Reklama

středa 28. srpna 2019

Drang nach Osten, tažení na východ….

Přemysl Votava
28. 8. 2019
Před 80lety, 1.září 1939 Německo vtrhlo brutálně do Polska, i přes hrdinný odpor Polsko se rychle zhroutilo. Se studem musím konstatovat, že na stranu se přidalo 3.9.1939 i Slovensko. To si také ukrojilo kus Polska. Velká Británie a Francie agresi jen pasivně přihlížely, na západní frontě byl klid… Politika usmiřování a ústupků otevřela Německu cestu k připojení Rakouska (1938), vedla k rozbití Československa v Mnichově (září 1938) a následně k jeho okupaci v březnu 1939. Na mnichovském porcování Československa se přiživilo vedle Německa, také Maďarsko a Polsko. Také Itálie vyrazila v dubnu 1939 za svou kořistí do Albánie. Ve Španělsku byla krvavým fašistickým pučem odstraněna demokraticky zvolená vláda, za pomoci Německa, Itálie a opět za tichého přihlížení a nečinnosti Francie, Velké Británie. To byla Evropa v předvečer 2.světové války.

Dějiny nikdy nebyly černobílé. Příkladem rozporuplného hodnocení událostí, které dovedly svět před 80lety až k druhé světové válce, je i tzv. „Pakt Ribbentrop – Molotov“. Tento „Pakt o vzájemném neútočení… “ mezi Německem a Sovětským svazem (SSSR), uzavřený 24.8.1939, je často zneužíván proti SSSR, dnes tedy i vůči Rusku.

Buďme, ale spravedliví, „Pakt o neútočení…“ ze srpna 1939 byl vynuceným krokem ze strany SSSR, vycházel ze situace která, na konci třicátých letech minulého století panovala v Evropě. Evropa byla ve znamení nástupu fašismu v Německu, Itálii, Španělsku, Maďarsku,… Evropou vládla politika usmiřování (appeasementu) k požadavkům Německa. Příkladem je i Mnichov 1938. Tuto politiku ústupků vytvářeli politici Velké Británie a Francie a v SSSR ji vcelku oprávněně považovali i za protisovětskou.

SSSR po zhroucení odporu polské armády 17. září začal obsazovat východní části Polska, tedy svá bývalá území Ukrajiny, Běloruska, která až do Brestlitevského míru (3.3.1918) a sovětsko-polské války (1920 - 1921), byla součástí tehdejšího carského Ruska. Při hodnocení tohoto kroku SSSR, je třeba připomenout, že i samotné Polsko, mělo s hitlerovským Německem smlouvu o neútočení z ledna 1934 a ještě v lednu 1939 probíhala intenzivní jednání mezi samotným Hitlerem a ministrem zahraničí Polska o vzájemném postoji vůči SSSR. Tato jednání zákonitě musela ještě více vyhrotit, už tak napjaté vztahy mezi Polskem a SSSR. V létě 1939 pak neúspěšně skončila jednání mezi SSSR, Velkou Británií a Francií…. A začala rodit se ona dohoda.

„Pakt o neútočení…“ mezi Německem a SSSR, byl tedy jen logickým důsledkem předválečné situace v Evropě. Byl pokusem SSSR oddálit válku s Německem, SSSR nebyl na válečný konflikt připraven, což ukázala i následná válka s Finskem v listopadu 1939. Obdobně, na válku nebyla připravena ani Velká Británie, ani Francie. Následný vývoj války na západní frontě na jaře 1940 byl toho dokladem. Byl to nakonec Sovětský svaz, který nesl hlavní tíhu války…

Dějiny nikdy nebyly černobílé, je nutné vždy je chápat s širších souvislostech a s hodnocením politického vývoje v té dané době.

Přemysl Votava, mpř. Národní socialisté

57 komentářů :

 1. Já bych se za to Slovensko až tak nestyděl, neboť Polsko v roce 1938 okupovalo těšínsko a k tamním českým občanům se také zrovna dvakrát přátelsky nechovalo. Poláci dojeli na to, že věřili těm samým oblbovákům jako my, nakonec sklidili to, co pomohli zasít, když si je pro změnu naporcoval Hitler se Stalinem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Níže (11:29) je poznámka o tom, že Slováci obsadili slovenské území, které Polsko okupovalo pro IWW. Naprosto to samé ale přece udělal Stalin, když vrátil Rusku území okupované Polskem po I.WW :-)

   Smazat
  2. dnes Poláci okupují Adršpach a to mně vadí nejvíce, rád bych se tam někdy dostal s vlastními dětmi

   Smazat
  3. http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/welt-vojaci-bundeswehru-zustali-bez-bot/

   Tam to dovedla exminstrině obrany Uršuka von L..., a nyní povede EK, máme se na co těšit. Je to jak s Jourovou v ČR. V ČR nikomu nechybí a v EK zmastí na co sáhne. Nedělejte to za 0,5 miliónu měsíčně.

