Reklama

pondělí 19. srpna 2019

Hledám ekologicky uvědomělé partnery pro družstvo Zn. Levicoví demokrati vítáni... aneb Inzerát na společnost, ve které jsem nikdy nežil.

Aleš Macháček 
19.8.2019 E-republika
Když nám paní docentka Švihlíková připomněla družstevní vlastnictví jako jednu z forem nejen možného ale i praktického a demokratického procesu výroby, pokýval jsem hlavou a vzpomněl na ty dávné časy diskusí o třetí cestě možné třeba v Jugoslávii. Zemědělské družstvo jsme tenkrát nezaložili, i když jsme byli ochotni splnit podmínku členství ve straně alespoň jednoho z představenstva. Jo, to byla normalizace. Pak přišla doba kapitalismu, pro mne od roku 1985 emigrací do Anglie, a jako správný kapitalista jsem se stal okamžitě držitelem akcií. Toto společenské uspořádání zachvátilo posléze i moji domovinu, zmizela Řempa a jiná družstva a do jiných starých jmen se nastěhovaly nové, lepší, cizí firmy.
Podnět paní docentky však byl tady, někde cinkal v mém poněkud obnošeném mozku a tak při návštěvě jisté levicové skupiny jsem TO svým třaslavým hlasem nadhodil. Byli na mne hodní, pokývali hlavami a pokračovali v dalších bodech. Z několika poznámek jsem pochopil, že pro staré lidi je fejsbůk a jinak by se neměli mladým plést pod nohy, neboť oni vykročili pevným krokem vpřed. Snažil jsem se argumentovat úspěchem hnutí Momentum v UK, právě s použitím FB, ale po čase se člověk unaví, jakoby ta jehla v gramofonu byla trochu moc ohraná. (To je glosa pro ty uživatele FB, kteří si ještě pamatují, co to byl gramofon.)

Takže zase uběhl nějaký čas, pro mladé lidi asi rok, i rozhodl jsem se, nemaje nic lepšího na práci, že teď je ten nejlepší čas dokončit můj malý projekt teplé vody ze soláru.

Poté, co jsem podlehl mámení Amazonu a dopadl jak sedláci u Chlumce (citace zejména pro absolventy VŠZ), byla zima obdobím zásadního rozhodnutí, jestli mám být správný kapitalista a přestat utrácet dobré peníze za špatné věci a pohřbít celý projekt soláru, který nemůže na střechu a má nad sebou malý hajzl, potřebuje výměník, čerpadlo a tvůrčího ducha, nebo přece jen ještě něco utratit a pokusit se projekt dodělat.

Přišlo jaro a rozhodnutí nikde, jak jinak. Ale! Vakuované trubice v zimě nepraskly, naopak, v jarních slunečních paprscích jako by říkaly "oteplujeme se, jen si na nás šáhni." A tak ještě jednou "domado výměník". Stal se jím bojler Tatramat 120 l přivezený ze skládky. Čerpadlo z vyhozeného kotle proháněl teplou ze soláru do neumělé topné spirály ze starých trubek. Nejtěžší zkouška pro zlaté české ručičky byla v provaření dvou trubek pro spirálu zrezavělou přírubou, místo termostatu a elektrického topidla. Ale soused to zmákl.A běhá to!!! Vnoučkové mohou běhat pod sprchou vlažnou až teplou, dokonce možnou i ředit studenou.

A teď vám povím, proč to píši. Problémy s provařením trubek do příruby mě přivedly k myšlence, že někdo ty příruby může odlévat jako polotovary a že bych je mohl mít čerstvé a ne rezavé. Znalec bojlerů, kterého jsem nakonec vypátral, hned věděl, o čem mluvím, a měl pro mne zprávu. Postaru se již nežije, výroba zastavena a nové bojlery nevydrží více než 10 let, použití potom žádné. Počesku řečeno, čím novější, tím větší sračka.

Tož jsem z myšlenky družstevní výroby jednoduchých solárů pro nebohaté, na vesnicích bydlící obyvatele naší vlasti přeskočil na ještě méně realizovatelné celospolečenské družstvo.

