Reklama

pátek 9. srpna 2019

Iščenko: Rusko a Kazachstán mohou zasáhnout v případě zhoršení situace v Kirgizii. Bývalý prezident Kirgizie Atambajev se vzdal úřadům


10. 8. 2019 ukraina russian
V Kirgizii nebude žádná nová revoluce, protože Biškek je příliš závislý na Moskvě a Nur-Sultanu, jež nemají zájem na zostření situace. Domnívá se politolog Rostislav Iščenko, který se 8. srpna podělil o svůj názor s listem Ukraina.ru. V předvečer specnaz zaútočil na dům bývalého prezidenta Kirgizie Almazbeka Atambajeva ve vesnici Koj-Taš. Útok byl odražen, zadržení bývalé hlavy státu se nepodařilo. Podle posledních údajů bylo zraněno 52 osob, včetně novináře a pracovníků zvláštních služeb.


Iščenko si však nemyslí, že se tyto události mohou vyvinout v další revoluci.

"Se všemi vnitropolitickými rozpory je Kirgizie příliš závislá na svých vztazích s Kazachstánem a Ruskem". A ani Kazachstán ani Rusko nemají zájem na destabilizaci situace v Kirgizii. Domnívám se tedy, že zde bude uplatněn vnější vliv, aby se tam konflikt nerozhořel", vysvětlil.

Kromě toho se politolog domnívá, že vnitřní síly nedopustí nežádoucí vývoj událostí.

Pokud se krize dostane do ostřejší fáze, nebude to už první revoluce v Kirgizii. Dříve, podobně jako Atambajev, byli imunity zbaveni předchozí prezidenti republiky, kteří byli sesazeni v důsledku "tulipánové revoluce" v roce 2005 Askar Akajev a Kurmanbek Bakij.

Bývalý prezident Kirgizie Atambajev se vzdal úřadům

V Kirgizii pracovníci silových struktur zadrželi bývalého prezidenta země Almazbeka Atambajeva, byl odvezen z území rezidence. Uvedla to agentura TASS s odkazem na štáb bývalé hlavy státu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Rusko už v Kyrgyzii nemůže nic, tam vládne Čína. Atambajev byl posledním relativně proruským - přesněji ne protiruským - vladařem.

  Dnes nastává exodus posledních zbytků Rusů ze země, rekviruje se jejich majetek. U těch nejbohatších kyrgyzských Rusů byly zablokovány jejich aktiva v západních bankách.

  Kyrgyzie se připravuje na výstup z tzv. "Euroasijského svazu" a nová vláda několikrát upozornila Rusy, aby odstranili svoji vojenskou základnu. Američané zde naopak dvě nové staví.

  Kazachstán je plně na straně nové vlády, protože oni sami jsou vlatněni čínským a americkým kapitálem. Rusy začátkem tohoto roku vyrazili i z Bajkonuru, takže letošní starty jsou kazašské, ne ruské. Napovídá tomu i fakt, že Rusko jednu svoji družici vyneslo z Guayany.


  Buduje se nový svazek středoasijských republik, silně roste protiruská agenda. Je podstatně rusofobnější než na Ukrajině, v Gruzii a Pobaltí. Lídrem v této oblasti je Kazachstán, ten také organizuje novou geopolitickou skupinu uprostřed asijského kontinentu. Ta silně kooperuje jednak s Čínou, která je zde dominantní a pak i s USA, jako protiváhou Číně a hlavně Rusku.

  USA ve Střední Asii posilují vojensky a budou zde jako bezpečnostní záruka pro ekonomický rozvoj oblasti proti ruské intervenci a diverzi různého druhu.

  Začíná se s budováním energovodů a infrastruktury na trase Asie - Blízký východ - Evropa - Afrika. Hlavním cílem je obchvat Ruska a jeho blokáda jako centrální kontinentální země. Jediným palčivým bidrm je tady Afghánistán, proto úporná snaha o jeho pacifikaci. V tomto bodě se v OSN připravuje další interpelace proti Rusku, které tuto část světa uz 50 let destabilizuje.

  Střední Asie v těchto chvílích také sestavuje žalobu na ruskou koloniální správu a devastaci jejich států.

