Reklama

středa 14. srpna 2019

Profesor Šesták: Co nečte Greta a její záškoláci. Bursík nás stál stovky miliard. Afrika umí žít bez práce. Celé je to jinak

Jaroslav Šesták (rozhovor)
14. 8. 2019 parlamentnilisty (kráceno)
Mít automobil je normální a mít děti je také normální. Mít doma v mrazáku maso a jíst ho je normální. Mít uhlíkovou stopu je také normální, aspoň tedy v normálním světě. Tak reaguje profesor Jaroslav Šesták, který po převzetí státního vyznamenání od prezidenta Zemana musel skončit ve Fyzikálním ústavu Akademie věd, na nynější aktivity za záchranu klimatu. V raném křesťanství si hříšníci kupovali odpustky, v našem světě jsme zavedli odpustky emisních povolenek. Za sto let se stanou zemské vodní zdroje natolik znečištěné, že budou třeba odpustky na vodu. Ve vzdálenější budoucnosti může dojít kvůli nepříznivému demografickému vývoji k zavedení povolenek k rozmnožování.


Hitem posledních týdnů a měsíců je v Evropě a následně pak i v Česku boj za záchranu klimatu. V sousedním Německu dokonce klimatická krize jako téma přebila krizi migrační. Odtud k nám přicházejí zvěsti o nevyhnutelném konci aut se spalovacím motorem a jejich nahrazení elektromobily. Jak to na vás působí?

Rád bych citoval Václava Klause mladšího, který připomenul, že mít automobil je normální a mít děti je taky normální. Mít doma v mrazáku maso a jíst ho je normální. Mít uhlíkovou stopu je také normální, aspoň tedy v normálním světě, který se nám snad přes všechny zádrhele podaří uchránit. Nelze to ale provádět na úkor přírody, našich bližních a vždy musíme zůstat lidsky ohleduplní. Záškoláci, kteří dle svých slov bojují za udržitelné klima, požadují, abychom naslouchali vědcům, ale sami nenaslouchají, protože už deset let mají k dispozici vynikající knihu Miroslava Kutílka nazvanou Racionálně o globálním oteplování nebo excelentní sekci Klima v internetovém portálu Neviditelný pes. Třeba i taková pseudoautorita, jakou je klimatická ctnostná panna Gréta, se jistě neobtěžovala si alespoň prohlédnout knihu z pera Björna Lomborga z roku 2007 nazvanou Zchlaďte hlavy nebo anglické vydání M. Kutílek and D. R. Nielsen: Facts About Global Warming. Rational or Emotional Issue? Reiskirchen 2010.

U nás nechceme za mocným sousedem zůstat pozadu soudě alespoň podle toho, že pražská koalice posadila do čela Komise hl. m. Prahy pro udržitelnou energii a klima voliči mnohokrát odmítnutého Martina Bursíka, a ten se hned nechal slyšet, že pokud má teď Pražan automobil se spalovacím motorem, tak by měl být jeho poslední, a že běžná auta budou muset z Prahy zmizet. Vede tudy cesta za záchranu klimatu?
Nápad vyštrachat a posadit Martina Bursíka do čela klimatologické komise je dojemný, když si vzpomeneme, kolik pošetilostí vymyslel a co stály daňové poplatníky, určitě v objemu stovek miliard korun. Pokud se mu podaří omezit pražskou dopravu skrytou formou dalšího zdanění a prosadit elektromobily do každé rodiny, může to dopadnout stejně jako s fotovoltaikou, kdy jen za solární dobrodružství platíme my, daňoví poplatníci, okolo 40 miliard ročně. A tak se není na co těšit. Nacpat auta do okrajových částí Prahy není žádné novum, ale kdo pak prosadí milionové investice na vybudování velkokapacitních odstavných parkovišť? Představa města s čistým ovzduším je pěkná, ale za jakou cenu. Bude třeba vymyslet, kde budou stát nové elektrárny a jaký typ energie to bude celé zastřešovat. Co všechno se kvůli tomu zničí? Jaké rostliny a jací živočichové uhynou kvůli budování husté sítě přípojek?

