Reklama

pátek 23. srpna 2019

Téměř žádní spojenci: Proč se Německo stále více odvrací od USA

E. Coachman
23.8.2019  Katehon, překlad Zvědavec
Americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell uvedl, že pokud Německo nezvýší své příspěvky do rozpočtu NATO, Washington stáhne americkou armádu do Polska, takže Němci nebudou chráněni proti „ruské hrozbě“. Proč byla reakce Německa nečekaná a k čemu to povede?


V loňském roce vztahy mezi USA a Německem zažívaly vážné otřesy, a rozpory narůstaly jako sněhová koule. Před několika lety by nikdo nepochyboval, že Německo je jedním z nejspolehlivějších spojenců USA v Evropě, ale politika Washingtonu nyní jen zesiluje rozdělení.

Samozřejmě, že v tom velkou roli hraje ruský plynovod Severní proud 2. Pokud šlo o sankce proti Rusku, tak Německo, stejně jako celá Evropa, bylo solidární s postojem USA. Po Německu se požadovalo, aby podpořilo omezení, která nemusela mít nepříznivý vliv na německou ekonomiku. Po Německu se požadoval takový politický postoj, který podpoří prohlášení proti Rusku a také zajistí území pro rozmístění největšího amerického vojenského kontingentu v Evropě.

Německo současně věřilo, že jako spojenec již učinilo největší možné ústupky Američanům, přičemž také umožnilo rozmístit na svém území americké jaderné zbraně. Poté se však ukázalo, že Washington požaduje víc. Berlín to nemohl déle snášet a poprvé začal mluvit o faktu, že Spojené státy již nejsou spojencem Německa.

Washington se ani nesnažil souhlasit se svým strategickým partnerem. Spojené státy místo toho přešly k taktice biče a snažily se zastrašit Berlín novými sankcemi a represivními opatřeními. Poslední demarše amerického velvyslance v Německu mnoho Němců rozčílila a Bundestag začal projevovat odpor vůči Washingtonu.


Bezbranné Německo


S novými hrozbami přišel podle očekávání muž, kterého se Němci snažili prohlásit za persona non grata - velvyslanec Richard Grenell. V roce 2018 byl prvním americkým představitelem, který výslovně řekl, že Německo bude nevyhnutelně čelit sankcím kvůli podpoře plynovodu Severní proud 2. Těmito výhrůžkami vyvolal nepřátelskou reakci mezi mnoha politiky a představiteli v Berlíně, ale úřad Angely Merkelové se tehdy neodvážil přijmout radikální opatření, neboť by to znamenalo přímý konflikt s Washingtonem.

Grenell nadále vyvíjel tlak na Berlín. Minulý pátek, tj. 9. srpna, se velvyslanec rozhodl, že znovu „zostudí“ Němce, protože se nemají k tomu, aby vyhověli pokynu amerického prezidenta Donalda Trumpa a zvýšili výdaje na obranu na 2% HDP země.

„Ve skutečnosti je prostě urážlivé uvěřit tomu, že američtí daňoví poplatníci by měli i nadále platit za pobyt více než 50 000 Američanů v Německu, zatímco Němci nadále utrácejí své příjmy za tuzemské potřeby,“ uvedl Grenell v rozhovoru pro DPA, který se poté objevil v téměř všech německých médiích.

Velvyslanec však těmito výtkami neskončil a pokračoval výhrůžkami. Poznamenal, že Spojené státy mohou přemístit své základny v Německu, včetně vojáků, do Polska, takže Němci budou bezmocní vůči ruské hrozbě. Polsko podle slov Grenella již projevilo zájem o rozmístění většího amerického kontingentu na svém území.


Berlín není v rozpacích


Avšak Bundestag na to vůbec nereagoval, jak pan Grenell jistě očekával. Reakce Berlína, i když ne na úrovni úřadu kancléřky, byla okamžitá. Dietmar Bartsch, předseda levicové frakce v Bundestagu, odpověděl velvyslanci USA prostřednictvím deníku Hannoversche Allgemeine Zeitung:

„Pokud Američané stáhnou své vojáky, musí si také odnést jaderné zbraně. A samozřejmě domů, ne do Polska, protože to by bylo další dramatické vyhrocení vztahů s Ruskem, což se neshoduje s evropskými a německými zájmy.“

Souhlasil s tím, že američtí daňoví poplatníci nemusí platit za americké vojáky v Německu, ani za rozmístění jaderných zbraní. Takže i Bundestag stále jasněji prohlašuje, že Německo nemusí být ve skutečnosti „ochraňováno“ před Moskvou, a to dokonce ani za cenu, kterou požaduje Trump.

Současně máme všechny důvody se domnívat, že takové postoje v Německu jsou již systémové. Podobné stanovisko sdílí pravicová strana Alternativa pro Německo.

Známe tedy reakci levice a pravice v Německu, takže lze hovořit o utváření protiamerických nálad v Bundestagu. Zároveň poznamenejme, že jeden člen výboru Bundestagu pro mezinárodní záležitosti nazývá přítomnost Američanů v Německu „okupací“.