   Smazat
 2. Slováci obsadili len slovenské územie,ktoré Poliaci okupovali po I.WW.
  Keď Hitler ponúkal Slovákom Zakopané,tak Tiso to odmietol s tým,že tam Slováci nikdy nežili.
  Beneš odškodnil Poliakov za Tešínsko slovenskými oravskými a spišskými dedinami.
  A to svinstvo pretrváva doteraz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:29, Nefabulujte. Československo mělo s Polskem tři územní spory - Těšín, Orava a Spiš. Polsko si nárokovalo území na všech třech, nejen na Těšínsko.

   Těšín byl ekonomicky a logisticky nejvýznamnější, protože se jednalo o bohatou černouhelnou pánev a, a to především, železnici Bohumín - Košice. Jedinou, která spojovala obě země.

   Spory o každou oblast se vedly odděleně. Co se týká Těšína, Poláci nestáli o nějakou náhradu, ale konkrétně o toto území. I kdyby taková možnost byla, i tak by se nemohla nahradit z české/moravské strany, protože tato část Československa měla s Polskem jedinou hranici a tím bylo předmětné Těšínsko.

   Pokud by Československo prohrálo spor o Těšín, ztratili bychom železniční spojení, které je funkční dodnes.

   Spory na slovenské části byly také ostré. Pokud se podíváte ve Wikipedii hned na první obrázek, uvidíte, na jaké území Poláci pretendovali - to jsou ty zelené a červené fleky. Zelené získalo Slovensko, červené připadly Polsku. Například Československo odmítlo Zakopane s tím, že tam nežijí žádní Slováci, ale ochránilo Starou Lubovňu (sorry, nemám měkké L na klávesnici).

   https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Česko-slovensko-poľský_spor_o_Oravu_a_Spiš

   Souboje o území pokračovaly dál, pohyby byly před i během války, a vše se to dořešilo v r.1958.

   To, o čem mluvíte, byl návrat červených území zabraných Polsku Slovenským štátem proti závěrům arbitráže ve Spa roku 1920 během války, s Těšínskem to nic nemá.

   I v současnosti se živí všelijaké ukřivděné reminiscence, které nereflektují dohody a mezinárodní právo. Je třeba s tím přestat.

   Jen tak naokraj, Česko získalo jen území, které patřilo ke koruně. Zato Poláci, tak trochu, trochu dost, hráli v Těšíně vabank a využívali k tomu svou menšinu. Ale na arbitráži zabraly argumenty Československa. Slovensko v hranicích svého současného území tehdy teprve vzniklo, a hned získalo Košice (Kassa), Bratislavu (Pozsony), Lučenec (Losoncz) a další města, stejně tak severní část Podunajské nížiny, část Potiské nížiny a část Tokaje(!). Jak se zpívá "od Tatier až k Dunaju". Blahopřeji! Myslím, že právě vy jste vítězové válek 20.století.

   Smazat
  2. Redakce děkuje Anonymovi 18:01 za zasvěcený komentář k československo-polským pohraničním sporům

   Smazat
  3. Aniž bych chtěl komukoliv oponovat, musím konstatovat, že všechny příspěvky, kterépodávají objektivní a prokazatelná fakta, vadí současné mociklice v ČR. Oproti tomu "stoupenci" naší státní ideologie se omezují jen na sprostá volání "rudý trole", "rusáckej parchante" a podobně. Jsem rád. že už nemají co říct a vědí že končí, a že jim teče do bot ( pozn. - česká verze výrazu "zvoní hrana" sic. )

   Smazat
 3. V jednolitém šiku se všemi svými "historickými přáteli" jako je Francie, Velká Británie, Německo, Polsko a Maďarsko se Česko (i Slovensko) nemá již čeho obávat. Pro retardovaného Pepka Vyskoče: to je jenom vtip :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ten šik se vám nějak trhá, velký Borisek chce bez placení zdrhnout a má na to i posvěcení od královny Alžběty II, asi má nějaké info, které před námi Donald zatím tají, tedy myslím toho bruselsko-polského Donalda

   Smazat
 4. Před velkými národy, ať jsou zprava nebo zleva, je třeba se mít vždy na pozoru, protože ti uvažují jinak, myslí si, že spolkli šalamounovo hovno, a když jde o nějaký jejich zájem, neznají ani bližního svého ani bratra. Na menšího a slabšího si dovolí, jim slušné chování za určitých okolností nemusí nic říkat. Představa, že se velké národy mohou polepšit, je naivní. Mohou být doby klidnější a méně klidné, kdy se láme chleba. Doba a lidé se neustále mění, a ne vždy k lepšímu. Kdo si dnes myslí, že se německý národ změnil k lepšímu. Tak tomu není, mají stále stejné schéma, dens opět na výši nad ostatními, morálně nadřazení a lepší, souseda se ptát, jestli to co dělají je správné, to nepotřebují. A Rusáci, jakbysmet. Jedni stále nepoučitelní a nechají sebou manipulovat a vláčet jako stádo vedeno prvním kusem, druzí rovněž ideologicky vymytí svým prventsvím a velikostí. Ano, jsou nám svým smýšlením v konečných důsledcích, kdy na tom záleží, opravdu cizí. Proto je se třeba před nimi mít na pozoru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšete o velkých národech zleva a zprava, ale Československo doplatilo přece i na ten severní (Polsko) a jižní (Maďarsko) a to dokonce dvakrát - nejenom za Hitlera, ale i v r. 1968. Nepochybuji o tom, že že si rádi kousnou i při nejbližší další možné příležitosti.

