Reklama

neděle 25. srpna 2019

Jaroslav Bašta: Uniforma nebo jen outfit?

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -ps-
25.8.2019  zdroj
Letošního 21.srpna jsem jako obvykle vzpomínal hned na dvě výročí, padesáté první, kdy vojska pěti států Varšavské smlouvy ve středu vtrhly do Československa, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
To druhé, kulaté padesáté, mi připomnělo brutální potlačení demonstrací o rok později. Tehdy už jsme si vystačili sami, se svými vlastními samopaly, tanky, obušky. Pravda, mrtvých nebylo tolik jako v den invaze, ale přesto jich bylo více než obětí zásahu okupační moci proti demonstrantům v pražských ulicích 28. října v roce 1939.

Přiznám se, že mně osobně se 21. srpen roku 1969 dotkl snad ještě víc než den invaze. Možná to bylo tím, že v srpnu 1968 jsem byl mimo republiku, vrátil jsem se až na začátku září, když už ten velkolepý týden celonárodního odporu skončil. Následující rok jsem už jen se smutkem sledoval přechod od demokracie (byť dobově omezené) k nové totalitě. Jako mnoho jiných mladých lidí jsem doufal, že náš odpor proti okupaci ve dnu jejího prvního výročí něco změní. Ovšem nejrozšířenější leták nazvaný 10 bodů byl aktualizovanou kopií instrukcí k povaze protestů na 28. října 1939. Naše historie se ráda opakuje.

Pravda, dělali jsme, co jsme mohli, nakonec na nás museli poslat tanky, aby protesty ukončili, podařilo se to až 22. 8.. V Praze byla situace na samé hraně občanské války. Opravdový šok pro mne přišel druhý den, 23. srpna. Rudé právo otisklo znění „Zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 99/1969 o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku“. To zásadním způsobem omezovalo občanská práva. Pod tímto „Zákonným opatřením“ byli podepsáni lidé, jejichž jména představovala symboly Pražského jara: L. Svoboda, O. Černík a Alexandr Dubček. Jeho jméno vyvolával dva dny předtím demonstranti... Tak začala normalizace a skončila až po dvaceti letech.

Také letošního 21. srpna prošla Prahou demonstrace Milionu chvilek pro demokracii, která směřovala z Václavského náměstí na Pražský Hrad. Byla to již patnáctá manifestace tohoto spolku vedeného Mikulášem Minářem a od těch předcházejících čtrnácti se lišila dvěma zajímavými momenty – M. Minář si ze svého outfitu na motivy uniformy Hitlerjugend ponechal pouze své hnědé kalhoty a na pódiu před Hradem roztrhal Ústavu České republiky. Jsem navyklý rozumět symbolům, takže s napětím očekávám, s čím přijde 16. listopadu při plánované demonstraci na Letné. Roztrhaná ústava na výročí Dne hanby (jak bývá 21. srpen 1969 nazýván) je paradox téměř havlovský.

Před časem mě zaujalo (nejprve na Facebooku, pak na Neviditelném psu) srovnávání jeho módních kreací s uniformou dávné mládežnické organizace. Říkal jsem si, že přece není možné, aby se dospělý člověk prezentoval jako infantilní nácek a hledal jsem nějaké jeho vysvětlení. Dozvěděl jsem se, že Minářova košile vlastně není žlutá, ale zlatá, a ta zlatá barva symbolizuje budoucnost. Zlatý úsvit. To je ovšem řecká krajně pravicová politická strana, celkem otevřeně se hlásící k fašismu.


Po té roztrhané ústavě se přikláním k variantě, že inspirací pro outfit byla ta uniforma. Ono už dva tisíce let platí: „Po ovoci jejich poznáte je“.


30 komentářů :

 1. Za Husáka tu bylo nejlíp !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ku podivu ne za Husáka, ale za pozdního Novotného a pak ještě chvíli za Svobody.

   Smazat
  2. 18:03 PRVNÍ! Zase první!!!
   Já jsem kdysi podezřívala redakci, že si ten první příspěvek píše sama, aby rozpoutala diskuzi. Teď již vím, že jste to vy. Nezaměnitelný.
   Jen tak mimochodem tipuji, že jste za Husáka buď byl na houbách, nebo ještě dítě. Lidi nejvíc žvaněj o tom, co nezažili. A poučují ty, co zažili...

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 18:03 Možná tobě.

