Reklama

sobota 3. srpna 2019

Jak se dostávají americké zbraně do rukou islamistů


Stanislav Barychanov
24. 8. 2019 military
Senátor, který navštívil Rusko, vysvětlil, proč se nesmí vyzbrojovat Saúdská Arábie, Katar a Bahrajn. Na internetové stránce amerického televizního kanálu Fox News byl publikován článek s názvem "Zastavte vyzbrojování radikálních džihádistů" republikánského senátora Randa Paula, který po loňské návštěvě Ruska získal pověst nekonformisty. "Blízký východ je vroucí kotel, který je vždy připraven explodovat, píše senátor. Je chybou dodávat zbraně účastníkům odvěkých konfliktů, protože není jisté, že zbraně, které posíláme na Blízký východ, se jednoho dne neotočí proti našim vlastním vojákům".


Kdo je Rand Paul

Rand Paul je důsledný "trampista" a jeden z nejvýznamnějších politiků amerického establishmentu. Vyhlašuje nekompromisní názory na "washingtonskou bažinu", kterou se Donald Trump kasal, že vysuší, když v roce 2016 kandidoval na prezidenta. V okamžiku zahájení prezidentské kampaně v roce 2016 vykazovaly průzkumy veřejného mínění velkou oblibu Randa Paula mezi republikánskými činiteli a voliči, nicméně Trump na svém praporu napsal antielitní program a senátor Paul se moudře zřekl účasti v prezidentské kampani. Připojil se k táboru Trumpových příznivců. Později byl znovu zvolen na další funkční období do Senátu, kde zastupuje stát Kentucky.

Rand Paul byl jedním ze dvou senátorů, kteří v létě 2017 hlasovali proti přijetí zákona o posílení sankcí proti Rusku. O rok později přijíždí do Moskvy, aby, jak tvrdí CNN, předal Vladimíru Putinovi záhadný "dopis" od Donalda Trumpa, napsaný na žádost samotného Randa Paula.

Podrobnosti této události jsou zahaleny do závoje konspirologie, ale lze říci, že během návštěvy se senátor setkal s ruskými zákonodárci a pozval je do Washingtonu, což mu neprošlo jen tak. Američtí uživatelé sociálních sítí prohlásili Paula za zrádce. V přívalu síťových komplimentů probleskovala na jeho adresu taková vřelá slova a výrazy, jako "Putinův žák", "prase" a "debil".

Můžeme dodat, že CNN citovala slova Randa Paula, za něž by mu Rusko mělo upřímně poděkovat: "Dělá to každá země, schopná provádět špionáž, a každá země, schopná zasahovat do voleb v jiných zemích, to také dělá".
Rand Paul o amerických zbraních na Blízkém východě

V článku o tom, proč by Amerika neměla obchodovat se zbraněmi s blízkovýchodními partnery, píše, že země si již na tyto hrábě šlápla.

"Íránská výzbroj dnes obsahuje také některé ze zbraní Spojených států, které byly kdysi dodávány šáhovi. V Iráku zbraně, které jsme této zemi poskytovali během války s Íránem, byly ještě i tehdy, když jsme se vrátili, abychom bojovali se Saddámem Husajnem. V Afghánistánu během našich bojových operací proti Tálibánu stále ještě byly zbraně, které jsme dodávali modžáhedům pro válku s Rusy.

Šíření zbraní v zemích zasažených chaosem je recept na katastrofu. Sotva někdo bude tvrdit, že odeslání zbraní do Libye nebo Sýrie alespoň nějak pomohlo vítězství svobody. Snílkové stále mluví o mírovém plánu pro Blízký východ. Pravděpodobně bychom měli zvážit takový mírový plán, který nepředpokládá dodávku nových zbraní do regionu, zachváceného nepokoji, občanskými válkami a anarchií".

Rand Paul polemizuje s těmi, kteří tvrdí, že Spojené státy by měly vyzbrojit každý stát, který je proti Íránu, i když "si dovoluje surovou popravu proti disidentovi na území konzulátu mimo zemi". Jde samozřejmě o Saúdskou Arábii, jejíž korunní princ nařídil zabití novináře Washington Post Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Turecku.

Autor si klade otázku: není moudřejší prodávat zbraně zemím v závislosti na jejich "chování"?

