájem.
   Nedívejme se proto přes prsty na lidi, kteří mají jiné dary, které mu Bůh dal. Využijme je a pomáhejme si navzájem. Všichni máme své hranice. Všichni ae ale navzájem potřebujeme.

   Smazat
  4. Nejsem si jistý, zda Váš kněz celkem moudře mluví k těm správným lidem. Ti obvykle mají jiné modlitebny. Jeho slova lze jednoduše převést do příkladu typů rodin. Harmonie bývá v těch, kde se nepřeceňuje síla motivace penězi ale posiluje se soudržnost v "těžkých chvílích života". Proto společnost, národ budou takový, jaký je jejich nejslabší článek.

   Smazat
  5. Mno, jako každý kněz, mluví k těm, kteří ho chtějí slyšet. Co se týče oněch modlitelen, málokdo dnes odolá penězům a kdo říká opak, ten lže. Oslovit lze člověka v pohodě i ve stresu, reakce jsou diametrálné různé. Cikáni ve válce například byli výborní bojovníci, intouši většinou selhali, neb měli v gatích naděláno.
   Slabý článek řetězu společnosti neexistuje, to jste si vsugeroval, abyste byl tady zajímavý. Lidi jsou hovada a dají se do pohybu jen když mají hořící koudel u pr...

   Smazat
  6. Od nablblého kázání k rasistickým bludům a nakonec k tvrzení, že lidé jsou hovada. To je nějaká diskuze ke Grétě, její nemoci a jejím zneužívání pro nový byznys?

   Smazat
  7. Vážený, nechápu co máte proti hovadům. Ostatně, člověk se moc geneticky neliší, pokud si myslíte, že to, co jíte, se vyprodukovalo kdesi v továrně, jste asi mimo.
   Všechno je dnes svázáno navzájem a bez hovad se neobejdete. I kněz si dá rád guláš nebo svíčkovou.
   Ta kampaň nechť je i pro anonymy.

   Smazat
 14. Dobrá, připusťme, že za všemi těmi katastrofickými scénáři o změnách klimatu jsou skryti výrobci elektromobilů, elektráren na větrný pohon, bioplynových stanic atd. Ale to nic nemění na tom, že nám opravdu průměrná teplota roste. Samozřejmě, že za usychání smrčin může člověk, protože ziskuchtivě protěžoval smrk. Samozřejmě, že za vysycháním naší krajiny může také člověk, protože napřimoval řeky, vysoušel nivy a mokřady a zatrubňoval potůčky. Ovšem nic to nemění na tom, že nám opravdu průměrná teplota roste a kvůli vedru se už ve velkých městech pomalu nedá žít. Tak probíhají ty klimatické změny nebo je všechno tak, jak má být? Když jsem byl malý kluk, prázdniny u náš na Ostravsku většinou propršely, jen občas bylo hezky a teplo. Naopak v posledních letech zaprší v létě jen výjimečně nebo zase tolik, že jsou záplavy (1997). Myslím, že se opravdu něco děje...
  Honza, Havířov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plně souhlasím!!!

   Smazat
  2. 10:16, jenže tohle není agenda Grety, ona má jinou úlohu. Navíc Česko a Evropu netrápí ani tak ty teploty, ale především a sucho. Nedostatek vláhy je tím největším problémem. Pokud někdo chce bojovat proti androgennímu příspěvku zvyšování teploty, o když jsem nikde neviděl relevantní studii která by to potvrzovala, pak začněme od toho, že se zastaví globalizace a začne se konečně recyklovat alespoň tak jako třeba u nás za komárů. Jenže tohle v plánu není.

   Smazat
  3. Anonymní28. července 2019 19:16
   Ano, něco se děje. Ale neexistovaly doby, kdy by se nic nedělo. Jak reagovali lidé? Bojovali s klimatem? Nikoliv, inteligentně se mu přizpůsobili. To je východisko, přizpůsobit se změnám a do toho přizpůsobení investovat. Netrvat tupě na nezměněném přístupu ke krajině a neinvestovat do bojovníků, kteří nám údajně zajistí možnost neměnit svůj přístup ke krajině. Nezajistí, naopak způsobí prodlevu, v nutném přechodu na odpovídající hospodaření. P.K.