Když tvrdím, že od státu nemůžeme nic očekávat, musíme to udělat sami. Tedy odkoupit licence, vyrábět a vydělat prachy, spoustu prachů a zazelenat všechno. Dokázat, že levice nerozdává koláče, na které ještě nezadělala.

Třeba tenhle dlouhý inzerát osloví ty správné lidi.

29 komentářů :

 1. Je to tak, že staré bojlery snad 120 litrů neprorezavěly. Kdežto pokud z nich kapala voda, bylo to kvůli těsnění a spíš stárnutím příruby. Majitel to často netušil, vyměňoval celý bojler.
  A dnes - životnost 10 let - píše se zde, prorezavění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jednoduchá pomoc- když mi příruba prorezavěla,uzmul jsem jednu z maželčiných pánví odpovídajícího průměru,odřezal obrubu, vyvrtal patřičný počet děr a podložil těsnením, které se používá k vulkanizaci pneumatik. Sloužilo to další léta, až do výměny zásobníku za nerezový.

   Smazat
 2. V článku konkrétně sděluje, pozor na Amazon:
  https://e-republika.cz/article4115-Jak-va%C5%99ila-li%C5%A1ti%C4%8Dka-ka%C5%A1i%C4%8Dku-na-atomove-bomb%C4%9B-a-dotovanem-uhli
  "Po otevření zásilky jsem vytáhl návod v italštině s chybějícími či nikdy nevyprojektovanými a nevyrobenými částmi skládačky, jak to sestavit."

  OdpovědětSmazat
 3. Nejsem ekonom, nevím jestli by to fungovalo. Myšlenka obecně inspirativní a vznešená, ale jestli by to šlo nevím. Taky mne napadlo jaké by to bylo mít vesnici, u vesnice zemědělskou výrobu sady slepice které dají vejce maso, tak aby to uživilo obyvatele, krávy které dají maso mléko, jejichž hnojem se pohnojí pole na kterých budou pěstovány brambory, řepa nebo obilí. Mít ve vsi sadaře a včelaře, řezníky pekaře, ale ono to předpokládá i to že ti lidé nebudou vyloženě sobecky uvažovat, nebudou mamonáři, takové už dnes těžko pohledáte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fungovalo to od nepaměti.V PŘEBUJELÉ administrativě to fungovat nemůže a nebude.Zdanění je horší než ve středověku,ceny dotacemi zvrácené,platy "inteligewnce" nesmyslně vysoké.No prostě vše je vzhůru nohama!

   Smazat
  2. To je takový malý komunizmus,pak že je ta myšlenka špatná.

   Smazat
  3. Já komunismus nepovažuju za sprosté slovo, ale myslet si, že lidé začnou přemýšlet a uvažovat že jsou užitečnou součástí užitečného společenstva, dnešní egoisty takto nepřeučíte, než dostupnou zdravotní péči pro potřebné bydlení pro všechny práci, aby byli nějak užiteční pro všechny, to raději jedni pod mostem a druzí x krát na dovolené na druhém konci světa, pro každého člena rodiny auto atd.naše ani generace teď rozená, bude a je pod mediální masáží a nějak k tomu musí dospět sami.

   Smazat
  4. eFPe19. srpna 2019 10:36
   K tomu je třeba se navrátit. Pokud možno dříve, než průmyslové „hospodaření“ zcela zničí půdu, nebo než všechnu půdu zabetonujeme „prosperujícími“ sklady a silnicemi s kruhovými objezdy.
   Nejdříve musíme odmítnout liberalismus, který toto znemožňuje a zakazuje. Neboť je tomu třeba přizpůsobit dotační a daňovou politiku státu. P.K.

   Smazat
  5. Jo jak se nám dobře žilo bez investičních poradců, a jiných darmožroutů.
   Václav

   Smazat
  6. Ale ono zase přijdou ke slovu ty "zlaté české ručičky " . Až nastane pořádná krize což nebude dlouho trvat tak neviditelná ruka trhu zastaví kamiony s potravinami ze Západu do Česka , protože košile je vždy bližší než kabát . Západní politici budou ty potraviny potřebovat doma pro své obyvatele aby se jim nevzbouřili a ty z Východu ponechají svému osudu jako mnohokrát v minulosti . Takže aby potom Češi nepochcípali hlady tak to začne možná na venkově fungovat tak jako kdysi .

