Reklama

pondělí 26. srpna 2019

Kdo ubytovává na statku, nebude podle Evropské komise zemědělec, i když chová dobytek a pěstuje obilí – a přijde o dotace

Jana Kunšteková
26. 8. 2019   iPrima
Po celou dobu od našeho vstupu do EU přesvědčoval Brusel zemědělce, že si musí opatřit další zdroje příjmů. Sedláci investovali desítky miliard například do agroturistiky. Nyní Evropská komise v předložené reformě Společné zemědělské politiky EU navrhuje, aby provozovatelům jakékoli nezemědělské činnosti byly odebrány zemědělské dotace.


V pátek 23. 8. 2019 se na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích uskutečnil odborný seminář o reformě Společné zemědělské politiky EU. Akci pro zemědělce uspořádala Agrární komora ČR. Po úvodních zdvořilostních zdravicích ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) a zástupců sesterské slovenské organizace Pol'nohospodárská a potravinárska komora SR šokoval stovky přítomných zástupců zemědělských podniků ředitel Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Štěpán Kala. „Na žádost ministerstva zemědělství jsme provedli modelaci dopadů návrhu na omezení vyplácení dotaci zemědělským firmám, které kromě chovu dobytka a pěstování zemědělských plodin provozují i jiné ekonomické činnosti. Vyšlo nám, že o zemědělské dotace by podle návrhu Evropské komise mohlo přijít až 80 % zemědělských podniků,“ varoval Kala. Ústav podle jeho slov prováděl analýzu na reprezentativním vzorku více než 6 tisíc zemědělských firem ze současných zhruba 32 tisíc příjemců zemědělských dotací.

V Evropském parlamentu a v Evropské radě již více než rok probíhají ostrá jednání o Víceletém fiskálním rámci, který má stanovit ročním rozpočtům EU výdajové limity pro léta 2021 až 2027. Evropská komise by v těchto letech chtěla omezit evropské dotace do zemědělství.

Návrh zemědělské reformy obsahuje řadu úsporných opatření. Zatím nejznámějším je návrh na zastropování plateb, které by omezilo dotace pro větší zemědělské podniky. V první variantě Komise navrhuje jedné firmě vyplatit na dotacích maximálně 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu Kč). V další variantě je strop stanoven maximální výměrou. Firmy, které hospodaří na více než 500 hektarech půdy, by podle Komise neměly dotace dostávat.

Kolem tohoto návrhu se u nás rozpoutala ostrá politická debata. Vláda premiéra Andreje Babiše návrh odmítá, stejně jako KSČM, která vládu toleruje. Část opozice, konkrétně strany tzv. Demokratického bloku (ODS, TOP 09, Starostové a KDU-ČSL), stejně jako Piráti, jej naopak podporují. Poukazují přitom na to, že největším příjemcem zemědělských dotací je firma Agrofert, jejímž beneficiářem je premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Demokratického bloku by zemědělské dotace neměly být dávány velkým firmám vůbec. Piráti by chtěli dotačně podporovat jen drobné samostatně hospodařící farmáře. SPD snižování dotací do zemědělství odmítá úplně a nepovažuje za dobré v zájmu vystrnadění Babiše z politiky obětovat tisíce větších zemědělských firem, které zaměstnávají desítky tisíc lidí.

Kdo je zemědělec?

Kromě návrhu na zastropování plateb se však doposud bez informování veřejnosti jednalo na Radě v rámci tzv. expertních komisí i o návrhu na omezení vyplácení dotací pouze na čistě zemědělské firmy. V ČR byl obsah návrhu Komise poprvé zveřejněn právě v minulý pátek na odborném semináři na výstavě Země živitelka. Celý problém se točí kolem nové definice zemědělce. Tedy osoby, která má nárok na zemědělské dotace.

„Komise navrhuje omezení v různých variantách. Je tam možnost počítat podíl tržeb ze zemědělské produkce na celkovém obratu firmy a krátit zemědělské dotace poměrným dílem. Návrh obsahuje i možnost úplného odebrání zemědělských dotací firmám, které mají i jiné ekonomické aktivity,“ řekl zemědělcům ředitel ÚZEI. V jedné variantě podle něj Komise plánuje kvůli větším škrtům dotací počítat společně i holdingové firmy nebo firmy se stejným vlastníkem. „A dokonce hodlají pátrat i po stejných osobách ve statutárních orgánech majetkově oddělených zemědělských a nezemědělských firem,“ konstatoval Kala.

