Reklama

středa 21. srpna 2019

Otázka stará právě 50 let

Praha - srpen 1969
-vlkp-
21.8.2019 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
Tenhle sloupek píši se skoro dvou týdenním předstihem. Umím si totiž, po loňské masáži k 50. výročí Srpna 68 docela živě představit, co je dnes hlavním tématem mainstreamu dnes -50 let od demonstrací k prvnímu výročí okupace v roce 1969. A přirozeně také to, co píší.


Tehdy, před 50-ti roky jsem přímo v Československu nebyl. Bylo mým osobním štěstím, že jako čerstvý maturant jsem tehdy stihl, na pozvání známých, ještě vycestovat do Mnichova, než soudruzi opět neprodyšně zavřeli, na více než 20 let, hranice.

Protože jsem byl tam, kde jsem právě byl, měl tam práci u Siemensů a k tomu se otevírala více než reálná možnost eventuálně získat studijní místo na mnichovské universitě, zbývalo k řešení pouze jen to, jestli se člověk vrátí s koncem prázdnin domů a nastoupí na plzeňskou techniku nebo zda vyplázne na komouše a jejich systém jazyk a udělá dlouhý nos.

Nakonec byla zvolena cesta návratu. Nikoli proto, že bych se emigrace bál. To tedy rozhodně. Tenkrát mi svět připadal snadný a snadno získatelný – jen po něm vztáhnout ruku! V devatenácti má člověk nekonečnou sebedůvěru ve vlastní síly a je přesvědčen, že dokáže cokoli.

Přestože jsem viděl záběry z milicionáři a esenbáky rozbíjených demonstrací těch, kteří ještě věřili v ideály Ledna a Pražského jara a nad slunce jasněji se ukazovalo, co zemi pod Husákem asi tak čeká, vrátil jsem se, s koncem výjezdní doložky, zpět. Z jednoduchého důvodu – byl jsem jediné dítě svých rodičů. A jakkoli mi dali, už na začátku cesty požehnání, abych venku zůstal, protože si už žádné iluze, o tom, co se na nás s Husákem řítí – nedělali, vrátil jsem se. Nevypořádal jsem se s představou, že už bych je nejspíš do konce jejich života neviděl. Nic jiného v tom nebylo, známost mne tehdy právě míjela.

Nebylo to tedy žádné hrdinství, ani žádná zbabělost. Jen chladná úvaha – už se nikdy neuvidíme…. Do smrti…. Stojí ti to za to? Nebo opačně – skousneš toho bolševika, když budeš s těmi dvěma, co tě od malička vychovávali?

V pozdějších letech mi mnohokráte blesklo hlavou při různých příležitostech -zejména když bolševik zase ukrutně s něčím právě vyšiloval proti zdravému rozumu – rozhodl jsi se správně nebo ne? Neměl jsi přeci jenom vzít tu jedinečnou šanci, kterou ti osud v srpnu 69 nabídl?

Po přezkoumání mi vždycky vyšlo to samé – rozhodl jsi se dobře! Ne že by mne život v nehnutelné bažině normalizačního Československa, kdy se vlastně, tak říkajíc – nepohnul lísteček na stromě, jaké zde bylo všeobecné mrtvo a ticho, že bych byl nadšen z toho, že jako bezpartijní jsem ve 34 letech narazil na svůj kariérní strop a věděl, jsem, že zbylých 26 let do penze už budu jen sedět na tom, co mám, bez sebemenšího postupu dál, že bych měl radost z přetvářky, jež byla všude kolem, kdy ti, co v práci nadšeně dělali nástěnky a na desetiminutovkách měli referáty k politické situaci a jako první vyzývali k účasti v prvomájovém průvodu, následně v soukromí na všechno a všechny nadávali. V tom lepším případě. V tom horším a nebylo jich zrovna málo, práskali estébákům. Ne, to rozhodně člověka totálně disgustovalo.

Ale lékem na to byla takzvaná vnitřní emigrace. Vytvoření si svého vlastního mikrosvěta, kam mohl člověk zmizet, ponořit se nechat Husáka spol. se všemi jejich režimními tlučhuby a donašeči kolem blábolit podle libosti. Jejich dosah končil na prahu mého bytu, u mojí knihovny, u kanálového voliče televizoru v obýváku a rádia tamtéž, což znamenalo číst si, i když opakovaně, prohibitivní tituly, ke kterým se šlo dostat, dívat se na Němce, poslouchat Svobodku nebo Hlas Ameriky. A o víkendu zmizet na chatu. Tedy v mém případě.