   Smazat
 2. https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019082510578909-u-prazskeho-metra-mlady-cizinec-pobodal-dva-lidi-policie-ho-obvinuje-z-pokusu-o-vrazdu/


  Obohacení života dle KDÚ-ČSL

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro blbého každý blbý. Zatím jste se tu jako i.iot projevil vy. Ale nezoufejte. Za chvíli je tu plakátovač s bílou rasou a pokud budete mít štěstí tak přijde i Radosta. Takže nebudete tolik vyčnívat.

   Smazat
 4. http://www.skrytapravda.cz/domaci/2661-jak-nam-zapad-vraci-nase-socialisticke-mladi-somraci-jsou-zpet-dokonce-uredne
  ČR Nechval dne před večerem
  https://pravednes.cz/click?id=74031123&r=http%3A%2F%2Foutsidermedia.cz%2Fnechval-dne-pred-vecerem%2F

  OdpovědětSmazat
 5. No sem zvědav až fašouni budou dělat 16 listopadu bordel jestli pořádkové síly zasáhnou.

  OdpovědětSmazat
 6. Jistě pane Bašto, s Vámi jsem souzněl jistě od roku 1968, když nevím, jak jste na tom byl, vy nebo Vaše rodina od února 1948. Zdá se, že jste se, tak jak jste jen uměl, přičiňoval o pád vlády komunistů. Já až do takové míry ne. Ukázalo se, a mám za prokázané, že Pražské jaro bylo iluzí, že pokus o socialistickou společnost byl víc než oprávněný, ukázalo se, že ten režim byl nucen používat prostředky, které používal. Beru za potvrzené, že tak jak byl rozbit, nebyl rozbit v zájmu demokracie, ale v zájmu kapitálu. Nepochybuji o tom, že při své inteligenci to nejméně, musíte tušit. Nijak Vám nezávidím.

  OdpovědětSmazat
 7. Lopatnikovu definici fašismu trochu zjednodušil a zpřístupnil Pjakin ve svém posledním vystoupení 19.8.
  Tihle milionchvilkářští fašistě, vč. M.Mináře, této definici odpovídají:

  "Podstatou fašismu je, když dav 'malých' lidiček, ze svého vlastního ideového přesvědčení, aktivně podporuje systém zneužívaní moci elitářskou oligarchií."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:11 možná by bylo přesnější, i když s jistým anachronismem: "Podstatou fašismu je, když dav 'malých' lidiček, ideově jsouc přesvědčen, aktivně podporuje systém zneužívaní moci elitářskou oligarchií."

   Smazat
  2. Ad 3:04
   Mě se ta Pjakinem "nahozená" definice fašismu líbí i tak jak je, i když samozřejmě máte pravdu, že ti aktivisté jsou zmanipulovaní a zpropagovaní "idejemi" (i když často vágními, heslovitými, nekonzistentními...), aby jednali proti svým vlastním zájmům.
   Jenže kouzlo té definice je v její jednoduchosti.

   Napadlo mě ale, jak to efektivně vyřešit, té definici by pomohlo (už to pak ale nebude Pjakinova definice) z pojmu "svého vlastního ideového přesvědčení" odstranit přívlastek "vlastní". Takže potom asi lépe:

   "Podstatou fašismu je, když dav 'malých' lidiček, ze svého ideového přesvědčení, aktivně podporuje systém zneužívaní moci elitářskou oligarchií."

   Smazat
  3. 6:44 No vida, já to jen trochu pozměním" PODSTATOU FAŠISMU JE, KDYŽ JEDEN VĚTŠÍ ČLOVĚK, ZE SVÉHO IDEOVÉHO PŘESVĚDČENÍ, AKTIVNĚ PODPORUJESYSTÁM ZNEUŽÍVÁNÍMOCI ELITÁŘSKOU OLIGARCHII ", tak tohle přesně vyjadřuje na fašouna Putina. Ládíku, uděl jste mě radost, ten Pjakin má někdy pravdu.

   Smazat
 8. Nu, zažil jsem ještě i Zápotondu... Ale pamatuju, že za Novotného se každé jaro něco slevnilo.
  (Bohužel to občas byly i takové věci jako varhany a lokomotivy :-)... )

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lži o slevňování tehdy byl na podobné úrovni, jako dnes o tom, jak se "všichni" máme nejlíp.
   O tom dobrém se mluvit smí, o tom špatném ne.