   Smazat
 4. Ale pokud je článek opravdu inzerát na tuto konkrétní věc, šikovné lidi najdete.

  OdpovědětSmazat
 5. Jediný u 1. ZDŠ, NEDRUŽSTEVNÍ bytový dům HRŮZY v současnosti v rukách kapitalisty, obchodníka s chudobou, rozpoznáte jej okamžitě, podobně stejné jako ty současné bojlery, družstevnictví jasně vítězí!

  Doporučuji zkopírovat a shlédnout.

  https://uloz.to/file/3SR7EC9Qvxkp/vykladni-skrin-mesta-most-blok-5-nejhure-se-zije-v-moste-karvine-a-orlove-cikorky-podle-indexu-kvality-zivota-ktery-sestavila-spolecnost-deloitte-nejlepe-se-zije-v-praze-a-brne-statni-pijavice-na-strese-mkv-mp4


  https://uloz.to/file/yDZKoKbr88Iv/dycky-most-vykladni-skrin-mesta-blok-5-nejhure-se-zije-v-moste-karvine-a-orlove-cikorky-podle-indexu-kvality-zivota-ktery-sestavila-spolecnost-deloitte-nejlepe-se-zije-v-praze-a-brne-statni-pijavice-na-strese-mp4-mkv-avi
  OdpovědětSmazat
 6. Autor mohl o sobě něco napsat, ve kterém městě nebo kraji by mělo dotyčné družstvo vzniknout a hlavně nějaký kontakt. Kupříkladu já bych měl zájem a mám k tomuto projektu hned několik nápadů. Celá má rodina dělala v Sigmě Lutín, tudíž jsem technicky zdatný ale toto zařízení bych určitě udělal samotíží, protože jak sám autor napsal, v jednoduchosti je síla a kdyby se to kombinovalo s měděnými trubkami, dal by se vytvořit primitivní solár na 30let provozu. O družstvu jsem několikrát uvažoval ale to by musela být v začátku výborná parta!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:18
   Celkem by mne zajímalo, kdo (který pitomec) používá Vaši značku.
   Václav

   Smazat
  2. Václave 15:21 vůbec jsem nepochopil vaši výtku k panu z Lutína 'Unknown', který se rozumně vyjádřil k tématu? Co s tím má společného značka Václav.

   Smazat
  3. 13:18
   Značka Unknown je celkem známa a s většinou názorů souhlasím. Ale poslední dobou se zde objevuje pod touto značkou někdo s názory naprosto odlišnými.
   Tak to jen pro vysvětlení.

   Smazat
  4. 20:08, Díky za odpověď, napadá mne, 'díky' Kartousovi, toto. On se mi jeví jako BlB, avšak je BoB (tak se nazývá on sán?). Pro ostatní 'Jinak Bohumíl, Bohůš milionář z Kurva, hoši ..., viď Vlasto, nesér'!

   "V listopadu 2018 se jako člen skupiny médiím představil publicista Bohumil Kartous. Podle něj se elfové vzájemně neznají, každý ví jen o několika nejbližších spolupracovnících. Redakci iDNES.cz vysvětlil, že kdyby někdo skupinu infiltroval, ta „odřízne větev, ale nebude zničena“. Anonymitu členů skupina zdůvodňuje jednak tím, aby se členové dostali ke zdrojům, jednak tím, aby předešli kyberšikaně nebo výhrůžkám jejich příbuzným.

   Skupina podle svého anonymního zástupce vychází z poznatku, že „rozdělování naší společnosti a podpora extrémů“ je záměrná, stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé „našich hodnot“. Tyto nepřátele elfové nazývají trolly. Trollové jsou údajně zákeřní, šikovní, motivovaní, někdy i nebezpeční. Elfové vycházejí z tvrzení, že trollové placení a řízení Kremlem pracují na trollích farmách.


