Reklama

pátek 2. srpna 2019

Jihovýchodní Asii postihla katastrofa, která překonala všechny rekordy. Jmenuje se Spojené státy

Laos - nevybuchlé bomby 
David Swanson
2. 8. 2019  WashingtonBlok, překlad Brok, Ostrov Janiky
V mém městě ve Spojených státech – což není zvlášť neobvyklé – máme na významných veřejných místech velké pomníky, které označují některé z nejkatastrofálnějších nemorálních akcí minulosti. Bohužel, všech pět těchto hlavních pomníků oslavuje tyto minulé hrůzy, místo toho, aby nás učili je neopakovat. Virginská universita nyní staví památník zotročeným lidem, kteří ji stavěli. Budeme tedy mít pět oslav zla a jednu jejich varovnou vzpomínku.

Dva z pěti pomníků slaví genocidu západní expanze přes kontinent. Dva slaví stranu otrokářů v americké občanské válce. Jeden uctívá vojáky, kteří se účastnili jednoho z nejničivějších a nejvražednějších útoků na malé části země, které lidstvo dosud spáchalo. Ve Spojených státech to lidé nazývají „válkou ve Vietnamu“.

Ve Vietnamu se to nazývá americká válka. Ale nejen ve Vietnamu. Byla to válka, která tvrdě zasáhla v Laosu, Kambodži a Indonésii. Pro podrobně podloženou a ucelenou představu si můžete prohlédnout novou knihu Spojené státy, jihovýchodní Asie a historická paměť, kterou editovali Mark Pavlick a Caroline Luft, s příspěvky Richarda Falka, Freda Branfmana, Channaphy Khamvongsy, Elaine Russell, Tuan Nguyen, Bena Kiernana, Taylora Owena, Garetha Portera, Clinton Fernandes, Nicka Turse, Noama Chomskyho, Eda Hermana a Ngo Vinh Longa.

Spojené státy shodily v jihovýchodní Asii 6 727 084 tun bomb na 60 až 70 milionů lidí, což je více než trojnásobek toho, kolik použily v Asii a Evropě ve 2. světové válce. Současně zahájily stejně masivní útok pozemním dělostřelectvem. Aplikovaly ze vzduchu desítky milionů litrů látky Agent Orange a nepočítaně napalmu s ničivými následky. Účinky přetrvávají dodnes. Desítky milionů bomb dodnes nevybuchly a jsou den ode dne nebezpečnější. Studie z roku 2008 provedená lékařskou fakultou Harvard Medical School a Institute for Health Metrics and Assessment na Universitě ve Washingtonu odhadla že v severním a jižním Vietnamu během americké účasti násilnou smrtí zemřelo 3,8 milionu lidí, vojáků i civilů, nepočítaje stovky tisíc zabitých v Laose, Kambodži a Indonésii. Ve Vietnamu, Laosu a Kambodži bylo asi 19 milionů zraněno nebo bez domova. Mnoho milionů dalších bylo nuceno žít nebezpečný a zbídačený život, přičemž důsledky přetrvávají dodnes.

Američtí vojáci, kteří padli v té válce, představují jen 1,6 % všech úmrtí, ale jejich utrpení dominuje americkým filmům o válce. Skutečně trpěli tolik a hrozně, jak je znázorněno. Od té doby spáchaly sebevraždu tisíce veteránů. Představte si však skutečný rozsah utrpení, kterým prošel jihovýchod Asie, i kdybychom pominuli zmrzačené oběti a miliony lidí, kteří ztratili své domovy a obživu. Vietnamský památník ve Washingtonu D. C. uvádí 58 000 jmen padlých na 150 metrech zdi. To je 387 jmen na metr. Podobně by 4 miliony jmen vyžadovaly zeď dlouhou 10 336 metrů, nebo vzdálenost od Lincolnova památníku k pahorku amerického Kapitolu a zpět a totéž ještě jednou, a pak až do zákulisí všech muzeí, stojících podél naší cesty od Washingtonského památníku.

„Naštěstí“ záleží jen na některých životech.

V Laosu zůstává asi třetina země zničena přítomností nevybuchlých bomb, které nadále zabíjejí velké množství lidí. Patří mezi ně asi 80 milionů kazetových bomb a tisíce velkých bomb, raket, minometů, granátů a šrapnelů. Od roku 1964 do roku 1973 vedly USA jednu bombardovací misi proti chudým, neozbrojeným zemědělským rodinám, devět let každých osm minut ve dne v noci s cílem zničit jakékoli potraviny, které by mohly živit vojenské či partyzánské jednotky (nebo kohokoli jiného). Spojené státy předstíraly, že poskytují humanitární pomoc.