Berlín oficiálně mlčí, ale je posílen tím, co dělají němečtí představitelé, nebo spíše tím, co nedělají. A to je pro americké představitele něco jako „červený hadr pro býka“.


Rozpory narůstají


Jak napsal deník Wall Street Journal, podle německého ministerstva financí má nyní země vojenský rozpočet ve výši 43 miliard eur (tj. 49 miliard dolarů), což odpovídá přibližně 1,2% HDP. V roce 2020 se výdaje Německa na obranu zvýší na 1,37% HDP. Ale potom (a to je to nejdůležitější) Berlín začne snižovat výdaje: na 1,33% HDP v roce 2021, 1,29% v roce 2022 a na 1,25% HDP v roce 2023.

V této situaci by bylo pošetilé, kdyby Washington očekával, že by Německo mohlo odvádět alianci NATO výdaje na obranu ve výši 2% HDP. Jedním z důvodů, o němž se zmiňují ekonomové, je zejména zpomalení ekonomického růstu Německa. A bývalá německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová uvedla, že Berlín, ačkoli Washingtonu slíbil zvýšení příspěvků, by tak učinil v souladu se svou způsobilostí. Angela Merkelová si vytyčila cíl zvyšovat výdaje na obranu postupně v průběhu deseti let. V letošním roce se tedy plánuje zvýšení na 1,34% HDP a do roku 2025 na 1,5%. Američané však potřebují všechno najednou.

Tato otázka se nyní připojuje k dalším, které jsou součástí celé „pokladnice“ rozporů. V širším smyslu stojí Německo před úkolem určit, do jaké míry má svou vlastní suverenitu a právo provádět nezávislou politiku. Není tomu tak dlouho, kdy Berlín naposledy „vypěnil“ a odmítl se zúčastnit operace USA, která měla „zajistit bezpečnost“ lodní dopravy v Hormuzském průlivu. Záměrem Washingtonu bylo vtáhnout Berlín do aktivní konfrontace s Íránem, ale Němci s tím nesouhlasili, a stejně tak odmítli vzdát se účasti na výstavbě plynovodu Severní proud 2.

Pokud si uvědomíme všechny „ostré hrany“ ve vztazích mezi USA a Německem, pak se objem rozporů blíží kritickému stavu. Je tomu skutečně tak, vždyť již v roce 2013 díky bývalému zaměstnanci Národní bezpečnostní agentury USA (NSA) Edwardu Snowdenovi vešlo ve známost, že americké zpravodajské agentury odposlouchávaly telefon Angely Merkelové. Němci poté celý případ ututlali, aby nezhoršili vztah s USA, a také z toho důvodu, že údajně nenašli důkazy.

Z toho je nyní patrný postoj Spojených států vůči Německu. Vazal je povinen platit „tribut“ ve formě odpočtů za „ochranu“ před Ruskem, musí se vzdát projektu Severní proud 2 pod pohrůžkou sankcí, musí ztratit ekonomické výhody, musí poslat vojáky Bundeswehru na takové místo ve světě, které stanoví americký prezident, musí zajistit své území pro rozmístění systémů protiraketové obrany, vojenských základen a jaderných zbraní. A konečně se po Němcích požaduje, aby dodržovali sankce proti Rusku, Íránu, Severní Koreji, Venezuele a jiným zemím, protože je to pro Washington velmi prospěšné.

Mýlí se tedy Němci, když na oplátku ignorují požadavky Washingtonu? To je důvod, proč s narůstající kritikou německé politiky ze strany Spojených států roste nejen opozice v Berlíně, ale také míra, do jaké se Německo obrací k Východu, jakož i potenciál posílení jednotné evropské politiky, odklánějící se od severoatlantického kurzu.


111 komentářů :

 1. Němci se úplně zbláznili. V energetické politice, enviromentální politice, v bezpečnostní politice vnější i vnitřní. Zavírají jaderné elektrárny, zavírají uhelné elektrárny, vyhazují oknem ohromné prostředky na nesmyslné větrníky a soláry, stávají se zcela závislými na ruském plynu, likvidují svůj autoprůmysl nesmyslným nucením výrobců do elektromobility, vítají migranty, vnitřní bezpečnost je v troskách, neinvestují do své vnější ochrany, jejich armáda je k smíchu a ještě vyhánějí Američany.

  Jestli Němci nedostanou urychleně rozum, což nepředpokládám, tak následky budou tragické ve všech směrech. A nás samozřejmě stáhnou s sebou. Teď se jim daří už jen setrvačností.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blázne 9:11 - až Amíci přestanou okupovat Německo, nastane velké uvolnění v Evropě, doba spolupráce a prosperity. Provázání čínského, ruského resp. possovětského a evropského ekonomického prostoru je to, co Amíky nejvíc ohrožuje, protože je odsune na vedlejší 3. kolej. Proto okolo sebe kopou. A protože jejich čelní představitelé jsou stejně pologramotní, jako celá bílá americká populace, dělají chyby, jsou brutální a tak přicházejí o své letité vazaly.

