Reklama

neděle 4. srpna 2019

Odvolat ředitele NG byl logický krok, ale bez opory ČSSD sebevražedný

Středočeský zastupitel Zdeněk Štefek
-ps-
4. srpna 2019  PrvníZprávy
"Antonínu Staňkovi nemohu upřít určitou odvahu - odvolat za zásadní pochybení ředitele Národní galerie Fajta byl krok sice logický, ale bez pevné opory své vlastní strany vlastně sebevražedný," napsal ve svém komentáři Zdeněk Štefek. Že nevíte, kdo to je a proč o kulturu komentuje právě on?"Tak máme kulturu bez šéfa. Popelku, kterou se většina politiků sice občas ohání, ale na kterou by rázem zapomněli, pokud by se jednalo třeba o tom, zda vybavit "naše" komanda pro boje v Asii nebo v Africe nebo ve stejném objemu podpořit volnočasová kulturní centra… Popelku, o které by se ani tak moc nemluvilo, kdyby to nebyla vhodná příležitost kopnout si do vládnoucí koalice, prezidenta či do personální práce ČSSD," konstatoval zastupitel Středočeského kraje Zdeněk Štefek ve svém komentáři, který nazval jménem skromné pohádkové bytosti Popelka bez šéfa.

"Možná už za několik týdnů se dozvíme, kdo bude nový ministr kultury, a budeme diskutovat, zda má své křeslo za zásluhy, odměnu, správnou legitimaci nebo zda je to člověk skutečně na svém místě," dodal politik KSČM.

"Ale sluší se zhodnotit i výsledky práce ministra odcházejícího. Antonínu Staňkovi nemohu upřít určitou odvahu - odvolat za zásadní pochybení ředitele Národní galerie Fajta byl krok sice logický, ale bez pevné opory své vlastní strany vlastně sebevražedný. Škoda ale, že se obdobně nezachoval v případě ředitele krizí zmítaného Národního divadla, kterému navíc bez výběrového řízení prodloužil mandát na další období," uvedl Zdeněk Štefek.

"Také hojně citovaná účast ministra na křtu knihy poslance Grebeníčka o zločinech církve svědčila o pokusu nenechat si vmanévrovat jen úzké a protěžované vidění světa, bohužel, i v tomto případě vzal Staněk rychle zpátečku. Mohu ministrovi poděkovat i za další úspěchy, třeba za českokrumlovské otáčivé hlediště nebo za navýšení platů pro pracovníky v kultuře," vypočítal zásluhy ministra Staňka Zdeněk Štefek.

"Ale kritiku připojit musím také, i když v ní určitě nenaleznu společnou řeč s hérečkami všeho možného pohlaví, celebritami ze showbyznysu či privilegovanými provázanými umělci nebo s mainstreamovými médii. Ti kulturu v celé své šíři a pestrosti totiž netvoří, byť jsou účelově nejvíce vidět ...

Skutečná naše kultura, dlouhodobě podfinancovaná a podceňovaná, leží na bedrech desetitisíců různých pracovníků, kteří svou práci dělají spíše jako poslání než jako povolání. Knihovnice, muzejníci, sboristé, tanečnice, divadelníci, muzikanti, literáti, restaurátoři, mistři rukodělných řemesel, ale i tisíce organizátorů, nadšenců a dobrovolníků - ti všichni často doslova za almužnu nebo ve vlastním volném čase na pomyslném vlásku udržují tradice, festivaly, kulturní život v tisících obcí. Kultura leží i na bedrech milionů návštěvníků, kteří do muzeí, divadel, galerií, tvrzí nebo na louky či náměstí nadšeně chodí. A leží i na bedrech těch, kteří v širokém spektru činností sami kulturně tvoří či rozvíjejí náš rodný jazyk a naše dědictví," píše se dál ve Štefkově komentáři.

"Staňkovi se nepovedlo navýšit rozpočet kultury na slibované 1 % celkového rozpočtu bez výdajů na církve a nadějné není ani vyjednávání pro rok 2020. I přes navýšení platů nedošlo ke srovnání platů se školstvím a nůžky se tak stále rozevírají. Zároveň není dořešeno ani financování navýšení platů pracovníků institucí, jejichž zřizovatel není Ministerstvo kultury ČR, ale kraje a obce," upozornil na podfinancovaný resort politik KSČM.

