Reklama

neděle 4. srpna 2019

Podezřelé mezery ve vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a zapojení zpravodajských služeb – Úvod do problematiky

4. 8. 2019 Agentura EXANPRO
PŮSOBENÍ ZPRAVODAJSKÝCH SLUŽEB
Krátká analytická reakce – úvod do problematiky (12066)Slovenský novinář Ján Kuciak byl zavražděn 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača (okres Galanta, kraj Trnavský, Slovensko). Spolu s ním byla zavražděna také jeho snoubenka Martina Kušnírová, která s ním žila ve stejném domě a která se v inkriminované době údajně proti plánu nacházela uvnitř domu s Jánem Kuciakem. Kušnírová se v osudný den měla jako archeoložka zúčastnit několikadenního archeologického výzkumu ve východní části Slovenska, ale kvůli údajnému špatnému počasí pro provádění výzkumu nikam neodjela (výzkum byl o týden odložen).


V osudný den večer Martina Kušnírová svým autem vyzvedla svého snoubence v Galantě a společně krátce po 19. hodině přijeli do svého domu v obci Veľká Mača, kde byli oba po 20. hodině večer zavražděni střelnou zbraní (den před vraždou se Kuciakovo auto kvůli špatnému stavu baterie stalo nepojízdným, a proto pro něj následující den přijela jeho snoubenka).

Novinář Ján Kuciak sbíral informace o firmách s nejasnou vlastnickou strukturou a o podezřeních z dotačních či daňových podvodů. Některá z podezření se měla týkat lidí blízkých vládní sociálně-demokratické straně Směr (Smer), kterou vedl tehdejší slovenský premiér Robert Fico. Kuciak informace shromažďoval takzvanou „datovou žurnalistikou“, což znamená, že vyhledával dílčí informace z veřejně přístupných zdrojů (taktéž obecně otevřené zdroje*) ze všech možných oblastí, jakými jsou neziskové organizace, státní instituce, soukromé firmy apod. Produkty datové žurnalistiky jsou spíše formou pro ovlivnění veřejného mínění než formou obsahující důkazní materiál pro trestní řízení.

Poslední případ, na kterém Kuciak pracoval, se týkal slovenského podnikatele Mariána Kočnera a působení italské skupiny organizovaného zločinu s názvem 'Ndrangheta na Slovensku. Tato skupina je kalábrijskou odnoží italské mafie (Kalábrie je kraj na jihu Itálie, který přes Messinskou úžinu sousedí se Sicílií). V tomto případu figuroval také italský podnikatel Antonio Vadala, jenž působil na Slovensku a měl podle Kuciaka vazby na stranu Směr. Kuciakův shromážděný materiál byl publikován týden po jeho vraždě.

Dvojnásobná vražda vyvolala protesty slovenské veřejnosti, což vyústilo v postupné demise ministra kultury Marka Maďariče (28. února 2018), ministra vnitra Roberta Kaliňáka (12. března 2018) a posléze premiéra Roberta Fica (14. března 2018). Všichni tři jmenovaní patřili ke straně Směr (celým názvem „SMER – sociálna demokracia“, zkráceně „SMER-SD“). Demise slovenského premiéra znamenala pád celé vlády. Slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval nového premiéra (22. března 2018), kterým se stal původní vicepremiér Peter Pellegrini rovněž ze strany Směr. Následně prezident Kiska jmenoval zbylé členy slovenského vládního kabinetu.

V září 2018 bylo v souvislosti s dvojnásobnou vraždou zatčeno osm osob, z nichž byly přímo obviněny čtyři osoby. To by se ale nestalo bez zvláštní pomoci z americké strany (viz dále v textu). V červnu 2018 byl zadržen i podnikatel Kočner, avšak v souvislosti s jinými případy (falšování směnek ve vztahu ke slovenské TV Markíza a daňové delikty). Kočner byl i přesto kvůli vazbě na nejméně jednu ze čtyř obviněných osob s vraždou Kuciaka a jeho snoubenky spojován. Později byl Kočner obviněn (březen 2019), že v případu dvojnásobné vraždy figuroval jako prvotní objednavatel. Druhotnou objednatelkou či zprostředkovatelkou měla být Alena Zsuzsová, údajná tlumočnice z italštiny a jedna ze čtyř obviněných osob, se kterou měl mít Kočner minimálně pracovní vztah. Mariánu Kočnerovi přitížilo i jeho údajné vyhrožování Jánu Kuciakovi, což se mělo stát po telefonu v září 2017.