   Smazat
  2. 9:11 - Američané a jejich vazalská organizace NATO nás stahují do války proti jaderným mocnostem (Čína, Rusko). To si laskavě uvědom, troubelíne.

   Smazat
  3. 9:18 a 9:20
   Naštěstí, takových "myslitelů" jako jste vy dva je u nás naprosté minimum.
   Ale stejně nám to nebude nic platné, protože nás Německo prostě stáhne s sebou. A zachraňovat, jestli vůbec někdo, nás budou opět Amíci, tak jako vždy v historii. Tam ještě pořád nejsou úplně vymatlaní a naivní.

   Smazat
  4. 9:11

   Němci skutečně dělají, aspoň podle dostupných informací, v mnoha směrech nerozumná rozhodnutí. Ale ochota využít příležitost k vyvlečení se z amerického chomoutu je racionální výjimkou. Jejich zájem je na utváření přátelských obchodních vztahů, zvláště s hospodářsky významnými zeměmi. Nikoli stát se válčištěm za cizí - prakticky už jen americké, zájmy. A vzhledem k jejich významu už jim nesedí ani dosavadní potupná, služebnická role vazala.

   Smazat
  5. Mýlíš se, hlupáku,

   utěšuješ se ve svých snech. Proti válce a jejím americkým režisérům, je nás v Čechách a na Moravě většina. To, že se lidé jdou např. podívat na letecké dny v Mošnově ještě neznamená, že souhlasí. Protože proti válce jsou i Slezané. Chápeš, hlupáku?!

   Smazat
  6. 9:33

   Mohl byste se prosím svěřit, kdy nás USáci před čím nezištně zachránili.

   Smazat
  7. On má asi na mysli Patona v Plzni, který okupoval město, které se osvobodilo samo, rozpustil národní výbory, které si lidé sami vytvořili, zavedl okupační správu jako v Německu a protěžoval představitele německého obyvatelstva Plzně, často nacisty.
   Asi tohle myslí tou "nezištnou záchranou".

   Smazat
  8. 9:37
   O jaké válce to zase blouzníš? Jsi nemocný?

   Smazat
  9. Kecáte naprosté hovadiny a nesmysly. Německo začíná druhé století vazalství vůči těm, kdo ovládají a vlastní (nejen) USA. Je již 75 let okupováno vojsky USA a je US parazity všemožně okrádáno, vysáváno, ponižováno a zneužíváno. Již potřetí se má stát US beranidlem v útoku na Rusko a má znovu nést, stejně, jako zbytek Evropy, tíhu nákladů a následků tohoto útoku. Pokud jde o tu strašlivou závislost Evropy a Německa na ruském plynu, potom připomenu snad jen to, že Rusko dodává plyn do Evropy desítky let a nikdy jej ani náznakem nepoužilo k vydírání, a to ani v případě fašistického převratu na Ukrajině a následné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva. Mimo jiné je ruský plyn násobně levnější než americký. Závislost Evropy na US plynu by vám nevadila? Při této závislosti bychom dnes svítili lojovými svícemi... Pokud jde o obranu, USA v žádném, opravdu v žádném, případě nezajišťuje bezpečnost a obranu Německa, či kohokoliv jiného!!!!!!!!!!!!!!!!! Opak je pravdou. USA prosazují výhradně geopolitické zájmy sionistů, a to na úkor všech zúčastněných a za jejich peníze. V ČR např. nákup US zbraní (nepotřebných, zastaralých, použitých, nefunkčních a předražených). Jakmile "spojenci", "partneři" a "přátelé" USA přestanou poslouchat, stávají se okamžitě terčem výpadů, sankcí, sabotáží, právních útoků, barevných revolucí a vojenských převratů. Budoucnost Německa a celé Evropy není v řiti sionistů a jejich koncernů, ale ve spolupráci a mírovém soužití s Ruskem a ostatními státy. Zkusil jste si někdy představit spolupráci a prosperitu v oblasti mezi Vladivostokem a Lisabonem??? US parazité už to zkusili.... Takže, pane, protřete si oči a možná uvidíte svět, Německo a USA v úplně jiných barvách než dosud.

   Smazat
  10. Řekni mě prosím tě, kdy nás ty oslové zachránili. V roce 1938,1948,1968 nebo snad ne v roce 1989. Trubkou.

   Smazat
  11. Hele anonyme 9:45, nedělej se zebe nechápavého vola. Jasně napsal "američtí režiséři", tak je jasné, že tvoji milovaní američtí paraziti chystají válku proti Rusku a chtějí do ní zatáhnout celé NATO a další vazaly a otroky. Tak se laskavě probuď a začni uvažovat. Ju?.

   Smazat
  12. Mentále 9:45, umíš vůbec číst, blbe. O jaké válce kolega píše, rozumíš psanému slovu přihřátý pindosácký idiote?

