Reklama

pátek 23. srpna 2019

Armáda v týlu nepřítele

Jiří Pondělíček 
22.8.2019  VašeVěc
Neprávem bývá v posledních letech opomíjena připomínka zahájení Slovenského národního povstání. Jakoby se to nás, české veřejnosti a občanů České republiky netýkalo, jakoby to nepatřilo do našich dějin, jakoby to bylo na obtíž. A to je škoda a velká chyba.


Povstání ze srpna 1944 na Slovensku je i naší záležitostí, součástí i našich dějin a jedním z hvězdných okamžiků československého odboje. Hlavní roli zde sehrála povstalecká akce slovenské armády, provedená s vědomím československé vlády a prezidenta v Londýně a s cílem obnovení československé státnosti. Z exilu byl vyslán gen. R. Viest jako vojenský velitel povstání a už dříve jako styčný důstojník kapitán Krátký. Povstalecké síly byly prohlášeny za První československou armádu na Slovensku a výsostné znaky Slovenské republiky na vojenské technice a letounech byly rychle nahrazeny znaky československými. Boje se zúčastnily partyzánské oddíly, jak domácího původu tak i vytvořené partyzánsko-organizátorskými výsadky z SSSR. Letecky byla přesunuta na slovenské bojiště II. Čs.paradesantní brigáda plk. V. Přikryla, vytvořená především z vojáků slovenské národnosti a doplněná českými důstojníky, které poskytla londýnská exilová vláda. Na slovenském letišti Zolná přistál Československý smíšený letecký pluk, vedený zkušeným a ostříleným velitelem, Františkem Fajtlem.

Jistěže nebylo vše dokonalé a slavné dny povstání měly i své stíny. Nepořádky, nekázeň, záškodníci rekrutující se nejen z řad karpatských Němců žijících v některých obcích slovenského vnitrozemí ale i ze Slováků podléhajících luďácké propagandě. Vyskytovaly se případy nekázně u partyzánských oddílů ale i nedůslednost a nerozhodnost některých velitelů slovenské armády. Právě takové nepořádky a nerozhodnost velitelů vedly k selhání dvou východoslovenských divizí, respektive k selhání jejich velení, které vedlo k jejich odzbrojení a tím i ke zkomplikování situace sovětských a československých vojsk v karpatské operaci. Pomoc bojujícímu Slovensku tak byla zdržena a ztráty znásobeny.

Přesto byl význam slovenského povstání nedozírný. Bylo to totiž největší bojové vystoupení odbojových sil v okupované Evropě. V týlu německých ozbrojených sil bojovala pravidelná a dobře vyzbrojená armáda, vybavená nejen pěchotní výzbrojí ale i jednotkami tanků a obrněných vozů, obrněnými vlaky, dělostřelectvem a dokonce letectvem. Boj byl těžký a naši a sovětští vojáci se teprve těžce probíjeli přes Karpaty. Přes několik úspěšných protiútoků, připomeňme např. tvrdý boj u Telgártu, kde se vyznamenal statečný kapitán Ján Stanek, německá přesila postupovala dál a neštítila se násilností a zvěrstev na civilním obyvatelstvu. Namátkou připomeňme Nemeckou , Tokajík a Kalište. Padlo i hlavní centrum povstání, Bánská Bystrica.

Povstání ale poraženo nebylo a žilo dál. Vojáci i partyzáni ustoupili do hor a pokračovali partyzánským způsobem boje. Podmínky byly velice těžké. Ve sněhové vánici zahynul český antifašista, novinář a politik, Jan Šverma. Letecký pluk se vrátil za frontovou linii a byl přebudován a rozšířen na leteckou divizi, která byla později nasazena v letecké podpoře ostravské operace.