Tolik stručný úvod a shrnutí poznatků k případu vraždy slovenského novináře a jeho snoubenky. Vše může působit celkem jasně, avšak při podrobnější analýze dostupných poznatků a postupu policie vyvstává plno rozporů a slabých míst. Slabiny v celém případu a jeho vyšetřování vidíme především ve čtyřech níže uvedených oblastech:

A) Prvním slabou oblastí je předložení obecného motivu, který má dvě protichůdné varianty, které ovlivňují množinu možných organizátorů či objednavatelů, případně přímých pachatelů (vykonavatelů) a spolupachatelů. Slovenští policisté dosud nestanovili přesněji definované a reálné motivy, což je může svádět do mylného směru vyšetřování (blíže viz produkt 12067 – připravujeme).

B) Další oblastí se slabými místy jsou zvláštnosti v přípravě a provedení dvojnásobné vraždy, kdy obvinění konali paradoxně tak, aby proti sobě nashromáždili co nejvíce důkazů. Tyto důkazy však mohly být odhaleny až poté, kdy slovenské vyšetřovatele na totožnost údajných pachatelů navedla americká strana – viz níže čtvrtá oblast (blíže viz produkt 12068 – připravujeme).

C) Třetí oblastí s nedostatečnou činností je vyšetřování obviněných, kdy se policie neobvykle zaměřuje jen na některé věci, a naopak zapomíná na celou řadu úkonů, které by mohly odkrýt odlišné pozadí případu. Mohly by odkrýt například to, že obvinění mohli být využiti, aby posloužili na odvedení pozornosti od skutečných organizátorů a případně i pachatelů. Tomu napovídají zjištěné rozpory a špatný postup vyslýchání obviněných (blíže viz produkt 12069 – připravujeme).

D) Poslední čtvrtou slabou oblastí je podivný příspěvek poskytnutý zástupci USA v podobě údajných satelitních snímků z jedné z amerických družic, která „shodou okolností“ v inkriminovanou dobu prolétala nad prostorem obce Veľká Mača a tento prostor svými prostředky zachycovala a zaznamenávala. Snímky z družice a následná analýza pohybu osob a vozidel v obci v době činu údajně napomohly odhalit pachatele dvojnásobné vraždy a následně další podezřelé osoby, na základě čehož slovenská policie zorganizovala zadržení oněch osmi osob. Se satelitními snímky je tu však problém, který zatím nikdo neřešil (blíže viz produkt 12070 – připravujeme).

Z analýzy a vyhodnocení výše uvedených oblastí lze vytvořit určitý závěr o zákulisí dvojnásobné vraždy včetně skutečného motivu k jejímu provedení (blíže viz produkt 12071 – připravujeme).* Definice termínů jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK – sjednocená verze“.
Zpravodajský produkt 12066
Krátká analytická reakce – úvod do problematiky
© 2019 Agentura EXANPRO

35 komentářů :

 1. Aááá, Vašek rozjíždí další konspiraci. Kdo nekonspiruje, jako by nebyl! Konspirace do každé rodiny! Konspiruji, tedy jsem