Objevuje se také požadavek omezit konzumaci masa, což souvisí s informací, že krávy jsou prý pro Zemi nebezpečnější než všechna auta na světě. Zatímco doprava má na svědomí asi čtrnáct procent emisí skleníkových plynů, produkce hovězího o několik procent navíc. Kromě toho krávy produkují metan, který prý má na změny klimatu mnohem větší vliv než oxid uhličitý ze spalovacích motorů. Dá se čekat vybíjení stád krav po celém světě?
Nápad ochránit životní prostředí snížením spotřeby masa u našich západních sousedů je obdobný kdysi smělému plánu Stalina přetvořit chod přírody. Současná sazba DPH na maso je v Německu aktuálně snížena na 7 procent a z důvodu ochrany životního prostředí by měla stoupnout na 19 procent, což je skokový nárůst, který jak jinak, postihne jen a jen ty chudší vrstvy. Nelze to ale chápat tak, že bychom se měli všichni stát vegetariány, což by ale přineslo jiné problémy, protože už dnes zemědělci zdůrazňují, že jim chybí organické hnojivo. Pokud nebudeme mít krávy, kde ho pak vezmou? Je známé, že krávy během zažívacího procesu vyprodukují množství nepatřičných plynů a spotřebují mnohem více energie, než jejich maso pak vydá u konzumentů. Bez své mikrobiální továrny by přežvýkavci nebyli schopni přežít, protože jim umožňuje rozběhnout rozkladný proces kontinuální metanogeneze, ne nepodobné anaerobní digesci v bioplynových stanicích, tj. rozkladu bez přístupu vzduchu. Takový příměr sedí, protože se uvolňují rozkladné plyny, kde podstatnou část tvoří metan. I další biologické zdroje metanu jsou přírodní a rozhodně ne zanedbatelné, jako třeba termiti, mořští mlži a mnohoštětinatci stejně jako močály nebo roztávající permafrost. Jiné lze připsat lidské činnosti jako je pěstování rýže. Dokonce vzorky vzduchu uchované v ledu z minulosti ukazují, že pokles koncentrace metanu v atmosféře se kryje s vymizením přežvýkavých mamutů a následným poklesem teploty, stejně jako opačné zvýšení teploty lze připsat k nárůstu pěstování krav v dávnověku. Některá navrhovaná opatření, například nahrazení metan produkujících krav klokany, jsou úsměvná a připomínají neefektivnost nahrazování automobilových paliv biopalivy. Mnohem snazším řešením je kácení malajských pralesů a vysazování olej produkujících palem. A o co šlo kdysi na počátku, už si ani nikdo ani nevzpomene.

Evropa se stala tahounem v boji za záchranu klimatu, ale místo omezování sebe sama neprospěla by mu více, kdyby se pokusila přesvědčit o potřebných krocích z tohoto pohledu významnější části světa?

Připomeňme si, že dva největší znečišťovatelé – Čína s 29 procenty a USA se 16 procenty – tvoří valnou část produkce celosvětových emisí, za nimi následuje Indie se 6 a Rusko s 5 procenty. Čína přitom poměrně nedávno sesadila USA z nejvyšší pozice světového producenta skleníkového plynu CO2 a dnes se podílí již více než čtvrtinou na jeho celosvětových emisích. Američané se z předpokládaného klima-šetření vyzouvají a Číňané dostali výjimku až do roku 2030. Na Indech a ostatních Asiatech, Afričanech a celé Latinské Americe nic moc žádat nemůžeme. Nejsme schopni jim zakázat jejich každodenní „ohníčky“, kdy si vaří oběd. Taky mají právo na vyšší životní úroveň a nutit je k jakési „zelené cestě“ by bylo pro ně nadmíru drahé a možná i zdrcující. Sama Evropská unie dosahuje nějakých 12 procent, a tak plánované snížení o dvě či tři procenta nemá v globálu žádnou váhu stejně jako dosažení pofidérní nulové hodnoty. Navíc musíme započítat nový společenský úkaz, tzv. energetickou chudobu. Jenom u nás rostly ceny energie od roku 2004 do roku 2015 třikrát rychleji (o 68 procent) než index spotřebitelských cen (o 25 procent), zatímco v letech 2011 až 2013 klesly upotřebitelné příjmy domácností o 5 procent. Energetická chudoba tak začala ohrožovat zhruba čtvrtinu české populace, ale ve světě to je mnohem horší, zejména když započítáme případy nerozvinutých zemí.

