Reklama

pondělí 5. srpna 2019

Syndication Bureau: EU stojí před důležitou volbou v oblasti obrany


Maxim Isajev
4. 8. 2019 regnum
Řešení krize v Perském zálivu je pro nové evropské vůdce velkou šancí ukázat svou vizi budoucnosti evropských ozbrojených sil. Pouhé připojení se k misi v Perském zálivu pod vedením Spojených států by bylo chybou. Pokud má EU zájem na zachování svých vlastních priorit a politiky, musí si zachovat schopnost razit svůj vlastní vojenský kurz.


Vlny, způsobené krizí v Perském zálivu, se rozšířily po celém evropském kontinentu. Na pozadí útoků na ropné tankery v Perském zálivu a obsazení lodi, plující pod britskou vlajkou, se rozpoutaly debaty o tom, jak by bylo možné co nejlépe vyřešit eskalující krizi. Americký přístup spočívá v navyšování vojenské přítomnosti na pozadí kampaně "maximálního tlaku" proti Íránu. V EU se názory rozdělily mezi příznivce vojenských a diplomatických přístupů, píše Faisal al Yafai v článku pro Syndication Bureau.

Nejedná se však pouze o čistě taktickou otázku, jak se vypořádat s touto konkrétní krizí. Krize v Perském zálivu způsobila širší debatu mezi evropskými zeměmi v oblasti obrany. Vzhledem k tomu, že se EU v současné době připravuje na změnu vedení, mohou akce nové generace politiků ohledně krize v Perském zálivu předurčit vojenskou budoucnost jednotlivých zemí a, možná, dokonce i celé Evropské unie jako celku.

Neshody ohledně toho, co přesně by se mělo v Perském zálivu podniknout, vyvstaly jak mezi evropskými zeměmi, tak v nich. Minulý týden bývalý ministr zahraničí Velké Británie Jeremy Hunt navrhl, že EU by měla vést vlastní vojenskou námořní misi v Perském zálivu, odděleně od americké operace Sentinel. V EU, a zejména v Německu, jsou znepokojeni, že USA mohou evropské země vtáhnout do války, vyprovokované Washingtonem. Pouze v rámci samostatné evropské mise by se EU mohla uchýlit k jiné taktice.

Již tento týden vyjádřil nástupce Hunta Dominic Raab zcela odlišnou pozici, když prohlásil, že výlučně evropská operace bude "životaneschopná". Na změně pozice Velké Británie můžeme vidět zobrazení širší pozice Londýna, kterou může zaujmout po odchodu z EU. Pokud přístup Hunta znamená zachování EU jako partnera, Raab ukázal zřeknutí se kontinentu a následování Spojených států.

V Německu se postoj vlády také rozdělil. V úterý 30. července jsme se dozvěděli, že USA oficiálně požádaly SRN o připojení se k americké námořní misi. Rozhodnutí o tom, zda se Německo připojí k americké misi nebo ne, přijme nová ministryně obrany Německa a nástupkyně německé kancléřky Angely Merkelové na postu vůdkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová, která možnost účasti Německa nevyloučila.

CDU je v koalici se Sociálně demokratickou stranou (SPD), která je mnohem chladnější k návrhu Američanů. Ministr zahraničí Německa Heiko Maas, který je členem SPD, veřejně prohlásil, že Německo "nepodporuje politiku maximálního tlaku USA". Tento konkrétní rozpor je odrazem širších sporů o budoucí úloze německých ozbrojených sil. Během několika dní, kdy je ministryní obrany, již prokázala Kramp-Karrenbauerová rozhodnější vojenskou pozici než Merkelová, když slíbila zvýšení vojenského rozpočtu země na 2% HDP, což výrazně překračuje loňských 1,23% HDP. Ministr zahraničí SRN dříve uvedl, že země zvýší vojenský rozpočet, ale až za pět let, počínaje rokem 2024. Nesliboval však, že vojenský rozpočet ve výsledku dosáhne 2% HDP. Tyto neshody jsou důležité, protože EU se připravuje na střídání vedení, složení Evropského parlamentu se změnilo, Velká Británie se chystá opustit EU a Merkelová se chystá opustit politickou scénu.

Raab je v úřadu asi týden a Kramp-Karrenbauerová pouze dva, ale jejich aktivity mohou předurčit politickou budoucnost jejich zemí. Raab zastupuje příznivce tvrdé linie v britské Konzervativní straně, kteří po volbách mohou snadno dostat Velkou Británii pod kontrolu na dalších pět let. Kramp-Karrenbauerová je již považována za další německou kancléřku.

