Reklama

středa 21. srpna 2019

Někde byla situace na ostří nože

Ikona srpna 1968 - Tank T-55
před libereckou radnicí

-rp-
21.8.2019  PrvníZprávy
Jednotky Varšavské smlouvy přijížděly 21. Srpna 1968 do Československa s tím, že zde probíhá jakási kontrarevoluce. Vojáci mohli očekávat to nejhorší. Byli vystrašení. Projevovalo se to i ve válečnické hysterii.

Prvosledové jednotky rychle pospíchaly, než se nepřítel vzchopí k odporu. Obavy a nejistota jsou výborná kombinace k tomu, aby k nějaké nepředloženosti. Naštěstí, ač někde jiskřilo, vše skončilo dobře, komentuje František Roček obsazení Československa.

Ve 0.45 hod. již projížděly okupační jednotky Teplicemi a v 1.30. hod. zablokovaly československé tankisty v Žatci v jejich kasárnách.


Obsazení letišť

V ranních hodinách 21. srpna po zablokování kasáren kolem 3.30 hod. přijel i na žatecké letiště 11. stíhacího leteckého pluku sovětský tankový prapor s tanky a obrněnými transportéry. Přijel i letištní personál. Dopoledne přistálo na letišti asi 12 sovětských stíhacích letounů MiG-21.

Mezi československými a sovětskými vojáky bylo značné napětí. Když po 21. hodině přišel za velitelem 3. sboru protivzdušné obrany státu velitel sovětské divize s požadavkem na doplnění pohonných hmot, byl odmítnut.

Sověti projevili také zájem o hradčanské letiště alias o letiště u Mimoně. Tankoví turisté ze sovětské 11. gardové armády se k němu vydali z oblasti Zhořelce.

Z Rumburku jely tankové kolony na Českou Lípu a z části i na Mimoň a také na Liberec a Turnov. Na letiště Hradčany dorazily asi ve 2.25 hod. (podle jiných zdrojů již v 1.00 až 1.30 hod.) a do 4.00 hod. na letišti přistály první dopravní letouny An-12 s výsadkem. Za nimi přistály stíhačky MiG-21 a také transportní vrtulníky Mi-6.

1968: Víte kudy a jak se valily tanky do Čech?

Blokády a výhrůžky

Před 3. hodinou zablokovali Sověti litoměřickou posádku a v 6.55. hod. obklíčili velitelství 51. ženijní brigády. Jakýsi major Ušakov se prohlásil velitelem města. Do 9. hod. byla okupována tamní telefonní ústředna a ještě předtím muniční sklady. Sovětská jednotka pod pohrůžkou zbraní obsadila sklad munice v Trávčicích – Nučničkách a odzbrojila československou posádku.

Sověti ale také narazili na odpor. Neúspěšně se pokusili odzbrojit řadu posádek a skladů na Litoměřicku. Velitel 51. ženijní brigády kvůli tomu zavolal nadřízeným.

Když se navečer major Ušakov spolu s podplukovníkem Běljajevem vrátili zpět do Litoměřic, velitel československé ženijní brigády jim sdělil, že mají ihned zavolat armádnímu generálovi Pavlovskému. Neuslyšeli asi nic hezkého, protože potom velice aktivní sovětští důstojníci nechali rychle stáhnout jednotky z města a dál přežívali za Litoměřicemi u Žalhostic.

24 komentářů :

 1. Okopovali nás UKRAJINCI ty Ynteligentní havlokokotino!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A že těm zastáncům zlodějského kapitalizmu nevadí, že díky Listopadovému puči jsme se stali ožebračenou kolonií USA potažmo Německa !!
   Dubček se sám prozradil, účastí na kontrarevolučním puči v roce 89, že nikdy komunista nebyl a šlo mu jen o osobní moc a majetek, snažil se udělat "perestrojku" v roce 68, což se mu naštěstí nepovedlo !!

   Smazat
 2. 18:40 Tobě nemá smysl odpovídat!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:54
   Ale copak,PRAVDA o okupantech z UKRAJINY se ti amimopsle nezamlouvá?!
   Ani se nedivím!!!

   Smazat
 3. Každá okupace je svinstvo a tohle okupace byla! Jiná věc je její zneužívání pár mocichtivých darebáků, což z nich u mě dnes dělá stejné gaunery, jako z těch, co sem ty tanky poslali. Zaštiťují se demokracií, ale demokracii přitom sami s povykem odmítají - co je tohle za idioty? Až to tady bude vypadat jako v Libyi, tak bude židovský otec světa spokojený?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom všem máte pravdu, ale ani tento nepěkný zásah do naší svrchovanosti nepřišel sám od sebe. Byl to logický následek neschopnosti našich představitelů spravovat zemi podle pravidel nastavených po válce. Hrozilo reálné nebezpečí, že tehdejší sluníčka nemají chod v zemi pod kontrolou a nechají zemi ovládnout nepřátelským Západem.

