Reklama

úterý 6. srpna 2019

Ani ta nejistota není jistá

Zbyněk Fiala
6.8.2019 VašeVěc
Nová americká cla na čínské zboží vyvolala zděšené reakce na světových trzích. Všichni sledují oslabování čínské měny, není to odveta? Čína však stále dává najevo, že konfrontaci nechce.Začátek týdne byl první příležitostí, kdy bylo možno nějak strávit vystupňování americko-čínské obchodní války. Akcie amerických bank letěly dolů v reakci na pohyby čínské měny. Padali také výrobci čipů, neboť ty mohou uváznout v odvetných opatřeních jako první. Agentura Bloomberg okamžitě využila příležitosti k šíření paniky důstojné novinářského stavu, když svoje zpravodajství z trhu ohlavila titulkem: Čínská odveta má hodnotu 11 na stupnici od jedné do desíti.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-05/china-retaliation-is-11-on-scale-of-1-to-10-wall-street-warns

Dvě třetiny čínského zboží za 300 miliard dolarů, které bylo postiženo druhou vlnou cel tentokrát ve výši 10 procent, představuje spotřební zboží. Výsledkem amerických sankcí tak může být zvýšení cen pro americké spotřebitele. Ale 10 procent nemusí být konečná, prezident Trump prohlásil, že může tato cla dorovnat na 25 procent, jako u těch předchozích, nebo je hnát ještě výše. ¨

Podle analytiků americké investiční banky Morgan Stanley je tu tedy riziko eskalace obchodní války. Kdyby Spojené státy zavedly 25 procent u všech čínských dovozů, vydrželo to 4 – 6 měsíců a Čína zavedla odvetná opatření, srazí to globální hospodářský růst v prvním pololetí 2020 na 2,8 – 3 procenta, tedy nejmíň o půl procentního bodu níž je současná prognóza Světové banky. Jinými slovy, prognóza by obrátila směr, místo zrychlování by nastalo zpomalování.

Také české prognózy by musely ubrat z optimismu. Jde přitom o skutečné peníze. Letos můžeme profinancovat jen z přírůstků daní a pojistného státní výdaje o 105 miliard korun vyšší než před rokem. Pokud by tento trend pokračoval, dostaneme znovu stejně velkou porci navíc. A trend by pokračovat měl, aspoň podle čerstvé červencové makroekonomické predikce ministerstva financí. Ta dokonce nepatrně zvedla růstové vyhlídky HDP z 2,4 % na 2,5 %.

To zní hodně akademicky, ale o tato čísla se bude opírat poslední verze návrhu státního rozpočtu. Když tedy ČSSD stupňuje požadavky na sociální platby, aby trochu povzbudila své nevábné volební vyhlídky, vypadá to jako vydírání, ale při mírně zvýšeném hospodářském růstu se dá ustát. Jenže tento růst nemusí přijít. Pro radostné výhledy jsou stejně silné argumenty jako pro chmurnou skepsi. Záleží hlavně na tom, zda víc věříme modelům, nebo reálným výsledkům. Prognóza to přiznává v úžasné větě, která v sobě spojuje složitostí našeho světa:

„Ačkoliv měkké konjunkturální ukazatelé indikují výrazné zpomalení hospodářského výkonu, statisticky zjišťovaná data (např. průmyslová produkce, zahraniční obchod či maloobchodní obrat) prozatím vykazují velmi dobré výsledky.“

Jinými slovy, kdybychom se drželi vědy, je hůř, ale ono je líp. Co to znamená pro lidi, vyčteme z další pozoruhodné věty, která se nemusí v příštích letech opakovat:

„V obou uvedených letech /tj. 2019–2020/ by měl být hospodářský růst tažen výdaji domácností na spotřebu reflektující stále silnou mzdovou dynamiku, při extrémně nízké míře nezaměstnanosti, i razantní zvýšení starobních důchodů. “

Jinými slovy, mzdy a důchody nadále porostou a kdo chce pracovat, práci najde.