  :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13,19
   Konspiracia sem, konspiracia tam.Nikdy nemozes vediet, kto ma v tom prsty.
   Len dufajme, ze sa to podari vysetrit.
   Mna na celej veci zaraza to, ze byvaly novinar, potom prislusnik tajnej sluzby, Peter Toth, ma vypovedat ako klucovy svedok.
   Ten ale utiekol do zahranicia, vraj sa obava o svoju bezpecnost.
   Zaujimave ale je, ze okolo roku 1996 robil akusi spojku Robertovy Remiasovy, ktory v tom case zahynul v aute, ktore vybuchlo.
   Vraj nastrazny vybusny system. Opozicia z toho obvinila vladu Meciara.Ci v tom mal Meciar a spol.
   prsty sa asi nikdy nepotvrdilo.
   Ale pri oboch vrazdach sa vyskytuje meno Toth, co je zaujimave, a este zaujimavejsie asi je, ze byvaly clen SIS sa boji vratit na Slovensko, aby podal vypoved ? To je pre mna zatial nepochopitelne.
   Je dost mozne, ze ani Kocner nebude objednavatel vrazdy, ale niekto iny, vysoko postaveny, a Kocner iba sprostredkoval objednavku.
   Preto sa asi boja Totha, mozno sa mu vyhrazaju.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Conspiro dum spiro :-)))

   Smazat
  4. Ovsem ty druzice umej sledovat co potrebujou. To ostatni a treba dulezitejsi je nezajima ..
   Pady a zmizeni letadel, 9/11/, schovavacky Usamy, a mnoho dalsiho, ale aktivity spionazni ve vesnicce Velka Maca, nahle nabyli Nejvyssi Dulezitosti..

   Smazat
  5. 13:19 - Která neziskovka tě platí ? Přiznej barvu. Ti, kteří začínají s tím, že něco je konspirace, většinou jsou placeni neziskovkami, aby odváděli pozornost od problému. Na Slovensku už je to zcela jasné proč útočili na Fica i přes Kisku. Klučino, jsi pozadu.

   Smazat
 2. Vraždu jistě spáchala CIA nebo jiná podobná neziskovka na příkaz Soroše!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uz pred delsim casem jsem napsal, ze je tezke hledat pachatele, pokud si zuzim rozsah podezrelych mimo skutecneho objednavatele vrazdy. Jenze oni porad doufali, ze to prisijou tomu Kocnerovi, zatimco ta Zsuzsova je nejspis drzena pod krkem nekym mnohem mocnejsim, nez je Kocner a stejne byla nejspis vybrana proto, ze vsechny nitky od ni, vedou ke Kocnerovi, se kterym ma nejspis i sveho bastarda. Jen by me zajimalo, cim ji presvedcili ke spolupraci. ten pripad je totiz ve skutecnosti mnohem "zajimavejsi", nez nejaky obetovany zacinajici presstitute, odhodlany fabrikovat jakekoliv lzi, jen aby se zalibil svym panishkum. Ten byl bez hodnoty, od sameho zacatku.

   Smazat
 3. Když je potřeba udělat MAJDAN , tak se připraví třeskutý důvod. Na lidech nezáleží,je jich dost .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi tak...to je nejpravděpodobnější. Když nás naši "američtí přátelé" nemohou přesvědčit ke shození demokraticky zvolenému, ale jim nevyhovujícímu vedení státu humanitárním bombardováním, tak si najdou a odpraví nějaké ty kuciaky. Doufám, že Peklo existuje !

   Smazat
 4. Kdyby jste se zeptali angličanů,dozvíte se pravdu... PUTIN...Spojencům věříme,říkal ten pitomec Petříček.

  OdpovědětSmazat
 5. Nie som ani ficovec ani kiskovec a neriešim konšpirácie či si vraždu objednal Soroš, Putin alebo Trump. Jedno je však isté, prevalilo sa na povrch okrem iného napr. že nevýznamná modelka, priateĺka istého taliana, ktorý teraz v Taliansku sedí v base za obchody s narkotikami bola hlavnou štátnou radkyňou na úrade vlády a s premierom chodila na zahraničné rokovania dokonca aj s Merkelovou. A to je len čerešnička na torte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusíš se stydět, my jsme tu měli podobnou ženštinu, dokonce ani neměla jenom funkci poradkyně, ale rovnou ředitelky. Nedělala sice okrasu na návštěvě u Merkelové, ale zato řídila rozvědku. Stane se no, ta naše ale nebyla tak hezká jako ta vaše.