Proti představenému návrhu z Bruselu se v diskusi zvedla bouře nevole od přítomných zástupců zemědělských firem. Za „skandální“ a „šílený“ jej označila Agrární komora i Zemědělský svaz. „Celých 15 let od našeho vstupu do EU nás Komise nabádá, abychom si hledali i jiné zdroje příjmů než jen čistě zemědělskou produkci. Chtěli, abychom začali dělat agroturistiku nebo jiné návazné činnosti spojené se zemědělstvím. A toho, kdo je poslechl, chtějí nyní trestat odebráním dotací,“ křičel rozhořčeně předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle něj zemědělci vždy dělali i nezemědělské činnosti. „Už od středověku řada sedláků mimo sezónu polních prací jezdila s povozem jako formani. Přidružené výroby z dob JZD si velká část z nás ještě pamatuje. Nebylo to nic špatného a vznikla tak řada firem, které se později uplatnily na trhu například se softwarem,“ připomněl Pýcha.

Prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek upozornil na to, že návrh má řadu na první pohled skrytých min. „Řada zemědělských firem provozuje v obci čerpací stanici. Část nafty používá pro své stroje a část prodává ostatním zákazníkům. Jenže při tom jsou realizovány velké obraty. I když větší část ceny jde státu ve formě spotřební daně a DPH a zemědělcům zůstane jen malá část. Pokud by se to krácení dotací počítalo podle obratu, tak by to pro ně byla katastrofa,“ varoval Jandejsek. Bez čerpacích stanic provozovaných zemědělci by podle něj lidé na venkově museli za pohonnými hmotami zbytečně jezdit velké vzdálenosti.

„Problém je v definici. Sedlák, který prodává své vypěstované brambory nebo maso ze svých chovů přímo konečnému spotřebiteli, vlastně provozuje maloobchodní činnost. Pokud větší část své produkce neprodá za horší ceny přes velkoobchod nebo zpracovatelské firmy, tak by mu za prodeje přímo zákazníkům byly kráceny dotace,“ upozornil Marin Pýcha. Návrh podle něj jde přímo proti všemu, co doposud EU i stát prosazovali i podporovali.

Podle prezidenta Agrární komory s návrhem nesouhlasí ani zemědělci z jiných členských států EU. „Jednali jsme o tom už s Rakušany, Němci, Italy a Finy. Všichni jsou zásadně proti krácení dotací tomu, kdo kromě zemědělství dělá i přidružené činnosti,“ konstatoval Jandejsek. I v dalších zemích podle něj mají přidružené činnosti velkou tradici.

Návrh Komise odsoudil na semináři i ministr zemědělství Miroslav Toman. „Připadá mi šílené posílat každý rok všem 32 tisícům zemědělských firem dotazník s otázkou: Jste zemědělec? Už jenom na zpracování těchto papírů bychom museli na ministerstvu přijmout desítky dalších zaměstnanců, kteří by do počítače ládovali odpovědi,“ konstatoval Toman.

Generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán se domnívá, že by to mohlo znamenat i nutnost nabrat až tisíce nových státních úředníků. „Pokud by SZIF, který v ČR rozděluje zemědělské dotace EU, měl zkoumat majetková a personální propojení zemědělských firem s nezemědělskými podniky, tak by to znamenalo obří nárůst byrokracie,“ konstatoval Šebestyán.

Proč?

„Majetková struktura firem a jejich vzájemné propojení není dáno jednou provždy. Mění se to v čase – a rovněž v průběhu roku. Není absolutně v silách žádné státní organizace to neustále sledovat. Permanentně by z toho České republice hrozilo riziko vracení části dotací,“ varoval bývalý náměstek ministra zemědělství a dnes člen zemědělského výboru Evropského parlamentu Martin Hlaváček (ANO). Reálně podle něj existuje jediná možnost jak to „vypapírovat“ - a tou je audit, který by byl přikládán v příloze k vyúčtování dotací. „Takový audit ale stojí dost peněz. Připadá mi to ze strany Komise jako přihrávka do kapes auditorských firem,“ konstatoval Hlaváček. Podle něj je přitom řeč řádově o stovkách milionů korun jen v ČR.