   Smazat
  4. Až se bude bojovat proti cestování po celé Zemi nejen zboží a zatíží se to daní za km přesunu i politiky a "dovolenkáře" letadly, včetně vojenských přeletů, potom se přidám ke Grétě ale bez Bursíka a spol.!

   Smazat
  5. PS.-pochopitelně vše v prostoru jednotky státu bez daně ale nebráním se i podobnému dělení vnitrostátně dle km.

   Smazat
  6. Ochrana krajiny by se měla stát záležitostí těch, kteří v ní žijí a na ní hospodaří. Mnoho receptů již bylo navrženo, dost již také bylo na úrovni pilotních projektů vyzkoušeno. Je to vysazování stromů, nejenom náhradou za uschlé smrky, ale také lesní pásy v polích, vytváření vodních jímek v krajinách a další úpravy, které dokáží zadržovat, v současnosti odtékající vodu z krajiny.
   Také je třeba zvýšit jímavost polí, v současnosti držených na chemických hnojivech a nikoliv na přirozeném, půdu prokypřujícím hnojení. Ale to by znamenalo pro současné obří agrokomlexy „ztrátu produktivity“.
   Jsou to recepty pracné a neposkytují globálnímu kapitálu velké zhodnocení. Proto by tyto postupy měl dotovat stát a místní je realizovat. Současně by to zvýšilo zaměstnanost v oblastech a ukončilo výplaty podpor v nezaměstnanosti.
   Bez odmítnutí liberalismu a převzetí iniciativy státem, budou veškeré globální návrhy, stav jenom zhoršovat. Ovšem budou spolehlivě zhodnocovat globální kapitál. P.K.

   Smazat
 15. Jistě že se opravdu s počasím něco děje. Tak tomu bylo vždy. Vždyť kdysi dávno u nás bylo mělké tropické moře. Nikdo soudný nemůže tvrdit, že za oteplováním stojí člověk, myšleno většinově. Není srovnání, etalon podle kterého lze srovnávat. K tomu by bylo třeba komplexní údaje i počasí za stovky, možná tisíce let. Měření teploty v Klementinu je málo. Podílí se člověk na oteplování 5,10,50,90% ? To nelze určit. Vidím v tom pařát kapitalisty. Už se těší až se kolečko kapitalismu pootočí. Odnesou to zase normální lidi. Bohatí se budou dál pakovat.

  OdpovědětSmazat
 16. Komentátoři Zdeněk Novák a Honza z Havířova mě potěšili. Ze samotného článku a většiny komentářů k němu jsem zklamán jejich povrchní argumentací.

  OdpovědětSmazat
 17. Těm kteří prosazují nulovou uhlíkovou stopu do roku 2050, ale zejména jejich podporovatelům, by měl někdo konečně sdělit krutou pravdu. Okamžité a bezvýjmečný zákaz spalování fosilních paliv nebude o nějakém snížení životní úrovně, ale jistotu smrti hladem pro nejméně 3/4 obyvatel planety. Ono spalování uhlí se neděje jenom v našich domácích kotlích, nebo elektrárnách, ale třeba i v hutích. My neznáme ještě způsob, jak tavit železo a jiné kovy bez spalování uhlí (koksu). Pokusy ve slunečních pecích sice byly učiněny, ale pouze v řádech gramů, nebo max. kilogramů. Nikoliv v tunách, které potřebujeme na výrobu třeba traktorů, ať už je bude pohánět cokoliv. Tak že zákaz spalování uhlí nás za prvé posune zpět do doby kamenné, ale hlavně, drasticky sníží schopnost lidstva ve výrobě potravin.
  Jenom vyřazení pesticidů, u jejichž výroby se také používají uhlovodíky, by snížilo schopnost produkce potravin až o 40%. Pokud vyřadíme mechanizaci, a nyní nemám na mysli pouze traktory, ale všechno ocelové nářadí, včetně pluhů, rýčů, nebo lopat, můžeme začít mluvit o produkci jídla v jednotkách procent současného stavu. Další otázkou je, co hlad udělá s davy hladových. Klidně si vsadím, že Gretu najdou a ukamenují i se všemi jejími současnými podporovately.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusí se jít hned po razantním omezování výroby a zpracování kovů. Může se aspoň začít u největších a nejméně užitečných nesmyslů, jako je přebujelý automobilismus, kteý je v pohodě nahraditelný hromadnou, či sdílenou dopravou. Nemusí se létat na dovolenou do Egypta, nemusí se plundrovat lesy, sekat tráva až vznikne poušť, nemusí se prodávat balená voda, jídelníček nemusí být postavený hlavně na mase. Dá se dělat /a nedělat/ fůra věcí, které jsou vyloženě zbytečné a škodlivé. Rezervy v tomto jsou obrovské.