   Smazat
  13. Faktem je, že Británie dlí v mezičase na odchodu z EU, aby se v případném okamžiku mohla připojit ke staronové koalici USA-Británie-Rusko, která zvítězila nad Evropou již v první a druhé světové válce, USA a Rusko vzájemně porušili dohodu o zákazu raket krátkého a středního doletu nebo jak se to jmenovalo, Trump vznesl nárok na Grónsko s jeho zdroji ropy v Severním moři a Německo nakoupilo 190 milionů dávek jódu, který se aplikuje v případě jaderného zamoření.

   Smazat
  14. ad 13.41 zapomněl jsem napsat, že rakety krátkého a středního doletu se dají v případě konfliktu použít pouze v Evropě

   Smazat
  15. 13:41

   Koalice s Ruskem, vám hrabe?

   Smazat
  16. Samozřejmě že s Ruskem! Ostatni varianty jsou pro nás ekonomicky i bezečnostnostně rizikové.

   Smazat
  17. Expert na Bundeswehr 9:11 usoudil, že ten je k smíchu. Hned jak se to kdokoli z německé vlády dočte, vypuknou záchranné práce. Jen aby vás, experte 9:11, pro svou potřebu, neunesli. Chyběli by tu vaše, z prstu vycucané komentáře.

   Smazat
  18. Á Sybila, podívajíc se do zrcadla, spatřila debila. Hej hou, řehtající se rudý dědeček. Už jsem to tu jednou psal, ale proč ne znova, pro ty trochu greténky. Protože Rusko má vojenskou sílu, která je v totálním rozkladu, nemají techniku, nemají vojáky, nemají koncepci, nemají a neměli nikdy nic. Proto vypráskalo báječného Napoleona, geniálního Hitlera a ani v devadesátých letech kdy skutečně mělo Rusko na kahánku si zápaďáci, ač by rádi, na něj netrouflo o Sýrii ani nemluvě. Skutečně hele 15:38, není ta bláznivá Greta vaše sestra?

   Smazat
  19. 15:55 vypráví své sny. Človíčku nešťastná, když je ruská armáda v takové rozkladu, jak píší ukrajinské plátky a ty to z nich opisuješ, tak proč Trump nutí země NATO zbrojit a vydávat 3x-4x víc na armády, než dosud. Proti komu? To nám tedy řekni? Proč vypověděl smlouvu o raketách krátkého a středního doletu? Fascinující vidět hlupáka ve snaze o propagandu, moc zábavné.

   Smazat
  20. 19:13

   Proti nikomu. Chce peníze a ty mu Evropa ráda zaplatí.

   Smazat
  21. Pravda, pravda, chce kšeft, ale jako důvod uvádí hrozbu Ruska.

   Smazat
 2. USA nemají spojence, mají jen zájmy, podepsané smlouvy dodržují jen do doby pro ně výhodné. Pak je ruší.

  OdpovědětSmazat
 3. Jo ať si svoje vojáky a jaderné zbraně stáhnou domu usa do Evropy nepatří mají za oceánem svoji hlínu.

  OdpovědětSmazat
 4. Může mi tady někdo říci, kdy za padesát let dodávání plynu a ropy uzavřelo Rusko některému západoevropskému státu kohoutky? Nebezpečím je pro všechny Ukrajina, přes kterou tečou zdroje, která krade a je schopna třeba ty trubky zničit a proto je nutné ji obejít. No máme li se do budoucna bránit spolupráci s Ruskem tak fakt nevím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusko po celou dobu plynem vydíralo a dělá to dodnes. V roce 2009 plyn do Evropy zastavilo.

   Smazat
  2. Co kecáš? Kdy zastavilo? Jal vydíralo?

   Smazat
  3. 14:38

   V roce 2009 Rusko svévolně zastavilo dodávky plynu v Družbě. Stejně tak vždy vydíralo, když jsme byli na nich závislí a nebyli pod ochranou NATO a EU. Vynutili si tak například i výhru v hokejových zápasech.

   Smazat
  4. 15:05 zvlášť ten váš poznatek o výhrách sovětské a Rusko federační sborné v hokeji vynucených prostřednictvím vydírání v omezení až zastavení dodávek zemního plynu z jejich zdrojů je objevné. Pro kterou tajnou službu, na této skvělé úrovni pracujete? Je skvělé, že jste i nás nezištně informoval. Koho by to napadlo, že?

   Smazat
  5. 15:50
   Zapoměl jsi dodat,ŽE RUS ZASTAVIL DODÁVKU PLYNU BANDEROSTÁNU,NEPLATILI TY SVINĚ.....DO DNES TEN KSINDL NEMÁ Z ČEHO,AMIOKUPANTI JIM UŽ FIŇÁRY NEDODALI!!!!!☺

   Smazat
  6. 15:54

   Nejen že neplatili, ale sprostě kradli plyn určený pro jiné země. To je ale pro toho bezmozka už příliš moc informací najednou, to zkrátka za svého života nestihne pobrat.