Jiní to řešili jinak – pamatujete kolik mužských se tehdy stahovalo například do garáží? Jak v nich leštili a opečovávali rodinné plechové miláčky? Nebo kolik lidí se tehdy věnovalo všerůznému sběratelství? Zkuste se dnes projít kolem týchž garáží – schválně – naleznete tam některou otevřenou a kutila v ní? A když se rozhodnete zavítat na burzu? Pak se nepochybně srazíte zejména s jiným druhem publika než tenkrát – sběratelé /míním ty tzv. starého ražení s jiskrou v oku/ pokud tam vůbec vstoupí, jsou v beznadějné menšině. Převládají tvrdí nesmlouvaví obchodníci. Kteří přijeli vydělat. Jedno zda drahým prodejem nebo laciným nákupem. Cílem není rozšířit sbírku, nýbrž vydělat. Tenkrát se sbíralo.Nikoli vydělávalo. Vím o čem mluvím.

Husákova normalizace připravila mne a mou generaci o nejlepší léta života a rozlet a ambice. Co do možností, řekněme – obecných. Už jsem to řekl výše – bylo to jako pohyb v bažině. Nesmírně pomalý a únavný a vlastně k ničemu. Prostě mrtvolné ticho.

Nepochybně tohle a tisíc jiných podobných věcí dnes bude připomínat v nekončící kanonádě mainstream. V převážné většině se budou zejména vyjadřovat ti, co to tehdy vůbec nezažili a v podstatě nevědí o čem povídají. Protože jediné normalizační vzpomínky, které oni autenticky mohou mít, je, že chodili do pionýra stáli čestné stráže na stranických schůzích atd. a sháněli angličáky nebo céčka, aby byli in. A s touto osobní kvalifikací přes normalizaci budou vykládat vám i mně, jak to tenkrát bylo a jak je potřeba tu melu starou 50 let chápat. To oni dělají rádi! Stejně jako jejich předchůdci v době normalizace. Chtělo by se napsat – nepochybně se stejným výsledkem.

Jenže by to neodpovídalo pravdě. Dneska vás vnitřní emigrace nezachrání. Rozhodně ne většinově. Jistě – už nemusíte shánět prohibitivní tituly. Jestliže si něco opravdu chcete přečíst, tak si to určitě opatříte. Už nechodí bdělé souužky z uličního výboru a s našpicovanými slechy si nedělají poznámky o tom, kdo zase koukal na německou televizi, už netřeba mít rádio na hranici slyšitelnosti, aby nikdo netušil že posloucháte Hlas Ameriky nebo Svobodku. Podobně se můžete zase stáhnout na chatu nebo odjet tam, kam jste za Husáka nemohli. A vůbec se můžete od oficiálního režimu a názoru odpojit a on vám může vlézt na záda.

Za jednoho jediného předpokladu, že to odpojení ustojíte EKONOMICKY!

Já se vrátil před 50-ti roky z toho Mnichova proto, že jsem si neuměl představit, že se se svými rodiči už do konce života neuvidíme. Ale ani na chvíli mne nenapadlo, že bych se měl vrátit především proto, že by také nemuseli vystačit s penzí neb že by nájem v jejich bytě se mohl dostat tak vysoko, že by také na něj nemuseli mít, zejména kdyby zůstal jen jeden. Nic z toho nebylo nutno řešit. Dneska bych, ve stejné situaci zohledňoval především tohle!

Vnitřní emigrace dnes je podmíněna tím, do jaké míry vy osobně a ti kolem vás požívají ekonomické svobody! Kdo si přivázal na krk hypotéku, dobře ví o čem je řeč! Podobně matky samoživitelky nebo osamělí důchodci a důchodkyně. A přirozeně další kategorie, pod tlakem. Momentálně prožíváme mimořádně šťastné období dlouhodobé konjunktury. Klíčovým slovem je ono MOMENTÁLNĚ. bible píše o sedmi létech dobrých a sedmi hubených. Od převratu jsme zažili celkem tři krize. Dvě které nás buď zcela nebo částečně minuly a jednu, která každému ukázala, jak snadné je usnout jako někdo a probudit se jako nikdo.