"Podfinancované a nedořešené jsou i programy na podporu živého umění, na obnovu památek i na rozvoj kulturní infrastruktury v obcích a městech. Od koncertních sálů v krajských městech po zkušebny v pětitisícovém městečku a knihovny v malých obcích. A nevidím pokrok ani v oblasti nutného prohloubení spolupráce kultury a školství - přes síť ZUŠ, estetickou výchovu po program Kultura pro školy," uvedl dál středočeský zastupitel.

"Problematicky vnímám i oblast legislativní. Na poslední chvíli byl předložen památkový zákon, který je jen okleštěnou verzí zamítnutého Hermanova návrhu - vynechává oblast archeologie, stavebně historického průzkumu a stejně jako lidovecké dílo neřeší třeba dvojkolejnost památkové péče. Bez zřetelného výstupu je také příprava zákona o veřejných kulturních institucích, nemilosrdně odkopnutý pod stůl tak zůstává jako poslední pokus jen senátní kočkopes ušitý na míru několika divadlům," má jasno Zdeněk Štefek.

"Velkým divadlem tak zůstává vlastně jen ten humbuk okolo Staňka. "Člověk se rodí jako divoch, až díky kultuře se povznáší nad šelmu," řekl kdysi španělský jezuita a filozof Baltasar Gracián. Připadá mi, že někdo v našem "divadle" šelmou stále zůstal," uzavřel svůj komentář Zdeněk Štefek.

41 komentářů :

 1. Tak kapitalisté se chválí jak ekonomika šlape a zase budou žít na dluh. Staňek dělal dobře svoji práci tak musel odejít.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přeci si komedianti a další umělci nenechají zrušit OSOBNÍ KOMUNISMUS (=parazitovi podle jeho potřeb) pro ně osobně zaručený Havlem... Přeci se nebudou věnovat řádné práci...

   Proč třeba očistit grafiti za půl hodiny a za deset tisíc, když se na tom může živit parta odborníků několik týdnů za statisíce... Proč by herec musel získat zájem a srdce publika, když dostane prachy jako grant za loyalitu globalizaci a na diváky se může z vysoka...

   Smazat
 2. S přihlédnutím k okolnostem odvolání Staňka vypadají požadavky ministerstev na navýšení prostředků ze státního rozpočtu směšné ..... na ministerstvu kultury se neefektivně hospodaří a tak mu přidáme. Na ostatních ministerstvech se také neefektivně hospodaří a tak jim rovněž přidáme.
  Neefektivně hospodařit = občas něco ukrást
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:46 - občas něco ukrást - ne krást systemeticky
   vše v tyhle kolonii je systematicky rozkrádáno !!!

   Smazat
  2. Říct o někom, že něco ukradl, nebo dokonce systematicky krade je strašně snadný.
   Ale je to opravdu tak, jak tvrdí pan Staněk?

   Smazat
  3. Anonymní4. srpna 2019 9:57
   S největší pravděpodobností, to je pouze špička ledovce. P.K.

   Smazat
  4. P.K. - A co když je všechno úplně jinak? S největší pravděpodobností...

   Smazat
  5. 10:37
   To jako že Fajt není zloděj?
   To je jako kdyby byl KRAĎOUSEK celoživotní abstinent!☺

   Smazat
  6. 10:50 - Pan Fajt něco ukradl?

   Smazat
  7. 11:33
   Ono je to veřejné tajemství stejně,jako že KRAĎOUSEK neukradl a nepil!☺

   Smazat
  8. 11:42 Takže když je to "veřejné tajemství", tak je to pravda.

   Smazat
  9. Anonymní4. srpna 2019 10:37
   „- A co když je všechno úplně jinak? S největší pravděpodobností...“
   To bych spíš viděl, jako hodně malou pravděpodobnost. P.K.