   Smazat
 5. SSSR také teprve 16.9.1939 uzavřel příměří s fašistickým přítelem Německa - Japonskem, po krvavé bitvě u Chalchin-Golu. Obsazení části Polska nastalo až po útěku polské vlády prakticky bez bojů a např.Židy tím pádem čekal jiný osud než na Němci obsazeném území.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ještě jsem to nenastudoval, ale to co píšete je pravým opakem dnešního vyjádření nějakého historika
   na ČT, kdy na dotaz jak závažný byl útok na Polsko z SSSR, odpověděl, že velice závažný, dokonce rozhodující. Jinak by se prý Polsko udrželo mnohem déle. No a máte to.

   Smazat
  2. SSSR ve válce proti již prakticky poraženému Polsku zabral Polskem okupovaná území od 1. světové války: SSSR 1939 postoupilo na tzv. Coursonovu linii, kterou vypracovala komise vedená britským diplomatem Coursonem pro jednání ve Versaille po 1. světové válce.

   Smazat
 6. Stalin nic jiného nemohl dělat armáda nebyla připravena a byla teprv vyzbrojována novými zbraněmi.Tak se snažil oddálit konflikt jak jen to šlo. A že budou muset bojovat věděli.

  OdpovědětSmazat
 7. Stalin si s Hitlerem předem rozparcelovali Evropu.
  Stalin ve spolupráci s Hitlerem napadl Polsko. Stalin napadal také jiné země jako Finsko.
  Stalin anektoval cizí území ve spolupráci s Hitlerem.
  Sověti povraždili 25.000 Polských důstojníků v Katyni.
  Stalin byl až do léta 1941 kolaborant nacistů a kdyby ho Hitler nečekaně nenapadl, tak s ním vesele kolaboruje dodnes.
  Naprosto nesrovnatelné s Británií a s Fancií, které nikoho ve spolupráci s Hitlerem nenapadaly a žádná území nekradly, vojáky spojeneckých armád nevraždily..

  Je špatné se dívat na historii černobíle, ale ještě daleko horší je relativizování a omlouvání vyložených prasáren. Například zrovna těch, které prováděli Sověti do roku 1941.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gratuluju. Dokonalý blábol neinformovaného indoktrinovaného a méněceného telete. Nauč se číst, vyhledávat informační zdroje, srovnej si v hlavince data do posloupnosti, no a pak se vrať...

   Smazat
  2. Anonymní 28.srpna ve 13.12 - no to je blábol roku, na to ani nelze reagovat, to je dokonale vymytá palice dnešní lživou propagandou. Je zajímavé, že na svého "koně" Lenina Západ tolik špíny nekydá, spíše se tomu tématu vyhýbá, stejně jako Trockému, který byl rovněž financován ze Západu. Ale na Stalina naházeli všechny hříchy světa, hm no proč asi, on to byl právě Stalin, který zatrhl Západu především USA, aby mohli vydrancovat obrovské nerostné bohatství Ruska a to se neodpouští, že. Stejné je to i v dnešní době, Jelcina, který by Rusko Západu rozdal je miláčkem Západu, kdežto Putina, který jim rozkrádačku zatrhl, nenávidí až za hrob. A už zase byli tak blízko rabování a zase nic. Na a proto rovněž Putina Západ viní ze všeho špatného, co se ve světě přihodí. Brzezinski prohlásil, že budoucnost USA závisí na zničení Ruska a získání jeho obrovského nerostného bohatství. No a o to se budou USA snažit různými způsobi neustále.

   Smazat
  3. ... opr. No a proto....způsoby....

   Smazat
  4. 13:43 a 13:47
   No tak to by jste si měli urychleně zopakovat ZŠ nebo vrátit náklady zbytečně vyhozené na vaše (ne)vzdělání, stalinisti.

   Smazat
  5. 13:52 data jednotlivých událostí vysvětlují všechno zcela spolehlivě. Co je vyučováno v dnešní základní škole nevím, vím ale přesně, čemu jsem byl učen za Protektorátu Böhmen und Mährem. Ta zkušenost mi spolehlivě stačí k tomu, abych si ničí, ani váš překroucený výklad dějin neosvojil. Zdraví pamětník, Čech vyhnaný ze Sudet.

   Smazat
  6. 13 52 do zakladky utikejte vy.Pise se abyste a ne aby jste proboha.Negramota poucuje

   Smazat
  7. anonyme 13:12!!
   Je nepodstatné zda pár tisíc důstojníků polského expedičního sboru postříleli v Katyni rudoarmějci nebo SS jednotky. Poláci si to za zvěrstva na rudoarmějcích z roku 1920 zasloužili (nechali zdechnout hladem v mrazu 120 000 ruských vojáků, zajatců z 1. světové.
   Poláci nejsou Slované, ale zčásti židé, zčasti germáni a zčásti litevci. Jejich národním vzorem je zchudlý slovenský zeman Moric Beňovský, který zradil polská vojska, utekl do Ruska, odtud na Madagaskar kde se sám jmenoval králem a následně byl zabit (na dělech měl vyryto heslo "poslední argument krále"). Oficiální doktrinou poláka je dvojitá zrada t.j. zrada vlastního národa a následná zrada páníška. FUJ!!!