Není kromě lidské činnosti hrozbou pro Zemi i skoro dramatický růst počtu obyvatelstva především v Africe a v Asii?

Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek. Každý člověk se chce mít lépe, nejraději jako v Evropské unii nebo v USA, tak jak to nabízejí migrační překupníci. Navíc dotace do afrických postkoloniálních zemí naučily lidi žít bez potřeby vlastní práce. S touto iluzí předpokládají, že sociální praxe v EU nebo USA je něco obdobného a že tam bezpracně přežijí na sociálních podporách. Nádavkem nutno říci, že projekty, které se za posledních dvacet let realizují v řadě afrických zemí, vedou k tomu, že bohatne pár představitelů států a ostatní chudnou.

Je tedy nesmyslné očekávat, že Evropská unie spasí svými opatřeními za záchranu klimatu celý svět?

Každá země je odpovědná za svoji ekonomiku. Když brazilský prezident řekne, že amazonské pralesy patří lidu a začne s kácením na podporu růstu národního hospodářství má, do jisté míry, pravdu. Planeta se tak doslovně vybydluje a možná že „svět“ nespěje k ničemu dobrému, vedle nedostatku energie k nedostatku pitné vody a tak dále. V raném křesťanství, pokud ten, co zhřešil, si koupil odpustky, bylo mu odpuštěno. V našem světě jsme zavedli odpustky emisních povolenek jako hlavní nástroje regulace vypouštěných látek k ochraně životního prostředí, což je jakási politicko-náboženská snaha o vykoupení našich civilizačních hříchů. Za sto let se stanou zemské vodní zdroje natolik znečištěné, že nastane potřeba jejich regulované distribuce a vzniknou odpustky či povolenky na vodu. Ve vzdálenější budoucnosti mohou odpustky zasáhnout takové oblasti civilizačního vývoje, které už dnes varují svým demografickým vývojem. Můžeme se jen domnívat, zda se jednou nevyskytnou emisní odpustky i pro výběr lidí, povolenky k jejich rozmnožování a nedosáhne nakonec sám člověk statutu „polutanta“?

36 komentářů :

 1. Velice výstižný rozhovor. Díky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevidim tam nic, co by si normalne (logicky v mem pripade) myslici clovek (homo sapiens sapiens) nedovodil sam.
   ...a jestli ho uz z AV vyhodili, tak uz mu zustala jen ta odvaha to rikat. Smutny obraz spolecnosti.

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 3. Nefňuká, píše (hovoří) věcně odborně.

  OdpovědětSmazat
 4. Snad se prof. Šmajs dožije doby, ve které si lidé většinově nejen přečtou jeho Ústavu Země, ale vyvodí pro sebe odpovídající závěry.
  Tlachy o tom, jestli jsou (či nejsou) klimatické změny i důsledkem neblahého "činění" lidské "civilizace", která nezadržitelně expanduje ke krizi dané přírodními limity, jsou jen mlácením prázdné slámy, která k řešení problému všeobecného ohrožení přirozené povahy zemské biosféry lidskou populací, nic nepřináší.
  Stejně jako nic nepřinesl Bursík apod. vyžírkové či ta naivní (a mediálně zneužívaná) Gréta.
  Není to totiž jen to oteplování. Stejně tak velké problémy způsobují odpady (všeobecně znečišťování ŽP lidmi), jako např. vytlačování původních živých forem na okraj nebo "dopryč" ...
  Planeta je vzdor své velikosti v zásadě vyčerpatelnou, a poměrně snadno ohrozitelnou lidmi s jejich nenasytnými "potřebami" a dnešními (či zítřejšími) technologiemi.

  OdpovědětSmazat
 5. Mořská slepota:
  1 loď 3-3500 ppm oxidu síry, 1 auto v EU (euro V5) cca 10 ppm, 1 loď = 50 000 000 aut, 20 největších lodí = 1 000 000 000 aut, ale na planetě je 60 000 nákladních lodí...

  https://www.csfd.cz/film/441157-temna-stranka-lodni-dopravy/prehled/
  nebo:
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/11488194762-zdeseni-pro-svet-aneb-skutecna-cena-lodni-dopravy/

  Ale stvořitelům klimakterických greténů vadí krávy, auta, ..., anebo spíš lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní.16:12
   A to jste nenapsal voly,to je také dobytek,hlavně ty dvojnohý.