"Je obtížné zveličit rozsah katastrofy, která postihuje Blízký východ, a možná i svět, pokud Saúdská Arábie "omylem" použije mírové jaderné technologie k výrobě jaderných zbraní, píše republikán. Skutečně jsou Saúdové tak slabí, že bez dalších dodávek zbraní Spojených států nejsou schopni odrazit íránskou agresi?"

"Samozřejmě, že tomu tak není, odpovídá senátor na svou vlastní otázku. Dnes Saudové utrácejí za svou armádu více, než Rusko. Saúdský vojenský rozpočet je třetí na světě. Saúdové a jejich spojenci v Perském zálivu utrácejí za zbraně osmkrát více, než Írán".

Na co se tyto zbraně používají?
"Na bombardování jemenských civilistů, to za prvé. S použitím našich bomb a letadel udeřili Saúdové na pohřební průvod, zranili 400 lidí a zabili 150. Minulý rok si bomby Saúdů vyžádaly životy 40 dětí, cestujících ve školním autobusu. S naší podporou blokují Saúdové přístav Hodeidah, důležitý bod pro dodávku potravin hladovějícímu obyvatelstvu, což způsobuje, že hladem strádá 17 milionů lidí.

Saúdská Arábie navíc podporuje občanskou válku v Sýrii. Dokonce i Hillary Clintonová svého času v elektronické korespondenci s Johnem Podestou (hlavou volebního štábu Clintonové během kampaně v roce 2016, pozn. red.) přiznala: "Musíme použít naše diplomatické a tradičnější zpravodajské možnosti k vyvíjení tlaku na vlády Kataru a Saúdské Arábie, tajně provádějící finanční a týlovou pomoc DAEŠ a dalším radikálním skupinám". Pojďme si to zopakovat, aby všichni rozuměli: Hillary Clintonová přiznala, že Katar a Saúdská Arábie financovaly a vyzbrojovaly DAEŠ!", zdůrazňuje Rand Paul.

Také sdílí informace o tom, že koalice vedená Saúdskou Arábií předává americké zbraně jemenským bojovníkům al-Káidy a radikálním bojovníkům salafitům.

"Na jedné straně je Al-Káida nepřítelem, který nás napadl 11. září 2001, píše Rand Paul. Na druhé straně, nás přesvědčují, abychom přivřeli oči nad skutečností, že zbraně USA jdou do Kataru a Saúdské Arábie a ocitají se v rukou bojovníků DAEŠ! Který příčetný činitel může prodávat zbraně režimu, který ničí, mučí disidenty a zavírá je do vězení?"

Americký politik má opět na mysli Saúdskou Arábii, jejíž úřady "rutinně stínají a křižují své odpůrce". Jedním z příkladů je popravený šejk Nimr Al-Nimr, a také jeho synovec, který čeká na trest smrti za autorství provolání, vyzývajícím občany k účasti na protestním shromáždění.

"Od roku 1980 utratili Saúdové 100 miliard dolarů za vývoz radikálního džihádismu, jehož přívrženci hlásají nenávist vůči židům, křesťanům a hindům. Saúdská Arábie sponzoruje desítky tisíc medres, které učí nenávidět Západ a používat násilí. Vzpomínám si na zprávu, že 80 procent studentů jedné z těchto medres se připojilo k Talibanu, aby bojovali proti Američanům. Kdo se zdravým rozumem se bude s takovými lidmi dělit o jaderné technologie?"

Saúdská Arábie není jedinou blízkovýchodní zemí, která vyvolává "nadšení" Randa Paula. Mezi další favority patří Katar a Bahrajn.

"Existují desítky důkazů o tom, že americké zbraně, prodávané Kataru, se ocitly v rukou Al-Nusry a dokonce DAEŠ. Katar je navíc spojen s Hamasem".

Senátor cituje Davida Cohena, bývalého náměstka úřadu pro terorismus a finanční zpravodajství: "Katar, dlouhodobý spojenec USA, mnoho let otevřeně financoval Hamas". Cohen rovněž uvedl, že orgány Kataru nebrání shromažďování příspěvků pro Al-Kajdu a DAEŠ.

Rand Paul sám dodává, že mnoho zdrojů hovoří o bezpečném azylu, který našli vůdci al-Káidy v Kataru, a také o tom, že dokonce ani z pohledu orgánů Saúdské Arábie, které můžeme těžko podezírat z civilizovanosti, nemá cenu prodávat zbraně Kataru.