   Smazat
  2. Jsem pro. Bolševík tlačil gró přepravy osob i nákladu na železnici, popř. na hromadnou dopravu. K tomu lidi nedonutíte jinak, než penězi. Kdyby ty miliardy, které vláda pumpuje do kapes majitelů dopravních firem, nalila do systému efektivně dotovaného jízdného, velká část lidí by nechala auta doma v garáži a do práce a škol by jezdila vlaky a autobusy. Podobné je to i u nákladní dopravy, kde doprava po železnici je většinou dražší, než po silnici, přesto že jí vláda dotuje penězi daňových poplatníků. Kam ty prachy jdou, když České dráhy jsou firmou v rozkladu?
   Pokud budeme trvat na transparentním financování a potrestání zlodějů a lemplů, dosáhneme lepších ekologických výsledků, než nesmyslným a neustálým utahováním šroubů.

   Smazat
 18. Na zjištění, že počasí dnes není co bývalo, stačí mít aspoň pětačtyřicet let, průměrné pozorovací schopnosti a aspoň průměrnou paměť. Závěry vědců jsou k poznání užitečné, ne však nezbytné. Greta není vůbec zapotřebí. Další věc je příčina tohoto stavu. Tady si myslím, že lidský podíl je klíčový. Určitě by pomohlo tolik nesmyslně nespotřebovávat. Lamentace o klimatických velekněžích, prorocích, atd. je jen zlobné strkání hlavy do písku. Už jen letmé použití mozku pomůže pochopit, proč by se např. ve městech některé činnosti /automobilismus, intenzivní sečení na pár milimetrů, sekání stromů, asfaltování, zámkování/ už neměly praktikovat ve stávajícím stupni intenzity. A to je jen malá výseč celkového problému. Celkově platí, že stávajícím způsobem se bude situace jen zhoršovat, snad až do stavu, kdy i ti nejrigidnější možná pochopí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak.
   Stát se pštrosem a strkat hlavu do písku, tak tj malost, které využívá panstvo, které si tak demokraticky volíme.
   Z fyziky a z praxe víme, že když priklipime na hrnec poklicí, tak teplota vody dříve naroste na 100°C. Totéž je z planetou Země, kde takovou poklicí jsou tzv skleníkové plyny, tedy převážně CO2 a CH4. Při ohřevu povrchu se vytváří vodní pára, která snižuje odvod tepla do meziplanetárního prostoru. Takže co s tím?
   Šetřit, uvádět v život nové technologie (i u výroby oceli lze CO2 jimat např. do vápna, ale je to tzv drahé -to tvrdí "milí" ekonomové), dát peníze místo do zbraní, tak na jadernou fúzi a vůbec do ochrany životního prostředí. A to se jaksi neslučuje s dnešním světem, tak budeme trpět.
   Někteří mladí trpět nechtějí a ty zvedla ze židle Grete. Milion chvilek pro ho*vno to neřeší, ti chtějí se jen dostat ke korytu a žrát!!!