V horách pak vydrželi žít a bojovat až do příchodu sovětských vojsk a mnohdy vstupovali do řad Československého armádního sboru. Některé partyzánské jednotky se probily na Moravu, kde se vytvářely souvislé partyzánské oblasti. Nejvýznamnější byla Partyzánská brigáda Jana Žižky, působící hlavně v Beskydech. Československý charakter povstání byl zdůrazněn i značnou účastí Čechů v bojích. Ve štábu povstání, v řadách 2. Čs. paradesantní brigády i v partyzánských oddílech. Čeští vlastenci se ve skupinkách i jako jednotlivci vydávali Slovensku na pomoc. Ti, kteří při tom padli do rukou okupantů byli většinou na místě zavražděni. Dva odvážlivci, J. Kužela a J. Matička odlétli dokonce s německým letounem přímo z pražského letiště. Směr, samozřejmě Slovensko. Bohužel nedoletěli, havarovali u Rajnochovic na Moravě, přičemž zahynul J. Kužela a J. Matička padl do rukou gestapa. To byl jeden případ z mnoha. Celkem bojovalo v povstání přibližně 2000 Čechů.

Připomínka této velké operace odboje tak do našich dějin rozhodně patří a nezaslouží si aby na ni bylo zapomínáno. Slovenské národní povstání je i naší záležitostí a součástí i našeho dějinného odkazu.

35 komentářů :

 1. Média uvedená fakta zamlčují, protože se jim propagandisticky nehodí do současných útoků proti Rusku. Místo toho v celé EU raději oslavují zrádce a nepřátele tehdejších spojenců jako byli vlasovci, banderovci, různé divize SS a další. Doba se mění a stalo se zvykem falšovat historii.
  .

  OdpovědětSmazat
 2. Na SNP mi vadí to co se ironicky říká, že bojů se zůčastnilo 3.000 partyzánů, Po válce už jich bylo 300.000 a v dalších letech jejich počet narostl na 3,000.0000! Je to jako s našimi politickými vězni. V padesátých letech jich bylo X a po samet. revoluci jejich počet narostl na XXXL...Každá krádež, loupež, vražda, byla v té době vlastně politicky a hlavně protikomunisticky motivována. Osobně znám mnoho takových případů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je bežné. V každej dedine boli partizáni, keď boli Nemci ďaleko od dediny. Keď Nemci prišli, všetci čušali v dedine. Keď Nemci odišli, stali sa z dedinčanov znovu partizáni. Po vojne si mohli ľudia jednoducho jeden druhému navzájom potvrdiť, že boli v miestnom partizánskom hnutí, aby dostali výhody. Tak sa stalo, že partizánov boli v skutočnosti pár tisíc, ale po vojne sa ich objavilo mnohonásobne viac. Ľudia sú svine podrazácke a krivácke.

   Smazat
  2. Na vlastní oči jsem viděl papír, kde se údajně hlásil do partyzánského oddílu 28.5.1945. Co si o tom myslet? Je to něco podobného jako Lubomír Zaorálek je demokrat, ale co dělal v čsl.TV do r. 1989? Cenzora, nic méně, nic více. Vzpomeňme si na Vladimíra Dlouhého, jako člena ÚV KSČ.

   Smazat
  3. V Ivančicích na Moravě založili partyzánský oddíl 10. května 45!

   Smazat
  4. Ato vám řekl kdo? Tonda z Ivančic

   Smazat
  5. Hlavní je to že v začátku drželi povstalci-opolčenci většinu Slovenska.
   V čechách máme povstalce a červenokaretniky je v Praze.
   Sláva hrdinům SNP a Sovetským osvoboditelum. Nikdy nezapomeneme.

   Smazat
 3. No jo takový boj podporovaný SSSR a komunisti se jím do plánu nehodí radši budou podporovat banderovce. Našli si opět svoje spojence včetně pobaltských fašistů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. oprava komunisty překlep.

   Smazat
  2. Re (11:01):
   Ano, svůj ke svému, vrána k vráně ...

   Smazat
 4. Článek má sloužit jako připomínka hrdinství našich předků.
  Ale místní diskusní idioti i tuhle připomínku musí za každou cenu zasrat komunistickou a ruskou propagandou, cpo sem Vlasovce, Banderovce, údajné fašisty v pobaltí... Hnus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale, ale, Rudá armáda se blížila. Londýn prodělal na začátku SNP co moh' a ty máš z toho ješte dneska zimnici.