   Smazat
  2. No, on rozdil bude hlavne v tom, ze "modelka" (coz je eufremismums pro luxusni slapky, "hostujici" v zaharnici) se alespon dobre nauci jazyky, na velmi dobre hovorove urovni, casto nerozeznatelne od nativniho mluvky, protoze jinak by v te cizine skoncila jako ta nejlacinejsi coura.
   Coz rozhodne neni pripad nejlevnejsi padle zenstiny, Jany Nagyove (to jmeno je taky Slovenske/Madarske :-) )... takze Fico vede 1:0, v porovnani s nasim "panem cistym".

   Smazat
  3. 16:59, i kdyby nebyla přítelkyní nějakého Vadaly, vzhledem k osobnosti je alarmující, jak se dostala do tak vysoké funkce. Máme u sousedů v Rakousku kancléře Kurze, který je zhruba v jejím věku, přičemž ve svých dvaceti sedmi začínal na pozici ministra zahraničí. Ale to byl jiný případ. Kurze označili za rozeného diplomata, spěl k tomu od dětství.

   Trošková je něco jiného. Prý je inteligentní, vystudovala nějakou školu manažmentu a založila řadu firem typu běžných služeb, takže je aktivní a možná má organizační schopnosti, ale také byla královnou večírků a fotila polonahé akty do pánských časopisů. Kdyby si Fico přivedl do kabinetu nějakou šikovnou pipku, OK, ale ona tomu všemu šéfuje a všude ho jako hlavní rádce doprovází... tedy doprovázela.

   Smazat
  4. kantynska padla i sfalešnym katolikem slotou zato lampasaci ktere vodila na provazku si pomohli byli povyšeni nikoliv jak se všeobecně čekalo degradovani a do teplaku ale nic bych z toho nedělal tak už to v havlistanu chungluje třicet let a někteři si to nemužou vynachvalit jak pravda a laska vitězi a dokonce ji nikdo už nikdy nedokaže porazit

   Smazat
 6. Hned od počátku bylo jasné, že VRAŽDA Kuciaka - ať je důvod jakýkoliv - byla ZNEUŽITA k politickým účelům! Bylo obviněno několik osob, které by mohly mít TEORETICKY zájem na jeho odstranění. Ovšem, že Kuciak pracoval s VEŘEJNĚ DOSTUPNÝMI ZDROJI, tak ten sám fakt téměř VYLUČUJE, že šlo o "objednávku na zadání nějakého podnikatele nebo politika". To bylo zřejmé již na samém počátku kauzy.

  Lidé, kteří byli informováni o vraždě, z drtivé většiny NEROZLIŠUJÍ a ani nevědí, v čem spočívá a jaký je rozdíl mezi ANALYTIKEM A INVESTIGATIVCEM!!! Této "nevědomosti" bylo využito a hlavně ZNEUŽITO k tomu, aby události dostaly URČENÝ SMĚR, což mělo za následek, že záměr prakticky splnil svůj ÚČEL!

  Podstatné jsem sdělil a to ostatní je již jenom v rovině úvah a teorií, do kterých je zbytečné se pouštět, dokud není znám PŮVOCDE celé akce! Jsou ale jisté indicie, které naznačují "odkud vane vítr".

  OdpovědětSmazat
 7. Víte jaký je rozdíl mezi konspirační teorií a pravdou? V současné době to jsou asi 3 roky. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 8. Na dobu vraždy dvou osob na Slovensku mají amíci satelitní snímky. Na dobu pádu letu malakského letadla nad dombasskou válečnou oblastí je však odmítli poskytnout. Pročpak asi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi viseli furt nad Slovenskem a číhali, až se něco stane. A dočkali se.

   Smazat
  2. 17:17, z toho Donbasu z není přesně to, co by potřebovali.

   Smazat
 9. noviczech
  ...prosím vás, vy se tady zabývate případem, ano jsou dva mrtví, ale víte vy vůbec, kolik mrtvých má na svědomí tento demokratický režim? Víte vy, kolik peněz přeteklo do podivných kont?, a víte vy vůbec, kdo za tím vším stojí? Divím se jen naším tajným službám, že se nechali tak levně prodat! JSME SLOVANÉ, JSME ČEŠI? CO JSME?, CO SE STALO NENÍ NORMÁLNÍ, pan Putin proti tomu v Rusku bojuje že všech sil, český občan ZRADIL, zradil za peníze svůj charakter, svou domovinu, JAK Z TOHO VEN?, uvidíme!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to meleš, ty blbe?