   Smazat
  7. 18:30
   Vááážně? A kterým že zemím Ukrajina kradla plyn? Protože pokud si dobře vzpomínám, Slovákům Ukrajinci poslali ještě ze svých zásob, jelikož Slováci a Maďaři měli malé zásobníky. Pak to nedokázali dostat od Ruska a sami měli málo. Rusko už v tomto sporu prohrálo čtyři arbitráže. Ropu s chlorovanými deriváty taky vypustila do potrubí Ukrajina, že?

   Smazat
  8. 18:55 - dokonale převrácené, vylhané, nepodepřené fakty. Dej link, srabe!

   Smazat
  9. Družba je ropovod a ne plynovod. Co to je za blba. A tím hokejem tomu nasadil korunu. Už je zpátky v ústavu?

   Smazat
  10. 18:55

   ...Podle expertů ale zastavení dodávek na Ukrajinu může poškodit i evropské zákazníky, protože při obdobném cenovém sporu v roce 2009 Ukrajina odčerpávala plyn určený pro Evropu...
   https://www.lidovky.cz/svet/putin-hrozi-evrope-zastavenim-dodavek-plynu.A140515_160735_ln_zahranici_msl

   Smazat
  11. 20:43

   Ano, jasně tam je napsáno, že: "Byly zastaveny dodávky plynu do potrubí na Ukrajinu".
   Tedy pokud zavřu potrubí, které vede z předmětné Ukrajiny do Evropy, není žádný plyn pro Evropu. To bylo i předmětem arbitráže. Hlavně že Rusko vykřikovalo, že to zavřela Ukrajina s oni mají vše v pořádku. Prostě sprosté lzi jako obvykle.

   Smazat
  12. 21:40 - Uvažujte, člověče, nenávist vám zatemňuje hlavu. Jestliže Ukrajina už v roce 2009 neplatila a kradla a Rusové jí zavřely kohouty, tak to byla jediná logická reakce na situaci. To že na trubkách dál je půlka Evropy bylo Ukrajincům jedno. Oni kradli v domnění, že si Rusové nedovolí dodávky zastavit. Takže jaképak "lži jako obvykle"?

   Mimochodem, právě proto, aby Ukrajina nemohla vydírat (Polsko s tím občas také koketovalo), tak Němci s Rusy postavili plynovody Baltikem (Nord Stream I a II)

   Vám ta rusofobie už notně "hospodaří v logice", jen co je pravda!

   Smazat
  13. 7:34

   On už je NS 2 hotový !? :D

   To je odvážné tvrzení, jelikož jak se zdá ani nebude. Pak se položí i NS 1. Poláci už rozebírají Jamal. Momentálně je podáno na arbitráž LNG z Gazpromu a Novateku. Pokud díky soudům nedodaji surovinu, budou Rusáci platit těžké miliardy. Stovky miliard. A hezky zaplatí i dluh Naftohazu $13 mld. Teď se jde Naftohaz prodat. Jsem zvědav, jestli si budou otevírat hubu na nového vlastníka. K tomu připočtete povinnost údržby celé trasy přez Ukrajinu a kompenzaci ztrát. To Rusáky komplet položí do půl roku. :D

   Nehledě na to, že plynovod Nordstream je Pakt Molotov-Ribbentrop č. 2. Ten první rozmetal celou Evropu. Kdy Rusko zaplatí kompenzace za 2.sv.valku???

   Smazat
  14. Nenávistný človíčku 9:07 - píšete nesmysly, buď vaše zbožná přání nebo přání vašich pánišků. Divím se redakci NR, že má s vámi a vašimi rasistickými a nenávistnými výlevy tu trpělivost a nemaže vás.

   Smazat
 5. Pro 9:33 Historie nás učí posuzovat věci reálně. Ne jako Allende v Chile. Ten zapomněl, že Amerika je daleko a USA jsou blízko. A to byly jen základní zeměpisné znalosti!

  OdpovědětSmazat
 6. Němci nejsou ve světě jedinými, kdo má ty US huny rád jak osinu v zadku ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Že jsem si toho ještě nevšiml. A kdo ještě?

   Smazat
  2. Celá Latinska Amerika, např. Srbové např.

   Smazat
  3. Celá Latinská Amerika? A na tohle moudro jste došel jak?

   Smazat
  4. Pane Dvořáku. Podle jména musíte být administrátor, ale znalostí a zkušeností máte málo. Kde jste vzal proboha Latinskou Ameriku? Vy vůbec neznáte tamní prostředí, přesto se vyjadřujete. Není to pravda. Kdyby byla, neprchalo by tolik lidí do USA. Stejně tak i Srbové. Kde jste to vzal? Vy vůbec nemate představu, jaké mají oni názory. My je známe, protože u nás spousta Srbů pracuje. A jestli někdy budete pobývat někde v Asii nebo na Blízkém Východě, velice byste se podivil, jakou úctu mají k Američanům. To samé v Mexiku. Sám jsem se o tom přesvědčil, když jsem se svými přáteli z USA cestoval.