   Podle Kartouse, jejich témata se podle Kartouse opakují pořád dokola – uprchlíci, Arabové, za všechno může Evropská unie a bez ní by bylo líp, sentimentální postoje k minulosti, výkřiky typu „všechno se rozkradlo“. Smyslem toho všeho je podle Kartouse vyvolat pocit nejistoty, nahlodávat západní vazby České republiky a pomocí masově šířených dezinformací zvrátit náš politický směr a obrátit ho od liberální demokracie k autoritářskému systému typu SSSR, kvůli zmatenosti a neschopnosti uživatelů internetu kriticky uvažovat.

   Smazat
  5. Bob Kartous pokračuje:

   Zmíněný zakladatel popsal, že „elfové“ ve svém volném čase, bezplatně a dobrovolně vstupují pod falešnými profily do komunit na Facebooku, kde se ve velkém šíří dezinformace, a hledají jejich původce. Mapují, jaké lži nesou řetězové e-maily a kdo za nimi stojí. Nejpracovitější dobrovolníci se údajně této činnost věnují kolem deseti hodin týdně. Anonymní otec zakladatel uvedl: „Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu a získáváme informace o konkrétních osobách napadajících hodnoty, na nichž stojí Česká republika (dodávám UDÁVAT sousedy!). Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně podrýváme.“ Skupina ve svém prohlášení uvádí, že jejím cílem „nejsou lidé nešťastní, frustrovaní či ztracení ve složité informační společnosti. Ti jen měli smůlu, že promyšlená propaganda využila jejich pocit ukřivděnosti. Naším cílem jsou ti, kteří vědomě přispívají k narušení fungování našeho státu.

   V první linii jsou elfové, kteří přicházejí do styku s trolly, upozorňují je, že šíří nesmysly, a píší to do komentářů, aby zazněl i jiný názor a ostatní lidé nenabyli dojmu, že dezinformacím všichni věří. Další buňkou jsou analytici vyhledávající trollí skupiny. Třetí skupinou jsou agenti, kteří se snaží pomocí skryté identity do skupin proniknout a získat informace. Čtvrtou buňku tvoří experti, programátoři a právní poradci.

   V prosinci 2018 Deník N informoval o tom, že skupina nasbírala na 660 hromadných řetězových e-mailů, jejichž obsah ověřovala. Hlavními tématy těchto zprávy byly útoky na migranty a neziskové organizace, média, typicky Českou televizi, a také určitou část politického spektra - častými terči byly opoziční pravicové strany, Česká pirátská strana a Česká strana sociálně demokratická.

   V lednu 2019 Bohumil Kartous, označený jako mluvčí skupiny, v Duelu Seznam Zpráv kritizoval návrh Václava Klause mladšího učinit trestným znepřístupnění či mazání příspěvků provozovateli sociálních sítí!

   Ps. Takže Janka né “blbeček trollíček?“, ale “idiot elfíček!“.

   Smazat
  6. Závěrem NÚKIB ?!

   Činnost skupiny bývá kritizována kvůli přímé podpoře cenzury svobodného projevu na Internetu. Nejasná je i vazba „elfů“ na státní instituce, kde například Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám využívá analýz této skupiny, aniž by bylo známo, kdo za ní stojí? Odpovídá či jaké má k podobné činnosti oprávnění!

   Propojení s Britskými listy a Ema Čulík, Hannah Čulík, Jan Čulík, Nikola Čulík,Jan Čulík st. a Bob Kartous (elfové)!

   Bohumil Kartous je dlouholetým přispěvatelem a editorem Britských listů a blízkým spolupracovníkem Jana Čulíka. Když začaly být uživatelské účty českých elfů na sociálních sítích napadány trolly, uvedli 24. listopadu 2018 jako jeden z doporučených náhradních kanálů facebookovou stránku „Smějící se bestie“, kde jsou často kritizováni konzervativní politici Schwarzenberg, Kalousek, Bělobrádek, Fiala, Bartoš, Rakušan, Herman, Gazdík a EXITprezident Václav Havel.