  Zkuste si ověřit zdroje dřív, než něco publikujete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nejaké zdroje na podporu týchto tvrdení by neboli ?

   Smazat
  2. " Rusy začátkem tohoto roku vyrazili i z Bajkonuru, takže letošní starty jsou kazašské, ne ruské. Napovídá tomu i fakt, že Rusko jednu svoji družici vyneslo z Guayany "

   Dobrý mix salát z jablek a hrušek. A přitom stačí sledovat např. měsíčník Letectví kosmonautika, který lze těžko označit za proruský a celá vaše konstrukce je rázem v prachu. Nezbývá než Vás citovat. " Zkuste si ověřit zdroje dřív, než něco publikujete "

   Smazat
  3. 6:39 Tak je to pomsta za to co na nich v minulosti napáchali! Viz "ruský Custer", Skobelev, že? A další a další ...

   viz - http://www.amo.cz/perspektivy-turkismu-ve-stredni-asii/

   Smazat
  4. 6:39Hlasatelé jediné pravdy zdrojovat nemusí, protože jsou zdrojem pravdy a lásky, i kdyby do nás tu pravdu a lásku měli namlátit. Ale teď vážně - jednoduché to tam není. Čína určitě nespolupracuje s USA proti Rusku - těžko by podporovala výstavbu Ami základem na svém "dvorku" a ten "kazatel jediné pravdy" má v pracovní náplni kázat, ne dokazovat - koneckonců chovanco-hamáčkovsko hybridní vnitrooddělení pro boj s demokracií si platíme ze svých daní, alespoň tady máme důkaz, že za ty prachy makaj. Nemůžeme po nich chtít, aby chápali, co to je pluralita názorů a jejich zveřejňování. Článek je odzdrojovaný - jen to moudro nepobralo,že jde o názor významného politologa - ale potom těžko věřit, že pobralo něco složitějšího.

   Smazat
  5. 8:06

   Iščenko není významný politolog, ale dogmatik. Jestli chcete zdroje, zkuste třeba Asia Times, BBC, Guardian, WSJ, Haaretz... někde tam jsem to četl, a to vícekrát. Nemám povinnost vám zdrojovat, nejsem profesionální publicista.

   Smazat
  6. 7:53 Co se týká Kosmonautixu. Tam Šamárek jasně popisuje, že se jedná o kazašský kosmodrom, kde se dočasně ještě zaměstnává nějaký ten personál z pochybné agentury Roskosmos. A také velice detailně popisuje příšerné podmínky vládnoucí na kosmodromu.

   Samotné město je čistě kazašské. To, že tam našel ruské nápisy, nic neznamená, protože přechod pod plně kazašskou správu přešlo teprve letos. Ta "ruská" část je v totálně dezolátním stavu, tam se zjevně pan Šamárek nedostal, ačkoliv okusil jejich "pohostinnost" v tzv. "hotelu".

   Ovšem kazašská část starého Bajkonuru už vypadá mnohem lépe, to koneckonců ukazuje i expozice v tamní škole. Staví se nové město, kde jaksi Rusů moc nebude. Momentálně na kosmodromu ponechali ještě prostor zaměstnancům z Roskosmosu, který tam dočasně participuje se svou zastaralou technikou, ale kazašský národní kosmický program je v plném proudu. A velice slibně se rozvíjí spolupráce s Ukrajinou, Běloruskem, Tureckem a Azerbajdžánem, s čínským kapitálem v zádech.

   "Úspěchy" Roskosmosu jsou všeobecně velice dobře známé. Nějak si nevzpomínám na něco v historii této obskurní organizace, co by stálo za pozornost, kromě neuvěřitelných a kuriózních lapsusů, výbuchů, gigantických rozkrádaček, atd. Nedávno jim vybouhnul zmršený motor. Zemřelo několik desítek lidí a zamořili radioaktivním materiálem Bílé moře. Samozřejmě, dle jejich věrchušky se nic nestalo.

   To je agenda Roskosmosu. A teď se podívejte do Číny nebo Indie, Brazílie a třeba i té Ukrajiny. Anebo na soukromý sektor, který napředuje hlavně v oblasti nosné techniky. Samozřejmě o NASA a ESA ani mluvit nemusíme. Co takového dokázalo Rusko? Nic.