Nicméně strašit je stejně snadné jako vyvolávat naděje. Když se toho ujme politika, strašení lze vnímat jako násilné krocení příliš chtivých partnerů, zatímco nadějné vyhlídky jsou nabízeny jako signál ochoty k dohodě. Tolik pro ty, kdo se bojí, že padne vláda.

V minulých letech se také pilně strašilo, ale ministerstvo financí se tím dokázalo realisticky proklestit a v loňském roce s pomocí obnoveného proudu evropských peněz skončilo s přebytkem ve výši 0,9 procenta HDP. Strukturální saldo veřejných rozpočtů (kam se započítávají spolu s vládou i kraje, obce a spousta státních institucí, a pak se ještě odečte vliv hospodářského cyklu) činilo dokonce 1,1 procenta HDP. To nikdo jiný nemá. V tom jsme jedničky, zatímco v Německu a všude kolem už se zodpovědně fňuká. Buď tedy berme českou ekonomiku za vzor správného snažení, nebo jsme momentálně zaostalí a dolehne to na nás později.

Ve válce však prognózy padnou jako první. Nový konflikt na americko-čínské frontě vznikl minulý týden, když zkrachovala jednání v Šanghaji a prezident Trump okamžitě udeřil další vlnou dovozních cel na čínské zboží. Teď už je tedy cly zatíženo úplně všechno. Čína slíbila odvetná opatření, ale neřekla, jaká přesně budou. Něco však začíná být zřejmé.

Opatření první. Čínská centrální banka přestala bránit kurz jüanu a pustila jej pod hodnotu 7 jüanů za dolar. Byl čtyři setiny pod, je dvě setiny nad, zdánlivě nic. Důležitý je směr, pokud to má pokračovat. Trestná americká cla mají platit až od srpna, za tu dobu se tedy může kurz ještě hodně změnit.

Pro čínské vývozce to znamená, že stejné tržby v dolarech smění doma za víc jüanů. To jim částečně smázne Trumpovu celní zátěž. Jinou možností je změnit nový poměr mezi oběma měnami za tržní výhodu. Domácí náklady vývozců se očima slabšího kurzu snižují, mohou si tedy dovolit snižovat ceny. Tím mohou Američany aspoň strašit.

Vedle drobných soubojů na trhu je tu však i nukleární opce. Čína má vůči Spojeným státům dlouhodobě obchodní přebytek, který Američané hradí státními dluhopisy. Takže čínské banky teď mají v portfóliu 1,2 bilionu dolarů v cenných papírech federálního dluhu USA. Při poklesu kurzu čínské měny se pochopitelně přepočtená hodnota těchto rezerv zvyšuje. To by mohlo povzbudit chuť hodit něco z toho na trh a dosáhnout kurzového zisku. Byl by dvojí, protože v minulém týdnu americký Fed poprvé za deset let snižoval sazby. K měnovému zisku se tak přidá ještě kapitálový, protože dluhopisy s dřívější vyšší sazbou rostou v ceně.

Je tu však jedna komplikace. Je to pár dní, co se prezidentu Trumpovi podařilo získat od Kongresu povolení pro další zvýšení federálního dluhu, který narazil na strop stanovený zákonem. Ostrost střetu o další peníze nebyla jen pokusem opozice otřást Trumpem, ale odrážela také nejistotu vyhlídek amerických daňových příjmů. Pokud by se tedy na trhu sešly jak nové americké státní dluhopisy nezbytné pro další fungování federální vlády, tak větší porce starších dluhopisů z čínských zásob, nastane mela. Prodeje srazí cenu, což je u dluhopisů veličina, která se vyvíjí opačným směrem než výnos. Fed sazby snižoval, ale finanční trh by je zvyšoval. Kdo vyhraje? Nejspíš panika.