   Smazat
  2. 12:11 ty tvoje předky či zadky bych chtěl vidět.
   Buď nomenklaturní komanči, nebo rovnou Goebls s Heydrichem. Hnuse !

   Smazat
  3. 15:53
   Tvůj byl UDAVAČ,KOLABORANT,lidská SVINĚ HAVEL a K.H.Frank HOVNE!!!!

   Smazat
  4. A zapomenuli jste na Heydricha, který choval V.Havla na nohách.

   Smazat
  5. 16:20
   To byl právě onen K.H.FRANK,Heydrich ta SVINĚ obdivoval pouze jeho bratrance z KONCENTRÁKU V LETECH U PÍSKU!

   Smazat
 5. Vážený, já jen tady píšu, co lidí si na úkor skutečných hrdinů přivlastňovalo svoje zásluhy. Rozhodně nic nezasírám komunistickou a ruskou propagandou. Čtěte pořádně a hned nenechte cloumat svým majestátvat pro svůj protikomunistický odpor, který vás stresuje a omezuje v myšlení. Opravdu ale opravdu tady všichni nebyli komunisti jen jinak přemýšlí než vy. Zdraví 9.40 P.S Nehledejte furt za každým patnéíkem komunistu, nebo se z toho zblázníte!

  OdpovědětSmazat
 6. Jo,jo , nejvetsimi bojovniky za pravdu a antikomunisty jsou dnesni 30 - 40 leti lide, ktere komunisti v 60tych letech nejvice pronasledovali.....

  OdpovědětSmazat
 7. Je dobře,že ještě existují servery, jako je Nová republika. Ani zde není všecko, co by mi sedělo, např. to blbnutí s Gretou mi zde přijde docela nemístné. Ale třeba články jako tento, nebo ty od pana Jírovce, to je moc dobré. Díky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:20 a Vám ta Greta nepřijde nějak tak divně? Já nestačím žasnout.

   Smazat
 8. Slovensko dnes u nás reprezentuje Čaputová. Její účes, pásek
  na šatech, úžasný kostýmek, foto s merklovkou, něco řekla, někde byla. Nestačí to ?