   Smazat
  10. Anonymní4. srpna 2019 11:33
   „- Pan Fajt něco ukradl?“
   Když Vám to lépe zní, tak si to přeložte, že hodně, hodně špatně hospodařil. P.K.

   Smazat
  11. 11:53
   Havel nebyl UDAVAČ....tj taky veřejně známá PRAVDA!!!!!
   A nejen PRAVDA,ale i potvrzení reality☺

   Smazat
  12. FAJT si přivlastňoval peníze sponzorů a zvyšoval si svůj nemalý plat. To je krádež, defraudace!!!

   Zakže žádné pochyby. Škoda, že za podobnou věc Staněk nevyhnal ředitele Národního divadla.
   Ten si zase mastil kapsu na "autorácích" a o jejich výši také rozhodoval sám. Opět defraudace, krádež z veřejných peněz.
   Vzpomeňte na kratičké působení režisérky Třeštíkové na Ministerstvu kultury a jak sama rychle odešla, když zjistila, co po ní modré straky(prázdný Topol) chtějí!
   Takhle se před Babišem kradlo na všech ministerstvech a ve všech státních institucích. Stranické kasičky se musí plnit i kdyby většina ukradeného zůstala v kapsách spolustraníků. Trochu světla do toho vnesl David Rath se svou krabicí vína.

   Leo

   Smazat
  13. Koukám koukám, o vině a trestu je už rozhodnuto.

   Smazat
 3. 9:57
  Podle vás byl Staněk odvolán za odměnu a pro svoje dobro?

  OdpovědětSmazat
 4. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvažuje o kandidatuře na presidenta. Větší neštěstí ČR už nemůže postihnout. To už to může dělat i Josef Švejk.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přežili jsme (zatím) Zemana, přežijeme i Zimu.

   Smazat
  2. Jó pane Parkinsonvy zákony platí: pakliže se vedoucí ve funkci neosvědčí, je nutné jej posunout do funkce vyšší.

   Smazat
  3. Právo kohokoli, kdo splní zákonné podmínky moci být volen a zvolen je jedním ze základních stavebních kamenů naší demokratické, svobodné země, Ústavy ČR. Pochybuji ale, že tento základní zákon naší země znáte, natož že ji uznáváte.

   Smazat
  4. 10:02 Funkci prezidenta může nepochybně vykonávat plno lidí. Bude-li většinou voličů zvolen Zima, bude nutno to respektovat. Já bych v tom žádné neštěstí nespatřoval.

   Smazat
  5. Zima je politizující hlupák. Divím se Karlově univerzitě, že toto individuum ve svém čele snese.
   Prezident?
   Nemá zevnějšek blondýny i když uvnitř blondýnou je. Chraň nás Prozřetelnost před podobnými čaputy!

   MM

   Smazat
 5. Zima,Drahoš Fišer atd.....To.jsou skutečný giganti Sōrōs análů!

  OdpovědětSmazat
 6. Takže v odvolání Fajta nebyl validní důvod ani tak ve špatném výkonu funkce, ale že to Staněk nekonzultoval s ČSSD a neměl podporu ČSSD? To je divné, ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Validní důvod k odvolání Fajta samozřejmě byl: kradl, zneužíval dotace k osobnímu obohacení, defraudoval a chtěl po sponzorech, aby mu zároveň platili i stálý příspěvek k platu.

   Smazat
 7. Odvolat čuně, které ve funkci ředitele uzavírá milionový kšeft sám se sebou není zločin. Pan Staněk se zachovaljako slušný člověk a to zřejmě kulturní frontu vyděsilo k smrti. ČSSD se zachovala jako vždycky, bez cti, morálky a odvahy hájit zájmy zbytku svých voličů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně. To je fuk, kde je pravda. Hlavně, že máme jasno kdo je čuně a kdo slušný člověk.
   Tak to pak jo.

   Smazat
  2. 11:32 Pravda je samozřejmě u Vás, Vaše excelence. Zřejmě taky někde vskrytu sosáte státní cecík podivuhodnými smlouvami. Tak to pak taky jo.