   Smazat
  5. Dvořák si spletl Američany s Rusy. Ano, Rusy každý nenávidí.

   Smazat
  6. Americký pas otevírá dveře všude. Nemusíte mít ani peníze a udělají pro vás úplně všechno. Viděl jsem v Thajsku, když místní děvčata nabízela sex zdarma jen proto, že daný turista byl z USA. Stejně tak i hotelový a jiný servis. Napřed se obslouží Američané a potom ten zbytek. Bez problémů dostávají slevu. Kolega mi vyprávěl, že v Riu vystěhovali nějaké Italy z hotelového pokoje do jiného, protože jim tam přišla úplně obyčejná americká rodinka a ten jejich pokoj měl nejlepší vyhlídku. A to jim ti Talijáni narozdíl od Amíků dávali vysoké spropitné.

   Smazat
  7. Hm, do USA se hrnou za materiálně lépe zajištěným životem z mnoha míst ve světě. To ovšem nijak neznamená, že na tamější chudobě nemají USA svůj podíl a že to vzdělanější část obyvatelstva neví a proto má USA plné zuby. Není každý jako Honolulu, který se tady nezmohl ani na bicykl, když ten všichni široko daleko měli. Pak hloupě přelézal dráty, když byly mnohem pohodlnější a bezpečné cesty, aby si koupil Mercedesa za podřadné, jestli ne nemravné služby v JAR, a za bůhvíjakou práci posháněné po celých USA. Teď se placatí kdesi v komerčním zařízení pro důchodce, tedy jen do té doby, než vyčerpá svůj těžce nabytý bankovní účet. Bůh ho opatruj, aby se toho nedožil.

   Smazat
  8. Chytráku 15:47, v Thajsku jste viděl obchodní praktiku jak konkurovat v situaci extrémního převisu nabídky nad poptávkou. Vidět ještě neznamená rozumět a pochopit. Jste vy to hlava omezená.

   Smazat
  9. 13:37 Opluštil, nemáš pravdu, na řadě dovolených za 30 roku( dříve mě takoví rudý parchanti jako ty nepustili nikam ), jsem viděl spoustu Amíku s Němcem ve velké pohodě. Koho nemá Němec rád, to jsou lidé z Východu a já je docela chápu. Slovan je línej, závistivej,nevychovanej, krade, neumí cizí jazyky,chová se jak buran, za tohle vše muže 40 roku Ruského vlivu na Vých. státy. Co jsem po světě poznal a zažil, tak Rus je ten největší buran z buranova. To myslím zcela vážně.

   Smazat
  10. 14:42 Srb by mohl USA raději líbat nohy, že je za tu jejich rozpoutanou válku (SRBY ) v Jugo se 150 000 mrtvých nepřejel celé. Díky bobardování se válka ukončila o několik měsícu možná let dříve.Kolik by to ještě stálo životu?

   Smazat
  11. Kámoš z ČECH tam jen prošel a místní se mohli posrat,chodili v předlonu a tahali ho domů.....nějak ti ty amisračky NIKDO NEVĚŘÍ!!!!!☺

   Smazat
  12. Byl jsem 3 měsíce v Ekvádoru, Kolumbii, Panamě a o nenávisti k Američanům vím svoje. Všude jsem musel vysvětlovat, že jsem Evropan. Až potom se chování lidí výrazně změnilo k lepšímu.
   Amerićany "milují" jen v hotelích, půjčovnách aut, restauracích a bordelech. To kvůli dolarům.
   A k tomu Srbsku už před pár dny tomu blábolovi někdo vtipně a věcně odpověděl. Tak nechápu proč stále lže.

   Smazat
  13. Co tady dělá ten sprostý diskutér se smajlem na konci?

   Smazat
  14. 17:01
   Štvu havlošmejdy!!!!!☺

   Smazat
  15. Anonymní23. srpna 2019 17:01
   Přijde mi, že ten diskutér není vůbec sprostý a uvádí tu hromadu lží na správnou míru. P.K.

   Smazat
  16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  17. 17: 24 Kreténe. ptáš se odkud že ja paní Merkelová, no přece z NDR.To mluví za vše. Jen se divím že ty takový idiot to neví.

   Smazat
  18. 16:58 i já mám v Německu řadu přátel, to co říkáte ale potvrdit nemůžu. Bude to nejspíš tím, že přátele si vybíráme každý podle svého vkusu. S tou řečí, resp. vícejazyčností Čechů to nevidím zdaleka tak zle, třeba Francouzi jsou mnohem horší. Vaši zkušenost nemůžu potvrdit krom toho, že ti "nebílí" jsou mnohem levnější a vzdělaností většinou až tak neoslňují. Že se za komunistů málokdo předřel a z toho určitá představa o normální intenzitě prác může být pravda. Já to neviděl ani neslyšel. Výhrady ke Gastarbeiterům ve smyslu, že existují, to samozřejmě ano.