Náhradnice v zemědělském výboru Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) uvedla, že se špatně vysvětluje voličům, proč by měli zemědělské dotace pobírat nezemědělci. „Nejen u nás, ale i v dalších členských státech byly popsány stovky případů takzvaných čerpačů. Jde o firmy, jejichž hlavní náplní činnosti není chov zemědělských zvířat nebo pěstování zemědělských plodin, ale pobírání dotací. Tomu je třeba nějak zabránit,“ konstatovala Šojdrová. Detaily návrhu Komise, které popsala analýza UZEI, jsou však podle ní nepřijatelné. „Budeme muset ve výboru řešit, jak odlišit čerpače od skutečných zemědělců. Tohle ale není správná cesta,“ konstatovala europoslankyně. Řešení problému jí na místě nabídl bývalý prezident Agrární komory a bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ), který přednesl jednoduchou, ale přesnou definici: „Zemědělec je ten, kdo pěstuje zemědělské rostliny a nebo chová zemědělská zvířata,“ navrhl za potlesku přítomných Veleba.

Bývalý ministr zdravotnictví a dnes člen zemědělského výboru Evropského parlamentu Ivan David (SPD) přirovnal všechny ty čachry s koeficienty krácení a různými formami limitů a škrtů k hazardní hře Skořápky. „Celý problém vznikl kvůli tomu, že se Evropská komise rozhodla vzít peníze zemědělcům a dát je na podporu migrace z Afriky a Blízkého východu do EU. V návrhu Víceletého fiskálního rámce je uvedeno, že jen provoz agentur EU pro migraci a azyl má stát ročně 10 miliard eur. Také je tam napsáno, že peníze na jejich činnost se mají převést krácením zemědělských dotací,“ upozornil David. Tento návrh je třeba podle něj odmítnout. „Pak nemusíme brát peníze ani malým farmářům, ani velkým zemědělským podnikům. Ani konvenčním, ani biozemědělcům,“ prohlásil europoslanec. Celá konstrukce předložená Bruselem na něj působí dojmem, že jde opět o hledání způsobů, jak veškeré zemědělské škrty přenést na bedra východoevropských zemí – a zvláště České republiky, jejíchž zemědělců by se reforma dotkla nejvíce z celé EU.

46 komentářů :

 1. Martine! Pozdravuje vás Honza Kopecký.

  OdpovědětSmazat
 2. Dalši hnůj z EU je tady a vidět je všady!

  OdpovědětSmazat
 3. ono to nebude tak strašne protože to vypada jako plany poplach to byse potom soudruzi evrohujeři museli rozpustit kdyby nedotovali ale to by zase jezdaci z eu vychcipali na souchotě pač maji na firmě napsano bez dotaci ani ranu třeba naš kobliha kteremu by hrozilo že miliardy na ktere ma přednostni pravo bude dojit nějaky jiny janošik na ruby třeba z endeer

  OdpovědětSmazat
 4. Teď už máme, co jsme chtěli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale hlavně, že nám nevládnou komunisté.

   Smazat
  2. 8.47 No mě vládli a špatně jsem se neměl. Ekonomicky, finančně, zdravotně, bezpečnostně zajištěn. Mám na tu dobu hezké vzpomínky a samozřejmě i ty špatné. Ty byl v menšině. Dnes to mám obráceně. Svůj názor vám nevnucuji pouze konstatuji. No každý jsme prožívali tu dobu jinak.

   Smazat
  3. 9.10 - též jsem se špatně neměl. Jasnou pracovní dobu a čas na děti. V současné době pořád musím schánět potvrzení na něco, za vše se platí a dost, pro pracoval, měl se dobře. To se nyní plně nedá říci. Firma platí malé výplaty, ale šéfové mají 100 tisícové platy. Občas něčemu "nerozumím". To je ta svoboda a demo.

   Smazat
  4. 9:10 a 9:22
   No, mnohým se žije dobře i ve vězení. Nemusí se tam o nic starat, dostanou najíst, je tam teplo a neprší. Venku na svobodě to potom nezvládají, neumí si se svobodným životem poradit, venku na svobodě je hodně práce a starostí. Mnozí na kriminál proto sentimentálně s láskou vzpomínají a někteří se tam i rádi vracejí.

