Reklama

úterý 6. srpna 2019

Jsou politické strany u nás víc než zákon?


Jaroslav Tichý
5.8.2019
V těchto dnech se objevil v alternativním tisku článek zastupitele Středočeského kraje p. Štefka pod názvem „Odvolat ředitele NG byl logický krok, ale bez opory ČSSD sebevražedný“. Vrací se tak ještě ke kauze Fajt, z níž se stala přes noc kauza Staněk, kterou rozebírají všichni, zatímco o skutečné kauze Fajt se mlčí. Začala se vůbec šetřit? Článek, k němuž mám některé připomínky, považuji za zajímavý zejména tím, že nastoluje závažnou otázku dneška, která je obsažena v názvu mého článku.


Úvodem mé reakce na uvedený článek chci říci, že se nestačím divit, kam až sklouzává myšlení některých lidí, v tomto případě autora článku. Takže:

1/ pokud podřízený páchá trestnou činnost, resp. jeho nadřízený má o tom indicie, musí ze zákona konat a ne se ptát své strany, "co ona na to". Zodpovědný je ze zákona totiž on, nikoliv ta strana.

2/ Krom toho ministr Staněk měl přece zpočátku plnou podporu vedení ČSSD, a to do doby než toto vedení otočilo o 180°. Má snad proto ministr kvůli tomu porušovat zákon a své povinnosti a podaná trestní oznámení stáhnout po zmíněném obratu vedení ČSSD? Ministr je přece z výkonu své funkce odpovědný, a to nejen politicky, není to tedy o tom, že „za nic nemůže, že strana to chtěla“. Při výkonu své funkce je totiž na špici jemu svěřeného rezortu, za jehož činnost též odpovídá. Máme-li jako stát pokročit dále a zlepšit podmínky proč hospodářskou činnost ale i pro život v naší zemi, je třeba mít nejen dobré zákony ale též jejich vymahatelnost v praxi podle zásady „padni komu padni“. A podle toho se i chovat a jednat.

3/ Je snad politická strana (v daném případě ČSSD) u nás nad zákonem? Již podle nerespektování pravomocného rozsudku v kauze Altner to tak vypadá. Podle zákona měla ve stanovené lhůtě zaplatit a pak teprve podávat dovolání. Nestalo se tak a teď by snad měl být porušován zákon znovu?

4/ Ministr Staněk prý dostatečně nezajistil potřeby rezortu z hlediska financování. Když se ale nestranný člověk podívá na to, co vše je v rezortu kultury financováno ze státního rozpočtu, a jak jsou ty peníze pak využívány (jako příklad stačí karlovarský filmový festival či divadlo Jana Hrušínského), nabyde brzy dojmu, že peněz je tam více než dost. Jen jsou nerovnoměrně a často i plýtvavě rozdělovány.

Není tedy na místě nejprve si udělat v rezortu kultury pořádek, utěsnit všechny díry, kterými unikají naše peníze z rozpočtu vyčleněné pro tento rezort a pak teprve začít uvažovat o tom, zda objem peněz je dostatečný či nikoli?.

Pokud odbouráme různé dotace a granty pro část "našich umělců" na financování jejich protistátní činnosti, které se často věnují více než kultuře, což je též více než patrné z jejího prudkého poklesu (filmy, mnohá divadelní představení atd.) zjistíme, že peněz v rezortu je dost i pro knihovníky a další, kteří se věnují pouze své práci a kteří tak nekřičí na veřejnosti. A již vůbec ne proti svému chlebodárci – státu, resp. proti nám daňovým poplatníkům.

5/ Jsou-li tedy peníze v rezortu kultury nesprávně či neúměrně rozdělovány mezi jednotlivé profesní skupiny, pak je třeba zjednat nápravu a nikoliv vymáhat další peníze ze státního rozpočtu (jak jsme toho právě svědky v případě ČSSD při diskuzi o státním rozpočtu na r. 2020). A to si vyžaduje zavést do rezortu pořádek, čemuž se právě některé profesní skupiny v rezortu bránily. „Potrefené husy“ se proto ozvaly i v případě Fajt.