   Smazat
  19. 16:28 ti rudí parchanti ne že vás nepustili, ale nesměnili vám peníze, protože na vaše výlety marky, US dolary ani GB libry vyhazovat nechtěli. Měli za důležitější jiné potřeby. Bylo možné nechat se pozvat a v USA si i vydělat. Snadněji s nějakou tou angličtinou. Vy jste to nezvládnul?

   Smazat
  20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  22. 20:05

   Kam vy na ty pitomosti chodíte? Vždyť tomu jistě ani sám nevěříte.

   Smazat
  23. 20:05-jen jestli ta"vřelá přívětivost" k amíkům nevyvěrá z rozdílného kurzu dolaru k rublu. Ten už zametl mnohé nepravosti pod koberec, i u nás. A to má být vzor čestnosti? o zmrzačení Vietnamci napalmem, jejich děti, také rádi dolary?

   Smazat
  24. 21:33- mám to chápat, že jste s těmi postiženými napalmem nemluvil? Jistě, Vy znáte jen ty nepostižené, (ti víza do USA jistě nedostanou) z Ameriky. Zde jsou také, pracovití, dalo by se říci úspěšní, nezávidím jim, jsou houževnatí, na což "dojela" velmoc USA. Ta starší bojující generace jistě na pomoc SSSR a Číny nezapomíná a je hrdá, že jako jediná pokořila Frantíky i Amíky.

   Smazat
  25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  27. 22:32

   To jsou zvláštní, logiku popírající informace. Znám několik Vietnamců, bavíme se o lecčems, nikdy se však moc nevyjadřovali k politice. Zkusím se jich přímo zeptat, jaký mají vztah k jiným národům, zvláště pak Rusům a Američanům. Zvláště na názor toho, jehož otec vypadal jako něčím popálený a celkově nějak zdeformovaný, jsem zvědav. Jestli to bylo od hodného napalmu, nebo nějaká genetická mutace z léčivého agent orange, to bych jeho případnou lásku k USA až za hrob zcela chápal. Určitě byl jeho otec zlý a hluboce jím pohrdal.

   Smazat
  28. 22:32- mám snad Váš komentář brát tak, že menšina Vietnamců porazila, jak jsem psal výše "Frantíky i Amíky"? Hustý!

   Smazat
  29. 22:51 zeptejte se a budete překvapen. Vietnamci nemusí Čínu, ale je pro ně příkladem, Rusy nenávidí a považují je za původce všeho zla a Amíky milují. V USA žije nejvíce vietnamských emigrantů. Evropa je pro ně neutrální, ale preferují spíš západní Evropu. Ono vše, co zavání ruskou přítomností je pro ně nepřijatelné.

   Smazat
  30. Pane Povolný, proč se bavíte s člověkem, který si jen vymýšlí?! Vždyť je to jen druh trollingu!!!

   Smazat
 7. Bdělost a ostražitost, toť aspekty dneška.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za hlas ze záhrobí Juldo.

   Smazat
  2. 14:10 Před kým? Pokud myslíte před Ruse, tak s váma na 100% souhlasím!

   Smazat
  3. 16:30
   Tak co Cardo Retardo,už máš a amibuzeranta s IQ větším než 40?!☺

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:48 ÁÁÁ náš honimír, zase toužíš být mazán? Že tě to pořád baví, zkus lobotomii, ale u tebe je vše marné co.HNOJI.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 9. A vůbec nejvíc se mi líbil ten citát o Ušounech. Prý ten kdo je spojenec USA, už ani žádného nepřítele nepotřebuje. Jak výstižné a trefné, Němci by mohli vyprávět. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Honolulu, pokud jste se vytasil s nějakými údaji na podporu svého pokřiku, byl to trapas, který ukázal, že jste buď lhář, nebo ťulpas. Spíš ale bude platit obojí v proměnlivém poměru a navíc, jste ještě přisprostlý křupan. Pravý to reprezentant takové té nenažrané emigrace. Já blbec se vás, svého času, zastával. Už jste, bohužel, spolehlivě nechutný.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. http://www.skrytapravda.cz/domaci/2333-general-patton-hrdina-je-to-lez-to-nase-generace-vytvorila-jeho-gloriolu-abychom-umlatili-propagandu-komunistu-a-kgb
  Ve skutečnosti to byl magor a psychopat, který nechal pozabíjet své vojáky, aby dostal metály. A Pentagonu se to náramně hodilo. Ale je jisté, že to mnohé nadzvedne, protože pro část zaslepených tím snímáme kult osobnosti šílence a z lidského hlediska vraha.Říkalo se mu krev a bláto .