   Smazat
  5. Blbeček trolíček 9:34 svoje spomienky na kriminál si nechaj pre seba.

   Smazat
  6. 11:25
   Poznala jsi se, viď, ty rudá kravko.

   Smazat
  7. 11,37
   Ty havlovone neužitečnej,co tady máš komu ty čuráku retardovanej nadávat,untermensch i s tvojí familíí !!!!

   Smazat
  8. 11.25 Jano, smím se zeptat, KDY VÁS PUSTILI?

   Smazat
  9. A nejlepší je, milá Jano, že ten člověk má s tím kriminálem pravdu. Mnoho důchodců se na svobodě nemá tak dobře, jako kriminálníci. Nemají na pořádné jídlo, na léky, na ošacení, a podobně. Když zaplatí bydlení, mají jen na to nejnutnější - to se o pobytu v kriminále říci nedá. Pětkrát denně hodnotná strava, teplo, vycházky, čisté prádlo, televize, knihovna, studium jazyků. Ano, ta převýchova musí o něčem být, přesto je to výrazný nepoměr. A ten diskutující má fakt pravdu - mnozí se do krimu docela rádi vracejí. Na svobodě by pošli hlady, tam jim nehrozí snad nic. Proč by měl být troll?

   Smazat
  10. Protože ten trol si to vtělil ke komunistům. Hochu tam museli muklové pracovat, tam leháro jako teď nebylo. A jaká díla vytvářeli, např. celou fabriku na nábytek v Říčanech, byli vidět na železničních tratích atd. Vše si museli zaplatit a ještě si z krymu odnesli nějaké úspory...

   Smazat
  11. Debile z kriminálu 11:37 - pokud nejsi schopen říct nic smysluplného do diskuze, zalez zpátky do kanálu nebo do toho svého kriminálu.

   Smazat
 5. No a co! U nás velkozemědělec zrekonstruoval za peníze EU starou stodolu na restauraci a ubytovnu. 5 let to tak podle EU musí zůstat. Pak si s tím může dělat co chce. Tak že si restauraci nechá a z ubytovny udělá byt. Restauraci přepíše na vnučku a je to.To ovšem pitomce z EU neomlouvá, naopak. Vždyť i za první republiky vlastnili statkáři hospody, měli porážky a neodmítali ubytování pocestným, kteří si to u něj třeba odpracovali.

  OdpovědětSmazat
 6. ZASE ta Šojdrová!!! 99,9% europoslanců se, po zabydlení v Bruseli, zblázní!
  Pryč z EU. Jsme bezprávní otroci tak, jak to plánoval Hitler!

  OdpovědětSmazat
 7. Za ČR "vyjednal podmínky" komisař Telička. Proto v Bavorsku vepřín jede a na Karlovarsku krachuje. Asi má Česká "obsluha prasat" přehnané mzdové nároky.

  Trh a soutěž vše vyřeší. A cenu určí nabídka a poptávka.

  Naštěstí ty dvě poslední věty platily i pro volby Pavlíka Teličky, když se nabízel v roce 2019 do EU. Hlady nezajde a korýtko se mu jistě zase našlo (jako odměna za "rovné a férové" podmínky našich zemědělců na trhu EU a za "pomoc" Ostravsku jako člena dozorčí rady společnosti RPG Byty a za "péči o horníky" v dozorčí radě NWR).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To víte stotisícové platy, kdo by byl proti.

   Smazat
 8. Když ptáčka lapají...

  OdpovědětSmazat
 9. Voliči, že vás to postihne, že budete mít všechno dražší a že si bruselští šmejdi a banksteři narvou vašimi penězi štrozoky a kapsy PIRÁTŮM NEVADÍ. Naopak, radostně tleskají protože... BABIŠOVI ZHUBNE KOZA.

  Z Pirátů musejí mít v Bruselu i v Knessetu radost. Piráti s malým "P" měli na lodích z konopí lanoví... Piráti s velkým "P" mají konopí za svoji nejmilejší rostlinku...