6/ Ministr Staněk z funkce odešel, problém však zůstal. A s ním i varování pro každého, kdo by snad chtěl ten problém napravovat, pokud to nebude někdo ze strany s pevnou páteří. Ale cožpak takové si volíme? Hlavně aby našim voličům při jejich volbě nepropadly hlasy! A pokud se najdou jednotlivci s poctivou snahou uvést rezort do pořádku, mají již předem varovný příklad, jak dopadnou.

Půjde-li to takto dále, zůstane nakonec na samotných občanech, aby řekli své dost nebo „klopili“ do nekonečna. Je to na nich samotných při dalších volbách stejně jako při placení svých daní, které jsou následně takto promrhány, přičemž příjemci těchto peněz si jejich donátorů naprosto neváží, byť ti jim často přispívají nemalou měrou na jejich lehký život.
Řešení tedy spočívá v systémové změně, nikoliv ve změnách kosmetických či personálních.

A mimochodem, jak pokročilo vyšetřování související kauzy Fajt?

39 komentářů :

 1. Jakpak by mohlo pokročit vyšetřování Fajta. Věc je asi jasná, takže pozor! Může se stát, že příliš aktivní policisté půjdou za Staňkem. Náš demokratický zázrak si rozvracet nedáme!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. myslíte vyšetřování na objednávku o kterém hovoří ministryně spravedlnosti?

   Smazat
 2. Problém je jinde, proč je ČSSD v parlamentu? Hajzlů, co lžou a kradou jsou hromady, ale proč je lidé volí?!
  Lidé si musí udržovat určitou duševní hygienu, nesledovat zprávy v sorošovizi, nečíst noviny a volit lidi, kteří jsou nazýváni rasity a populisty a na které jsou podávány různé žaloby.
  Proč se třeba neřeší silně prodělečná výměna českého zlata za dluhopisy? Proč se neřeší šmejdi co vyráběli dluhy? Jeden hajzl dostal za odměnu post eurokomisaře, druhý post v europské bance a vovovotom to je!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:56- celkem souhlasím, je by bylo vhodné poslední tři věty podpořit jmény a odkazy.

   Smazat
  2. lidé je volí, protože chlapci co spolu mluví, mafia, mezi sebe nikoho nepustí a vy volíte jen ty, které vám naordinují

   Smazat
  3. Volby,kde lživým ohlupovánim tiskem a tv se kradou de fakto hlasy voličům ohlupovaným už 30 let.
   Jednoho dne bude muset lid,voliči a občané shodně prohlásit takové volby za neplatné.
   Dávaji totiž do rukou zlodějů,přiživniků a křiváků ukradenou moc lidu a oni za odměnu vyráběji vadné zákony.
   Ústavu nedali schválit v referendu na jehož zákon je už 30 let embargo.Fuj to je hnuj!
   Jejich novà Geheime Staatspolizei má s pomoci ČSSD,která lže už ve svém názvu, zavřit pusu každému kdo by chtěl tu "pravdu a lasku!"
   Pedkládá se vyloženě chrobalivè a shnilé zboži!!

   Smazat
 3. Jen nebojte proradná čssd příště v parlamentu nebude ať si jde se svýma havlistama do kopru.

  OdpovědětSmazat
 4. Na tu otázku ohledně Fajta už někdo odpovídal, že se to prý šetří, ale spíše to vypadá na ticho po pěšině a nenápadné zametání pod kobereček. Velice doufám, že se mýlím, každopádně se voliči před volbami, budou nepříjemně ptát, jakže to tedy vlastně bylo a volby podle toho dopadnou. Hej hou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, nikdo se ptát nebude, a když, tak jen zoufalá menšina.
   Lidská pamět je schopná takovéto věci evidovat prý max. 7 dní.
   Pak je zahlcena jiným"bahnem" a starostmi o existenci a jinými informacemi, s umělým stupněm důležitosti s úmysle odpoutat lidi od podstaty aktuálního dění.
   V případě voleb je to obzvláště markantní.
   Svobodu vyjádření má v programu pouze jediná starana SPD, možná proto je označována jako extremistická. (extremismus - odklon od zavedených zvyklostí, jiný než všeobecný názor apod.).
   Korytáři, co sedí u vládních, poslaneckých a sněmovních "žlabů" se snaží vyvolat dojem, že jeho jediným významem je nějaká špatnost.