   Smazat
  2. To nic 17.38... To byste nepochopil. Paste se dál.

   Smazat
 10. ...ale nemele !

  OdpovědětSmazat
 11. Je to nepřekonatelná parodie na lidskou "genialitu"! jsou tam stovky videí a nemá to chybu.
  Př. https://www.youtube.com/watch?v=EpX7bVeUVug ,https://www.youtube.com/watch?v=UNQGa6tXxKE&=3s

  OdpovědětSmazat
 12. To je jenom směšné. Tato vražda vůbec nikdy vyšetřena nebude. Dodnes se neví, kdo vlastně zastřelil J.F.Kennedyho a na čí příkaz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyšetřeno to není.Existuje telefon.video kde je zřejmé,že po zranění J.F.K.jeho řidíč tasil pistoli a střelou DUM DUM ho zasáhl do hlavy. Odkaz už nemám. Prezident Trump slíbil až vyhraje nad depstate vše zveřejní...

   Smazat
  2. 19:38
   Až na to, ty idiote, že v té době mobilní telefony, natož s kamerou, neexistovaly.
   Bože, co sem lozí za mimoně???

   Smazat
  3. Nevím čím přesně to bylo nafilmováno.Vy víte čím byla v té době vybavena ochranka am. prezidenta, natož pak sil,jímž J.F.K. překážel.To video bylo na internetu,evidentně točeno skrytě!Kdo je idiot se ukáže! Pravda začíná vítězit.
   Declass středa Trump 3. atentát zmařen.
   https://beforeitsnews.com/v3/blogging-citizen-journalism/2019/2630552.html

   Smazat
 13. (den před vraždou se Kuciakovo auto kvůli špatnému stavu baterie stalo nepojízdným, a proto pro něj následující den přijela jeho snoubenka). - hlúposť - auto ostalo stáť pred stanicou - vybil baterku, vybral ju šiel si poožičať nabíjačku a dal ju nabíjať, potom šiel opravovať kotol, po výstrele bežal hore a roztrhol si odev o ponk v pivnici, s vrahom sa stretol na odpočívadle .... a tak ďalej ....5 dní nikomu nechýbali - nikomu -až zavraždenú zbadala suseda z balkóna a volala plynárov - až potom prišli policajti,

  OdpovědětSmazat
 14. a v tom bol problém - pred domom stálo len jej auto - o Kuciakovi nevedeli kde je .....

  OdpovědětSmazat
 15. Já sem hned psal že bto byl obyčejný kriminální čin a hloupí Slováci pomohli svrhnout liberálům vládu.

  OdpovědětSmazat
 16. A) motiv byl prý pracovní. Kuciak nebyl sice investigativec, ale schopný analytik. Ale i tak je to přitažené za vlasy, takoví lidé se nezabíjejí. Možná dostal něco od Nicholsona. Pokud ne, pak důvod, proč právě tento mladý novinář, je ještě zlověstnější.

  B) americká strana... jednalo se prý o spolupráci s Google, která má záznamy o vyhledávání v mapách. A samozřejmě sítě GSM.

  C) jak víte jaké jsou vyšetřovací metody policie? Máte taky svoje informátory jako Denník N?

  ---

  Denník N (slovenský). Není to zvláštní, že skoro všechny úniky šly do tohoto deníku, který je podporován americkou ambasádou?

  OdpovědětSmazat
 17. Je to jednoduché jak facka. Američani potřebují na Slovensku umístit svoje vojenské základny s raketami namířenými na Rusko. Fico tomu nakloněn nebyl. Zcela demokraticky byl proti Ficovi vyvolán puč a byl odstraněn. Místo Kiska Američani dosadili Čaputovú, která bude ještě lépe plnit to co Američani požadují. Všude tam kam přijela podporovala majdanysti. Její vzor je náš kníže. A odstranění J.F.K. mělo příčinu ve vedení války ve Vietnamu, kterou chtěl zastavit. Jonson, jeho nástupce jí naopak rozjel a podporoval a to bylo to hlavní.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.