   Smazat
  8. 23:15, další z demagogických příspěvků, kteří celý národ, jeho obyvatele a dějiny en bloc dehonestují, vybírají jen to, co je jim výhodné, a i tohle překrucují. Vůči polské politice můžete mít výhrady, ale i ona ma své příčiny. Ještě že už nemáte vliv, Adolfe.

   Smazat
  9. Freancie a Anglie pilně kolaborovaly s Hitlerem ve snaze obrátit jeho válečné plány proti SSSR. Odmítli proto se SSSR smlouvu o vzájemné pomoci v případě napadení Hitlerem. Toto b yl důvod, proč SSSR uzavřelo smlouvu s Hitlerem o neútočení. Není bez zajímavostí, že po boku Německa pak bojovaly proti SSSR divize z většina zemí, které Hitler předtím zabral, nebo které se přiklonili na stranu Hitlera. Mj. také divize slovenská, maďarská, italská, španělská... rumunská, ale i z dobrovolníků Francie, Belgie, Holandska, Dánska, Norska.... počet těchto divizí tuším překročil 20. Západ byl ve spojenectví se SSSR zaa války zrádný, "krvavý Churchill se na konci války paktoval s SS o novém pokračování války proti SSSR s podporou britské armády: Narazil u Roosevelta, který potřeboval SSSR ve válce proti Japoncům. Takže Pražané, kdopak na Žižkově před sídlem odborářsko-kapitalistických bossů vám "zdobí" svými zločiny město!!!

   Smazat
 8. 13,12
  A teď tu pohádku o tom,že Angláni i Francouzi NEMĚLI KOLONIE,NEVYVRAŽOVALI MÍSTNÍ OBYVATELSTVO A JAK MOC HITLERA PŘEMLOUVALI,ABY NÁS NEZABÍRAL A NEOKUPAVAL!!!!!!!!!!Bože můj,havloflaška znova v akci!.-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady se baví dospělí o vážných věcech. Tak odpejskni, nevychovaný, drzý hulváte s projevem 5 letého retardovaného děcka.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 9. Zopakuj te si dějiny nikoho sice nenapadly ale jako naši spojenci se pred Hitlerem poklonily a dali mu něco co nebylo jejich.O polacich se ani bavit nebudu ti byli rychlejší jak Hitler,sebrali velkou část Moravy,okupovali ruské i české území tak nevím proč se vám nelíbí rusko -nemecky pakt o neútočení,který měl pouze obrany úmysl a nebýt neho tak dnes si ani napíšeme.Trochu úcty k tem co zachránily prdel vaším předkům by vám neskodilo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele rudý nacisto, Anglie a Francie nikomu nic "nedaly" a nikomu se neklaněli.

   Proti paktu o neútočení nic nemám. Ale mám nekonečně moc proti přímé Sovětské SPOLUPRÁCI s NACISTY. Zapište si to za uši!
   Mám nekonečně moc proti tomu, že Sověti opět ve SPOLUPRÁCI s NACISTY vpadli Polsku do zad!
   Mám nekonečně moc proti tomu jak Sověti napadali Finsko a jiné země přesně podle DOHODY s NACISTY.

   A znovu Až do svého napadení nacisty byli Sověti Hitlerovy nejvěrnější spojenci. Válka pro ně začala až v roce 41 nečekaným napadením. Kdyby toho napadení nebylo, byli by nejvěrnějšími kolaboranty nacistů dodnes.

   A mám taky nekonečně moc proti bezpáteřním sviním jako jste vy, které tohle rudé SVINSTVO, kolaboraci s nacisty, napadání jiných zemí a vraždění spojenců omlouvají. A dávají to na roveň toho, že za nás Britové a Francouzi nešli umírat. Jste fakt hnusák.

   Smazat
  2. 14:04 Vy sám jste zcela bezpáteřní hlupák, který ledabyle prohazuje příčinu a následek. To, jak tu dupete (obrazně) svýma bagančatama svědčí jenom o tom, že jste nejenom hloupý, ale i negramotný (jenom opravdový křupan neumí skloňoval přivlastňovací jména).

   Smazat
  3. 14:17
   Poslouchej, ty rudý hlupáku, i ten Hitler a nacismus, měli nějakou příčinu vzniku. A to mělo zase jinou příčinu atd.
   Takže nacismus je teda v pohodě a Hitler za nic nemůže, protože měli prostě nějakou "příčinu" a byli jen "následkem" této příčiny.
   Vše tedy odpuštěno a do smrti dobrý, Hitlere. Ty vlastně za nic nemůžeš a jsi jen obětí příčin a okolností. Máme tě rádi a omlouváme se ti.