Tohle se v husákovském mrtvolném bahnu nevyskytovalo. Ekonomickou svobodu, myslím tu úplně základní. A tudíž to také nikoho nelimitovalo. Když to trochu přeženu – pak pendrek Lidových milicí v 69 byl nahrazen pendrekem hypoték.

Je to asi 14 dní, co v Lidovkách vyšel článek od jakéhosi Matochy nebo jak se ten písmák jmenoval. Myslím, že měl titulek Dáváme přednost životu v džungli před životem v zoo.

Psal, řekl bych, na stejné téma jako dnes já. Jak a co vyplývá z toho titulku. Zjevně nechápe, že v čase bude velmi měnit názor na to, co je džungle a co je zoo. Tak jak bude otřískáván životem, jak se jemu osobně bude dařit ekonomicky, jak mu budou nebo nebudou docházet síly. Neberu mu jeho osobní postoj a životní priority. Ani ty momentální. Má právo na všechno co se mu ohledně životního stylu líbí.Teď i kdykoli v budoucnu. Na co právo nemá, je vnucovat to jiným. Stejně tak odpírám tohle právo těm, co dnes jedou tu mnou očekávanou hlavní mainstreamovou linku. Zejména pak těm, co nic z normalizace nebo skoro nic - nezažili!

Jenže v tom je kruciální potíž dnešní doby! Husák nechal mlátit pendreky před 50-ti roky za jiný názor, než byl ten jeho a Moskvy. V současném Česku zatím na silovou konfrontaci nedošlo. Zatím. Je ovšem nemálo těch, kteří by rádi odlišný názor než je ten jejich, s gustem odstíhali úplně stejně jako prověrkové komise před těmi 50-ti roky. A ty pendreky by klidně přidali také. Mimochodem, jestliže příští přespříští a další Letné budou stále masovější, no uvidíme, co všechno Babiše ještě napadne. Ovšem majitelé jediného správného názoru jsou na tom úplně stejně. Otázky by sice byly úplně jiné, smysl, praxe a cíl by zůstal stejný!

Když si dneska položím stejnou otázku , jestli jsem neemigrací v roce 69 udělal dobře, mohu s klidným svědomím odpovědět – Ano! Jakkoli se to tehdy zdálo nemožné, ono to nakonec vyšlo skoro nastejno! Viděno dnešníma očima. Smutné zjištění!

Uvědomí si tuhle tristní skutečnost ti dnešní kádrováčtí honimíři?

33 komentářů :

 1. Pane autore, nyní se můžete radovat. Dočkal jste se. Plzeňskou škodovku ovládají cizí firmy. Mezi nimi vámi obdivovaný Siemens. Kradou tady o sto šest. Vy jim v tom pomáháte. Nedělejte si iluze, že byste byl úspěšný v kapitalismu, který by tady zavedli o dvacet let dříve. Vy byste nedokázal využít příležitosti k tvořivé práci nikdy. Tehdy za bolševika jste mohl vynalézat. V tomto ohledu jste nad sebou žádný strop neměl. Teď už jsou tady jen samé montovny. Možná to vašemu naturelu drába více vyhovuje než žít ve svobodné rozvíjející se socialistické vlasti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On z toho žádnou radost nemá, tak nepodsouvej! Co si ty osobě udělal, aby se z nás nestala kolonie Západu?!

   Smazat
  2. Nu, autor nepoznal, že je to nyní horší než za komančů. Na Západě už nemůže mít svobodu a ani svobodu slova, jinak bude umlčen. Tam všichni souhlasí se svým omezováním svobod ve prospěch nejbohatších. Absurdní je už to, že jen VIP sobám bude umožněno právo osobně řídit auto, ostatní budou jezdit dálkově řízenými elektromobily. Taková výborná vize budoucnosti a to nedaleké !

   Smazat
  3. 9:45 Píšete nesmysly, mám na Západě příbuzné a když se navštívíme a dáme řeč tak nikdy nic takového jak píšete ( nesvoboda,nesvobodu slova,nějaké umlčení, žádné omezovaní svobod ) nikdo z nich neříkal. To jste si popletl s dnešním Ruskem.!!!