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ach jaké neštěstí, že jak blízko blizoučko, byl Hitler v Rusku vítězem, protože kdyby se mu to podařilo, tak by tu nějakej idiot o tom nemohl psát, protože by se nenarodil a já bych na to nemohl odpovídat, ze stejného důvodu. Ať žije Honogretén. Teď už mi dejte svátek jdu se podívat na Siniakovou. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump dnes obecne uznan za bezpricetneho a nezodpovedneho ve svych rozhodnutich .Je ohrozenim marketu a celosvetove ekonomie .Jeho blaboly jiz hranici s ustavem pro dusevne chore .Dnes napriklad vyblekotal aby se americke firmy stahly z Ciny zpet domu Zesilel uplne a nebo si preje uplne znicit stredni tridu ktera je na shitech z Ciny zavisla ?
   Ty kuku jsi jen tupa nadoba jez duni kudy chodi a proto tahni konecne do predele vemeno

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 17. Tisíciletou hrozbou pro střední Evropu a zejména Česko bylo vždy a zůstává i nadále Německo. Nacionalismus je v této zemi nevymýtitelný, stejně jako v Polsku - ostatně to předběhlo svým nacismem hitlerovské Německo o plných 15 roků, jen vzpomeňme učitele Hitlera, polského diktátora Pilsudského. Nevím, že by kdy Rusko po r. 1917 bylo hrozbou pro cizí země. Jinak světově samozřejmě USA, které svými válečnými základnami okupuje asi na 70 zemí Světa a snad nebyl po 2. světové válce rok, kdy by nevedly USA převážně genocidní války proti jiným národům. Holt masoví vrazi indiánských národů hladoví po hromadách mrtvých a bez válek jejich kapitalismus chřadne. Ne Rusko, ale NATO je největším nebezpečím pro lidstvo a Svět. Víte, že jeden každý voják nás nejen na žoldu stojí ročně přes 3,5 milionů Kč???

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu na Volyni žilo tamní obyvatelstvo na úrovni 12 století v Čechách když tam moji předci v roce 1860 přišly neznaly místní lidé pluh a hnojení půdy. Žily v polozemnicích se svým dobytkem. Dělaly jenom tolik aby se najedly a negramotnost byla 90%.

   Smazat
  2. 21:44- jen malou vsuvku: Jsou civilizovaní lidé na Západě šťastnější?

   Smazat
 19. Konecne rozumny nazor od vedce a prognostika Hovnocuca Vezmi pevny provazek uvaz ho na tramek nekde u plotu kde bydlis a a skoc dolu ze stokrdlete ale ne z toho cos prodal pouzite Vlastovce a jeste cele spinave fuj hnuse

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prijed prednaset k nam domu at se te konecne zbavime debile ,hned po prvni vete dostanes pres tu tvou nevymachanou drzku i pres tve stari atrapo

   Smazat
  2. Ja na miste Dvoraka bych zverejnil tvou IP adress a bud si JISTY ze bys zde dlouho nekecal Jak jiste vis jako znalec computeru existuje programek kde po napsani IP ti ihned prozradi popisne cislo domi i s majitelem .Proto Dvorakovi bud vdecny ze to jeste neudelal neb ne jen ja z jine casti USA ,ale i mistni by ti radi rozmlatili drzku debile maji na tebe zizen

   Smazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedivím se Honolulu, že "Vlaštovka z Vídně" pro křehkost umělce přestala zde komunikovat, Přesto se ptám, jak se ji daří a doufám v pozitivní odpověď Vaši či její.

   Smazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Idiote ja ziji v USA a stydim se za takovou luzu jako jsi ty sasku

   Smazat
 23. Armáda USA usazená v Raichu neodejde jsou to plané řeči.Viz tzv Kanclei act.Každý kancléř, prezident, který je navržen v Německu musí být nejprve schválen v USA.Tento akt(okupační) bude platit až do konce století.

  OdpovědětSmazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lulu, až sem zase přilezete, tak se prosím aspoň podepište. Je pak snazší vás přeskakovat a má i administrátor snazší práci při mazání vašich výblitků.
   Pamatujte na to, děkuji.

   Smazat
 26. Američané mají hodně spojenců. Ale jsou to asi takoví spojenci, jako rukojmí s pistolí přiloženou k hlavě. Do první příležitosti.

  OdpovědětSmazat
 27. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo by chtel argumentovat se cvokem? Vzdyt ty jsi uznane kuku vsemi mimo Povolneho jez je uznany zase prizdisrac Takze jed poradit Trumpete v tom zastupu idiotickych pooradcu chybis opravdu jen ty

   Smazat
 28. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 29. https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3695776.html Pravda odhalena............
  Ačkoli škoda způsobená těmito mocenskými drahami byla nejzřetelnější v nedávných prezidentských správách - za Trumpa, Obamy, Bushe a Clintona - semena tohoto současného šílenství byla podle Ungera zaseta, v roce 1940, když prezident Roosevelt, „ zakladatel “ otec moderního mimosmluvního prezidentského válčení, vojensko-průmyslového komplexu a tajného federálního dohledu nad zákonnou domácí politickou činností , “prohlásil národní nouzový stav. https://beforeitsnews.com/v3/opinion-conservative/2019/3479342.html Trump trojký kůň.....Sledujte to, než bude pryč….

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.