   Aneb, takhle nějak uvažuješ ty, fanatický, stalinistický blbe. Jen za si Hitlera dosaď Stalina.

   Smazat
  4. 14,26
   A co si takhle místo Stalina po druhý světový válce DOSADIT AMIOKUPANTY???!!!!!To by Milionu chcanek a TROPičkám teprve praskla cévka!.-)

   Smazat
  5. Pokud byste 14:04 jen poněkud znal historická fakta a ne jen pochycené nenávistné pokřiky jedněch nebo druhých, budete vědět, že Finsko bylo součástí carského Ruska, že hraniční čára mezi Finskem a SSSR nebyla mezinárodně právně nijak zajištěna a že SSSR chtěl směnit území, které by vojensky krylo tehdejší Leningrad za mnohem větší území v prostoru Karelie. Také byste věděl, že Finská politika se už před konfliktem opírala o Německo, a že přecejen získané předpolí umožnilo Leningrad uhájit. Měl byste vědět, že ono územní uspořádání platí dodnes, a to bez předtím nabízené územní kompenzace. Mocenské hry nejsou nic pro Rychlé Šípy, které zlobí nanejvýš tak Bratrstvo kočičí pracky. Pokuste se dopracovat nadhledu. Já jsem za totáče, za přesný výklad k Rusko-Finské válce, dostal napráskáno. Jak to tady dnes začíná vypadat, hrozí to zas, jen v opačném gardu. Mimochodem, znáte státní symboly Finska za Druhé světové války? Co víte o generálu Mannerheimovi?

   Smazat
  6. Ad 14:04. První, kdo komu vpadl do zad byli Poláci do zad rodícího se SSSR po 1. světové válce. Přitom okupovali západní části SSSR a počínali si na okupovaných územích snad barbarštěji, než pak Němci. Byl to první nácek Evropy, polský Pilsudski, který se pak stal vzorem ve vyvražďování obyvatel a ve výrobě Lidic Hitlerovi.

   Smazat
 10. 14,04
  Pokud mně pamět neklame,tak Pšonci měli s hitlerovským Německem SMLOUVU DALEKO DŘÍV!!!!!!
  Taky chtěli obsazovat České pohraničí daleko dřív,než Hitler,takže BYLI POTOM PO ZÁSLUZE ODMĚNĚNI!!!!!!
  A pravda o tom,že podporovatelé Hitlera byli z počátku experti z demokratů největší jako Preston Bush a sám Churchill se ti nezamlouvá ty amikolaboranskej trotle!

  OdpovědětSmazat
 11. 14:26, 14:04
  Pepku, už zase vyšiluješ a nadáváš, ty nešťastná nulo? Kdo si myslíš že jsi? Že jsi snad sežral Šalomounovo ho.no, šupáku? Tady to máš:

  23. července 1939
  Na návrh SSSR začalo jednání o uzavření vojenské úmluvy mezi Velkou Británií, Francií a SSSR.
  Jednání bylo neúspěšné pro nezájem o spolupráci se SSSR a 17.8.1939 skončilo – Rumunsko ani Polsko nemínily se SSSR spolupracovat.

  SSSR navrhoval vojenský plán, počítající se společným postupem ozbrojených sil tří mocností. Obsahoval tři varianty :

  1. – počítala s možností útoku Německa na Velkou Británii a Francii, v takovém případě měl SSSR zasadit 70 % těch ozbrojených sil, které by postavila Velká Británie a Francie proti Německu.

  2. – zahrnovala opatření k zabránění německé agrese proti Polsku a Rumunsku, pod ní měly obě napadené země zasadit všechny své síly, Velká Británie a Francie měly okamžitě vyhlásit Německu válku a zahájit vojenské operace, SSSR měl zasadit tolik divizí, kolik společně postavily Velká Británie a Francie.

  3. – počítala s možností, že Německo využije území Finska, Estonska a Litvy k agresi proti SSSR, v tom případě Francie a Velká Británie měly okamžitě vstoupit do války s Německem a zasadit 70 % sil a prostředků, které rozvine SSSR, Polsko mělo vystoupit proti Německu a zasadit nejméně 45 divizí, pokud by do války bylo vtaženo Rumunsko, mělo rozvinout všechny své síly.

  Pozn. : V únoru 1945 prohlásil britský ministr zahraničí Anthony Eden v britském parlamentě : „ Sotva může nyní někdo pochybovat o tom, že pokud by k jednotě mezi Ruskem, Británií a Spojenými státy, kterou navázaly v Jaltě, došlo v roce 1939, potom by tato válka (2. světová) nikdy nevzplanula.“

  24. července 1939
  V Tokiu podepsána dohoda mezi Japonskem a Velkou Británií.
  Velká Británie uznávala japonskou okupaci Číny a zavazovala se nebránit činnosti japonských vojsk v této zemi („Východní Mnichov“).

  10. srpna 1939
  Japonsko oznámilo, že je připraveno podepsat vojenskou smlouvu s Německem a Itálií. SSSR se dostal do vojenskopolitické izolace a stál před reálnou perspektivou války v Evropě a v Asii.