Jindy se jednalo jen o náhody. Bombardéry létající z Thajska do Vietnamu někdy nemohly bombardovat Vietnam kvůli povětrnostním podmínkám, a tak jednoduše upustily své bomby nad Laosem, místo aby provedly obtížnější přistání s plným nákladem zpět v Thajsku. Když prezident Lyndon Johnson v roce 1968 oznámil ukončení bombardování v severním Vietnamu, letadla místo toho bombardovala Laos. „Nemohli jsme letadla jen tak nechat rezavět,“vysvětlil jeden úředník. Chudí, zraněni starými bombami, dnes v Laosu nemají přístup k potřebné zdravotní péči a musí přežít v ekonomice, do které kvůli bombám nikdo neinvestuje. Aby přežili, prodávají kov z bomb, které úspěšně zneškodní. Riziko je značné.

Kambodža byla „ošetřena“ zhruba stejně jako Laos, s podobnými a předvídatelnými výsledky. Prezident Richard Nixon v té věci oslovil Henryho Kissingera, a ten přikázal Alexandru Haigovi, aby vytvořil „masivní bombardovací kampaň … na všechno, co letí, na cokoli, co se hýbe“. V důsledku toho nabrali podporu Rudí Khmerové a z 10 000 vojáků v roce 1970 vyrostli v roce 1973 na 200 000 vojáků. V roce 1975 potom porazili proamerickou vládu. (Pozn. překladatele: Co se týká úcty k životu, měli tedy demokratickou US školu).

Válka ve Vietnamu byla stejně strašná. Masakry civilistů, použití farmářů jako návnady, zóny volného ohně, ve kterých byla jakákoli vietnamská osoba považována za „nepřítele“ – nebyly to neobvyklé techniky. Primárním cílem bylo zničení populace. To – a ne laskavost – vedlo k většímu přijímání vietnamských uprchlíků, než bylo praktikováno během předchozích válek. Robert Komer vyzval USA, aby „posílily programy pro uprchlíky, jejichž cílem bude připravit Viet Kong o náborovou základnu.“

Americká vláda od začátku pochopila, že hrůza, kterou chtěla uvalit na Vietnam, neměla významnou podporu veřejnosti. Obávala se také „demonstračního efektu“ levicové vlády Vietnamu, která byla proti dominanci USA a dosahovala sociálního a ekonomického pokroku. Bomby s tím měly pomoci. Podle slov vojenských historiků USA, kteří psali v The Pentagon Papers, „v zásadě bojujeme s porodností ve Vietnamu.“ Ale tento boj byl samozřejmě kontraproduktivní a jednoduše generoval více „komunistů“, což vyžadovalo další nárůst násilí proti nim.

Jak přimět lidi v USA, kteří se považují za dobré a slušné, aby poslali své chlapce zabíjet chudé zemědělce a jejich děti a jejich starší příbuzné? Na co máme profesory, pokud nedokážeme získat podporu veřejnosti?? Linie vyvinutá v americkém vojensko-intelektuálním komplexu spočívala v tom, že Spojené státy nezabíjejí zemědělce, ale spíše urbanizují a modernizují země tím, že rolníky integrují do městských oblastí díky uměřenému použití bomb. Mezi tím až 60 procent lidí ve středních provinciích Vietnamu bylo odkázáno na konzumaci kůry a kořenů. Děti a starší lidé byli první, kdo vyhladověli. Ti, kteří byli zahnáni do amerických věznic a podrobeni mučeni a experimentování, přece byli nakonec pouhými Asijci, takže proč hledat přesvědčivé omluvy?

Miliony ve Spojených státech byly proti válce a snažily se ji zastavit. Nevím o žádném pomníku na jejich počest. Lidé našli příznivý ohlas v americkém Kongresu a tak dne 15. srpna 1973 ukončili bombardování Kambodže. Přinutili „je“ ukončit celý hrozný podnik. Vynutili si na Bílém domě progresivní program domácí politiky. Přinutili Kongres, aby považoval Nixona za zodpovědného způsobem, který je dnes americkému Kongresu naprosto cizí. Když míroví aktivisté v uplynulých letech vzpomínali 50. výročí každého konkrétního pokroku v úsilí o mír, nabídla se americké společnosti jako celku jedna otázka: Kdy se „oni“ poučí? Poučí se někdy?