   Smazat
  7. „Naším cílem je sjednocení… Přibližně před 400 lety nebyli Kazachové, Uzbekové a Kirgizové… Jsme jeden národ, jsme větve téhož kořene“. Islam Karimov, 1997

   Jak řikám, jde to s putleroffským Chujlostanem z kopce ...

   Smazat
  8. Blbeček trolíček 9:29 a 14:29 Z kopca to ide s intelektuálnou výbavou svedkov sorošovych. A propo: už od teba požadovali zdroje na tvoje žvásty, akosi však nič nie je, že? A ten tvoj dríst, že ty vraj nemusíš dávať zdroje na svoje kydy, lebo nie si profesionál, je zúfalý výkrik naozajstného amatéra.

   Smazat
  9. 16:08 Můžeš rudoblbko přeložit tu snůšku debiločobolin do nějaký srozumitelný řeči?

   Smazat
  10. Švédský čecháčku 7:36, jestli nerozumíš slovenštině, je to jen tvůj buzi problém sorošovského idiota. Napsal to velmi jasně, kromě tebe idiote. Nech si to přeložit a vysvětlit vašim homoGuru Jandou z jevropských hovnot, od něj dostaneš i "odměnu" průtah komínu, za tady ty liberální bludy, co tu vystřikuješ.

   Smazat
  11. 11:39 Tak ten Janda je aspoň na chlapy! To tvůj vypouštěč, skřekající putlerprde, byl přistižený zde - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   s chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak od něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepůjčujou! Proto je Olivřík Stounů nemohl vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
 2. Bude moc dobře když to tam dají Rusové s Kazachstánem do pořádku.

  OdpovědětSmazat
 3. Vážení, před měsícem jsem se vrátil z Kirgizie! Je tam klid. K politické situaci dodám, že prostý lid vzpomíná s úctou na CCCP, kdy měli všichni práci a obdivuje Putina. Kdo nevěří, ať tam běží. Proto se tam zřejmě žádný protiruský ani jiný převrat nebude konat. Navíc tam politika lidi vůbec nezajímá, mají svojich starostí na pouhé přežití víc než dost...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo netvrdil, že v Kyrgyzii není klid. S tím SSSR jste to trochu přehnal. Trochu dost. Platí ta poslední věta - politika běžného člověka nezajímá. Jenže vy tu svoji informaci o vztahu k Putinovi... atd. jste přejímal nikoliv od politika. Tím je řečeno vše. Kyrgyzie vystupuje z jakýchkoli svazků s Ruskem a nastupuje směr Čína, plus americká vojenská přítomnost.

   Smazat
  2. S tou Čínou máte pravdu. Jelikož jsem se pohyboval na příhraničním území Kirgizie(!) s Čínou, musel jsem tam mít povolení Čínských úřadů.

   Smazat
  3. Blbeček trolíček 23:30 kŕmiť diskusiu imbecilnými žvástami o tom, že Kirgizsko nastupuje smer Čína s prítomnosťou amíckych základní je blud hodný tvojho IQ v záporných číslach. Ešt raz: kde že je zdroj na tie tvoje žvásty?

   Smazat
  4. Jano, prosím omluvte trotla z 23:30, je to zachráněný potrat a tak se podle toho i chová. Napsat takový nesmysl, že "nastupuje směr Čína, plus americká vojenská přítomnost", to chce opravdu hodně znalostí. Omlouvá ho jen unavenost z účasti týdenní akce praague pride úchyláků a tím ty jeho slinty.

   Smazat
  5. Jano, vy můžete plkat kolik chcete, ale situaci nezměníte. Platí, co jsem řekl. V Kyrgyzii se definitivně etablovala Čína s tom, že USA tam momentálně staví dvě základny. O základnách se mluví i v Kazachstánu. Měly by být v ruském pohraničí, podobně jako má Čína dislokovanou celou armádu v příhraničních oblastech s Ruskem.

   11:47
   Ano, byl jsem na Parade Pride, a co má být? Je to velice zajímavý happening.