  23. srpna 1939
  Podepsána německo-sovětská smlouva o neútočení.

  3. září 1939
  Velká Británie a Francie vypovídají válku Německu.
  Za polského tažení zůstalo cca 110 francouzských a britských divizí, které stály proti 23 německým divizím, zcela pasivní.
  Od září do konce roku 1939 ztratila Francie na západní frontě 1.430 lidí, britský expediční sbor ve Francii 3 muže.

  17. září 1939
  Sovětská armáda překročila hranice Polska.
  Bylo obsazeno území k tzv. CURZONOVĚ LINII, na tomto území žilo cca 12 mil. obyvatel, z toho cca 9 mil. Bělorusů a Ukrajinců.

  OdpovědětSmazat
 12. Je nejvyšší čas, začít budovat armádu, která by chránila naše území. Ale to by vyžadovalo nejspíš nový velitelský sbor, kterému by ležely na srdci zájmy země, a ne poplácání od jejich přátel z NATO. P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. Už starý Čínský mistr Sun před našim letopočtem psal, že válka neni hra, že v ní jde o všechno a že pokud je to možné je třeba aby se jí moudrý vladař vyhýbal. Pokud v ní pak už jste nezbývá než použít vše mo máte a všechny metody boje které existují. Ve válce neexistují žádná pravidla. Vítězové se nesoudí a běda poraženým. Z pohledu dějin se ani rozpínavým říším následně nevyplatila jejich expanzivní politika. Jak dopadla Římská říše, Chetité, ale i Osmanská říše, Španělská a Portugalská koloniální říše, Britské impérium, Francouzké impérium, Švédské království, Rakousko-Uhersko, Německé říše, Japonské císařství, Ruská říše, SSSR a další v historii. Stačí jen srovnání velikosti carského Ruska s velikostí SSSR (byl o dost menší než původní carské Rusko) a co teprve dnešní Rusko. Obdobně katastrofálně dopadlo Německo. Dnes jeho historická území patří Polsku a dalším státům. Některé říše na vojenské dobrodružství doplatili úplným zánikem jako Rakousko-Uhersko a je z nich řada nevýznamných států. Bývalé velmoci jsou dnes nevýznamné státy jako Švédské království nebo Francie a málo významná Velká Británie. Dnes je Jižní Korea, Čína, Indie, Mexiko významnější než kdysi velmoc Francie nebo Španělsko, Portugalsko či Itálie.
  Žádná válka se nikdy nevyvíjí podle představ politiků a nemoudrých vůdců. Stačí se podívat na průšvih USA ve Větnamu, Afghanistánu, Iráku nebo Libii. Kdyby je vedli soudní a moudří prezidenti nikdy by se k podobným hloupým dobrodružstvím nedali strhnout a za vyhozené a promrhané prostředky mohli vybudovat takové projekty, které by jejich země nejen posunuly ohromně ekonomicky dopředu, ale i je samotné proslavili a zapsali do historie jako přední tvůrce a budovatele. Dnes místo toho mají astronomický dluh a prezidenta viděrače, který neví jak oloupit celý svět aby pokryl jen rozpočet. Dokud národy povedou hlupáci, jako naši politikové, lidstvo se nikam reálně neposune.

  OdpovědětSmazat
 14. Polsko uzavřelo smlouvu s Německem již v roce 1934, kromě toho se zprostilo dohod s Československem.
  Pokud jde o napadnutí Polska, tak 1. záŕí 1939 začala válka výstŕelem z lodního děla némeckého kŕižníku Šlesvik - Holštýn, který kotvil v pŕístavu v dnešním Gdańsku.
  17 dní bojovali Némci proti polské armádé. Mimochodem, Poláci se hrdině bránili v pevnosti Westerplatte nedaleko Gdańsku mnoho dní. 17. záŕí se setkaly némecká a a sovětská armáda na Curzonově linii, která byla určena v roce 1919 na mezinárodní konferenci. V témže roce vypukla válka polsko-ruská, která se skončila vítězstvím Polska v roce 1921. Paradoxně, tak se vrátilo území SSSR jako nástupci Ruska. Takže SSSR, jako nástupce Ruska, v tomto směru si vzalo to, co ji přiřkla uvedena mírová konference v roku 1919. Mimochodem, v polsko - ruské válce bylo u obce Strzelków postříleno cca 30 000 vojáku ruské armády. Nebyla Katyň odveta za Strzelków? Nevím, mohlo by to být možné. Stalin nezapomínal.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 15. po páde 1. ČSR sa na delení Slovenska podieľali tak Magyari tak aj Poliaci, takže ak sa Poliaci nehanbili, Slováci duplom. autor tu tára s neznalosťou zatuchnutého pšonka, a mal na konci prehlásiť že aj tak budeme v Moskve - tých sovietom bolo zabitých v Poľsku cca 200 000 - Katyň - cca - podľa Kaganoviča - 3200 - a poprávu - zbytok odišiel s Andesom brániť demokraciu do Afriky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dělení Slovenka? Ah, ja. Od poraženého Polska se získaly vesnice na Oravě a Spiši (to asi nebude dělení, ale naopak), a na oplátku svým soudruhům z Magyarországu se věnovaly žírné nížiny hraničící až u Nitry. To je ta blahodárná doba, kterou nutno neustále připomínat se slzou nostalgie v oku.