   Smazat
  2. Bursík nás stál stovky miliard. Nic nedokázal zlepšit, jen "zmrvit". Pár lidí si myslí, že mají kvalifikaci na vše. A teprve pan skoro ministr Šmarda, už je jen politická nula. A po volbách z čeho bude ČSSD platit dluhy. Tzv.dětské dluhy se musí patit a dluhy ČSSD NE, to je ta svoboda podle ČSSD, těším se až vypadne Hamáček a jeho melody boys. a na senátora po dalších volbách dojde též. Ať žije "Velká sametová revoluce".

   Smazat
  3. kolik stali je jedno protože stejně jako vrazi i kdyby soudy jednali tak dostanou jen podminku čtrnact dni nečumět na čete ato je ještě otazka jestli vubec všechno je v lidech a v honoraci a honorace nema zajem kazit si nějaky zuper byznys a to jakykoliv a burš tohle umi dokonale koho dneska zajima jak se to řešilo v minulosti a brouček skoro nebyl ale tomu už dnes nikdo nevěři protože ani nevi co bylo ani jak to dělali naši předkove jo kdyby se chtělo jakože se nechce tak je všechno jinak

   Smazat
 6. Bursíkovci a zelení šílenci co odpovíte na tohle ???
  Jaký je stav programu globálního vylidňování?
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693505.html
  Po skončení druhé světové války byl zaveden tajný plán, jak zničit světovou populaci. Tento plán má za cíl výrazně snížit počet lidí na Zemi až na 500 000 lidí.Chemické, biologické, psychosociální a ekonomické metody, jak skryté, tak zjevné, zaměstnané doposud byly jen částečně úspěšné.Proto byly vyvinuty GMO. GMO představují poslední slámu, poslední naděje mezinárodního společenství na skryté zastavení a zvrácení lidské populace. Vlastně to není všechno. Byla vynalezena novinka-rychlejší a účinnější.
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693047.html 5G bude vystaveno jako zabíjecí a sterilizační mřížka!
  https://tadesco.cz/prislo-velke-viteztvi-tri-mocenska-centra-washington-londyn-a-vatikan-padla/ Bude to hodně těžké,ale nakonec dobro zvítězí nad ZLEM !!!

  OdpovědětSmazat
 7. Kde jsou ty zlatý časy,kdy na polích bylo obilí,kukuřice,slunečnice,hrášek.....A ne ta ZKURVENÁ BIOŘEPKA,která zabíjí zvířata!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně je zhovadilost mít na polích fotovolatiku!!!

   Smazat
  2. 16:55

   Pořád lepší než tu jadernou šílenost a ještě k tomu ruskou.

   Smazat
  3. 21:39 - vaše havlo-kavárenské rusofobní výkřiky nic nezmění na tom, že ruské reaktory VVER-1200 jsou jednoznačně nejlepší na světě.

   Smazat
 8. Udělá to naše snažení aspoň desetinu toho, co nám nasejřej do klimatu všechny ty války a jejich mašiny v zázemí, co jistě nikdo nekontroluje?

  OdpovědětSmazat
 9. 16:55
  A že jí tam není málo...tedy,pokud na zbytku pole nestojí developerská hobby!

  OdpovědětSmazat
 10. 16:59
  Pardon....lobby

  OdpovědětSmazat
 11. mongoloidní Grétu nám naložili na plachetnici,aby neletěla do USA letadlem na samit,jenže,pomalá plachetnice je výrobně stejně náročná,jako kus letadla,což je o tom,co má větší,či menší CO2 stopu.Nepochybně Grétu její loutkovodiči hlídají,jako oko v hlavě a v případě průseru s počasím,se rozběhnou letecké manévry.Ta šaškárna skončí kdy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skončí tehdy, když začnete platit za objem plic a vydechované množství CO2, a taky za délku střev a množství uvolňovaného metanu. Taky budete platit za každé narozené dítě. Samozřejmě, pro nebělošskou populaci to platit nebude, tam by se jednalo o zásah do lidských práv.