Evropští vůdci potřebují vypracovat nový přístup k Perskému zálivu. Jinak by to znamenalo využití evropských vojenských aktiv výhradně v rámci americké taktiky. V tomto případě Blízký východ nic nevyhraje. Americký přístup, nepodpořený diplomatickými prostředky k ukončení konfrontace, může jen destabilizovat arabské země, zejména Irák, protože Írán by v těchto zemích mohl zapojit vlastní páky vlivu k vyvíjení tlaku na USA a jejich spojence.

EU by měla věnovat pozornost svým zkušenostem s bojem proti hrozbám v Baltském moři, které by evropské země mohly zapojit v boji proti hrozbám v Perském zálivu. Německo, které bylo znepokojeno možnými hrozbami Ruska v Baltském moři, rozšířilo v roce 2018 svou vojenskou přítomnost v regionu, organizovalo také rozsáhlá vojenská cvičení a zahájilo budování stálého vojenského štábu v německém přístavním městě Rostock.

V květnu vytvořila Velká Británie novou obrannou organizaci s názvem Spojený expediční sbor (JEF), která zahrnuje osm evropských zemí, hraničících s Baltským mořem. Nová organizace má zajistit hlídkování v regionu. Jak uvedl zástupce britské flotily, struktura JEF, vytvořená odděleně od NATO a Spojených států, by měla "uzavřít mezeru v architektuře bezpečnosti severní Evropy, která vznikla mezi národními silami a silami NATO".

V Perském zálivu by mohlo být zorganizováno něco podobného: námořní síly, které doplňují USA, ale zachovávají si právo zvolit si nezávislou taktiku v evropské doméně. Podstata spočívá v oddělení vojenského a politického tlaku. Nezávislé evropské a americké námořní skupiny v Perském zálivu podpoří vojenský tlak na Írán, přičemž si zachovají právo na volbu politických partnerů. Tím bude zaručeno, že evropská politika nebude přímo závislá na americké politice řinčení zbraněmi.

Taková politika může najít podporu v Londýně a Berlíně: Kramp-Karrenbauerová usiluje o zlepšení postavení německé armády a obranná organizace JEF je dítětem Konzervativní strany Velké Británie. Podobný přístup může nalézt podporu také v Bruselu. Konec konců to byla nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Lyayenová, která vyslala válečné lodě do Baltského moře, když byla ministryní obrany Německa.

Řešení krize v Perském zálivu je pro nové evropské vůdce velkou šancí ukázat svou vizi budoucnosti evropských ozbrojených sil. Pouhé připojení se k misi v Perském zálivu pod vedením Spojených států by bylo chybou. Pokud má EU zájem na zachování svých vlastních priorit a politiky, musí si zachovat schopnost razit svůj vlastní vojenský kurz.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Co nařídí židé z Izraele,to se bude konat.
  Co očekáváte,když všichni papaláši Evropy jsou židé,musí poslechnout.

  OdpovědětSmazat
 2. Už se zapomnělo,že hloupé Britany přišel z Ameru přikaz odpirátit Iranský tanker a nyni najednou má EU tahat za SS kaštany a to pěkně horké z ohně války,když za souhlasu celého islámského světa ti Iranci odpověděli a odvetou zabavili VB tankery a serou tak na vše,stejně jako drzý a zadlužený vojensko průmyslový komplex,který potřebuje zbombovat cely svét,aby na tom trhnul a zbavil se trilonových dluhů?

  OdpovědětSmazat
 3. Zablokování Hormuzského průlivu bude ranou z milosti pro západní ekonomiky. Je to sice hodně složité, ale nejde jenom o množství ropy, které tudy "protéká". Ta by se dala asi krátkodobě nahradit z jiných zdrojů. Ale finanční toky by se otřásly v základech. Ropu Saudů a Iráčanů těží převážně Američané a Britové. Z velkých ropných koncernů vedou nitky k velkým bankám, napěchovaných různými pochybně krytými směnkami a úvěry, i těžebních společností. Jakmile se naruší tok ropy, naruší se i tok peněz. Nejdřív se otřesou ropné společnosti, pak se začnou otřásat i banky. A po nich i zbytek. Nehledě na to, že hodně ropy z této oblasti teče do Číny a ta je největším věřitelem USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Tím bude zaručeno, že evropská politika nebude přímo závislá na americké politice řinčení zbraněmi, píše autor. Tím chtěl autor zřejmě říci, že je na čase, aby EU začala řinčet svými vlastními zbraněmi. To bude rachot tom Perském zálivu, zatímco Somálci na svých bárkách vesele přepadají jejich obchodní lodě a neziskovky frčí do EU s africkými imigranty, protože ty ozbrojené řinčí svými zbraněmi v Perském zálivu až se Iránci třesou a miliony dolarů daňových poplatníků protékají jejich strojovnami.