"Saúdové, kteří nejsou nováčky v podpoře terorismu, přerušili diplomatické vztahy s Katarem a obvinili ho ze sponzorování teroru, píše senátor. V Libyi, která se ponořila do chaosu po svržení Muammara Kaddáfího s pomocí Spojených států, Katar vyzbrojuje proislamistické síly, zatímco Egypt a Spojené arabské emiráty vyzbrojují druhou stranu. Nikdo se nebude dohadovat o tom, že Katar vyzbrojoval Al-Káidu a další radikální skupiny na celém Blízkém východě".

Americké zbraně v Bahrajnu
Poté, co vysvětlil čtenářům zkázonosnost Saúdské Arábie a Kataru, přešel Rand Paul k Bahrajnu.

"Někteří lidé si myslí, že bychom měli do této země prodávat zbraně, protože ji používáme jako námořní základnu. Je to jedno hledisko, píše republikán. Jiný přístup navrhuje zohlednit skutečnost, že v Bahrajnu jsou čtyři tisíce politických vězňů. V Bahrajnu jsou zakázány politické strany. Vůdce opozice šejk Ali Salman si odpykává doživotní trest. Vůdce studentů byl popraven za protesty proti vládní politice. Nabil Rajab dostal pět let vězení za zveřejnění faktů o mučení v bahrajnských věznicích na Twitteru. Slavný bahrajnský fotbalista Hakim Al-Areibi byl zatčen během líbánek v Thajsku a strávil 76 dní ve vězení, dokud nebyl propuštěn pod tlakem mezinárodního společenství. V lednu byl známý šíitský duchovní Sayed Majid Al-Meshaal zatčen za kritiku mimosoudních poprav, praktikovaných vládou Bahrajnu".

Po vyjmenování těchto zločinů se Rand Paul zaobírá otázkami, které začínají stejnou frází:

"Máme zásobovat zbraněmi režim, využívající násilí k potlačení jiného politického přesvědčení?

Máme zásobovat zbraněmi režim, který rozpoutal válku proti mírumilovným obyvatelům Jemenu?

Máme zásobovat zbraněmi režim, který používá mučení a který praktikuje neodůvodněné tresty odnětí svobody, aby postavil mimo zákon své politické odpůrce?"

Fakta jsou nesporná: Saúdská Arábie, Katar a Bahrajn zásobují radikální islamistické skupiny americkými zbraněmi, připomíná senátor. A uzavírá: "Nové dodávky zbraní na Blízký východ nás v žádném případě nepřibližují k míru".