   Smazat
  2. ale stále sme boli doma pánmi, mali sme svoje - dnes sme okupovaní,

   Smazat
  3. 19:56
   Pro někoho okupace, pro někoho pomoc.
   Dnes by si takovou pomoc představoval každý americký vlezdoprdelista, i když jim nic nehrozí.
   Polsko je příkladem. Každý kolaborantský zmetek vyřvává, ať Moskva otevře archív a vydá zvací dopis, zatímco podél dálnic mává pruhovaným praporem.
   A tenhle absurdistán tu měl být už od roku 1968?!
   Zaplať bánbůh za invazi. Za to, že jsem dalších dvacet let nebyl nervovaný touhle zahnojenou společností.

   Smazat
 4. Největší nebezpečí pro naši zemi a pro naši demokracii od roku 1968 ve skutečnosti kráčí dnes ulicemi Prahy! Nabádání k revoluci, převratu s hrozbou občanské války a k likvidaci demokracie je totalitní vlastizrádné svinstvo! To nekráčí dnes demokraté, ale dav postrusáků s novými železnými krámy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jejich předchudci v roce 1968 se chystali věšet komunisty na kandelábry (zaručená informace od mého příbuzného kterého otec byl v KSČ). Ta revoluce by nebyla bývala sametová. To zaručil jenom Gorbačov s KGB v roce 1989. Jinak děkuji te
   těm chudákům co byli zde vysláni, že jsem mohl své děti vychovat v klidu a míru, před rokem 1989. A obávám se, že může brzy nastat doba, že se odpůrci budou na ty kandelábry umístňovat znovu. K tomu jsou vedeni ti laskaví lidé co vyřvávají na demonstracích. Zhlouplý dav je nebezpečný a řada lidí si možných důsledků ani neuvedomuje. Pomáhej nám Bůh před hlupáky. Jdu slavit

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Zase kurva Dvořák maže. Nikdy žádné archy s popravou komoušu nebyly !!! Proč Dvořáku nemažeš tyhle prolhané kurvy, které chtějí pouze znevěrohodnit rok 68 a tím postavi ruskou okupaci jako legitimní.Vždyť to je z toho příspěvku jasné. Prolhanej proruskej hajzl píše totální sračky, to nevidíš Dvořáku, nebo to svinctvo píšeš dokonce sám?!

   Smazat
  5. 19:54
   Byla to především OKUPACE UKRAJINCŮ A PŠONKŮ,HOVADO BEZ MOZKU!!!!!

   Smazat
 5. Na tu melu, zcela určitě dojde..., to si pište.
  Aby po třiceti letech stále ti "pravdoláskaři" nenávistně obviňovali komunisty z dnešního sračkostavu, který sami přivodili, to už nemá s normálním zdravým rozumem nic společného. Takže se dívejte, na tu chátru s floskuloidním heslem o pravdě a lásce, jak se vybarví...
  Ale pamatujte si, svou kůži a kůži svých blízkých..., na trh zadarmo neponesu! To si pište!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:17 Další totální agor, co rozšiřuje pomluvy a lež. Kdo si dnes na vás komouších něco vezme? Jste celému národu akorát pro smích.Špinit se s váma? to ani náhodou.Pokud se s váma nevyrovnal pan Havel, ( velká škoda ), tak dnes už určitě na vás každý kašle.

   Smazat
  2. 10,16
   Havel byl špína,vastizrádce a hlavně UDAVAČ,tak zavři hubu ty amianální Vygume!

   Smazat
  3. 10:16 Totální agore. Věřím, že většina těch kteří vám
   přátelům anglosasů a tudíž přátelům zrady v r. 1938
   a dokonce už i němčourům odporují, nebyli, nejsou a
   nebudou "komunisty".
   Týká se to i mně. Jen ty vaše pubertální výkřiky nutí
   mnohé aby na vaše sračkomety reagovali.
   Jste ale většině k smíchu i s tím kašpárkem Havlem.

   Smazat
  4. 15:38 Čeho jsi dosáhl v životě ty ?? vanráku. Pan Havel porazil tu rudou chátru na hlavu.A ty mužeš jen hloupě žvanit.Ta tvoje" většina " nedosahuje v národě ani jedno procento komiku.

   Smazat
  5. 16:18
   UDAVAČ,KOLABORANT,lidská SVINĚ,netáhlo a lempl,KTEREJ má i bustu se třema v žíle přímo ve Fuckingtown byl genetickej odpad,PANIMAJEŠ GRABIT?!

   Smazat
  6. 10:16
   dštíš síru pravdolásko. Nic jiného taky neumíte, než někoho nenávidět, pomlouvat, dehonestovat..., tohle je vše, co jste v životě dokázali a navíc nemáte. Berete si do tlam líbivá slova, jako je pravda a láska, ale ovčí háv z vás ovci neudělá neboť na sto hony smrdíte sírou, ceníte zuby a jen poštváváte lid proti sobě.
   Jste ubozí, ale litovat, vás nemá smysl.

   Smazat
 6. 10,25
  Tvoje PLNOHOVNOTNÝ PŘÍSPĚVKY si tapetuj na Hovinách,Lihovkách a Blicích listech....v amipolicejním státě už bys dávno bručel nebo demokraticky spáchal sebevraždu!

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.