7 komentářů :

 1. Všechno, co má svůj začátek, má i svůj konec. A kdo se chtěl poučit, tak ten se poučil. Ovšem "elity" jsou v různých dobách (viz starý Řím) asi nepoučitelné, a tak jednotlivé říše jsou vždy po 400-600 letech dominance rozežrány zevnitř, a nakonec doraženy z venčí. Kdo nevidí, co chystá OSN pro Evropu a USA s pomocí paktu o klimatické a ekonomické migraci, tak prostě nic nepochopil. A financují to západní pracháči, viz nedávno zesnulý Peter Sutherland a spol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni jsou právě nepoučitelní veškeré zlo chodí ze západu.

   Smazat
  2. Po tisícročia zmeto boli my, kto kolonizoval územia a kontinenty, niekedy úspešne, niekedy menej. Najme počas obdobia Rímu však bola nesmierne úspešná. Ak by našu rasu nezastavila myseľ zničujúca choroba zvaná kresťanstvo, isto by kolonizovala celý svet. No nanešťastie, ako nám to ukazuje história, Rimania prepadli kresťanstvu. Túžba našej rasy ísť vpred stroskotala, samotná Biela Rasa začal hniť a bola takmer zničená moslimskými Maurmi.
   V 16., 17., 18. a 19. storočí, sa Biela Rasa opäť pohla vpred a jej kolonizácia sa dotkla každého kontinentu, no ako sme zistili, najráznejšia bola práve v tej Severnej Amerike!
   Dnes, v 20-tom storočí je biely človek opäť, kvôli rýchlo sa šíriacemu židovskému jedu, komunizmu, oslabený. Akosi šialene ustupuje, obmedzuje sám seba a pomáha nepriateľom sa množiť. Namiesto kolonizovania sú naše krajiny kolonizované nielen hordami čiernych Afričanov, ale špinou z celého sveta. Dnes nekolonizuje beloch Afriku, ale Afričania kolonizujú naše krajiny rovnako ako ich kolonizujú Aziati a mulati. Dokonca ja kedysi hrdé Britské impérium, Anglicko, je rýchlo kolonizované podrasami, ktoré sa tam množia ako potkany. Dokonca aj medzi krásnymi, blond Švédmi nie je výnimkou vidieť čiernych negrov a samotní Švédi proti tomu nehnú ani prstom!

   Smazat
  3. 17:23

   Nechcete jít se svou propagandou západního anglosaského supremacismu, šovinismu a rasismu někam jinam?!

   Smazat
 2. Monstra s lidskými tvářemi: Tyranie policejního státu přestrojená za zákon a pořádek Úterý 30. července 2019 .
  https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html
  Poté, co byla americká expanzivní vojenská říše kooptována chamtivými dodavateli obrany, zkorumpovanými politiky a nekompetentními vládními činiteli, krvácí ze země suchou rychlostí více než 15 miliard dolarů měsíčně (nebo 20 milionů dolarů za hodinu) - a to je přesně to, co vláda utrácí za zahraniční války. Odhodlání americké vojenské říše hlídat zbytek světa vedlo k tomu, že více než 1,3 milionu amerických jednotek bylo umístěno na zhruba 1000 vojenských základnách ve více než 150 zemích po celém světě. To nezahrnuje počet soukromých dodavatelů, kteří tahají statné platy na náklady daňových poplatníků.Nechali jsme vládní zlo, jeho zneužívání, mocenské drapáky, brutalitu, zlost, nelidskosti, nemorálnost, chamtivost, korupci, zhýrání a tyranii příliš dlouho. Blížíme se k zúčtování.

  OdpovědětSmazat
 3. Kupodivu tyto válečné zločince a to nejenom z USA, ale i ze západní Evropy, nikdo neidentifikuje. O potrestáni ani nemluvě, pak by je přešly roupy. Zatím trestají pouze politiky z bývalé Jugoslávie a sem tam nějakého afrického diktátora. Ovšem bydliště na západě to je bezpečná adresa pro masové vrahy v kvádrech.

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím, zda jsem dobře poslouchal rádio, ale hlásili, že USA v Afganistánu končí. Snad je to pravda, bylo by to fajn pro všechny, méně mrtvých, méně vyhozených peněz. Škoda, že to trvalo tak dlouho. Poprvé děkuji Trumpovi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.