  OdpovědětSmazat
 5. Rad bych jen podotknul ze EU puvodne bylo ekonomicke a s vyhodami dobrovolne zdruzenych statu, s politickou nezavislosti demokraticky zarucovanou pro kazdy stat..Dnesni a mnoha referendy /kdy lide hlasovali PROTI OTROCTVI/,potvrzeny totalitni hnus VEDOUCICH FEKALII, nema budoucnost. Akorat okupaci Islamofasismem..
  Urazit jim ty jejich spinavy pracky aby nezatahovali nikoho do jejich masakrujicich valek vcetne te obcanske, kdy si na nas pozvali vrahy z celeho sveta..
  Jestlize se Despoti , co sami sebe dosazuji do vlady EU, Zhitlerizovali nemaji a cele EU pravo na existenci..
  Evropa Exit na ne..vykopat svine vod koryt..Neni jine reseni..

  OdpovědětSmazat
 6. Lidi probuďte se. Co můžete očekávat od EU, která je jen administrativním řízení souboru kolonií a nesamostatných domínií USA a světové židovské finanční oligarchie? To je stejný nesmysl jako chtít aby Japonsko jako poražená, okupovaná a naskrz prodlužená země, jejíž obyvatelstvo si prošlo nejzvěrštějším terorem začalo dělat suverenní politiku.

  OdpovědětSmazat
 7. Jo od eu nemůžete čekat nic než poklonkování usa nechci žádnou Evropskou armádu.

  OdpovědětSmazat
 8. Lidi probuďte se.Hrát si na pštrosy-strkat hlavu do písku nám nepomůže.Vám také jednou dojde,že to byla chyba.Je potřeba začít znova komunikovat věcně,bez urážek si předávat informace.Naučit se vyslechnout i oponentní názor-nemusí být špatný. V širších souvislostech vyzní úplně jinak.Nespoléhejte na masmédia-jsou prodaná = prolhaná!
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/2570-pad-ceske-televize-se-zrychluje-stala-propaganda-propagandistickeho-deniku-n-potvrzuje-nestrannost-a-vyvazenost-verejnopravniho-media

  OdpovědětSmazat
 9. 10:08 Ještě něco hoďte do placu třeba ze sputniku, aeronetu, par. listu, SKRYTÁ PRAVDA a velká prde... muže začít. Udivují mě omezenci vašeho střihu. Každý normální ví, že tyto proruské žvanírny produkují pouzE propagandu postavenou na lži a nenávisti proti všemu Západnímu a toho co se dnes děje u nás. Rád si poslechnu nebo přečtu něco jiného, ale pokud po několika větách zjistím, že pisatel píše blábol a lež tak končím. U těchto co jsem napsal je lež denním chlebem !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím,že probuzení bude u Vás trvat dost dlouho-pokud vůbec k němu dojde. Prozraďte co si jiného přečtete...já čtu tohle přímo z USA.
   Declass středa Trump atentát zmařen.
   https://beforeitsnews.com/v3/blogging-citizen-journalism/2019/2630552.html

   Obama připouští, že se narodil v Keni! WOW! Q Post 3514.
   https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3694533.html
   Monstra s lidskými tvářemi: Tyranie policejního státu přestrojená za zákon a pořádek Úterý 30. červenc2019
   https://beforeitsnews.com/v3/police
   state2019/5383.html

   Smazat
  2. 15:33 uveďte nějakou tu "lež" ze Sputniku a Aeronetu a doložte, že pravda je jinde. To co jste napsal je pouhé, ničím nepodložené tvrzení, v nejlepším případě váš osobní dojem. Já musím přiznat, že co chvíli nevím a v té nouzi uvažuji už jen o pravděpodobnostech podle zažité zkušenosti s aktéry událostí. Budu vám skutečně vděčen, když mi svoje tvrzení věrohodnými argumenty doložíte.

   Smazat
  3. 15:33 ona ta "druhá strana" propagandu neprovozuje? Ona nám třeba ta veřejnoprávní ČTv podává výčet skutečně v š e c h světově významných událostí, naprosto bez zavádějících formulací a matoucích důrazů? Jsem si jist, že pokud se mám nějak přibližovat k pravdě, jsem nucen naslouchat každé ze zájmových stran, pochopit jejich zájmy a způsob, jak se snaží o jejich prosazení či obhájení. Ne tedy věřit, ale trvale se přesvědčovat a tam, kde nevím jak, nezbývá než uznat, že nevím a podle toho se i chovat. Takže si čtu pozorně nejen Sputnik! Nějaké námitky?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.