"Naši otcové zakladatelé si dávali pozor, aby neposkytovali prezidentům příliš mnoho moci. James Madison psal o tom, že výkonná moc v nejvyšší míře inklinuje k válkám, proto je Ústavou právo vyhlásit válku dáno Kongresu, píše politik, sympatizující s Donaldem Trumpem. Potřebujeme obnovit alespoň zdání rozdělení moci, které je nezbytné pro zachování naší velké republiky".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. USA jsou ZLO, které se šíří, jako nejhorší virus.
  Není otázka zda, ale kdy zachvátí celou planetu a ukončí tak její existenci v nám známém vesmíru.  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor se zda zde objevuje jiz davno a nekolikrat Objevenou Ameeriku..
   Jiz mistni Indian brzy Tomahawk, luk a sip odhodil, zmocnil se Henryovky medvedobijky na obranu proti chamtive blede tvari. Na tu si ochotne nabehl samotny Custer a spol.. FROM the White Wigwam by the White Father. Nemilosrdne vedene..Tez Mexican lstive odlozil svoji dyku,vymenil za kulomet MAXIM, german, fasista placen byl v miliardach vzdy kdyz projevil vetsi ochotu vykopat valecny minomet , delo a tank..
   Suroviny vseho druhu ,vse co racil dostal a dodnes poziva ten samy ,jisty druh komunismus. Vykrmovan je za budouci ochotu..Dnes i polak a slovak objevili zlate dno krotke ochotnosti..Dodavane the White Fathers from the Black Swamp.
   Korea , Vietnam nic noveho , akorat tvare se zmenili do zlutych a znacne vice lstivych..Lepsich zbranich zapadnich se naucili pouzivat..
   Jistota je jistota , ale ani Putin ji nema, kdyz prodava ...Dalsi zbran a ucinna a nevypocitatelna jest Sankce ,ktere jako Boomerang se vraci casto zpet aby zautocily na sve majitele a isoluji Sankcionare jako vezne v hladomorne..
   Za falesne nicim ani povestmi a legendami dnes jiz nepodlozene meny dolarove , nakupuje se a vycvicuji Pentagonem se jednotky vsude ,take a hlavne proti USA.
   Jistota zde je za ucelem, mit tu jistotu.
   Dulezite pravidlo.
   Mimo dluhu ,Sarabia vzdy bezohledne nakoupi vyzbroj ,aby jim nezbyl ani jeden platny jeste zeleny papirek..Dluhy Sarabie jsou daleko vyssi nez treba CSR...Ale zase to ma vyhodu, ze skoro na rok jsou v bezpeci a potom zase nakupy..
   Zabiti je zabiti to je dnes tak bezne..Ale to ctvrceni, rozpousteni v kyseline ,skladani ostatku do pytlu a nenapdne a zasantrocovani na misto pohrbu /i Usama byl poctive pohrben/,aby si nikdo nevsim a plizive vynaseni z konzulatu...Aby nic nebylo videt..
   Ale s rozdilem ze ,za utajeneho /aby nemohl mluvit ?/ Skripala, jeden z Trumpu /teorie dvojniku jinde/, chce vyhlasit sankce jako Brno. Pozor i Skripalu muze byt vice ..Zivych a mrtvych dle potreby..To jsou ty vyhody i vsech demokracii. Tech je taky za korunu kornout a vseho druhu, chuti ,vuni i jedovatych EU laskomin a dobrutek,v nich utajenych, co hrdlo raci, ale zase potom ,co uz vubec neraci, atd..Je potm pozde..Nekdo muze prijit o to hrdlo, zvlaste kdyz uz Neraci ..Zavislaci na EU jsou v omamne pasti vsech "vyhod"..Ktere je nelehke prezit..
   Musi se pro uplnost poznamenat ,ze USA se velmi zlepsilo v sabotazi vsech zbrani jejich nemoderni nespolehlivost dodavanych za vetsi a drazsi peniz..Boeing, F-#% 35 velkych Fuck up.ETC>
   Neni penis,neni laska, opakovali obcane afriky v Praze na vaclavaku a kdysi. To se muze klidne opakovat.
   Mozna, co mozna urcite jiz pokrocili do hesla Penize nebo zivot.
   Po odevzdani penez majitel pak prijde o zivot tez..Logicke a jak..Bez penez /do hospody nelez/ a by stejne neprezil...

   Smazat
  2. 23:11

   Amerika není zlo. Zlo jsou AMERIČTÍ NEOKONI, budující Americké impérium. Toto impérium je jako dávný Sovětský svaz. S tím rozdílem, že řeči o "socialismu" bylo nahrazeno řečmi o "demokracii".

   Samotní američtí neokoni mají původ u starých bolševiků (zejména u trockistů a leninistů). Viz:
   https://mika.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=90507
   https://mika.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=31899

   A právě první obětí amerických neokonů (kteří ovládli vládu USA) byla Amerika samotná a Američané samotní.

   Smazat
  3. Oprava: S tím rozdílem, že řeči o "socialismu" byly nahrazeny řečmi o "demokracii". 

   Smazat
  4. 16:21
   Ano všichni se ohání demokracii a kolébkou demokracie. Ale asi neznají dějiny. Protože právo volit mněli jen svodobní občané. Vlastně ano. Již dnes se mluví o tom, že právo volit by mněli mít jen někteří občané Takže jsme se vátili ke kolébce.
   Václav

   Smazat
  5. Ale kdyz se nejakej cisar poved ,jako nas Karel , strcil by vsecky demokracie do kapsy..

   Smazat
 2. Hezký. Až na takovou "drobnost". S velkým náskokem nejrozšířenější zbraní na světě mezi islamisty, džihádisty je ruský AK-47 - Kalašnikov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A úplně největší hajzl je ten, kdo vynalezl nůž. No a ten Kalašnikov dneska a to je vidět kvalita ruských zbraní, vyrábí kdekdo, zrovna jako ty nože blbe. Hej hou

   Smazat
  2. Kalach se oficiálně vyrábí v licenci v 16 státech, a nelegálně v dalších 37!! !