   Smazat
  4. 9,58
   Tak proč se amiokupanti tak ježili,když Edwar Snowden vynesl na světlo,jak pod vedením NSA funguje špehování a odposlouchávní lidí v tomhle V.I.P POLICEJNÍM STÁTĚ?!!!!

   Smazat
  5. 9:58 vy jste ten standardní pitomec. Zamícháte do toho Rusko a přidáte, že vaši známí kdesi na západě cosi nepociťují. Jako by totalita peněz, tedy většinu omezující, terorizující a znemravňující systém, neexistovala. Ona rakovina ne vždy, ne každého, bolí. To ovšem, jak jistě každý ví, neznamená, že nezabíjí. JiH

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V září roku 1969 jsem v Mnichově přesedal na rychlík do Prahy. Seděl tam pán, který se mne doptával, proč se vracím domů. Řekl jsem nu, že jsem se v Československu narodil a on hovoru nechal. O emigraci mne nikdy nenapadlo myslet a také rodiče o tom nemluvili.

   Traduje se, že emigrovali nejschopnější lidé. To bych přiznal jen politickým dobrodruhům, obvykle vybraným lhářům, kteří se měli za co doma bát. Celý profesní život jsem se pohyboval v prostředí elity jednoho kraje. Neznám případ, že by nás ohrozil odchod nějakého špičkového projektu. Každý věděl, že nejlepší podmínky pro výzkum má doma, zatímco v cizině bude vždy přivandrovalec. Odcházeli jen průměrní, u kterých ambice převyšovaly jejich schopnosti. Posledních 25 let jezdím na mezinárodní konference, kde se schází tisíc odborníků z celého světa. Žádný český nebo slovenský emigrant mezi nimi není.

   Smazat
  2. Oprava ...
   Neznám případ, že by nás ohrozil odchod nějakého špičkového odborníka, na kterém by záviselo dokončení nějakého významného projektu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 20:52 pane, neznám vás, ani váš kraj a ani vaše elity. Ale nadzvedl jste mne ze židle generalizovat podle vás na celou emigraci formát politických dobrodruhů a lhářů, se mi nezdá se slušné. Vím o kapacitách z mediciny, digitalizace hodně profesorů z vysokých škol, literatů i mnoho dobrých herců. Jména neuvádím, asi by vám stejně nic neřekla. Pro vaši informaci, nejsem emigrant, ani reemigrant a normalizaci jsem jsem tu prožil jako každý.
   P.S. kdyby neemigroval profesor Svoboda do USA tak projekt digitalizace proběhl už o mnoho let dřív a za méně investic. Možná by vychoval i schopnější ajťáky a stát by nevyhazoval miliardy. Jen jeden příklad asi z mnohých.

   Smazat
  5. Vy odborníku na digitalizaci, 17:00. Čím byla "digitalizace" limitována za komunistů a čím je limitována dnes? Nedostatkem odborníků řádu profesora Svobody? Ale jděte, dětino.

   Smazat
  6. Nerad používám hrubosti, ale je to vaše volba.Takže vítejte stařeno. Asi nevíte oč tu běží, tady se blblo se JSEPama, pozdějí se SMEPama a v té době za hranicí si už i děti hráli na 8bitových PC (Atari).
   Sálové počítače byly vhodné jen pro velké firmy a případně školy, přesto se staly falešnou značkou vyspělosti firmy a tak se investovalo a nejen do nich, ale do klimatizace a dalšího vybavení, i když se to možná i nepotřebovalo. Často nebyl připraven soft a maximální využití bylo na 1.směnu. Jestli jste nepracoval v oboru, tak asi nevíte, že po uvolnění nákupu PC(po Slušovicích) byl problém k sadě 286tek získat tiskárnu, to muselo schválit odd.pro zvláštní úkoly, byl strach, aby se nezneužily k množení protistátních tisků. Pan profesor vychoval odborníky, kteří dokázali opravit chyby ve firmních standardních programech. Nejen to, ale učil i možnou kooperaci mezi systémy (předstih internetu). Dynamika systemů, bylo by toho semozřejmě víc. Námitka k dnešním řešením, jsou drahé a mezi sebou nekooperují ani v rámci stát.menažmentu (i mezi ministerstvy). Navíc existuje internet a ohromné množství softpodpory. Limitou digitalizace je lidská hloupost, která byla a je. Dílem zadavatelů a dílem řešitelů.