  OdpovědětSmazat
 9. GERMANIA a Slovania...
  Hmmm, svatá pravda!!
  Pokaždé, když se Rusové podívají do Stalingradu,
  dnešního Volgogradu, tak musí vidět, že to bylo
  místo,kde došlo k obratu celé II. sv. války, ale
  především to bylo místo,kde byl ukončen plán na
  vyhlazení slovanské rasy z povrchu planety.
  Neustále se hovoří o židovském holokaustu, ale
  že Německo v Rusku provádělo holokaust
  mnohem větší, holokaust slovanské rasy, o tom
  se mlčí.
  A to je chyba.
  Po skončení války plánoval Berlín velkolepý plán
  “GENERALPLAN OST” na etnické vyčištění
  evropské části Ruska od slovanské rasy a
  vysídlení slovanských národů z Evropy za Ural,
  kde měli Slované jako otroci až do vymření
  pracovat v dolech, ze kterých by Říše zdrojově
  zajišťovala budování projektu“Germania”.
  Evropská část Ruska by byla zcela zbavena
  původního obyvatelstva,
  RUSOVÉ MĚLI SKONČIT V PLYNOVÝCH
  KOMORÁCH STEJNĚ JAKO ŽIDÉ a pozemky měly
  být rozdány za odměnu německým vojákům a
  dosídlencům z Říše.
  Projekt Generalplan Ost měl být
  "mistrovským"dílem realizačního týmu Reinharda
  Heydricha.
  Na jeho konečnou realizaci nedošlo jen díky
  obrovské oběti ruských obránců Stalingradu.
  Jenže už během německého tažení byly jednotlivé
  prvky Generalplan Ost realizovány na úrovní
  vyčišťování území od ruského obyvatelstva, na
  což dohlížel osobně právě Heydrich.
  Etnické vyhlazování prováděly jednotky SS, které
  šly těsně za wehrmachtem ve druhém sledu a
  frontovou linií.
  Jenže ani wehrmacht nebyl bez viny, protože celé
  vesnice byly vypalovány a srovnávány se zemí,
  protože wehrmacht nechtěl za svými zády centra
  odporu Rusů.
  Obsazované Rusko bylo pro německou armádu
  tak rozlehlé, že armáda neměla dostatek mužů,
  aby mohla za sebou nechávat okupační jednotky,
  které by dobyté vesnice a malá městečka mohly
  kontrolovat.
  Wehrmacht proto vesnice kompletně srovnával se
  zemí.
  Dobře je to vidět na dobových filmových záběrech
  wehrmachtu hlavně z roku 1941.
  Proto bylo zastavení wehrmachtu před Moskvou a
  posléze u Stalingradu tak důležité. Bez vítězství
  Rusů u Stalingradu by dnes nebyla ani Česká
  republika, ani Slovensko, ani Polsko, a hlavně
  nebyly by naše slovanské národy.
  A ti, kteří takový osud nám chtěli dopustit, zrádci
  z Velké Británie, Francie a Itálie, dnes poučují
  Ruskou "demokracii".
  Znovu se opakují chyby slovanských národů.
  Znovu se dostávají pod křídla západu, který se
  pokusí slovanské národy zničit, přeformátovat,
  tentokrát ne válečně, ale migračně.
  NĚMECKO OPĚT VELÍ SLOVANSKÝM ARMÁDÁM,
  ZNOVU SE SLOVANSKÉ NÁRODY STAVÍ PROTI
  RUSKU, KTERÉ ZACHRÁNILO NAŠE NÁRODY PŘED
  GENOCIDOU V RÁMCI PROGRAMU GENERALPLAN
  OST.
  I dnes zažíváme takový projekt, Generalplan
  Islam.
  Nasunování muslimských migrantů do Evropy, do
  společnosti, do školních tříd...
  Opět nám Západ diktuje osud a úděl, a co je
  nejvíce hrozivé, opět v tom údělu není
  budoucnost pro slovanské národy.
  Zrádci národa promítají našim dětem
  propagandistická videa o dobrotivých
  džihádistech v Čečně, našim dětem je vnucována
  inkluze s dětmi Arabů.
  Média přináší programovací články o tom, že
  Islám je tolerantní.
  Největším zabijákem národů je čas.
  Čas vede k zapomínání, národy zapomínají na
  procesy a události minulosti, a proto budou
  nuceny si je zopakovat. Jenže tentokrát už
  nemusí přijít na pomoc Stalin nebo obránci
  Stalingradu.
  Tentokrát slovanské národy mohou zaniknout v
  tichosti a dokonce - z vlastního rozhodnutí.
  Ing. Jaroslav Ivanič
  Podunajská 10, Sp.N.Ves,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plny souhlas. Genocida slovanskych narodu pokracuje. Nekvalitni potraviny, zamorena puda, chemtrails, nekvalitni leky, vykradeni majetku republiky, "geblsovska" propaganda na totalni rozvrat obcanu statu, rozvrat rodin, nevrazivost mezi slovanskymi staty, uplatky, muslimska invaze,hnuti LGBT, a dalsi...a jen ten,komu sviti v ocich znak dolaru to nevidi a tento vubec nechape,ze do anglosaskeho klubu jej nikdo nikdy nevezme. Tito lide jsou obdoba kapa v koncentracich,kteri za drobne vyhody mohli umlatit k smrti kohokoli...

   Smazat
  2. Přidávám plný souhlas oboum!

   Smazat
  3. Český vojáci pod NĚMECKÝM velením byly stažení, Albánci okamžitě zničit pravoslavný kostel v Kosovském Podujevu.
   Živjela Srbija a ostatní slované.

   Smazat
  4. Čechů a Slovákům se základnou v Šajkovci veleli na střídačku Švédi a Finové. Němci měli jiný kus okupovaného Kosova.