   Smazat
  3. 23.14 - Jak laciný argument.

   Smazat
  4. To v 23:14 není přece žádný argument ale čistá demagogie.

   Smazat
  5. 23:14 Ale proč protože to je účinná a nenáročná zbraň na údržbu skvělá do terénu. Je to nejlepší zbraň ve své kategorii.

   Smazat
  6. 23:14

   Jak chabý argument s cílem odvést pozornost od nevyvratitelné skutečnosti západní podpory islámských teroristických organizací (typu ISILu, Al-Kaidy, Al-Núsry atd.).

   Smazat
  7. 16:25
   Asi proto tento krám nejraději používají teroristi. V jednoduchosti je krása.Voják nepřemýšlí, voják zabijí. Ten kdo moc přemýšlí vystavuje se tomu, že bude zabit.

   Smazat
  8. Ještě bych doplnil k 18:44. Dnes jsou auta kde máte mnoho knoflíků, mnoho informací a není tam upozornění koukej před auto a za auto. Proto je tolik bouraček. Mnoho informací zabije i inteligenta.

   Smazat
  9. Nepricetne mnozstvi dopravnich a jinych znacek kolem silnic ,tez zabiji velmi..Z nedostaku koncentrace. A Nekdy zabiji vice nez zbrane..
   Argument tech pro svobodu vlastnit zbran uvadi, ze zbran nezabiji ,ale ze clovek , ano..
   Ale znalost cloveka predevsim, pak muze zabranit, aby ty zbrane zabijely.. Vec dodnes neresitelna..A.
   Neznalost cloveka neomlouva..

   Smazat
 3. Zde by možná byl zajímavý názor Honolulua.

  OdpovědětSmazat
 4. 0;07
  Proboha,jen to ne!!!!!!
  Nechápu,proč toho volá nemažete?!

  OdpovědětSmazat
 5. Povolný on ten Honolulu má aspoň od tebe úroveň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pacient a úroveň?! To snad ne!

   Smazat
  2. Zmineny Honolul poskytuje nekterym zabavu .To se neda poprit. Je napriklad bezprostredni, casto se text da i cist, nedela , nepredstira nic z toho co neni, nemuze prestat provokovat a cokoliv dalsiho..
   Trosku kontroly a sebekontroly by pomohlo ,vytridit slova a vyplevelit text, neco mimo Kasparkovani ,nejakou atrakci ,urcite v sobe ma..Spise to citim ...

   Smazat
 6. 8:29
  Úroveň vypnutý žárovky a vypitý chrchloflašky.....aké jste na to dva,viď?!

  OdpovědětSmazat
 7. Monstra s lidskými tvářemi: Tyranie policejního státu přestrojená za zákon a pořádek Úterý 30. července 2019 12:39.
  https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html
  Poté, co byla americká expanzivní vojenská říše kooptována chamtivými dodavateli obrany, zkorumpovanými politiky a nekompetentními vládními činiteli, krvácí ze země suchou rychlostí více než 15 miliard dolarů měsíčně (nebo 20 milionů dolarů za hodinu) - a to je přesně to, co vláda utrácí za zahraniční války. Odhodlání americké vojenské říše hlídat zbytek světa vedlo k tomu, že více než 1,3 milionu amerických jednotek bylo umístěno na zhruba 1000 vojenských základnách ve více než 150 zemích po celém světě. To nezahrnuje počet soukromých dodavatelů, kteří tahají statné platy na náklady daňových poplatníků.Nechali jsme vládní zlo, jeho zneužívání, mocenské drapáky, brutalitu, zlost, nelidskosti, nemorálnost, chamtivost, korupci, zhýrání a tyranii příliš dlouho. Blížíme se k zúčtování.

  OdpovědětSmazat
 8. Je zajimavy jak se ty imperialni elity se vzdy dopracujou k uplne stejnym koncum. Dik za pripomenuti 11.32..
  Misto aby delaly maximum pro sve obcany , ktere potrebuji /jako zaklad/, a kteri vse vytvorili a udrzuji , snazi se elity za kazdou cenu udelat "paseky" na celem svete.. Kdyz pak musi sve obcany doozebracit a zotrocit /aby na to bylo/, ...A tim si podrazit nohy...Hlavne zavrhuji kazdy pouceni a zkusenosti..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.