   Smazat
 7. Jsem naprostý nekutil, žel nemaje finance na krytí své bezbrannosti, jsem si letní solár pořídil z černé hadice, funguje jen jako průtokáč, ale za pár stovek nahrazuje orig. zařizení za 2.5 tisíc. Kdyby se našli rozumní naši výrobci a za rozumnou cenu dali do placu nenáročnou skládčku, tak budou mít odbyt jistý. Zrovna tak toužím po nenaročné ,konstrukci svodu vody z okapu do 2.nádrže na sllachování WC. Patřím do příjmově podprůměrné skupiny a různá sic dotovaná zařízení neufinancuji. Existuje-li web kde jsou tato řešení, tak prosím sdělte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dotovaná zařízení si kupují jen lidé, co neumí počítat. Já si počítal dotace na kotel, nádrž na okapovou vodu, solár a další ale vždy jsem to i bez dotací pořídil daleko levněji. Kupříkladu mám pod okapem v zemi nádrž na 2000l a zalévám s tím celou zahradu. Na wc je třeba natahat nové trubky a pak už jen připojit na vodárnu. Pro vodárnu jsem si dojel do Polska a s 60L nádrží mě vyšla i s benzínem na 3500kč. Tady se prodává za min 7tis. Hold musí člověk přemýšlet a né jen bezmyšlenkovitě nakupovat. Jinak ty nádrže můžete použít IBC kontejner a ten zakopat do země. Měl jsem to zakopané během dopoledne, není to nic těžkého. A pak už záleží na vás jestli použijete ponorné čerpadlo nebo klasickou vodárnu. Já bych volil vodárnu už kvůli nižší pořizovací ceně. Na internetu je spousta rad, jak si to lidi sami zakopali a použili kupříkladu na to wc. Třeba jsem viděl fotky na Pinterestu.

   Smazat
  2. Dvě firmy nabízející dotované automatické kotle mi zpracovali před 2roky nabídku. Jedna chtěla 250tis a druhá 300tis. Já si nakonec zvolil samotíž v mědi a úplně nové topení s 12 radiátory mě vyšlo na 60tis. Schválně si každý spočítejte kolik by dělala dotace a kolik bych musel doplácet ze svého. Volbou samotíže jsem ušetřil min 100tis a mám jistotu, že mě to topení přežije. Dotace jsou obrovský podvod. Firmy vás oškubou za živa. Veškerý materiál vyhovující dotacím má vysokohorskou přirážku.

   Smazat
 8. Jsem naprostý nekutil, žel nemaje finance na krytí své bezbrannosti, jsem si letní solár pořídil z černé hadice, funguje jen jako průtokáč, ale za pár stovek nahrazuje orig. zařizení za 2.5 tisíc. Kdyby se našli rozumní naši výrobci a za rozumnou cenu dali do placu nenáročnou skládčku, tak budou mít odbyt jistý. Zrovna tak toužím po nenaročné ,konstrukci svodu vody z okapu do 2.nádrže na sllachování WC. Patřím do příjmově podprůměrné skupiny a různá sic dotovaná zařízení neufinancuji. Existuje-li web kde jsou tato řešení, tak prosím sdělte.

  OdpovědětSmazat
 9. Nechci vám brát iluze.Jsem vášnivý celoživotní fanda netradičních zdrojů energií.POkud se týče ohřevu vody: provozoval jsem dva slovenské solár.kolektory cca 15 let.Je to zdroj vysoce ztrátový-málo účinný.Pokud to dodávají spec.firmy,vždy to kombinují s dohříváním elektricky,aby vznikl dojem vysoké funkčnosti. Osobně jsem přešel na fotovoltaiku jež je funguje za slunečného počasí i v zimě. Bez dotace to je také neefektivní. Tož asi tak.