   Smazat
  2. abudou mit miliardy miliard abude jim to platne jak mrtvimu zimnik vychcipaji na svoji nenažranost svědomim že ani nadčlověk neni něco extra a to je jedina spravedlnost že každej skonči ve futralu jestli futraly ještě budou existovat a nebudou je žrat přemnoženy mrchožrouti

   Smazat
 12. Tak nějak z článku nechápu, jak to, že Afrika žila bez práce milenia... I když Portugalci ještě vyplouvali pouze na ryby a to u vlastního pobřeží...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uživila je africká flora a fauna , kterou jim bohužel bílý kolonizátor zničil !!

   Smazat
  2. 17:57
   Bílý kolonizátor jim hlavně zničil jejich společenské systémy a po staletích v pozici otroků již není na co navazovat, už si nedokážou řídit své věci sami. Vyrabování přírodního bohatství má samozřejmě také svůj vliv, ale ne hlavní.
   Mělo by to být varováním pro nás. Roste již druhá generace ve zkolonizované zemi a již brzy bude tato role natolik zažitá, že nebudeme schopni fungovat svobodně, ani kdybychom svobodu dostali. Staré generace vymřou a nové už budou znát jen roli služebnictva.

   Smazat
  3. JK-přežili jsme 300 let, i když se doba zrychluje máme ještě čas ale "čím dříve, tím lépe".

   Smazat
 13. Bude to zajímavá studie, až nám přehledně ukážou, co všechno se zbudovalo pro lepší budoucnost za peníze, vybrané za emisní povolenky. Ten čas už nadešel...

  OdpovědětSmazat
 14. 17:57
  To je pravda jen částečně.
  Kdyby místo válek a neustálého se zbytečného množení se a řvaní na tyštuchu v minaretu a na jiných místech uměli obdělat pole a starat se o něj,mohla by ta VERBEŽ normálně žít!!!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Proboha, kdo je to Sestak? Kde takoveho vola vykopali?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvláštní, že v dnešní době neumíte používat Google, anebo jiný vyhledávač.

   Na Wikipedii ho nenajdete, Greta je bezpochyby větší specialista, její životní dílo je zachyceno do největších podrobností. Tak k Šestákovi narychlo jen tohle.

   Laureát této ceny. Všimněte ostatní jména.

   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Hanušova_medaile

   Další ocenění, které ho stálo místo a definitivně byl vymazán z vědecké obce. To se nedělalo ani významným vědcům v Třetí Říši, pokud vysloveně nepracovali pro nacisty.

   https://fcht.upce.cz/prof-ing-jaroslav-sestak-drsc-prevzal-stribrnou-pametni-medaili-fakulty

   Kdyby přijal medaili od Zemana třeba Hawking, v očích cz. akademické obce by zřejmě dopadl stejně.

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Dostal-medaili-od-Zemana-mlady-reditel-ho-vyhodil-Ocenovany-vedec-jde-do-sporu-s-Akademii-ved-a-rika-I-komuniste-byli-slusnejsi-541244

   Smazat
 16. 18:32
  Když jsi blbej nepiš,projeví se to!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusis nam tady o sobe porad psat.

   Smazat
 17. 17:41
  Omyl,to je tvoje značka,TYDÝTE!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tedy ještě jednou pardon - fakt naposled: pro 17:07!

   Smazat
 18. Pardon,
  Pro 18:41

  OdpovědětSmazat
 19. Pokud tedy byl prof. Šesták jakkoli vymazán z "vědecké společnosti" v souvislosti s vyznamenáním uděleným prezidentem republiky, je to skandál. Pak by bylo užitečné případ co nejpřesněji popsat a pojmenovat aktéry. O vývoji společnosti je potřebné zanechávat věrohodné, věcné stopy.

  OdpovědětSmazat
 20. S tím tak můžou jít skopčácký debilové do p....e. Jen kecy kdo devastuje planetu nenažrané kapitalistické korporace. Ale chtějí vzít u huby obyčejné lidi tak to teda ne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.