   Smazat
 10. Je třeba přiznat, SNP podporovali i Američani, kteří házeli povstalcům z letadel zbraně a potraviny.Povstalce podporovali i Angláni, letkou vedenou kapitánem Fajtlem, který pak přistál na letišti Tri Duby. SNP podporovali i Francouzi svou letkou Normandia Niemen. Na straně povstalců bojovalo i mnoho Ukrajinců, samozřejmě dnes těch na špatné straně a o kdysi národním hrdinovi Švermovi nemluvě. Ten byl bohužel komunista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fajtlovu stíhací skupinu poslali na Slovensko Rusové , Fajtl byl v Rusku už delší dobu !

   Smazat
  2. ale přiletěl do Ruska z Anglie, protože se chtěl aktivně zapojit do osvobozování naší vlasti.

   Smazat
  3. 19:30

   Ano, přiletěl. Beneš původně chtěl domluvit podporu s Brity a Američany, ale nikam to nevedlo a tak začal jednat s SSSR, který nabídku pomoci učinil sám.

   Smazat
 11. To je zajímavé o Švermovi v komentářích - že byl bohužel komunista.
  Tam v tom dnešním 281-členném parlamentu českém jsou všichni lidi lepší než bolšáni co tu vládli do devadesátého roku?
  JO?
  Má někdo právo z mladších 40 - 45 let kritizovat komouše? My staří jo. Kukněte na stránky mé strany co mi udělali. Zapomeňme na ně, vymřou, a udělejme si pořádek v našem dnešním parlamentu. Mudrci.
  Až 80% lidí kašle na Senát (to je metoda primitiva - jak ho zrušit). Účast ve volbách do sněmovny - 60%. Skoro 6 000 000 českých voličů nešlo volit své EU poslance. Šest miliónů voličů si myslí, že se v Bruselu nerozhoduje o České republice.
  Rozhoduje.
  A my budeme potit hlavu kvůli SNP, připomínky byly přiměřeně dobré - i připomenutí, že tam bojovali i Francouzi. Nu, a větu se mohlo přišpitnout i o úloze Laca a Gustáva, ne?
  Nebo oni tehdá na Slovači nežili, nebyli? Co to je za vypouštěcí cenzura?
  Radoslav Štědroň
  předseda
  Strana státu přímé demokracie - strana práce

  OdpovědětSmazat
 12. http://www.nwoo.org/2019/06/10/na-prahu-zmen-32-nemecko-neni-plne-suverenni-zeme-nema-ani-vlastni-ustavu-rika-reditel-kancelare-prezidenta-republiky-a-predni-cesky-diplomat-rudolf-jindrak/
  Ale Dracone, v Bruselu se nic nerozhoduje. Brusel je pouze hlásná trouba oněch tří center – Washingtonu DC, City of London a Vatikánu..

  OdpovědětSmazat
 13. Ředitel muzea SNP v B.Bystrici minulý rok oznámil, že v SNP bojovalo asi 4 000 čechů, většinou studentů.
  Jsem rád že v Havířově existuje ulice
  SNP. Dnes moji vysokoškoláci neví co je SNP.
  MOR HO !

  OdpovědětSmazat
 14. Co to je Dracone?
  Pane nic, pane neznámý, pane strašpytel beze jména, tak jako Vy všici mudrci zde skoro - podívejte se na mé w-stránky - je tam má kniha, je tam návrh zadání nové české ústavy určený k dvouleté celonárodní diskusi tak, aby po ní vznikl definitivní text nové české ústavy, který poté bude schválen referendem 8 300 000 českých voličů. Pokud byste tuto práci udělal - což jste neudělal - tak byste věděl, že já stařík toto všechno vím. Naštěstí to nejsou jen tato tři centra - jsou to všechny ty nádnárodní zájmové skupiny, které se i mezi sebou řežou různě. Kaelgirovci.
  Nová ústava pak zabrání další kolonizaci Česka, zabrání degeneraci českého národa.
  Nebude-li tomu tak.
  Bude platit stále ta dnešní.
  Bude to tak jak je to dnes.
  Český stát pomalu zanikne

  Radoslav Štědroň
  604297960

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.