   Smazat
  2. 9,26
   Fajn, tak se pojďme o tom bavit. Ale bez zaujatosti a seriózně. Evropa se podílí tvorbou skleníkových plynů v celosvětovém měřítku 9%. Čína s USA naopak téměř polovinou. Jaký asi bude dopad na celosvětové klima, když v EU snížíme produkci o polovinu? Nula, nula hovno. Mezitím prvně jmenovaní nejenom vyrovnají náš draze vykoupený výpadek, ale ještě ho předčí. Proč? Protože byrokrati z EU budou dělat nohy všem producentům, tak že ti se seberou a přemístí výrobu (i produkci emisí) tam, kde jim nohy dělat nebudou. Třeba do té Číny.
   Všichni víme, jak si na tom Čína stojí s ekologií. Když je třeba něco vypustit, tak to, v zájmu vyšší produkce, prostě vypustí. Přesto se nikdo ani neodváží vyslovit návrh na uvalení cla, které by alespoň vyrovnalo podmínky při výrobě, natož nějak výrazně znevýhodnilo neekologickou výrobu. Proč? Protože by ten, kdo by se o něco podobného pokusil by dostal od nadnárodních koncernů řádně přes držku. Tak že je lacinější likvidovat domácí průmysl a při tom mávat vlajkou Tibetu.
   Pokud skutečně chceme udělat něco pro ekologii, začněme s omezením reprodukce. není možné do nekonečna plodit více a více dětí. Čím víc lidí, tím větší spotřeba, čím větší spotřeba, tím vyšší emise. Souběžně s tím se učme a vymýšlejme nové a ekologicky čistější technologie, místo populistických demonstrací vedených postiženou Gretou. A vyrovnávejme se s nevratnými klimatickými změnami. Je potřeba dále pracovat na odsolovacích a závlahových technologiích, spolu na čistších energetických zdrojích. Toho nedosáhneme na ulici, ale ve školách poctivým studiem.
   A na nějaký tlak na politiky zapomeňte. Politici jsou pouhými loutkami mocných. Když nedokázali zabránit takovým tragédiím, jakou byla třeba II. sv. válka, nějaká devastace planety je nezastaví. Uvědomte si, že většina z oněch mocných by raději zemřela, než by se stala chudými a bezmocnými.

   Smazat
 19. 9:26 Je nejvyšší čas pochopit, že pokud se s jistým omezováním a s rozumným přístupem začne hned teď, pak má svět snad ještě aspoň šanci. Pokud se ale dál pojede systémem urvi, co můžeš, pak i ti dnes nejprachatější zjistí, že jsou jim ty prašule, majetky a moc totálně k hounu. A na milion chvilek i na tento typ článků se bude vzpomínat přesně v tom pravém obraze, t.j. jako dobové, čistě praštěné ujetosti. Bude ale pozdě a o to víc bude tato současná hloupost bolet. 8:32

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Té bolesti už se nevyhneme. Věci došly až příliš daleko. Šanci pro lidstvo, jako druh, by by dávala velmi výrazná redukce obyvatel. Ale to se už nedá uskutečnit jinak, než genocidou. Žádné světlé zítřky se konat už nebudou a konec nebude vůbec nic hezkého. Opravdu nezávidím mladým jejich mládí. Snad jediné jim závidím. Jejich prostoduchost. Blbci si svůj konec většinou ani nestačí uvědomit. A klidně si vsadím. Na sucho určitě nevymřeme. To bude možná jenom spouštěč.

   Smazat
  2. 13:00 Obávám se, že máte pravdu. Lidstvo, a co hůř, ani jeho elity nepochopily, jak funguje lidská mysl v otázkách chtivosti a zaslepenosti. Taky se vůbec neporozumělo tomu, že člověk, i ten nejmocnější a nejprachatější, je úzce propojen se svým prostředím. Ano, vypadá to bezútěšně, přesto je i nyní jedinou alternativou snaha a úsilí omezit chtivost, omezit růst růstu. I ten populační růst je zapotřebí razantně zastavit. Bohužel.

   Smazat
 20. Jinak ještě opravdu nechápu ty autorovy invektivy. Člověk nemusí být žádným Gretiným fandou a přesto si může udržet úroveň. Stupidní výroky o duševně nemocné tak spíše demaskují samotného autora. Mám vcelku rád tento server, i když zdaleka nesouhlasím se vším, co se zde píše a tento canc je právě tento druh sdělení. Tak prosím a přimlouvám se u autorů, pište trochu na úrovni a i když zastáváte pochybné stanovisko, což je právě tento případ, pak se aspoň nesnižujte k invektivám.

  OdpovědětSmazat
 21. Hlavně, že nám tu 30 let vykládají jak bylo škodlivé cokoliv plánovat a teď spřádají fantasmagorické plány, že by i ti komunisti jenom tiše postáli a smekli.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.