   Smazat
 16. V polsko-ruské válce bylo ze strany Polska povražděno až 80 000 ruských zajatých vojáků (údajných bolševiků). Některé prameny uvádějí ještě více, takže Poláci brečí nad tím co si sami zavinili jako naši tzv. sudečtí milí spoluobčané. Nejprve sami vyháněli až byli nakonec vyhnáni také. Živočišná primitivní nenávist a zlo zatemňující mozek jsou špatní rádci a moudrý politik by se měl takových myšlenek na hony vyvarovat. Dějiny rády oplácejí.

  OdpovědětSmazat
 17. Dělat z Poláků nešťastné oběti je nesmysl, když se jim to hodilo tak okupovali bez mrknutí oka a ve spolupráci s tímže Hitlerem, který je později vyčítán CCCP. Každý si hájí své zájmy. Pokud někdo tvrdí, že Anglie a Francie nespolupracovali s Hitlerem, tak Anglii zachránil Churchill a měl to zpočátku pěkně nahnuté, jinak by bombardovali Německo letákama dodnes. Francie, režim ve Vichy, admirál Darlan v zámořských koloniích a pod.. Vichystická Francie iniciativně lapala, věznila své židy a umožnila jejich deportaci. Pomoc spojenců při útoku na Polsko byl latentní pomocí Hitlerovi, neboť jeho cesta do Ruska musela vést přes tuto zemi, proto vojenskou historii obohatil sitzkrieg.

  OdpovědětSmazat
 18. To vše je notoricky známo, jenže hlavně mladou gardu to už
  nezajímá.
  Němci a spol. jsou už hodní a tím i naši přátelé nejvěrnější.

  OdpovědětSmazat
 19. Pokud se týče "sovětské otázky", Poláci si s Němci rozuměli víc než by dnes rádi slyšeli.
  Jedni jak druzí mysleli na svůj Drang nach Osten.
  Jedni, aby vytvořili svou Rzeczpospolitou od jednoho moře ke druhému, ti druzí (nadlidi), co se rozmáchli o to víc, zas tisíciletou Říši od oceánu k oceánu. Ani jedna se - zaplať_pán_bu - neutvořila. Sověti je i s jejich (vlhkými) sny rozdrtili.
  Fotka (https://cdn.news-front.info/uploads/2019/08/Germaniya-i-Polsha.jpg) dává cos tušit o vzájemné náklonnosti ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ty oslavješ "rozdrcení Poláků"? Zvedá se mi z tebe kufr, Opleštile.

   Smazat
  2. Re (21:01):
   Za své jméno se stydíte, a tak si dovoluji oslovovat vás Nýmande.
   Nýmande!, beckovské Polsko té doby, jehož státní ideou byl polský (protisovětský i protičeskoslovenský) šovinismus, si ani nic jiného nezasluhovalo (než dostat přes_držku!).
   Na tom není co oslavovat, jen si to dobře pamatovat a tu a tam připomínat. I naši lidé na Těšínsku by vám cos o Polácích té doby mohli povědět ...

   Smazat
 20. 21:01
  Pšonci chtěli moc,lísali se k Frickovi,tak se spálili!!!!DOBŘE JIM TAK,ŠMEJDUM!
  Podívej se dobře na tu fotku ty kritiku,třeba se ti rozbřeskne v mobilu na krku!

  OdpovědětSmazat
 21. Hlavně , že v Zakopaném Poláci postavili pomník Józefu Kuraśi, vrahovy Slováků. Anektovali třetinu Oravy a sever Spišského regionu. Chtěli i Javorinu a Šariš. Nesmírně rozpínavý národ, který dnes při zvýšeném zbrojení musí v Česku a na Slovensku vzbuzovat obavy.