   Smazat
 3. Autorovi článku velmi dobře rozumím, i když jsem o 4 roky mladší. :-) Bohužel, naše generační zkušenost je prakticky nepřenositelná.

  OdpovědětSmazat
 4. Tenkrát bylo fajn i to, že čelit zdejší propagandě se dalo poslechem Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky aniž by si člověk uvědomoval, že to zase není nic jiného než propaganda. Jak bylo osvobozující myslet si, že to co jde ze Západu je pravda, pevná bašta reality. Jak byl svět jednoduchý a zlo tak snadno identifikovatelné.

  OdpovědětSmazat
 5. Dobře napsáno a hlavně dobře jste udělal. Uvažoval jsem o emigraci,naše krásná vlast mě vždy odradila.V emigraci člověk stratil rodinu a přátelé,vždy je cizák. Dnes jsem viděl dokument o emigraci 1968 do Švícarska.Stále to byly pro ně slované a jejich mentalita. Dnes jsou z nich Švícaři se svojim domovem. DOBŘE JSTE UDĚLAL!

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento magor cetl s namahou Rodokapsy psane v Cekoslovensku Je z toho tak zblbly ze nezere nespi a nemeje se ,jen tady blekoce i kdyz mu to mazou ,jeho debila nic neodradi jen ten krummpac

   Smazat
 7. Skoda, ze Novotny nepozaviral vsechny z Prazskeho jara. Bylo by to nezakonne, ale nezakonnosti se pachaji denne i ted. Mohli jsme si zit tak dobre az do r. 1990, protoze Novotneho CSSR byla to nejlepsi, co v CSSR zazila. Mohli jsme odolat i 17.11.89 (treba zavrenim demonstrantu) a ted jsme si mohli zit kralovsky, stale stejne ceny, zdravotnictvi jen za 1 Kc za recept s 2 leky, vsichni praci; kultura, skolstvi, sport na svetove spicce.Mohli jsem byt lepsi nez Cina, tj. NEJLEPSI NA SVETE. Zatim nevlastnime 75% toho, co tady je a z toho co vlastnime, vlastni to jen par lidi. Podle M.Jana Husa i hadi jsou na tom lepsi nez my, protoze chrani svuj domov, nas i s obyvateli se rozprskl do celeho sveta. Tak velkou emigraci cesky narod nikdy nezazil. A neni nadeje, coz je to nejhorsi. Snad by mohl pomoci jen KONEC SVETA.

  OdpovědětSmazat
 8. Strýc mé matky emigroval v 1947 roce. Žil v USA , v 1953 odešel do Brazílie . K české emigraci roku 1968 se nehlásil. S českými emigranty roku 68 měl mizerné zkušenosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chapu ,zdejsi obejda je toho dukazem proc se jim strejda vyhybal .Ja sam jsem naprosto eliminoval prakticky vsechny kontakty .To co uteklo po okupaci neni nic ,je to snuska neznalku a kecalu .Nebudu jmenovat ale ja osobne jsem byl temito "vlastenci" okraden o hotovost v cash a to nemale castky od nekolika vylupku,neb mne presvdcili o nutnosti pujcky ale nikdy penize nevratili i kdyz jsem si o ne rekl.Proste ubozaci . Vim take jak v emigraci prezivali neb on kapitalismus neni pro proste duse a lidi kteri nebyli ani vyuceni a jeden mi dokonce vypravel ze ma vysokou ekonomickou ac nemel stredni skolu ale pri jeho znalostech mu to ani nedoslo. Ale to je na dlouhy clanek ,jak rikam "ruce pryc od Koree"

   Smazat
 9. Měla jsem s Vlkem, své doby korespondenci. Tvrdil, že je mu jako mě 64 roků a jiné. Takže, jak mu mohlo být v době intervence spojeneckých vojsk 18-19 let, tedy po matiritě. Mohlo mu být, dle jeho e-mailu 13 - 14 let. Takže lež o jeho věku.
  Že by maturanta bez jakékoliv praxe vzala firma Siemens do zaměstnání, to ano, když moje dcera studovala na mnichovské universitě, tak tam taky pracovala, jako kantýnská a vlastně děvečka pro všechno.
  Takže a no, mohl by tam tenkrát třeba umývat toalety.
  Jinak, Vlk má pořady na jednom Slovenském vysílači, třeba s týpkem "intibo", kde se před volbami do EP shodli na tom, že by bylo dobré zvolit toho zkušeného dobrodince Teličku opět. Dle mého názoru Vlk je fiat, ale sleduji ho dál.