   Smazat
 5. Chytli Ratha s krabicí plnou peněz a je po dlouhé době dosouzen. Fajt kradl stejně jako Rath. Jenže Fajt je členem Pražské kavárny a tak, jak se zdá, může úplně všechno, Pražská kavárna rozhoduje, kde smí a nesmí převzít vyznamenání od prezidenta, Pražská kavárna rozhoduje kdo má pravdu a nemá pravdu. Kdo padne v nemilost Pražské kavárny, ten jako kdyby nebyl. Fajt kradl, ale postupuje se tak jako by byl čistý, jako lilie. Je vidět, že se krade za bílého dne, ale rozhoduje Pražská kavárna kdo pujde sedět a kdo ne.

  OdpovědětSmazat
 6. z textu článku lze dovodit, že ministr vnitra je členem zločinného spolčení a organizuje v našem státě činnost justiční a politické mafie ve prospěch své zájmové skupiny. Stejně tak, jako ti dělal například "Íčko" a ti druzí.

  Co kdyby nám o tom poreferovali naši čučkaři?
  Nebo třeba bratr BuBublan. Ten by měl informace přímo od pramene.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nebo KoKoudelka, ten je taky na prameni, ale spíš jako ta příslovečná žába. Očista asi bude nezbytná.

   Smazat
 7. Bude fackovacka BUDE, a to nejen u vas v Praze , ale 3 zeme vyhlasily , ze je velmi nebezpecne navstivit nasi krasnou Ameriku . (Francie, Nemecko a New Zeland) !
  Latinske zeme vsak take vyhlasily to stejne
  varovani ! Venezuela, Uruguay a Nasi pratele v Mexicu jsou z nas zdeseni !

  A predstavte si tu velkou POMLUVU ! Nemci rekli, ze nejnebezpecnejsi mesto v Unii je Cleveland (Ohio) !

  Myslim si , ze je to kvuli Rock and Rolls ! (Clevelandske tance !) Nemci maji radej Umtata, Umtata musiku !
  nick honolulu - cesky NOSTRADAMUS !
  A vas Hamacek ? Toho ceka velka kariera u cirkusu Humberto !
  Cela Evropa se mu smeje !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jó, to Humberto to by bylo terno, jenomže teď cirkusům dělají problémy a velkejma zvířatama, takže to s tím Hamáčkem vidím spíše na Hum neberto. I když za mříže patří, ale jak říkali naši moudří předkové, dočkej času jako husa klasu. A my jsme jejich zadkové a tak se budeme držet jejich moudrých rad. Hej hou

   Smazat
 8. T.j. vesela komedie, kdyz ministr vsech policajtu v Cesku nadrzuje CHMATAKUM !
  T.j. jako kdyz silnicni bandita Pancho Vila v Mexicke Sierre se rozhodl , ze bude presidentem !
  (Jeho kumpani se tak smali, ze nebyli schopni zadne akce !)
  Huuu, ha, ha, ha....
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty se nesměj. Tam u vás jste v této disciplíně o několik koňských délek před námi. Konec konců, Češi rádi napodobují cizí vzory. A dnes jste to právě vy, Američané, ke kterému nekriticky vzhlížejí

   Smazat
 9. Je to jako v kauze Clintonová, resp. ruské vměšování. Ponechám stranou kdo vypustil e mailovou korespondenci prezidentské kandidátky do světa, ale pozastavím se nad obsahem. Z něj vyplynulo, že se podílela, mimo jiné, na prodeji zbraní libyjským teroristům, pardon, libyjské demokratické opozici a pěkně se na tom napakovala. Nikdo se nezamýšlel (včetně složek činných v trestním řízení) nad možností tohoto konání. Všichni se upřeli na to, že informace vyšťourali a zveřejnili Rusové a že tím ovlivnili americké volby.
  Lidi hloupnou a unikají jim podstatné věci. Stačí je zlehka překrýt nepodstatnými a ty přiměřeně mediálně nafouknout. Dalo by se říct, že jim uniká rozdíl mezi příčinou a následkem. Ale to se netýká jenom tohoto příkladu. Krásně je to vidět i na současně rozpoutané ekologické kampani.