  OdpovědětSmazat
 22. Stalin, ač zřejmě vrah /do jaké míry jest otázkou, zásadně nevěřím, že zavraždil 30 milionů svých občanů v gulazích, i když budiž, nějakou publikaci na toto téma jsem nečetl, takže nebudu vehementně svůj názor hájit/ v roce 1939 uzaviraje pakt o neutočení s nacistickým Německém jednal státotvorně, to jest háji svůj stát, byl k tomuto paktu donucen západními mocnostmi, které naoko s ním předtím jednaly o možném spojenectví, ve skutečnosti se sověty žádné spojenectví nechtěly, hraly o čas - na poslední jednání v Moskvě v srpnu 1939 Angličané plují lodi například. Těm, kdo nemůžou z morálních důvodů snést pakt bolševiků a fašistů, kteří způsobili II. sv. válku a kvůli nim /tedy kvůli fašistům/ zemřelo 70 milionů lidí, nějak nevadí, že Britanie a Francie vlastně tím, že neudělaly proti Hitlerovi nic, vlastně byly Hitlerovým tichým spojencem. Nabízí se zde latinské přísloví Kdo mlčí souhlasí - to má stejný dopad pro praxi. Nějak tito moralisté se nepamatují, kdo jen to řekl - Chamberlain? - Anglie a Francie přece nebudou bojovat za nějaké Sudety a potom se to opakovalo - nebudou bojovat za nějaký Gdaňsk. Jinak zdejším moralistům, zastáncům černobílého světa - dobři kapitalisté, špatní bolševici, dobrý Západ, špatné Rusko, bych doporučil nevěřte tolik svým mentorům /prodejným profesorům, kteří nyní hájí zájmy USA/, ale citlivě reagujte na své ideologické "nepřítelé". Pokud jste pravičák, přemýšlejte o tom jestli náhodou před Vámi stojicí levičák nemá pravdu. Tak to dělám i já, který mám levicové názory. Když mi někdo něco říká, vždy mnou hlodá: nemá náhou pravdu, i když patří do jiného ideologického tábora /pravičáky nemám rád již proto, že si myslím, že heslo svět patří schopným, není zrovna dvakrát povedené/. Doporučuji Vám přečtete si něco z nepřátelské ideologické dílny. Pravdu se dozvíte totiž spíše od nepřítele než přítele. Přátelé jsou falešní, pějí o Vás ody, protože jim z Vaši osoby kyne nějaký profit. Nepřítel o Vás otevřeně řekne, že jste třeba blb, liný, nevzdělaný atd. a myslím si, že pouze člověk hloupý nebere v potaz nepříznivé o sebe soudy jiných /npřátelských/ lidí. V daném případě tykajícím se začátku druhé světové války, tedy doporučuji knihu: Naročnickaja: Uvertura do druhé světové války. Autorka, ruská historička, myslím si, moudra osoba, již starší věkem.

  OdpovědětSmazat
 23. Ad 7:40, malá oprava: Kniha se jmenuje přesně Partitura druhé světové války, autorka: Natalia Naročnickaja, v nakladatelství Kosmas stojí pouhých 89 korun.

  OdpovědětSmazat
 24. Idealizovat si Polsko je nesmysl, je to jako dneska, tváří se jako velmoc a nemá na to. Ve 30 letech cvičilo a vyzbrojovalo své Židy a kteří následně emigrovali do Palestiny, tedy k anglickým spojencům, jimž zle zatápěli, neboť chtěli izraelský stát. Spojenci jako lusk, jedni jako druzí. Pro Hitlera musela být radost v takovém prostředí pracovat. Obzvlášť když viděl anglickou delegaci jak se na nejpomalejším parníku a bez kompetecí šine projednat spojeneckou smlouvu s CCCP. Stalin nebyl hloupý a zabil dvě mouchy jednou ranou, zbavil se nepřátelsky nalazeného Polska a získal čas i území i když počítal s tím že a něj Hitler vletí. Polsku mohlo být jedno jestli bude Němci okupováno celé nebo jenom napůl. Stalinovi ne,ten získal čas a kilometry, které potom chyběly Ádovi chyběly jinde.

  OdpovědětSmazat
 25. Evropská unie je organizace založená na nacistických základech. Můžete si přečíst knihu Nacistické kořeny Bruselské EU, ke stažení zde:https://web.tresorit.com/l#ELjdDBXEX_qnUL__f2R5Mg
  Války vyhráli Židé, jako vždy. Na začátku podnikali na všech stranách konfliktu, aby sklízeli lví podíl kořisti na straně vojenských vítězů. Vojákům metál, (kulky, střepiny, medaile, odznáčky, čestné řády, sanatoria pro válečné "mrzáky" a práce za pár drobných pro přeživší ve zdraví...) VÁLEČNÝM DODAVATELŮM MILIARDY... aby milostivě zaměstnali po válce "vítěze i poražené" a měli z nich všech další tučné zisky...Deutsche Bank financovala vybudování koncentračního tábora Osvětim-Březinka.
  http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=228838

  OdpovědětSmazat
 26. Pakt Molotov-Ribbentropp byl důsledek odmítnutí snah SSSR o vznik protihitlerovské koalice se Západem. Západ stále orientoval Hitlera proti SSSR, proto prodal Hitlerovi ČSR v Mnichově a 15.3.1939, proto reálně nehnul prstem po napadení Polska Německem. A tak si Hitler se soukmenovci podrobili země dnešní celé EU. A pak proti SSSR kráčely divize nejen německé, sle i maďarské,italské, španělské, slovenské, chorvatské, rumunské, italské, finské... ale také dobrovolníci z Francie, Belgie, Holandska, Dánska, Norska. Tak se podívejme, jak se zatím daří EU/NATO plnit sny i plány Hitlera a nacismu a současný Drang nach Osten je jen ukázkou, že kapitalismus bez válek a masového vraždění milionů lidí hyne sám na úbytě. Jste jistě šťastni, že jste členy státu, který tomu všemu poslušně sekunduje!

  OdpovědětSmazat
 27. Najvačšou hrozbou pre mier v Európe je Poľsko. Americké základne tam rastú ako huby po daždi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.