  OdpovědětSmazat
 10. Cituji:
  V současném Česku zatím na silovou konfrontaci nedošlo.

  Bohužel došlo!
  V r. 2000, při přažském zasedání MMF.
  Tehdy se v Konviktské našly i drobnosti od demonstrantů,
  jako části vyražených zubů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:24 A TO VÁM NEVADÍ TAK JAKO DNES VE FRANCII, POUŽITÍ DLAŽEBNÍCH KOSTEK???

   Smazat
 11. Necht esi to vysvetlit jsem zde vim vsechno hurvinci cesky pitomoucky
  h

  OdpovědětSmazat
 12. Nenapsal jsem prispevek 1:01
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. Dle mého názoru - kdyby pan Vlk dokázal zkrotit svůj silný sebeobdiv a nedělal základní chyby, plynoucí z jeho averze vůči prezidentu Zemanovi (raději podpořil protinárodního lháře Hermana), byl by to dost dobrý borec. Některé jeho postřehy jsou velmi dobré.

  OdpovědětSmazat
 14. Kdyby to Antonín Novotný ustál, mohli jsme se obejít bez invaze i normalizace. Bez plačtivého Dubčeka, který byl vláčen pražskou kulturní frontou i bez hňupa Biľaka.

  OdpovědětSmazat
 15. tým hňupom bol Kriegl - odstavený emigrant od funkcií - tak začal hrať vysokú hru, a prehral všetko a aj nám, Tupček nevedel ako a čo vlastne chce ....

  OdpovědětSmazat
 16. 10:50 Jedinný pan Kriegl, si z těch připosraných komoušu v Moskvě zachoval svoji čest a dustojnost. Největší zarchant byl Husák, sám to potom mnohokrát potvrdil. Je škoda že nedostal provaz

  OdpovědětSmazat
 17. 11:40
  Jasně a co milovanej Tupček a jeho podpis Pendrekovýho zákona???
  Dej si bacha,ať nepohoupu já tebe,HAVLOKURVO!!!!

  OdpovědětSmazat
 18. Občan Vlk se tentokrát skutečně dokonale odkopal. Ukázal, že ve své výjimečnosti potřebuje svobody a prostředí, které žádným způsobem neomezuje prostor pro jeho seberealizaci, nijak se nedotýká jeho citů, jeho potřeb estetiky a vkusu. Pan Vlk je elita. Panu Vlkovi se dostalo jeho prostoru sametovou revolucí. Proklatě nakrátko. Jen dotud, dokud dobíhaly ty komoušské výsady pro obyčejné. Panu Vlkovi, stejně jako většině ostatních, ten prostor, který pro sebe tak naléhavě, ve své výjimečnosti vyžadoval, zaplnili tuneláři, šmejdi, zahraniční mocenské a podnikatelské zájmy. Občanu Vlkovi zbyl prostor na jeho blogu, ve Svobodném vysílači a také, jako za komunistů, může natírat svůj plot. O co byli připraveni jiní, ještě obyčejnější než on sám, občana Vlka nezajímá. Straší dál s domovními důvěrnicemi a konfidenty StB i trapnou komunistickou propagandou padesátých let. Když nic z toho, se vší pravděpodobností, se jeho osoby nijak nedotklo. Pokud na to skutečně měl, aby odborně vyniknul, nic mu, kromě ekonomických a technických možností režimu, nebránilo. Komu chce vytýkat, že se nenarodil jinde nebo jindy, nebo dokonce, jiným rodičům? Pan Vlk mi připomíná takové to obyčejně rozmazňané, těžce dospívající, dítě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:39
   Taky se na naší rodině podepsal 68mý, ale nehodlám své zážitky, házet někomu za vinu. Pane, vaše obžaloba autora, mi připadá nemístná. Já mám jen dva, kteří to zavinili Brežněv a Husák. Politici si vždy mnou ruce, když se obyčejní občané mezi sebou hašteří, obviňují a nenávidí. Pan Vlk mi připadá jako normální občan. Tak proč se po něm vozíte ?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.