  OdpovědětSmazat
 10. socani se zamotali do vlastni pastičky oni vi že fait vi a my vime že všichni přikradaji na statnim jakoby to byl jejich bankomat už se ani nestidi protože maji policajty soudy včetně ustavniho pod palcem jo takhle čapnout nějakeho retardovaneho nymada co uděla někde kasičku tak vyhlasi celostani patrani ale když maji zloděje z vladni sebranky na zlatem podnosu z tak dělaji že se jich to netika protože to soudruzi z vyššich pater nemaji radi aby se jim někdo hrabal v jejich byznisu ato nemluvim o nedotknutelnosti a vyjimečnosti kulturni fronty dnes už nikdo nevzpomene jak pan komediant polivka okradl stat o40 melounku a světe difse nikdo ho neporonasledoval zato čete vysira jeho vyblitky pětkrat celych 24time aby nepošel na souchotiny aje celkem jedno jestli na ty kokotiny někdo čumi nebo ne tantieny tečou nepřetržitě bez ohledu na time

  OdpovědětSmazat
 11. Zasranci si imunitu vykládají tak že platí na vše co dělají. Je to celé absurdní fraška a na tomto případu je to zřejmé. Řeší Staňka aby zakryly svinsta Fajta. Takhle zvrhlý nebyly ani komouši. Ano za komoušů se také kradlo ale vše zůstávalo doma a teď to jde do daňových rájů. Způsob zdanění je také obrovský podvod na většinu občanů jako parlamentní systém. Pokud nebude uzákoněna povinná volební účast a proveditelný zákon o referendu tak bez násilí s ničim nepohnem. Na komouše stačily klíče a na tyhle zdegenerované zvrhlé parazity jen defenestrace.

  OdpovědětSmazat
 12. Je pravdou, že za komoušů existovaly nějaké mantinely, které dotyčný překročil, tak nepomohl ani strýček na ministerstvu. V současné džungli je těm, co mají peníze, dovoleno úplně všechno.

  OdpovědětSmazat
 13. Já věřím, že nestranný Hamáček (vždyť je údajně už středoškolák) dohlédne, že případ Fait bude vyšetřen.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hamáček je ministr vnitra, ten nemá co dohlížet na žádné vyšetřování.

   Smazat
  2. Hradní Eman v případě zlodějin estébáka Babiše říkal, že by nikdo neměl odstupovat nebo být odvolán dokud nebude ve věci pravomocně rozhodnuto, pan Fait mohl zůstat ve funkci stejně jako zůstal Bureš.

   Smazat
  3. „ben/e“ 15:03, vy jste schopen vršit hloupost na hloupost každým svým komentářem. Ministr Staněk, jako nadřízený, odvolal z funkce ředitele NG Fajta na základě výsledku auditu, který zjistil závažné nedostatky v hospodaření jím řízené instituce (např. i to, že Fajt, jako ředitel instituce, uzavřel smlouvu se zaměstnancem NG Fajtem, tedy sám se sebou, a tím si zvýšil svůj roční příjem o milion Kč). Ministr tedy postupoval tak, jak mu ukládá zákon.
   Nadto, když došel k přesvědčení, že to, jak Fajt jednal, nemusí být pouhým porušením pracovních povinností nebo manažerskou chybou, ale může být i trestným činem, splnil další zákonnou povinnost (každého občana) a k věci podal trestní oznámení.
   Tedy „bene“, vy demagogu! Fajt nebyl z funkce odvolán proto, že by byl vyšetřován policii nebo obžalován, ale proto, že závažně porušil pracovní povinnosti. Do této skutečnosti se pan Fajt zcela samozřejmě může odvolat, postupovat cestou soudní, a pokud by se prokázala nedůvodnost jeho odvolání, musel by být odškodněn o ušlý plat, měl by nárok návratu do funkce, proceduru omluv a mohl by žalovat i o náhradu újmy na pověsti (viz případ policejního prezidenta na jehož jméno si už nevzpomínám).
   „ben/e“, je patrný důvod k pochybnostem o vaši soudnosti. Proto připomínám, že prezident ČR není nadřízeným předsedy vlády ČR a není znám audit, který by poukázal na to, že by Babiš při řízení vlády porušil pracovní povinnosti nebo se dopouštěl hrubých manažerských chyb.
   Takže už mi „ben/e“ není jasné jen to, zda nesmysly, které produkujete, pouze ilustrují příčinu vaší politické orientace, nebo je tomu stejně hloupě, naopak.