Ještě na konci července, kdy byla vydána makroekonomická predikce českého ministerstva financí, byla budoucnost víceméně přehledná a zvládnutelná, ale teď tedy začíná být velice nejistá. Světové i evropské trhy se v pondělí pořádně rozhoupaly. Pak přišlo uklidňující prohlášení guvernéra čínské centrální banky, že „bude držet směnný kurz jüanu zásadně stabilní na vyrovnané a rozumné úrovni“.

To však může znamenat pouze to, že zůstanou zachovány limity pro denní kurzové výkyvy, ale nemůže to být slib, že centrální banka půjde proti trhu. Prezident Trump zase hodnotí poslední vývoj jako velké narušení. Jistě se však dozvěděl, že americká sója se znovu začala nakládat na čínské lodě. Ani ta nejistota tedy není jistá...

26 komentářů :

 1. Potvrzuje konečný krok před hromadnými zatýkáními, vojenskými tribunály? USA potřebují bojovat s korupcí.
  https://beforeitsnews.com/v3/prophecy/2019/2506491.html
  USA: Motorkář se projede losangelskou čtvrtí Downtown, která je plná bezdomovců spících ve stanech na chodnících. Údajně jich je přímo v Los Angeles okolo 36 000 a v jeho okolí dalších 59 000, což je 16% a 12% nárůst oproti roku 2018. https://navratdoreality.cz/bezdomovci-v-l-a-8101.html

  OdpovědětSmazat
 2. Mladý lidovec se v KLDR netřásl strachy. Dostal od havloidní inkvizice pořádně naloženo!

  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/614980/cigaretka-usmevy-a-pohoda-v-totalitni-kldr-mlady-krestansky-demokrat-se-brani-kritice.html

  OdpovědětSmazat
 3. Správně a můžou si ty svoje sankce vytapetovat na záchodě us nýmandi.

  OdpovědětSmazat
 4. Oslabování čínské měny? Vzhledem k tomu, že USA zcela neomezeně tisknou dolar, světové platidlo, na které jsou navázány všechny světové měny (přesněji veškerá výměna zboží mezi zeměmi), tak de facto oslabují všechny světové měny. Můžeme to vidět i na české koruně, protože poslušná ČNB pomáhá dolaru seč může (viz kvantitativní uvolňování) :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Trump bojuje o přežití (a znovuzvolení) a musí letos schrastit bilión dolarů na provozní výdaje federální vlády. Ten bilión má letos zacálovat Čína, proto jí opakovaně zvyšuje dovozní cla a ždímá, kde to jen jde. Na světě není jiná země, která by mohla ten bilión dodat. Tedy žádná jiná zchudlá kapitalistická země. Bilión museí dodat čínský komunistický plebs, který má 20x nižší spotřebu na hlavu (než na jednu americkou). Jaká to ironie, chudáci mají vykrmovat celosvětového vyděrače a příživníka :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:32 to jste velice dobře vystihnul, komunismus bude zachraňovat největší kapitalistickou krachující zemi. To nemá naprosto žádnou chybu, i když jednu přeci, když půjdou Ušáci ke dnu a my se jich budeme držet jako hovno košile, tak sbohem a šáteček, říká rudý dědeček.

   Smazat
  2. Inu, to máte tak, Trumpovo clo je nástrojem k prozření té části US populace, která dosud sledovala pouze cenu hamburgerů a plyšáků a hlavně televizí, protože sama nic kloudného vytvořit a tím se živit nedokáže. Takže je jasné, že podzimní default bude, protože kdo by za ceny nafouklé clem ty cetky nadále kupoval? Walmart je Nicku, ten nejpodřadnější kšeft, co existuje a za nízké ceny se tam nakoupí leda tak podřadné čínské šmejdy. Vnitřní hodnota USD je někde kolem 10 Kč a klesá den ode dne, zatímco den ode dne roste komplexní zadlužení. Tamní anlytici nevědí, zda mají psát o tom vládním, soukromém,domácností nebo jednotlivých sektorů ekonomiky, dluh je všudypřítomný. Naopak cena všech aktiv je silně nadhodnocená a vše spěje k celkové nesolventnosti a nelikviditě.