  Bože, proč jsi zatemnil mysli voličům Pirátů a Demobloku, že volili jak zvolili?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Zamindrákoví slouhové a idioti z demožumpy klidně nechají republiku rozbombardovat, hlavně když nějaké bomby spadnou i na Agrofert. No to je fakt výhra. Místo řešení problémů a práce pro obyvatelstvo republiky, které zastupují, se v politice hlavně řeší politický boj proti konkurenci. Kvůli tomu jste ale do parlamentu zvoleni nebyli, vy oplzlá prasata (čest výjimkám).

   Rudý škorpión

   Smazat
 10. Blahopřeji redakci NR za vtipný výběr ilustračního fota. Ta vlevo je sympatická zřejmě mladá paní vesnického farmáře a mohla by psát i do NR. Ta vpravo bude členkou strany demobloku. Je jistě věřící a sluničkářka. Možná vstoupila do sociální demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta vpravo bude spíše soudružka Semelová.

   Smazat
  2. 9,29
   Kráva ji zvíře UŽITECNÝ......což se tobě a tvojí famílii říct NEDÁ,vohráblo neužitečný!

   Smazat
 11. EU by se měla hlavně co nejdříve zamyslet na jednu z největších současných ekologických katastrof provázených tvrdou genocidou původního obyvatelstva v Brazílii. Pokud tedy sankce k něčemu jsou, potom právě zde by měl být okamžitě zastaven jakýkoliv dovoz zemědělských výrobků do zemí EU, protože takhle se na genocidě a likvidaci plic naší planety sami všichni mlčením a nekonáním sami podílíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cože? Genocida? V té slavné zemi opěvovaného BRICS, které za chvilku přejede životní úrovní Západ a zničí ho? No to snad nemyslíš vážně!

   Smazat
  2. Blbeček trolíček 9:36 zase fetuješ?

   Smazat
  3. 11:28
   Ne, k tvojí vopelichané kundě opravdu nečichám, "dámo".

   Smazat
  4. @admin: Smažte prosím debila 11:35, Děkuji

   Smazat
  5. 11,35
   TY SEŠ LEDA V TRENKÁCH PORNOJANDY,NA VÍC HULIBRKU NEMÁŠ A MÍT NEBUDEŠ!!!!!!

   Smazat
  6. Admine, smažte taky toho pičuse z 11:45. Děkuji.

   Smazat
  7. No dovolte - tak sprosté, odporné, a oplzlé žvásty - co to je? Jak daleko ještě zajdete vy hnusná oplzlá chaso s poklopcem u počítačů? Zbyteční paraziti - jen dřepět a sprostě žvanit. Tohle už je snad přes čáru - ne? Prase oplzlý 11.35.

   Smazat
  8. Anonymní27. srpna 2019 9:29
   Od EU bych nic nečekal. Její politika je rozvrat a likvidace národních států. Národní státy by si měly každý vysázet svoje vlastní plíce. Ale nějaké funkční řešení, v liberálním systému, nelze očekávat. Ani nějakou ochranu něčeho všeobecně prospěšného, ani vytvoření něčeho všeobecně prospěšného. P.K.

   Smazat
  9. Nova EU vlada se prave uvedla..
   Dobrej napad je ,ze by se EU vlada mela Zamyslet.
   Ale jeste by schazi najit tam nekoho KDO SE ZAMYSLI.
   Nemyslite ? To je jasne ,ze pres 20-50 let tam nikdo takovej jeste nebyl...Navic se pevne rozhodli zrazovat , rozvratit celou Evropu , hospodarstvi a samozrejme i zemedelstvi a potravinarsky prumysl..
   A totalnim nasilim.
   Nase zeme , planeta uz nas ma toho nasili plne zuby a snazi se nas zbavit. Vlastne tech ,co to vedou vsemi prostredky daleko za moznost zachrany..
   Proti nasi vuli..
   Dnes pod vedenim nadsene Grety mdleho rozumu, aby se hodila mezi vrchnost sorosistu a posluhu a nelisila se ani trochu..
   Ta tady jeste schazela..Vlastne neschazela...

   Smazat
 12. Hloupí dobroserové si do svých zemí natahali miliony nemakačenků a teď na to nemají prachy. A odnese to zemědělství.

  OdpovědětSmazat
 13. Dotace - podstata kapitalismu?