   Smazat
 14. s touto větou autora nemohu souhlasit/ Ministr je přece z výkonu své funkce odpovědný, a to nejen politicky/kdyby tomu tak bylo tak by museli otevřít věznici pro ministry

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážení vždyť on dohlíží na správné případy,týkající se soukmenovců.Vzpomeňte si po volbách jak se rval o MV.

   Smazat
 15. Al-Hamajda ať dohlíží hlavně na to,aby Lihový dům zaplatil pozůstalým po Altnerovi briskně dluh!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No právě to mělo zaplatit MK! Jenom ten Staněk se Zemanem to zvorali.Copak tomu stále nevěříte,vždyť ČT,Demoblok a všichni politologové to říkají.

   Smazat
  2. 14:15
   Troubo . Dluh pozůstalým po Altnerovi zaplatí daňoví poplatníci . Tak jak zaplatili všechny předchozí zlodějny a sviňárny .Tak proč by to mělo být i v tomto případě jinak ? Čeští ovčani vydrží všechno .

   Smazat
  3. Ať to zaplatí hradní Eman, když takovou smlouvu podepsal.

   Smazat
  4. 14:15 třeba se stará, jen vy o tom nevíte. O stavu soudního pojednávání věci vědět ovšem můžete. Nebo ne?

   Smazat
  5. 15,00
   Hele ty imbecile,když jsi blbej nepiš,projeví se to!!!!!!!!Udavač Havel by měl za všechny průsery platit posmrntně ty lejnosrku!!!!!!!!

   Smazat
  6. 7:27 Až na ten "detail", že Havel byl tvůj biologickej fotr, ale neměl ti to kdo sdělit! Páč tvá máti je němá už od dětství. To se stalo, když za války navštívili ukrajinští vlastenci z OUN její komoušskou famílii, kteří tvý bábě uřezali tyjejí povislý kozy, dědkovi zvadlýho kokota a ještě dejchající je oba vhodili do škarpy, kam chodila celá vesnice srát. Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel na mejdanu kde vynášela popeleníky vošukat a z toho si se vylíhl ty!:-)))

   Smazat
 16. Socani neustále vyhrožují že odejdou z vlády a jsou už jen všem k smíchu . Protože v všichni dobře vědí , že tato banda z vlády nikdy neodejde . A socani to taky dobře vědí a jsou si dobře vědomi toho , že už nikdy v žádné vládě nebudou . Takže každý den u koryta dobrý .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sosani z vlády odejdou až těsně před volbama v marné naději...

   Smazat
 17. 14:15 Troubo a kdo myslíš že platí MK-minin.kultury !!!

  OdpovědětSmazat
 18. Je mi překvapením, že se pan Tichý, který obvykle uvážlivě formuluje svoje kritické názory, dopouští (např. v ČTv obvyklé) nefér přesmyčky, když svůj článek staví na tom, jako by pan Štefek ve stanovisku k věci "ministr Staněk kontra ředitel Fajt" bral za správné a oprávněné, aby při rozhodování ministra o pořádkových, disciplinárních a snad i trestních věcech, měla mít konečné slovo jeho politická strana. Ať čtu dotčené stanovisko pana Štefka jak čtu, nacházím tam pouze kritický popis celé té dosavadní kauzy tak jak běží, bez toho, že by zásah samotné politické strany do té věci jakkoli podporoval nebo vedl co oprávněný. Řekl bych, že právě naopak.

  OdpovědětSmazat
 19. Jsem velmi naivní, dodnes asi nerozumím parlamentní demokracii. Když parlamentář skladá slib, "dle svého svědomí a vědomí" a následně jeho strana vyhlásí stanovisko k dané volbě, tak co to je ? Vždyť obé nemusí být ve shodě. Všichni to berou OK, ale pro mne je to kvadratura kruhu. Zrovna tak, nechápu programy stran, protože jejich neplnění jde vždy na vrub koalice. Nikomu to nevadí. Další kolo do pranice by mohli být "legální" lobisté a jejich ovlivňování stran. Tomu taky nerozumím. Jsem obklopen znalci, kteří tomu rozumí a chápou to, omluvám se já ne. Takže to, co vytkl kolega 3:16 je jen navíc. Váš ObyčVolič.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.