   Smazat
  3. 12:09 Asi mu to přijde normální uzavírat smlouvy sám se sebou a nějaký ten audit taky nic neznamená. Vládnout v této zemi musí být jedna velká finanční radost.

   Smazat
  4. 12:15
   No asi se poučil u našich posranců. Ti si také své platy a zájezdy do ciziny určují jak je třeba.
   Václav

   Smazat
  5. Kromě otázky, kde je pravda, je také nutno vnést dotazy na to, kde je morálka, kde je etika. Mnohým to nic neříká.

   Smazat
 8. Na Babišovi je mi sympatické jen to, jaký český politický dobytek on uvádí do šílenství, to je jeho největší devíza z mého pohledu, kvůli které bych ho byl i ochoten volit

  OdpovědětSmazat
 9. Babiš nakonec ztratí svoje příznivce jen kvůli tomu, že neumí ČSSD nakopat do pr... a to by si měl uvědomit, že už překročil červenou čáru

  OdpovědětSmazat
 10. Kurňa, a že si předseda vlády nechává vyplácet dotace po miliardách, to nikomu nevadí. Že by dvojí metr?

  OdpovědětSmazat
 11. Říkat pravdu a muset proto mít svolení nějaké, dnes už zcela nevýznamné, partaje? To se nesmí? Jakou vlajku má ten Absurdistán ve kterém se to stalo? Naší!? A to je, milé děti, na pováženou. Na adresu ČSSD cituji Karla Čapka: "Kdo jednou zradil, zradí vždy znovu."

  OdpovědětSmazat
 12. Daniel Herman Fajtovo jmenování potvrdil a v létě 2014 ho uvedl do funkce.


  Skandál, který vypukl už v prosinci téhož roku, když se ukázalo, že si podvodník Jiří Fajt si řekl Komerční bance o příspěvek k platu ve výši 80 tisíc korun měsíčně, ve výši 1,3 milionu korun na rok. Takové zjištění by každého státního úředníka mělo okamžitě stát místo. Daniel Herman však Jiřího Fajta podržel, a nejen to: aby mu vynahradil ztrátu způsobenou selháním této nestandardní finanční operace, dal mu v roce 2015 bezmála půlmilionovou odměnu a v roce 2016 více než milionovou odměnu jako přilepšení k základnímu platu 89 tisíc Kč měsíčně.
  Státním organizacím, které předtím Jiří Fajt řídil a opustil způsobil mnohamilionové ztráty. Nestojí v čele Národní galerie poprvé, při prvním působení - 1995 do 1998 dluh NG, vymáhaný státem za neoprávněně užité prostředky, činil na jaře 1998 včetně penále 68,3 milionu korun, které Národní galerie splácela až do roku 2005. V té době už Jiří Fajt vytvářel nekryté finanční závazky jinde.Shrnutí:Herman kryl Fajta. Staněk upozornil na penězovody v kultuře.To se ale nelíbí Hamáčkoj a garnituře ČSSD,protože nebudou peníze na splácení obrovských dluhů.ZLODĚJ KRYJE ZLODĚJE,ale vinen je ten kdo na to upozorní! Prezident dá jasně najevo,že je na straně zákona. Demoblog,"politologové" a správná sdělovací masmédia JEČÍ:prezident porušuje ústavu! No prostě žijeme v ABSURDISTÁNU !!!

  OdpovědětSmazat
 13. Vždy jsem si naivně myslel, že polanci,(senánory vyjímám ti jsou odkladiště politického odpadu) a vláda (myslím všechny členy) slouží svému státu a tím jeho lidu. Vy jste mne dokázal, že slouží jen vyvoleným a těm jsou zodpovědní. Samozřejmně přeháním. Dávno jsem to věděl.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 14. To je normálka v Česku, dacani jsou chránéni jako poklad a slušný človék je znuctén. to je havlovská metoda.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 15. Od roku 1989 zničit, rozkrást , zadlužit stát i občana ! A co Staněk ? stranická kasa ČSSD se přestala naplňovat !

  OdpovědětSmazat
 16. V Indii je kaata nedoknutelných ta nejnižší u nás naopak.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.