   Smazat
  3. Drive na vesnicich nektere deti privazovali za nohu k stolu, snad to samy by meli udelat s Trumpem. Kazdej den vyrobi a vyriti na svet , nejaky prusery /A zbytecny/.. Ted zase vyhlasil valku obchodni a ekonomicko-hospodarsku Cine. Ze se to vrati zpet na Usaky a jine staty neni pochyb. Taky neni pochyb ,ze nejakej pruser na nas vymrsti zase zejtra.
   To je dnes jedina jistota sveta..
   Porad mam ten pocit /co sem mel na zacatku/, kdyz byl zvolenej,ze USA polozi..A jeste se to potvrzuje...
   Taky jeste ve spolupraci s dalsimi senatnima a kongesovymi/medialnimi hyenami..
   Prilejvaji olej do ohne..To je taky jisty ,ze vic jeste budou....
   Porad a vice vystupuje do popredi jisty Kral Leonidas ze Sparty. Skutecny kral hrdina , jakych je malo a jakych je treba stale vice.., ktery se nikdy nesklonil pred perskou risi bohatou a s milionovou armadou.
   Tim z historie nikdy Nezmizi..Naopak.

   Smazat
 6. V květnu 2019 náhle a nečekaně odešli z FEDu dva klíčoví, dlouhodobí hráči z devátého patra, kde sídlí oddělení řízení akciových trhů, včetně jejího šéfa Simona Pottera, který toto oddělení řídil od r. 2012. Výsledky se již dostavují, máme se nač těšit.

  OdpovědětSmazat
 7. Kdyz je CLO, na americke zbozi v Cine, tak je to v poradku, aby bylo clo, na cinske zbozi v Americe !

  Nic jineho v tom neni !
  Barevni se stale dozaduji dvojiteho meritka ! VYJIMEK !
  President Trump je nejlepsi president , ktery kdy byl !
  STOJIM ZA SVYM NAZOREM !
  At zije president Trump !
  Uz dnes ma znovu vyhrane volby v roce 2020 !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No hunululu aby se toho ten tvuj Trumpetka dozil ..

   Kdo jinym jamu kopa sam do ni pada

   .

   Smazat
  2. 18,10
   Len si daj pozor, aby si tej Trumpete zo zadku nevypadol.

   Smazat
  3. Drahý NICku ze Smíchova, tentokrát jseš na omylu. Omlouvá tě jen chválihodná přítulnost k Trumpovi. Tvůj oblíbenec ze svého samostřílu pálí na všechny strany a pak teprvé přemýšlí. Žel bohu, i když se Číny bojím, tak jeho akci asi Čína očekávala a měla spočítaný odvetný tah. Láska ti nesmí zkreslit pohled a v Číně neočekávej hlupáky,ale mazene hochy

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vcem sporis ty onuce v buracich ?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. To už musíš být v balíku, cype.

   Smazat
 9. Už se sem opět vřítili naší inteligentní djskutéři, je to jakási náhrada kolektivních rozpravav v ústavech.

  OdpovědětSmazat
 10. Panove, vse je to jednoduche ! Obchodni transakce musi byt FEROVE na obe strany !

  Kdyby Cinane neuvalili na americke zbozi CLO, tak by bylo vse v poradku v ramci svobodneho obchodu !

  Oni vsichni ti ostatni se domahaji nejakych vyhod , ktere my nemame !

  Nevim, mate-li v Cesku WALMART = oblibeny obchod s velkym vyberem cinskeho zbozi. Cinane si uvalenim CLA - ublizili sami ! Ted si to vylizou nazpet.
  A neverte tomu, ze je v Americe upadek !
  Agenda presidenta Trumpa pozvedla ekonomii rapidne !

  President take donutil prumysl k navratu do Ameriky, ktery drive odesel za lacinou pracovni silou !