   Smazat
 4. Tak jsem se díval na ten špatný Roskosmos, a má toho za sebou opravdu dost... Je vidět, že pisatel anonymní nepíše objektivně, nebo publikuje zřejmě záměrně jen ty nepovedené akce, ale o těch povedených zřejmě ani neví... V roce 2017 nevím proč vynášel Roskosmos i USA satelity... To že startuje z Guayany je třeba i proto, že start je levnější již jen z toho důvodu, že čím je start blíže rovníku, tak je větší obvodová rychlost zeměkoule a proto je start ekonomičtější... To jsou normální komerční lety. A Bajkonur je ruské zařízení na Kazašském území. Za který platí nájem. A jestli si někdo představuje, že je to jedna rampa, tak ať si to prostuduje, to je asi 600km2 ramp a výrobních závodů a dílen... Ani nevím co by s tím Kazachstán sám dělal. Je vidět, že to je jen zase plácání bez reálného pohledu... No a pak když ty jako "zdroje " píší lidé jako ten chytrolín anonymní 6:27, tak se nedivím, že to tak vypadá...
  Takové ty "chytré" názory stejně jenom žerou zase stejně jednodušší lidé, rozumní si udělají úsudek, tady nejde být ruský, či protiruský, stačí být jenom objektivní! Ale to bohužel nejde, musí se zveličovat drobnosti a potlačovat úspěchy...
  Nikdo se nesměje nehodě Xspace a ani Challengeru, či Columbii... U obou raketoplánů taky zařádila lidská hloupost a šlendrián... A po mnoho let se ani žádná nehoda stát nemohla, vždyť USA vlastně žádný kosmický program neměla, když měla tak ani né komerční a pouze v omezené míře jen vojenský... A tady by se mohlo zase poukazovat proč kupují ruské motory... Asi je to levnější... A zrovna tak proto se startuje z Guayany..
  Jinak anonymní 6:27 to má hezky napsaný... Určitě to má rukopis Jakuba Jandy, možná to má jako diplomovou práci sám...
  Jinak nevím jak moc tuto oblast destabiluzuje Rusko už 50 let, ale při zapojení mozku vím, že USA destabilizují svět cca 200let a to celý a někteří jim to žerou a ještě jím pomáhají za balíček žvýkaček... Ale bohužel (bohudík?) USA jdou do kytek, technologické velmoc zemře na meetoo a na jiné hovadiny a dnes v USA nedokážou sami vyrobit kvalitní výrobky, je tam útlum rozumu... Ale myslí si, že jsou stále nadlidi... Bohužel si to myslí jenom oni...
  Mia

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro VÁS i 09:29 :Samozřejmě, že debata kolem tvaru země by mohla být snadno vyřešena létáním nad jižním pólem. Vládci této ploché země chtějí, abyste věřili ve fiktivní snímky přistání na Měsíci. Přesto nejsou žádná videa člověka, který by letěl přes celý kontinent Antarktidy. Proč? Protože neexistuje. A je to nezákonné. Všechny lety přes smyšlený Jižní pól byly zakázány v roce 1958. Toto je co je znáno jak Nation státní smlouva. Je to jediné geopolitické téma, na kterém se OSN může dohodnout. Mezinárodní námořní organizace, Světová meteorologická organizace, Mezinárodní organizace pro civilní letectví a Letecká mapa světa zobrazují plochou zemskou vlajku a přidávají vrstvu zednářských intrik. Plochá vlajka OSN je rozdělena do třiceti tří svobodných zón.To něco naznačuje!
   https://www.youtube.com/watch?v=VsqBkC965uA pokud sledujete západ slunce vidíte tvar země
   https://www.youtube.com/watch?v=GjB4iMbzwQg&t=158s přiznání Kubricka o filmování na měsíci
   Teď si vzpomínám na ty lety a to, co jsem viděl na vlastní oči: Země je opravdu plochá, z oken kokpitu není vůbec žádné zaoblení! Je zvláštní, že v té době tomu nikdo nevěnoval pozornost. A další zajímavý fakt, že ve výšce letu letounu v noci neexistují ŽÁDNÉ hvězdy, žádné nejsou, je možné vidět jednotlivé body, ale lze je spočítat na prstech, i když existuje spousta viditelných hvězd ze země.
   https://www.youtube.com/watch?v=oQ192F-p4qQ&t=633s plochá země

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.