  OdpovědětSmazat
 10. Solár z vakuových trubic mám už 3 roky. Oproti fotovoltaice má jednu výhodu - asi 5x větší účinnost, takže z 10m2 dostanete reálných 6 kW. Ale jen za jasného dne. V průměrné zimě ani těch 10m2 nestačí na ohřev 500 l vody na 60°C. Zato v létě musím vyhřívat venkovní bazén, protože přitápět si ústředním topením celý dům, když je venku 30°C ve stínu, není příliš rozumné. Optimální je slunečné jaro, kdy nahřeju jak bojler, tak i zbytek tepla pustím do ústředního topení a temperuji celý dům. Ale bez dotace by se mi náklady nevrátily ani za 30 let. PK2

  OdpovědětSmazat
 11. Národ sobě. Alespoň tak jsem to pochopil. A teď jeden příběh který jsem kdysi četl.
  Bylo to někdy na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Světem zmítala velká hospodářská krize. řádila hyperinflace a peníze tak rychle ztrácely svou cenu, že dělníci museli dostávat výplatu i několikrát denně. Za to, co dostali dopoledne by si odpoledne nekoupili už ani suchý chleba. A pak v jednom rakouském městě přišlo vedení s nápadem vlastní měny. Nechali si natisknout své vlastní peníze, které sice platili pouze na území onoho města, ale pro ty nejchudší to byla spása. Na nákup toho nejpotřebnějšího, co v drtivé většině produkovala místní ekonomika, to stačilo. Místním lidem se dařilo o poznání lépe, než zbytku země. Ale jenom do času, než na to přišla "vrchnost" ve Vídni. Museli měnu stáhnout z oběhu a vrátit se k celonárodní. Co to vypovídá? Že vrchnost nikdy nikomu nedovolí opustit chomout otroka. Když si někdo myslí, že se chová zodpovědně, nedělá dluhy a šetří si na horší časy, že unikne následkům nezodpovědného chování politiků, průmyslníků a bankéřů, plete se. Dnes se Mezinárodní měnový fond vážně zaobírá myšlenkou zdanit zodpovědným jejich úspory. Nevím, jak to chtějí udělat, ale prý už našli i cestu k těm úsporám, které neleží v bankách, ale v soukromých sejfech, šuplatech a strožocích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlasím. Také mám ten pocit, že i kdybych se roztrhnul, stejně mě vždy někdo obere. Mají na to hromadu regulí a zákonů, které si vytvořili pro sebe.

   Smazat
 12. ČLOVĚK JAKO JEDINEC nad politiky-vládou nemůže vyhrát.Vládní ryby si rybník dobrovolně nevypustí!

  OdpovědětSmazat
 13. Samozřejmě , že pro ohřev vody je určen vakuový panel. Pokud někdo například nabízí ohřev vody fotovoltaikou, dělá propagaci pro blbce, i když v důsledku uzákoněné korupce má náklady pokryté dotacemi (např. z rostoucího státního dluhu).
  Navštívil jsem podnik Narva v Brand-Erbisdorfu, založený v 60. létch, tedy mladší, než zdejší Tesla. Na rozdíl od Československa, kde jsme průmysl zrušili (všechno můžeme dovézt), tady asi tisícovka zaměstnanců vyrábí zářivky několika průměrů, prodávané jednak pod vlastní značkou, jednak pod značkami GE, Philips, Sylvania, jak bylo ostatně zvykem i v českých fabrikách. Trubky pro zářivky se vyrábějí v kontinuální 80t peci, odkud se na dopravník táhne tuhnoucí sklovina, kalibrovaná před vychlazením na jmenovitý průměr a tloušťku stěny, oboje měřeno červeným laserem. A odtud je blízko k nápadu vyrobit trubice průměru, do nichž se vejde procházející trubka s křídlem, pohlcující záření z venku. Žádný materiál není deficitní: sklo, vakuum,zátavová slitina na začátku a konci, to vše se tu ještě nedávno vyrábělo.Ostatně Kovohutě Rokycany ještě zátavové slitiny nevzdaly. Sortiment zářivek a záběry z jejich výroby si můžete najít na stránkách Narva Solar, o rtuti (fabrika se zabývá recyklací rtuti a likvidací vysloužilých zářivek, resp. vysokotlakých výbojek) pojednává film (česky)
  www.nbb.cz/je-rtut-opravdu-tolik-nebezpecna-11.htm

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.