  Nic nam nechybi ! (Me vsak stale chybi ovocne knedliky a neumim je udelat ! Jinak vse v pohode !))
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aby panove v Cesku rozumeli .Pripitomelost americkych "obcanu " je jiz tak velka ze ne vsichni se umi podepsat. Nejvetsi zabava je jit shopovat tj. ocumovat zradlo v prodejnach a plnit vozy velkych rozmeru zradlem a toto zrat bez prestavky 24hodin a cumet na TV To co provadi kazdy gavernment stoji prave na tom jak tito lide typu zdejsiho Hovnocuca jsou bez nazoru a nebo uplne pitomy .Tento kaspar zvani sve idiotismy stale a prizdisraci typu Povolny s nim komunikuji neb maji stejny prehled o vecech jako onen Hovnocuc Prave sleduji na RT debatu o tom ze neni jiz zadna resistence obcanu v USA jako kdysi byvala . ne neni vse ustoupilo v boji o preziti neb lide ziji z ruky do huby a a onnech 10% si kupuje letadla zamky kurvy drogy a deti na zabavu Proste duse to nepripusti mysli si ze ziji v blahobytu ac pomalu sbiraji pixly od coca coly na sber jako jeden vul ktereho nahodou znam ,ale vysvetloval mne jak ta holota je zde potrebna a umi .Samozrejme umi neb onen cizek neumi nic jen zvani a cely zivot promarnil neb s eani nevyucil ale je "politcky emigrant" Proto hovnocuc tahni k dablu jsi vul a opice pitoma a zvanis zde debility pro debily

   Smazat
  2. Kdybys nebyl idiot tak na inernetu jsou navody na vse i na lesteni saska levou rukou a muzes ji rikat Mano uf uf uf

   Smazat
 11. Wall Mart neni nic jineho nez uspesny vydelecny nejlevnejsi obchod, protoze pocet ozebracenych stoupa v USA denne jiz nejme 40-50let, a ti musi tak nakupovat ten nejlevnejsi odpad z Ciny.. Cina jenom reaguje na Trumpovi snahy Zbankrotovat take cele USA , coz se jemu osobne podarilo nejmene jiz 6x..Tezko pak se muze ocekavat cokoliv jineho..

  OdpovědětSmazat
 12. Monstra s lidskými tvářemi: Tyranie policejního státu přestrojená za zákon a pořádek Úterý 30. července 2019 12:39.
  https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html
  Poté, co byla americká expanzivní vojenská říše kooptována chamtivými dodavateli obrany, zkorumpovanými politiky a nekompetentními vládními činiteli, krvácí ze země suchou rychlostí více než 15 miliard dolarů měsíčně (nebo 20 milionů dolarů za hodinu) - a to je přesně to, co vláda utrácí za zahraniční války. Odhodlání americké vojenské říše hlídat zbytek světa vedlo k tomu, že více než 1,3 milionu amerických jednotek bylo umístěno na zhruba 1000 vojenských základnách ve více než 150 zemích po celém světě. To nezahrnuje počet soukromých dodavatelů, kteří tahají statné platy na náklady daňových poplatníků.Nechali jsme vládní zlo, jeho zneužívání, mocenské drapáky, brutalitu, zlost, nelidskosti, nemorálnost, chamtivost, korupci, zhýrání a tyranii příliš dlouho. Blížíme se k zúčtování.

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo chce znát skutečný stav US ekonomiky, finanční systému a společnosti, ten čte v originále Zerohedge. Ostatní jen tápají. Překládám článek přirovnávající současou situaci v USA plavbě k vodopádu...

  OdpovědětSmazat
 14. Přečetl jsem všechny komentáře. Ekonomii a tedy ani článku nerozumím. To co říká Honolulu, to je víra nic víc, žádné argumenty. Honolulu, čeká Tě velké zklamání.

  OdpovědětSmazat
 15. Lulu, do roka a do dne, hin sa ukáže.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.