  OdpovědětSmazat
 14. Pamatujete, jak Burzseek na otazku jak donutime, odvetil ".. silou, Katusko, silou..!"

  Nejaci Rakusaci, Finove ci Cesi v EU nic nezablokuji, budou prevalcovani. A tak je to spravne, chteli jste do klubu, ano jste v klubu klecovych luzek, kde se dvere zevnitr znehybni a odejit se jiz neda.

  OdpovědětSmazat
 15. Kdo ubytovává na statku,
  rodiče též na statku...

  OdpovědětSmazat
 16. Kdo vlídného slova, pro Evropskou komisi užije
  je tuze nechytrý a na hlavu padlý je.

  OdpovědětSmazat
 17. A dotování smradlavých polozbořených ubytoven je v pořádku? Ty si pořídil kdejakej šmejd a protekční známí politiků, za patnáctimetrovej ajnclík si účtujou nájem patnáct tisíc, a stát to platí!!! A ještě si tam vlastnoručně natahali hnědý šmejdy vodevšad, aby to měli zaplněný a mohli na státu rejžovat. Tak co - o tom žádná? To je něco jinýho? To se EU naopak líbí? Aha - tak to jo.

  OdpovědětSmazat
 18. Celý západní svět byl,je a pokud se EU nerozpadne stále bude založen na korupci=dotacích. Zkorumpovaní politici to samozřejmě popírají - kapři si sami rybník NEVYPUSTÍ !
  USA se stává státem třetího světa?
  https://beforeitsnews.com/opinion-liberal/2019/08/is-the-us-becoming-a-third-world-nation-2595382.html
  Tyranie policejního státu přestrojená za zákon a pořádek Úterý 30. července 2019 .
  https://beforeitsnews.com/v3/police-state/2019/5383.html

  OdpovědětSmazat
 19. Naši politici, by si měli ujasnit, jaká struktura zemědělských podniků, je pro naši zemi přínosná a může zajišťovat potravinovou soběstačnost země, péči o půdu a krajinu a zadržování vody v krajině. Ještě bych přidal nabídku pracovních míst. Takovou strukturu by měl stát podporovat a daňově zvýhodňovat. Jestliže u nás převládají jiné formy, které mají jediné kritérium a tím je výše zisku, je to špatně, i když jim někdo může tleskat, že platí státu daně. Jejich „hospodaření“, totiž na druhé straně vyžaduje likvidaci ekologických škod ze státních peněz.
  Jestliže chce EU tyto molochy zkrouhnout, neronil bych krokodýlí slzy, ale vrátil bych se na začátek a uvažoval, zda tyto molochy jsou pro nás opravdu ta nejlepší varianta zemědělství.
  Jinak dotace, jsou nástrojem EU, jak ovládat jednotlivé země. Je to zlo, které likviduje národní ekonomiky, v souladu s politikou EU. Evropskému zemědělství by prospělo, kdyby jim EU do ekonomiky vůbec nezasahovala. Možná to vidí Francouzi a Poláci jinak, ale to je jejich problém, ne celoevropský. Také našemu zemědělství by to pomohlo více, než nějaké deformující dotace. P.K.

  OdpovědětSmazat
 20. Celoevropský Lex Babiš. Dostaneme ho, kdyby měli všichni ostatní zdechnúť

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to naprosto správné opatření. Pryč s Babišem! Spoustě hostinských zabránila EET prodej zdravotně nezávadných metylalkoholických "výrobků" z palirny Drak a přicházejí o své poctivé zisky. Je třeba volit piráty, KDU a přijmout několik desítek tisíc imigrantů, zdroje jsou a jak by řekl soudruch chazar Špidla, když rozjel dluhy po 100 miliardách ročně. Byl za to naprosto oprávněně jako linguista odměněn, jmenován evropským komisaře.
   Ať žije soudruh vrchní chazar Soroš, pryč s letenskými debily! Zem je třeba vyčistit od tupých kreténů a že jich na Letné byl dostatek. NWO čeká ještě spousta práce.

   Smazat
 21. No co všechno rozdělím mezi rodinu a budem si prefakturovavat mezi sebou a stát potažmo evropský úpadek dostane ještě větší hovno na daních. Co v tom Bruselu dostávající, asi hodně dobrý matros. Takové nápady nemají ani chovanci psychiatrických ústavů.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.