   Smazat
  2. Vláďo z Brna, zřejmě z té doby bezprostředně po měnové reformě houby víte. Režim měl nereálnou ideu, že životní úroveň, prostřednictvím růstu produktivity práce, poroste cestou snižování cen. To by ovšem komplikovalo řízení trhu, odměňování i měnovou politiku, což poměrně snadno umožňuje řízená inflace (jak vidíme i u té nepříliš řízené dnes). Takže zprvu celkem citelné zlevňování (možná také korekce zbytečně nadsazených cen), vzalo definitivní konec rokem 1957, kdy také došlo k jisté krizi v zásobování, více méně převisu příjmů nad produkcí. Někdy v sedmdesátých letech byly ceny přidrženy i úpravou tehdy platných potravinářských norem (téměř nic proti procesu po vítězství demokracie). Tolik realita. Vzpomeňte, s měnovou reformou byly mincemi i jednohaléře! Krabička zápalek za 15 haléřů, rohlík 35, limonáda za 45! Učňovská apanáž Kčs 55, pří výborném prospěchu o Kčs 20 víc! V učebním poměru zcela zdarma ke stravě i bydlení! To vydržet nemohlo a taky nevydrželo.

   Smazat
 9. A sakra, jsem tu dvakrát, pardon...
  Mimochodem, když má někdo žlutohnědou košili, tak je nacista? A když černou tak klero-fašista? No, nosím červené trenky, to jsem komunista? Lidičky neblázněte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Typický povzdech krypto-komunisty, co nosí rudou ve skrytu! Putlerův agent, Kremelský šváb, nepřítel demokracie a Západních hodnot. Co dělají všichni ti elfové?! Co dělá BISka?!

   Bdělý Pražan

   Smazat
  2. 8,52
   Západní HOVNOTY má pornoJanda v gatích,BLBÝ PRAŽÁKU!

   Smazat
  3. Pane Bdělý Pražane:
   BINGO! he,he, he... to se povedlo!

   Smazat
  4. 8.40 To "lidičky neblázněte" jste jim měl říci, když bečeli na Letné, když bučeli u Hradu, protože ty vaše lidičky Novou republiku NEČTOU!

   Pane 8.52 Nevím co dělají všichni na které se ptáte, ale BISka určitě pilně BISLUJE. Co jiného by přeci BISláci dělali? To, co všichni ... áci před nimi v Čechách dělali...

   Smazat
 10. Občané Česka jsou zadluženi více jak dvěma biliony korun a dle komentářů na České televizi je to vynikající výsledek. Myslím, že není co dodat. Před rokem 1989 nebyl zadlužený prakticky nikdo. Všichni bydleli, měli vše pro život dostupné a myslelo se na pracující masy lidí. Dnes se myslí hlavně na jedno procento těch nejbohatších kteří se ještě chlubí tím jak ostatní okrádají.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Bašta s prvníma dvěma odstavcema jste mě udělal radost,Ruská okupace byla velké svincvo, ale dále napsat,že pan Minář má kalhoty po vzoru Hitlerjugent, to je trochu více nevkusné a hloupé.Tohle řekl nějakej trouba a další troubové se toho chytnou jak hov.košile, včetně vás p. Bašta. Já taky nosím červené triko a komunisty nemám rád.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No s tím červeným trikem a komunisty jste trošku mimo, komunisté červenou nenosili, to si pletete s Garibaldim. Komunisté měly pouze červené knížky, ne košile. Tož tak.

   Smazat
  2. Ad 9:55
   Nepodceňoval bych to. Opravdoví fašisté nejsou vyholení skini v bagančatech, ale elitářští obdivovatelé např. Augusto Pinocheta a Miltona Friedmana.

   Smazat
  3. 12:36 Lá'do fatální chyba, zapoměl jsi na PUTINA.

   Smazat
 12. Jaroslave,ty kluku ušatá, nepřivezli jste kdysi z Bambergu náhodou taky hnědej kufřík ?

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Bašto, už Vám ty Vaše kecy dávno nebaštíme. Jste bojovník-nebojovník, při vystoupení v TV myslíte jen na to, jak nikoho neurazit, aby Vás zase příště pozvali. Snad byste ještě mohl "helfnout" socdemácké Hamáčkově partě ve vymýšlení konspirativních teorií a spolu s nimi tiše odejít do zapomnění.Žvaníte a vezete se za každého režimu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.